Katwijk volledig verantwoord Israël zal niet berusten in een blokkade van de Golf van Akaba nederzetting in Opper-Galilea Koopkracht van mijnwerkers en staal- arbeiders in de K.S.G.-landen Het Britse loon- en prijsprobleem a%tr;ses> Het raadsel vanTuaim Mor - Jordaanse saboteurs overvallen „De vrije wereld heef een van zijn edelste karakters verloren Lonen in zes jaar 52 pet. hoger Congres „KERK IN NOOD in Koenigstein L Tweede vissersplaats van ons land Requiemmis en uitvaart op T.V. 1 yog geen oesnssing over toelating van Nederlands jurist Belgische mijnwerker en Luxemburgse staalarbeider op de eerste plaats Kranslegging in Nieuwe Kerk te Amsterdam Gratis warm eten in Arnhem R.M.S. weer actief op West-Ceram KRUISWOORDRAADSEL Kerk moet romantiek afleggen WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1955 PAGINA - Grote brand verwoest kampong te Djakarta Prof. dr. J. B. Kors zeventig jaar Zandwinning De zaak-Schmidt Mevrouw Bouman ziet er van af Manoch nog verder te ondervragen Boodschap van Kardinaal Spellman aan de katholieken van Nederland ln Indonesië Nederlander slachtoffer van roofoverval Zesde oven van de E.N.C.I. in bedrijf Totale cementproductie een miljoen ton per jaar Reserve-officieren Proef van kantinedienst van de B.B. Gemis aan samen werking Nieuwe directeuren van Gend en Loos OiplosisAnig kmiswoordlraadiscJ van Dinsdag oversetting VM de de VIJFDAAGSE WERK WEEK IN BELGIë In gas- en elect industrie Nederlander gearres teerd in Indonesië De aanleg van een vissershaven in Katwijk zowel in verband met het sal do van de directe voor- en nadelen daaraan verbonden, als in verband met de betekenis van een dergelijke ha ven voor de toekomstige ontwikkeling van de Nederlandse zeevisserij en de bestaansbronnen voor Katwijk moet van nationaal-economisch standpunt uit als volledig verantwoord worden be schouwd. Aldus luidt de conclusie van een on derzoek ingesteld door de heren mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam, dr. ir. Z. Y. van der Meer, voorzitter van de vaste com missie van de rijksdienst voor het Na tionale Plan, en drs. G. M. Neder- horst, lid van de Tweede Kamer op verzoek van de stichtingscommissie Zeehaven Katwijk". De resultaten van dit onderzoek zijn thans neergelegd in een rapport, dat is samengesteld door het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam. Een snel om zich heen grijpende brand in de z.g. „benedenstad" van Dja karta heeft voor miljoenen rupiahs schade aangericht. Honderden huisjes zijn een prooi der vlammen geworden. Duizenden personen zijn dakloos De brandweer, die met alle beschik bare materiaal was uitgerukt, stond machteloos door gebrek aan water en het feit, dat het onmogelijk was het materieel in de nauwe kamponggangen te rijden. De band woedde in vrijwel dezelfde wijk, waar het vorige jaar bi.i een grote brand voor drie miljoen schade werd aangericht. De brand kwam tot staan voor een brede weg, de Djembatan Lima. Prof. mag. dr. J. B. Kors O.P., voor zitter van de K.R.O. en van de N.R.U., heeft vanmorgen in intieme kring van het bestuur van de N.R.U., het bestuur van de K.R.O. en het personeel van de K.R.O. zijn zeventigste verjaardag ge vierd. Namens het personeel bood het hoofd van de jongste sectie van de K.R.O., namelijk de televisie-afdeling, de heer J. Castelijns, een bedrag onder couvert aan. De jarige werd met tal van felicitaties en geschenken vereerd. De plechtige Requiemmis en het be gin van de uitvaart van het stoffelijk overschot van Z. Em. Johannes Kardi naal de Jong zijn dinsdagmorgen op het televisiescherm te zien geweest. De door de K. R. O. verzorgde uit zending was de eerste, die in een Ne derlandse kerk tijdens de H. Mis werd opgenomen. Deze rechtstreekse repor tage vanuit Utrecht heeft ook aan ve len buiten Utrecht de kans geboden niet alleen in gedachten bij de uit vaart aanwezig te zijn. De in de kerk opgestelde camera's volgden de gebeur tenissen in de kerk, waarbij pater G. Lohuis de commentaar verzorgde, zich grotendeels bepalend tot de ver taling van de gebeden. Paul de