Ter bespreking van de kwestie van de krijgs gevangenen H Moeder van gevangene kust Adenauer de hand Belgische werkgevers tegen arbeidsweek van vijf dagen Dorp te koop Beperkingen bij de hersenspoelingsschool van de Amerikaanse luchtmacht d*\ Professor Carlo Schmidt is niet enthousiast over resultaten der Moskouse conferentie Laat prinses Margaret toch met rust Staking in New York is ten einde „Well done" Koud weer met buien Nu daden gevraagd Dieren in Artis overvoerd Gevaarlijk experimentdat leiden kan tot loonsverhogingen Voorzitter Engelse Persraad Noodweer boven Noord-Groningen Ofschoon „Newsweek" overdreef.... T.V. hoofdprijs Fiscus: De helft is voor ons... (m! Jet nuftKio oefoteycu my/ Het weer DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1955 o 79sfe JAARGANG No. 26398 Ame!fkaLeenJwoordvoerder van het land»» d?Partement van buiten- Kinderboerderij wordt op drukke dagen gesloten Robert Murphy gaat: naar Tito Nieuwe relletjes tegen landmeters in Japan Bevolking verzet zich tegen uitbreiding van vliegveld 32.000 op nr. 15133 Razzia op Cyprus De Amerikaanse luchtmacht zal wellicht tijdelijk enkele onderdelen van zijn „anti-hersenspoelingsop- leiding" doen vervallen, ten dele wegens de publiciteit, al beschou wen de autoriteiten deze als een overdrijving van wat de rekruten fysiek en mentaal op de school moeten doormaken. Dit is gisteren medegedeeld door kolonel Burton E. Mckenzie, de commandant van de basis Stead, waar de school is gevestigd. Het weekblad News week heeft de vorige week gruwe lijke bijzonderheden onthuld over de training, welke de militairen moet leren hoe zij de methoden van hersenspoeling, die door een eventuele vijand kunnen worden toegepast, met succes kunnen be srijden. Nieuwe richtlijnen van Washington Alleen vrijwilligers Harde opleiding Russische opschriften Minister van Marine Ontwerp Vakantiewet in voorbereiding DAMESPULLOVERS-VESTEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severlru NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIblAKIfch 28 cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, (2.17 per maand, f6.50 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Nu Grotewohl naar Moskou Het Kremlin heeft gisteravond duide- "jk gemaakt dat Oost-Duitsland een finger in de pap moet hebben wat de kvvesti" van vrijlating van Duitse krijgs gevangenen betreft. Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat een delegatie *an de Oostduitse regering onder lei ding van premier Grotewohl in Mos kou de besprekingen zal voortzetten die *u juli in Oost-Berlijn begonnen zijn, Wen premier Boelganin en partijsecre taris Khroesjtsjev daar waren op door reis naar de conferentie van Genève. Rusland en Oost-Duitsland zouden toen besloten hebben in de toekomst bespre kingen te houden over de kwestie der krijgsgevangenen. Naar verluidt zal de Oostduitse delegatie, die morgen in de Russische hoofdstad arriveert, aan de Sovjet-regering een ontwerp-verdrag doorleggen over de repatriëring van gevangenen in de Sovjet-Unie, afkom stig uit Oost-Duitsland. De plaatsver vangende premier, Otto Nuschke, heeft in de editie van dinsdag van „Neue Zeit" in dezelfde zin geschreven. Naar het centrale bureau der Oostduitse com munistische partij gisteren liet verlui den. zou de terugkeer der gevangenen reeds vóór Adenauers reis naar Moskou tussen de Sovjet-regering en de rege ring der Oostduitse democratische repu bliek zjjn overeengekomen. De overeen komst zou, volgens deze bron, tot na Adenauers bezoek aan Moskou geheim gehouden zijn. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Heinricli von Brentano, heeft in een persverklaring meegedeeld, dat er geen overeenkomst is gesloten voor het voeren van bespre kingen tussen West-Duitsland, de Sov jet-Unie en Oost-Duitsland, over het te rugzenden van Duitse gevangenen. Partijsecretaris Khroesjtsjev en premier Boelganin hadden „plechtige beloften" betreffende de spoedige terugkeer der Duitse gevangenen gedaan. Reeds de ontvangst van dr. Aden- aUer na zijn terugkeer van de Moskouse besprekingen heeft aangetoond, dat de bondskanselier zijn grote prestige ver- sVkt kan achten door het feit, dat als gevolg van zijn onderhandelingen de "°g in de Sovjet-Unie verkerende Duit se gevangenen naar huis zullen terug «eren. De vele duizenden mensen, die hl de miezerige regen naar het vlieg veld van Keulen waren gekomen, had- der daarbij kennelijk geen andere be doeling dan de bondskanselier voor dit succes van z;jn missie te danken. De President van de Westduitse bondsdag, Gerstenmaier, maakte zich daarbij tot tolk van „het gehele volk." Vice-kan- selier Blücher verwelkomde Adenauer pamens het kabinet. Hij zei dat de con ferentie ,,de wereld heeft laten zien, hoeveel ons gelegen is aan de hereni ging van Duitsland." Het was een hele drukte op het vlieg veld Wahn, dat voor de gelegenheid met duizenden bloemen was versierd Een hele batterij mikrofoons stond op gesteld om de verklaring, die dr. Adenauer over zijn besprekingen in Moskou aflegde, op te vangen voor radioluisteraars en televisie-kijkers. Een in het zwart geklede dame, me vrouw Schumacher, moeder van een ln Rusland verblijvende krijgsgevangene, zich naar voren, kuste dr. AdenaUer de hand en zei; „Mijnheer de bondskanselier wy danken u". De kanselier bracht dank aan ane leden van de dewatie tot welke par. tij ze ook behoorden. „Wij stonden daar samen voor ons vaderland zei hij Het delegatielid dr. Kiesinger zei- ..Soms leek het alsof de impasie com- pleet was, maar °P.de tuaaltjjden met de Russen werd altijd weer een uitweg gevonden." Toen men hem vroeg wat de keer ten goede had teweeg ge_ bracht, zei Kiesinger: „Er was geen Plotselinge ommekeer. Misschien wa- Ziet men af van die punten, waar op nu eenmaal geen overeen stemming mogelijk is a*Je kwesties die samenhangen met de hereniging van Duitsland dan mag bien Bondskanselier Adenauer bij zijn terugkomst uit Moskou begroeten als een man, die een goed stuk werk ten bate van zijn land heeft verricht en dit niet alleen zonder een enkele kleerscheur van onverantwoord com promis op te lopen, doch bovendien door in zijn eigen land en in heel de Wereld zijn prestige aanzienlijk te Versterken. Het waren bij de aanvang van deze conferentie de Russen, die iets te Vragen hadden, namelijk vestiging Van diplomatieke relaties, naar hun Vaste gewoonte tegen de geringst •hogelijke prijs, maar bovenal met de bedoeling om er een extra dou ceur bij te krijgen. Het resultaat is, dat zij de vestiging van de diplo matieke relaties, die ook voor de bondsrepubliek een zeker belang hebben en vroeg of laat toch on vermijdelijk waren, gekregen heb- hen, maar de Duitse krijgsgevan genen moeten vrijlaten, waartegen over de Bondskanselier hun gener- jC1 extra douceur heeft toegestaan, uit bondskanselier keert derhalve Moskou terug als de man, die Va" Zjjn landgenoten de vrijlating heN» verwanten en vrienden ho?. verzekerd en tevens door de d»ii a»mheid van zÜn onderhan- ho!ïSutle,k' gePaard aan de vast- Rinse?»,? w aan zi-'n Politieke be- ziin If j vertrouwen, dat hij bij virsterTt St6" aanzienl«k (vervolg op pagina 7) ren de Russen wel van het begin af van plan alles zo te laten verlopen." Prof. Carlo Schmidt, sociaal-demo craat, die eveneens deel uitmaakte van de delegatie naar Moskou, zei: „Het enthousiasme ls heel mooi, maar niet gerechtvaardigd. Dr Russen hebben dui delijk te verstaan gegeven, dat de Pa- rijse verdragen bij hen alle belang stelling voor een hereniging van Duits land hebben weggenomen." Schmidt is van mening, dat de betekenis van de conferentie nog moet blijken. De christen-democraten, de partij van dr. Adenauer, denken er anders over. Zjj menen dat het aanknopen van betrekkingen een betere kans biedt op hereniging. „De Moskouse onderhan delingen moeten de Russische staats lieden er van hebben overtuigd, dat een herenigd Duitsland niet de agres sieve bedoelingen zal hebben, die er in sommige kringen aan worden toege schreven", aldus een verklaring van de partij. Vandaag zal Adenauer, vergezeld van de voornaamste leden zijner dele gatie, hef