Sovjet-verklaring via Tass Oostelijke grenzen van Duitsland werden in Potsdam vas tgelegd Moskou erkent jurisdictie van de Bondsregering over Oost-Duitsland niet Finse president in Moskou Prof. WIJDE VELD over Zandvoortse pier en boulevardcentrum Technische Hogeschool acht plannen te verwezenlijken Niet alleen maar in sprookjes Markies en markiezin in het klooster N.V.V. dringt nogmaals aan op loonsverhoging Russische wapens voor Oostenrijk dA r Zeer interessante taak voor de Oost- duitse delegatie in Moskou Boelganin mek Sultan Ben Arafa vandaag nog naar Tanger? Vervoersstaking in Parijs duurt voort m Rally's en races verbieden „Gecoördineerde loonpolitiek is in woord en daad ondermijnd SCHITTERENDE TAPTOE DA MP AT FIS Helicopter voor Britse B.B. Rhee weigert het ontslag van de ministers U Het weer I VOOR HET VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1955 79sfe JAARGANG No. 26399 Komnigin Juliana ook naar Porto Rico Causerie voor Noordhollandse burgemeesters N1ET ONGETROUWD Opmerkelijk akkoord bij Renaultfabrieken Nieuwe postzegel voor San Marino 0sowjet- UNIE Polen Adres aan minister: Indonesië beschuldigd van kolonialisme Kwestie der Zuid-Molukken in de Verenigde Naties - Jet rlUKIMO Of itijat luw' Waterdichte bromfietskleding bureau SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. ITmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severirv. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF Z8 cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor «dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, 12.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Russische redering heeft giste ren duidelijk gemaakt dat z'j de Oos telijke grenzen vdn Duitsland als defi nitief geregeld beschouwt door de T'otsdamse overeenkomst van 1945. De Sovjet-regering zal de jurisdictie van de Duitse federale republiek slechts er kennen „over gebied onder haar soe vereiniteit". De verklaring, uitgegeven via hef persbureau Tass, was als ant woord bedoeld op Adenauers uitlating °P een persconferentie te Moskou, dat de grenzen van Duitsland alleen maar definitief getrokken kunnen worden in «en vredesverdrag, en op Adenauers brief aan Boelganin, waarin gezegd Werd dat de federale regering geheel Duitsland vertegenwoordigt. Tass deel de mee, naar aanleiding van Adenauers opmerking over de Duitse grenzen enz. gemachtigd te zijn door de Russische regering, het volgende te verklaren: >,De Sovjet-regering beschouwt de Duit je federale republiek als een deel van Duitsland. Hef andere deel van Duits land is de Duitse democratische repu bliek. In verband met de vestiging van diplomatieke betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Duitse federale repu bliek, acht de regering der U.S.S.R. het noodzakelijk te verklaren dat de kwes tie van de grenzen van Duitsland is opgelost in Potsdam en dat de Duitse federale republiek haar jurisdictie uit oefent over het gebied onder haar soe vereiniteit". Ambtenaren van het Ame rikaanse departement van buitenland se zaken hebben gisteren meegedeeld, dat het niet juist is, dat de kwestie van de Duitse grenzen in 1945 te Potsdam door de regeringshoofden van Groot- Brittannië, Ruslandd en de Verenigde Staten is geregeld. Volgens de tekst van de over eenkomst van Potsdam kwamen de regeringsleiders, respectievelijk Att- lee, Stalin en Truman, overeen, dat de definitieve vaststelling van de gren zen zou worden uitgesteld tot het slui ten van het vredesverdrag. De Oostduitse radio heeft gisteren VertelH dat de Russisch-Oostduitse be sprekingen die vandaag in Moskou zijn Wonnen kwesties van soevereiniteit V veiligheid zullen bestrijken. Ook Wd te verstaan gegeven dat de Oost- W'fsers de kwestie van de vrijlating ®er krijgsgevangnen aan de crde zullen Stellen. Hier werd aan toegevoegd: „De regeringsdelegatie yan de Duitse de mocratische republiek zal de interes