Diefstallen voor de Haarlemse rechtbank Inbraak bij Brocades te Haarlem meubelen Fruit-Tella's Ina Rahusen exposeert tekeningen en grafiek bij Leffelaar Boekhouder benadeelde vleeswarenfabriek Haarlemse Sportraad brengt bezoek aan Groningen tJI Kerkdiefstallen in de basiliek St. Bavo berecht Winterseizoen van Haarlemse K.A.V. gisteren geopend VOGELZANG liet een modieus najaar zien Zes maanden en anderhalf jaar geëist Amsterdammer bekneld geraakt Buil ruim f 3500 - Schola Cantorum St.-Josephparochie Bij gelegenheid van haar zestigste verjaardag ƒ1600 W olhandkrabben in Zomervaart M)" naar Orient! Hoe spelen de R.K. clubs? Gecombineerde straf van 8 maanden geëist Boeiende lezing over Joegoslavië Bejaarde man kreeg IOC gld. van de buit 250 modelkamers MGR. ROMEIJN TOT BISSCHOP GEWIJD HAARLEMSE RECHTBANK DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1955 Bij monteren van ketels in Haarlem Burgerlijke Stand Haarlem Beurs van Amsterdam Beurs van New York VOOR DE JEUGD FIGARO'S HOCHZEIIT woningtextiel p. pakje 17 ct. Voor ongeveer f6000 Geknoeid met valse post girobewij zen In verband met zwem bad aan Planetenlaan TWEE AANRIJDINGEN K-AJIV naar „Figaro's Hochzeit" Kabel van tramleiding plotseling gebroken Draden kwamen naar beneden Boekhouder verduistert Talrijke exemplaren gevangen B e ia a r cïi etnel ing HEEMSTEDE Vergadering B.B. Ga óók - over op DUBEC uitsluitend J. P. A. NBLISSEN BEGRAVEN Grote belangstelling bij uitvaart Straatcollecte Koningin Wilhelmina Fonds Collectanten en collectrices gevraagd 2 maanden met aftrek tegen klewaragvirtuoos Zes maanden tegen hem geëist De Haarlemse rechtbank had vanmor gen de zaak te beoordelen van de 40- jarige A. A. v. R„ die in de maanden mei en juni twee diefstallen had ge pleegd te Lisse. 14 juni had hij uit een particuliere woning, waarvan de bewo ners afwezig waren, een fiets, schoenen, een pyama, een tafelkleed en een pull over weggehaald. En 1 mei had hij uit eer. garage een versnellingsnaaf met te rugtraprem weggenomen. v. R. bleek geen onbekende te zijn voor de rechtbank. Reeds zestien maal was hij veroordeeld, in 1953 voor het laatst. Op een vraag van de president boe dat toch allemaal zo kwam. ant- woorde verdachte dat hij het zelf ook niet snapte. „Het kan een hele tijd goed gaan en dan ineens is het weer mis." De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouwman, vond dat ver dachte de kansen, die diverse rechtban ken hem geboden hadden, maar slecht benut heeft. Een leegstaand huis werkte bepaald fascinerend op hem. v. R. staat al sinds 1940 onder toezicht van de re gering. De officier requireerde zes maanden met aftrek. Mr. F. J. D. Theyse, die verdachte verdedigde, noemde v. R. een criminele psychopaat, die bovendien nog debiel was. Hij vroeg een straf gelijk aan het voorarrest, waarna verdachte geplaatst kan worden in een inrichting te Baarle- Nassau. Uitspraak over veertien dagen. Een gevangenisstraf van anderhalf jaar, door te brengen in de strafgevan genis voor jongelieden te Zutphen, werd vanmorgen geëist door de officier bij de Haarlemse rechtbank tegen de 18- jarige H. M. v. H„ die in april van dit jaar een bromfiets wegnam uit de rij wielstalling in de Lange Molenstraat te Haarlem, waar hij als knecht werk zaam was. Verdachte had later de brom fiets verkocht, omdat hij er geen plaats voor had. De officier kwam tot zijn ho ge eis op grond van het feit, dat ver dachte kennelijk niet voor verbetering vatbaar is. Hij is reeds verschillende malen met de rechter in aanraking ge weest en de kinderrechter in Den Bosch had hem een langdurige voorwaardelij ke straf opgelegd. Mr. W. G. J. Veenhoven, de verdedi ger, vroeg zich af wat voor deze jonge man de beste straf zou zijn. De over gang van de geheel voorwaardelijke straf achtte hij wel wat te groot. Hij Woensdag geschiedde er een bedrijfs ongeval in een grafisch bedrijf, dat ge vestigd is aan de Ged. Oudegracht te Haarlem. In de kelder