DE LAATSTE GANG VAN DE KARDINAAL K.R.O.-programma in nieuwe seizoen Veel cultuur en streven naar goede ontspanning Hij heeft moedig het geestelijk erfdeel der vaderen verdedigd Triomfen in Milanese opera Prins Bernhard en zijn moeder naar de Heilige Vader Nooit moede te protesteren tegen willekeur der Nazi's Ongevallen- wagens voor de Spoorwegen it) Spelthaan Bijzondere audiëntie WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1955 PAGINA Achter twee seminaristen, die op kussens de onderscheidingstekens van de Kardinaal meedragen in <le begrafenisstoet, volgen de familieleden. In het midden zijn broer, pastoor W. "de Jong uit Sloten in Friesland. Hoog boven de menigte rijst de kist met het stoffelijk overschot van de Kardinaal uit. De platte lijkwagen werdovereenkomstig de laatste wilsbeschikking van de Kardinaal, getrokken door 21/. fraters van het St. Gregoriushuis te Utrecht. Standaardwerk over Kardinaal de Jong Zeepost voor Oost en West niten de kathedraal wachtend op de formatie van de rouwstoet: Ba^nY°9ksept SePrLNeposeïdonlei9 P de voorgrond mgr. Giobbe en mgr. Alfrink met de secretaris van sept.; Nieuw-zeeiand: via Engeland 17 *et aartsbisdom P. R. Geurts. Achter hen: mgr. J. P. Huibers en ffP.1-: SuriBai?f:„ ms CoMca 21 sept.; Het stoffelijk overschot van de Kardinaal is neergedaald in de witte groeve op het katholieke kerkhof te Utrecht. In aanwezigheid van kerkelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekleders, familieden van de Kardinaal en vele andere belangstellenden bidt mgr. Lemmens de laatste gebeden bij het graf. Osservatore over de Kardinaal Provinciaal Dominicanen 25 jaar geprofest V T wee jaarlijkse culturele prijs: De gouden ganzeveer ONlDER WIJ SB ESOLU IT EN Nieuwe regelingen voor examens 'Vïi t Bij Uitgeverij Het Spectrum zal bin nen afzienbare tijd een groot, rijk ge ïllustreerd boek verschijnen, gewijd aan de nagedachtenis van de overleden Kar dinaal. De titel va" het boek luidt: KARDINAAL DE JONG, de mens, de geleerde, de kerkvorst, de vaderlander. De schrijver, H. W. F. Aukes, bekend door zijn boeiende levensbeschrijving van Titus Brandsma, heeft de biogra fie ondernomen met goedkeuring en on der volle medewerking van de Kardi naal zelf echter op voorwaarde dat het boek eerst na zijn dood zou ver schijnen. Als vrucht van jarenlange studie, van duizenden brieven en honderden ge sprekken met degenen die „de grote Kardinaal" het naast gestaan hebben, steunend op talrijke moeilijk toeganke lijke authentieke documenten, verlucht met tientallen foto's waaronder zeld zame originelen, is dit boek het stan daardwerk, waarin het levensverhaal van de grote Nederlandse kerkvorst definitief voor tijdgenoot en nageslacht gestalte krijgt. Bij de boekhandel is reeds de inteke ning op dit boek opengesteld. Met de volgende schepen kan zee post worden vezonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië en Brazilië: ss Eva Perón 19 sept.; Austra lië: ss Strathmore via Engeland 17 sept.; b Canada: ss Zuiderkruis 17 sept.; Chili: Ti,r*.Unie van Z.-Afnka en Z.W.-Afrika: ms mgr. Mutsaerts. Oranjefontein 20 sept. (Van onze Romeinse correspondent) Na de telegrammen van rouwbeklag van de H. Vader heeft de Osservatore Romano een artikel aan Kardinaal de Jong gewjjd. In extenso beschrijft het blad de levensloop van de overleden kerkvorst, zijn opleiding, zijn wetenschappelijk werk en zijn arbeid voor de vorming van de seminaristen. Nadat de Osservatore gekomen is aan zijn benoeming tot coadjutor van de Utrechtse aartsbisschop mgr. Jansen en zijn spoedige verheffing op de zetel van St. Willibrord, vervolgt het blad: „Zovele jaren van bisschoppelijk bestuur deden zijn reeds veel eer der erkende en zo bewonderde ga ven schitteren, speciaal tijdens de al lerhardste jaren der Hitleriaanse be zetting. Aan het hoofd van het Neder lands