Uit Kennemerland Visserijgolf Het raadsel vanTuaimMor Sovjet-schip in Amsterdamse haven in brand Brandweer gaat vuur met 8 stralen te Kruiswoordraadsel Inbraken in Kennemer land opgehelderd 10 prijsverlaging Cr/'c de TVborman. mm Wettelijke bescherming van de voetgangers Paratyfus in Noord wijk Mr. L. A. Kesper gaat heen als commissaris der Koningin 7? medicj uit acht landen Congres van reserve-officieren van gezondheid begonnen RODE KRUIS- OEFENING Met burgemeester van Kerkrade aangezocht als adviseur voor de Libanon ABC-OORLOG DINSDAG 13 SEPTEMBER 1955 PAGINA - Samenwrking in de lJmond CONTACTEN WCiRIDEN GELEGD D.>E.M.-damesatletiek- ploeg Nieuw clubrecord 80 m meisjes Tafel'tennisfoond in Keninnemerl and Gaat U verhuizen? tientjes goedkoper CASTRICUM Waterstanden Taf e il tenniste) e r n ooi Nieuwe Parochiegids Successen Castricumse Luchtpost 15-jarig bestaan Bricas Burgerlijke Stand! BIJ GEBRUIK VAN „ZBBRA"-PADEN Voorstel ingediend bij minister Oriëntatierit M arktibe richt Mr. Lampe bij H. M. de Koningin Timmerman ernstig gewond Purmerend meer en meer forensenplaats Inwonertal in 20 jaar verdubbeld 8 9 10 11 Dispensatie huwende ambtenares Bevoegdheid van Kroon verruimd ->« Rooien van slechte boomgaarden Landbouwschap vraagt subsidie Oud-burgemeester J. J. Nieuwentiuysen overleden De Heemskerkse politie heeft onlangs een serie van drie inbraken en een dief stal in Beverwijk en Heemskerk opge helderd na de aanhouding van de 25- jarige Heemskerker D. H. D. Thans blijkt deze verdachte ook in Velsen een aantal inbraken op zijn kerfstok te heb ben. Hij bekende o.m. een inbraak, zon der resultaat, te hebben gepleegd in het Velsense raadhuis: voorts een aantal kantoorbenodigdheden en enig geld te hebben gestolen in het kantoor van de coöperatie Kennemerland, en tenslotte, ln een kantoor aan de Halkade te IJmui- den te hebben ingebroken. In de beschouwingen, die wij aan de problemen van de IJmond wijden, heb ben wij zaterdag betoogd, dat alleen de samenwerking een goede bodem kan leveren voor het verderbouwen aan de gemeenschappelijke belangen. Deze samenwerking ontbrak ten dele. Dat het niettemin niet nodig is, dat van hogerhand dwingende samenwerking wordt opgelegd, blijkt uit de contacten, die naar we vernemen niet alleen door de K.V.P. zijn gelegd, maar ook door andere politieke partijen. Wij ontvingen een communiqué van de zijde van de partij van de Arbeid, waarin het volgende wordt medege deeld: De besturen van de federatie Velsen, de federatie Beverwijk en de afdeling Heemskerk van de Partij van de Arbeid zijn in Beverwijk bijeen ge weest om de in de nabije toekomst ge zamenlijk te voeren acties te bespre ken. In deze vruchtbare vergadering kwamen de afgevaardigden tot volle dige overeenstemming. Voorts werd be sloten om ook in het vervolg contact te blijven onderhouden. Uit een dergelijk communiqué blijkt duidelijk, dat het in de IJmond zeker wel zal gaan en dat de burgerij niet zover van elkaar af staat als officiële mededelingen en uitlatingen soms doen vermoeden. De houding van de Partij van de Ar beid tegenover een eventuele IJmond- raad is, vernemen wij voorts, nog niet bepaald. In hogere partij-organen zou een en ander terdege worden bestu deerd. In Rotterdam streden op de Nenyto- ■intelbaan de zes beste damesverenigin gen van Nederland om de Prinses Julia- nabeker. Naast deze strijd om het club kampioenschap van Nederland was D. E.M. met een dames- en