nationalisten dreigen geduld te verliezen Brief van Coty aan sultan Ben Arafa nog niet verzonden door verzet van Pinay en Koenig Voorbereiding van geofysisch jaar gereed Pa- m Toneelprijs van „De Gids Kruiswoordraadsel Het raadsel vanTuaim Mor- Sovj( jet-ambassade in Canberra was spionage-centrum Eenacter van Eickholt bekroond Wang wenst gesprek op hoger niveau Tweede Kamer over Wet Uitverkopen Washington tegen ontmoeting tussen Dulles en Tsjoe en Lai W erkloosheids wet gewijzigd DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1955 PAGINA s Franse kolonisten „beschermen'' de sultan Koninklijke commissie: ZWAAR VLIEGWEER BOVEN HET KANAAL FAO niet optimistisch over koffiesdtuatie Overproductie verwacht De zaak-Gondokusumo Terug naar staatsmijnen Indonesische territoriale wateren uitgebreid tot 14 mijl? Beperking van olie import in Amerika i Toneelnummer ChineesAmerikaanse onderhandelingen in Genève Bestaat er wel behoefte aan? JAPANSE DANSERS NAAR NEDERLAND 8 9 10 11 Oplossing vani Woensdag Maatschappelijke positie van de t.b.c.-patiënt Vakantiebonnen alleen voor vakantie Hoofdkwartier van Trajanus? De Marokkaanse nationalisten heb ben gisteren gedreigd de onderhandelin gen met de regering-Faure te zullen afbreken, wanneer de Fransen nog lan ger talmen met het in werking laten treden van het overeengekomen com promis. Fatmi ben Slimane bracht gis termiddag een bezoek aan premier Fau- re en deelde deze mee dat de Marok kaanse delegatie Parijs onmiddellijk zal verlaten, wanneer de beslissingen wel ke het Franse kabinet 'reeds heeft ge nomen niet onmiddellijk in werking worden gesteld, aldus wordt uit welin gelichte kringen vernomen. Slimane werd genoemd als mogelijk leider van de representatieve Ma rokkaanse regering, welke volgens de nieuwe plannen van de Franse rege ring zou worden gevormd. Het ultima tum van de Marokkaanse nationalis ten was mogelijk het resultaat van de onenigheid tussen de Franse ministers onderling, waardoor de aflevering van de brief van president Coty aan de sul tan van Marokko nog altijd niet heeft kunnen geschieden. Tegen de brief van president Coty aan sultan Ben Arafa, waarin de verzekering wordt gegeven dat diens voorganger Ben l'oessef niet De Koninklijke Commissie, die in Australië een onderzoek heeft ingesteld naar de spionage, door de Sovjet-Unie aldaar bedreven, is tot de conclusie ge komen, dat de Russisch ambassade in Canberra vele jaren is gebruikt als dek mantel voor spionage-activiteiten. De commissie heeft gebruik kunnen maken van de inlichtingen, die Vladimir Petmv, voormalig derde secretaris bij de Sov jet-ambassade, heeft verstrekt, nadat hij en zijn echtgenote politiek asyl in Australië hadden gekregen. De Russen hebben met opzet geen ge bruik willen maken van de communis tische partij aldaar, om te voorkomen dat die buiten de wet zou worden ge steld. Een poging van de Russische ge heime dienst om via mevrouw Rose Ma ria Oilier, destijds belast met de code ring op de Franse ambassade in Can- terra, de Franse code in handen te krijgen, is volgens de commissie mis lukt. Uit het onderzoek van de commissie Is voorts gebleken, dat een functionaris van de Australische communistische par tij een zekere Walter Seddon Clayton, enige tijd werkzaam is geweest op het Australische ministerie van buitenland se zaken. De inlichtingen, die hij aan de Russische geheime dienst heeft kunnen verstrekken, waren van ondergeschikte betekenis. (Reuter) Verschillende vliegtuigen zijn dins dag boven het Kanaal in zwaar weer beland. Een Elizabethan van de Engelse luchtvaartmaatschappij BEA. die onder weg was van Hamburg