Architectuiirtentoonstelling in de Vleeshal geopend Prof. Wegener Sleeswijk maakt beswaar tegen bouwkunst in beelden REM Y MARTIN Postkantoor aan Baljuwslaan nadert zijn voltooiing Zaterdagmiddag collecte voor de kankerbestrijding Wat weten wij van de Papoea s Voetgangsters zagen elkaar niet De Maandagse beurs in het Krelagehuis m. Invasie van muziekcorpsen 14 15 Nieuwe publicaties over cultuur en volk van Nieuw-Guinea COGNAC Opschieten is het parool VAN SAGO-BAKJE TOT MESS-TIN AUTO-RADIO H. J. Maertens N. V. Softbal FEDERMANN DINSDAG 13 SEPTEMBER 1955 PAGINA 3 wbENSQé SEPTEMBER SEPTEMBER FINE CHAMPAGNE superieure kwaliteit Burgerlijke Stand Haarlem GOUDEN BRUIDSPAAR DRIJER—ABRAHAMS „ONDER DOOR" BE- STAAT 15 JAAR HEEMSTEDE Dat leuke, vlotte kapseltje MOLENDIJK voor U! Uw haar is uw kroon C. J. OERLEMANS R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek! Nieuwe aanwinsten romans Spraakonderwijs in Zandvoort Inbouw- en Service Station MEISJE STAPTE MUS OP PERRON EEN BRIL NODIG? Beurs van Amsterdam Advertentie OnDA DINSDAG TEM BW TEMB In de Ridderzaal van het Haarlemse stadhuis heeft gisteren de opening plaats gevonden van de tentoonstelling over nationale en internationale architectuur, welke tijdens het Internationale Archi tectencongres in Den Haag te zien is geweest. Na een welkomstwoord door de voor zitter van de kring Haarlem van de E.N.A., de heer K. Jonkheid, waarin deze deed uitkomen dat de expositie op initiatief van B. en W. naar Haarlem is overgebracht, kreeg prof. ir. C. Wege ner Sleeswijk het woord voor zijn cau serie over het exposeren van architec- in beeld. Deze maakte zijn bezwaren kenbaar tegen het vertonen van bouwkunst mid dels afbeeldingen: foto's, maquettes of bouwkundige tekeningen, hoe knap deze soms ook zijn. In zeer geringe mate immers represen teert het vlakke beeld het ruimtelijk bouwwerk dat het voorstelt en het ge vaar is niet denkbeeldig dat het beeld min of meer de plaats gaat innemen van de werkelijkheid. Bij de steeds beter en schoner wordende afbeeldingen ver geet men waar het eigenlijk over gaat. Advertentie CHAMPj CHAMPAGNE (VOOR DE HANDEL: JACOBUS BOELEN. AMSTERDAM FILMS: CINEMA PALACE: „Terwijl Parijs slaapt", w str. volw., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u. ^Rans HALS: „Hebzucht". 14 jaar, 2-30, T TTx?n 9-15 uur. 14 ?R: "si VersaUles m'était conté di. en wo.: „Sorry wrong nuxn- BEMBRAN^f- fsejaagti door de wind" 14 jaar, 2 en 7 uur. ROXY: Met een kwartje de wereld rond", a. 1., 2.30, 7 en 9.15 u. STUDIO: „Le Défroqué", 18 jaar, 2.15, 7 en 9-15 u" Dinsdag 13 september Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met In de schaduw van de twijfel", 8 uur. Concertgebouw: Concert door het Neder lands Kamerorkest. Dir. Szyman Goldberg, 8 Grnte Kerk- Orgelbespeling door de stadsorganist George Robert. Van 20-21 u. Woensdag 1* september Stadsschouwburg: Nederlandse Jeugdge meenschap. Toneelgroep „Puck niet „Wie is wie", 8 uur. GEBOREN: J. Schutter—Vos. J- P- BoomsDe Groot, A. D. van den Braak van Ophem, E. S. Peerdemande Wit, M Wassink—van der Niet, N. Poort— Schluter, E. Honsbeek—Groot J. H. van ZalenMusch, Chr. C. M. Formanoii— de Jager, E. Kuipers—Crew, L. J. Sie raad—Veldhuis, A. J. Weijers—Teern- stra, M. Neeven—van Leuven, G. J. Th. Mathot—van Steijnen, G. J. Ger ritsen—Geurts, allen zoon; J. J Koene koopMoonen, N. Klip—Scheltens, M. de Bruin—van der Erve, 2 d, E. J van der MeerDirksen, 2 d; A. Scheffer—- de Ruiter, D. J. Wassenberg—Deen, M. M. Visser—Gordon, M. M. de B°er—vart Staveren, W. Th. Redeker—Nijssen H. Chr. Goossensvan Esveld, C.N. - Weijers, J. T. PalotaiSmits, M. P. RidderPardon, allen dochter. ONDERTROUWD: A. P. Papot en E. Izaaks, K. P. van Geelen en A. B. M. Th. Sanberg. GEHUWD: W. F. Zeverijn en J. L. IN. Lefebvre, J. Eerdtsieck en A. Berger, C. B. Kousemaker en H. de Koning, T. Koopman en F. van Capelle, A. C. van den Broek en M. M. Vreeswijk, A. C. de Graaff en M. van de Gruiter, J- van den Kerkhoff en H. de Groot, D. van Kampen en G. M. Th. Andreoli. OVERLEDEN: H. Ratsma, 82 j., Spoor- wegstraat; A. A. HutHoffman, 75 j., Hodsonstraat; D. Haverink, 15 j., Van Merlenstraat; C. J. Bouman, 83 j„ Wes- terhoutpark, J. P. A. Nelissen, 72 j., Spaarne;. J. W. van het Nederend, 62 i„ Zuidpolderstraat: Y. A. Schwithal, 3 d; Pont—nokstraat; M. P. Fennisvan der Heiden, 33 j„ Thorbeckestraat; E. F. Landsbergenvan den Steene, 68 j., Kamerlingh Onnesstraat. T.o.v. de serie wisselende visuele en auditieve indrukken die de mens on dergaat in en om de ruimte die het bouwwerk afbakent, moet dit expositie materiaal altijd te kort schieten. De vi sie van de fotograaf van zijn ene ge zichtshoek uit die een momentopname is bovendien, treedt in de plaats van de eigen waarneming en belemmert de vrije ontwikkeling daarvan. De fotografische impressie appeleert ook aan de gemakzucht en zij blijft be ter hangen dan de serie driedimensio- nele indrukken die men zelf opvangt. De foto is de architectuur zelve niet, zij belooft hoogstens wat er te beleven valt. Daarom moet men niet alleen het foto materiaal zien, maar de bouwwerken zelf in- en uitwendig gaan bekijken. Het openingswoord werd gesproken door de burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers. Hij kaatste het copmliment van de heer Jonkheid terug op diens per soonlijke energie en activiteit om de internationale expositie vóór haar bui tenlandse tournée in Den Haag los te branden voor Haarlem. Spr. dankte na mens de aanwezigen de architecten, maar vooral namens de grote massa der consumenten: de volkswoninggebruikers en hoopte dat in 't bijzonder deze, hier vertegenwoordigd vor de besturen van alle Haarlemse woningbouwverenigin gen, de tentoonstelling zullen gaan zien. Als zij voor zich en anderen goede en mooie architectuur eisen, komen wij tot een doelmatige bebouwing en een mooier stadsbeeld. De genodigden bega ven zich hierna naar de Vleeshal, waar de burgemeester de daad der opening stelde, namelijk het doorzagen van de plank, die de toegang tot de ruimte af sloot. Het schema voor het nieuwe grote postgebouw aan de Baljuwslaan achter het Haarlemse station wordt snel afge werkt. De steigers aan de kant van het perron zijn reeds weggehaald, terwijl die op de Baljuwslaan gedeeltelijk verwij derd konden worden. Met grote haast is men thans bezig met de voltooiing, de „finishing touch" van het bouwwerk. Evenals elders kampt de aannemer met het grote tekort aan personeel; hij kan niet dan na veel moei te schilders, tegelzetters e.a. engageren. Tegen half November moet in ieder geval de expeditieruimte klaar zijn, dat wil zeggen te gebruiken, vanwege de dan te verwachten enorme drukte, voor afgaande aan 5 December. Op het ogenblik is de Pakketpost ge huisvest in de voormalige rijwielstalling aan de Baljuwslaan en deze noodoplos sing zal zeker tekort schieten in de ko mende feestdagen. De bedoeling is zowel een deel van het nieuwe gebouw als de „rijwielstalling" omstreeks eind No vember in gebruik te nemen. Vandaag is het feest in perceel 14 rood aan de Omwalspoort te Haarlem. De heer en mevrouw Drijer-Abrahams vieren vandaag namelijk hun gouden bruiloft. In goede gezondheid en met een glaasje, zoals de krasse bruid (73) ons kwam vertellen. Haar man, die vroeger stucadoor was, is twee jaar jonger dan de bruid. Het huwelijk werd gezegend met drie kinderen, die op hun beurt weer gezorgd hebben, dat van daag de feestelingen vijf kleinkinderen als bruiloftsgasten in hun midden heb- b<Het lezen van de krant zal er van daag wel bü inschieten, maar zo erg is dat niet, want reeds jarenlang zpn de heer en mevrouw Vrijer trouwe lezers van de Nieuwe Haarlemse Courant. 