Beangstigende ontwikkeling De Duitse gevangenen zullen gratie krijgen of worden uitgeleverd Drie doden op de weg Betere afloop ondenkbaar Garantie van president Coty Sultan Ben Y oessef zal nimmer op de Marokkaanse troon terugkeren Weg voor het aftreden van Ben Ara fa gebaand Kapitein wint 64.000 dollar in televisie-wedstrijd Banden van de Bondsrepubliek met het Westen onaangetast" Hoe zag een in 1939 op Buckingham Palace gehouden diner er uit? Verklaring van de pasja Briefwisscling Drie Duitse bad gasten gered Een soort toneeldaad Zwakke plekken Holland-België niet voor TV Het weer 4'J Geven en nemen Woensdag u september 1955 79sfe JAARGANG No. 26397 frt- itit*-1rhéiififi Él lililliÉi m Adenauer Geslipt tijdens regenbui Boelganin naar Caïro Voor het eerst de hoofdprijs Moedig optreden van redder DIEFSTALLEN IN EGYPTE Nederlandse daders in Umuiden gearresteerd ttKÉ&ÉËI A lV Belgische voetbalbond tegen uitzending Falcon Popeiine Regenj. 45.- BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraai 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENI Ik I ARIfct 28 cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per IcwartaaL Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds teL 21544. Een werkgever in de hoofdstad be klaagt zich in een ingezonden stuk in een der Amsterdamse bladen over het verloop van het personeel in lijn bedrijf. Hij schrijft: „Deze zomer ging een van mijn chauffeurs 14 dagen met vacantie, met een extra week salaris. In de tijd, dat hij van zijn vacantie genoot, kreeg ik «en formulier van de P.T.T. ter invul ling: deze chauffeur had gesolliciteerd. In een onderhoud met hem (hij is sinds 1931 in mijn dienst), vernam ik, dat hij een hoger salaris, plus pensioenre geling kreeg. Hoewel hij bij mij het in de CA vastgestelde maximum-salaris ontvangt, gaat hij weg, en hij verkon digt aan zijn collega's, dat hij nu pas een leventj: krijgt, want nu moet hij zich maar doodwerken. Niet lang daar- ha kwam ook mijn andere chauffeur, die al 26 jaar in mijn dienst is, bij my. Ook hij had een betere aanbieding, van Werkspoor. ,,En dat op mijn leeftijd", Zei hij hij is 48 „zo'n aanbod krijg Ik nooit weer". Mijn magazijnchef volg de. Hij kon werk als melkbezorger krij gen (van 7 tot 3 uur, terwijl hij bij my pas om half zes klaar is), 70 per Week en nog extra's. Natuurlijk wekt een en ander geen te vredenheid bij de rest van het perso neel. Is het niet de hoogste tijd, dat er een actie op touw gezet wordt vc een doeltreffender loonregeling?" Met het euvel, dat deze werkgever beschr'jft, heeft in deze tijd van hoog conjunctuur met zijn schrijnend tekort aan arbeidskrachten welhaast ieder be drijf te kampen. De kille economische Wet van vraag en aanbod geldt nu eenmaal evenzeer voor menselgke ar beidskracht als voor stofzuigers en scheerapparaten. In onze vermateriali- seerde maatschappij wordt deze situatie als volkomen logisch beschouwd. De arbeider, die zijn arbeidskracht ter be schikking stelt van degene, die hem hiervoor het beste honoreert, handelt Uit een oogpunt van eigenbelang ver standig. Waarom zou hij de geboden kansen niet aangrijpen? De werkgever, eveneens uit eigenbelang redenerend, vraag: waarom geen doeltreffende loon- regelin wordt toegestaan om aan dit personeelsverloop paal en perk te stel len. Ook hij redeneert verstandig. Toch zit er aan deze situatie, naar bet ons voorkomt, iets onbevredigends. Er schuilt in heel het denken en hande len van de moderne mens vaak zelfs onbewust, een vermaterialisering, die soms beangstigt. Wanneer men de menselijke verhou dingen alléén uit economisch oogpunt bekijkt dan volgt hieruit een verabso lutering der economische