naar Londen, kwam in een „luchtzak" terecht op een ogenblik, dat de veiligheidsriemen van de 31 passagiers niet waren vastge- gespt. De piloot verloor korte tijd de macht over het toestel en vele passa giers rolden van hun stoelen. Zes per sonen liepen verwondingen op. De ge zagvoerder van de KLM-Convair, aan boord waarvan zich Bernard kardinaal Griffin bevond, die terugkeerde van de begrafenis van kardinaal De Jong, had opdracht gegeven de riemen tijdens de hele vlucht om te houden, zodat nie mand enig letsel opliep. (UP) De Voedsel- en Landbouworganisatie "Sn de Verenigde Staten (F.A.O.) zegt in een rapport over de situatie van het product koffie, dat het mogelijk is, dat de wereldkoffie-economie in de toe komst weer voor ernstige situaties zal worden geplaatst, tenzij een doeltref fende vorm van internationale samen werking zal kunnen worden gevonden. Sedert 1949 zijn de producenten, aangespoord door de hoge prijzen, zo veel mogelijk koffie gaan verbouwen. Een overproductie, gevolgd door een krachtige prijsval en financiële debacles zijn bij voorgaande cyclusser de onvermijdelijke slotfase geweest. Tegen de zomer van 1954 lagen de Amerikaanse kleinhandelsprijzen 400 procent boven het gemiddelde van 1934/'38 en de groothandelsprijzen 800 procent Het koffieverbruik in Amerika en, in mindere mate, ook in Europa liep echter terug. In de eerste helft van 1955 waren de prijzen 32 pet. lager dan het hoogst genoteerde peil vorig jaar. Er zijn nu weer enorme voor raden aangelegd. De prijzen van 1955 zijn bovendien nog zeer attractief en stimuleren de aanplant, zodat de productie sterk zal toenemen. De voormalige Indonesische minister van justitie, mr. Djody Gondokusumo, die op 12 augustus j.l. door de militaire politie in Djakarta is gearresteerd, wordt er van beschuldigd steekpennin gen te hebben aangenomen tot een be drag van 40.000 rupiah's van de Chinees Bong Kim Tsjong voor het verlenen van visa. Zijn zaak is afgelopen maan dag overgedragen aan het hoogge rechtshof. Een datum voor de zitting is «log niet vastgesteld. (PXA) opnieuw op de troon zal komen als hij afstand doet, is namelijk alsnog van conservatieve zijde, o.m. van de zijde van minister Pinay en generaal Koe nig, verzet gerezen. De brief zou aan vankelijk dinsdag door resident-gene raal Boyer de Latour aan de sultan worden overhandigd, doch dit is uitge steld. Wel bracht de resident-gene raal sultan Ben Arafa semi-officieel van de inhoud van de brief op de hoog te. Volgens Pinay c.s. moet de Frapse regering voor het definitieve vertrek van sultan Ben Arafa verklaren, dat zij niet van plan is de kwesties van buitenlandse zaken en de strategische controle van Marokko uit handen te geven. De rechtse Gaullisten zouden willen, dat de grondslagen van het protectoraatsverdrag voor Marokko ongewijzigd van kracht zullen blijven. Leden van de „Présence Frangaise", de vereniging van Franse kolonisten in Marokko, zijn gisteren begonnen het koninklijke paleis ir Rabat te bewaken, „om te voorkomen, dat sultan Arafa de troon verlaat". Groepjes van drie lossen elkaar af. Zij zitten in de por tiersloge van het paleis en zullen de andere leden telefonisch waarschuwen als de oude sultan het paleis verlaat. De kolonisten willen sultan Arafa niet vervangen zien zoals algemeen ver wacht wordt door een regentschaps- raad als onderdeel van een Frans plan om een einde te maken aan de Marok kaanse crisis. Zij beschouwen dit als een capitulatie voor de nationalistische druk. De Amerikaanse waarnemend onder minister van buitenlandse zaken, Ro bert Murphy, heeft in een brief aan de voorzitter van de vakvereniging