Kleuteronderwij s onderwerp van nieuwe kritiek HAKEN EN OGEN BIJ DE INVOERING VAN NIEUWE SPELLING CALTEX bestaat vijftig jaar Tussen neus en lippen De eerste Peetmoeder van Bintje. Mannequins bij autobotsing gewond Hcrdenking van Kardinaal De Jong Verduistering van een ton 8 Kamers moeten nog beslissen over toepassing in eigen stukken Van bedrijfje met vier man personeel tot miljoenenconcern Dodelijk ongeval in Beverwijk Auto waarheen is uw vlucht? J km. V.. DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1955 PAGINA Academische zitting te Nijmegen Er geen cent beter van geworden Nationale novene ter ere van de KI. H. Theresia PRIJS PER FLES F 4.90 O., K. en W. doet z'n best TOONKU'NSTENAARS- WiR'EINrOING 80 jaar Galaconcert in Den Haag Geen oliepijpleiding van Rotterdam naar het Ruhrgebied Bejaarde tuinder door auto gegrepen Mevr. B. Pebesma- Jansma Brand in aardewerk fabriek te Workum Communisten niet in ons land toegelaten (Van onze parlementaire redacteur) De heer Peters, die woensdag als tweede deskundige in de K.V.P.- Tweede-Kamerfractie over de kleuter- onderwijswet heeft gesproken, ge bruikte daarbij het beeld van een mooie vrouw, die echter het ernstige schoonheidsgebrek vertoont dat zij loens is. Zo erg vond hij de gebreken die aan de wet kleven, die hij op zichzelf sociaal onmisbaar noemde. De vergoedingsregeling die afhanke lijk wordt gesteld van leerlingentota- Zoals bekend is, lag het in het voor nemen dat de katholieke universiteit een academische zitting zou houden ter ge legenheid van het overlijden van Z. Em. Kardinaal De Jong. Thans is besloten, dat op vrijdag 23 september a.s. mgr. prof. dr. R. Post, voorzitter van de raad van bestuur van de St. Radboudstichting, in een plech tige academische zitting een herden kingsrede zal uitspreken. In de morgen van 23 september zal Z. H. Exc. mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogen- bosch, in de Sint Jozefkerk aan het Keizer-Karelplein een pontificale re quiemmis opdragen voor de zielerust van de Kardinaal. In aansluiting daarop zal dan in de aula van de Wilhelminasingel de academische zitting worden gehouden (Van onze correspondent) Voor de Leeuwarder rechtbank hoor de woensdag de veertig-jarige kassier van de Boerenleenbank te Gerkeskloos- ter twee jaar gevangenisstraf met af trek tegen zich eisen wegens verduis tering van een bedrag van bijna hon derdduizend gulden en valsheid in ge schrifte. In juni werd bij een plotselinge con trole een tekort ontdekt van 98.186.69 en daarmee kwam een merkwaardig verhaal aan het licht. Het geld bleek namelijk te zijn verdwenen door toe doen van de verdachte, die er echter zelf geen cent beter van is geworden. Hij heeft jarenlang gelden van de bank in crediet verstrekt zonder medeweten van het bestuur van de bank en blijk baar zonder al te nauwkeurig na te gaan aan wie hij de gelden verstrekte. Ver dachte begon tenslotte te speculeren om de gaten te dichten. Om aan ontdekking te ontkomen begon hij bovendien in de boeken te knoeien. Hij vervalste een cheque waarop hij een bedrag van f 1.000 veranderde in 51.000. Uitspraak 28 september. De Zusters Carmelitessen te Egmond a. d. Hoef verzoeken ons om plaat sing van het volgende: Als wij in deze novene-dagen op 30 sept. de sterfdag herdenken van de kleine H. Theresia, dan komen ons van zelf haar woorden en raadgevingen in de geest. Als in die laatste maanden van haar leven haar zusters haar vroe gen: „Als gij in de hemel zult zijn, zult ge op ons neerzien, nietwaar", kregen zij ten antwoord: „O neen, dat niet, ik zal tot u afdalen". Ja, nog steeds dgalt zij tot ons af; fu ,eens als een engel van vrede, om i gezinnen waar de vrede en het geluk verstoord zijn, deze te herstellen, dan weer om troost en bemoediging te brengen aan hen, die gedrukt gaan on der zof2 ®.n alsook om genezing en verlichting te brengen aan hen, die