Mgr. dr. J. A. Geerdinck in lijkrede: Kardinaal gedroeg zich heldhaftig maar zocht nooit de strijd Universeel geleerde, zachtaardig en vredelievend Van 17 tot 25 September NATIONALE BB-WEEK Manifestaties in vele plaatsen Tussen neus en lippen Weinig kans op vertrek van Vissers goudtoren Hoofdingenieur Ringma: Doodkist voor de bergers Mossels en schelpen Militair eerbetoon op Prinsjesdag Dankbaar jegens iedereen „De Heer is mijn helper" Eenvoud en deemoed Nederig mens Altijd bereid Portret van Koningin voor Suriname Nog tekort aan noodwachters in grote steden D.D.D. Eén lijsttrekker voor K VP: prof. Romme De zaak-Renate Leonhardt DINSDAG 13 SEPTEMBER 1955 PAGINA o Rede van de Prins Demonstraties EEN DODE, DRIE GEWONDEN Oude man verdronken Verkiezingen in 1956 Voor behoud Nieuw-Guinea Veteranenlegioen richt zich tot Kamerleden Inschrijving van studenten te Nijmegén Echtpaar steelt in drie jaar 41 fietsen LIKDOORNS WONDEROLIE (Van een speciale verslaggever) Het ziet er niet naar uit, dat de sleepboten van het bureau Wijs muller te IJmuiden de fantastische toren van goudvisser P. Visser uit Wijde Wormer nog deze week naar de vermoedelijke plaats van het wrak van de Renate Leonhardt zullen slepen. Maandag moest er nog een massa werk in de toren worden verricht en er ontbrak nog van alles aan. De luchtcompressor in de „machinekamer" van de toren werkte niet en in de werk ruimte, waarin een onwelriekende moerasgeur hing, was door de mannen van Genius te IJmuiden nog wel het één en ander te lassen. Vreemd Dr. J. S. Zaneveld T eruggetrokken NA VAiL OVERLEDEN EI VAN 130 GRAM Katholieke Illustratie (Van onze Utrechtse redacteur) „Een van de sterkst op de voorgrond tredende deugden is geweest zijn Rotsvast geloof, dat uiteindelijk God ons leven leidt en bestuurt en dat niets °ns overkomt zonder dat God het wil of toelaat. Stellen wij zijn voorbeeld ons ter navolging". Met deze woorden schetste de officiaal van het aartsbisdom, mg?, dr. J. A. Geerdinck, hedenmorgen wat de Kardinaal, nu fty dood 's, voor iedereen persoonlijk kan blijven betekenen. „Hij heeft ons een voor beeld gegeven van geloof in Gods voorzienigheid"aldus mgr. Geerdinck, die Qan het einde van de pontificale Requiemmis de lijkrede hield en het daarin dis zijn taak beschouwde een beeld te geven van de mens Johannes de Jong, Zoals hij zich heeft doen kennen aan hen, die van meer nabij zijn leven en loerken hebben gevolgd. Niemand had dit beter kunnen doen dan mgr. Geer dinck, die de Kardinaal van zijn bisschopswijding af terzijde heeft gestaan, eerst jarenlang als secretaris, daarna enige jaren als vicaris-generaal naast mgr. Huurdeman en van 1951 af als officiaal. Staande bij het stoffelijk overschot van ••deze grote dode, die in de meest sombere en smartelijke periode van de ge schiedenis der 20e eeuw zich ontzaglijke verdiensten heeft verworven voor Kerk en Vaderlandwilde spr. geen schets geven van de betekenis van hét Pontificaat van de Kardinaal, noch een opsomming van zijn verdiensten, maar de mens tekenen met zijn vele kwaliteiten, zonder daarbg de menselijke zwak heden over het hoofd te zien. En hij deed wat hij als zUn plicht be schouwde, In alle eenvoud en deemoed, In volmaakte uiterlijke rust en kalmte, maar innerlijk dikwijls geschokt tot in het diepst van zijn ziel". Mgr. Geerdinck wees bij herhaling op het geloof in Gods voorzienigheid, waar hit de Kardinaal kracht en moed putte om de last van het Episcopaat op zich te nemen en deze last te dragen totdat hij er letterlijk onder bezweek. „En op hetzelfde ogenblik, dat het tot hem doordrong, dat zijn krachten hem begaven, zag hij daarin de vin gerwijzing Gods om niet langer een last te blijven torsen, die te zwaar bêgon te worden. Resoluut trok hij toen de consequentie en ging heen om dat God dit van hem vroeg. Doch ook hij was mens, als ieder ander, en daarom behoef ik niet te zeggen wat dit offer voor hem betekend heeft. Het was een laatste daad van ware heldhaftigheid." De levensloop van de Kardinaal rele verend, wees spr. er op, dat Z Em. ge heel opging in de studie en dat al zijn liefde uitging naar de beoefenmg der Wetenschap Welhaast geen enkel gebied