Waart n-.m bij het opstellen va- de stoet bui ten de kerk deze taak over. Ofschoon zijn verklaringen voor de kijker onmisbaar waren als deze de identiteit van de personen die zich in de stoet voegden wilde weten, was het soms hinderlijk te ervaren dat hij niet al het uitgebeelde op de voet volgde, maar uitweidde over omstan digheden waar niets van te zien was Hij leek soms bezield door de gedach te dat de televisiekijker aan de praat gehouden moest worden, ofschoon het beeld veelal voor zichzelf sprak. De eigenlijke beeldreportage betrok de toeschouwer in het belangrijke en onvergetelijke gebeuren wat als het meest belangrijke mag gelden. Katwijk blijkt aan ongeveer 1.600 per sonen in de visserij en daarmede sa menhangende bedrijven werk te ver schaffen tegenover aan ongeveer 450 personen in primaire nijverheidsbedrij- ven. Naar omvang van de vloot en het aandeel in de drrjfnetharingvisserij is Katwijk de tweede vissersplaats van Nederland. Het ontbreken van een vissershaven in Katwijk heeft geleid tot een be drijfsvoering die als zeer ondoelmatig moet worder beschouwd. Teneinde de toekomstige beroepsbe volking van Katwijk voldoende werk gelegenheid te verschaffen, is het nood zakelijk de ontwikkeling van beide be staansbronnen van Katwijk, t.w. de visserij en de nijverheid, te bevorderen. Deze taak zou aanmerkelijk verzwaard, zo niet onuitvoerbaar blijken, indien een zeehaven voor Katwijk zou uitblij ven. De zuigkracht van de industrie op de vissersbevolking zal het sterkst zijn, indien geen haven aanwezig is. Het rapport noemt het een onjuist ar gument tegen een Katwijltse haven om te stellen dat de aanleg van een vierde vissershaven tot overinvestering zou leiden, omdat de huidige capaciteit van de bestaande vissershaven voldoende is en de haven van IJmuiden geschikt is voor de behoeften van de Katwijkse visserij. Niet de technische capaciteit, doch het van nationaal-economisch oog punt uit optimale aantal en de optima le ligging van de havens moet het cri terium zijn bij de beoordeling van de wenselijkheid van een vierde vissersha ven. Behalve de vermindering van onren dabele kosten bij de uitoefening van de visserij betekent de aanleg van ee„ vissershaven in Katwijk een ver betering van de uitwatering van het hoogheemraadschap Rijnland en de mogelijkheid van zandwinning uit zee, welke als een nationaal-economisch be lang moet worden beschouwd. Boven dien is de aanwezigheid en het behoud van een vissersbevolking ook gewenst als bron van arbeidskrachten voor de koopvaardij. Door de aanleg van de ontworpen vissershaven in Katwijk be hoeft geen vrees te bestaan voor ver zouting van de boezem van Rijnland. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat er nog geen be slissing is genomen over het toelaten van een Nederlandse advocaat voor de verdediging van Jun»sch lager. Zoals gemeld heeft de Nederlandse regering op 5 juli j.l. bij de Indonesi sche regering in algemene zin laten in formeren of een prominente Nederlandse advocaat zou kunnen worden toegela ten. Hierop werd op 15 juli een afwij zend antwoord ontvangen. Daarna heeft de Nederlandse regering haar verzoek om toelating van een Nederlandse ju rist herhaald. (PIA) Woensdag is in Djakarta de behande ling van de zaak-Schmidt in 14e zit ting onder voorzitterschap van rech ter Rochjani voortgezet. Vertegenwoor digers van de Amerikaanse ambassa de en het Nederlandse Hoge Commis sariaat waren in de zaal aanwezig. De verdedigster, mevrouw Bouman, kreeg gelegenheid de getuige Manoch verder te ondervragen. Ook nu legde deze getuige een aantal tegenstrijdige verklaringen af. Zijn bewering, dat hij na de capitulatie van Japan een mi litaire opleiding heeft genoten in Ca- lifornië, werd niet bevestigd door zijn militaire dienststaat. Hieruit blijkt, dat hij het niet verder heeft gebracht dan Manilla. Om Manoch te helpen legde de officier van justitie een fotocopie over van een enveloppe, die de getui ge van een Amerikaanse marineman in Sacramento heeft ontvangen. Dat zou het overtuigende bewijs moeten vor men, Manoch bleek