14 september a.s. zal het 15 jaar ge leden zijn dat de wandelsportvereni ging „ONDER DOOR" werd opgencnt. Een aantal Haarlemse oud-militairen, behorende tot een onderdeel van ae zg- Opbouwdienst, gaven de eerste stoot tot de oprichting. Hun doel was het kweken van verzet tegen de be zetters. „ONDER DOOR" behoorde dan ook tot de eerste verzetsgroepen in ons land. Als opdracht moest worden uitgevoerd een knokploeg te formeren. Hierin was men begin 1942 volledig geslaagd, daar „Onder Door" toen 125 „leden" en 300 donateurs had, waaruit een knokploeg van 100 man werd geformeerd. Twee doktoren ston den te hunner beschikking, een 10-tal verpleegsters, een hotel als hospitaal, een flink wapenarsenaal, terwijl een le- vensmiddelenbedrijf fourageerde. Twee leden moesten echter hun activiteit met de dood bekopen, anderen ontkwamen als door een wonder. Dank zij grote moed wisten twee O.D.-ers. na een aan slag te Halfweg, waarbij één van beiden zwaar werd gewond, het ziekenhuis .e Hoofddorp te bereiken en de Duitsers ,?P een. dwaalspoor te brengen, wijl zij de leider van de O.D. schaduw den. Na de oorlog werd de wandelsport het voornaamste doel van „Onder Door" Er waren vele hoogtepunten in de afge lopen 15 jaar; het laatste was wel de Bloembollentochten te Hillegom in April j.l. waaraan ruim 2000 wandelaars deelnamen. Gisteren heeft burgemeester O. P. F- M. 1 tentoonstelling in de Vleeshal te Haar- Cremers van Haarlem de Architectuur-lem officieel geopend. De groots opgezette straatcollecte voor de Kankerbestrijding die zaterdag in Heemstede wordt gehouden, krijgt ditmaal al een heel bijzonder karakter doordat 's middags van 3-6 uur 500 mu zikanten, behorende tot een aantal van de beste corpsen uit de omgeving door middel van muzikale klanken de aan dacht zullen vestigen op de noodzake lijkheid, deze collecte te steunen tenein de de zo gevreesde kanker te bestrijden en zo mogelijk geheel uit te roeien. De corpsen die aan deze muzikale ont moeting zullen medewerken zijn: Adest Musica uit Sassenheim, Harmonie Tuin dorp uit Amsterdam, de R.K. Harmonie „Crescendo" uit Hillegom, het P.T.T. Fanfarecorps uit Haarlem, de R.K. Har monie „St. Michaël" te Heemstede en het Fanfarecorps „Excelsior" eveneens te Heemstede. Elk corps krijgt een ei gen route uitgestippeld en er zal geen straat, weg, laan of plein in Heemste de zijn, waar geen muziek wordt ge hoord. De medewerking die van alle kanten wordt ondervonden om deze straatcollecte tot een daverend succes te maken, is geweldig groot. Zes grote autobussen zijn door de N.Z.H.V.M., de N.V. Maarse en Kroon en de firma Kors ter beschikking ge steld om de muzikanten te halen en te brengen en de firma Olydam stelde twee grote vrachtwagens ter beschik king voor het transport van de instru menten. Ook de Heemsteedse brand weer zal daadwerkelijk aan de collecte deelnemen en hoopt daardoor het vuur van enthousiasme dat deze collecte moet kenmerken, niet te blussen maar juist aan te moedigen. Bij dit alles heeft het actieve bestuur van het K.W.F.