waren monteurs bezig met het plaatsen van twee nieu we ketels voor de centrale verwarming. Door middel van ijzeren rollen werd de helft van een ketel (met een gewicht van 500 kilo) over een betonnen vloer gerold. Het gevaarte werd echter top zwaar en kantelde plotseling. Het ge volg was, dat een 46-jarige Amsterdam se monteur bekneld raakte tussen de ketel en de muur. Zijn 18-jarige collega, eveneens uit Amsterdam, leverde de kranige prestatie om de ketel weg te trekken en de beknelde monteur te be vrijden. De man werd voor onderzoek naar het Grote Gasthuis te Haarlem overge bracht, waar bleek, dat hij geen nade lige gevolgen van het ongeval had op gelopen. Hem werd alleen aangeraden een paar dagen rust te nemen. FILMS: CINEMA P ALA CE„Terwijl Parijs slaapt". str. volw., 6.45 en 9.15 u. FRANS HALS: „Hebzucht". 14 jaar 7 en 9.15 u. LUXOR: „SI Versailles m'étalt conté" 14 jaar, 8 u. REMBRANDT: „Gejaagd door de wind" 14 jaar, 7 uur. ROXY: „Met een kwartje de wereld rond", a. 1., 7 en 9.15 u. STUDIO: „Le Défroque 1» jaar, 7 en 9.15 u. Donderdag 15 september enfpri^SSohouwbur9 Toneelver. „De Ver- moo?dena^r" rS20 met "U sPreekt deslwwsrt8TeobhWo! 3V- St0UtenbeelC' M°" T al'n6 Kaart He rSTede)Toneelgezelschap vacanti?', 8.15 uur Ch en Perlemoer met ™j.dai 16 september Grbte. Mrk' Anearp^?Spelmg door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 1130 12.30 uur. GEBOREN: H. D. Lagendijk-Piornp z; B. Chr. O. de Boer-Dooyewaard z.' J. de Jong-Meijer z.; A Spierings- De Vilder z.; O. C. N. Touloumtzogiou- Bijvoet z.; C. M. Warners-Kottman z.; M. J. Westerman-Van Sloo-en z.; a. j. Wientjens-Wempe z.; M. IJsselmuiden -Van Worcum z.; H. Roosloot-Schouten z.; J. S. H. Steinhauzer-De Vries z.; J. G. Zalm-Laatsch. J. van der Nagel-Erbrink d.; J. M. van Eek-Van Eijndt d.; N. Mus-Bot d.; A. J. Mozer-Dijkshoorn d. (Niet otfidttle Ned. 1953 3 ia Ned. 1953 8% Ned. 1948 31'. pCt. Ned 1950 8% Ned. 1954 3% Ned. 1955 3-3Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Xnschr. Grtbk 1946 3 pCt. Ned. Handel Mij eert. A.K.O. Van Berkei's Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever Cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoom b Mij Ned Scbeepv Unie H.V-A. Dell Mt). Cert. koersen) Vorig slot 102H 101A 99H 10014 10014 10014 10014 10114 99 250 363 203%gb 344gb. 335 42514 491 340gb. 48914 66614 161gb. 24314 2101/4 20414 171% 17614 Opening 15/9 10014 369 426% 497% 498 670 164 246% 212% 205 174% 179 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electrio General Motors 5.ennec°tt Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic St»ei Royal Dutch Shell Union oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. steel Stemming: onregelmatig 13/9 14/9 79% 79% 161% 160% 88% 8914 5214 5314 138% 139 125 126% 8714 8714 48%e 48% 5414 5414 87% 87% 61% 61 6214 62% 95% 94% 32% 3214 59T4 59% vroeg daarom een gecombineerde straf met dat gedeelte' voorwaardelijk, dat reeds in voorarrest is doorgebracht. Hij kan dan de schade in die voorwaarde lijke periode vergoeden, eventueel met afbetaling. Zo de rechtbank hiertoe niet kan besluiten, vroeg de verdediger een psychiatrisch onderzoek. De verdachte zelf had het laatste woord en informeer de bij de president: „Kunt u niet wat schipperen?" Over veertien dagen zal de president daarover meer vertellen. In de Koninklijke Pharmaceutische Fabriek Brocades-Stheeman Phar macia N.V. aan de Gonnetstraat in Haarlem is gisteravond tussen vijf uur en kwart over elf een inbraak gepleegd, waarbij twee geldkistjes zijn ont vreemd uit een kluis, tezamen een be drag inhoudende van ruim 3500.-. De inbrekers hebben weinig moeite gehad om binnen te dringen. In feite hadden zij niets te breken. De deur, die toegang geeft tot de expeditieruimte, was niet afgesloten, evenmin als de deur van het kantoor. Zelfs de kluis, waaruit de kistjes werden gestolen, was niet op slot. Men had slechts een licht metalen deurtje te forceren om de kistjes te kunnen bereiken. Het ene kistje had een inhoud van 3500.