meisjesploeg ln een zesverenigingenkamp gewikkeld bij gelegenheid van het zilveren jubi leum van de organiserende vereniging Hollandia. De Beverwijkse dames hebben zich kranig geweerd en legden beslag op de vijfde plaats ondanks het feit, dat enke le atletes kennelijk uit vorm waren. Zo zag mej. C. Beentjes zich uitge schakeld door twee valse starts op het nummer 200 m. en kwam zi] bij het verspringen niet verder dan 4.20 m. Daarnaast kwam Jo Duijn op de 200 m echter tot een fraaie tijd van 27.5 sec., waarmede zij de derde plaats bezette en promoveerde Jeanne van Lieshout met haar tijd van 13.2 sec over de 100 m naar de B-klasse. Bij de meisjes liet Truus Maathuis op het nummer 80 m A de chronometers op 10.6 sec stilstaan, waarmede zij haar clubrecord met 0.1 sec scherper stelde. Bij de B-meisjes kwam Wil van Vlissin- gen bij het hoogspringen opnieuw tot 1.35 m. Vier trawlers, Antje RO 15 met 550 kisten verse vis, Eveline IJM 116 met 1350 kisten, Thorina IJM 33 met 1660 kisten en Claesje RO 46 met 1190 kis ten, 28 loggers en 26 kotters zorgden er maandag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 10.230 kisten verse vis. Er werden voor de eerste beurt 1260 kisten schelvis, 4.625 kisten verse ha ring, 555 kisten makreel. 35 kisten gul en kabeljauw, 150 stijve kabeljauwen en 500 kilo tong gelost. De tweede los- beurt bracht veel tong, schol en wij ting in de markt. De prijzen waren maandagmorgen zeer behoorlijk. Haring noteerde nu 13,- tot 1°.- Per 1081 van 50 kilo. Schelvis viel niet tegen. Grote schelvis deed 21,- tot 35,-, groot middel 21,- tot 32,-. klein middel 17,- tot 23,-, pennen 15,- tot 21,- braad 13,- tot 17 - per kist van 50 kilo. Makreel deed 20,- tot 12,-, wijting 11,- tot 14,- per kist van 50 kilo. Grote tong was duur met 4,50, groot middel deed f 3,40, klein middel f 3,40, tong I f 3.40 tot 3.50 en tong II 2,70 per kilo. Grote regels kabeljauw noteerden 115, tot 85,-, kleine regels 46,- tot J 55,-, kisten grote kabeljauw 180,- tot 182,-, en kisten kleine kabeljauw 108,- tot 128,- per 125 kilo. Voor de dinsdagmarkt waren geen thuisstomende trawlers bekend. De trawler Vikingbank IJM 183 bleef van maandag over met 1200 kisten verse vis uit de noord en 150 stijve kabeljau wen aan boord. Voorts de loggers KW 101 met 728 kisten verse vis, KW 141 met 225 kisten verse vis en SCH 117 met 610 kisten verse vis. Zondag werd er door de trawlers wei nig haring op het Zand gevangen, maandag was het eveneens schraal. Za terdag konden de schepen de haring echter bijna niet scheep krijgen, zoveel werd er toen gevangen. Vele loggers verspeelden die dag netten door het openscheuren vanwege de zware last. Zy vingen gemiddeld 400 tot 500 man den haring en de trawlers (zaterdag) 500 tot 600 manden haring. De vangsten van de laatste dagen liepen van 150 manden (Postboy IJM 35) naar 290 manden (Vios IJM 24). De trawler Haarlem IJM 9 verspeelde een net. Op 57 graden Noorderbreedte en 3 graden Oosterlengte vingen traw lers, loggers en kotters veel makreel en schelvis. Er werden hier dagvang sten van 300 manden (Bloemendaal IJM 71), 350 mauden makreel (Elie IJM 32) en 440 manden makreel en schelvis (Maria van Hattum IJM 10) gemeld. Langs de kust bleef het echter schraal. Overdag vingen de schepen daar gemiddeld 10 en 12 manden schol en in de nachtelijke uren gemiddeld 70 tot 80 kilo tong en 2 tot 3 manden schol. Dat de tong thans schraal is, is g' prtjz_„ dense visafslag. Het bestuur van de afdeling Kenne merland van de Nederlandse tafeltennis- bond hield in Haarlem de algemene jaarvergadering. Het voorstel tot het instellen van verplichte sportkleding werd met grote meerderheid van stem men aangenomen. Senioren moeten voortaan in de competitie in clubshirt aan de wedstrijden deelnemen. Het tweede bestuursvoorstel om de junio rencompetitie verplicht te stellen voor jongens tot en met vijftien jaar ver kreeg eveneens de goedkeuring van de afgevaardigden der aangesloten vereni gingen. In het bestuur deden zich twee mu taties voor, waardoor het er thans als volgt uitziet: D. van Dijk, voorzitter; P. Schuuring, secretaris: B. de Jong, penningmeester; G. Smid (V.G.Z.), tweede voorzitter; Th. Schuijt (Rapidi ty), J. Vester en W. Prick, leden. Advertentie Loop geen risico en neem een goede verhuizer met vast en vakkundig personeel. F. DAMIAANS Zn ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 Advertentie behalve op alle opnieuw vastgestelde prijzen- GEN. CRONJÉSTRAAT 4044 Telefoon 15438 - Haarlem-Noord. •oed te merken aan de gepeperde zen voor deze vissoort in de IJmui- Waterstanden IJmuiden: dinsdag 13 september: hoogwater 100 en 13.38 uur; laagwater 8.56 en 21.24 uur. Woensdag 14 september: hoogwater 2.02 en 14.31 uur; laagwater 10.06 en 22.27 uur. In de grote veilinghal te Castricum organiseerde tafeltennisclub C.S.V. een toernooi, waaraan twaalf verenigingen met 200 leden deelnamen. Na afloop heeft de heer P. L. Duinker de prijzen uitgereikt. Junioren: 1. Geldermans (Ra pidity), 2. Keet (Rapidity). Dames, 4e kl.: 1. Gras (C.S.V.), 2. Kalb (Reactie); Heren, 4e kl.: 1. Schot (Reactie), 2. Vessies (Hotac); Dames, 3e kl.1. Lahey (Johez), 2. Simon (To- gido)Heren, 3e kl.1. Schumacher (C.S.V.), 2. Hart (Togido); Heren le en 2e kl.: 1. De Loor (Hotac), 2. Modde- meyer (Hotac). Dubbelspel: Dames, 3e en 4e kl.: 1. VermeulenSimons (Togido), 2. Mar tensGras (C.S.V.)Heren, 3e en 4e kl.: 1. GrasSchumacher (C.S.V.), 2. TouberAdmiraal (C.S.V.); Heren, le en 2e kl.: 1. De LoorWeenink (Hotac), 2. Eyking—Kleine (Rapidity). Verenigingsprijzen: 1. C.S.V., 2. Ho tac, 3. Rapidity, 4. Togido, 5. Reactie, 6. Johez. De parochies St. Pancratius en Maria ten Hemelopneming hebben een gids voor Katholiek Castricum en Bakkum uitgegeven. Het keurig verzorgde boekwerkje met een inleiding van pastoor Goes en pastoor de Wit is bedoeld als een leidraad voor de parochianen op gods dienstig, sociaal en cultureel gebied. Het vermeldt alle adressen van beide parochies op kerkelijk gebied, vanf godsdienstige verenigingen, organisa ties, onderwijs, culturele verenigingen en sportverenigingen. Voorts bevat het beknopte richtlijnen voor de katholiek bij gebeurtenissen als geboorte, huwe lijk. overlijden enz. Alsook richtlijnen betreffende de vas ten en onthoudingswet. Hei zal zeker in de toekomst een onmisbaar boekje in het kath. gezin blijken. Te Limmen werd een Rode Kruis oefening gehouden door de Rode Kruis colonne Castricum, Limmen en Uit geest. Voorts nam ook het detache ment Heemskerk voor de eerste maal aan een oefening van deze colonne deel. De oefening stond onder leiding van de serg. maj. J. Suringveld en de pel. ad- G. Mous en werd o.m. bijgewoond door Burgemeester Bosma van Limmen. De opgave van deze avondoefening stelde een ongeval met een autobus voor wel ke plaats vond op de Dusseldorperwejg, en waarbij tien der inzittenden ernstig gewond