Van het wéten liet hem onverschillig; ïijn dorst naar kennis en wetenschap zo ëoed als onlesbaar. De Kardi- was echter niet alleen een vakge- ■fefrde, zijn belangstelling was univer seel. Aldus toegerust met-een schat van hennis en wetenschap, terwijl hij er levens blijk van had gegeven uitne mende bestuurskwaliteiten te bezitten, Werd hij in 1936 geroepen tot. opvolger ®P de zetel van St. Willibrord. „Reeds tekenden zich de donkere Schaduwen af van de komende onheil volle tijden, die de gehele wereld en niet minder ook de Katholieke Kerk bedreigden. Hij zag deze gevaren met ontstellende duidelijkheid. De beoefe ning der geschiedenis had hem ge leerd de voortekenen te onderkennen van hetgeen te gebeuren stond. Na tuurlijk hoopte ook hij, dat het erg ste ons land bespaard mocht blijven, maar hij hoopte eigenlijk tegen alle hoop in. De tekenen waren hem te duidelijk. Met de grootste bezorgd heid en bekommernis zag hij de toe komst tegemoet. Zijn geloof echter in Gods voorzienigheid stelde hem in staat, rustig de komende dingen af te wachten. God zou zijn helper zijn. Had hij niet als devies gekozen de jjwimtekst „Dominus mihi adjutor Heer is mijn helper"? '1 het bisschopsambt niet ge- li? v gendeel- was van nature afkerig an ieder optreden in de open baarheid. Elk optreden naar buiten kostte zijn?F"uchtere aard een zelfover winning; hij v°ei<je zich altijd geremd, Pnvrij in zijn bewegingen Maar omdat Dod hem de last van het Episcopaat op de schouders drukte, durfde hij vertrou- ]Wen, dat God zijn helper zou willen JUn waar eigen krachten tekort scho len. Hij beschikte over voldoende zelf kennis om er zich van bewust te zijn, °at hij menige vaardigheid, menige be drevenheid, die als regel van zo grote betekenis zijn om als bisschop te slagen, biiste. Het pontificaat van Aartsbisschop de Jong werd bekroond met de nimbus Van heldhaftigheid. Het lag aan de tijds omstandigheden, dat de zachtaardige en Vredelievende Aartsbisschop zijn bestuur «indigde met het aureool van een held kond zijn hoofd. -Hij heeft de naam gekregen een beid te zijn geweest. En terecht mag hij janspraak maken op deze eretitel. Hij beeft zich heldhaftig gedragen. Maar lender de waarheid tekort te doen, ?been ik toch te mogen zeggen, dat hij Hivvege karakter en aanleg geenszins eheen voorbestemd een held te wor- Jjen. Het waren de tijdsomstandigheden 'e moed en dapperheid van hem vroe- j?e1. Van nature allerminst strijdlustig, eeft hij toch daden van heldhaftigheid ?*?leld, omdat dure plicht hem dat voor- breef, HU heeft gestreden, heldhaftig 0jStreden, omdat het ging over het zijn 3-biet zijn van het Christendom, om- r het ging om de meest elementaire luiten van mens en vaderland. Hij ls A zelf nooit de strUd gezocht, deze sb|ïebi opgedrongen, en omdat hu de hiefd niet zocht, verliet hem nooit, ook di„. in de meest benauwende omstan- blji?i®den en in de meest critieke ogen- de rust en kalmte, die nodig Voor het voeren van een wijs beleid be v°or het nemen van verantwoorde steij En ik zou de vraag willen lw ,1 Moeten wU niet juist dat het die - k*™ bewonderen, dat hU in al Sich eilüke jaren van zijn pontificaat tot s?°oit beeft laten leiden door lust braai'rUden of door zucht naar zege- hem edere hartstochtelijkheid was SoenJLreeiMti- Als de hoogste en heiligste den q van Kerk en Vaderland wer- Sevn.Tian8:eva,len' dan waren het nooit ten rt: van baat of zucht tot vech- gen'aol? hem aanzetten tot verweer of te- de «trHj ".aPe moed en dapperheid voor hii 7' e onontkoombaar was, putte Wa, L el bewustzijn, dat God het zelf le deze deugden van hem vroeg. Spr. wees er vervolgens op, dat re delijkheid en wijze gematigdheid de kenmerken waren van alle bestuursda den van de Kardinaal. Als zij hard wa ren, leed hij er zelf het meeste onder en deed hij allés wat mogelijk was om de hardheid er van te verzachten. Mgr. Geerdinck raakte hiermede aan een an dere, niet minder gewaardeerde karak tertrek van de Kardinaal. Degenen, die uitmunten door scherpte van intellect, lopen zo licht gevaar geen of weinig waarde toe te kennen aan gemoed en gevoel. Zij hebben vaak geen oog voor de redenen van het hart. Maar behal ve met