L.T.B. pelgrimeerde naar Heiloo Ondanks de regen een prachtige oogstdankdag NYGEN' Dutch Swing College in Haarlem Diefstal en uitlokking van meineed Het Nederlands Kamerorkest concerteert in Haarlem TAXI 18000 Haarlemse brandweer moest driemaal uitrukken Plechtige requiemmis in de kathedrale basiliek te Haarlem Zondagsdiefstallen uit boerderijen berecht Volleybalseizoen in Haarlem begint met lustrum-tournooi Indrukwekkend en geslaagd feest EXPOSITIE VAN DIRK BREED Drie jaar geëist tegen ijzerkoopman Dieptreffend werk van Hindemith Vele belangstellenden, onder wie Commissaris der Koningin Hoe spelen de R.K. clubs? Drie jaar geëist tegen hardnekkig ontkennende inbreker GENERAL TIRE Huis met de kogel" HAARLEMSE RECHTBANK WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1955 PAGINA 3 De enige autoband met ivoor' personenwagens! GENERAL w TlRi v HEEMSTEDE WINT POLITIE-VOETBAL- TOERNOOI Tapt"' Burgerlijke Stand Haarlem zondag 25 september INTERESSANTE AVOND VOOR DIE DIENSTPLICHTIGEN Spelregelavond voor thuisdammers P. H. Kalf in het zilver Bijzonder concert van het N. Ph. Orkest Op maandag 3 October diarrhee bedorven maag «kater" TEGEN MAAG- EN DARMSTOORNISSEN Voor zielerust van Kardinaal De Jong H.H.C. verloor in Antwerpen Burgemeesters naar Zandlvoort BEIIAARfDCONCERT IN GROTE KERK DOOR JE!F ROTTIERS W aterstanden Winnaars Sportprijsvraag HEEMSTEDE Bromfietser verleende geen voorrang En kwam in het ziekenhuis terecht Bliksem stak oude eik in brand De competitie Beurs van Amsterdam Advertentie Sterker dan staal. Zonder binnenband. Zelfreparerend. .Unieke O-Ring sluiting. Sneller stoppen. Minder slijtage. De 'beste anti-slipband van Europa I NYGEN - nu ook in (General vrachtwagenbanden l Met vele honderden zijn de boeren en tuinders van de katholieke land en tuinbouwbond in het bisdom Haarlem gisteren ter bedevaart naar Heiloo getrokken om in het genade-oord van Maria ter Nood hun oogstdankdag te houden. Zoals de laatste jaren reeds eerder het geval was, moest de oogst dankdag, overigens met hetzelfde programma, in tweeën gehouden worden vanwege de enorme deelname. Vandaag zijn er weer vele L.T.B.'ers naar Heiloo gegaan. De oogstdankdag had dit jaar een zeer bijzonder karakter, omdat zij tevens de afsluiting vormde van het veertigjarig bestaan, dat de L.T.B. enkele maanden geleden met zoveel luister te Haarlem vierde. Er was niets na gelaten om op velerlei wijze deze pelgrimage een fleurige schittering te geven. De gehele dag waren maandag leden van de afdelingen Aalsmeer, Haarlem en Den Haag bezig geweest om de grote kapel, de Willibrordusput en het rustaltaar met veel goede smaak en kunstzin te versieren. Niet minder dan acht en een half duizend gladiolen, honderden anjers, herfstasters, troshya- cinten, dahlia's en rozen waren er ge bruikt om het genade-oord in 'n bloem rijk kleed te steken. Verder was er een dankbaar gebruik gemaakt van ve le andere vruchten van het veld, die voor een prachtige „garnering" zorg den. Het werd in Heiloo met recht een jubeldag, ondanks de zware regenval, die de pelgrims 's middags noodzaak te de processie binnen de grote kapel te houden. De kapel was stampvol velen moes ten zich met een staanplaats tevreden stellen toen om tien uur de algemeen bondsadviseur, rector J. A. G. van der Hoogte met assistentie een plechtige hoogmis opdroeg, mede in tegenwoor digheid van vele afdelingsadviseurs. De kathedrale koorschool uit Haarlem verzorgde onder leiding van de heer Nicolaas en aan het orgel begeleid door de heer J. Schouten uit Haarlem de gezangen. Het koor zong de wisselende gezangen uit de Maria-votiefmis „Sal ve Sancta Parens" en de vaste gezan gen uit de Missa „Jesu tibi sit gloria" van Jan Schrijvers. Na het evangelie sprak rector Van der Hoogte de pel grims toe en hjj noemde het een goede gedachte van de L. T. B.'ers om van daag de ploeg, eg, schoffel en spade te laten rusten en de altijd bezige han den nu te vouwen voor een dankgebed. „U bent hier gekomen," zo zeide hij, „om uw dankgebed uit te spreken in de geest van Maria's Magnificat, van daag in het bijzonder om God te dan ken voor het vele goede, dat u door uw organisatie is geschonken. Het is bovendien goed, dat wij allen ons weer bewust maken, dat God een God is van zegen. Wjj vinden het immers al te vanzelfsprekend, dat het werk ge zegend wordt en dat God