werden. Daar ook de motorbrigade van de Rijkspolitie medewerkte had de hulp verlening een bijzonder vlot verloop en binnen een half uur waren de slacht offers verbonden en vervoerd. Na afloop van deze geslaagde oefe ning kwamen de deelnemende nog in het consultatiebureau bijeen om ver schillende onderdelen nog eens aan een nabeschouwing te onderwerpen. In de Alkmaarse Concours Commis sie omvattende de plaatsen Alkmaar, Bergen, De Rijp, Heiloo, Limmen, Uit geest, Heemskerk en Castricum, met plm. 240 leden zijn door de leden van de Castricumse Luchtpost in het sei zoen 1955 de volgende successen be haald: Vitesse (tot 500 km): 3. J. Zentveld; 9. A. J. Buks. Fond (boven 500 km)1. D. W. Bet- tink; 3. J. Zentveld; 6. A. Metselaar; 8. J. W. Houtenbos. Generaal Oude duiven (Vitesse plus Fond): 1. J. Zentveld; 4. D. W. Bettink; 7. J. W. Houtenbos; 10. A. Metselaar. Jonge duiven: 8. H. Jaspers; 9. C. H. v. d. Berg. Generaal Oude en Jonge duiven. 4. J. W. Houtenbos; 6. D. W. Bettink; 8. J. Zentveld. De Castricumse Bridgeclub Bricas heeft haar derde lustrum gevierd. De feestavond, die bijzonder geslaagd is, werd verzorgd door het Noord-Hollands Cabaretgezelschap „Maartje en Jan Buisman", dat voor de eerste maal in deze omgeving optrad en veel succes oogstte. Een deputatie van de Neder landse Bridgebond afd. Noord-Holland was aanwezig. De heer V. Laarsen uit Alkmaar heeft namens dit bestuur een prachtige wedstrijdklok aangeboden. GEBOREN: z. v. A. Kijzers-Heijkoop; d. v. J. Nieuwenhuizen-Druijven; z. v. J. P. van Geffen-Saelman; d. v. A. M. Brandjes-Pepping; z. v. M. C. Glorie- Poel; z. v. M. van der Molen-Komen; z. v. M. C. Stuifbergen-Snel. ONDERTROUWD; P. S. Spoelstra en C. A. Bakker; J. J. de Graaff en M. A. van der Meij. GETROUWD: N. Zonneveld en P. H. Twisk. OVERLEDEN: A. Zonneveld, 75 j., vr.; C. Jonkhof, 73 j., m. r'+[ ernt 15. „Wat?" stamelt Eric. „Gij komt van Ragnar de Rode vandaan en dat ver telt ge mij nu pas!? Hebt gij mijn vrouw bij hem gezien? Zeg mij hebt gij haar gezien?" „Uw vrouw?" herhaalt Saran, terwijl hij de opgewonden Noorman een snelle blik toewerpt, jazeker heb ik haar gezien!" „Maar waarom hebt gij dan niet eerder over Ragnar gesproken. Hoeveel moeite had ons dat be spaard", bijt Eric de ander in machteloze woede toe. De koning van de Ulaid lacht schamper. „Ongetwijfeld. Maar dan was ik in uw macht geweest; thans zijt gij in de mijne. Te lang hebt gij Noorse piraten met mij rondgezeuld". „Maar wij zijn geen kameraden van Ragnar de Rode", schreeuwt Eric, „inte gendeel, deze schurk heeft mijn vrouw geroofd, daarom zoek ik hem". Een blik op de woedende Noorman overtuigt Saran dat deze de waarheid spreekt. „De Tuatha De Danan sta ons bij", mompelt de Koning van de Ulaid verslagen. „Dan zijn wij bondgenoten! Ook ik werd door die vervloekte zeerover ontvoerd. Tezamen met een geleerde van ons volk. Toen hij zich veilig waande voor een achtervolging van mijn krijgers zette Ragnar mij op een der eilanden ver in het Noorden. Maanden ben ik onderweg geweest, vermomd als Bard, om niet in handen van mijn vijanden te vallen". De Noorman luistert amper naar dit vreemde relaas. „Hoe was het met haar?" vraagt hij gespannen. De vorst van de Ulaid staart hem verwonderd aan, dan komt er even een gejaagde blik in zijn ogen. „Ach, met uw vrouw? Best, alles goed", mompelt hij. „Ziedaar", laat hij er haastig op volgen, „het einde van de tocht is nabij" en met een