C.I.O., Walter Reuther, verklaard dat de overplaatsing van Franse troepen naar Noord-Afrika „grote bezorgdheid" heeft gewekt bij de Amerikaanse rege ring en de regeringen van de andere landen, die lid zijn van de NATO. De inhoud van de brief is gisteren gepubli ceerd door functionarissen van de vak vereniging. Onderminister Murphy zei in zijn brief „het hoofddoel van de NATO zou het best worden gediend met een spoedige terugkeer naar Europa van de Franse troepen die naar Noord- Afrika zijn gezonden." De Arabische-Aziatische groep in de Verenigde Naties, die gisteren bijeen is geweest, heeft besloten de Noord- afrikaanse kwesties op dit ogenblik niet aanhangig te maken bij de Veiligheids raad van de V. N. (U.P—Reuter—A.F.P.) (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is woensdag ver rast door de mededeling van voorzitter Kortenhorst, dat ir. F. C. M. Wijffels met ingang van dezelfde dag ontslag nam als lid. De heer Wijffels was de dag tevoren nog in de Kamer geweest. De reden van zijn besluit werd niet bekend gemaakt, maar bij informatie is ons gebleken, dat de heer Wijffels zijn werkzaamheden bij de staatsmij nen reeds enige tijd weer wilde op nemen. Hij is daar een van de oude ervaren hoofdingenieurs, wiens kwali teiten niet alleen in het technische vlak liggen met name op dat van de research maar ook in de kennis van de organisatie van het mijnbedrijf. De heer Wijffels heeft als minister van Sociale Zaken in het laatste Londense kabinet ook het mijnbedrijf een publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie gegeven en daarmede op het terrein van de p.b.o. in ons land pionierswerk ver richt. Zijn verdwijnen uit de Tweede Ka- mer, waar hij voor de K.V.P. een kwa- liteitszetel innam, houdt geenszins in dat hij zich uit het politieke werk ge heel terugtrekt. De heer Wijffels blijft lid van de Provinciale Staten van Lim burg. Zijn opvolger in de Tweede Ka mer zal, als alles volgens de candida- tenlijst verloopt, jhr. Ruijs de Beeren- brouck moeten zijn, die thans voor de K.V.P. in de Eerste Kamer de defen sie-specialist is. Men zou dan de merk waardige figuur krijgen, dat de Tweede Kamerfractie van de K.V.P. ineens over drie defensiespecialisten zou gaan beschikken: de heren Ruijs de Beeren- brouck. Fens en Visch. Indien dit door gaat, zal de opengevallen plaats van jhr. Ruijs in de Eerste Kamer vermoe delijk worden ingenomen door de heer Jan Maenen, te Heerlen, een neef van het Tweede-Kamerlid Jos. Maenen. Het Japanse radiostation Yaizu heeft gisteren een boodschap opgevangen van de Japanse vissersboot Kompira Maru uit het zuidelijk deel van de Stille Oceaan. De kapitein deelde mee Dins dagavond in de Straat van Malakka te zijn aangehouden door een Indonesische patrouilleboot. De politie die zich aan boord van het patrouille-vaartuig had bevonden had hem gezegd dat Indonesië de grens van zijn territoriale wateren had verlegd van 3 tot 14 mijl en dat Japanse schepen die deze grens zouden overschrijden in beslag zouden worden genomen. (UP) De direkteur van de „Defensie Mo bilisation" in Washington heeft 18 Ame rikaanse oliemaatschappijen gewaar schuwd, dat de regering de olie-impor ten zal gaan beperken, wanneer de maatschappijen zelf dit niet vrijwillig doen. De olie-invoer in de eerste zeven maanden van dit jaar nam met 15 pet. toe t.o.v. de overeenkomstige periode van 1954, terwijl de binnenlandse pro ductie daarentegen met slechts 5 pet. steeg. Deze toestand zou de handhaving van die hoeveelheid olie, die het advies-co mité van de president noodzakelijk acht voor de nationale defensie, niet ver zekeren. 