santste taak hebben die een Duitse delegatie ooit heeft gehad in de Sov jet-Unie" De Oostduitse president, Pieck heeft de Sovjet-Unie officieel om vrijlating verzocht van alle Duitse uiiiiiiuuiiiiiuuiiiiiiiniiiiiiiiiHiiiiiuiiiiMiiiiiiiiuiiiiiiiiui Maarschalk Boelganin, de TT).re™i®^ de Sovjet-Unie, is ziek. pU heelt presiuerit paasjkivi van Finland, die gisteren in Moskou is aangekomen, niet Op het vliegveld kunnen begroeten. Uit het uitblijven van een officiële bekend making leidt men af, dat er „een reden Voor ongerustheid is. Na een korte re devoering verliet de FinSe president het Vliegveld vergezeld van maarschalk PAASIK1V1 TVorosjilov, de president van de Sov- Jet-Unie. Paasikivi had in zijn redevoe ring verklaard dat hij bij vorige gele genheden onder moeilijke omstandighe den naar Moskou was gekomen, maar "ij hoopte dat deze keer zijn bezoek bijdragen tot de versteviging van de vriendschap tussen de beide landen. Officieel is niets meegedeeld over de fwesties, welke de Finse president in "Toskou gaat bespreken. Tijdens de af gelopen weken liep het gerucht, dat de ^bvjet-Unie wellicht bereid zou zijn de Uootbasis Porkkala of gedeelten van Wrelië prijs te geven. Deze waren bij Se wapenstilstand van 1944 aan de fdssen toegevallen. Wat de Russen mervoor zouden verlangen, kan nie mand zeggen. De „Chicago Tribune" meldde giste- dat functionarissen in Washington efcening houden met de mogelijkheid, at de ziekte van premier Boelganin frband houdt met een regeringswijzi- Blng in de Sovjet-Unie. „j?® correspondent van het blad schreef Washington, dat president Eisenho- v.f.rlri Genève vernomen had, dat een v-;'21g.ln§ in de verhoudingen in het Vj.^ro hi verwacht kon worden, die Ni- cnrv,™ oesj tsjev, de leider van de -mumstische partij, in de hoogste 16 zou brengen. (Reuter) krijgsgevangenen, aldus heeft het Oost duitse persbureau A.D.N. gisteren ge meld. In een brief aan de president van de Sovjet-Unie, maarschalk Woros- jilov, verwees Pieck naar de eerder ge houden Russisch-Oostduitse onderhan delingen over deze kwestie en meende hij dat thans de tijd gekomen was voor een stap bij de Opperste Sovjet, die de bevoegdheid heeft een definitief be sluit te nemen. Volgens A.D.N. was de brief gedateerd: 31 augustus. Prof. Car lo Schmidt, lid van de Westduitse af vaardiging naar Moskou, heeft gister avond tegen een verslaggever van Reu ter gezegd dat de Westduitse delegatie te Moskou is meegedeeld, dat presi dent Pieck de Russische regering heeft verzocht Duitse gevangenen vrq te la ten. Kanselier Adenauer heeft gisteren verklaard dat hij alles bereikt heeft, wat maar bereikt kon worden geduren de zijn besprekingen te Moskou. Hij zei te geloven dat vestiging van nor male betrekkingen met de Sovjets de unificatie van Duitsland zou verhaas ten. Kennelijk goed geluimd vertelde Adenauer aan parlementsleden van zijn christen-democratische partij: ,,Ik ben er van overtuigd, dat als we neen had den gezegd bij het voorstel, de diplo matieke betrekkingen te herstellen, dit de zaak der hereniging ernstig ge schaad zou hebben." De kanselier heeft gistermorgen de ambassadeurs van de Verenigde Staten en Frank rijk en de Britse zaakgelastigde ont- TanBen- HiJ heeft hun verzekerd, dat de bondsrepubliek zich zal houden aan de verdragen met het westen. Toen hij zich naar de bijeenkomst van zijn frac tie begaf, vertelde Adenauer aan de pers: „Ik heb liet vertrouwen dat de bondsdag de resultaten van de bespre kingen van Moskou met grote meer derheid zal goedkeuren misschien zul len daar zelfs de socialisten bij zijn. Hii voegde hier aan toe, dat <le bespre kingen van Moskou de moeilijkste uit ^carrière geweest zijn. Op 22 sep tember zal Adenauer verslag aan de kamer uitbrengen. Het zomerreces van de kamer is dan geëindigd. Namens alle katholieken in ui s- land heeft de aartsbisschop van Keu len, Joseph kardinaal Fnngs, in K- nigstein