lijden, of geduld en berusting als dit tot groter welzijn strekt en kracht en lijdensmoed voor de vervolgden; ofwel raad en bijstand aan allen, die werken aan de uitbreiding van het Godsrijk op aarde. Maar de voorwaarde, die vereist wordt om haar te doen afdalen, is een onbe grensd vertrouwen. Dit is het enige, maar dan ook absoluut noodzakelijke. Op aansporing van de F- Vader bidden wij in deze novene voor de vrede on der de volkeren en de bekering van Rusland. Bij deze algemene intentie kan een ieder zijn persoonlijke intenties vormen en deze inzenden, welke dan geplaatst worden bij de beeltenis en r Mkwieën van de heilige in het koor der zusters, die gedurende de novene hun gebed en offer, hun boete en wer ken aan God opdragen voor de aanbe volen intenties. Op aanvraag worden gaarne novene plaatjes toegezonden, evenwel wordt zo mogelijk een kleine vergoeding gaarne dankbaar aanvaard. (Gironummer 89730) len, waarbij weer met overschrij dingsgetallen wordt gewerkt, gaf hem deze weinig vleiende kwalificatie in de mond. Nergens in het systeem van ons onderwijs is zo iets bekend, aldus de heer Peters. Tegenover de argumenten van de minister, dat bij het gebrek aan leer krachten oen schaal van 40 leerlingen per klas onontkoombaar is, stelde de katholieke woordvoerder, dat de leid sters zo'n klas eenvoudig niet aan kun nen en dat dus de effectiviteit van het kleuteronderwijs hierdoor zoek raakt. Hij vroeg, waarom wij niet met een streefgeval van b.v. 30 zouden kunnen werken en wilde deze zaak door de afdeling research van het ministerie la ten onderzoeken. Kleuterscholen op kleine plaatsjes zouden gedoemd zijn te verdwijnen onder dit ijzeren regime. Mevrouw Heroma-Meilink (PvdA) nam een zelfde standpunt in. De heer Peters bracht nog de kosten van het kleuteronderwijs ter sprake, die op 53 miljoen begroot worden (ongeveer de helft wordt volgens de bestaande regeling reeds in de vorm van gemeentelijke en provinciale sub sidies verstrekt). Hij betoogde, dat er scheve verhoudingen ontstaan, wan neer nota bene volgens een ver ouderd stelsel van gemeenteclassifica tie nog een betaling van schoolgeld wordt gevraagd voor dit onderwijs, waar bijna niemand aan ontkomt. Men moet minder dan 45.50 verdienen in een grote stad, om van de betaling van 12.— per jaar te worden vrij gesteld. Het kleuteronderwijs zou dan 2y2 miljoen meer gaan opbrengen dan de gehele rest van het onderwijs bij elkaar. Hij wees er voorts op, dat niet het openbare onderwijs, maar het bijzon dere aan het kortste eind trekt wan neer het erom gaat wie de zwaarste offers moet opbrengen bij stichting. Dat er voor het openbare onderwijs een extra rem is in de vorm van goed keuring door de gemeenteraad op grond van ligging van de school, vond hij geen argument. De baan is volkomen veilig. De chauffeur hoeft de remmen helemaal niet té gebruiken, al zijn zij gemonteerd. Dit ter geruststelling van mevr. Fortanier-de Wit (WD) die dit beeld het eerst had gebruikt. De Lim burger ging er in dezelfde trant op door. Hij heeft een amendement inge diend om de positie van het bijzonder onderwijs te verbeteren. Van vele zijden heeft dr. Mol (KVP) bijval ondervonden van onderwjjs- experts na hetgeen hij als medicus over de zwakke psychologische en paedago- gische zijde van ons onderwijs had ge zegd en waarbij vooral zijn bezorgdheid voor de uitvoering van deze wet was gebleken. Advertentie H. WILDMANN Ce nieuwe Oostenrijkse gezant in Ne derland, die woensdag zijn geloofs- b'ieven heeft aangeboden aan H. M. de Koningin. SHIPPED BY PALOMINO VERGARA JEREZ DE LA FRONTERA SPAIN Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP WED G. OUD PZN ft CO. HAARLEM V< Lit is Bambi, een hertenjong, dat in het voorjaar verlaten in de bossen van het landgoed „Pijnenburg" bij Den Dolder werd gevonden. De baby is nu, dank zij de goede zorgen van jachtopziener