episcopaat verdedigde hjj met moed het geestelijk erfdeel der va deren in zijn land. Nooit werd aarts bisschop De Jong moede te proteste ren tegen de willekeur van de vreem deling, steeds waarschuwde hij de ge lovigen tegen de hinderlagen van een valse leer en tegen de goddeloosheid, die gepaard ging met brutaal geweld. Het waren ruim tachtig herderlijke documenten, die het Nederlands epis copaat heeft doen uitgaan in die jaren en alle droegen als eerste de hand tekening van de onbuigzame aarts bisschop van Utrecht. Toen de storm was overgedreven, heeft Z. H. Pius XII zijn verheven sanc tie willen geven aan dit werk van de uitnemende De Jong, meer nog: aan zijn gehele levenswerk. Hij verhief hem tot het purper gedurende het eerste grote consistorie na de oorlog, op 18 februari 1946. Toen de Kardinaal bezit nam van zijn eeibiedwaardige titelkerk, de San Cle mente te Rome, beleed hu m zijn rede voering nogmaals zijn katholiek geloof en zei, dat de Nederlandse katholieken zich nauw verbonden voelen met de H. Stoel, zij zijn bereid altijd en overal het primaatschap van de Paus te verdedi gen. Nog verschillende malen heeft de H. Vader blijk gegeven van zijn hoogste waardering voor de arbeid en de per soonlijkheid van de Kardinaal. Aan de vooravond van een Maria- feest is hij gestorven, de Mariafeesten, die zo dikwijls de plechtigste dagen in zijn levensloop en carrière geweest zijn" aldus de Osservatore. Het is de gewoonte, dat bjj het over lijden van een Prins der Kerk het Va ticaanse blad in één kolom het leven Bij de carrosseriefabriek Medema N.V. te Appingedam wordt momenteel gewerkt aan drie ongevallenwagens in opdracht van de Nederlandse Spoorwe gen. De auto's voor de spoorwegen heb ben het model van een grote postauto. Het voorste gedeelte, de cabine, biedt behalve aan de chauffeur nog plaats aan vijf manschappen. Twee zitplaat sen vindt men in het achterste gedeelte van de auto, welk deel geheel is inge richt voor eerste-hulp verlening bij spoorwegongelukken. Het materiaal be staat o.m. uit helmen, mijnlampen, hou welen, hamers, bijlen, schoppen en snij branders. Voorts komen in een derge lijke auto kastjes met medicamenten, levensmiddelen en een brancard, als mede een brandblusapparaat en een aggregaat voor electriciteit. Naar ver wachting zullen deze wagens in Utrecht gestationneerd worden en in October gereed komen. De mogelijkheid bestaat dat er nog meer wagens gebouwd zullen worden om elders in het land dienst te doen. De hoogeerwaarde pater Bonaventura Jansen O.P., provinciaal van de Ne derlandse provincie der paters Domini canen, viert 18 september zijn zilveren professiefeest. van de gestorvene schetst. Eerst enige tijd daarna, vaak op de dertigste dag na het overlijden, memoreert het blad pas ten volle de persoon en het werk van de Kardinaal. Dit geschiedt ook thans. Toch maakt het blad in zijn ge wone berichtgeving nog melding van de reacties, die de dood van Kardinaal de Jong in Nederland gewekt heeft, de belangstelling en het medeleven. Ook onder de Nederlandse missionaris sen, zo vernam de Osservatore, heeft de dood van de illustere Gepurperde een diepe indruk gemaakt. En uit hun verre missiegebieden dringt de grootste lof door voor deze grote Pastor en uit stekende Nederlander. (Van onze medewerker voor radio en televisie) Het programma van de K.R.O. voor het nieuwe seizoen is niet sensationeel. Wie had het anders verwacht? Toch zijn er in diverse programma's, ja diverse heilige huisjes krasse strepen getrok ken. De K.R.O.