waarden, wel ke de mens eigenlijk onwaardig is. Hij schakelt zich immers onbewust in ve lerlei opzicht gelijk met de dode mate rie. Hij onderwerpt zich aan eco nomische wetten, die hij eigenlijk be korde te beheersen. Hij verabsoluteert bijvoorbeeld de wet ven vraag en aanbod en heeft geen °og voor andere hogere waarden. WU leven in een tijd, waarin naast de economische de sociale verhoudingen in het productie- Proces hoger gewaardeerd worden dan ooit in het verleden. De staat regu leert, dirigeert, organiseert en nivel leert om, naar hij meent, de sociale rechtvaardigheid zoveel mogelijk te be trachten. Er ontwikkelt zich in ons land n publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, om de verhoudingen tussen werkgevers en werknemers sociaal en economisch zo* hoog mogelijk te doen bloeien. In vele bedrijven zijn ondernemingsraden, welke de onderlinge sociale verhoudin gen nog meer moeten en kunnen ver beteren. En tóch constateren wij een steeds grotere vermaterialisering ook in de hienselijke betrekkingen. In een tijd perk, waarin aan de sociale zijde van de mens zoveel aandacht en toewijding Wordt besteed, constateren wij 'n drang haar eigenbelang en een egoïstisch stre ven van het individu als nooit tevoren. De mens past zich nu eenmaal gemak- TtUjk aan aan zijn omgeving. Hij blijkt im?s0°rt kameleon. Welnu, die omge- rm de rnaatschappij is door en door vermateriaijgeerd. Hij doet niet anders t all aa,»Passen. Met alle gevolgen, die.Imdelige gevolgen daarvan. Een aier nadelige gevolgen kwam in ,et hierboven geciteerde schrijven tot Uitdrukking. Men zou misschien mogen Verwachten, dat een arbeider, die zes en twintig jaar bij eenzelfde werkgever in dienst is, niet gemakkelijk deze werk gever in een moeilijke situatie in de steek zou laten. Vroeger zou dit ook biet zo licht geschieden, ook al zouden er materiële voordelen aan zijn ver bonden. De band tussen werkgever en Werknemer is ondanks allerlei sociale Verbeteringen in verhouding tot vroeger steeds losser geworden, terwijl men toch bet tegendeel had mogen verwachten, «et begrip „trouwe knecht" heeft een klank gekregen, die niet meer in de moderne tijd schijnt te passen. De moderne mens is vermateriali- seerd. Hard, koud en zakelijk. Schuilt hierin misschien de oorzaak, dat on danks alle sociale voorzieningen, on danks de zorg van de staat, desnoods Van de wieg tot het graf, de producti viteit in verhouding verre achterblijft? BONN en MOSKOU zullen diplomatieke betrekkingen aanknopen - - "s. i S - vw->- V' .-J De besprekingen tussen de Russische en Westduitse delegaties te Moskou zijn gisteravond geëindigd. Het definitieve resultaat van de conferentie was een grote verrassing voor de meeste buiten landse diplomaten in Moskou. De West duitse kanselier dr. Konrad Adenauer en de Sovjet-premier maarschalk Niko lai Boelganin hebben namelijk gister avond in de witmarmeren zaal van het Spiridonovka-paleis, de officiële resi dentie van de Russische minister van buitenlandse zaken, een overeenkomst ondertekend strekkende tot het vestigen van formele diplomatieke betrekkingen tussen de twee landen en tot het be noemen van ambassadeurs. Bondskanse lier Adenauer heeft vanmorgen, vóór dat hij Moskou verliet, een persconfe rentie gehouden. Hij zei o.m.: „Ik ben door maarschalk Boelganin gemachtigd te verklaren, dat vóórdat onze delegatie ir. Bonn is terugeekeerd de actie om de Duitse gevangenen in vrijheid te stellen zal zijn begonnen". Van de 9.626 vroege re Duitse militairen, die thans nog in de Sovjet-Unie gevangen worden gehou- KANSELIER ADENAUER „Is alles in orde?...." iiiiimiimiMimmmiiiiiMimimiimiiuiiiiiiiiii iiiiiiiiiiinii Tijdens zware