Van der Schagt en zijn huisgenoten, een opgroeiend reekalfje geworden, dat het best met zijn verzorgers en de hond „Duc" kan vinden. (Van onze Haagse redactie) De Caltex Petroleum Maatschappij (Nederland) N.V. viert deze maand het vijftigjarig bestaan. In deze vijf tig jaar is de maatschappij uitge groeid van een bedrijfje, waarvan de eerste afnemer in Nederland de Haagse gasfabriek w- tot het huid- dige miljoenenconcern. De maat schappij werd 29 september 1905 op gericht onder de naam Continental Petroleum Company, met als zetel de stad Antwerpen. Van deze stad werd aan Nederlandse afnemers ge leverd. Het duurde tot 1911, voor de maatschappij er toe over ging, een eigen kantoor in Rotterdam te stich ten. Een eenvoudig kantoortje werd ingericht, waar werk was voor vier mensen. Wel een verschil met de hui dige situatie, nu Caltex ruim 1700 man in dienst heeft. Tot 1928 bleef Caltex in Rotterdam gehuisvest. Wel waren reeds enkele malen grotere panden in gebruik ge nomen, maar het gemis aan een groot hoofdkantoor deed zich blijvend gevoe len. Dit hoofdkantoor werd gevonden in Den Haag in de 2e Adelheidstraat In dit jaar kwam de Continental Petroleum Company, zoals de Caltex toen nog steeds heette, geheel los van België te staan. De Maatschappij groeide voortvarend. Toen kwam de tweede we reldoorlog en daarmee de teruggang van het bedrijf. Opslagplaatsen werden door brand vernield, het hoofdkantoor in het Bezuldenhout werd gebombar deerd, depots werden zwaar bescha digd. Na de oorlog, toen de maatschap pij reeds enkele jaren onder de naam The Texas Company werkte, werden de zaken weer energiek aangepakt. 1 januari 1947 ontstond de nieuwe naam, samengesteld uit enkele letters van de moedermaatschappijen, n.l. de Stan dard Oil Company of California en The Texas Company. In totaal was de nieu we maatschappij in 67 landen buiten Amerika gevestigd. Een eigen moder ne raffinaderij in Nederland werd op gericht. In mei 1950 werd de Caltex- raffinaderij in Pernis geopend. Moge- Hjkneden tot de export van petroleum v. erden hierdoor geopend. De Caltex-maatschappijen in ons land bestaan thans uit de Caltex Petroleum Maatschappij (Nederland) N.V., die de verkooporganisatie, de inkooporganisa tie en de raffinaderij omvat, de N.V. Caltex Pacific Petroleum Maatschappij Dure speer Toen een visser aan de kust van Florida ten langeleste een formida bele haai aan zijn speer had weten te prikken, werd het beest zo ra zend, dat hij de goeie man drie kilometer ver de zee in sleepte. De vis ser verklaarde later, dot h 2,c^ liever vast had Gehouden dan zijn speer e hebben verloren. Hij terug naar zijn rtadat de speerpunt Uit de kop Tandde haai bUk ZiJv &L f- nu ee™aal blijven vlie- was losgeraakt aparte kooien dicht bij gen", zei hij, „daar is elkaar geplaatst. Als zij niets aan te doen", voldoende bevriend zijn geraakt zullen zij alle maal in een kooi komen. Televisie-telefoon Een uitvinding, waarvan delnt0kZ:^ZrS^htS De'n^uZorn beeft al vtnm.p.liik een Jf.vriendschap gesloten met Vogelfluitjes Een in New York woon achtige ondernemende h r.r olifanten geven tenve-w»» handelaar in vogelfluitjes 10 l dat zij de rhinoceros wel heeft een pakketje met aardig vinden, aldus de zijn producten naar het directie. De leeuw is nog Kremlin gezonden. Bij tt f an-namn* maar een welp en zal wijze van geschenk. Han- ltreZ Znm vTdZ t»el vriendelijk blijven delaar Hastings, een oud- heeft de naam „video- vom. medebewoners oorlogsvlieger, die vroe- JnJkreaen Men als opgroeit. Hij heeft ger rekenmachines ver kan de ^preEpartner al J?