echter niet bij machte om een straat- of familienaam uit die plaats te noemen. Tenslotte zag mevrouw Bouman er van af ver der nog vragen aan Manoch te stellen. Op de zitting van dinsdag werd ge tuige Reynst gehoord, die vroeger heeft gewerkt bij de Goodyear-fabrieken te Bogor en die op 20 Januari 1954 is ge arresteerd, omdat hij lid zou zijn geweest van de NIGO (Nederlands-Indische Guer rilla Organisatie). Rechter Rochjani merkte op, dat getuige Reynst tegen strijdige verklaringen heeft afgelegd. Reynst antwoordde, dat hij zulks heeft gedaan in opdracht van Manoch om het onderzoek te belemmeren. (ANP-PIA). 26 Hoewel hij dit reeds vermoedde, maakt zich toch een grote verslagen heid van Eric meester nu blijkt, dat Saran Winonah inderdaad niet kent, maar het roept gelijktijdig zijn argwaan wakker. Waarom beweert Saran zijn vrouw aan boord van Ragnar's schip gezien te hebben? Van Saran's verhaal over zijn eigen ontvoering door de rode piraat moet wel iets waar zijn, want de beschrijving, welke Saran van Ragnar geven kan, klopt tamelijk nauwkeurig. Wat voor duistere oogmerken streeft deze geheimzinnige koning van de Ulaid dan na? Talloze vragen spoken door Eric's brein, als zij over de ophaalbrug de grensvesting binnen rijden. Op een bevel van Saran worden Eric's boeien losgemaakt, waarna de vorst enkele krijgers opdraagt een vertrek voor de gast in gereedheid te brengen. Door al deze vriendelijkheden laat Eric zich echter niet van de wijs brengen. Hij is vast besloten aan de twijfelachtige eer, „gast" te zijn van een zo geheimzinnig man als deze Saran, zo gauw mogelijk een einde te maken en terwijl hij de krijgers volgt, neemt hij de omgeving goed in zich op. Daarbij vallen zijn ogen op Saran, die door een krijger terzijde geroepen is. De Noorman kan niet verstaan wat er besproken wordt, maar te oordelen naar het verschrikte gebaar, dat hij maakt, schijnt het Saran nogal op te winden. Zonder te weten waarom geeft dit de Noorman een onbehaaglijk gevoel. De krijgers, die hem begeleiden, zijn echter een en al hulpvaardigheid, als Eric het gastvertrek binnengaat. Even later kondigt een snelle tred de komst van Saran aan. Zijn gezicht heeft een gejaagde, gespannen uitdrukking. Hij kijkt de Noorman somber aan en hoewel dit deze wel op de een of andere nieuwe verrassing voorbereid doet zijn, is zijn verbijstering toch niet minder groot dan die van de twee krijgers, als Saran afgemeten zegt: „Bindt hem! Breng hem weg!" Israël heeft Egypte gisteren laten weten dat het alle middelen die het ge schikt oordeelt voor het openhouden van de Golf van Akaba zal gebruiken, aldug een bekendmaking van het Isra ëlische departement van buitenlandse zaken. Het za „het recht van vrije doorvaart door de Golf van Akaba een internationale zeeweg bescher men." Volgens de Israëlische regering maakt het besluit van de Egyptische regering inbreuk op 1) de Egyptische verplichtingen uit het Egyptisch-Isra- elisch bestand, 2) het handvest van de Verenigde Naties, 3) verscheidene re soluties van de Veiligheidsraad en 4) de algemene beginselen van de vrije zee en de vaart door de zeestraten. Britse, Amerikaanse en Franse am bassadeurs in Tel Aviv hebben van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken een memorandum over deze kwestie ontvangen. Deze drie landen hebben in 1950 een verklaring getekend op basis waarvan de grenzen en de „status quo" van Israel en de Ara- Naar aanleiding van het overlijden van Kardinaal De Jong heeft de aartsbis schop van New York, Kardinaal L. Spellman, een boodschap gericht tot de Nederlandse katholieken. Hierin zegt de Kardinaal onder meer: „Met de dood van Kardinaal De Jong heeft de vrije wereld een van zijn edelste karakters verloren. Zijn dapperheid in die donkere dagen, zijn weigering te buigen voor de over heersers, liggen nog vers in de herinne ring en bezitten nog de kracht om te in spireren. Als een man, die waarlijk aan God is "toegewijd, wist hij welke be- De Nederlandse administrateur van de onderneming „Pemantian" in Labuhan Batu (Sumatra), de heer A. A. Vogel, is