een scherp verstand was Z. Em. begiftigd met een teergevoelig gemoed. Hij had oog voor de persoonlijke mens in zijn afzonderlijke situatie. Door alt meevoelen met anderen wist hij allen voor zich te winnen. Zijn uitgebreide personenkennis en zijn welhaast feil loos geheugen maakten het hem gemak kelijk aanknopingspunten te vinden, waardoor hij steeds weer opnieuw ver bazing en sympathie wekte. Een andere eigenschap van de Kar dinaal was zijn dankbaarheid. Hij ver gat nooit uitdrukkelijk van zijn erken telijkheid te laten blijken, hetgeen hem niet moeilijk viel, omdat hij over een bewonderenswaardige zelfkennis be schikte en dus ook zijn eigen zwakhe den en beperktheden kende. Hij was zich pijnlijk bewust van zijn tekorten op verschillende gebieden. De voort brengselen van de moderne techniek be zorgden hem meer dan eens moeilijk heden en brachten hem herhaaldelijk in verlegenheid. Dankbaar was hij dan je gens iedereen, die hem in deze tegemoet kwam. Ook was hij steeds vol oprechte bewondering voor iedereen, die zich kundig of ervaren toonde op een gebied, dat niet het zijne was. Hij was waarlijk een nederig mens, een man van bemin nelijke eenvoud en van dikwijls roe rende eerlijkheid. „Nog gaarne had hU enige jaren in leven willen blijven om mee te leven met het wel en wee van zyn aartsbis dom en ook om als belangstellend toe schouwer te kijken naar 's werelds schouwtoneel. Maar het heeft God be haagd Zijn dienaar Johannes tot Zich te roepen, die wU mogen er stellig van overtuigd zfjn trouw zal bevon den zijn. Ook het laatste offer, het of fer van zijn leven, heeft Zijne Eminen- Omstreeks 18 sep tember zal te Pa ramaribo met het m.s. „Bonaire" van de K. N. S. M. aan komen een levens groot schilderij van H. M. de Konin gin, dat in op dracht van de re gering van Surina me is vervaardigd door prof. W. v. d. Berg, die tot eind 1953 hoogleraar directeur is ge weest van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. Het portret, dat zal worden geplaatst in de vergaderzaal van de raad van ministers van Su riname, stelt H. M. de Koningin voor tegen een grijze achtergrond, in het toilet, dat zij in 1948 bij haar in huldiging droeg, n.l. een donker blauwe japon, waar over een rood flu welen mantel, ver sierd met goudge- stikte leeuwen, ge voerd met herme lijn en voorzien van een grote, afhan gende hermelijnen kraag. Over de borst draagt H. M. het grootlint met juwelen, behorend bij de Militaire Willemsorde. XWirttwms :c-~. mmm (Van onze Haagse redactie) Van 17 tot en met 24 september zal in geheel Nederland een nationale BB-week worden gehouden. De stich ting welke achter deze letters schuil gaat mag wel alom bekend worden ver ondersteld als de stichting Bescherming Bevolking. Deze week heeft ten doel voorlichting te geven over het werk van de stichting en propaganda te maken voor de ledenwerving. Want al luidt de eerste slogan waaronder deze week wordt gehouden „De BB is er", de tweede slagzin mag toch ook niet ver waarloosd worden, n.l. „We zoeken de derde man". Met deze laatste slogan wil men aangeven dat men met de in totaal ruim 160.(100 BB-ers precies op twee-derde deel van de benodigde sterk te is. Een-derde moet zich dus nog aan melden, vandaar het zoeken naar de derde man. Dit alles wil overigens niet zeggen dat de werving van BB-ers over het Advertentie Niet Krabben. De held ervloet- TTITTÏ7" bareD.D.D.kalmeertdejeuk .11-1 IK ln enkele seconden, doodt de If JLl U XV ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN huidaandoeningen VLOEISTOF ZJft 1XJ UtJ llUiUJJUl lull. BALSEM ZEEP tie Kardinaal de Jolig gebracht met berusting, met overgave; hp was immers altijd bereid geweest Gods wil te doen. En dit is nog een les voor ons allen, vooral voor ons, priesters. Zoals Züne Eminentie zich steeds bereid heeft ge toond Gods wil te doen, zo moeten ook wij bereid zijn, altUd en op elke plaats waar wU gesteld zUn, ons te wijden aan de ons opgelegde taak, als door God Zelf ons aa.ngewezen. Zo blUve in ons voortleven de nagedachtenis van Johan nes Kardinaal de Jong". Fris Een surveillerende ppli- tieagent, die op zekere avond vreemd gerucht hoorde in het zeeleeuwen- verblijf