goed is." Rector van der Hoogte spoorde de L.T.B.'ers aan zich op die dank te be zinnen en God evenzeer dankbaar te zijn voor het leed, dat louterend is voor de ziel. Na deze predicatie werd het H. Mis offer voortgezet en het was weer indruk wekkend, toen tijdens de offerande de offergaven, vruchten van het veld, de celebrant werden aangeboden. Het koor besloot de plechtigheid met het zingen van een bewerking van psalm 64, getoonzet door Albert de Klerk. Rond het middaguur kwamen de pel grims bijeen rond de St. Willibrordus put, maar vanwege de hevige regen val waren zij genoodzaakt zich terug te trekken in de gaanderij. De heer J. Elders sprak een woord van welkom namens het hoofdbestuur en daarna kreeg mr. Wubbe uit Gouda het woord, die het onderwerp behandelde „St. Willibrord bracht ons een christelijke duituur". Hij wees er op. dat het dan ken van God voor de oogst een oud en prachtig gebruik is en sprekend over de betekenis van „cultuur" stelde hij, dat dit begrip geen luxe artikel of rare liefhebber^ dekt. Cultuur heeft zowel een geestelijke als een materiële be tekenis en daaronder valt ook zeker de bewerking van het land. Hij betoog de voorts, dat cultuur en cultus (gods dienst) twee onfascheidelijke begrippen zijn, een twee-eenheid, die door Sint Willibrord gekerstend is. Hem is der halve dank verschuldigd, dat hij de cul tuur in de christelijke sfeer getrokken heeft. Na deze plechtigheid, die door een muziek-ensemble uit Kwintsheul in strumentaal omlijst werd, kwamen de pelgrims om twee uur weer bijeen in de grote kapel, waar een plechtig lof tot slot van de dag gehouden werd. Agens daarbij was pastoor H. B. J. Warnink uit Kwintsheul. Kapelaan E. Duym van de St. Jans- narochie uit Haarlem hield de feest- predicatie en hij stelde vraag, waarom In het kader van het 35-jarig bestaan organiseerde de Politie Sport Vereni ging Haarlem gisteren een groot voet baltoernooi op het terrein van HFC aan de Spanjaardslaan. Er deden verschil lende politie-elftallen mee uit Alkmaar, Heemstede, Bussum, Haarlem enz. De gestadige regen, die zowel 's mor gens als tegen de avond spelbreker scheen te worden, heeft de afwerking van het toernooi toch niet belemmerd. Geen enkele wedstrijd behoefde te wor den gestaakt en toen de finale tegen vijf uur afgelopen was, kon de prijs uitreiking. terwijl het hemelwater neer kletterde, in het kleedgebouw geschie den. De hoofdcommissaris van politie, de heer J. J. Fontijne, overhandigde het team van Heemstede I, dat in de eindstrijd Bussum I met 21 versloeg, de erepalm. De Rijkspolitie van Alk maar, die van Westerhuis verloor, werd vierde achter Westerhuis en voor Bloe- mendaal en Haarlem 2, die respectieve lijk in de afdelingen 3 A en 3 B win naar waren geworden. FILMS: FR7AeNn 9d5ALuur."HebZUckt"-^2.30. LUXOR: „Si Versailles m'étalt conté", 14 jaar, 2 en 8 u. MINERVA: wo.: „Sorry wrong number", 18 jaar, 8.15 uur. REMBRANDT: „Gejaagd door de wind 14 jaar, 2 en 7 uur. ROXY: „Met een kwartje de wereld rond a. 1., 2.30, 7 en 9.15 u. STUDIO: „Le Défroqué", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 u. Woensdag 14 september Stadsschouwburg: Nederlandse Jeugdge meenschap. Toneelgroep „Puck' met „Wie Is wie", 8 uur. Donderdag 15 september StadsschouwburgToneelver. „De Ver enigde Spelers" met „U spreekt met Uw moordenaar", 20 uur. Concertgebouw: N.V. Stoutenbeek. Mo deshows. Van 14.3020 uur. «rote Kerk: Orgelbespeling door de 8 aJj?°rganist George Robert, van 1516 u. Minerva (Heemstede): Toneelgezelschap Jonan Kaart: „Potasch en Perlemoer met vacantie 8.15 uur. ONDERTROUWD: J. w. A. Abben- hujjs en T. Bijlsma; G. F. Ahrendt en D. Luikei; J. J. Cats en J. M. Smits. GETROUWD: P. J. van den Nieuwen- hoff en M. van den Nieuwenhoven. GEBOREN: M. Roos-van Vuuren, z.; C. van Dorp-Drogt, z.; D. Visser-Smits, z.; M. Staal-Storm, z.S. Stapelkamp- Mackertich, z.; P. m. Hilders-Lauwers, z.; M. C. Raps-Weerets, d.; W. Kilian- Bosgraaf, d.l J. ,M. Kooij-Lavooi. d.; J. E. Zuiderduin-Huqbens, d.; J. Krol- Klunder, d. OVERLEDEN: W. Verburg, 94 j., Gasthuisvest; A. E. Vis Siepennk-de Vries Lentsch, 83 j., Kleverparkweg; J. F. Brondsema, 15 d. Weltevreden- straat; H. A. M. Schliering, 84 j., Graaf Willemstraat. de L.T.B.'ers juist naar Heiloo en niet naar Amsterdam of Den Briel getrok ken waren. Hij meende het antwoord op die vraag te moeten