zaterdagnacht in het Catharina-hos- pitaal in Kisaran overleden aan ver wondingen, die hij de vorige week heeft opgelopen bij een overval. De heer Vogel, die met een jeep op weg was naar de onderneming met een bedrag van ruim rp. 100.000 aan salarissen, werd door een bende tegengehouden. Toen hij uitstapte om een boom, die de weg versperde, opzij te schuiven, wierp een van de bendeleden een handgranaat naar hem. Bij een poging de granaat te rug te werpen werd hij zwaar gewond. De heer Vogel wist echter toch met zijn chauffeur te ontkomen en in het bezit te blijven van het grootste deel van het geld. In ernstige toestand werd hij in het ziekenhuis opgenomen. De heer Vogel bereikte de leeftijd van 51 jaar Hij is in Kisaran ter aarde besteld. De onderneming, waarvan hij administrateur was, is eigendom van de Sumatra Caoutchouc Maatschappij. scherming de godsdienst kon zijn, en daarom spaarde hij geen moeite de gods dienst in zijn gelovigen levendig te hou den. Hij hield hun steeds voor ogen, dat de waarheden, die hij uit zijn eigen studie van godsdienst en geschiedenis kende, steeds zouden overwinnen. Nu is hij heengegaan en wij zijn armer geworden. Ondanks de rouw echter wil len wij de smart lenigen met de herin nering aan zijn schitterende eigenschap pen: zijn heldere geest, zijn overgave aan de goddelijke geest, zijn liefde, vooral voor de vervolgde Joden, zijn grote en duurzame vertrouwen in God, welke de bron van al zijn handelen was, zijn diepe eerbied voor de mens, die hem ertoe bracht openlijk voor de rechten van de mens zijn stem te verheffen. In de naam van millioenen landgeno ten", zo besluit Kardinaal Spellman zijn boodschap, „bid ik, dat de herinnering aan Kardinaal De Jong nimmer moge verflauwen en dat hijzelf moge rusten in God, die hij zo edel en dapper heeft gediend". Dinsdagavond werd e nieuwe zesde oven van de Eerste Nederlandse Ce- mentindustrie (ENCI) definitief in be drijf gesteld. Deze oven is van Frans fabrikaat. De totale lengte bedraagt 120 meter. De schoorsteen is 120 meter hoog. De totale cementproductie kan thar.s worden opgevoerd»tot een mil joen ton per jaar. Tot nu toe bedroeg zij ongeveer 600.000 ton per jaar. De ENCI te Maastricht en de CEMY te IJmuiden tezamen kunnen nu ongeveer zestig pet. leveren van de in Nederland bestaande behoefte aan cement. Er bestaan plan nen om mettertijd over te gaan tot de bouw van een zevende oven. bische staten werden gegarandeerd. Ook verschillende diplomatieke verte genwoordigingen van Israël in andere landen hebben opdracht gekregen in zake deze kwestie stappen te onderne men. Reuter meldt dat Engeland zal in stemmen met een nieuwe Egyptische bepaling die vereist dat schepen die de Golf van Akaba willen binnenvaren, daarvan twee en zeventig uur van te voren melding maken. Engeland zal echter niet instemmen met de ge melde regeling die vereist dat schepen in Alexandrië een Egyptische vergun ning om de Golf binnen te varen, aan vragen. Een woordvoerder van het „Foreign Office" verklaarde dat Enge land de Egyptische blokkade van Is raël niet erkent. In een gisteren gepubliceerde offici ële mededeling wordt gezegd dat Jor daanse saboteurs gedurende de nacht de nederzetting Alma in Opper-Galilea hebben overvallen en twee woningen en een koestal hebben opgeblazen. Er vie len green persoonlijke slachtoffers. De Israëlische aankondiging werd gedaan door majoor Dan Gov die als militair woordvoerder pleegt op te treden. Blij kens de mededeling van majoor Dan Gov hadden de bewoners van de neder zetting een ongewone activiteit opge merkt, reden waarom zp de assistentie van de politie inriepen. Voordat deze ter plaatse was verschenen hadden zich vier k v(jf ontploffingen voorgedaan. Majoor Dan Gov deelde in aanslui ting hierop mede, dat er maandagavond enige keren geschoten was uit het dorp Beit Safafa, ten zuiden van Israëlisch Jeruzalem, in het Israëlische dorp Me- kor Haim. De mijnwerkers uit België en het Saar- gebied genoten in 1953 het hoogste wer kelijke inkomen. De Nederlandse mijn werkers volgden op de