-Fonds te Heemstede slechts één zorg n.l.Hoe komen we aan de honderden jongelui om te collec teren. Wil immers dit evenement suc ces hebben, dan dient elk muziekcorps omzwermd te zijn van tientallen collec tanten om de gelden in ontvangst te nemen. Kapelaan C. Bakker van de pa rochie O.L.Vr. Hemelvaart heeft daar toe al een flinke bijdrage geleverd door de meisjes uit zijn parochie op te roe pen, hun medewerking te verlenen, al is het slechts één uur, om dit prachtige werk te steunen en vele oproepen tot de jongelui van verschillende kanten zullen zeker volgen. Om deze collecte te doen slagen, doen wij dan ook een dringend beroep op alle personen boven de 16 jaar, a.s. Zaterdagmiddag hun enthousiaste mede werking te geven aan deze wel zeer bijzonder opgezette straatcollecte. Advertentie maakt SANTPOORTERPLEIN 1 TEL. 19706 Bus 3-4-8 Heemstede moet, wat de opbrengst betreft, in de voorste rijen komen te staan. Men kan zich schriftelijk, mondeling of telefonisch opgeven bij de secreta resse van de afdeling Heemstede Ko ningin Wilhelminafonds, mevrouw Tim- mers-Straatsma, Maasstraat 14, tel. 38245. Te 6 uur vindt in „Groenendaal" een heel bijzonder afscheid door de mu zikanten plaats, als een waardig slot van een zeer bijzondere middag. Vol ledigheidshalve delen wij mede, dat met ingang van 12 dezer reeds een huis-aan- huis-collecte voor hetzelfde doel wordt gehouden. WOENSDAG SEPTEMBER DONDERDAG SEPTEMBER Nieuw-Guinea behoort met Groenland, Madagascar en Borneo tot de grootste eilanden ter wereld. Als het waar is, dat onder de ijskap van Groenland meer dan één eiland schuil gaat, zou Nieuw-Guinea zelfs het grootste eiland ter wereld zijn. Met zijn oppervlakte van 850.000 km2 is het eigenlijk een dwergcontinent. Alleen al boven het Westelijke, het Nederlandse deel van het eiland kan men uren en uren vliegen, over het kroezige groen van eindeloze oerwouden, over geaccidenteerde hoogvlakten, die bedekt zijn met tapijten van oranje en gele rhododendrons, over geheimzinnige baaien en over veel-armige kronkelende rivieren. Nieuw-Guinea kent heu velachtige streken, waar het eigenlijk nooit droog wordt, maar ook laagvlakten, waar zandverstuivingen voorko men. Aan de kusten heerst vaak een drukkende warmte, diep in het binnenland rijzen bergtoppen omhoog, die al tijd met sneeuw bedekt zijn. Bepaalde dieren, zoals apen, leeuwen en tijgers, komen op dit tropische eiland niet voor. Wel zijn er kangoeroe's, kakatoe's en onafzienbare wolken muskieten. Nieuw-Guinea is een onherbergzaam land en als men zo vliegt boven de Noordkust of boven de slibvlakte, die Frederik-Hendrikeiland heet, dan vraagt men zich af: Wie wonen hier eigenlijk? Het ant woord Is ons op de lagere school geleerd: Papoea's na tuurlijk. Maar wat weten we van die Papoea's? Hoe ont zaglijk veel variëteiten zijn er? Waar komen zü vandaan en aan welke uitheemse invloeden hebben zü bloot ge staan? Advertentie Permanent wave ls een kwestie van ver trouwen en.... zeer goed model knippen. Wij brengen U de nieuwste, voor ons klimaat geschikte draagbare modellen naar Uw smaak en type gevormd. Medisch gediplomeerd haarkundige Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 - 18462 Baardman, C. Dokter, ik vertrouw U; Baume, E. De gouden poort; Bran denburg, V. De stroom van hun leven; Goes, A. Het was een vreemde nacht; Goudge, E. Kruid der genade: Jens, W. De blinde; Kraan-van den Burg, G. Scheel heb ik je lief; Mann. Th. Be kentenissen van de oplichter Felix Krull; Schaper, E. De macht der machtelozen; Streeter, E. Meneer Hobbs neemt va- cantie; Syberberg, R. Peter Anemont; Werfel, F. Cella; Williams, E. Het hou ten paard; Wind, J. Wat verwachten wij?; Wij rekenen op Kroonstad; Zuyd- veen, H. van. Carnaval. De laatste tijd hebben drie publicaties het licht gezien, die op hun wijze bijdra gen tot de oplossing van die problemen. In de eerste plaats willen wij wijzen op een klein boekje van de hand van dr. Erhard Schlesier uit Göttingen: „Der Stand der ethnographischen Erfor- schung'Neuguineas" 1). Daarin wordt een globaal overzicht gegeven van het stadium, waarin onze kennis van de Pa poea's en hun cultuur zich bevindt. Sommige stammen dat zijn hier vrij wel nooit meer en meestal belangrijk minder dan een