°j? kan ae yej> „harmnio knipt naar de olifanten. namelijk een uitvinding', dEteckel 'en twee jonge kaar 8™ olifanten geven tekenen. terwijl ze om de beurt praten, is dezer dagen in San Francisco gedemon- zien op een schermpje van 25 c.M. De telefonisch opgeroepene wordt zicht baar zodra hij of zij de hoorn van de haak omgeving vm dg Amgri kocht, maar op vogelfluit jes is overgestapt, omdat hij daar meer brood in Went wel zag, zei, dat zijn gebaar mede geïnspireerd was ter De Duitsers, die in de bevordering van het „we- ngeving van de Ameri- veldbegrip". Vogels spre- neemt. Behalve het te te- kaanse luchtbases in Duits- ken een internationale foontoestel maken een land wonen, moeten maar taal, meent hij, en na Ge scherm en een televisie- wennen aan het gierend nève leek 't moment voor camera deel van de ap- geluid van de overvlie- een dergelijk geschenk bij- paratuur uit. De video- gende straaljagers, aldus zonder geschikt. Ook wil phone werd ontwikkeld een mededeling van ko- hij er achter komen of de door het Kay-laborato- lonel James O. Beek- Russen gevoel voor humor rium in San Diego in with, de superieur van bezitten. „Stel u eens voor samenwerking met de de straaljager-piloten. Het wat de reactie zou zijn op laboratoria van Bell Te- protest van honderden be- een Politbureauvergade- lephone. woner.s rond de bases ring als Boelganin plotse- heeft dus niet mogen ba- ling op een van mijn vo- Experiment fen. In de komende win- gelfluitjes zou gaan bla- De fkirectie van de ter, aldus de kolonel, zal zen of wanneer Malen- West-Berlijnse dierentuin het lawaai nog toenemen, kof tijdens een agressieve wil een teckel, een rhi- maar dan zullen in ver- toespraak van Molotov noceros, een leeuw en band met de weersgesteld- plotseling het vertrek met twee olifanten in een heid de meeste ramen wel lieve vogelfluitjes zou kooi zetten. Op het ogen- gesloten zijn. „We moeten gaan vullen!.... en de N.V. Nederlandse Pacific Tank vaart Maatschappij. Van welk belang voor de Nederland se industrie de jubilerende maatschap pij is, wordt duidelijk als men weet, dat in de raffinaderij een bedrag van meer dan 110 miljoen gulden is ge ïnvesteerd. Nieuwe installaties, die hier binnenkort zullen worden aangebracht, vergen nogmaals een uitgave van 30 miljoen gulden. Aan orders op de Ne derlandse markt werden in de jaren 1951 tot en met 1954 een bedrag van 90 miljoen gulden besteed. De vloot van de maatschappij kostte in deze zelfde periode bijna 16 miljoen gulden. Naast al deze enorme uitgaven heeft de Caltex thans nog een order ge- plaats bij Wilton-Fijenoord voor de bouw van een tanker van 32.500 ton. Het jubileum van Caltex zal deze gehele maand worden gevierd. Een voorproefje hiervan kregen ir. E. H. Berkhuysen, directeur van het gemeen telijk gasbedrijf van Den Haag, toen hij woensdagmiddag als zijnd de direc teur van het eerste bedrijf in Neder land, dat producten van de Caltex af nam, een fraai geschenk in ontvangst mocht nemen en dr. G. J. Lammers en jhr. W. Boreel, resp. directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst en directeur van de A.N.V.V., die een copie ont vingen van de film „Land beneden de zeespiegel", welke film in opdracht van de Calte; is vervaardigd. 29 september is de jubileumreceptie in de Witte Sociëteit in Den Haag. Voor de dealers in het gehele land zullen vijftien feest avonden worden gehouden. Namens het personeel werd dezer dagen een gips- ontwerp aangeboden van een beeld houwwerk van Titus Leeser. Dit beeld, in brons gegoten, zal een plaats krijgen in het aanbouw zijnde nieuwe Caltex- gebouw. De Koninklijke Nederlandse Toon kunstenaars-vereniging zal op zaterdag 17 september in Den Haag haar 80-jarig bestaan herdenken. De vereniging werd in 1875 door enkele musici, zoals G. A. Heinze, W. F. G. Nicolaï. Richard Hol en W. Stumpff opgericht met als voornaam ste doel: het uitvoeren van Nederlandse composities en het optreden van Ne derlandse solisten te bevorderen. De vereniging organiseerde daartoe concer ten en verleende opdrachten. Ook op het terrein van het muziekonderwijs was de K.N.T.V. actief; zij stelde mu- ziek-examens in, die in 1935 overgingen in de