vinden in het feit, dat aan God niet beter dank kon worden gebracht dan door middel van Maria. Zij immers mocht aan de we reld de meest kostbare vrucht schen ken: Jezus Christus. Hij wees er op, hoe God zijn schep sels de genade heeft gegeven om het leven mee te delen aan anderen. De moeren en tuinders vooral gaan dage lijks met het leven om en zij kunnen daarin steeds weer God ontmoeten. Voor hen krijgen derhalve steeds weer de woorden betekenis: noch hij, die plant, noch hij, die begiet, betekent iets, maar God, die de wasdom schenkt Onder het lof werd vervolgens de plechtige processie gehouden, waarin de talrijke afdelingsvaandels werden meegedragen. Het oogstdankfeest werd afgpsloten met het zingen van het „Te Deum". Voor het eerst sedert lange tijd zal de befaamde „Dutch Swing College Band" weer in Haarlem optreden en wel zondagavond 25 september in het Concertgebouw tijdens een grote „Jazz Show". Het D.S.C.-orkest zal dan een aantal nummers uit zijn nieuwste re pertoire laten horen, benevens bekende nummers zoals „Doctor Jazz" en „The Saints". Het uitgebreide programma vermeldt voorts het optreden van een aantal jazz orkesten van uitstekende kwaliteit. Daar is de „Down Town Jazz Band", Roefie Hueting's orkest dat in het laatste half jaar tal van gramofoonplaten maakte en tijdens de finales van de Avro Jazz Competitie 1954-55 de eerste prijs ver wierf. Als gaste heeft de Down Town Jazz Band de Engelse blues-zangeres en wasbord-bespeelster Beryl Bryden in haar midden. Ook Miss Bryden is voor Haarlem geen onbekende door haar op treden voor de Haarlemse Jazz Club. Sinds haar laatste bezoek aan Haarlem maakte ze de ene tournée na de andere door welhaast alle landen van het con tinent. Het derde „oude-stijl"-jazz-orkest van deze avond is de New-Orleans Seven"; dit orkest behaalde de eerste prijs de Avro Jazz Competitie 1953-54, be hoorde tot de finalisten van de Compe titie in 1954-55 en trad onlangs op voor de Nederlandse televisie. Voor de liefhebbers van de moderne stijl in de jazz-muziek treedt tenslotte nog op „The Diamonds" met de in Haar lem zo bekende musici: Cees Smal, Jim Dikker, Wim de Groot, Henk de Jong en Tonny Funke Küpper. Speciaal voor hen die binnenkort in militaire dienst moeten wordt er in het Militair Tehuis, Donkere Begijnhof 3, een avond georganiseerd! Op maandag 19 september 's avonds 8.15 uur zullen daar spreken een dokter, een aalmoezenier van het leger en een sergeant-majoor. Deze avond die zeer interessant en leerzaam belooft te wor den wordt ten zeerste aanbevolen. De jonge Noordhollandse schilder Dirk Breed laat zijn werk in Haarlem zien in de tentoonstellingszaal van ,,'t Huis met de kogel" tot 25 september. Zijn onderwerpen spelen in het land waar hij vandaan komt. Voorzover hij de polder zelf laat poseren, geeft hii deze weer in een dramatische interpretatie; het pittoreske element treft hem blijk baar niet. Maar vee'al vormt hii het décor voor een accent van verbeelding dat, verloren in de wijsheid, toch di rect door het oog wordt opgemerkt. Hij leeft met de dorpers in de natuur en in de aanvaarding van de loop van het leven. Tot tweemaal toe ziet men een gelaten begrafenisstoet in een land schap. De primitieve wijze van observeren en componeren van de ZondaCTsschi1der staat hem zeer na. Vogels in kale tak ken zijn hem voldoende voor een schil derij waarin de kleur uiteindelijk niet zo heel belangrijk is, omdat het steunt op grafische contrasten. De kinderpor tretten die wel op kleur zijn gebouwd, vormen daar de enige uitzondering op, maar hebben de ietwat verwonderde gelatenheid van heel het werk behou den. Het heeft ons verheugd, hier bewe zen te Zien dat een schilder zich nog kan binden aan locale sfeer zonder Vin tijd te verloochenen, en hij niet per se internationalisme behoeft te be drijven om van deze tijd te zijn. Het werk komt meer uit zijn hart dan door zijn ogen, en verbeelding is de basis van Dirk Breed's kunstenaarschap. L.T. Vooral de thuisdammers komen her haaldelijk in botsing met de regels van het spel; er wordt dan wel een of an dere beslissing genomen, doch de on zekerheid of die beslissing wel de juis te is, laat steeds een onbevredigend ge voel achter. Deze wetenschap heeft het ijverige bestuur van district Kennemerland doen besluiten een openbare spelregel-avond te organiseren, waarop- een ieder