paar duizend mensen zijn ons tamelijk grondig bekend. Wij zijn op de hoogte van de voornaamste punten van hun sociale organisatie, de zin van hun doen en laten, van hun or namentiek. Maar er zijn ook aanzienlijke leem ten. Heel wat Papoea-volken, heel wat Papoea-talen ook, zijn practisch raad sels voor ons. Dat geldt voor het Au stralische deel, maar ook voor het Ne derlandse. Dr. Schlesier wijst op het nog te weinig verrichte vergelijkend ethno- grafisch onderzoek, dat misschien licht zal kunnen werpen op veel wat ons thans nog duister ls. Op de laatste bladzijde van het boek je komt de schrijver met een interes sante speculatie. Misschien, zo zegt hij, wordt Nieuw-Guinea nog eens het best bekende eiland van het Westelijk deel van de Stille Oceaan. Hij komt tot die veronderstelling, omdat de ethnograaf op Nieuw-Guinea zo lang vrij spel heeft gehad. Elders is het vaak zo geweest, dat de ontdekking van een gebied on middellijk gevolgd werd door de open legging ervan, zodat de ethnoloog te laat kwam. Op Nieuw-Guinea was en is het thans gedeeltelijk nog anders. Toch vrezen wij, dat ook Nieuw-Gui nea langzamerhand ophoudt het eldo rado van de ethnograaf te zijn. Natuur lijk verkeren nog vele stammen in een uiterst primitief stadium en ethnogra- fisch onderzoek is niet alleen overvloe dig mogelijk, maar zelfs dringend nood zakelijk. De komst van studenten in de sociale wetenschappen valt zeker toe te juichen. Maar in sneller tempo dan voorheen d iet op Nieuw-Guinea de mo derne cultuur zijn intrede. Niet alleen aan de West- en de" Noordkust, waar uitheemse invloeden steeds aanwijsbaar zijn geweest, maar ook in het Zuiden en De gemeente Zandvoort zal binnen kort het onderwijs ter hand nemen van kinderen welke spraakmoeilijkheden hebben. Deze taak is opgedragen aan mej. Leonie Molkenboer, spraak- en muziekpaedagoge te Zandvoort. Ter in leiding van haar werk zal mej. Molken- boer a.s. vrijdag 's avonds om 8 uur in „Zomerlust" een lezing houden voor leden van de gemeenteraad, hoofden en onderwijzend personeel van open bare en bijzondere scholen en voor de ouders van de kinderen welke aan haar zorg zullen worden toevertrouwd. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Velet. 15220 In de Spaarnrijkstraat liepen giste ren twee voetgangsters tegen elkaar op, waardoor de ene, de 40-jarige C. B.—H„ wonende te Haarlem, kwam te vallen en een gebroken neusbeentje opliep. Ze klaagde verder over hoofdpijn. De beide dames verklaarden elkaar niet gezien te hebben, omdat haar brillen beslagen waren door de regen. Mevr. H. werd opgenomen in het Diaconessen- huis. Een 22-jarig meisje uit Arnhem ge raakte gisteravond om kwart voor acht tussen het perron en de trein, die op het punt stond naar Amsterdam te vertrekken. Zij was mis gestapt. Het meisje werd naar het Grote Gasthuis te Haarlem vervoerd, waar zij aan een gapende wond aan haar linkerbeen moest worden behandeld. Later kon zij naar Arnhem worden overgebracht. Landskampioen H.C.K. is er als eerste in geslaagd een overwinning te behalen in de traditionele laatste wedstrijd van het softbalseizoen. Reeds in de eerste slagbeurt nam H.C.K. door een home run van aanvoerster Bep van Beymer- werdt een 1-0 voorsprong. Nadat een grote achterstand van 5-1 weer geheel was weggewerkt, namen de H.C.K.-speelsters in de laatste slag beurt met 10-5 de leiding, welke grote achterstand niet meer door de Rest- ploeg kon worden weggewerkt. Het ein de bracht een volkomen verdiende 10-7 zege van de H.C.K.