staatsexamens voor muziek. Een ondersteuningsfonds werd gevormd, waaruit uitkeringen konden worden ge daan aan de meest behoeftige musici. Na de oorlog heeft de K.N.T.V. het initiatief genomen tot het in het leven roepen van de Nederlandse Toonkun- stenaarsraad, waarin alle organisaties van toonkunstenaars in ons land zijn verenigd. De raad richtte een algemeen register van erkende Nederlandse toon kunstenaars in, ter voorbereiding van een wet op de beroepsbescherming, waarvan het ontwerp verleden jaar aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werd aangeboden. Het 80-jarig bestaan van de vereni ging zal zaterdag worden gevierd met een orgelconcert in de Grote Kerk te Den Haag, te geven door de orga nist Adr. Engels, alsmede met een galaconcert in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen aldaar, dat de verertiging wordt aangeboden door het Residentie-orkest. Het galaconcert wordt geopend met een eerste uitvoe ring van een speciaal voor deze ge legenheid door dr. Anthon van der Horst geschreven compositie „Diver timento pittorale per orchestra". Op zondag 18 september wordt in het Kurhaus te Scheveningen de jaar vergadering van de K.N.T.V. gehou den. De plannen, om een oliepijpleiding aan te leggen van Rotterdam naar het Ruhrgebied, zijn als onpractisch terzijde gelegd, aldus wordt vernomen. De moeilijkheden bestonden hoofdzakelijk uit problemen, verbonden met de grens overgang van deze pijpleiding en met de ongeschiktheid van sommige terrei nen in Nederland, waar de leiding doorheen moest lopen. De Standard Oil, de Shell en Duitse firma's bestuderen thans een plan voor een pijpleiding van Wilhelmshaven aan de Duitse Noordzeekust naar de Ruhr. (Van onze Haagse redacteur) Met de invoering van de nieuwe spel ling is de overheid thans zover gevor derd, dat de richtlijnen voor de toepas sing van deze spelling nu aan de depar tementen verzonden zijn. De populaire toelichting op de nieuwe spelling een hoekje van circa dertig bladzijden, ge schreven door dr. H. E. Buiskool zal in de loop van de volgende week verschijnen. Dat de overheid feitelijk nog niet aan het gebruiken van de nieuwe spelling toe is gekomen, kan bijvoorbeeld blij ken uit het feit, dat een zo pas versche nen officieel antwoord van de ministers Algera en Zijlstra op vragen uit de Ka mer nog niet de richtlijnen van O., K. en W. volgt. Op het ministerie van minister Cals zelf doet men zijn best. Zo vindt men in de Memorie van Toelichting bij het deze week afgekomen wetsontwerp voor de subsidieregeling van de bij zondere universiteiten de namen der maanden inderdaad niet meer met een hoofdletter geschreven. Men heeft ech ter nog wel met kinderziekten te kam pen: bij ditzelfde wetsontwerp is in de datering van de Koninklijke Boodschap september nog v>l met een hoofdlet ter geschreven. Op het terrein van de Kamerstukken liggen er trouwens nog wel meer voet angels en klemmen. De zo pas op het wetsontwerp tot regeling van het kleu teronderwijs ingediende amendemen ten zijn in de oude spelling gesteld. Dit sluit aan bij het wetsontwerp zelf, dat tenslotte van voor september da teert en dus ook de oude spelling volgt. Maar hoe moet het gaan wanneer dit wetsontwerp straks wet wordt en in het Staatsblad komt? Aan de voorschriften voor de open bare lichamen zijn de Kamers niet gebonden. Zij zullen zelf nog moeten beslissen of en hoe ze de nieuwe spel ling gaan volgen. Het lijkt in de rede te liggen, dat de Staten-Generaal zich zullen aansluiten bij de regeling, welke voor de ambtenaren geldt, maar van zelfsprekend is dit niet. Men zou al een heel rare figuur krijgen als de Tweede Kamer een wetsontwerp in de nieuwe spelling ging amenderen in de oude spelling, doch voor de Eerste Kamer, die toch geen recht van amendement heeft, ligt de zaak anders. Toen des tijds de spelling-Marchant met o.m. de afschaffing van