breed gebaar wijst hij op de grimmige vesting voor hem in de vlakte; een van de talloze forten in de eindeloze aarden verdedigingswal, welke hier de grens van het land van de Ulaid aangeeft. „Ze zal wel veel veranderd zijn", mompelt Eric afwezig. Inmiddels houdt hij Saran scherp in het oog. „Zeg mij, heeft zij al grijze haren gekregen? Ze was zo trots op haar mooie blonde lokken, weet ge". Saran lacht schaterend, opgelucht bijna. „Wees gerust, vriend. Aan haar lokken is niets veranderd. Hun prachtige blonde glans is mij juist opge vallen". Een kille hand sluit zich om Eric's hart, want zijn vermoeden is be waarheid. Saran heeft Winonah nooit gezien. Of de vorst van de Ulaid heeft dus het verhaal met Ragnar uit zijn duim gezogen, óf Winonah was niet'meer bij Ragnar! Voetgangers zullen binnenkort wet telijke bescherming genieten bij het oversteken van de straat, mits zij ge bruik maken van de bekende „zebra's", de zwart-witte geblokte oversteekplaat sen. Een voorstel daartoe is n.l. door de centrale commissie voor de ver keersveiligheid bij de minister van Ver keer en Waterstaat ingediend. De voet gangers zullen dan voorrang krijgen boven al het gemotoriseerde verkeer èn het rijwielverkeer. Het zal de voet gangers echter worden verboden, op andere plaatsen over te steken dan op de „zebra's". De enige uitzondering op 46 deelnemers telde de oriëntatierit, die door de motorclub Castricum werd georganiseerd. Er kwam zelfs een deel nemer uit Limburg, die 's morgens al 351 kilometer gereden had voor hij op de plaats van bestemming was aange komen. Uitslag 1. D. Tijssen (Oostzaan) 32 strafpunten; 2. D. Kuyper uit Wor- merveer 37 strafpunten. Bij de prijs uitreiking mochten de eerste drie prijs winnaars uit handen van de voorzitter van de Motorclub Castricum een prach tige beker in ontvangst nemen. Maandag 12 september. Sperciebonen 30 - 45; stokbonen 40 - 58; snijbonen 45 - 65; gr. kool 7 - 10; bospeen 10 - 18; komkommers 15-27; spinazie 15 - 23; andijvie 10 - 14; bloemkool 37 - 56; aardbeien 70 - 78; bramen 1.60 - 1.90; pronkbonen 14 - 27. Gistermiddag omstreeks 1 uur is brand uitgebroken aan boord van een Rus sisch koelschip, de 3040 brt. metende „Baltysk", dat in aanbouw is bij de scheepswerf en machinefabriek Ver- schure en co N.V. in Amsterdam-noord. Op het alarm is de Amsterdamse brandweer direct uitgerukt met twee motorspuiten. De drijvende motorspuit Jason is eveneens terstond uitgevaren. In een der ruimen was brand ontstaan aan de kurken tussenschotten. Het blus- singswerk werd ernstig - belemmerd tengevolge van de zware rookontwik keling, die het betreden van de ruimen uiterst moeilijk maakte. De „Baltysk", welke precies 3550 ton meet, is bestemd voor het transport van vis. Zij is uitgerust met een koelinstal latie. Het schip werd op 5 Augustus j.l. te water gelaten. De doopplechtigheid verrichtte de echtgenote van de heer J. P. Kirsanov, buitengewoon en gevol machtigd ambasadeur van de Sovjet- Unie in Nederland. In het schip was men bezig met het aanbrengen van kurken wanden. De mastiek waarmee de kurk wordt inge smeerd wordt op gasstellen verwarmd. De mogelijkheid bestaat dat dit kurk vlam heeft gevat. Om bij de vuurhaard te komen heeft men met een kraan een luik moeten op lichten. Tegen kwart voor vijf was de brand weer het vuur meester en kon met de nablussing worden begonnen. Nadat In een Russisch schip is in de Am sterdamse haven Maandag een 9J°je brand