derde plaats en hun Franse en Duitse collega's resp. op de vierde en vijfde. De laatste plaats bezetten de Italianen. Bij de staalindus trie lagen de verhoudingen wel wat anders. Daarbij bezetten de Luxemburgse arbeiders de eerste plaats, op enige af stand gevolgd door de Belgische, de Duitse, de Franse, de Nederlandse en Saarlandse arbeiders. Dit alles valt op te maken uit een enquête, welke de Hoge Autoriteit van de K.S.G. in de zes aangesloten landen en in het_ Saargebied heeft ingesteld. Deze enquête was bedoeld om de koop kracht van het inkomen van de mijn werkers en de staalarbeiders in de ge noemde landen onderling te kunnen vergelijken. Ofschoon de resultaten voor de beoor deling van de toestand op dit ogenblik slechts een betrekkelijke betekenis heb ben (sinds 1953 zijn in Duitsland en Ne derland immers de lonen verhoogd), meent de Hoge Autoriteit met deze pas verschenen studie toch de eerste steen te hebben gelegd voor een internationale vergelijking binnen de gemeenschap. Daar in deze studie slechts het gemid deld inkomen van elk geregistreerd arbeider in de kolen- en staalindustrie is onderzocht, kan er niets uit afgeleid wor den ten aanzien van de gezinsinkomens. Hierover zal in 1956 een enquête worden gehouden. Ook zal op een later tijdstip de vermogenspositie van de arbeiders aan een nader onderzoek worden onder worpen. Voor de vaststelling van de inkomens hebben de enqueteurs de prijs en de kwaliteit van 220 goederen en diensten vergeleken, welke een grote rol spelen in het huishouden van de arbeiders. Tweeduizend zaken moesten daarvoor Dinsdagochtend heeft een delegatie van de Griekse vereniging van re serve-officieren, deelnemende aan het 8e congres van de Conféderation Inter- alliée des Officiers de Reserve te Am sterdam, als blijk van bewondering en erkentelijkheid van het Griekse volk jegens onze gevallenen, een krans ge legd bij de urnen var het voorlopig Nationaal Monument in de Nieuwe Kerk. De krans is vervaardigd van lauwertakken, die door Griekse offi cieren op de historische slagvelden van Marathon en Thermopylae waren ge plukt. De plechtigheid werd o.m. bijge woond door de Griekse zaakgelastigde, de consul-generaal van Griekenland, de heer Morsink, de kolonel L. T. F. J. S. van Embden, garnizoenscommandant van Amsterdam, de kapitein ter Zee W. A. Montanus, commandant mari tieme middelen Amsterdam en het bestuur van de CIOR. worden bezocht en twee en twintig dui zend prijzen verzameld. Bij de berekening van het gemiddelde jaarlijkse inkomen heeft men de leef tijdsopbouw en de beroepsstructuur van de werknemers buiten beschouwing ge laten. Ook deze factoren manen tot voor zichtige conclusies. De Hoge Autoriteit van de K.S.G. 1s bij het bepalen van de welvaart van de mijnwerkers binnen de gemeenschap, uitgegaan van de welvaart van de Bel gische mijnwerker berekend naar een goederenpakket. Zij heeft deze welvaart gesteld op 100. Vergelijkt men de wel vaart van de' Nederlandse mijnwerker met dit cijfer, dan blijkt deze iets minder te zijn n.l. 99. Welvarender dan de Bel gische mijnwerker is evenwel de Saar- lander (102). Alle anderen zijn minder (Van onze correspondent) Woensdag 21 september om half een, tijdens het congres van de dienst socia le verzorging van de Bescherming Be volking kunnen de ingezetenen van Arn hem gratis warm eten als ze dat willen. Daartoe moeten zij zich vervoegen bij een van de acht opvangposten van de kantinedienst van de B.B. die die dag in de stad zullen zijn ingericht. Voor ieder is er een portie warm eten. De be doeling van deze vrijgevigheid is de nodige ervaring en routine op te doen voor het geval zulk een massale voed selvoorziening ooit nodig mocht blijken tijdens een oorlog of een andere ramp. De congressisten zelf zullen die dag hun maaltijd eveneens bij die ontvang- posten krijgen. Meer dan honderd vrou wen uit de hele provincie zullen tevo ren worden opgeroepen voor het voor bereidende werk, zoals het schillen van aardappelen enz. De plaatselijke melk inrichting heeft haar outillage beschik baar gesteld om er de