de vierde naamvals-n er door kwam, heeft de Tweede Kamer zich hierbij aangesloten, doch de Eer ste Kamer heeft er zich lange tijd niets van aan getrokken. Zij reageerde op een Memorie van Toelichting in de toenmaals nieuwe spelling onverstoor baar met een Voorlopig Verslag in de oude spelling. Men is hier alleen van afgestapt omdat het voor de Stenogra fische Dienst op de duur te lastig werd in de Eerste Kamer met een andere spelling te werken dan in de Tweede. Uit een en ander blijkt wel, dat er aan de practische doorvoering van de nieuwe spelling nog enige haken en ogen zitten. Hedenmorgen rond negen uur is de 77-jarige tuinder J. Stam, wonende aan de Hoflanderweg te Beverwijk, toen hij op de fiets uit het Notwegje van Oos- terwijk kwam, op de Hoflanderweg te Beverwijk ter hoogte van perceel 220 door de uit de richting Beverwijk ko mende automobilist J. de B. aangereden en vrijwel op slag gedood. De automobilist, die de niet op het verkeer lettende oude man wilde ontwij ken, remde krachtig, maar wist een aan rijding niet te voorkomen. Door het remmen gleed de wagen van de weg af, kwam tegenover perceel 119b tegen het hek terecht en werd zeer zwaar bescha digd. De heer J. Stam, die van zijn tuin tje kwam, waar hij groenten had ge haald, is boven op de auto terecht ge komen en vandaar tegen de straat ge smakt. Kort daarna overleed hij. Een priester heeft hem nog het H. Oliesel toegediend. Zijn rijwiel werd vrijwel geheel vernield. De dertienjarige H. Koopman is bij het roeien op het Zwarte Water, nabij Zwolle, door nog niet opgehelderde oor zaak uit de boot gevallen en verdronken. De politie heeft later het stoffelijk over schot geborgen. De eerste schooldag hoort precies bij de cyclus van een mensenleven als de eer ste tand, trouwen, jubileren en op pensioen gesteld wor den. Alleen er wordt niet zó veel aandacht aan be steed. Er komen geen bloe men en geen toespraken aan te pas, maar meestal slechts tranen en vermanende woorden. Niettemin is de dag van beslissende betekenis. Nietwaar, de intrede van de pas beginnende mens in de merk waardige coterie, die wij gewend zijn „maatschappij" te noemen, is bepaald een gebeurtenis. Ik moet eerlijk beken nen dat ik haar wat mij betreft soms wel eens zie als een bijzonder onbe zonnen daad. Er zijn dagen in mijn leven dat ik zou willen dat mijn we reldje maar weer de begrenzingen van de box. waarin ik destijds placht rond te dartelen, had. Maar een mens kan nu eenmaal hoogstens met enige kans op succes verlangen naar zijn dood, niet echter, naar zijn geboorte. Wat ik u echter maar vertellen wil de is dat mijn neefje Frits laatst voor het eerst naar school is gegaan: naar de gróte natuurlijk. Nu had iedereen in zijn omgeving die dag met vrees zien naderen. Want Frits heeft zich ontwikkeld als een bijzonder gevoelig manneke, dat bij elke confrontatie met wat hij nog niet kent in tranen joleegt uit te barsten. En zo'n bar verschijnsel als de school, wel, dat kón nooit goed gaan. Frits werd dus die dag door een zenuwachtig bezorgde moeder en een geforceerd jolige zus naar het schavot geleid. Ondanks alles hield het kereltje zich best. Hij zag wat witjes, maar hij liet zich gewillig zoenen en vervol gens het gebouw in duwen. Die middag kwam Frits tot verras sing van iedereen met een zonderlinge vastberadenheid thuis. Hij leek in het geheel niet geteisterd door de gebeur tenissen van de dag. „Hoe was het op school?" vroeg zijn moeder, kommervol toch. Maar het manneke antwoordde met nauwelijks verborgen fierheid: „O goed, ik ben de eerste van de klas." inds de eerste auto in de 19e eeuw V de wegen onveilig begon te maken CJ en de bestuurders van deze „dui velse" voertuigen soms met levensge vaar aan de woedende dorpelingen moesten ontsnappen, is er wel heel wat veranderd in de autowereld. Oorspron kelijk was men helemaal niet zo bijster enthousiast