17. Het duizelt Eric als hij even later stevig geboeid in een muffe kerker zit. Ontvoerd, vrijgelaten, om amper een kwartier later weer gevangen genomen te worden; er is geen touw aan vast te knopen. De enige zekerheid in deze warwinkel is, dat Saran Winonah niet kent en zij dus niet meer bij Ragnar is. Dit is uiteraard een belangrijk feit, maar het lost verder niets op van de ge heimzinnige gebeurtenissen, waarin Eric verzeild geraakt is, tenzij het ergens verband met elkaar houdt. Terwijl hij naarstig aan zijn boeien peutert poogt Eric het fnogelijk verband hiervan te gissen, maar het is vruchteloos. De Noor man is reeds enkele uren in zijn sombere gevangenis, als de deur geopend wordt en Saran binnentreedt. De vorst van de Ulaid heeft zijn wilde baard een onderdeel van zijn vermomming klaarblijkelijk afgeschoren en draagt een kostbaar met gouddraad bestikt kleed over zijn wapenrusting. Eric be antwoordt Saran's hoofdknik met een venijnige blik, maar dit brengt de ander niet in het minst van zijn stuk. „Dit was nodig", zegt Saran en niet onvriendelijk laat hij er op volgen: „Wij moeten eens rustig praten, samen". Terwijl Eric zich argwanend afvraagt wat de onberekenbare Heer Saran nu weer voor stre ken utibroedt, schuift aan de buitenzijde van de kerkermuur een gestalte on hoorbaar naderbij. Het is een krijgsman van de vestingwacht. Ademloos buigt de man zich iets voorover naar het smalle venster, om geen woord van het gesprek daarbinnen te missen De speciale commissie voor de orga nisatie van het internationale geofy- sche jaar 1957/1958, die van 8 tot 14 september te Brussel is bijeen geweest, heeft haar werkzaamheden beëindigd. Bepaald werd dat het geofysische jaar op 1 juli 1957 zal beginnen en tot 31 december 1958 zal duren. In deze perio de zal over de gehele aardbol een groot aantal waarnemingen worden verricht met betrekking tot de meteorologie, het aardmagnetisme, het zuiderlicht, de iono- sfeer, de activiteit van de zon, de kos mische stralen, de seismologie, de oce anografie en de zwaartekracht. Een dertiental werkgroepen, gevormd door geofysici uit meer dan 30 landen, waaronder de Sovjet-Unie, heeft te Brussel een groot aantal resoluties aan genomen. De werkgroep voor „raketten en satellieten" dringt er in haar reso lutie bij de landen die deze zullen lan ceren, op aan, alle wetenschappelijke gegevens die gedurende het geofysische jaar worden verzameld te publiceren. In dit verband wordt geadviseerd een internationaal informatiecentrum op te richten voor de uitwisseling van geofy sische en astrofysische wetenschappe lijke gegevens, die door middel van ra ketten en satellieten worden verkre gen. In de werkgroep voor Oceanografie wordt in de resolutie melding ge maakt van een Nederlands voorstel tot opmeting van de radio-activiteit in de atmosfeer. Dergelijke opmetin gen, zo luidt het, zijn van zeer groot belang voor de geofysici Zij zouden in de atmosfeer en in de oceanen kunnen worden verricht door middel van radio-actieve „tracers". In de re solutie wordt voorgesteld dat de aan het geofysische jaar deelnemende lan den zich in verbinding stellen met het' Nederlandse comité teneinde aldus tot een gecoördineerd programma te komen van genoemde opmetingen. In het geofysische jaar zullen in het Zuidpoolgebied een 33-tal observatie posten worden opgericht en zullen ver scheidene expedities dit gebied doorkrui sen. Een groot aantal geleerden, zal op deze posten in het Zuidpoolgebied over winteren. ataoÈRSsiC**** Op de veemarttterreinen in Utrecht is een tweedaagse nationale vee- en paardententoonstelling gehouden met demon stratie van warmbloedpaarden. Tijdens