regenbuien dinsdag morgen en dinsdagavond zijn twee Abto's als gevolg van de gladde weg ^eslipt. Deze ongelukken kostten drie ^Wsonen het leven. tiet eerste gescniedde 's morgens na- Zoetermeer. Een gereedschapswa- van de P.T.T.bestuurd door de chei-monteur J. van D. uit Den Haag, s'°eg over de kop, waarbij de chauffeur ee<Jood werd. Pa» ^vonds is do auto van het echt- p ar John Sipkema uit Groningen bij Wjjfsarijp (Fr.) toen hij moest uit- Zwn n VOOr een tegenligger, met een beis® .sIaS tegen een boom gebotst. De bood lnz'ttenden werden op slag ge- De zeventigjarige heer Sipkema was ®n hekend oud-kermisexploitant. Hij °nd vroeger o.a. met een stoomcar- °Usel op velt kermissen. Op de persconferentie, die bondskan- selief Adenauer vanmorgen voor zijn vertrek uit Moskou heeft gehouden, vertelde hij, dat de onderhandelingen met de Russen op een gegeven ogen blik zo weinig voortgang vertoonden, dat hij opdracht had gegeven tot een vervroegd vertrek van de Westduitse delegatie. Later, speciaal na het onder houd dat hij met maarschalk Boelga nin heeft gehad, ging het heter „Onze besprekingen", aldus dr. Adenauer, „hadden nooit een betere wending kunnen nemen". Hij zei verder^ nog, dat de Sovjet-Unie van plan is de overdracht van Duitse gevangenen te doen plaats hebben aan de Westduitse en aan de Oostduitse regeringen, al naar gelang de woonplaats van de ge vangenen. Ook deelde Adenauer mee, dat de Sovjet-leiders het met hem eens waren geworden, dat de hereni ging van Duitsland in de eerste plaats de Grote Vier aangaat. Adenauer zei ook nog. dat naar zijn mening nog vele Duitsers geen krijgs gevangenen in de Sovjet-Unie ver blijven. Boelganin en Khroesjtsjev had den hem verzekerd, dat zij over die kwestie informaties zouden inwinnen. Als zij alles over deze „andere" Duit sers te weten zouden zijn gekomen, zou den zij hen eveneens vrijlaten. Dit zou. naar Adenauer zei, zelfs van toepassing zijn op de Duitsers, die met een arbeids contract in Rusland werken. Op ver zoek van de Russen zal de Westduitse regering onmiddellijk lijsten van ver miste personen naar Moskou sturen. Vanmorgen om 10 uur plaatselijke tijd zijn de beide Superconstellations van de Lufthansa met de Westduitse delegatie aan boord opgestegen van het vliegveld Vnukowa. Een militaire kapel speelde het Russische en het Duitse volkslied. Boelganin schudde Adenauer voor zijn vertrek hartelijk de hand. In Bonn wordt Adenauer een grootse ontvangst bereid. De bondsregering komt morgenoch tend in een speciale vergadering bij een om een verslag van de bondskan selier over zijn reis aan te horen 's Middags zal Adenauer aan de parle- mentsfracties verslag uitbrengen. Premier Boelganin van de Sovjet- Unig zal nog binnen de komende drie maanden een bezoek aan Egypte bren gen, zo deelde een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Buiten landse Zaken gisteren te Cairo mee. den. zullen sommigen gratie krijgen, aldus de Westduitse staatsman, ande ren, die naar het oordeel van de Russen zware misdaden hebben bedreven, zul len aan de bondsrepubliek worden uit geleverd om op grond van de West duitse wetten te worden berecht. Aden auer verklaarde tevens met grote na druk, dat zijn besprekingen met de Sovjet-leiders in geen enkel opzicht af breuk doen aan de banden, waardoor de bondsrepubliek met de Westelijke mo gendheden is verbonden. „Men heeft ons niet gevraagd ons lidmaatschap van de NATO of van de West-Europese Unie op te geven. Er is niets veranderd", al dus dr. Adenauer. Over dli alles staat echter niets te lezen in de door beide regeringsleiders ondertekende overeenkomst. Wel heeft de Duitse delegatie met betrekking tot het aanknopen