over de automobiel, zodat het heel gewoon was dat men eerst een man met een rode vlag zag verschij nen en dan pas de auto! De tijd van de man met de rode vlag is echter lang voorbij en de auto is een onmisbaar on derdeel van het leven op aarde gewor den. Iedere ontwikkeling is heden on denkbaar zonder het gebruik van de auto. Twee wereldoorlogen zijn van invloed op de auto geweest. De eerste gaf een technische verbetering van de auto te zien, waardoor het aantal auto's snel begonnen te stijgen. Na de tweede we reldoorlog ging het opnieuw snel voor uit. Vergeleken met voor de oorlog is het aantal auto's over de wereld ver dubbeld en het ziet er niet naar uit dat de bijna loodrechte stijging van het we reldautopark een einde zal nemen. In tegendeel als de onontwikkelde gebie den van de aarde aan hun opbouw gaan beginnen is het bijna zeker dat het aan tal auto's nog sneller zal toenemen. Een klein voorteken is het dan ook dat wij voor de eerste maal in. de geschiedenis dit jaar een Chinese automobiel zullen zien verschijnenAlleen de directe be hoefte van China aan auto's wordt reeds geraamd op 2025 miljoen stuks! Het einde van de zegetocht van de auto is dus voorlopig niet in zicht en vermoe delijk zullen wij dit jaar nog ver over de 90 miljoen auto's heen komen. Eind 1954 reden er op de wereld totaal ca. 87 miljoen auto's van allerlei soort (excl. de militaire auto's). Van dit aan- 90 Hel totaal aantal in gebruik zijnde autoï.vrachlautoS en aufooussen over de wereld 87mili 80 70- 60- 50- 40- 30' 20' 10- n J 1914 1927 -31 1939 1948 1954 Imillioen Bpq -m evrouw B. Pebesma- Jansma uit Marssum L fJ- geloofde zelf niet, dat het helemaal klopte, maar in Franeker hadden de organisato ren van de Agrarische dagen, die daar tot en met Zaterdag gehouden worden, uitgemaakt, dat het aardappelras „Bintje" dat voor export zeer gewild is en ons land. elk jaar miljoe nen aan deviezen in het laatje brengt, precies een halve eeuw oud was. Dies zat mevrouw Pebesma-Jansma woensdag avond bij een revue, die in verband daarmee gehouden werd. Het lijkt allemaal wat vreemd, want wat kan een vrouw nu te maken hebben met een aardappelras. Ze zou nor maal gesproken alleen met aardappels te doen hebben te gen etenstijd, maar met een aardappelras? Dat zit allemaal zo: vijftig jaar geleden, of om volgens mevrouw Pebesma precies te zijn: 51 jaar geleden zat me vrouw Pebesma toen nog als het schoolmeisje Bintje Jans ma in de klas van meester K. L. de Vries te Suameer bij Bergum. Die meester De Vries was een merkwaardig man, die in zijn vrije tijd niets anders deed dan nieuwe aardappelrassen kweken in de tuin rond de school. Hij kweekte in de loop der jaren tientallen rassen en dat betekende toen nogal wat, want dit vond men in het algemeen nogal overbodig. De oude deden het goed en diesvonden sommigen die hobby van de Suameerster onderwijzer merkwaardig. Hoe dat ook zij: lezen, schrijven en aardrijks kunde konden, hoewel meester De Vries een toegewijd onderwijzer was toch niet zo zijn interesse vasthouden als de aardappels. Hij kweekte zijn piepers niet alleen in de schooltuin, maar zelfs in de klas in bloem potten, die hij in de vensterbanken zette. Aardappelen van de nieuwe oogst stonden iedere herfst weer in de klas bij de kachel te drogen. Ook nog op een andere manier raakte de school bij de aardappel kwekerij van die schoolmeester betrokken. Telkens als die meester een nieuw ras had gekweekt, moest dat ook een naam hebben. Eerst ver noemde hij Christiaan de Wet, daarna zijn negen kinderen, maar ten slotte begon hij de nieuwe rassen de namen te geven van zijn meest vlijtige leerlingen. Die leerlingen werden dus niet alleen ingeschakeld bij het poten, wieden en rooien van de piepers. In 1904 vond meester De Vries weer een nieuw ras in een van zijn bloempotten en laat nu net die Bintje Jansma het beste zijn in rekenen