de bondskanselier wat de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie betreft, zei kardi naal Frings: „Aan de geestelijke situ- verandert daardoor niets. Het licht verdraagt zich niet met de duis ternis en de heilige gelooft niet m het dialectisch materialisme". De moeilijkheden in verband met de kwestie van het altreden van sultan Ben Arafa van Marokko zijn vrijwel overwonnen, zo heeft een regerings- woorvoerder te verklaard. Hij gaf geen bijzonderheden. Naar in krin gen, die in nauw kontakt staan met premier Faure, werd meegedeeld, zijn de bezwaren, die Spanje had tegen de toelating van sultan Ben Arafa tot Tanger in feite overwonnen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pi- nay, heeft woensdagavond een onder houd hierover met de Spaanse ambas sadeur gehad. De Franse regering streeft er naar, vandaag of morgen gelijktijdig te komen tot: 1. Het overbrengen van de sultan naar Tanger. 2. Het uitgeven van een verklaring over beginselen, die voortaan ten grondslag zullen liggen aan de Frans- Marokkaanse betrekkingen. 3. Het benoemen van een regentsehaps- raad van drie leden, die de eerste Ma rokkaanse regering zal benoemen. (Rtr). Koningin Juliana zal de volgende maand op weg naar West-Indië ook een bezoek brengen aan Porto Rico. De Engelse koninklijke familie brengt op het ogenblik haar vakantie door op kasteel Balmoral in Schotland. Vooral de kinderen genieten daar van het bui tenleven. De kleine prinses Anne is al geheel vertrouwd met de pony Greenslee- ves, maar moeder moet haar nog even in het zadel helpen. Tijdens de bijeenkomst van burge meesters uit Noord-Holland gisteren in Zandvoort gehouden, heeft prof. H. Th. Wijdeveld, architect te Bloemendaal, zijn plannen nader toegelicht met be trekking tot het boulevard-centrum en de pier in de badplaats. Veel nieuwe facetten zijn daarbij niet aan het licht gekomen. De spreker hield zijn cau serie onder de titel „Regeren is voor uitzien". Het lag in de lijn der verwach ting, dat hij onder dekking van deze ti- Het Egyptische ministerie van on derwijs heeft bekend gemaakt, dat geen ongehuwde onderwijzers les mogen geven op meisjesscholen. Alle ongehuwde onderwijzers op deze scholen worden nu vervangen door gehuwde. De niet-communistische Franse vak bonden hebben hun leden bij de Parijse metro- en autobusdiensten, die sinds dinsdag j.l. in staking zijn, verzocht he- denmogen het werk te hervatten. Zij waren met de directies van genoemde diensten tot overeenstemming gekomen over een loonsverhoging van vijf pro cent, die met terugwerkende kracht tot 1 september zou worden uitbétaald. In de periode van 1 januari 1956 tot juli 1957 zou dit percentage geleidelijk wor den verhoogd tot negen procent. De com munistische vakbond C.G.T. verklaarde zich hiermee evenwel niet tevreden en vanmorgen is de staking bij de métro, die aanvankelijk een kleine minderheid betrof, praktisch compleet geworden. Slechts op vier van de veertien stads- ljjnen reden de treinen normaal. Dui zenden Parjjzenaars moesten naar hun werk lopen of liften. Bij de autofabrieken van Renault is tussen directie en werknemers een nieuw akkoord gesloten, volgens hetwelk de partijen zich verplichten gedurende een periode van twee jaar, te rekenen van af 1 Januari a.s., bij een eventueel geschil niet tot uitsluiting of staking over te gaan zolang niet alle middelen om tot een vreedzame oplossing te komen, zijn uitgeput. Voorts is overeengekomen dat elk lid van het personeel recht heeft op drie we ken vakantie per jaar. Tenslotte worden de lonen direct met drie procent ver hoogd, waarna in 1956 en 1957 nog een jaarlijkse verhoging van vier procent volgt. Het is de eerste maal, dat in Frank rijk, en waarschijnlijk in Europa, met een dergelijke grote onderneming een overeenkomst wordt gesloten, welke zulk een lange periode beslaat. (AFP) tel zijn vooruitstrevend pierplan wat na der zou