hondskabinet en de fractielei ders van de bondsdag van het verloop der besprekingen op de hoogte bren- berefkte d»? uit het te Moskou is van ha» at de. Sovjet-Unie afgestapt bankroet voerde"36^11!?61' td'e 1®" rakter van het'Sostdullse" regiTm il vot gens deze woordvoerder i Moskou wordt in officiële Franse krim gen verwelkomd als een bevredigend compromis. De nadruk wordt hier ge legd op de omstandigheid, dat hij niet in botsing komt met de politiek van het westen, noch bij voorbaat het welslagen van de conferentie van de Grote Vier te Genève in gevaar brengt. (U.P., A.N.P., Reuter) heeftPtto?nur'me S°edkoPe artismaand »p?rokken V. a vveer talloze bezoekers ffi 000 Dorsonmi f bezochten ongeveer geh°deen zijn "fs? Drie de POgingf" tanhdf.Hdlerenarts om hen in het ^ev a hd rid zt)n de dieren gestorven en btf de sectie bleek, dat maag en darmen van de schapen niet alleen volgepropt zaten met voedsel maar ook met ongelooflijke hoeveelhe-' den krantenpapier, zakken, cellofaan, zilverpapier en zelfs een kinderballon netje. De directie van Artis heeft be sloten op drukke dagen de meest ge voelige dieren op zo'n afstand te hou den, dat overvoeren onmogelijk is. Dat houdt o.m. in dat de kinderboerderij ook gesloten zal worden op zulke da gen. Daar is het voor tien oppassers zelfs onmogelijk de nodige controle op het voeren van de dieren uit te oefenen. De geiten en schapen eten alles wat ze maar te pakken kunnen krijgen op, tot de kleding van de bezoekers toe. In het komend weekeinde vertrekt de Amerikaanse onderminister van buiten landse zaken, Robert Murphy, uit Washington om met maarschalk Tito van Joegoslavië te confereren. Zijn mi nisterie deelde giste n mee dat Mur phy met Tito zal praten over Joego- slavië's betrekkingen met Rusland. Het ministerie wil uit de eerste hand in lichtingen hebben over de nieuwe rela tie tussen Joegoslavië en Rusland. Met bei zijn handen probeert Adenauer zich hier verstaanbaar te maken tegenover premier Boelganin, tijdens een gesprek, dat enkele Westduitse delegatieleden hadden met Russische leiders in de tuin van de villa, waar Adenauer tijdens zijn verblijf in Moskou woonde. Rechts ziet men de Westduitse socialistische leider prof. Carlo Schmidt, geheel links Molotov. iniiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiii Milium inn inn in iiiiiiiiiiiiiii (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. De laatste dagen is er in de Belgische syndicale wereld enige beroering waar te nemen die verband houdt met loon eisen en met de eis tot verminderin| van de arbeidsduur. Men zal zich herin neren dat de christelijke vakbonden reeds maanden geleden een campagne hebben ingezet ten gunste van een ar beidsweek van vijf dagen met maximaal vijf en veertig werkuren. In juli was op twee conferenties van de arbeid tus sen werknemers, werkgevers en rege ringsafgevaardigden overeengekomen, dat een kortere arbeidsweek geleidelijk zou worden ingevoerd, rekening houdend met de positie van de bedrijven vooral met betrekking tot de buitenlandse con currentie. Het probleem werd ter be- Sir Linton Andrews, de voorzitter van de Engelse persraad, heeft gisteren de pers verzocht niet langer bij prinses Margaret aan te dringen op onthulling van haar trouwplannen en haar met rust te laten. Hij liet zich in deze zin uit in een rede tijdens de jaarvergade ring van het Institute of Journalists Sir Linton, zelf oud-voorzitter van het I. O. J., stak zijn mening niet onder stoelen of banken, „ik kan het niet eens zijn met die kranten, die op het standpunt staan dat een lid van de koninklijke familie altijd het onder werp van nieuws is", zei hij. „Ook de leden van de koninkiyke familie heb ben hun prive-leven, dat alle behoor lijke mensen dienen te eerbiedigen. Het is eenvoudig een kwestie van manieren." Ongeveer zestig personen zijn giste ren gewone" by nieuwe demonstraties tegen Japanse landmeters, die werken aan de uitbreiding van een Amerikaan se chtbasis in de buurt van het dorp Soenakawa, in de omgeving van Tokio. Een politiemacht van duizend