-, ter wijl in het andere een bedrag van 15.- a f 25.- aan wisselgeld zat geborgen. De bedrijfsleider van de fabriek, die tot taak heeft de gebouwen af te sluiten, bemerkte omstreeks kwart over elf, dat de deur van de expeditieruimte op een kier stond. Dit had hem bevreemd en hem aangespoord een onderzoek in te stellen. Direct, nadat hij de diefstal ontdekte, waarschuwde hij de politie, die de zaak in onderzoek heeft. Woensdag 21 september zullen vele jongeren kunnen genieten van de ope ra „Figaro's Hochzeit" van Mozart door het gezelschap Forum onder lei ding van Paul Pelle. Om hier echt van te kunnen genieten is het zeer nuttig, dat een bevoegde persoon te voren het schone van deze opera laat zien. Dit gebeurt op vrijdag 15 september in de zaal van het „Stoof- ke" om 8 uur. Deze avond is voor ieder een toegankelijk. Advertentie WONINGINRICHTING BEVERWIJK (jeepe^c/vojb, 8-l2so e*,voj 13,45-18- ut</>. <ht*i/IC/CUfS t)L7 13— U(A/i Dank zij een bepaald modieuze gast vrijheid van een vriendelijke relatie heeft de Schola Cantorum van de St. Josephparochie gisteravond in een hui selijke omgeving haar jaarvergadering kunnen houden, die in het teken stond van het zakelijke met het aangename te verenigen. Het belangrijkste zakelijke punt be trof wel de verkiezing van een nieuw be stuur, daar de voorzitter, de heer C. Andreoli, als zodanig aftrad om voor de toekomst het woord aan de jongeren te laten en zijn „vaderlijke" zorg meer te besteden aan het knapenkoor. Ook de secretaris, de heer D. de Hey, zag zich genoodzaakt zijn functie neer te leggen. Met zuidelijke welsprekendheid leidde de heer Andreoli de bijeenkomst in en het bleek, dat de verkiezing van een nieuwe voorzitter geen stemming ver eiste. Het bestuursvoorstel om in die functie de heer J. J. C. M. Huyzer te benoemen werd bij acclamatie aan vaard. Over de benoeming van de drie andere bestuursleden werd gestemd en de jiit- slag bleek conform aan het voorstel van het bestuur. Gekozen werden de heren W. M. ten Hacken, G. van Dijk en A. van Eeden. Met een bepaalde zwier droeg de heer Andreoli zijn taak over aan de nieuwe voorzitter en deze hield min of meer een inaugurale rede, waarin hij de taak en het doel van de Schola Cantorum in waarlijk liturgische zinnen belichtte. De gedachtenwisseling, die daarop volgde, vormde de overgang naar een meer profane sfeer, die de Schola-leden nog enkele uren bezig hield. Die bijeen komst werd bijgewoond door kapelaan W. J. Dekleermaeker en de dirigent van de Schola, de heer Jan Laarveld. Naar wij vernemen, is thans weer de gelegenheid opengesteld voor zanglusti ge belangstellenden om zich als lid van de Schola Cantorum in de Sint Joseph parochie op te geven. Advertentie PRODUCT Fruit-frisse vruchtencaramels in handige verpakking Ina Rahusen. die haar loopbaan in Haarlem begonnen is en sinds kort na een leven van omzwerving door heel de wereld, weer in Haarlem is teruggekeerd om er zich te vestigen, viert haar 60ste verjaardag met een ten toonstelling van haar tekeningen en litho's in de Kunsthandel Leffelaar. De collectie werk dit uit een groot aantal nummers bestaat, is van een voortdurend hoog gehalte. De Franse Hollandse stadsgezichten en de door kijkjes in park en tuin zijn transparant en daarbij uiterst gaaf van techniek. Zij weet het beeld scherp en select los te maken uit wat het verwarren kan; zij is zeker van de beeldkracht en van het "t® ®r'aaI-effect: zij is een grafica bij ullSlcK. weer frappeert ons bij het langs het werk dat razend Telkens rondgaan Een. der Parijse schetsen van Ina Rahusen knappe en de gaafheid van de spontane, onbedachte tekening, de scherpte van haar onmiddellijke waarneming bij al de figuren die haar landschappen en stads gezichten stofferen en bij de grote vel len vol schetsen van kinderen uit de JVlontessori-school van Wassenaar. Mej. Rahusen heeft een feilloos