onthullen. De pier zal in ovale vorm gebouwd worden met een lengte van in totaal 1100 meetr. De beide mondingen van de pier zullen een indrukwekkend complex van hotel, restaurants, woningen, thea ter, cinerama en ondergronds station omsluiten. Het huidige station moet verdwijnen, hetgeen wel door niemand betreurd zal worden. Het stationsplein zal het hart worden van het complex. De pier krijgt twee verdiepingen. De onderste promenade is bestemd voor alle gemotoriseerde verkeer, terwijl de bovenste wandelaars de gelegenheid biedt boven de zee te flaneren. Bij het veste punt, op 400 meter afstand van de kust, zal een restaurant de toeristen op vangen. De pier zal bestaan uit 30 over spanningen, elk ter lengte van ruim 30 meter. Prof. Wijdeveld deelde mede, dat het project nauwkeurig was bekeken door deskundigen van de Technische Hoge school in Delft. Deze verklaarden na afloop, dat zjj het plan technisch volle dig mogelijk achtten. De verwezenlijking van het plan brengt voor de gemeente Zandvoort ern stige financiële consequenties met zich. De reorganisatie van liet stationsplein zal er onder meer toe noodzaken, dat alle bebouwing tussen het station en de kust wordt opgeruimd. Dat hiermee grote bedragen gemoeid zijn, spreekt vanzelf. Zandvoort zal dus met het Rijk hierom trent een overeenkomst moeten tref fen, waarbij het laatste zich wel zal verbinden de nodige tegemoetkoming te verlenen. Het totaal van de kosten, louter benodigd voor het bouwen van de pier en het boulevardcentrum, wor den geraamd op 95 miljoen gulden. IIIIIIIMIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIII HM »tU«IU« Ter gelegenheid van de zevende inter nationale postzegelmarkt heeft de klein ste republiek ter wereld, San Marino, op de Noordkust van Italië, een nieuwe postzegel uitgegeven. De nieuwe zegel is in het blauw uitgevoerd en vertegen- w 1ordigt een waarde van 100 lire. Op de postzegel staat een schilderachtige voorstelling van een zeilboot, die met volle zeilen het water doorklieft. Hebben reuzen werkelijk bestaan Deze vraag, die de mensheid al sinds eeuwen bezig houdt, lijkt zo langza merhand bevestigend te moeten worden beantwoord. Er zijn in de afgelopen honderdvijftig jaar vondsten gedaan, die er op wijzen, dat er op aarde inder daad reuzen hebben gewoond. Omstreeks 1800 vond de prehistoricus professor Maska in de Schipkagrot, bij Strammberg in Moravië, een stuk van een menselijke onderkaak. Wat het formaat betreft, moest de vondst van een volwassen mens afkomstig zijn. Drie nog niet doorgekomen tanden echter wezen er op, dat de kaak had toebehoord aan een kind, dat nog niet klaar was met wisselen, toen het stierf. Vijftig jaar later vond professor A b- sclon bij Ondratice, eveneens in Tsje- choslowakije, een hoeveelheid gereed schappen uit het stenen tijdperk. Een deel hiervan was van normale afme tingen, de overige voorwerpen echter waren zó groot, dat een mens uit onze tijd er onmogelijk dagelijks mee om zou kunnen gaan. Reuzentanden, na de tweede wereld oorlog op Java en in een Chinese apo theek gevonden, die, hoewel van men sen afkomstig, anderhalf tot tweemaal zo groot als normale tanden bleken te zijn, droegen aan de bestaande reuzen- theorie hun steentje bij. Professor Mohr, een Weense ge leerde, die zich intussen met het vraag stuk is gaan bezighouden, is tot de volgende conclusie gekomen: reuzen- gereedschappen passen slechts in reu- zenhanden, en reuzenhanden (en -tan den) kunnen aan niemand anders dan aan reuzen hebben toebehoord. Vandaar de veronderstelling, dat er op aarde, althans in bepaalde gebieden, eens reuzen hebben gewoond. Het kaartje geeft de vindplaatsen van de reuzenkaak en het gereedschap aan. Zowel de Schipka-grot als Ondratice liggen aan de grote weg, die in de oudheid het Wener bekken met de Oostzee verbond. WENER BEKKEN TSJECHQr* 'o^TWAKUt f HQHGARU E j *OEMCNtE «RNOV,\ OPAWA® I