van de dierentuin van Brooklyn in New York, arresteerde even la ter twee mannen, dié de hitte van de dag niet had den kunnen dragen en prompt in het bassin van de zeeleeuwen waren ge doken. Naampje Hoewel talrijke Ameri kanen het meer nabij Web ster in de staat Massa chusetts kennen, kunnen slechts weinigen de naam ervan uitspreken. Deze luidt namelijk: charogga- goggmanchauggagoggchau- bunagungamaugg. Om het de bezoekers wat gemak kelijker te maken, heeft de plaatselijke vereniging voor vreemdelingenver keer geproclameerd, dat de eruit zag of hij goed bij zijn van het eerste beman- kas zat. De vreemdeling, d,e ruimteschip". die toevallig een „stille" was, nam haar mee naar het politiebureau, waar verscheidene apen uit de lndin"n„'J~mouw kwamen. Marie ver- aanZTegZaZ'-^neu- desgevraagd, dat zij ontmoetingsplaats" oeze Kent. Pech-Marie Marie Picaut, bijge naamd „Pech-Marie", ver diende een uitstekende boterham door voorbij gangers aan te klampen met het verhaal, dat haar koffer met al haar geld en haar paspoort gestolen was en dat ze zelfs het geld niet meer had om haar echtgenoot telegra fisch te verwittigen. Ver volgens vroeg zij de men sen dan haar vijftig gul den te lenen tegen het on derpand van een gouden armband die natuurlijk namaak was. Alles ging goed, totdat de zwartge- lokte Marie zich in de buurt van het Westelijk station van Parijs wendde tot een voorbijganger, die gedurende de laatste 18 maanden meer dan 250 maal dezelfde lucratieve comedie had opgevoerd. Vrij prUzig Ze eten meer De „Liga van de Lan gen", 'n vereniging, waar van alleen mannen van 1.90 meter of langer en vrouwen van 1.82 meter of groter lid kunnen zijn en welke vereniging in Stutgart is gevestigd, heeft medegedeeld, dat lange mensen meer eten Tweemaal het gewicht dan soortgenoten van meer van de Aga Khan in pla- tina zou voldoende zijn om een onbemande mars raket te bouwen, zo meent ir. Krafft-Ehricke, die als vertegenwoordiger van Amerika deelnam aan het in Kopenhagen gehouden ruimtecongres. „Wij voe ren geen wonderen uit" middelmatige proporties en dat het daarom wel rechtvaardig zou zijn, wan neer die lange lieden be lastingverlaging zou wor den toegekend. De Liga zegt te hebben vastgesteld, dat een lange man plus minus 15 procent meer eet dan een sexegenoot van vertelde de ir. „Wij staan normale afmetingen en met beide benen op de dat grote vrouwen 10 pro- grond, wat die raketten- bouw betreft. Wij zouden cent meer honger hebben dan de gemiddelde Eva. voornemen gemaakt om haar statistieken zowel een paar rijke mensen De club heeft het vaste kunnen vertellen: okay, betaal het kaartje en dan starten wij. Zo'n onbeman- aan de staats- als aan de de raket naar Mars 2ou federale belastingdienst te dan een voorloper kunnen doen toekomen. gehele land niet voldoende is. In som mige streken, zoals b.v. de Zaanstreek, is men reeds over de honderd procent heen. Het landelijk gemiddelde wordt echter gedrukt door de drie grote ste den. Hier is wel een groot aantal BB- ers aanwezig, maar er zijn in Amster dam, Den Haag en Rotterdam wegens de grote kwetsbaarheid van deze ste den zoveel noodwachters nodig dat men aan het thans beschikbare aantal nog niet voldoende heeft. De nationale BB-week zal worden ge opend met een rede door Prins Bern- hard, welke zaterdagavond om 20.25 uur gelijktijdig door radio en televisie zal worden uitgezonden. Verder zullen er de gehele week in de grote steden belangrijke activiteiten zijn. De mani festaties beginnen in Den Haag met een groot openluchtspel in het Westbroek- park onder de titel „Burgers in blauw". Dit spel, dat gespeeld wordt door zeshonderd noodwachters, staat onder regie van Cees Laseur. Even eens in Den Haag wordt 19 september een landelijk congres gehouden voor wijkhoofden, plaatsvervangende wijk- hoofdei en hoofden zelfbescherming. Aan dit congres zijn tevens demonstra ties en wedstrijden verbonden alsmede een tentoonstelling van blokploeguitrus- tingen. 