van diplomatieke betrek kingen op twee punten een juridisch voorbehoud gemaakt. Ten eerste moet de uiteindelijke vaststelling van de Duitse grenzen worden goedgekeurd door de Westduitse regering en worden uitgesteld tot het opstellen van een vre desverdrag en ten tweede blijft de fede rale regering zich gerechtigd beschou wen uit naam van geheel Duitsland te spreken. De ondertekende overeenkomst moet nog worden goedgekeurd door het Westduitse federale kabinet en het par lement van de Opperste Sovjet. Zowel Adenauer als Boelganin sche nen ingenomen met de overeenkomst. De Russische premier sprak glim lachend tot de pers: „Alles is goed geëindigd, zoals ik u gisteren heb ver teld dat het zou gebeuren." „Alles is gunstig geëindigd", zei Molotov toen hem gevraagd werd of hij tevreden was met de overeenkomst. Van de historische plechtigheid waren onge veer honderdvijftig Westerse en Rus sische journalisten en fotografen ge tuige. De twee delegaties stonden op gesteld aan beide zijden van de lange, met vilt beklede tafel. Het document van twee bladzijden zat in een kaft van rode pluche. Dat er de laatste dagen nog al eens scherpe woorden gevallen zijn, was niet te merken, toen de twee mannen opstonden en elkaar hartelijk de hand schudden over de brede tafel heen. Zij gingen weer zitten en Boelganin keek vra- i gend naar Adenauer, alsof hij wilde i vragen: „Is alles in orde?" De kanse- j lier knikte, en beide mannen en hun delegaties stonden van tafel op. Door volledige normale diplomatieke betrekkingen toe te zeggen is Adenauer verder gegaan dan de afspraak die hij met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dulles gemaakt zou hebben, dat Duitsland alleen maar zou instemmen met minder dan diploma- betrekkingen. Het is echter dui delijk dat de Geneefse conferentie der ministers van buitenlandse zaken, die volgende maand begint, nog in staat zal zijn de gehele kwestie van de hereniging van Duitsland en de Europese veiligheid te overwegen alvorens tot vestiging van diplomatieke betrekkingen tussen Bonn en Moskou wordt overgegaan. Kanselier Adenauer neemt Moskou in ogenschouw. Men ziet hem hier tijdens een wandeling in de Rode Straat. Op de achtergrond de Spassky-toren van het Kremlin. (Telejoto) (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen Manneer de huidige sultan van Ma rokko, souverein over Frans-Marokko, Spuans-Marokko en Tanger, Ben Ara- fa, de brief die hij heden gaat ont vangen van de president van de Fran se republiek wil beschouwen als een vingerwijzing van Allah is het Marok kaanse drama een aanzienlijke stap dichter bij de oplossing gekomen. Dat deze voorwaarde eerst vervuld moet worden blijkt zowel uit de verklaringen van de Franse regering, die aan het begin van deze week urenlang verga derd heeft om de conclusies te trekken uit de informaties die zij de laatste maanden heeft opgedaan, alswel uit de verklaring van Zijne Majesteit Ben A- rafa. Door het paleis van deze laatste in Rabat is namelijk een communiqué verstrekt, waarin het heet dat „de sul tan zich op de troon zal handhaven zo lang Allah niet anders beslist heeft." De Franse president van zijn kant heeft sultan Ben Arafa de opvatting van de Franse regering die helaas voor deze gelegenheid niet meer handelt bij de gratie van God maar bij de gunst van het volk meegedeeld dat een vreedzame en op verzoening gerichte politiek in het belang van het Marok kaanse volk en dus niet het Franse veronderstelt dat de huidige soeverein hetzelfde lot zal kiezen als zijn voor ganger, nameljjk heengaan. De resi dent heeft tot taak het zich zo al niet spontaan dan toch vrijwillig terugtrek ken van de sultan, mitsgaders zijn