duizenden porties te koken. Volgens de commandant van het In donesische leger op Ambon, overste Su- kowati, is de rest van een groep volge den van Republiek der Zuid- Molukken (R.M.S.) op West-Ceram, on geveer 60 man, weer actief geworden na T^lnï. piaanden rustig te zijn geweest. De helft van deze groep zou over wa pens beschikken. n D6i T®.roep richt zich tegen de Islam, die in de Molukken is ge filtreerd, docb schijnt alle Islamieten als aanhangers van de Darul Islam te be schouwen, volgens overste Sukowati, In f,?"aanal kampongs heeft de R.M.S. een yiaggenparade gehouden waarbij bij de inwoners propaganda werd gemaakt te- Ta rePubliek Indonesië. Do groep is geconcentreerd op het schiereiland Huamual in West-Ceram, aldus deelde overste Sukowati mede. (Van onze financiële correspondent te Londen) het Bulletin voor de Industrie van de Britse Schatkist behandelt de mi nister van Financiën het aspect van de lonen in verband met de productie. Tussen de jaren 1948 en 1954 zijn de kosten van de arbeid in verhouding tot de productie gestegen met 27 pet., maar op zichzelf met 52 pet., omdat de productie slechts met 20 pet. is toegenomen. Hierbij komt nog, dat de binnen landse consumptie buitensporig is toegenomen, zodat de uitvoer hieronder heeft geleden, terwijl de inkomens en de daarmede verband houdende koop- fc s \er ziin Bestegen dan de productie. Deze twee oorzaken hebben geleid tot hogere kosten en prijzen. Het ernstigste van alles is, dat ondanks een voor- Uitgang met 12 pet. van de wereldhandel, het aandeel van Engeland daarin is afgenomen van 21 tot 20 pet., terwijl dat van Duitsland is toegenomen van 7.3 tot 15.3 pet. Door dit alles ontstaan in het land twee kampen. Er is een dringende nood zaak, om de stijgende kosten van levensonderhoud een halt toe te roepen; ofschoon het vanzelf spreekt, dat stabilisatie het enige antwoord kan zijn op de drang naar hogere lonen, ondervindt deze poging tot stabilisatie ernstige tegenstand. Indien de Britse regering ervoor te rugschrikt om, tegen zijn eigen princi pes in, zijn toevlucht te nemen tot prijs controle, zou ze toch wel kunnen begin nen met de prijzen van de producten en diensten der genationaliseerde be drijven in toom te houden. Eveneens zou ze een voorbeeld kunnen geven van het toepassen van bezui nigingen, waarop ze bij het publiek zo sterk aandringt. De te dien opzichte ondervonden teleurstelling komt duide lijk naar voren in het jongste overzicht van de Barclay Bank. Overigens vraagt men zich af, of de zo luid geprezen wel vaart thans niet ontaardt in open infla tie, die wellicht zijn schaduw vooruit werpt op de noodzaak van devaluatie ais enig redmiddel om de hogere pro- dqetiekosten en Ionen op te vangen. Aan de andere kant constateert men de houding van de vakverenigingen en de argumentering om deze te recht vaardigen. Zij gaan uit van het stand punt, dat hoge winsten en dividenden de kosten van levensonderhoud doen stijgen en dat daarom de lonen even eens omhoog moeten gaan. In wezen is het zo, dat sinds het op heffen van de dividend-stop de lonen en salarissen met 43 pet. zijn geste gen, de interest- en dividendbetalin gen met slechts 32 pet. Belangrijker is het nog hierbij te moeten aanstip pen. dat de loonronden twee milliard zeven honderd en vijftig millioen Pond sterling kosten, de interest-en dividendverhogingen slechts twee honderd en zeventig millioen. Menige looneis is OHgetwJjf^d ge- rechtvaardigd, maar averechtse argu menten zoals bovengenoemd doen eer der kwaad dan goed en kunnen slechts voeren tot een verscherping van de uit eenlopende stromingen tussen de bevol kingsgroepen ten nadele van de vereis te eendrachtige pogingen om het lana er weer boven op te brengen. Meer dan volledige werkgelegenheid, die geen enkel redelijk mens weer zou willen zien vervangen door werkloos heid, doet eveneens ernstige problemen rijzen voor de productie en de distribu tie van goederen, omdat misbruiken lei den tot vertraging van afleveringster mijnen zoals dit geschiedt in de dokken. Thans kanten de vakverenigingen zich