vrije toegang heeft en de heer J. H. Meure, secretaris van het bestuur, een lezing zal houden over het spelreglement. De avond zal verder opgeluisterd worden met demonstraties op een groot bord, terwijl tevens de prijzen zullen worden uitgereikt, welke zijn behaald in de persoonlijke wedstrijden om het kampioenschap van het district. Ook zal bijzondere aandacht worden geschonken aan het algemeen wedstrijd reglement, waardoor deze avond ook voor de wedstrijdleiders voor de bin nenkort aan -te vangen competitie van het grootste belang is. Deze unieke gelegenheid zal worden geboden op donderdag 15 sept. te 8 uur n.m. in gebouw Cultura aan de Jans straat. Morgen, donderdag 15 september, viert de heer P. H. Kalf zijn zilveren jubileum in dienst van „Haarlems Dagblad", waar hij thans als adver tentie-acquisiteur werkzaam is. De jubilaris recipieert van vier tot zes uur 's middags in „De Leeuwerik". De Haarlemse Rechtbank heeft zich vanmorgen bezig gehouden met een ijzer-affaire, die op 24 oktober 1954 be gon. In het verdachtenbankje, waarvoor een tafeltje stond teneinde de man in kwestie in staat te stellen e enen ander rusig te noteren, als ware hij e engrif- fier, zat d eijzer-koopman A. C. S. uit Wormer, die zich te verantwoorden had voor diefstal, subsidiar verduistering, subsidiar oplichting, en uitlokking o meineed. He was nie de eerse keer da de verdache de rechszaal van bin nen zag, wan snds de dag van de 24e oktober had hij reeds terzake van een andere diefstal terecht gestaan en ver schillende malen als getuige opgetre den, tegen personen, die hij tot het af leggen van een meineed zou hebben bewogen. De Officier van Justitie, mr. dr. R. W .H. Pitlo vond beide punten van de ten lastelegging wettig en overtuigend bewezen en requireerde drie jaar ge vangenisstraf met aftrek van preven tieve hechtenis De verdediger, mr. Brans uit Amsterdam, concludeerde tot vrijspraak. Verdachte zou hebben geknoeid bij het kopen van een partij ijzer en schroo die toebehoorde aan de firma M. te Voorburg. Hij ging met een van zijn schepen „Max" naar de plaats van be stemming toe, waar het werd geijkt. Om het schip zwaarder te maken zou hij voor de gewichtsbepaling een grote hoeveelheid water en slib er in hebben laten lopen. Toen het moment van de lading daar was, had S. de boel weer leeggepompt. Bij deze manipulaties kreeg hij assistentie van andere arbei ders, wier verklaringen later voor de Rechtbank meinedig zouden blijken te zijn. De verkoper van het ijzer en schroot, die de gang van zaken met de lading enz. volgde, vertrouwde S. eigenlijk niet helemaal en hij ging het schip vol me taal achterna met zijn auto. In Am sterdam gekomen verzocht hij het schip wederom leeg te laten ijken en daar er nu geen waer en slib meer inzat, wist de verkoper zich bedrogen en klaagde hij de ijzer-koopman aan. D eOfficier van Justitie noemde de handelingen van S. oplichting, omdat deze bij de afbraak van het ijzer en schroot reeds eigenaar was en hij dus iets schuldig was aan M. Het O.M. stel de vast, dat er in ieder geval op grote schaal geknoeid was. „S. heeft voor Het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon- Verheij zal op maandag 3 October een bijzon der concert geven in het Concertgebouw te Haarlem. Op uitnodiging van het bestuur van het orkest zullen dat concert bijwonen leden van gedeputeerde- en provincia le staten en de burgemeesters, wet houders en raadsleden van de gemeen ten welke deelnemen in de stichting „het Noordhollands Philharmonisch Orkest". Solist is: Hans Richter Haaser, piano. Advertentie Advertentie Het in Den Haag gevestigde Neder lands Kamerorkest, dirigent Szymon Goldberg, gaat ook buiten de Hofstad- concerteren en bezocht Haarlem. Dit kor telings opgerichte orkest, dat reeds op het Holland-Festival en te Edinburh is opgetreden, bestaat uit een vaste kern van 20 strijkers, waaronder zich artisten, zoals Willem Noske, Thomas Magyar en Piet Lentz bevinden, bene vens de beroemde clavecimbelliste Janny van Wering. Wanneer het werk zulks noodzakelijk maakt, wordt deze kern aangevuld met blazers en slag werkers, thans door een drietal hout blazers, 2 hobo's en fagot (o.a. de hoboïst Gisterochtend om kwart over tien was een schilder in een huis aan de Schouwtjeslaan bezig met het afbranden van oude verf op vensterbanken en raamkozijnen. Zonder dat de schilder er erg in had, ging een vermolmde plek Honderden katholieken uit Haarlem en omgeving hebben gisteravond het slech te weer getrotseerd om de plechtige requiemmis bü te wonen, die in de kathedrale basiliek „Sint Bavo" werd opgedragen voor de zielerust van Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong. De avondmis werd opgedragen door plebaan H. W. Agterof, die bij het H Misoffer werd geassisteerd door de ka pelaans C. W. J. Wenneker en W. J. F. de Lange. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling van Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, om bij deze plechtige requiem mis pontificale assistentie te verlenen. De bisschop moest gisteren echter van zjjn voornemen afzien, omdat de plech tigheden en de uitvaart te Utrecht hem 's morgens meer vermoeid hadden dan hij mocht veronderstellen. Op voortreffelijke en stemmingsvolle wijze zong de kathedrale koorschool, onder leiding van dr. A. I. M. Kat, de meerstemmige requiemmis van Anerio. Tijdens het communiceren, waaraan zeer vele gelovigen deelnamen, zong het koor „Manus tuae" van Palestrina. Na de plechtigheid verrichtte plebaan Agterof de absoute. Onder de vele aanwezigen bevonden zich de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prin sen, gedeputeerde L. Bouwman en pas toor B. Dorbeck uit Badhoevedorp. in een der vensterbanken smeulen. De schilder was reeds elders in het huis aan het werk, toen men ontdekte, dat de bewuste vensterbank in brand stond. De brandweer was spoedig ter plaatse en het vuur kon weldra geblust worden. De schade moet zeer gering genoemd worden. Gisteravond om acht uur ontstond brand in een der huisjes van het Hofje van Loo in de Barrevoetestraat. De brand ontstond door kortsluiting in een electrische leiding op zolder. Een lekkage heeft vermoedelijk tot kortslui ting geleid. De Haarlemse brandweer rukte wel uit, maar hoefde niet op te treden. Het beginnende brandje had men toen reeds geblust. Vannacht om twee uur werd er brand ontdekt in een van metalen golfplaten opgetrokken loods, welke staat op het terrein van een meubelfabriek aan de Amsterdamsevaart. De loods is door een houten schot in tweeën gesplitst; het ene deel dient tot opslagplaats van houtmot, het andere deel voor de ber ging van kantoormachines en porse lein. De brand is ontstaan in de houtmot, zeer vermoedelijk door het achteloos wegwerpen van een brandende sigaret. De schade bedroeg ongeveer tweehon derd gulden; de kantoormachines en het porselein liepen geen schade op. De Haarlemse brandweer, die spoedig was gealarmeerd, was het vuur binnen be trekkelijk korte tijd meester. Gisteravond om half acht sloeg de bliksem in in een perceel aan de Spaarn- hovenstraat. Er werd schade aange richt aan het radiotoestel; de aanslui ting op de radio en de antenne werden vernield. Er ontstond echter geen brand, zodat de brandweer niet behoef de uit te rukken. Jaap Stotijn!) voor de C dur-Suite vaü Bach. Het was te betreuren, dat het concert in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw moest plaats vinden. Op deze tamelijk kleine zaalruimte ge leek het orkest niet te zijn ingesteld, want in het forte-spel deed de klank geenszins als die van kamermuziek aan Dit niet alleen, omdat de celli en contrabas vlak tegen de muur hun plaatsen moesten innemen, waardoor de baspartijen in het forte-spel veel te donker en te zwaar klonken, doch mede door het te grote klankvolume van de overige strijkers in dezelfde sterk tegraad. Dat volume zou zelfs voor onze grote concertzaal meer dan voldoende zijn geweest, wellicht was ook dan nog het intieme karakter van kamermuziek niet Verkregen. Reeds in de hoekdelen van het eer ste nummer: Bach's concert voor 2 soloviolen, strijkorkest en clavecim- bel bereikte men Je benodigde transpa rante klank niet. Het zeer fijn getim- breerd en ingetogen gespeelde Largo schonk dan ook een ware verademing en grote voldoening. In Bach's 1ste Suite kwam in de ouverture hetzelfde euvel voor. Ge lukkig trad hierin het trio van hout blazers een wijle op de voorgrond, evenals in de vier onderdelen met als trio aandoende nevendansen. Mooie, soms iets te grote dynamische tegen stellingen 'werden hierdoor verkregen. Behalve in genoemd Bach-trio verkreeg dirigent Szymon Goldberg uiterst teer en charmant spel in Forlane en Couran te. Deze dansen deden hoofs en