man ge bruikte traangasbommen bij een bot sing met de bevolking van Soenaka wa, die zich tegen de uitbreiding ver zet. Vijf en twintig personen werden in hechtenis genomen. stndering voorgelegd aan een aantal pa ritaire commissies, wier besluiten weer dienden te worden voorgelegd aan een centrale paritaire commissie. In de laatstgenoemde commissie is sterk verzet gerezen van de zijde van sommige werkgevers die- een verkorte arbeidsweek een gevaarlijk experiment achten, omdat zü er prijs- en dus loons verhogingen van verwachten. Vooral in de metaalnijverheid is de reactie van de werkgevers het krachtigst. De liberale minister .van economische zaken, Reij, heeft vorige week meegedeeld dat hi) de kolen- en staalgemeenschap verzocht heeft de kwestie voor' te leggen op de eerstvolgende bijeenkomst van de minis terraad. Minister Reij waarschuwde voor overdreven verwachtingen, omdat België zich slechts dan de weelde van een vijfdagenweek kan veroorloven in dien de concurrerende buurlanden de zelfde maatregel treffen. De heer Reij zei bovendien dat hij onder geen beding een verkorte, arbeids week kon aanvaarden die de productie kosten en de prijzen zal verhogen. Van syndicale zijde is op deze verklaring tot dusverre niet openlijk gereageerd. Een indirecte vrij vinnige reactie vond men in het Brusselse socialistische blad Le Peuple. Dit blad schreef: „Indien de werkgevers in een zuiver negatieve hou ding volharden mogen zy een actie van de arbeiders verwachten." Intussen is in de Belgische gas- en elektriciteitsindus trie een akkoord tot stand gekomen waardoor een vier en veertigurige werk week van vpf dagen wordt ingevoerd. Het loon dat de arbeiders voor de acht en veertigurige werkweek ontvingen blijft ongewijzigd. Boven het noordelijk deel van de pro vincie Groningen hebben de afgelopen nacht zware onweders gewoed. Gister avond sloeg de bliksem in de boerderij van J. Ezinga, te Wehe, die geheel af brandde. De oogst ging verloren. Enige uren later werd in het nabijgelegen Molenrij, gemeente Kloosterburen, de laatste van de reeks molens, waaraan het dorp zijn naam dankt, door de blik sem getroffen. Ook deze molen brandde geheel uit. Tijdens een hevig onweer, dat zich vanochtend vroeg boven Voorne en Put ten ontlastte, is te Nieuwenhoorn de boerderij van de heer L. van der Lin den aan de Sliklandseweg door de blik sem getroffen. Tengevolge van de hier door ontstane brand werd een schuur met een grote hoeveelheid hooi in de as gelegd. De brandweer van Nieuwen hoorn, bijgestaan door die van Brielle, wist het woonhuis te behouden. Te Spijkenisse is het landbouwbedrijf van de heer Kranendonk aan de West- dijk door de bliksem getroffen. Twee schei ven met graan en hooi gingen in vlammen op. In de haven van New York hebben stakende stuwadoors zich gisteren weer aan het werk begeven en de lei ders van hun hond hebben minstens voor het ogenblik een veroordeling we gens ongehoorzaamheid aat de recht bank vermeden. Bondsvoorzitter Wil liam Bradley heeft Samuel di Falco, rechter van het Opperste Gerechtshof verwittigd van de oproep het werk te vervatten. De rechter besloot toen de behandeling van het verzoek, de vak bondsleiders schuldig te verklaren aan ongehoorzaamheid jegens de rechtbank, uit te stellen tot 22 september. De rech ter waarschuwde de leiders echter dat hy de situatie in het oog zou houden en dat hy de datum vervroegen zou indien het weer mis zou gaan. rie wil een dorp kopen? Er is er een te koop nabij de Franse stad Dijon. Een compleet dorp met een kerk, twee boerderijen en een oude geschiedenis. Dat te koop staan de dorp is Savranges in de mooie streek van de Cote d'Or. Eens woon den er 40 mensen in Savranges. Er was toen een café onder de bomen van het dorpsplein en de pastoor van het naburige Bussy kwam iede re zondag de H. Mis lezen in het kleine kerkje. Maar nu woont er nog slechts een gezin in Savranges. De kerk wordt niet meer gebruikt en begint te vervallen. Kippen lopen door de verlaten huizen, waar het onkruid welig tiert. En zelfs het laatste gezin