het concours hippi que vormde de demonstratie met tweespannen tuigpaarden van het Friese ras voor Friese sjees het fraaiste deel: links de winnaars, gereden door Joh. Bottema uit Gersloot en mej. B. K. Bottema uit Neyeholtwolde. Het literaire tijdschrift "De Gids" heeft indertijd een prijsvraag voor een oorspronkelijke eenacter uitgeschreven, waarop zes en negentig inzendingen zijn binnengekomen. Twee en tachtig daar van voldeden aan de gestelde voor waarden en dongen dus mee naar de zegepalm, die gistermiddag tenslotte werd weggedragen door de jonge Ha genaar G. A. M. Eickhot, een onbe kende tot dusverre in de wereld van de toneelschrijfkunst. Even onbekend als de andere inzender, die een eer volle vermelding kreeg: W. J. Jansen, Hagenaar als de bekroonde. De jury die de prijs toekende, be stond uit Elise Hoomans, Emmy van I eknorst, Ed. Hoornik en Bert Voeten. Zii deed gistermiddag in het I.C.C te Amsterdam verslag van haar bevindin gen bij monde van Ed. Hoornik. Het bekroonde spel „Twee zielen.... één obool", acht zij, „een zeer speelbaar en met grote beheersing geschreven stuk, waarin de arabesken van een weldadige ironie het romantisch pa troon op bizondere wijze verlevendi gen" Het peil van de ingezonden wer-1 ken kwam de jury intussen over het algemeen weinig indrukwekkend voor. Een aantal kwam niet boven de sketch uit. Het merendeel was zeer orthodox van vorm; slechts en kele auteurs hadden een poging in de richting van het experimentele toneel gewaagd, daarbij helaas al te duidelijk steunend op actuele voor beelden. Het bekroonde stuk en het juryrap port staan afgedrukt in de jongste af levering van „de Gids", een toneel nummer, dat bij de prijsuitreiking werd overhandigd. „Het is niet gewor den wat de redactie er zich van had voorgesteld", zeide Ed. Hoornik. Zij had namelijk nog graag enkele onder werpen meer behandeld willen zien, maar de daartoe aangezochte schrijvers zijn in gebreke gebleven. Hetgeen niet wegneemt, dat men in het nummer een rijk aantal beschouwingen voor verscheidene facetten van het toneel aantreft. Het is dan ook een nummer waaraan wij zeker nog nader aandacht zullen besteden. De bijeenkomst gistermiddag werd opgeluisterd door de heer H. Michaël van het departement van O. K. en W., dat overigens door een subsidie de mo gelijkheid had geschapen de bekroning met een bedrag van f 500 te honore ren. Vanmorgen zjjn in Genève de bespre kingen voortgezet tussen de ambassa deur van communistisch China in War schau, Wang Ping Nan, en de Ame rikaanse ambassadeur in Praag, Alexis Johnson. Men heeft inlichtingen uitge wisseld over de toepassing van de za terdag bereikte overeenkomst over de repatriëring van Amerikanen uit China en Chinezen uit de Verenigde Staten. Ambassadeur Wang zou hebben voor gesteld nu eerst te spreken over de kwestie van de handelsbelemmeringen tegen communistisch China. En verder heeft hii aan de orde gesteld „voorbe reidende werkzaamheden met het oog op Chinees-Amerikaanse besprekingen op hoger niveau". Al eerder hebben waar nemers gespeculeerd op rechtstreekse onderhandelingen tussen de ministers Dulles en Tsjoe En Lai. De ambassa deurs komen volgende week dinsdag opnieuw bijeen. (AFP) Een der deelnemers aan de bespre kingen van de speciale commissie, de heer H. A. Voogt, plaatsvervangend directeur van de afdeling radio en al gemene zaken der Nederlandse PTT, deelde de correspondent van A.N.P. me de, dat vooral de bestudering van de icnosfeer en de erupties van de zon, dir- dikwijls de oorzaak zijn van radio storingen, van bijzonder belang zijn. De Nederlandse PTT zal in het geo fysische