sierlijk aan, iets, dat wij b.v. ook van de Me nuets hadden verwacht. Mozart's „Eine Kleine Nachtmusik" leed, uitgezonderd de Romance, hetzij in mindere mate, aan hetzelfde gebrek als de Suite. De drie andere delen droegen daardoor niet het voorname Mozart-cachet. Een verrassing was de introductie van Paul Hindemith's „Trauermusik" voor altviool-solo en strijkorkest. Deze muziek, door Hindemith bij de dood van de Engelse koning Georg V toen maals en door hem zelf gespeeld, maak te diepe indruk. Het werkje bevat vier onderdelen, die in elkander overgaan en een absoluut geheel vormen. De tempi: langzaam, rustig bewogen en levendig (f.f. te zwaar van klank) ge ven al de climax aan, die afgebroken werd door het Choral: „Für deinen Thron tret' ich hiermit", waarin de altpartij de versregels door licht bewo gen spel onderbreekt. De solist Bernardus Feldbrugge speelde zijn partij op imponerende wijze en het orkest sloot zich uitstekend bij hem aan. Een avond van gemengde indrukken, doch Hindemith's muziek was alleen reeds de gang naar het concert waard! O. K. Het eerste negental van HHC speelde met invallers voor Hoogenbos en Vree- negoor in Antwerpen ter afsluiting van het honkbalseizoen een wedstrijd te gen een gecombineerd Antwerps ne gental, in welk team drie internatio nals waren opgesteld, o.a. de jeugdige nationale Belgische werper Robijn. Dank zij vooral deze discher, die o.a. tijdens de Europese honkbalkam pioenschappen tegen Italië en Spanje voor het Belgische negental uitkwam, moesten de Haarlemmers genoegen ne men met een 5-4 nederlaag. Reeds in de eerste inning slaagden de gasten er in een 3-0 voorsprong te nemen door fouten in het Belgi sche veld, doch tot de achtste inning kwamen de Haarlemmers er niet meer aan te pas en de Belgen kregen ge legenheid de achterstand om te zetten in een kleine voorsprong (4-3). In de laatste slagbeurt slaagde Smidt er nog wel in de gelijkmaker voor HHC te scoren, doch ook de Belgen maakten in de laatste inning van de kansen gebruik en wonnen met 5-4: De vereniging van burgemeesters in Noordholland komt a.s. donderdag in Zand voort bijeen. De samenkomst vindt plaats in Hotel Bouwes. Op het pro gramma staat o.a. een bezoek aan de watertoren en het circuit. duizenden guldens in zijn zak gestoken. Hij is niet alleen met opzet te werk ge gaan, maar na rijp beraad en rustig overleg. Daarbij betrok hij vele mede werkers in zijn ongeoorloofde practij- ken en het is moeilijk te zeggen, of hij het slachtoffer was van zijn personeel of andersom." Mr. Pitlo meende dat het laatste het meest voor de hand lag, omdat de ver dachte een scherp zakenman is en zeer zeker wee wat hij doet. Wat de meineed betrof, vormden zg. „meineedlijstjes" volgens de Officier overtuigende bewijzen. Bovendien had den enige getuigen dermate bezwaren de verklaringen voor S. afgelegd, dat ondanks de hardnekkige ontkentenissen van deze, waarbij hij allerlei vragen stelde die met de kern van de zaak weinig te maken hadden, stellig vast stond. De Officier eiste voor beide fei ten een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van de preventieve hechte nis. Mr. Brans vroe gvrijspraak o.a. op juridische gronden en vanwege zijn ze kerheid, dat de oplichting niet als be wezen kon worden beschouwd. Op zaterdag 17 september wordt van 20—21 uur in, de Grote of St. Bavokerk te Haarlem een beiaardconcert gegeven door Jef Rottiers, beiaardier van Meise (België). Programma: 1. Preludium (voor beiaard) Jef van Hoof. 2. Klanken uit Vlaanderen: a. Bli.i- heidslied, K. Nestdagh, b. Mijn Vlaan deren heb ik hartelijk lief, Antheunis. c. Klokke Roeland. De Stoop. d. Mei lied (uit het Maria-Oratorium) Staf Nees. 3. Passacaglia G. F. Handel. 4. Werken voor beiaard, a. Het was een maghet suyver en net, Arie Peters, b. Dankgebed, K. Lefévere. 5. Romantische melodieën: a. Viens mon bien aimé, C. Chaminade. b. Ich liebe dich. E. Grieg. c. O Sole Mio, Di Capua. d. Aloha Ohe (uit Hawaï). 