ver plaatsing naar Tanger, te verzorgen. Van Franse zijde is de volledige inte griteit van belangen en goederen van de sultan en zijn vrienden en mede standers gegaraudeerd. Bovendien heeft hij de verzekering ontvangen dat zijn verwijderde voorganger, Ben Yoes- sef, niet op de troon hersteld zal wor den door Frankrijk. De pasja van Marrakesj, El Glaooui, heeft tegelijkertijd een verklaring afgelegd die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Ik heb re- De overeenkomst tussen de Sovjet- Unie en West-Duitsland heeft de vorm van twee brieven, de ene van Boelganin aan Adenauer en de andere van Aden auer aan Boelganin. In de Duitse brief wordt gezegd dat de Duitse federale re publiek diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie wenst te vestigen. In zijn brief maakte Adenauer het voor behoud dat de twee Kamers van het Duitse parlement zich over deze kwestie moeten kunnen uitspreken. In de Rus sische brief bevestigt Boelganin zijn in stemming met dit voorbehoud. Later werd onthuld dat Adenauer een tweede brief aan Boelganin heeft geschreven, een ondubbelzinnige verklaring, dat diplomatieke betrekkingen tussen West- Duitsland en Rusland geen relaties met of erkenning van het Oostduitse regiem impliceren. Een kapitein van het Amerikaanse Korps Mariniers, de 28-jarige Richard McCutchen, is er gisteravond als eerste in geslaagd in een vraagwedstrijd voor de Newyorkse televisie de hoogste prijs van 64.000 dollar (ruim 240.000 gulden) te winnen. Hij gal een juiste omschrij ving van de zeven gangen van een diner, dat koning George VI en konin gin Elizabeth in 1939 op Buckingham Palace aan de Franse president, Al- bert Lebrun, en zün echtgenote hebben aangeboden. Kaptein McCutchen was bovendien de eerste, die een poging deed om de vraag waaraan de hoogste prjjs is ver bonden, te beantwoorden. Twee van zijn voorgangers hadden het verstandig geoordeeld er mee op te houden, toen zij 32.000 dollar hadden verdiend. Toen kapitein McCutchen aan het be gin van het programma werd gevraagd of hij het niet bij de 32.000 dollar wilde laten, welke hij vorige week met het juist beantwoorden van vragen op het gebied van zijn keuze voedsel en koken had verdiend antwoordde kapitein McCutchen, dat hij deel uit- Het diplomatieke geven en nemen heeft tijdens de laatste zitting van de delegaties tot het laatste ogenblik voort geduurd. Boelganin gaf een strak ant woord wat Adenauer's eis dat Duitsers worden vrijgelaten betreft. De Rus kwam met de tegenbeschuldiging dat meer dan honderdduizend Sovjet-bur gers, die in de tweede wereldoorlog door de nazi's uit hun land zijn weggevoerd, nog altijd worden vastgehouden. Een groot deel van deze Sovjet-mensen kwam om in kampen voor dwang arbeid in Duitsland, zei Boelganin. Hij voegde hieraan toe. dat na de neder laag van Hitler's leger de meerderheid van de Sovjet-burgers naar hun vader land zijn teruggekeerd. Een aantal werd echter vastgehouden, voor het meren deel in West-Duitsland. De meerderheid van deze mensen, onder dwang losge trokken van hun vaderland en gezin nen, heeft geen permanent werk, do micilie. middelen van bestaan en lijdt ernstige ontberingen. Boelganin sprak de hoop uit dat West-Duitsland de nood zakelijke stappen zal nemen en zal medewerken bij de repatriëring van verplaatste Russische burgers. Dinsdagmiddag zqn drie Duitse bad gasten uit zee gered te Bergen aan Zee. Het is het echtpaar Hans Harst, 59 jaar, en zjjn 59-jarige echtgenote Maria Harst-Noekels en hun gehuwde dochter, alle wonende to Viersen in Duitsland. De redding geschiedde door de heer A. Bemp, gepensionneerd ad judant machinist der Koninklijke Mari ne. wonende te Bergen. De