jaar nauw samenwerken met het KNMI te De Bilt. (Van onze Haagse redactie) Blijkens het voorlopig verslag zijn de leden van de Tweede Kamer vrij alge meen van oordeel, dat de uitvoering van de Wet op de uitverkopen gerust aan de Kamers van Koophandel kan worden ov.rgelaten. Naar hun mening verdient het de voorkeur de regeling aan plaatselijke instanties toe te wjjzen inplaats van de mogelijkheid te openen tot regeling door een landelijk lichaam als de S.E.R., zoals de regering heeft voorgesteld. Dit geldt des te meer, daar tot dusverre geen klachten zijn voorge komen over de Kamers van Koophan del ten aanzien van de uitvoering van dit deel van hun taak. Verder wordt van verschillende zij den ernstig bezwaar gemaakt tegen de mogelijkheid, dat voor verschillende bedrijven of groepen verkoopplaatsen een afwijkende aanvangsdatum van de seizoenverkoop wordt opengelaten. Men meent, dat dit in feite zou kunnen be tekenen dat aan het grootwinkelbedrijf zal worden toegestaan de opruiming eerder te openen dan de middenstands zaken. Dit nu wordt algemeen onjuist geacht. Overigens vragen vele leden zich af, ot er aan een wettelijke regeling op dit gebien nog wel behoefte bestaat. Thans gelden immers, zo zeggen zij, niet meer de toestanden van de dertiger jaren, waarin de huidige wet is tot stand ge komen. Wat zouden volgens de rege ring de gevolgen zijn van het ontbre ken van een dergelijke regeling? De /erige bezwaren tegen het ont werp richten zich voornamelijk tegen de formulering. Met name zou men graag duidelijker willen zien geformu leerd, dat er geen bezwaar bestaat te gen normale reclame-aanbiedingen. De beroemde Azuma Kabuki-Dansers en Musici, het uit 40 personen bestaand gezelschap, waarvan Japans grootste danseres en mimische kunstenares To- kuho Azuma de leidster is, komen een aantal voorstellingen in Nederland ge ven. De groep (de meest vermaarde van Japan en onder directe bescherming van prins Takamatsu, broer van de keizer) die het vorig seizoen reeds een triomftocht door Amerika heeft gemaakt en na een Europa-tournée nog eens en kele maanden daar zal optreden, heeft de laatste weken ook in Europa groot opzien gebaard, te weten op het inter nationaal ballet-festival in Genua (Ner- vi), waar het verschijnen van de illus- tre groep het hoogtepunt van de serie buitengewone dansmanifestaties werd genoemd. Ook op het Edinburgh-Festi val werd het optreden van het Dans theater een grote sensatie, zó groot, dat het enorme Coventgarden Theater te Londen, waar de Japanse dansers gedu rende de eerste drie weken zullen op treden, reeds voor het begin van de serie al een gehele week was uitver kocht en men gaarne de serie had ge prolongeerd, ware het niet, dat impres- sario Ernst Krauss voor Nederlano voor de eerste week in October beslag had gelegd op het vermaarde gezel schap. In Nederland zal de premiere op dins dag 4 October in het Gebouw voor K. en W. in Den Haag plaatsvinden, ver volgens worden op 5 en 6 October twee voorstellingen in de Stadsschouwburg te Amsterdam gegeven en daarna nog twee herhalingen in het Gebouw voor K. en W. te Den Haag. Horizontaal: 1. kuip op dit genblik 2. vliegtuigbe stuurder onder andere 3. leesstof klap 4. verbogen lid woord niet zinken 5. woordover tolligheid 6. aarden vuur pot taxi 7. evenals 8. vruchtengelei bergweide vo 9. stek 10. nuance 11. wordt gebruikt r* bij zee- en luchtvaart wondkorst oo Verticaal: 1. begaafdheid bevestiging 2. bakruimte figuur O.T. Société Ano- (•Jlje) suijCu 3. tweehoofdige armspier 2400. 