6. a Menuet, Ign. Paderewsky. b. Bar carolle (uit „Hoffmann's Vertellingen"), Offenbach. Jef Rottiers studeerde aan de Beiaard school te Mechelen onder leiding van de Meesters Jef Denyn en Staf Nees (béi- aardtechniek en interpretatie) en Mees ter Jef van Hoof (harmonie en compo sitie). Hij behaalde er het diploma in 1933, alsmede het „Cardinal Mercier Scholarship", door Amerikaanse begif tigers van de Beiaardschool ingesteld. Hij bespeelde talrijke beiaarden niet alleen in België, maar ook in Frank rijk, Nederland en Engeland. Voor zijn instrument componeerde hij verschillende werken, waarvan twee bekroond wer den in 'wedstrijden voor beiaardcompo sitie. Van zijn hand, verscheen in 1952 het boek „Beiaarden in België". Jef Rottiers werd in 1952 tot beiaardier van Meise aangesteld. IJMUIDEN, woensdag 14 september. Hoogwater: 2.02 en 14.31 uur. Laagwa- ter: 10.05 en 22.27 uur. Donderdag 15 september. Hoogwater: 2.49 en 15.14 uur. Laagwater: 10.59 en 23.15 uur. (ZONDAG 18 SEPTEMBER) 1. HELDER—HBC 2. SCHOTEN—DEM 3. VELSEN—HSV 4. VITESSE—ALCM. VICTRIX 5. ADO—TERRAS VOGELS 6. RIPPERDA—TYBB 7. ONZE GEZELLEN—APGS 8. NAS—WH 9. WA-RMUNDA—SJC 10. TEIJLINGEN—DOSR Invullen: 1. voor zege van thuis club; 2. voor zege van bezoekers; 3. voor gelijk speL Inzendingen dienen uiterlijk zater dagmiddag om twaalf uur in ons bezit te zijn. Over deze prijsvraag kan nim mer correspondentie gevoerd worden. De prijzen zijn wekelijks: eerste prijs 10.tweede prijs 7.50 en drie derde prijzen van 2.50. Inzenden: het liefst per briefkaart aan de Sportredactie van dit blad: Smede- straat 5, Haarlem. (Zondag 11 September) le prijs f 10;.J. Dijkstra, School straat 30 Castricum, 7 punten. 2e prijs f 7.50: J. Nederstigt, Grebber- straat 2a Haarlem, 7 punten. 3e prijs f 2.50: J. Schut, Cieweg S Castricum, 7 punten. 4e prijs f 2.50: Mevr. Huijbens, Midden Tuindorplaan 10, Overveen, 6 punten. 5e prijs f 2.50: W. de Groot, Veenen- burgerlaan 25 Hillegom, 6 punten. Twaalf deelnemers met 6 punten zijn uitgeloot. Dinsdagmiddag om ongeveer 3 uur reed een auto, bestuurd door E. uit Hil legom op de Herenweg in de richting Bennebroek. Toen hij de Laan van Ro zenburg wilde passeren, kwam onver wachts uit deze laan een bromfiets, be stuurd door V. uit Zand voort, die links af naar Haarlem wilde gaan. Hij ver leende aan de auto geen voorrang en aangezien hij nogal snel reed. ontstond er een hevige botsing. Het resultaat was, dat V. met een grote wonde aan de linkerelleboog en een lichte hersen schudding naar het Diaconessenhuis te Haarlem moest worden vervoerd De bromfiets werd vrij ernstig beschadigd en de rechterportieren liepen enige flin ke deuken op. Het gebruikelijk proces verbaal was het slot van deze botsing. Tijdens het onweer van dinsdagmid dag sloeg de bliksem in een oude eik, welke stond in de tuin van de buiten plaats „Berkenrode" te Heemstede, waarin thans een handschoenenindus trie gevestigd is. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse en had met het blussen van het vuur nogal moeite, om dat de boom, die een flinke ouderdom had, van binnen voor een groot deel vermolmd bleek te zijn. Door de droog te van de laatste weken brandde deze molm als een fakkel, geholpen door de grote trek die zich ontwikkelde. Pas tegen half acht was het vuur gedoofd en kon de brandweer inrukken. Tegen een 52-jarige koopman, uit Leiden, een man met een tang straf blad, heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, drie jaar met aftrek van het gehele voorarrest (bijna een jaar) geëist, plus terbeschikking stelling van de regering. V erdachte, aan wie diverse inbraken in boerderijen ten laste worden gelegd, is door de recht bank te Alkmaar tot vier jaar veroor deeld zonder ter beschikkingstelling. Hij ontkende opnieuw iedere schuld. Hij was op 3 October j.l. in Meppel ge arresteerd, toen hij daar met zijn vriend bij familie op bezoek was en wel, om dat de politie er de mysterieuze auto voor de deur zag staan, die bij drie van de diefstallen door voorbijgangers en buren van de gedupeerden gesignaleerd was. Die diefstallen waren alle op zondag dagen in september gepleegd: in Wie- ringerwerf, waar tijdens afwezigheid van de familie talloze juwelen en 1400 gul den werden gestolen, in Marknesse in de N.O.