-leiding vindt dat er geen grote veranderingen zijn, wij voor ons zien wel degelijk een anders gerichte instelling. Het nieuwe: Jules de Corte naar de zondagavond, Jan de Cler en Alexander Pola naar de zaterdagavond. De dinsdagavond nog strakker cultu reel gericht met óf een groot concert óf een groot luisterspel. Wie nog twij felt: hfj luistere De grootste moeilijkheid waarmee on ze Katholieke Radio Omroep te maken heeft, is het amusement. Er is katho liek talent genoeg, maar menige ouder voelt niets voor een „artistieke" loop baan van junior. De K.R.O. kan maar niet alles^aannemen, noch wat personen, laat staan wat teksten betreft. Men is, bewust helaas, zeer beperkt van moge lijkheden. Maar men is zich van de andere kant bewust, dat er iets gebeuren moet. De K.R.O. gaat daarom een groots opgezette kleinkunstcursus or ganiseren, die zeer veel geld en zeer veel tijd van de voornaamste mede werkers zal kosten, maar waaruit men toch weer nieuw talent hoopt te put ten. De K.R.O. heeft een zeer, wij mo gen gerust zeggen intelligent winter- programma samengesteld. Men heeft met iedereen rekening gehouden en toch een rechte lijn getrokken. Er zijn geen sensaties, wel bewuste correcties, bewuste afbakeningen. Bijvoorbeeld het avondgebed is weer laat, iramelijk om half elf geplaatst, omdat de vroe gere uitzending zeer veel minder dan de verwachte resultaten heeft gehad. En na de laatste nieuwsberichten is er voortaan steeds behalve op de dins dagavond, een gedegen gramofoonpla- tenconcert, vooral van nieuwe opna men. De zondagavond begint voortaan met de Van Zessen Klaarclub, dan Jules de Corte in zijn programma Roulette, daar na het Bel Canto-programma, dat tot dus ver op de zondagmiddag werd uitge zonden en tenslotte een familie-hoor spel. Men heeft niet minder dan der tien aardige hoorspelen uit de prijs vraag van het vorige jaar overgehou den. De prijsvraag wordt dan ook her haald. De gedegen dinsdagavond bestaat uit driemaal per maand een groot concert onder de titel „Muziektaal der volken", dat iedere keer aan één natie gewijd is. In de pauze is er een lezing over de sociale problematiek van de Kerk, een serie onder redactie van prof. Zeegers. Om de drie weken is er een groot hoor spel, o.m. „Macbeth" van Shakespeare. De vrijdagavond is gemengd van sa menstelling en behoudt het Politieke Forum. ru Sinds een maand is Jo Spelt haan, een eenvoudige jongen uit Bleijerheide-Kerkrade, de ge vierde opera-zanger van Milaan. Voor hem daveren de theaters „Scala" en „Nuovo" van hel geestdriftige applaus, zijn foto vormt het begeerde bezit van opera-minnend Milaan en de contracten liggen op hem te wachten. Een dergelijk succes had Jo Spelthaan van zijn eerste op treden nooit verwacht en wel licht niemand van zijn leraren. Of het moest Jo's eerste leraar maestro Chemino zijn. Elf jaar geleden schreef deze musicus immers aan de vader van leerling Spelthaan: „Weinig studie is nodig om van Jo een groot zanger te maken''. Toen maestro Chemino deze voorspelling deed, was de Kerk radenaar Spelthaan gestart met zijn studie aan de muziekacade mie van Karlsruhe. Toevallig was hij op deze academie terecht gekomen. Tot de jeugdige Ne derlanders, die door de Duitsers gedwongen werden, om in Duits land te gaan werken, behoorde ook Jo Spelthaan. Samen met Fransen en Belgen werd Jo te werk gesteld in een fabriek te Karlsruhe. Voor de jeugdige Kerkradenaar, die tot dan toe nooit gewerkt, maar louter ge studeerd had op de handels school, was de fabrieksarbeid zwaar en moeilijk. Gelukkig duurde deze periode maar kort, dank zij doctor Nestier, de di recteur van de muziekacademie te Karlsruhe. Bij een bezoek aan het kamp van de buitenlandse arbeiders hoorde hij muziek en zang. Jo Spelt haan speelde voor zijn mede-arbeiders viool en zong.... Zijn stem was zó gaaf, dat dr. Nestier direct alles in het werk stelde, om deze jeugdige Nederlander de fabriek te laten verruilen voor het schoolgebouw. Onder leiding van dr. Nestier en de Italiaanse leraar maestro Chemino studeerde de Kerkradenaar een jaar lang muziek aan de academie. Bui ten de muziek bracht maestro Chemino zijn Nederlandse leerling ook de liefde voor het land van