gevoel voor de syntese van het licht en de vorm, de maat en de kracht van alles wat zij noteert. Vooral dat directe aan voelen van de juiste toonwaarde en schaal in de licht-aansprekende materi alen waarmee zij pleegt te werken, is overweldigend. Ook in de brede pot loodtekeningen van de grootse en rijk- gedetailleerde landschappen uit Spanje is die prachtige beheersing van het evenwicht in de tint. In de litho's zijn het de vrouwelijke onderwerpen van wat groeit en bloeit die zij in uiterste toewijding verfijnt. De pure materie van een hoopje veren, schel pen of kiezelstenen, maar ook de vegetatie van coniferen- takjes en de wolligheid van speelgoeddieren uit te druk ken, verleidt haar tot einde loos geduld en telkens le vert dat weer een juweel tje van ambachtskunst op. Er is blijkbaar geen ob ject dat niet van onder haar stift met een volkomen nieu we charme te voorschijn komt. Het meest willekeurige en gewone object groeit on der haar handen tot iets be- langrijkers dat om nieuwe beleving vaagt. Wat wij in Ina Rahusen bewonderen is niet alleen haar technisch kunnen en grote ervaring. Deze immers heeft zij ontwikkeld en ver worven uit genegenheid voor haar omgeving en de voort durende aandacht voor het detail. En die technische kwaliteit is weer het middel geworden om de genegenheid van Ina Rahusen voor alles wat haar omringt door te ge ven. Wij wensen haar nog vele vruchtbare jaren in onze omgeving toe. L. T. De officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. G. W. F. va.n der Valk Bouman, eiste vanmorgen tegen de 27-jarige boekhouder C. J. van E., uit Noordwijkerhout, die wegens vals heid in geschrifte terecht stond, een ge vangenisstraf van een jaar, waarvan acht maanden onvoorwaardelijk met af trek. De boekhouder zou in de loop van de eerste maanden van het vorige jaar met valse postgirobewijzen een vleeswaren- fabriek te Lisse voor ongeveer f 6000 benadeeld hebben. Ten name van ver schillende klanten schreef hij girobewij- zen uit en wanneer deze door zijn chef voor accoord waren getekend, verander de de verdachte naam, adres en num mer en vulde daarvoor zijn eigen naam en nummer in. Omdat de controle op het bedrijf niet te precies was, werden de malversaties pas laat ontdekt. Volgens de verklaringen van de ver dachte had hij het geld niet voor zich zelf gebruikt, maar hij zou het besteed hebben om de vertegenwoordigers van de zaak, van wie er enkele knoeiden om aan een behoorlijk salaris te ko men, uit te betalen. In zijn requisitoir merkte de officier op dat de verdachte wel degelijk het geld ten eigen bate had aangewend en toen de boekhouder het laatste woord kreeg zeide hij dat hij deze opmerking „helemaal niet leuk vond", omdat hij aan de hand van de boeken zou kun nen bewijzen dat het ge'ld inderdaad besteed was aan de vertegenwoordiger?. De verdedigster van de verdachte, mej. mr. S. Boekman, vroeg de recht bank of de verdachte over veertien da gen bij de uitspraak van het vonnis on middellijk in vrijheid zou worden ge steld omdat hij reeds meer dan zes maanden in voorarrest zit. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem, mgr. J. p. Huibers, heeft vanmorgen in de St. Willibr or dusker k te Wassenaar de nieuw benoemde apostolisch vicaris van Samarinda (Borneo), mgr. J. Ro- meijn M.S.F., tot bisschop gewijd. Deze 49-jarige missionaris heeft 22 jaar onder de Dajaks op Borneo ge werkt en ontving tijdens zijn verlof in Nederland op 25 juli zijn benoeming tot apostolisch vicaris van Samarinda en titulair-bisschop van Zenopolis. In de loop van de volgende maand zal mgr. Romeijn naar Samarinda vertrek ken. De plechtigheid in de St. Willibror- duskerk werd door vele genodigden, on der wie een vertegenwoordiger van de Indonesische regering, bijgewoond. Het Dagelijks Bestuur van de Haar lemse Sportraad heeft woensdag een informatief bezoek gebracht aan het Groningse zwembad „De Papiermolen". Naar wij vernemen stond dit