en bord schoonvegen. Dies werd de nieuwe aardappel Bintje genoemd. Doch niemand wilde die pieper eten. Voor vroege aardappelen waren ze te laat, voor de fabrieken niet geschikt en voor de binnenlandse consumptie niet bloe mig genoeg. Het Bintje werd vergeten en meester De Vries liet het bij de laatste manden van deze soort, die 'hij weggaf. Bintje Jansma werd Bintje Pebesma-Jansma, ze werd moeder en de hele geschiedenis zou wellicht vergeten zijn, als niet het Bintje later was ontdekt ergens in de Betuwe onder een andere naam: „Gelderse muis". Die aardappel was zeer gewild in Frankrijk en België en zo werd het Bintje voor de tweede maal ontdekt. Het leeuwendeel van de exportaardappel bestaat uit Bintjes, ze gaan de hele wereic, over Meester De Vries rust reeds lang op het kerkhof van Suameer. Al zijn andere rassen zijn bijna al vergeten, alleen dat ene, dat, terwijl hij enkele honderden guldens kreeg voor zijn pionierswerk, nu miljoenen opbrengt. En, Bintje Pebesma-Jansma is nu grootmoeder. Ze woont in Mars sum. Niemand ziet dat zo, maar zij is de peetmoeder van deze beroemde aardappel, waarvan woensdag in Franeker de historie nog eens werd opgehaald. Men heeft de peetmoeder van die aardappel daarbij kenne lijk niet vergeten. Overigens praat die peetmoeder niet over Bintjes, want ze lust ze zeer beslist niet. tal neemt de personenauto de grootste plaats in, want in totaal zijn er ca. 65 miljoen in gebruik. Van alle landen is het Amerika waar de auto de grootste plaats inneemt, want daar rijden liefst ca. 64 miljoen auto's van allerlei soort rond! De autofabrieken hebben dan ook druk werk en jaarlijks geven zij de wereld dan ook ca. 11 miljoen nieuwe auto's, waarvan ca. 67 pet. bestemd is om oude auto's te vervangen. Steeds meer men sen kopen er echter auto's en daarom wordt het steeds drukker op de wereld. Bij een gecompliceerde autobotsing, die dinsdagavond op de Amersfoortse- weg onder Apeldoorn geschiedde, zijn enkele mannequins uit Amsterdam ge wond. De mannequins en een mode-ont werpster hadden medewerking verleend aan een mode-show te Apeldoorn en keerden met een auto naar huis terug. Aan het stuur zat M. M. T. uit Amster dam, wiens rijbewijs door de politie wera ingevorderd omdat hij ervan wordt ver dacht tijdens het besturen van de auto onder invloed van sterke drank te heb ben verkeerd. Vijf inzittenden van de auto werden per ambulance-auto naar Amsterdam overgebracht, waar twee van hun in het Wilhelminagasthuis moesten worden opgenomen. Mevrouw G., explicatrice alsmede mej. S., mannequin moesten in het Wil- helmina-gasthuis worden opgenomen. De mode-ontwerpster mevr. A. de G.-D. en de mannequin mej. M. van M. konden met betrekkelijk lichte verwondingen naar hun woning worden overgebracht. Evenzo de chauffeur van de auto. (Van onze correspondent) Een felle brand heeft vanochtend vroeg de aardewerkfabriek van de fir ma R. F. de Boer te Workum vrijwel geheel vernield. Om ongeveer half zes is de brand ontdekt door een van de firmanten, de heer F. de Boer. In de fabriek nam hij een verdachte brand lucht waar en op een van de zolders ontdekte hij vuur. Toen hij echter bui ten kwam sloegen de vlammen reeds uit het dak van de fabriek. De brand weer, die vrij spoedig ter plaatse was, kon slechts in hoofdzaak trachten het kantoor en het woonhuis te behouden. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De schade wordt door de verzekering gedekt. Uit overwegingen van openbare orde en veiligheid is aan in het buitenland gevestigde vreemdelingen, die van plan waren deel te nemen aan de 9de Waar heid-zomerfeest, zoals de heer J. R. Campbell, hoofdredacteur van de „Daliy Worker", zondag 27 augustus de toe gang tot ons land geweigerd. Aldus deelt minister Donker mede in antwoord op vragen van het C.P.N. Tweede Ka merlid Wagenaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5