20 september is er in Utr zht een landelijk congres voor de bedrijfs zelfbescherming, eveneens met demon straties. In Arnhem wordt vervolgens 21 september een landelijk congres voor de dienst sociale verzorging gehouden, gevolgd door een bijeenkomst op 22 sep tember in het Bouwcentrum te Rotter dam, welke zal worden gewijd aan de bouwkundige consequenties van de BB. De tiende jaarvergadering van de Ned. Ver. van Brandweercommandanten, welke 23 september in Den Bosch wordt geopend, zal voor een groot deel in het teken van de BB staan. Demonstraties en een brandweertentoonstelling vor men de omlijsting van deze vergade ring Naas deze grote landelijke activitei ten zijn er in verschillende delen van het land demonstraties. 'Zo zal in Am sterdam op 24 september een demon stratie op de Amstel worden gegeven met vijftig brandweerspuiten, in Rotter dam zal een materiaal-demonstratie worden gehouden, in Ede een open luchtspel, in Leeuwarden wordt een speciale BB-avond georganiseerd, in Venlo een bromfietswedstrijd welke in het teken van de BB zal staan, in Zee land een demonstratie van de BB- brandweer, enz., enz. In Zeist zal ten slotte op 24 september de grote slot oefening worden gehouden. Deze gehele groots opgezette BB- week zal in vele plaatsen door huis bezoek worden gevolgd. De stichting Bescherming Burgerbevolking zal in de komende week alles op alles zetten om de vereiste sterkte van 230.000 nood wachters te bereiken. Bij een aanrijding die maandagmid dag is ontstaan tussen een militaire jeep en een personenauto is een mili tair gedood. Twee andere militairen en een dame werden gewond. Het ongeluk gebeurde op de Amers- foortse weg tussen Nieuw en Oud Mil- ligen. Vermoedelijk ten gevolge van f -• gladheid van de weg begon de jeep te slippen, waarin zich drie militairen t vonden, met gevolg dat hij in botsing kwam met een uit tegenovergestelde richting komende auto. Bij de botsing werden de drie militairen gewond, even als mevr. L. W. uit Apeldoorn die in de personenauto zat. Een van de militai ren was er zo ernstig aan toe dat hij zich niet in veiligheid kon stellen toen de jeep in brand vloog. Ten gevolge van brandwonden die hij opliep verloor hij het leven. Het was de 21-jarige dpi. soldaat P. j K. uit Halfweg. Niet ernstig gewond werden de dpi. soldaten J. R. uit Bar- neveld en C. J. S. uit Gouda, beiden eveneens 21 jaar oud. Zij zijn naar het militaire hospitaal te Arnhem overge bracht. Mevrouw W„ die zwaar werd gewond, is naar het Julianaziekenhuis in Apeldoorn overgebracht. De 91-jarige Jac Zijp, die reeds ze ventien jaar in het R.K. zusterhuis te Noordscharwoude woonde, is dinsdag morgen levenloos opgehaald uit de ach ter het huis gelegen Achterburggracht. De oude man had zijn kleren aan, waar mede hij vroeger gewoon was naar zijn werk te gaan; hij is waarschijnlijk naar de plaats" gelopen waar vroeger zijn schuitje lag. Overeenkomstig de reglementen van de Katholieke Volkspartij heeft het partijbestuur zijn eerste besluiten geno men met betrekking tot de verkiezin gen voor de Tweede Kamer die in Juni van het volgende jaar zullen worden gehouden. Het te verwachten aantal ze tels der fractie is vastgesteld op 32, bij uitbreiding der kamers tot 150 leden op 48. Het door de verkiezingsraad de finitief aan te wijzen aantal candida- ten werd bepaald op 8, bij uitbreiding der kamer 12. Er zal worden uitgekomen met 4 lijk ten, een lijst voor Limburg, een voor de kringen Den Bosch en Tilburg, dus voor geheel Noord-Brabant, een lijst voor de kringen Groningen, Leeuwar den, Assen, Zwolle, Arnhem en Nijme gen. en een lijst in de kringen Utrecht, Den Helder, Haarlem, Amsterdam, Lei den, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht en Middelburg. Alle lijsten zullen de zelfde lijsttrekker hebben te weten prof. mr. C. P. M. Romme. e— Het Veteranenlegioen Nederland heeft zich tot de leden van de Eerste en Tweede Kamer gewend, met een schrijven, waarin het stelling neemt tegen de overweging van de regering, deel te nemen aan de debatten in de vergadering van de Verenigde Naties, wanneer de status van Nieuw-Guinea in het geding wordt gebracht. Het le gioen verzoekt de leden hun invloed op de regering aan te wenden, ofn het Nederlandse grondgebied vastberaden te verdedigen De rector magnificus zal voor het in schrijven van eerstejaarsstudenten zit ting houden in het