badgasten hadden zich te water begeven nab'„ een mui ten noorden van de tweede strandafgang te Bergen aan Zee. Zü werden ter p.aatse verrast door de hoge zee. Door het holstaande water werden zy omver geslagen, waar door de onderstroom vat kreeg op de zwemmers. Remyn, die voor strand- werkzaamheden en het verwyderen van tenten aanwezig moest zün, begaf zich geheel alleen gekleed te water, zonder dat een der verdere aanwezigen zyn voorbeeld volgde. Hy kon eerst de dochter grepen, die haar reeds bewus teloze vader boven water wist te hou den. Remyn nam de man van haar over, waarna zy op eigen kracht zich naar de wal kon begeven. De bewus teloze man werd door Remyn naar het strand gebracht. Hierna ging de moe dige redder wederom te water. Hy kon ook de echtgenote die eveneens reeds in bewusteloze staat verkeerde, bijtijds bereiken. Een onmiddellijk gewaar schuwde dokter diende hartinjecties toe. De toestand van het echtpaar is rede lijk wel. De dochter heeft helemaal geen gevolgen ondervonden van het ge- vaariyke incident. maakte van een trotse organisatie en dat hij om de tradities daarvan hoog te houden, besloot voort te gaan. Voor de beantwoording van de laatste vraag mocht McCutchen een deskundige van zijn keuze meebrengen om hem te assisteren. Hy koos hiervoor zyn vader, een gepensioneerde kapitein bü de Mari ne, die hem, zoals hy zeide, de kennis van het koken had bijgebracht. Fluis terend onderhielden vader en zoon zich in het glazen hok, waar zij, af gesloten van het studiopubliek, de uit zeven delen bestaande vraag' moestqn beantwoorden. Toen het antwoord goed bleek te zijn, viel hun een ovatie van het publiek ten deel. Kapitein McCutchen vertelde nog, dat zyn vrouw Betsy beter kookt dan hy. (Reuter) De Zaandamse recherche heeft in sa menwerking met de Interpol in IJmui- den een 18-jarige Rotterdammer en een 24-jarige inwoner uit Naaldwyk gear resteerd. Beide Nederlanders werden door de internationale recherche ge zocht omdat ze zich in Egypte onledig hadden gehouden met dietstal van au to's en auto-onderdelen. Toen beiden in Londen arriveerden was de recherche aldaar net te laat doch kwam te we ten dat ze op een coaster zaten met bestemming Zaandam. De Zaandamse recherche nam geen risico en nam de gezochten reeds in IJmuiden in hechte nis. Het vermoeden bestaat dat de aan gehoudenen nog meer op hun kerfstok hebben. De diefstalle hebben ze in middels bekend regeert niet meer, een figuur di« elders ook wel voorkomt. Daarna komt een soort toneeldaad. De grootvizier stapt hét paleis binnen en constateert dat de troon vacant is, waardoor groridwettelijk een troonraad in het leven wordt geroepen. Twee van de drie leden van de troonraad staan reeds klaar. De grootvizier, een soort eerste minister, en de voormalige pasja van Sefrou, Si Bekkai, een vriend van de voormalige sultan Ben Yoessef. De derde persoonlijkheid moet uit traditio nalistische kringen komen op verzoek van de rechtse vleugel van de Franse regering. Deze troonraad wijst een for mateur aan voor een voorlopige repre sentatieve regering, die de geweldige opdracht krijgt met Frankrijk te onder handelen over een nieuwe juridische structuur van de Frans-Marokkaanse verhoudingen. Een nog niet opgehelderd punt is hier: moet of mag of wil de Istiqlal aan deze regering deelnemen. Van Franse zyde is al een soort mi nisteriële constitutionele commissie in gesteld die zich vast met deze nieuwe structuur zal gaan bezighouden. Deze commissie krijgt o.a. de puzzle op te lossen hoe het dan gaan moet met de internationale verplichtingen die Frank rijk op zich genomen heeft bij de trac- taten van Fez en Algeciras. SULTAN BEN YOESSEF Niet meer