uitgebroken, die veel schade heeft veroorzaakt. men het onderste deel van ruim vier vol water had laten lopen konden de brandweerlieden, die van bun r0°k" maskers gebruik moesten maken, het direct onder het dek gelegen deel van het ruim binnendringen waar zu met twee nevelkanonnen en een groot aan tal stralen de in brand staande rende bekleding van de ruimwand blus ten. De gevolmachtigde minister van de Ned. Antillen in Nederland, mr. W. F. M. Lampe, is dinsdagmorgen door H.M. de Koningin ten paleize Soestdijk ont vangen. De Koningin liet zich door de heer Lampe omstandig inlichten over de Ned. Antillen, zowel met betrekking tot de bovenwindse, als de beneden windse eilanden, een en ander vooral met het oog op het bezoek dat H. M. en Prins Bernhard aan de Ned. Antil len en Suriname zullen brengen. De timmerman van de bouwafdeling bü Hoogovens, de heer E. Schotanus uit Akersloot, reed maandag op zyn mo tor van de Buizengietery naar de tim mermanswerkplaats. By het passeren van een spoorwegovergang slipte hy op de natte rails. Tengevolge daarvan kwam hy te vallen en brak de rechter arm Hij is ter verpleging in het Rode- Kruisziekenhuis te Beverwyk opgeno men. deze bescherming van de voetganger ontstaat, zodra zich meer dan twaalf voertuigen, inclusief fietsen, voor de oversteekplaats stilstaan; dan krijgt het rijdende verkeer weer voorrang boven de voetganger. De oversteekplaatsen zullen worden aangeduid door een lange, geel-zwart geblokte paal. Op deze paal bevindt zich een geel knipperlicht. Dit systeem zal in ons land worden toegepast in navolging van Engeland, waar deze methode reeds geruime tijd bestaat. De A. N. W. B. verklaarde ons des gevraagd, een dergelijke wettelijke be scherming van de voetganger toe te juichen. De bond heeft, evenals an dere verkeersbonden en de vereniging van voetgangers, reeds geruime tijd ge ijverd voor wettelijke bescherming. „Het werd tijd", aldus de A. N. W. B., „dat de status van de voetganger in Nederland wettelijk werd vastgelegd. Vooral buitenlanders voelden zich in Nederland op straat bijzonder onvei lig. Van de andere kant zullen ook de voetgangers met verstand van hun po sitie gebruik moeten gaan maken. Zij moeten weten, hoe zij op de juiste wij ze de nieuwe verkeersregel moeten gaan interpreteren". In de Offemweg hebben zich de afge lopen dagen verschillende gevallen Van para-tyfus voorgedaan. Het bleek, dat een gezin hierdoor ernstig was aange tast. Om verdere uitbreiding van deze ziekte tegen te gaan is de hele omge ving tegen para-tyfus ingeënt. Men hoopt zo te voorkomen, dat deze ziekte weer op zo grote schaal als een jaar geleden zal gaan heersen. De besmettingshaard moet vermoede- lyk worden gezocht in een defecte af voer van het toilet, waardoor afvalstof fen op het erf terecht kwamen en aldus voornamelijk de kinderen hebben be smet. Intussen zijn de toiletten, die geen af voer hadden op het riool, vervangèn door andere met waterspoeling en is te vens een verbinding gemaakt met de riolering. In het voorontwerp van het nieuwe structuurplan dat prof. Wieger Bruin voor Purmerend heeft opgesteld, wordt geconstateerd dat deze gemeente zich als forensenplaats meer en meer ont wikkelt. Het ontwerp voorziet in de stichting van grote woonwijken in de Zuiderpolder, Hazepolder, Overweerse- polder en aan beide kanten van de spoorlijn Amsterdam-Purmerend. Pur merend, dat nu ongeveer 7000 inwo- "ei>„ I0"" zaf vo'gens dit plan over 15 a 20 jaar zyn uitbebreid tot 15.000 zie len. Op korte termen zal met de be bouwing van de Zuiderpolder worden oni?