aulagebouw, Wilhel- minasingel 13, te Nijmegen op: dins- 20 september van 11 tot 12 uur; woens dag 21 september van 10 tot 12 uur; en donderdag 22 september van 10 tot 12 uur. In de loop van de laatste drie jaar zijr. in Twenthe tientallen fietsen ont vreemd. De politie heeft thans het echt paar H. uit Oldenzaal gearresteerd. De 44-jarige H. H. en zijn 44-jarige echt genote gingen er cp uit en zodra zij de kans schoon zagen staler zij in Ensche de en in Hengelo fietsen. In totaal heb ben deze rijwielen, het waren er 41, een waarde van bijna 9000. H. heeft ze verkocht voor 4000. Advertentie ■l#n/\/VPtKi«>,,ERWUDE>D «ET Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïhe. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van 11.85 bespaart U veel ellende. (66) Het loopt goudvisser P. Visser uit Wijde Wormer trouwens in het geheel niet mee op dit moment. De hoofdinge nieur van Rijkswaterstaat, de heer S. H. Ringma te Hoorn, schreef het be stuur van de bergingsvereniging, dat deze toren bij vertrek naar zee een doodkist voor de bergers zal worden. Krasser kan het al niet! De verankeringscapaciteit is nog geen anderhalve procent van wat deze be hoort te zijn. Dumpkettings zullen wor den gebruikt om de toren op zijn plaats te houden. Ondanks deze sombere waarschuwing van ir. S. H. Ringma besloot het bestuur om tóch met "e toren uit te varen. En wel op het uur 2.49 in de nacht van woensdag op don derdag, wanneer het springtij is. Een kans om uit te varen, die zich slechts twaalf maal per jaar voordoet. Het is zo langzamerhand een wat vreemde en griezelige zaal: geworden, dat bergen van het goud van de „Re nate Leonhardt". Er is een contract met het bureau Wijsmuller afgesloten om de toren in de nacht van woensdag op donderdag naar de plaats van het wrak te brengen, maar dit bureau ont kent, dat er een contract gesloten is... Het bestuur heeft het vertreksein bepaald, maar de arbeiders van Genius halen hun schouders op. „Er is nog heel wat te doen in de toren", was het commentaar. Met het leegpompen van de ballast- tanks is inmiddels een begin gemaakt. De eerste tank was maandag reeds leeg, de tweede tank zal spoedig volgen. Gevaar voor het „omhoogspuiten" van de toren schijnt er niet te zijn. Het gevaarte is een halve meter in de bo dem van het Noordzeekanaal gezakt en zal met sleepboten naar de vaargeul moeten worden getrokken. Er moet nog wel wat gebeuren voor het befaam de uur 2.49. Want Rijkswaterstaat heeft de eis gesteld, dat de toren 24 uur zal blijven drijven in het Noordzeekanaal, voordat er sprake kan zijn van schut ten in de sluis. Deze dienst neemt geen risico'sHet zinken van de toren in L Vijf en dertig jaar geleden za ten twee Scheveningse knullen op de school in de Helmstraat. In hun vrije tijd zwierven zij langs het strand en als jonge padvinders leerde een oude hop man, die bij de Haagse Plant soendienst werkte, hun het ver schil tussen een mossel en een schelp. De ene werd gouverneur van Baal, die thans bestuurlijke verantwoordelijkheid draagt voor wat er in Nieuw-Guinea alle maal gebeurt, de tweede is dr. J. S. Zaneveld, zo juist benoemd tot directeur van het nog te bou wen Caraïbisch Zeekundig Bio logisch Laboratorium. Prins Bernhard komt er de volgende maand bij gelegenheid van zijn bezoek aan Curagao de eerste steen van leggen. Men kan dr. Zaneveld terecht een woudloper noemen, die op wonderlijke manier aan zijn trek gaat komen. Wij hebben alle maal met dieverlangens in het hoofd gelopen van veel zien en ontdekken, diep de natuur in, liefst daar waar nog geen mens is doorgedrongen. Dr. Zaneveld neeft dat alles spelenderwijze bereikt. Zijn eerste kennis van schelpen aan het Hollandse strand leidde tot belangstelling voor de natuurkunde. Deze bracht hem op de Leidse um- versiteit waar hij doctoreerde en assistent werd m 's Rijks Herbarium. Hij heeft zich vijf jaar verdiept in de verschijnselen van alle mogelijke soorten zeewieren, om daarna aan het Gymnasium Haganum de jeugd het vak biologie te leren. Tegelijkertijd bleef hij de padvinderij trouw, die hem immers op het wetenschappelijk biologisch pad had gevoerd en bracht het zelfs tot voorzitter van de