de opera Italië bij. Was het wonder, dat de aanstaande opera-zanger eenmaal bij de bevrijding weer thuis maar ■u'eJlS meer kende: muziek studeren in Italië? Vader en moeder Spelthaan werkten niet aanstonds mee aan de ver vulling van deze wens. Zij wonnen eerst het advies in van dr. Walther Hoer. Deze musicus was van mening, dat Jo het best naar het Amster damse Conservatorium kon gaan. Dit is gebeurd. Vijf jaar lang studeerde de Kerkradenaar in Amsterdam. Met dubbel succes. Jo Spelthaan verliet het conservatorium niet alleen als gediplomeerd zanger, maar tevens was hij verloofd met de afgestudeerde pianiste Julia Ten Cate uit Almelo. Samen met haar vertrok de Kerkraadse tenor naar Italië, om daar zijn studies voort te zetten. Twee jaar lang heeft Jo Spelthaan onder leiding van maestro Amic te Milaan opera-partijen ingestudeerd en acteren geleerd. Bij al dit stu deren is Julia Ten Cate inmiddels mevrouw Spelthaan-Ten Cate hem een grote steun geweest. Thans deelt zij als geen ander in het grote succes van haar man. Tevens is zij zijn secretaresse. Als zodanig heeft zij momenteel heel wat werk. Tientallen verzoeken van operagezelschappen, die Jo Spelthaan willen contracteren, heeft zij te beantwoorden. Als Nederlanders is het voor beiden prettig, dat er vele aanvragen uit het vaderland bij zijn. Voorlopig denkt Jo Spelthaan er evenwel nog niet aan zich voorgoed aan een Nederlands gezelschap te verbinden. Naar zijn oordeel is hij nog te kort in het land van belofte. Een maand geleden immers trad hij hier pas voor het eerst op. Dat gebeurde na zijn groot succes op het muziekconcours te Milaan. Van de 96 deelnemende tenoren, werd hij als enige Nederlan..er kampioen. Italië, aldus Jo Spelt haan, heeft er recht op de kampioen 1955 nog geruime tijd in zijn mid den te hebben. Dit wil evenwel niet zeggen, dat Jo Spelthaan niet eens als gast- solist in Nederland zal optreden. Integendeel. Met bijzonder veel plezier heeft hij de uitnodiging van de directeur van de Zuidnederlandse opera, de heer Jef Baarts, aanvaard, om in November te komen zingen in Rigo- letto, waarvan de première te Maastricht zal gaan. Bij die gelegenheid zullen vader en moeder Spelthaan uit Kerkrade hun zoon voor het eerst zien optreden. Na al hetgeen zij over tenor Jo middels Italiaanse couran ten vernomen hebben, verheugen zij zich hier heel bijzonder op. De Carrousel op zaterdagavond is wel wat naam betreft, doch niet wat sa menstelling betreft gehandhaafd. Eigen lijk is alleen het ganzenbord behouden. Daarnaast is er een intelligent stemmen- spel, waarbij een jury omschrijven moet welke persoon een bepaalde tekst heeft uitgesproken. De jury bestaat uit de psycholoog dr. Linschoten, de spraak kundige Lily van Hagen en de taalkun dige dr. Paardekoper. Daarna is er een kort serie-hoorspel „De sprong in het heelal", naar de be roemde serie van de B.B.C. over de ruimtevaart, interessant en boeiend. En tenslotte Jan de Cler en Alexander Pola met een eigen halfuur. Wat het gesproken woord betreft, in teressant zijn de grote cursus over wa renkennis voor de vrouw, een grote se rie hoorspelletjes in samenwerking met üe N.C.R.V., samengesteld onder lei ding van mevr. Betty Kortekaasde Haan en twee cursussen voor de platte landsbewoners in de wintermaanden. In aanvulling op vroegere berichten vernemen wij, dat Prins Bernhard en zjjn moeder Armgard, Prinses van Lip- pe-Biesterfeld in de morgenuren van zaterdag of zondag door Z.H. de Paus in diens zomerresidentie te Gastel Gan- dolfo in bijzondere audiëntie zonder enig protocol zullen worden ontvangen. De beide hoge bezoekers zullen daar bij door enige leden van hun gevolg worden vergezeld alsmede door Mgr. J. W. L. Damgn. kerkelijk raadsheer van het Nederlands gezantschap bij de H. Stoel. De gezant van Nederland bij de H. Stoel kan wegens uitstedigheid niet bij