°nnei?' *n deze polder komen o.a. zoo woningen ten behoeve van indus trieën in Amsterdam-Noord. Voorts Purmerend zyn industrieterrein uitbreiden. Aan nieuwe openbare ge bouwen, scholen, garages, en goede verbindingswegen wordt evenzo aan dacht geschonken. Horizontaal: 1. tegenvaller - tijding 2. strijdperk - roofvogel 3. buiten dienst 4. uitroep van Pijn - koraaleiland - Télégraphie Sans Fil (afk.) 5. te weten - Departement (afk.) 6. tot (Lat.) - geestelijkheid 7. volkomen - binnen 8. denkbeeldig 9. buiten - aanw. vnw. - grootmoeder 10.1100 - humaan 11. scherpzinnig- - heid - loco-secretaris (afk.) Verticaal: 1. herstellings oord 2. standvastig - vriend 3. galop - gewoonterecht 4. onbeleefd - Militaire Poli tie (afk.) 5. verdrag rri tri oo - appelwyn 6. wereldver maard dirigent 7. overzeese brie venpost - onlangs 8. vlaktemaat - streek in Indo nesië 9. eetzaal in klooster - ïyst van sche pelingen 10. voegwoord - waterkering - afstandsmaat 11. niet-glanzend - kluchtig Twee Nederlanders zyn door bemid deling van het bestuur van de Ford Foundation en meer in het byzonder door tussenkomst van de vertegenwoor diger voor het nabije oosten van deze Foundation, prof. Rowland Egger, uit genodigd om de regering van de Li banon van advies te dienen met be trekking tot de hervorming van het be stuursapparaat. Het zijn de heren mr. L. A. Kesper, sedert September 1945 commissaris der Koningin in de pro- Naar verluidt, is dezer dagen een K.B. te verwachten tot wijziging van de ar tikelen 7 en 97 van het algemeen rI-*ks" ambtenarenreglement. Deze wijzig1^ heeft de strekking, met behoud ^"hu- regel dat de ambtenfwordt 'ontslagen' welijk treedt, eervol w dat bedoelde hevo n met Sem iiegals bybetrekking kunnen worden waargenomen. In het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam is maandagoch tend de 9de studiezitting van de inter nationale organisatie van reserve-om- cieren van gezondheid geopend. Zy werd belegd door de kring van Nederlandse reserve-officieren-arts .Mathysen die deel uitmaakt van de A.V.N.R.O. (al gemene vereniging van Nederlandse re serve-officieren.) Aan het congres nemen 73 medici uit acht N.A.T.O.-Ianden deel. Zwitser land en West-Duitsland vaardigde waar nemers af. De openingszitting werd bijgewoond door vertegenwoordigers van Z.K.H. Prins Bernhard, de minister van oor log, generaal Gruenther de opperbevel hebber van de N.A.T.O., de beide uni versiteiten van Amsterdam en verschil lende civiele en militaire autoriteiten. De Italiaanse generaal-arts Siro Fadda is president. In zijn welkomstrede hield de res. luitenant-kolonel-arts prof. dr. A. W. J. H. Hoitink, voorzitter van de organi serende Nederlandse vereniging, 'n kor te inleiding tot het onderwerp van deze studie zitting: „de preventieve genees kunde in het militaire milieu". De spre ker zei, dat de preventieve geneeskun de - tot voor kort een vaak vergete of veronachtzaamde factor in het militai re milieu - in oorlogstijd soms van be slissende betekenis bleek te zyn. ..De uitval aan personeel door ziek ten en het ontbreken van doeltreffende prev entief-geneeskundige maatregelen was dikwyls veel groter dan de verlie zen door 's vijands wapenen," aldus prof Hoitink. Deze indirecte militaire betekenis van de preventieve genees kunde wordt thans algemeen erkend. Van direct militair belang wordt de preventieve geneeskunde echter zo vervolgde spreker .wanneer de mer i aan zijn middelen tot vernietiging zou gaan toevoegen de actieve ziekmaking van de tegenpartij. De preventie tegen kunstmatig verwekte ziekten en bescha digingen van het organisme, zoals by de zogenaamde A. B. C.