-kampioensploeg. De gestadige stroom Dahlias, waar aan we de laatste weken gewend waren geraakt, is tQt stilstand gekomen, iets waartoe het minder gunstige weer van de laatste dagen het zijne ook wel zal hebben bijgedragen. Dat neemt niet weg dat er toch nogal wat nieuws was opge steld en daarbij in een kwaliteit die veel lof verdiende. De Dahlia voerde dit maal de hoofdtoon in optima forma, zij had geen enkele concurrentie van an dere bloemen te duchten. K Maarse, Aalsmeer, voerde naast nieuwe verschijningen een aantal reeds meer bekende soorten ten tonele zoals c Aramis, scharlaken, dec. Musette, de beste kleine rood-met-witte, de gele sc. Lux en de malvaviolette s.c. Pink Profusion. Zeer mooi waren de s c zaailingen 53-111, schelprose, en 17- I malvapurper, welke beiden het Getuig schrift van Verdienste behaalden. Ook W. Topsvoort, Aalsmeer, bracht een aantal verdienstelijke zaailingen w. o pompon 237, ivoorwit, de goed gesteei- de s.c. 467, zalmrose, alsmede de pur- pere c. Caroussel in beste kwaliteit. W. A. v. Hout, Amsterdam, zag zijn schelp rose dec. 541 en de perzikrose s.c. Nylon met Getuigschrift van Verdienste be kroond, hetgeen eveneens het geval was met de beide s.c. van C. S. Weyers, Hil legom, de vermiljoenrode 259 en de zeer fraai getinte helderrose 255. Mooi von den we ook de lilarose nr. 221. Hoewel niet groot behoorde de inzen ding van C. Geerlings tot de fraaiste van de keuring. Deze kweker heeft zich de laatste jaren in de halskragen ge specialiseerd en met succes, getuige de sprekende en sterke kleuren die in zijn collectie voorkomen. Kaiserwalzer,oran jerood, crème kraag is reeds bekend, alsook Keukenhof, karmijn met brede ivoorwitte kraag. Alpengloed is geel met karmijnrode streep en roomwitte kraag, Grand Due, rood, geel gepunt, gele kraag, Desirée, Karmijnpurper met wit. Buitengewoon mooi was de sneeuw witte Northpole, naar onze smaak de mooiste bloem van de keuring. Een di ploma voor Gouden medaille werd aan de mooie collectie toegekend. Ook in de inzendingen van Bruide gom uit Baarn prijkte een vaas Hals kragen. De bloemen hiervan waren over het algemeen iets groter dan van Geer lings en de tinten teerder, we zouden zeggen niet zo „mannelijk" doch naar onze smaak een zeer mooie :ollectie. Daarnaast voerde deze firma weer een uitgelezen collectie aan. Zeer mooi was s.c. 896, purperrose met gespleten bloemblad, een unieke tint. 1033 is don kerder doch niet zo fijn en kan bij de eerstgenoemde niet halen. Voorts was er een donkerkersrode s.c. 928 en de papaverrode 712, die „Verdienste kre gen De opvallende kleine c. Starfire prijkte in volle glorie terwijl Polar Beau ty en Ivory Giant voor de zoveelste maal met hun schoonheid pronkten. Vooral de laatste was van uitnemende kwaliteit. Sierlijk was ook de s.c. Pre ference met een goede vleesrose tint. N. Peters, Hillegom oogstte succes met een drietal s.c. zaailingen die zich allen het Getuigschrift van Verdienste zagen toegewezen. Nr. 9 is koraalrose, 43 bloedrood en 19 perzikrose. We zul len ze gaarne nog eens als gedoopten terugzien. Dick Schuit had op de van hem bekende wijze zijn aardige rode Artist opgesteld terwijl L. A. Hoek, Den Haag, mooie bloemen liet zien van de begoniarose Mabel Dream. N. J. v. Oosten was aanwezig met twee zalmrose verscheidenheden n.l. s.c. 48-54 en Sphinx, die beiden „Ver dienste" kregen. Ook dec. Fantasie kreeg deze onderscheiding. De kleur is geel als van Meissner porcelein, met rode punten. Dec. Tango heeft een aar dige lilarose kleur, dec. Palace is van een merkwaardig wit met lila weer schijn. Ballego uit Leiden zag aan zijn reeds eerder getoonde dec. Variety Gil, barnsteengeel met scherp afstekende witte punten, een import uit Nw. Zee land, het Getuigschrift I. klasse toege kend. Mooi vonden wij vooral een een kleurige citroengele halskraag met de naam Aureoline terwijl ons de malva- rose c. Grossmeister Berger mede met onverdienstelijk voorkwam. Tenslotte toonde