bezoek in verband met de plannen voor een nieuw open zwembad in Haarlem, dat dan aan de Planetenlaan zou worden ge projecteerd. Het grote openluchtbad „De Papiermolen" is zeer geperfectioneerd in8®richt en zal de Sportraad vermoe delijk wel een idee hebben gegeven van de wijze, waarop men een ideaal zwembad kan projecteren. Dinsdagavond laat ontstond er een aanrijding tussen een bus van lijn 4 en een personenauto. Het ongeval ge beurde nabij de eindhalte op de hoek van de Planetenlaan en de v. Nes straat, waar de personenauto ongeveer 15 meter voor de halte geparkeerd stond. Op het moment, dat de bus wil de passeren, reed de personenauto zon der verlichting weg. Een botsing was het gevolg. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor, maar de bus, een van de nieuwe grijze wagens, werd beschadigd aan de voorzijde. Dinsdagmiddag omstreeks kwart voor drie reed een personenauto op de Raaks. Achterop volgde een bestel wagen, die tegen de personenauto op reed, toen de bestuurder van laatstge noemde wagen, rijdende in de richting van de Leidsevaart, naar links uitweek. Tengevolge van de botsing werd dé personenauto tegen een andere ge parkeerde auto gedrukt, zodat de aanrijding nogal gecompliceerd scheen. De politie stelde een onderzoek in en achtte het gewenst de bestuurder van de personenauto een bloedproef te doen ondergaan. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de Nederlandse Jeugdge meenschap wordt de jeugd boven de 18 jaar in de gelegenheid gesteld de opera „Figaro's Hochzeit" woensdag 21 september in de stadsschouwburg bij te wonen. De Kajotters van kring IV in Noord, die deze opera willen meemaken, kunnen -voor vrijdagavond 16 september ook voor hun dames kaarten bestellen bij het bestuur van de kring. Diezelfde avond bestaat er voor hen de gelegenheid een inleiding en uitleg van deze opera in „Het Stoofke" bij te wonen. Om tien minuten over half een brak gistermiddag plotseling de bevestigings kabel van de electrische tramleiding boven het kruispunt Emmaplein-Leidse- vaart. De draden kwamen op straat te recht, maar raakten niemand, zodat zich geen persoonlijke ongevallen voorde den. Het tramverkeer had een vertra ging van ongeveer een kwartier. De Zandvoortse politie heeft gister avond de 66-jarige boekhouder P. G. M. uit Zandvoort aangehouden. De man, die werkzaam was bij een Zandvoorts ho- telbedrijf, wordt er van verdacht een bedrag van 1600.- te hebben verduis terd. In de Zomervaart tussen de Nacht- zaambrug en de De Genestetstrata wer den talrijke wolhandkrabben gesigna leerd. Er werd direct een grootscheepse „jacht" ingezet en het resultaat was, dat er ongeveer honderd exemplaren konden worden buitgemaakt en ter plaatse gedood, omdat de beestjes zeer schadelijk zijn voor de visserij. De Visserijinspectie werd van een en ander op de hoogte gesteld. De stadsbeiaardier Arie Peters zal vrijdag 16 september van 11.30 - 12.30 uur in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem het volgende orgelprogramma spelen: 1. Improvisatie 2. Koekkoek prelude, M. v. d. Gheijn 3. Menuet (uit Fr. Suite in b) J. S. Bach 4. O Heer die daar.... Ferd. Tim mermans 5. Preludium in B, Jef Denijn 6. Neger Spirituels, a. Didn't my Lord deliver Daniel; b. I don't feel no-ways tired: c. Deep River; 7. Largo uit Xerxes. G. F. Handel 8. Passacaglia Chris Bos 9. Duitse dansen L. van Beethoven 10. Andante met variaties, Arie Pe ters 11. Ned. Volksdans melodieën. Voor de vergadering van de Heem- steedse B.B.. welke woensdagavond in de tuinzaal van het cafetaria-restaurant werd gehouden, bestond, ondanks het zeer slechte weer. een vrij grote belang stelling. Ook de plaatsvervangende kringleider, de heer v. Zwieten, was aanwezig. Besloten werd binnenkort een grote propaganda-avond te beleggen in het Minerva-theater, waarover nadere aankondigingen zullen geschieden. De heer O. A. Brink gaf daarna een uiteen zetting over het verloop van de gehou den districts- en provinciale wedstrijden te Hilversum en Rotterdam, waar Heem stede een zeer goed figuur gemaakt heeft door het behalen van de le en 2e prijs. Hij bracht hulde aan de E.H.B.O.