4. slaghout luitenant ter zee (afk.) uitroep van verrassing 5. muziek- oefening mansnaam 6. werelddeel hoofdkwartier (afk.) 7. Italiaanse stad inhoudsmaat 8. heer (afk.) urn Int. Refugee Organ, (afk.) 9. drek opgeld 10. lunch Nederlands Fabrikaat (afk.) 11. levensvocht gewezen (in samenst.) insect Horizontaal: 1. nok 3. alp 6. pop 8. set 10. lot 11. sta 12. een 14. as 16. er 17. ga 18. kleed 19. eg 20. pi 21. Ee 23. oe 25. aha 26. ver 28. tel 30. les 31. sla 32. dar Veticaal: 1. nota 2. op 4. Is 5. peer 6. Po 7. Utrecht 9. te 10. leger 13. neger 15. ski 16 Ede 20. pees 22. ever 24. ot 27. es 29. 1.1. 30. la Woensdagmiddag heeft de Noordbra bantse Vereniging tot bestrijding van de tuberculose te Tilburg haar algeme ne ledenvergadering gehouden. In zijn openingswoord wees de voorzitter, dr. J. Beintema, er op, dat het sterftecijfer aan t.b.c. gelukkig in sterke mate daalt. Daaruit te concluderen, dat de strijd minder intensief gevoerd kan worden, is echter gevaarlijk. Controle op de ge zondheidstoestand van oud-patiënten blijft nodig, evenals de massa-doorlich ting voor het opsporen van ziektegeval len. Het gevaar immers, dat ook een lijder aan open t.b. voor zijn omgeving kan opleveren, is ontstellend groot. Spr. deed een dringend beroep op allen hun medewerking te blijven verlenen bij deze bestrijding. Hij bracht dank voor de steun, die men geniet van de zijde van rijk en provincie. De heer F. Hamelynck, referendaris bij de Raad van Arbeid te Den Bosch, sprak vervolgens over „De maatschap^ pelijke positie van de t.b.c.-patiënt." Spr. besprak de kwestie van de erken ning van t.b. als beroepsziekte en de voorschriften waaraan voldaan moet zijn om eventueel rechten te f'oeTr^ den bij het optreden van t.b. Maat schappelijk is de positie van een t.b.- patiënt die valt onder de sociale ziektewetten, redelijk en acceptabel, al dus spr. Bij de materiële verzorging ziet spr. primair de zorg van de overheim secundair die van de diverse verpi'e g- fondsen. Wat de revalidatie betreft on derscheidde spr. medische en ®oc,lal(r revalidatie. Op het laatst? terr® foe* de Rijksverzekeringsbank zeer veel, 0. a. door omscholing. Voorts memoreerde hij het werk der gewestelijke arbeids- bureau's. Voor sociale nazorg ziet spr. een taak voor het gowestelpk arbeids bureau, voor zover dit oemiddeling heeft verleend b;i de plaatsing. Op het gebied van de nazorg ligt nog een groot ter- rein bra.a-R* Ten aanzien van het probleem, oud- t.b.c.-patiënten herplaatst te krijgen in het bedrijf, wees spr. op het voorbeeld van Rotterdam, dat zich garant heeft verklaard voor eventuele kosten bij het optreden van recidive, een voorbeeld dat al in diverse gemeenten navolging heeft gevonden. De elementaire vliegeropleiding voor de koninklijke luchtmacht, welke reeds meer dan vijf jaar op de vliegbasis Woensdrecht geschiedt, zal per 1 no vember naar het vliegveld Gilze-Rijen verhuizen. Het zal echter nog wel even duren alvorens Straaljagers op Woens drecht hun intrede zullen doen, omdat de startbanen nog niet helemaal gereed zijn. De V.S. hebben een voorstel van com- munistisch-China van de hand gewezen, waarbij de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles en de premier van communistisch-Chi- na Tsjoe en-Lai onderhandelingen zou den moeten openen. De Amerikaanse ambassadeur te Praag, Alexis Johnson, die de onderhandelingen namens zijn land te Genève voert, heeft meege deeld, dat het prematuur zou zijn, be sprekingen op het hoogste niveau voor te bereiden zolang communistisch-Chi- na nog niet zijn belofte heeft ingelost de Amerikanen vrij te laten. De Amerikaanse verwerping werd be kend kort nadat de Chinese ambassa deur Wang Ping-Nan de afspraken van geheimhouding had