terug. ligieuze en politieke verplichtingen. De eerste nopen mij sultan Ben Arafa te verdedigen, de tweede binden mij slechts ten aanzien van Frankrijk in zoverre dit zijn verplichtingen zelf na leeft, aldus de inhoud van zijn oorlogs verklaring. Wanneer eenmaal deze hindernis ge nomen is kan de Franse regeering haar plan van actie ontvouwen. Deze hinder nis is sluitstuk van of liever ouverture op dit plan. De verantwoordelijkheid voor het opruimen van deze hindernis is zaak van de Marokkaanse verant woordelijken zelf. Het plan van actie, nog niet officieel bekend, schijnt op het volgende neer te komen. Wanneer sultan Ben Arafa vrijwillig op pensioen gaat in Tanger blijft hij wettig sultan. Hij houdt niet op.te heersen maar hij Intussen verlaat Ben Yoessef zijn bal lingsoord Madagascar om enkele we ken nadat het Franse parlement zijn werkzaamheden hervat heeft (in be gin October) in Frankrijk aan te komen. De zwakke plekken van deze construc tie van goede wil zijn duidelijk. Ten eerste het vrijwillige heengaan van Ben Arafa. Ten tweede het derde traditio nalistische lid van de troonraad. Ten derde wie zullen aan een representa tieve regering deelnemen? En tenslo'.'e hoe zullen Spanje in zyn gebied en Amerika en Engeland in Tanger reage ren? De persoon van minister Pinay is in Spanje zeer gezien, hetgeen doet ver moeden' dat er met Spanje geen grote moeilijkheden zullen rijzen. Over dit plan is eenstemmigheid in de regering bereikt. Men noteert slechts dat de oud- Gaullistische minister generaal Koenig verklaard heeft deze besluiten niet ge nomen maar ondergaan te hebben en dat zijn excellente geestverwanten Tri- boulet en Palewski enig voorbehoud hebben uitgedrukt. Het centrum van actie is thans dus weer verplaatst naar Rabat, waar sul tan Ben Arafa in de loop van deze dagen zal moeten trachten na te gaan en te beslissen of hij zijn opvattingen inzake zijn religieuze verplichtingen achter kan stellen bij het offer dat hem gewaagd wordt in het belang van de vrede van zijn volk instemming te ver lenen met deze plannen. Een drama tisch gewetensonderzoek. Naar wij vernemen zal de landen- wedstrijd Nederland-België, welke op 16 oktober te Rotterdam wordt ge speeld, niet rechtstreeks per televisie worden uitgezonden, in verband met bezwaren, welke van de zijde van de Koninklijke Belgische Voetbalbond zijn gerezen. De K. N. V. B. heeft aan België ge vraagd of men er bezwaar tegen had dat Nederland-België per televisie zou worden uitgezonden. Het bestuur van de Belgische voetbalbond heeft zich met een rechtstreekse televisie-uitzen ding niet accoord kunnen verklaren, aangezien de uitzending in België kan worden opgevangen en schade kan be rokkenen aan de bekerwedstrijden, welke op dezelfde datum worden ge speeld. De Belgische voetbalbond heeft het recht het verzoek van de K.N.V.B. af te wijzen, aangezien alle Europese voet balbonden gebonden zijn aan de be sluiten van het congres van de Euro pese voetbalfederatie, begin Maart te Wenen genomen. Advertentie Op het hoogste punt van een oud hotel in Casablanca staan dag en nacht Franse soldaten, voorzien van automatische geweren en een krachtig zoeklicht, om uit te kijken over het district Nieuw-Medina (het inboorlingenkwartier) van Casa blanca, waar het nog steeds roerig blijft. BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. B01STR. 48 A DAM TEL. 71716? (tot Donderdagavond) Wisselende bewolking met buien, hier en daar vergezeld van onweer. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak uit noordeiyke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. Zon: 6.14—19.00. Maan: 5.20—18.10.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1