-ploeg en vond het alleen jammer, dat de kans op een eerste prijs te Rotterdam werd gemist doordat een grote fout werd ge maakt. Advertentie de heerlijke zachteEgyp tische cigaret. Dubec is een „bevrijding" Niet voor niets (ZONDAG 18 SEPTEMBER) L HELDER—HBC 2. SCHOTEN—DEM 3. VELSEN—HSV 4. VITESSE—ALCM. VICTRIX 5. ADO—TERRASVOGELS 6. RIPPERDA—TYBB 7. ONZE GEZELLEN—APGS 8. NAS-WH 9. WARMUNDA—SJC 10. TEIJLINGEN—DOSR Invullen: 1. voor zege van thuis club; 2. voor zege van bezoekers; 3. voor gelijk speL Inzendingen dienen uiterlijk zater dagmiddag om twaalf uur in ons bezit te zijn. Over deze prijsvraag kan nim mer correspondentie gevoerd worden. De prijzen zijn wekelijks: eerste prijs f 10.tweede prijs f 7.50 en drie derde prijzen van f 2.50. Inzenden: het liefst per briefkaart aan de Sportredactie van dit blad: Smede- straat 5. Haarlem. Vanmorgen heeft de Officier van Justitie bij de Haarlemse Rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Boyman, opnieuw een gevangenisstraf geëist van acht maanden met aftrek tegen de '25- jarige Haarlemse behanger-stoffeerder J. C. D., die zich begin mei van dit jaar aan verschillende kerkdiefstallen schul dig heeft gemaakt. De twee tenlaste- gelegde diefstallen hadden verdachte een bedrag van 55.- opgeleverd, maar de Officier was er zeker van dat meerdere kerkdiefstallen gepleegd had. Begin mei had verdachte tweemaal zjjn slag geslagen in de Haarlemse kathedrale basiliek St. Bavo, de ande- ROLEN Advertentie CONTANT De K. A. V. te Haarlem heeft het winterseizoen goed ingezet. Vele leden hadden gevolg gegeven aan de uitnodi ging en zo was het een goed bezette bovenzaal van gebouw St. Bavo aan de Smedestraat, die een gebed stortte voor de zielerust van Johannes Kardi naal de Jong. De voorzitster, mevrouw A. C. Ouden dijk. vroeg aller aandacht voor de op 16 October te houden bedevaart naar O. L. Vrouw van Fatima in IJmuiden en deed een oproep om collectanten voor de collecte, welke op het feest van Christus-Koning door het Vrou wengilde en de K.A.V. samen aan de uitgangen van de kerken wordt gehou den. Gezellig en onderhoudend, aan de hand van zelfgenomen foto's, sprak daarna de heer J. Dominicus, leraar van het R.K. Lyceum te Alkmaar, over zijn indrukken, welke hij in Joegoslavië had opgedaan, waar de gemiddelde toe rist niet verder met de Joegoslaviërs in contact komt dan in de kustplaatsen. Daar zijn geroutineerde kellners en anderen er speciaal op afgericht zoveel ten voordele van het communisme te vertellen, dat men geneigd zou zijn de kranten- en radioberichten niet meer te geloven. Doch spreker, die als historicus ver der wist door te dring.n, deed wel an dere ervaringen op. Een heel klein percentage maar, ongeveer 11 procent, is werkelijk communist, de rest leeft onder de knoet. Volgens zijn mening zouden de boeren een einde kunnen maken aan het Tito-regiem, dat het geloof er leven veel Rooms-Katho- lieken vervolgt. De Joegoslaven zijn vriendelijke en gastvrije mensen, maar het merendeel van de bevolking kan lezen noch Onder zeer grote belangstelling, voor al uit de kringen der aannemers, is woensdagmorgen de plechtige Uitvaart gehouden van de heer J. P. A. Nelis- sen, die enkele dagen geleden kwam te overlijden. Om tien uur werd de plechtige Re quiemmis gezongen in de St.