van Savranges, de heer en mevrouw Derepas en hun kinde ren, wil gaan vertrekken. De Derepas' stammen af van de bezitters van Savranges. Voor de eer ste wereldoorlog kwam madame De repas' vader, Eugene Dupaquier in de streek aan, zonder cent. In zes jaar tijds wist hij in de schapen- en vee handel zoveel te verdienen, dat hij de rijkste man in verre omtrek werd. Stukje bij beetje kocht hij het hele dorp Savranges op. Toen hij in 1941 overleed, 64 jaar oud, bezat hij vier boerderijen, 60 koeien, 15 paarden en een 450 schapen. Dat alles liet hij na aan zijn drie zoons en zijn drie doch ters. Maar in de loop der jaren trok ken de pachters van de boerderijen weg, aangetrokken door de hoge lo nen in de stad. Alleen madame Dere pas bleef met haar gezin over om de familiebezittingen te bewaren. Maar nu is het einde gekomen en Madame Derepas heeft het hele dorp te koop aangeboden en reeds zijn gegadigden uit alle delen van Frank rijk, uit Zwitserland en zelfs uit Noord-Afrika op de „veiling" komen kijken. In de 528ste staatsloterij is de laatste hoge prijs uitgeloot en daarmee de daar aan verbonden premie van f 30.000. De prijs was er een van f 2.000 gulden. De f 32.000 vielen op het lot 15133. Vanmorgen vroeg hebben enkele hon derden Britse militairen drie dorpen in het district Famagusta op Cyprus om singeld. Daarna werd overgegaan tot een grondig onderzoek van iedere wo ning. De bewoners van de dorpen, al len Grieken, hadden bevel gekregen thuis te blijven (Reuter) Kolonel Mckenzie en andere officie- 'ren van de basis ontkenden dat de op leiding zo rigoureus was als Newsweek 't had doen voorkomen. Doch de comman dant bleek voornemens te zijn, dat deel van de opleiding af te schaffen, dat leer lingen verplicht deel te nemen in de zogenaamde „ondervraging" van gevan genen. Het wachten is overigens op nieuwe richtlijnen van Washington, waardoor de opleiding in overeenstemming moet wor den gebracht met de nieuwe door pre sident Eisenhower afgekondigde code voor krijgsgevangenen. Deze code schrijft voor dat militairen onder geen omstan digheden inlichtingen, welke hun afde ling of de veiligheid van de V. S. in gevaar kunnen brengen, aan een vijand mogen verstrekken. Volgens Mckenzie heeft overigens slechts vijf percent van de militairen die tot dusverre de training hebben gevolgd (in totaal werden 29.022 soldaten opge leid) deelgenomen aan de ondervragings methode. Deze vijf percent werd geheel gevormd door vrijwilligers. De training is erop gericht de mannen te leren hoe zij in vijandelijk gebied: 1. In leven kunnen blijven. (Zij leren hoe zij hun 'eigen verwondingen moeten behandelen, hoe zij aan voedsel moeten komen en hoe zij onderdak en kleding moeten krijgen). 2. Aan de vijand kunnen ontkomen. (Dit betekent dat hun geleerd wordt hoe zij zich het beste schuil kunnen houden, hoe zij de weg kunnen vinden zonder kaarten, hoe zij een eventule aanvaller onschadelijk kunnen maken). 3. Na gevangenneming kunnen ont snappen. Niemand spreekt tegen, dat deze op leiding hard is. Om de omstandigheden realistisch te maken, moet onder „span ning" worden gewerkt, aldus Mckenzie en zijn officieren. De mannen worden dus hongerig gemaakt. Zij worden ge dwongen zelf voor hun voedsel te zor gen als zij dreigen te verhongeren. Ove rigens worden zij aan een verscheiden heid van invloeden blootgesteld om hun fysieke en mentale uithoudingsvermo gens op de proef te stellen. Na een week op de basis te hebben doorgebracht, gedurende welke hun ge leerd wordt hoe zij alle mogelijke die ren, tot slangen toe, moeten vangen, be reiden en eten, worden zij in een bos gestuurd, waar zij het geleerde in de praktijk moeten toepassen. - - - Op het ogenblik zijn er 250 man in de bossen, verdeeld in kleine groepjes. Zij kregen een hertenkarkas mee met nog genoeg vlees eraan om hun een begin mogelijk te maken. Zeventien dagen moeten zij in het bos blijven. Dan worden zij aangevallen door de vijand en moeten zij een trektocht ondernemen om aan gevangenneming te ontkomen. Die tocht, ondernomen dus met een