Nederlandse Padvinders Raad en hoofdcommis saris van de Nederlandse Padvinders. Hij is een van de weinige padvinders, die de cursussen in het Engelse Gilwell Park volgde, zodat hij ook in Ne derland leiders kan trainen. Dit is zelfs zijn grootste liefhebberij geworden. Daarnaast bleef de biologie hem obsederen. Van 1948 tot 1951 was hij verbonden aan het Laboratorium tot Onderzoek der Zee van de Koninklijke plantentuin in Buitenzorg: bamboe pijlen, die de Papoea's op kangoeroes af schieten en die thans dr. Zaneveld's studeerkamer sieren, herinneren aan zijn reizen door Nieuw-Guinea, het land waar zijn vroegere schoolmakker gouverneur werd. Hoe klein is de wereld: van het oostelijk naar het weste lijk halfrond was voor dr. Zaneveld maar een stap. Men heeft in de tropi sche wateren van het Caraïbische bekken n.l. nog geen laboratorium voor zeeonderzoek en een studiereis van acht maanden was voldoende om de autoriteiten van de Nederlandse Antillen te overtuigen van het nut daarvan, vooral wanneer het door Nederlandse biologen bemand gaat worden, die hun ervaring in de tropische wateren van het huidige Indonesië hebben opge daan. Zelfs de Amerikanen hebben het zo ver nog niet gebracht. Hun labo ratoria in Miami en de Bermunda's mogen er zijn, over een onderzoekings terrein in tropische wateren beschikken zij niet. Voor de Antillen en ook voor Nederland zijn er dus op Curagao niet geringe kansen weggelegd. Nog voordat het instituut gebouwd is zijn er al bewijzen van internationale be langstelling. Venezuela, dat wel eens een lastige buur van Curagao is denk aan de pesterijen waarop men de Scheveningse vissers de gebroeders Pronk herhaaldelijk tracteert heeft reeds toegezegd studenten naar Cu ragao te zullen sturen. Ook van Engelse en natuurlijk ook van Nederlandse zijde worden gegadigden verwacht, die onder leiding van dr, Zaneveld aan hun wetenschappelijke vorming zullen gaan werken. Over de mogelijkheden van het jachtterrein Piscaderabaai en omge ving is de bioloog vol enthousiasme. Het is daar aan de zuidkust van Curagao een zacht glooiend terrein met een terrasvormige bodem. Met me dewerking van de Koninklijke Shell, die ook 'n de financiering van het instituut heeft bijgedragen, is een prachtig werkterrein verkregen. Tal van nog geheel onbekende objecten denk aan het plankton, de diepzee en de koralen wachten op het werk van deze instelling van hoger onderwijs, die de banden tussen Nederland en de Antillen, vooral ook vanwege het cultureel karakter daarvan, op bizondere wijze zullen gaan verstevigen. Dr. Zaneveld, die officieel nog leraar is aan het Haags Gymnasium, is al bezig zijn koffers te pakken. Zijn vrouw en kinderen hebben de blauwe baai, waar vader al maanden vertoefd heeft, nog nooit gezien. Maar de twee jongens echte waterraten hebben er niets op tegen: twaalf maanden van het jaar kun je daar zwemmen. En hoeMet snorkel-apparaat en schiet tuig, om onder water op vissen te jagen. Maar één ideaal hebben die twee. vis met de vissen. Geen wonder als je zo'n vader hebt. de sluiskolk zou het gehele scheepvaart verkeer naar en van Amsterdam ont wrichten. Helemaal zonder uitwerking bleef de brief van ir. S. H. Ringma niet. Het bestuurslid Van de Laarse trok zich terug. Hij wilde de verantwoordelijk heid voor deze gewaagde onderneming niet langer dragen, ondanks de stellige verzekering van de heer Visser, dat het allemaal wel mee zou vallen. Geld schijnt er óók nog nodig te zijn. Het bestuur van de coöperatieve ber gingsvereniging „Renate Leonhardt" heeft getracht nog 15.000 gulden aan aandelen te plaatsen. De toren ligt nóg in het kanaal te IJ muiden. De lassers werken nóg. En in het logies voor de bergers ziet het er „roestig" en „droefgeestig" uit. Ruwe houten ronde banken tegen de kanten en een ruwe houten tafel. Stukken ijzer en houten palen. Een luguber oord. De aandeelhouders blijven er echter de moed in houden. En de heer Visser zelf is onverstoorbaar. Hij is er vast van overtuigd, dat hij met zijn toren het goud uit het wrak van de „Renate Leonhardt" naar boven zal halen. Nu maar wachtenop het „Uur 2.49"... Het schijnt nu wel vast te staan dat de „goudtoren" van