-Jozefkerk aan de Jansstraat. De H. Mis werd op gedragen 'door deken W. N. Zijlstra, die werd geassisteerd door kapelaan L. A. Brabander en kapelaan W. J. Dekleer maeker. Op het priesterkoor hadden plaats genomen pastoor A. J. Leesberg uit Hoogkarspel en rector Drost. De vaste en wisselende Gregoriaanse gezangen werden gezongen door de schola cantorum o.l.v. Jan Laarveld, die met Albert de Klerk cantoreerde. Terwijl de aanwezigen het „In Para- disum" zongen werd de baar door aan nemers uit Haarlem en omgeving de kerk uitgedragen. Groot was ook de be langstelling op het kerkhof, waar de ken Zijlstra de absoute verrichtte. Zaterdag a.s. houdt het Koningin Wil- helmina Fonds een straatcollecte in Haarlem. Er zijn dringend collectan ten en collectrices nodig en de vereni ging roept dan ook allen op, die dit werk kunnen doen. deze dag bijzonder mee te werken aan de kankerbestrij ding door zich te melden aan het Pro veniershuis in de Grote Houtstraat, tel. 14179. schrijven. Ze vinden het heel erg, dat hun geestelijke leiders worden wegge haald en zij geen baas meer zijn over de opvoeding van hun kinderen, terwijl ze bovendien op hun hoede moeten zijn bij het te biechten gaan, want de man in de biechtstoel kon wel eens niet anders zijn dan een ambtenaar van Tito in priesterkleding. Het land is heel mooi, bekend zijn de vele krijtrotsen, waardoor men als toerist menig keer zijn jasje af te schuieren krijgt. Met een auto komt men niet vlugger dan 12 km per uur vooruit. Typerend is de Oosterse gelatenheid, welke op ieders gezicht staat te lezen. Ze staan bekend om hun dansen en de geborduurde kledingstukken, die soms honderden jaren oud familiebezit uitmaken. De lezing werd ademloos door de le den gevolgd en menige zucht en uitroep werd geslaakt bij het behandelen van het leven van die mensen, daar achter het ijzeren gordijn. Mevrouw Oudendijk vond in haar dankwoord de Hollanders dan echt be voorrechte mensen hierbij vergeleken en het een katholieke plicht de vervolg den in de gebeden te gedenken. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een gevangenisstraf van twee maanden geëist met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht, tegen de Haarlemse timmerman J. P. W., die op 3 juli van dit jaar met een kle wang de Haarlemmer S. had bedreigd. W. informeerde onmiddellijk bij de president, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, hoe dat mi moest met die halve maand die hij te veel had gezeten, want hij zat al twee en een halve maand in voorarrest. De presi dent verwees hem naar de parketwacht. De veroordeelde had de Haarlemmer S. de toegang tot zijn huis geweigerd, hoewel diens verloofde bij hem op kamers woonde. S. had daarop etn fiets door de ruit van de veroordeelde gegooid. De timmerman beweerde, dat hij het achter de ruit geplaatste tele visietoestel wilde verdedigen met zijn klewang. De rechtbank veroordeelde hem dan ook niet wegens poging tot doodslag, zoals hem primair ten laste was gelegd, maar wel wegens poging tot zware mishandeling hetgeen subsi diair ten laste gelegd was. re diefstallen zijn vermoedelijk in an dere kerken gepleegd. De zaak tegen D. diende reeds op 7 juli voor de Haarlemse Rechtbank, maar werd toen verdaagd om psychia trisch van verdachte te doen samen stellen. Bij die gelegenheid eiste de Of ficier dezelfde straf en vanochtend deelde hij mee dat het uitgebrachte rapport absoluut geen nieuw licht op de zaak had geworpen. Verdachte heeft reeds verschillende veroordelingen we gens vermogens- en andere delicten achter de rug. Op een vraag van de President antwoordde D. dat hij vier jaar lang uit het vak van stoffeerder- behanger geweest was, dat hij geen werk kon vinden en toen uit geldge brek tot de kerkdiefstallen is gekomen. De verdediger, mr. C. van Koppen, was accoord met de Officier dat het psychiatrisch rapport geen nieuw licht op de zaak wierp, hij meende echter dat de verdaging in juli strafverzwa rend had gewerkt. Verdachte is kort voordat hij in hechtenis werd genomen in ondertrouw gegaan en gaat wanneer hij vrij komt trouwen. Er is goede hoop, dat zijn toekomsti ge echtgenote hem van verdere mis stappen zal kunnen weerhouden. Plei ter vroeg dan ook de uiterste clemen tie. Uitspraak over veertien dagen. De Officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank heeft 6 maanden geëist tegen een 72-jarige Amsterdam mer. Het gaat daarbij om f 