lege maag en net zoveel kleren als zij van gevangen dieren en van "hun parachutes hebben kunnen maken, gaat door de bergen van de Sierra Nevada, over afstanden van 75 tot 225 km. Worden de vluchtelingen toch gepakt dan komen zij in een krijgs gevangenenkamp en moeten daar gedu rende korte tijd het leven van echte krijgsgevangenen leiden. Daar moeten zij ook wennen aan „bluf'-methoden, zoals het gezicht op een geheel voor een exe cutie in gereedheid gebracht galg. dood kisten en een graf waarin men hen „le vend zal begraven". In ondervragings-tenten moeten de vrijwilligers onder schelle lampen zit ten, terwijl hun ondervragers trachten hen op alle mogelijke manieren, dan eens met zachtheid dan weer met wreedheid, te breken. Tot die methoden behoort ook het toedienen van geringe, doch scherp- gevoelde elektrische schokker- In het opleidingskamp wordt nergens een poging gedaan om te verhullen dat inen bij een evenetuele vijand aan Rus land denkt. De opschriften in het krijgs gevangen-kamp" en in de ondervragings tenten zijn zelfs in het Russisch gesteld. Lt.-kol. Hans H. Marechal, die de lei ding heeft van de eigenlijke trainings- school, vertelde dat het de bedoeling van de training is de mannen te leren wat zij te verwachten kunnen hebben en hoe zij tegenover hun lot moeten staan. De kapitein van de Amerikaanse Ma riniers Richard S. McCutchen, die dins dagavond, met assistentie van zijn va der, in een televisiewedstrijd een prijs van 64.000 dollar won door een juiste omschrijving te geven van elk der zeven gangen van het diner, dat het Britse koningspaar in 1939 aanbood aan de Franse president Lebrun, moet bijna de helft van dat bedrag, n.L 31.150 dollar, afstaan aan belastingen. McCutchen en zijn vrouw zijn nu vijf dagen met vacantie om zich te onttrek ken aan de grote belangstelling van hun medeburgers. De kapitein heeft talryke felicitatietelegrammen ontvangen. De minister van marine, Charles S. Tho mas, seinde „Well done" en ook de com mandant van de Amerikaanse mariniers, generaal Lemuel Shepherd, gaf van zijn belangstelling blijk. (UP) (Van onze parlementaire redactie) Uit een mededeling van de staatsse- creta.i. van Sociale Zaken, dr. A. A. van Rhjjn blijkt, dat een ontwerp voor een algemene Vakantiewet in voorbe reiding is. Binnenkort zal het ontwerp ter advisering aan de S.E.R. worden doorgezonden, zo zei dr. van Rhjjn. Hy deelde dit woensdag mede tydens de behandeling van de wözigingen Werk loosheidswet in de Tweede Kamer, in antwoord op een vraag van de heer Reuter (C.P.N.) v Advertentie Britse commando's stappen hier, na een tocht vanaf het eiland Malta, hun vorge legerplaats, aan wal bij Famagusta op Cyprus, om het Britse garnizoen op het eiland te versterken, teneinde een betere bestrijding van de relletjes, zoals die zich de laatste tijd hebben voorgedaan, mogelijk te maken. BARTELI0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 EER0. B0LSTR 48 A DAM TEL 717162 (Tot vrydagavond) Enkele bnien, afgewisseld door op klaringen. Matige, aan de kust tyde ïyk krachtige wind tussen west en noord. Overdag iets minder koud. Zon; 6.16-18.57. Maan: 6.37-18.29. (Van onze weerkundige medewerker) De kleine, maar actieve depressie, die vandaag langzaam langs Hamburg in zuidelijke richting bewoog, veroorzaak te in ons land zware regenval. Vooral in de kustprovincies waren de neerslag hoeveelheden groot; deze bedroegen vanmorgen plaatselijk 4060 mm. Voor al langs de kust van Zuid-Holland en in de noordelijke provincies waren de cijfers hoog. Tal van buien gingen ge paard met hagel en onweer Ook van daag viel weer veel regen. Morgen kan het iets beter worden, maar veel hoop voor een weersverbetering hebben wij nog niet want bij IJsland nadert een nieuwe depressie die na vrijdag het Noordzee-gebied bereikt met toenemen de wind en opnieuw regen. De temperatuur komt overdag op de meeste plaatsen niet hoger dan 12 a 13 gr. C., terwijl normaal in september een maximum-temperatuur van 18 gr. C. verwacht mag worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1