J. P- Bakker, Heem stede, nogmaals zijn mooie rode po 1- pon Magnificat en pompon Purpurea, die echter moet worden omgedoopt. En dan is het wachten nu maar weer op de keuring van volgende week maandag wanneer de wisselbekers voor de best houdbare dahlias op het water in het geding komen. Het is dit jaar de achtste maal dat een wedstrijd als deze wordt gehouden. Er zijn bekers beschikbaar voor de beste grootbloe- mige van Nederlandse oorsprong, voor de beste Nederlandse middelgrote en een voor de beste pompon. Een pla quette wordt toegekend aan de beste kleinbloemige, alles met betrekking tot de houdbaarheid op water. De bloemen moeten Donderdag a.s. reedt, in de keuringszaal worden opgesteld en mo gen niet met een of ander conserve ringsmiddel behandeld worden. Oosten en zelfs in het Centrale Berg land. Het nieuwe brengt spanningen en tenslotte een om mekeer teweeg, waarin veel ethno- grafisch materiaal verloren gaat en waarin veel cul tuuruitingen hun zin verliezen en voor de ethnograaf dikwijls onverklaar baar worden. Veel dankt de we tenschap aan de missionarissen en zendelingen op Nieuw-Guinea, die jarenlang met le vendige belangstel ling werkzaam zijn in een bepaalde streek en die zo doende belangrijke gegevens kunnen vastleggen. Alleen bedrijven zij na tuurlijk vaak een zeer functionele eth- nografie. Zij verdie pen hun kennis van de autochthone cultuur in de eerste plaats om met meer nauwkeurigheid de uitwerking van hun geloofsverkondiging te kunnen bepalen. Velen hunner trach ten de waardevolle elementen van de Papoea-cultuur wel te redden, maar de bevolking die tot het Christendom overgaat is in die dingen maar al te radicaal. Alles wordt nu op opge ruimd, wat aan het oude heiden dom herinnert en het vaak toch al zo magere stroompje van waardevolle ethnografen uit het betrokken gebied droogt op of wordt gericht op de be vrediging van de toerist. Hoe jammer dat vaak is, wordt tref fend geïllustreerd door dr. S. Kooij- man in zijn boek „De Kunst van Nieuw-Guinea" 2). In het stijlgebied van de Sepik (in het vroegere Kaiser Wilhelmsland) wer den de ceremoniële voorwerpen ge- kleurd, vooral rood en deze kleur vaak in combinatie met wit, zwart en geel. Vóór hun „optreden kregen deze mas kers dierenplastieken en andere voor werpen dan een nieuw verfje. De fris heid die zü daardoor gehad moeten hebben, wordt tegenwoordig niet meer benaderd door de verbleekte museum stukken. Prachtig geornamenteerde houten sago-bakjes worden verdrongen door emaille borden of mess-tins. Dr. Kooijman onderscheidt op Nieuw- Guinea negen stijlgebieden en hij wijdt een hoofdstukje aan de voornaamste kenmerken van elk stülgebied. In het Noordwestelijke kustgebied overheers te b.v. de z.g. „korwar". Het zijn plas tieken van mensen, soms in zittende, soms in staande houding weergegeven. Zij werden gemaakt na een sterfgeval. De geest van de overledene werd ge acht zijn intrek te nemen in de voor hem bestemde korwar, die soms ook zijn schedel bevatte. Dr. Kooijman ver telt, dat deze beelden niet alleen uit respect en eerbied, maar ook uit gene genheid en liefde voor de afgestorve nen werden vervaardigd. Men omring de de beelden met grote zorg en iden tificeerde hen met de gestorvenen. Zo was er een vrouw, die, omdat zü Chris tin was geworden en zich dus los wilde maken van haar oude geloof, de kor war van haar overleden kind aan de zendeling gaf met de woorden: „Hier is myn kind". Opnieuw büjkt de uitwissende invloed van de culturele ommekeer: over het algemeen is van de korwars, die de laatste vijf en zeventig jaar in de Euro pese musea zijn beland, niet bekend hoe oud zij zijn en voor welke mensen zü vervaardigd werden. Uit het boek van dr. Kooijman bhjkt duidelijk de enorme culturele