-oorlogvoering (atoom-, biologische en chemische oor log), wordt dan noodzaak. Voorts heeft de preventieve geneeskunde in het mi litaire milieu nog een andere beteke nis, n.l. die van verbetering van hygië ne en gezondheidstoestand van de mili tairen. Dit zal doorwerken in de civiele maatschappy. Daarna gingen de congressisten over tot hun studie-bijeenkomsten. Deze zyn niet openbaar. De conclusies worden aangeboden aan de S.H.A.P.E. en aan de regeringen van de N.A.T.O.landen. Zij zullen grotendeels in militaire tyd- schriften worden gepubliceerd. vincie Zuid-Holland, en mr. C. J. G. Becht, burgemeester van Kerkrade. Aan laatstgenoemde zal voor het ne men van zyn aandeel in deze speciale taak een buitengewoon verlof van ten hoogste zes maanden worden verleend. De heer Kesper zal als buitengewoon adviseur van de voorzitter van de Li banese ministerraad in totaal twee jaar in de Libanon verblijven. Hy heeft als commissaris der Koningin ontslag verzocht met ingang van 15 October. Mr. Kesper, 18 Mei 1892 te Gouda geboren, begon zyn loopbaan als adjunct commies van de bibliotheek der Twee de Kamer, welke functie hy in 1919 verwisselde met die van commiesgrif fier van die Kamer In 1931 volgde hy mr R H. Daron de Vos van Steen- wyk als griümr op. Tevens trad hu op als leraar aan de hogere kriigsscho?' te 's-Gra}S"i ?e en Was hij secretar van de Nederlandse groep der i«ter parlementaire unie. f Na de bevrijding in Mei 1945 trad hU op als secretaris-generaal van het m}" ülfii t van Binnenlandse Zaken, uit welke functie hy na twee maanden eer vol ontslagen werd wegens zyn benoe- uung tot voorzitter van de stichting Radio Nederland in Overgangstyd. Op 15 Januari 1946 werd hy benoemd tot regeringscommissaris voor het radio wezen. Het bestuur van het Landbouwschap heeft besloten zich tot minister Mans- holt te wenden met het verzoek een subsidie uit te trekken voor het rooi en van onrendabele boomgaarden. Niet alleen de fruitteelt in het algemeen, doch het gehele agrarische bedrijfsle ven is in sterke mate gebaat met het rooien van zoveel mogelyk slechte boomgaarden. Een groot deel van deze boomgaarden wordt immers gevonden op de gemengde bedrijven. Door het rooien zullen deze bedrijven de be schikbare grond aanzienlyk rationeler kunnen gebruiken. De economische positie van deze bedryven zal derhal ve sterker worden. Verschillende tot nu toe gevoerde acties ter bevordering van het rooien hebben onvoldoende resultaat gehad. Naar schatting dient alleen al van de oppervlakte appelen 15.000 ha gerooid te worden. Het landbouwschap denkt nu aan een subsidieregeling, waarby voor het rooien van boomgaarden, on geacht of dit gepaard gaat met grond verbeteringen, een premie wordt gege ven. Een premie van f 500.per ha boomgaard zou voor de belanghebben den een belangrijke stimulans zyn om over de financiële bezwaren van het rooien heen te stappen. Maandag is t» zynen huize in Bergen op zeventigjarige leeftyd overleden de heer J. J. Nieuwenhuysen, die geduren de 38 jaar, van 1912 tot 1950, burgemees ter is geweest van Limmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2