100, beho rende tot de buit van de inbraak, die op 25 december 1951 in de Boerenleen bank te Zwanenburg is gepleegd. Verdachte vertelde ter zitting, dat een 75-jarige ketelmaker, die, naar hij pas achteraf vernomen had, de inbraak in Zwanenburg had gepleegd, enige da gen na de inbraak bij hem was geko men. Hij had hem toen gevraagd een koffertje voor hem te bewaren, waarin zich gereedschappen zouden bevinden. Het koffertje was op slot. Na enig aar zelen had verdachte er in toegestemd en het op zijn zolder onder de kolen opgeborgen. Na verloop van tijd was de dochter van de ketelmaker bij hem ge komen met een brief van haar vader, die toen in de strafgevangenis in Leeu warden verbleef, waarin haar vader haar schreef, dat zij een koffertje met geld op het adres van verdachte zou kunnen ophalen. Verdachte haalde het koffertje .van de zolder en maakte het zonder veel moeite open. Binnenin bleek zich een kistje te bevinden met f 12.400. Van dit geld had de dochter aan. ver dachte 100 gulden gegeven Hij had er kleren voor zijn vrouw en zichzelf van gekocht. De ketelmaker verklaarde als getuige zich zeer wel te herinneren, dat zich in het koffertje oorspronkelijk 15.740 gul den had bevonden. Ook had hij bij ver dachte 200 gulden in briefjes van tien achtergelaten, zo zeide hij. Uit een ter zitting voorgelezen ver klaring van de dochter bleek, dat het koffertje, toen verdachte het van de zolder had gehaald, open was. De Officier van Justitie zeide niet te kunnen aannemen dat verdachte niet zou heben geweten dat er met het kof fertje iets niet in den haak was. Ver dachte en de ketelmaker waren oude bekenden uit Leeuwarden en bovendien wist verdachte, dat de ketelmaker als gerenommeerd inbreker bekend stond De verdediger pleitte vrijspraak. Uitspraak 27 september. De firma Vogelzang heeft met een in teressante show vele belangstellenden laten zien, welke keus haar najaarscol lectie zal bieden. De show getuigde er varingen. Bij een vorige gelegenheid van, dat de inkopers in het buitenland hun ogen de kost hebben gegeven en profijt hebben getrokken van hun er- hebben wij reeds een beeld gegeven van de mode, die het komende seizoen zal beheersen, waarbij het voor de Ne derlandse vrouw over het algemeen pret tig genoemd kan worden, dat de lijn meer natuurlijk is geworden en haar vroegere plaats heeft veroverd. Ook op deze show bleek, dat yersey nog zeer en voque is. De verschillende deux- en trois pièces lieten dat ook dui delijk zien. De soepelheid was opval lend. De plissé- en gladde rok doen het nog uitstekend, maar zoals bekend indruk wekkende noviteiten vallen er niet te beleven. De ingezette en de raglanmouw zijn weer als vanouds en dat geeft het totale beeld weer iets vertrouwd. Dat geeft ook het gelukkige voordeel voor het volslanke figuur, dat zij zich meer aan de mode kan aanpassen. In ruime mate werden de mantels ge toond. prachtig van coupe, swaggers zo wel als aangesloten mantels. Er wordt naar gestreefd de stof zo soepel moge lijk te houden; de suède jasjes, fraai van kleur, bewezen dat ten overvloede. De sportensembles waren niet verge ten. Een wollen tricot pantalon met pull over in de longline is een uitstekende combinatie, vooral als daarop een suède jasje wordt gedragen. De collectie japonnen liet een grote variatie zien, die veler bewondering af dwong. Het kleurenspel was vaak fas cinerend en met name noemen wij het prachtige Diorblauw. Er werden voorts enkele modellen getoond van Norman Hartnell, de bekende ontwerper voor het Engelse koningshuis. Wij doen hier uiteraard slechts een greep uit het vele, dat wij te zien kregen. De modellen werden met smaak en charme getoond. Mevrouw Venema zorgde voor een voor treffelijke uitleg. Attenderen wij ten slotte nog, dat Dick Holthaus verschil lende hoedjes gecreëerd had, die te recht evenals vele andere „num mers" met een applausje beloond werden. H. H.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3