tegen het invoeren van buitenlandse werkkrachten in de kolenmijnen en te gen de voordelen, die kunnen voort vloeien uit bet automatiseren van de productie. In plaatsen als Londen hoort men vaak onzinnige verhalen over een zoge naamde afkeer van werken bij de ar beiders. Dit neemt niet weg, dat men niet blind of doof mag zijn voor veel ge mis aan samenwerking op het gebied van de productie, die zou moeten wor den schouwd als een gemeenschaps belang. welvarend dan de Belg, t.w. Frankrijk 84, Duitsland 79 en Italië 61. Al deze cijfers hebben uitsluitend betrekking op gehuwde mijnwerkers zonder kinderen. Voor gehuwde mijnwerkers met 2 kinderen ziet de tabel er geheel anders uit. Weer uitgaande van de welvaart in België (gelijkgesteld met 100), komt men dan tot 98 Saargebied, 95 Nederland, 84 Frankrijk, 73 Duitsland en 62 Italië. Wat de koopkracht van de staalarbei ders betreft, is de Hoge Autoriteit uitge gaan van het inkomen van de Luxem burgse arbeider. De koopkracht van de Luxemburger is op 100 gesteld. Bij de staalindustrie geeft een vergelijkende tgbel aan, dat de Luxemburgse arbeider zowel gehuwd zonder kinderen, als ge huwd met 2 kinderen veel welvarender is dan zijn collega's in welk land van de K.S.G. ook. De welvaartscijfers voor de staalarbeiders in de diverse andere lan den geven het volgende beeld: België (gehuwd staalarbeider zonder kinderen) 83, (gehuwd met 2 kinderen) 81, Duits land 65, (59); Nederland 62, (59); Saar gebied 66, (64); Frankrijk 61, (69) en Italië 56, (55). Op 12 september heeft de algemene vergadering van aandeelhouders van de Algemene Transport- en Expeditie- Onderneming van Gend en Loos op voordracht van commissarissen tot di recteur der vennootschap benoemd de heren H. J. P. Hennus en J. Dorjee, tot heden adjunct-directeuren der vennoot schap. Na goedkeuring van commissa rissen is de hoofdinspecteur in algemene dienst, de heer A. R. Rudolphus, benoemd tot adjunct-directeur. Horizontaal: 1. deel van het dak; 3. berg; 6. speelgoed; 8. sportterm; 10. lo terijbriefje; 11. bevel; 12. telwoord; 14. spil; 16. bijwoord; 17. bevel; 18. vloer bedekking; 19. landbouwwerktuig: 20. onmeetbaar getal; 21. water in Fries land; 23. staf; 25. uitroep; 26. afgelegen; 28. ogenblik; 30. onderricht; 31. groen te; 32. soort bij. Verticaal: 1. rekening; 2. voorzetsel! 4. de lezer heil; 5. vrucht; 6. rivier in Italië; 7. provincie; 9. voorzetsel; 10- landmacht; 13. kleurling; 15. sportarti kel; 15. plaats in Gelderland; 20. spier; 22. zoogdier; 24. deel van de bijbel; 27. verlaagde toon; 29. laatst leden; 30. zangnoot. Horizontaal: 1. strop; mare; 2. arena', arend; 3. nonactief; 4. au; atol; T.S.F.; 5. t.w.; Dep.; 6. ad; cle rus; 7. radicaal; in 8 imaginair 9. uit; dit; oma; 10. MC; menselijk; 11. esprit; l.s. Verticaal: 1. sanatorium; 2. trouw; amice; 3. ren; adat; 4. onaardig; M.P.; 5. pact; cider; |6. Toscanini; 7. mail; laatst; 8. are; Deli; 9. refter; rol; 10. en; spui; mijn; 11. aof; snaaks. In Königstein is het vijfde congres Kerk in Nood het eerste is in 1951 in Hilversum gehouden, de volgende alle in Königstein geopend door de voorzitter mgr. Jean Rupp, wijbisschop van Parijs. Daarna heeft prof. dr. Tien- dermann van het priesterseminarie de 500 aanwezigen, van wie 200 uit lan den achter het ijzeren gordijn, welkom geheten, in het bijzonder de aartsbis schop J. Buttzko, apostolisch visitator van de katholieke Oekraïners in West- Europa, mgr. Boloslaw Sloskans van Li- tauen, die 's morgens voor de deelne mers de H. Mis had opgedragen, de abt van Tongerloo, het hoogw. heer Boel en pater Werenfried van Straaten, als mede de gezinsminister in de West- Duitse bondsrepubliek Würmeling. Alle werelddelen zijn vertegenwoor digd met uitzondering van Australië- Dj' ons land zijn 20 personen naar König stein gekomen onder wie de secï®;iiice van het genootschap voor gees Juleg vernieuwing, de heer Vink, e" Maenen van de Limburgse R- worden Stoffels S.J. en prof. Zeegers worden nog verwacht. De eerste spreker, pater David, heeft uiteengezet welke weg geleid heeft naar