verbroken door zijn voorstel openbaar bekend te maken. De Amerikanen beantwoordden deze zet met eveneens het uitgeven van een offi cieel communiqué waarin dan het Chi nese voorstel van de hand werd gewezen. Pas wanneer alle Amerikanen in vrij heid zijn gesteld, zullen wij tot het twee de punt van de agenda over kunnen gaan, aldus de Amerikaanse ambas sadeur. (U.P.) Minister-president dr. W. Drees zal volgende week een kort bezoek brengen aan West-Berlijn. Op uitnodiging van de „Ernst-Reuter-Gesellschaft" zal hij er 23 september een lezing houden over de politieke en economische ontwikke ling van Nederland sedert 1945. (Van onze parlementaire redactie) Het wetsontwerp tot wijziging van de Werkloosheidswet ontmoette woensdag in de Tweede Kamer weinig tegen stand. Alleen de heer Reuter (C.P.N.) was het niet eens met de strekking van het hele ontwerp. Met de wijzigingen beoogt de regering een tweeledig doel: Het voorkomen dat een werknemer in een periode van werkloosheid het geld van zijn vakantiebonnen reeds ge bruikt en later by de eigenlijke vakan tie bU de instanties om een extra uit kering aanklopt en het tegengaan van misbruik van de werkloosheidswet door werknemers, die gedurende een gerin ge tijd seizoenarbeid verrichten, was-" na zij enige maanden lang werkloos* heidsuitkering zouden kunnen genieten- Naar aanleiding van de reservering van vakantiegelden door de bedrijfsver eniging®0 sprak de heer Reuter van „bemoeizuchtige strijkstokpolitiek". Hu meende, dat de regeling tot gevolg zou hebben, dat de arbeider in een werk loosheidsperiode gedwongen zou worden vakantie op te nemen, waardoor de werkloosheidsuitkering in die weken niet zou behoeven te worden uitbetaald. Ten aanzien van de seizoenarbeid ver wees de heer Reuter naar België, waar dergelijke bepalingen niet zjjn ge maakt „In Beigië", aldus antwoordde staats secretaris, dr. A. van Rhijn, „is dan ook misbruik van de werkloosheidswet het gevolg geweest. Het is hier in Ne derland beter te voorkomen dan te ge nezen. Als het kwaad eenmaal wor tel heeft geschoten, is het moeilijk hier in verandering te brengen." Hjj ver heugde zich erover, dat de Centrale raad van beroep dit standpunt deelt. Hij bestreed verder, dat de werkne mer gedwongen zal worden vakantie op te nemen. Met uitzondering van een al gemeen verplichte vakantie voor be paalde bedrijfsgroepen, zoals het bouw vak, wordt alleen op wens van de be trokkene een periode als vakantie aan gewezen. Overigens hebben recente ge beurtenissen in het bouwvak hem nog eei.s te meer overtuigd van de wense lijkheid van de voorgestelde regeling. Hi' deelde verder nog mee, dat een commissie is belast met het onderzoek van een algehele wjjziging van de Werkloosheidswet. Dit zal echter nog wel enige tijd duren, en daarom heeft de regering besloten de noodzakelijk gebleken wijzigingen reeds nu aan te brengen. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp z. h. st. aangenomen (CPN tegen) Niet ver van het nieuwe hoofdkwar tier van de noordelijke legergroep der NAVO in München Gladbach menen archeologen thans de resten te hebben ontdekt van het hoofdkwartier, waar het dertigste Romeinse legioen voor negen tien eeuwen de wacht hield tegen de krijgslust der Germaanse stammen. Dr. Harald Petrikovits, leider der Romeinse afdeling van het Rijnlandse museum in Bonn, meent aan de Rijn bij Xanten d resten van kazernes te hebben ont dekt, die door het dertigste legioen van Trajanus werden bewoond. Resten van stenen muren en andere overblijfselen werden door duikers uit een dode Rijn- arm opgevist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2