verscheidenheid, d-e op Nieuw-Guinea geheerst heeft en veel al nog heerst. Het verschil tussen een volk als de Marind-Anim aan de Zuid kust, met een cultuur van woeste en primitieve grootsheid, en de vreedza me genoeglijke Arapesh in het Noorden weerspiegelt zich ook in him materiële kunst. Een büzonder interessant relaas doet dr. K. W. Galis ons in zijn proefschrift over de „Papua's van de Humboldt- baai" 3). De schrijver, die verbonden is aan het kantoor Bevolkingszaken in Hollandia, heeft gelegenheid gehad om de bestaande literatuur ter plaatse te controleren en aan te vullen door recht streeks contact met de bevolking. Wat er asm het licht komt, draagt voor een groot deel ook alweer het karakter van de verleden tüd, want natuurlek is hier, in de onmiddellijke nabijheid van de hoofdstad van Nederlands Nieuw-Gui nea, Hollandia, het proces van uitwis sing en verdringing zeer sterk geweest. De beschrijving van een sterk op de zee georiënteerde cultuur, de rivaliteit van de groepen binnen die cultuur, de sociale, de economische en de religieu ze aspecten daarvan zijn op zichzelf toch nog uiterst boeiend en wat meer De Korwar, die hier is afgebeeld, heeft een ouderdom van ongeveer zes generaties. Aangenomen wordt, dat het beeld omstreeks 1800 is vervaardigd. Men weet toevallig, dat het gemaakt is aan de Noordkust van de Vogelkop bij de kampong Asbakin. Het was bestemd voor de dodengeest van de leider van een groep Biakkers (clan Kafdaroen). Onderweg naar de Radja Ampat Eilanden is de hoofdman gestorven. Zijn beeld echter beschermde de groep op het resterende deel van hun tocht. De hoofdV doek teken van waardigheid is een typisch Indo nesisch attribuut. is. dr. Galis heeft aan zijn beschrijving een hoofdstuk over de moderne tijden toegevoegd, dat op het voorgaande lo gisch aansluit. De vooral hier zo moei lijke kwestie van de grondrechten ver- krijgt er nieuw licht door. Hoe tenslot te uit de onderlinge rivaliteit van de baaidorpen na de oorlog de z.g. Chama- di-beweging voortkwam, een van het dorp Tabati uitgaande beweging met opstandige aspiraties, lijkt ons een pro ces, waarvan het politieke belang wel licht niet overschat, maar toch zeker ook niet onderschat mag worden. De verbluffende rijkdom aan sociale en culturele vormen, die Nieuw-Guinea biedt, is oorzaak, dat dergelijke inciden ten thans nog min of meer op zichzelf blijven staan. Het is echter duidelijk, dat naarmate de nivellering ook op dit reusachtige eiland voortschrijdt, naar mate de bewoners in grotere verbanden leren denken, politieke problemen aan de orde zullen komen. Het zou onjuist zijn daar nu niet aan te willen denken. In dat latere stadium komt misschien tevens het ogenblik, waarop de bevol king van Nieuw-Guinea of zü zich dan Papoea's willen noemen of niet de verbleekte stukken in de volkenkun dige musea met nieuwe ogen zal be schouwen. H. J. N. 1) Mouton Co. 's Gravenhage 1955 2) Servire 's Gravenhage 1955 3) J. N. Voorhoeve 's Gravenhage 1955 Advertentie Sinds 1850 GROTE HOUTSTRAAT 37 RIJKS STRAATWEG 246 B (Niet officiële koersen) Vorig slot 102% 10144 100 Va 100-5, 100 A 100,V 100 Va 101 99 A 251 367 206 %gb 340 K 340 42444 429% 335 1 490% 674% 16344 23644 210 203 gl 1774a 185 3% Ned 1953 3% Ned 1953 3% Ned 1948 3V«pCt Ned 1950 314 Ned 1954 3% Ned 1955 3-3% Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac Inschr Grtbk 1946 3 pCt Ned Handel Mt1 cert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon Hoogovens cert. Unilever Cert Ned KabeJ Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lt1n Kon Ned Stoomb Mil Ned Scheepv Unie H VA Deb Mt). Cert Opening 13/9 100% 357 418 485 480 66B(4 ISO 234 207 200 174% 177%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3