Ie opkomst van^enm en Stalin. Als antwoord op de Waarom Juist het Marxisme zijn ^^olutionaire vorm heeft in Rusland, zag hii hpt feit, dat destijds het Marxisme het enige stelsel feweest is dat een oplossing bood voor de sociale en econom schl problemen, welke het humanism de Kerk over het hoofd zagen! Vier factoren, die hi. rv,„<. de, hebben er toe fiLS* n3-™n°Tl Marxisme juist in ¥en dat d stekende kansen kre^ H- ZUlk<a srif onzieh(8/an de tsaar in godsdien- intellieenC' ontevredenheid van de Sooien v»n Tr het niet kunnen o^- het vniir n talenten en tenslotte eeestliï men ®ebrek aa« doordachte valfiï u 0Pvoeding van het volk. De net politieke systeem bracht teem mee Va* Van ^et ztekelüke sys- Pater David meende, dat het com munisme van heden geen Russische aan gelegenheid is, maar een wereldbedrei- gmg van geestelijke aard. Marx heeft de mens-zonder-arbeidsvreugde iets willen geven. Hij zag het probleem juist, maar vond een valse oplossing. Ook de Kerk heeft gefaald en faalt nog. Zij houdt te veel vast aan romantische vormen en loopt de hedendaagse tijd voorbij. De wereld moet hervormd en niet bestendigd wor den. En de aantrekkingskracht van het communisme moet onderschept worden juist in zijn elementen van gelijkheid, gemeenschap, vooruitgang en schep pingsdrang. Slaagt men daarin niet, dan speelt men de extremisten blijvend in de kaart. In Frankrijk - zien wij hoe de twijfel over het eigen goed vele intel lectuelen reeds tot het communisme ge dreven heeft. Vervolgens somde prof dr. Wetter S.J. uit Rome na een knap betoog over het dialectisch materialisme verschillende voorwaarden op, waaraan voldaan®moet worden om de bedreiging van de we reldmentaliteit te kunnen ondervangen. De mens moet daarbij beginnen met zich bewust te worden van de tragiek van de toestand, welke op slechts enkele honderden kilometers oostwaarts heerst. Hoewel geen coëxistentie, noch een compromis tussen christendom en hu manisme mogelijk is, moeten toch de aanhangers van het laatste met chris telijk humanisme bejegend worden. De crisis van onze tijd is geen philosophische, politieke, sociale of eco- nomische, maar allereerst een geestelijke religieuze crisis. Met opheffing van al leen maar sociale wantoestanden zullen wij er niet komen. Daarentegen ver wachtte pater Wetter alles van het ge loof en legfe £aa!;blJ een grenzenlo^f hoop vo-°rVererinl ln de toenem"" de Maria-verenng. ln de Belgische gas- en electricir teitsindustrie is een accoord tot stand gekomen, op grond waarvan in deze industrie een 44-urige werkweek van vijf dagen wordt ingevoerd. Het loon, dat de arbeiders voor de 48-urige werkweek ontvingen, blijft ongewijzigd. De minister van Economische Zaken Jean Rey heeft intussen een verklaring afgelegd, waarin hij er op wijst, dat België met de invoering van een werk week van vijf dagen niet overijld te werk mag gaan. België kan zich niet de weelde permitteren, zo zeide hij. een dergelijke maatregel te nemen in dien niet ook de concurrerende landen hiertoe tegelijkertijd overgaan. De li" berale minister heeft di voorzitter van de bijzondere ministerraad der Euro pese Gemeenschap voor Kolen en StaaJ verzocht deze vermindering van de ar beidsduur op de agenda der eerstvol gende vergadering te plaatsen. De verklaring van minister Rey en zijn stappen bij de E. G. K. S. zijn in kringen van de katholieke en socialisti sche vakbonden niet in goede aarde ge vallen. Het blad van de katholieke ar beidersorganisatie „La Cité" schrijft, dat nooit beweerd werd, dat de vijf- genweek in alle sector. der Belgi sche industrie ingevoerd zou moeten worden. Slechts daar, waar de economi sche omstandigheden dit toelaten, zou de vijfdagenweek zonder verwijl moeten verwezenlijkt worden, aldus het blad. Naar het in Djakarta verschijnende blad „Indonesia Raya" meldt, is de Ne derlander J. H. C. P. op beschuldiging van deviezensmokkei aangehouden. De heer P. is procuratiehouder bij een Nederlandse handelsonderneming, "°e~ last met de handel in sheetrubber. (PIA)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2