de heer P. Visser uit Wijde Wormer dit jaar niet meer naar het wrak van de „Renate Leon hardt" zal worden gesleept. Het weer is uitermate slecht en de vooruitzichten voor de nacht van woensdag op donder dag zijn zeer ongunstig. Het personeel van de Staalconstructiefabriek Genius te IJmuiden heeft daarnaast nog minstens vijf dagen werk om de toren in orde te maken. Naar wij van het Bureau Wijs muller vernamen, zal er eerst nog bo ven het wrak gedoken moeten worden. Ter gelegenheid van de plechtige opening van de zitting der Staten-Gene- raal door H.M. de Koningin op dinsdag 20 september zal de koninklijke stoet onderstaande route volgen: koninklijk paleis aan het Lange Voorhout - Lange Voorhout (over het z.g. Schelppad) - Kneuterdijk - Lange Vijverberg - Korte Vijverberg naar de Ridderzaal op het Binnenhol. Langs dezelfde route zal de Koningin naar het paleis aan het Lange Voorhout terugkeren. Het ere-escorte zal bestaan uit een rijknecht-majoor met twee rijknechts te paard, een detachement Koninklijke Marechaussee, de Koninklijke Militaire Kapel met het tamboerkorps van het Garderegiment Grenadiers, een ere- compagnie van het Garderegiment Gre nadiers met het vaandel van dit garde regiment en vaandelwacht, alsmede een detachement van de rijkspolitie te paard. Voor het paleis Lange Voorhout zul len honderd man van het Garderegi ment Jagers de erewacht betrekken. Hierbij zijn ingedeeld het vaandel van dit garderegiment met vaandelwacht alsmede de kapel van de Koninklijke Luchtmacht. De erewacht voor de Ridderzaal wordt dit jaar geleverd door het Garderegiment Fuseliers „Prin ses Irene" met vaandel en vaandel wacht, waarbij de Johan Willem Friso- kapel is ingedeeld. Behalve de reeds genoemde muziek korpsen bevinden zich nog langs de route: het fanfarekorps der genie bjj paleis Kneuterdijk, het trompetterkorps van de cavalerie op de hoek Lange en Korte Vijverberg en eventueel het tam boerkorps van de Nationale Reserve op het Plein. De minuutschoten worden afgevuurd door een batterij veldartillerie bestaan de uit zes stukken. Deze batterij is op gesteld op het Malieveld. De militairen van de garderegimen ten grenadiers, jagers en fuseliers „Prinses Irene", van de Kon. Mare chaussee, de Kon. Militaire Kapel, de kapel van de Kon. Luchtmacht, de Jo han Willem Frisokapel en het fanfare korps der genie dragen de ceremoniële tenue. De 76-jarige H. B. uit Almelo is in een kelder van een café gevallen. HU vergiste zich in de deur: Toen enkele uren later een der familieleden naar B, die inmiddels op advies van een dokter naar huis en te bed was gegaan, ging kpken, bleek, dat hU was overleden. De dokter had geen ernstige verwondin gen geconstateerd. De landbouwer G. Dekkers aan de OirschotsedUk te Eindhoven raapte in zUn hoenderhok eer ei van 19 cm. om trek, wegende 130 gram. De landbou wer was zeer verbaasd over het excep tionele geval, de kip waarschUnlUk ook. Het nummer van deze week opent met een staatsie portret van Kardi naal de Jong z.g.; er zpn verder zes pagina's tekst en foto's aan de grote dode gewUd. J. W. HofwUk schrUft over „Jeugd in de bedrijven" en vertelt bij een reeks foto's uitvoerig over de voor zieningen, door een aantal katholieke werkgevers getroffen voor de opleiding en de persoonlijkheidsvorming van hun jeugdige werkkrachten. Verder is er een reportage van de turfwinning in het Drentse land, waaraan na onge veer dertig jaar wel een einde zal komen. Een artikel over het zoeken naar de grens der mensehjke vermo gens beschrUft de experimenten, welke in Amerika worden gedaan vooral in verband met de problemen, waaraan de mens wordt blootgesteld bU de voort durende ontwikkeling van de luchtvaart wat snelheid en hoogte betreft. Jan Glissenaar, van de jeep-expres, be schrUft bU een groot aantal foto's een oeroude bedevaart van de Hindoes naar Moeroegan. De karakteristiek van de week handelt dit maal over Harold McMillan, de nieuwe Britse minister var. buitenlandse zaken. Jan Cottaar schrUft zUn overpeinzingen na de we reldkampioenschappen neer en stelt de vraag of de wielersport in een mentaal faillissement verkeert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5