deze audiëntie aanwezig zijn. Prins Bernhard zal vrijdag 10 uur 's morgens bij de president van de repu bliek van Italië in het Quirinaal zijn opwachting maken. De Nederlandse am bassadeur in Rome, dr. H. N. Boon, 1 de Prins aan president Gronchi voor stellen. De derde dag zal de prins de verga dering van de Europees-Amerikaanse Associatie voorzitten. Het thema van deze dag is de samenwerking op eco nomisch terrein en het verwerken van de vooroordelen, welke de verwezenlij king van dit plan in de weg staan. De laatste van de zes inleidingen van deze dag zal door minister Spaaik worden ge houden. Zaterdag 17 september des avonds zal de Nederlandse ambassadeur in Ro me aan de leden van de Nederlandse kolonie te Rome ter ere van Prins Bern hard een receptie aanbieden. Op de algemene ledenvergadering van de Nederlandse Uitgeversbond, die maan dag in Den Haag is gehouden, is op voordracht van het bestuur besloten ter gelegenheid van het vijfenzeventigjarig bestaan van de bond een tweejaarlijkse culturele prijs in te stellen, de „Gouden ganzeveer van de Nederlandse Uitgevers bond". De prijs zal worden toegekend aan degene,sdie zich door zijn publicaties uitzonderlijke verdiensten heeft verwor ven voor de verbreiding of verdieping van de kennis omtrent het Nederlandse cultuurbezit. Voor de eerste maal zal de prijs worden uitgereikt op de jubileum- vergadering van de Nederlandse Uitge versbond op 27 oktober. De jury, die het bestuur voor de eerste maal van advies zal dienen, is samengesteld uit prof. dr. E. J. Dijksterhuis. hoogleraar te Utrecht, monseigneur W. Nolet te Amsterdam en mr. M. Rooy, hoofdredacteur Nieuwe Rotterdamse Courant In de Staatsbladen 405, 406 en 408 zijn gepubliceerd een drietal konink lijke besluiten waarbij regelen zijn vastgesteld in verband met de organi satie van de spoedcursussen voor de opleiding van onderwijzers en onder wijzeressen en met betrekking tot het eindexamen dezer spoedcursussen. In Staatsblad 407 is gepubliceerd een koninklijk besluit tot wijziging van het koninklijk besluit van 15 augustus 1951 tot regeling van het examen ter ver krijging van de akte van bekwaamheid als onderwijzer, bedoeld in artikel 77, onder a, der wet van 17 augustus 1878. Het onderhavige besluit geeft de be zitters van een einddiploma HBS, gym nasium en MMS vrijstelling voor de vakken Frans, Duits, Engels en Wis kunde bij het afleggen van het staats examen voor onderwijzer in de oude trant. In Staatsblad 409 is gepubliceerd een koninklijk besluit tot regeling van de kweekschooleindexamens. Dit „kweek schoolexamenbesluit" regelt het eind examen der kweekscholen overeen komstig de voorschriften van de kweek- schoolwet. Aangezien deze wet het zwaartepunt van de opleiding heeft verlegd van het aanbrengen van prak tische kennis naar de vorming van de onderwijzers, is het zuiver theoreti sche gedeelte van het examen beperkt tot ten hoogste een dag voor het schrif telijk gedeelte en ten hoogste twee da gen voor het mondeling gedeelte. Daar naast zal een examen worden afgeno men in de praktijk van het lesgeven, dat bestaat uit een les van 30 minuten, terwijl het gemengd praktisch-theore- tisch gedeelte ten hoogste drie dagen beslaat. In Staatsblad 410 is gepubliceerd een koninklijk besluit tot regeling van het staatsexamen ter verkrijging van de akte van bekaamheid als onderwijzer. Dit „onderwijzers-staatsexamen-besluit" regelt het staatsexamen voor onderwij zer overeenkomstig de voorschriften van de kweekschoolwet. Het examen zal uit twee delen bestaan. Het eerste deel is te vergelijken met het over gangsexamen van de eerste naar de tweede leerkring der kweekschool, de bezitters van het einddiploma HBS, gymnasium of MMS zijn hiervan vrij gesteld. Het tweede deel komt overeen met het eindexamen der kweekscholen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5