-Polder, waar bij een boer uit de schuur appels, smeerolie en een tuin slang verdwenen, in de buurt van Em- meieroord, in dezelfde polder, waar die zelfde zondag bij een landbouwer, die met vrouw en kinderen uit was, 2250 gulden uit een kast werden weggeno men ent enslotte in Terschuur bij Barneveld, waar tijdens een afwezigheid van twee uur van de bewoners, 2800 gul den verdwenen. Ter zitting werd geen enkel licht ge- Maandagavond zal het Krelagehuis weer het domein der volleyballers zijn, dan wordt het nieuwe seizoen ingeluid met een groot tournooi waaraan door tachtig ploegen uit de afdeling Haarlem e.o. wordt deelgenomen. Deze groot scheepse inzet van het nieuwe seizoen is ter gelegenheid van het eerste lustrum van de afdeling Haarlem en zal drie avonden in beslag nemen. Een week later, Maandag 26 septem ber, begint dan de competitie voor de honderd senioren-teams. Het lustrum-toernooi zal maandag, dinsdag en woensdag vrijwel alle vol leyballers in het veld brengen. De teams zijn in drie afdelingen en in twintig poules ingedeeld, de krachtsverhoudin gen zullen dus niet veel uiteenlopen. Er wordt de eerste avond om 7.30, de beide volgende avonden om 7 uur be gonnen. Door de instelling van de afdelings hoofdklasse is er voor de topclubs veel veranderd, de wedstrijden waarbij deze teams alles moeten geven zullen toe nemen. Het zal de spanning en het spel peil ten goede komen, en ook het voor nemen van de competitie-leiding om deze klasse te vermengen met teams uit Amsterdam, Zaandam en misschien ook Leiden kan veel in deze richting bijdragen. De indeling voor het nieuwe seizoen is als volgt: HEREN. Hoofdklasse: HVS, Die Raeckse, CIOS, Velox. le klasse: PSVH. Rapiditas, Haarlem, HVS 2, HBC, CIOS 2, Leonidas, PSCB. 2e klasse A: Santpoort, PWN, De Blin. kert, Raeckse 3, Haarlem 2, Rapiditas 2, HVS 4, Raeckse 4. 2e klasse B: OVRA. Raeckse 2, Blin- kert 2, PSVH 2, HVS 3, HBC 2, Gios, CIOS 3, Velox 2. 3e klasse E: OSS, CIOS 2. Spaame- stad OG, OVRA 3, Velox 4, WIK, WSH. DAMES. Hoofdklasse: Die Raeckse, Velox, Rapiditas, HBC. le klasse: Raeckse 2. HVS, Blinkert, PSVH, MHBS, OG, AVC, Velox 2. 2e klasse B: SSO, Haarlem, HBC 2, Raeckse 3, PSVH 2, Vesmia, HVS 2, Ve lox 2. 3e klasse A: Haarlem 3, SSO 2, Velox 4, Santpoort, Raeckse 6, OG 2, Gios 3, HBC 3, Sizo 2. worpen op de vraag op welke wijze de daders zich hun hogelijk ontwikkeld reukorgaan voor lege boerderijen en huizen, waarin zich steeds minstens lOuO gulden aan baar geld bevond, hebben weten aan te schaffen. Verdachte's kameraad had na zijn ar restatie bekend. Hij werd dan ook in Alkmaar veroordeeld, doch toen men hem in de zaak tegen de Leidenaar ais getuige wilde horen, weigerde hij de eed af te leggen en hield zijn mond. Van die kant kon Vrouwe Justitia dus geen hulp bij de bewijsvoering ver wachten. En de Leidenaar zelf bleef hardnekkig ontkennen. Men vond ech ter bij hem thuis 5 meter van de 10 meter lange tuinslang, die in Marknesse was verdwenen. Men trof voorts vei- óachte's vingerafdrukken aan op het kistje met juwelen, dat in Wieringerwerf was gestolen. Voor beide gevallen had verdachte zijn verklaring gereed. De tuinslang had hij gekregen van zijn vriend, die enkele maanden tevoren van hem een tuinslang had geleend, welke kapot was gegaan. Dat deze vriend de tuinslang had gestolen was hem niet be kend, zei verdachte. Wat de vinger afdrukken aanging, hij gaf toe met zijn vriend naar Wieringerwerf te zijn ge weest, waar de vriend de boerderij had bezocht, terwijl hij in de auto op de weg had gewacht. De vriend was teruggeko men met het kistje en had hem verteld, dat hij het had gekocht. Toch had ver dachte het even bekeken Van de sieraden noch het geld is ooit iets teruggevonden. Er waren ter zitting ruim tien ge tuigen, die ook in de Noord-Oostpolder de auto met de twee mannen hadden gezien, doch niet een van hen kon met volledige zekerheid verdachte herken nen. Geen wonder overigens, want zij hadden de man hoogstens eenmaal ge zien en dan nog wel bijna een jaar geleden. De procureur-generaal echter achtte het bewijs geleverd. Als verdediger betoogde mr. J. Zevle- maker, dat er slechts vermoedens zijn. (Niet officiële Koersen) 3\ Ned. 1953 3(5 Ned. 1953 3% Ned. 1948 3l/« pCt. Ned 1950 3y« Ned 1954 3% Ned. 1955 3-3Vfe Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bei fac. Inschr. Grtbk 1946 3 pCt Ned. Handel Mij. cert A-K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert Unilever Cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon Ned. Stoomb. Mij Ned Scbeepv Unie H V.A. Dell M3J. Cert. Vorig Opening slot 14/9 102% 101ft 99ïi 1 100ft 100ft 100ft looftgi 100& 101 99ft 247 358% 361 ft 200 338 335 415 430 486% 489 333gb. 482(2 487 669% 668 159% 158V4 237% 24 Hi 208 Vi 210 202% 203 Vi 175 167 176% 173

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3