IiCHlPKA CPOT I OSTRAWA OLOMOUC STRAMMBERG •pROSTEJOW MOR AVI E 15 5 3 5 11V P E Cf Na 35 jaar gelukkig getrouwd te zijn geweest zijn de markies en de markiezin De Vogue gisteren in het klooster getre den in het besef, dat hun kinderen hun bestemming hebben gevonden. Melchior markies De Vogue, een telg van een van de oudste en rijkste fami lies in Frankrijk, eigenaar van vele kas telen en directeur van verscheidene gro te maatschappijen, trad uit het wereld lijke leven en ging als Benedictijn de abdij van Pierre-qui-Vire binnen. De markiezin koos als petitie soeur de l'Assomption een leven van werken on der de armen van Parijs. De markies, die als bankier de Franse regering adviseerde, zal voortaan in een bruine pij eenvoudig werk verrichten in alle nederigheid en de markiezin zal troost gaan brengen aan de armsten der armen van Parijs. Zij namen hun besluit, het wereldlijke leven vaarwel te zeggen, de vorige maand. Dat besluit baarde groot opzien. De markiezin De Vogue was een beken de en buitengewoon goed geklede ver schijning in de openbare wereld. Zij vertoonde zich op 26 augustus j.l. voor het laatst in het openbaar. Op die dag trouwde hun zoon Geoffroy met Helène de Carmoy, een dochter van de graaf De Carmoy. Hun fortuin hebben zij over gedragen aan hun vijf kinderen. Hun besluit vloeit voort uit het ver langen hun leven af te ronden in een sfeer van volmaakte christelijkheid. De Nederlandse Vereniging Bescher ming Voetgangers meent, dat er van auto- en motorraces een demoraliseren de invloed uitgaat op het gedrag van de weggebruikers, vooral op de jeug dige. In een adres aan de minister van Verkeer en Waterstaat dringt het be stuur van de vereniging er daarom op aan, geen vergunning meer te verlenen voor auto- en motorraces te Zandvoort en Assen. De Vereniging Bescherming Voetgangers geeft in dit adres tevens een, aan de pers ontleend, aantal voor beelden van excessen bij rally's buiten gesloten circuit. In het adres wordt de hoop uitge sproken, dat daarom een verbod zal worden ingesteld tot het houden van autorally's. Het hoofdbestuur van het N.V.V. heeft in zijn donderdag te Utrecht ge houden vergadering zijn instemming betuigd met het voornemen van de re gering om, in afwachting van het S.E.R.-onderzoek, nu reeds een uitbrei ding te geven aan de vakantierichtlij nen, waardoor het toegestaan zal wor den de vakantie uit te breiden voor volwassenen tot aaneengesloten da gen plus 3 snipperdagen en een vakan tiebijslag te verlenen van twee weken loon (4 pet. van het jaarinkomen), als mede een dienovereenkomstige uitbrei ding te geven aan de vakantierechten voor jeugdigen. Het hoofdbestuur konstateert, dat de door hem reeds bij herhaling uitgespro ken verwachting, dat het niet mogelijk zou zijn het reële loonpeil te verho gen door prijsdaling, helaas bewaarheid is. Sedert de laatste loonronde is het nationale inkomen niet onbelangrijk ge stegen en het reële loonpeil door een stijging van de kosten van levensonder houd enigermate gedaald. Derhalve dient >~aar de mening van de hoofdbesturenvergadering het ver strekken van een rechtvaardig aandeel in de gestegen welvaart aan de werk nemers door een nominale loonsver hoging te geschieden. In dat verband kan de vergadering zich wel verenigen met het voornemen van de regering om een onderzoek door de S.E.R. te laten instellen naar de sociaal-econo mische positie van ons land in verband met een mogelijke verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Gehoopt wordt dat dit rapport zo spoedig mogelijk zal wor den uitgebracht. De hoofdbesturenvergadering, aldus besluit deze verklaring, onderstrepende de noodzakelijkheid om de gecoördineer- De republiek der Zuid-Molukken heeff gisteren Indonesië beschuldigd van „koloniale onderdrukking", en verzocht om terugtrekking van de Indo nesische strijdkrachten uit de Zuid- Molukken. De republiek heelt boven dien bij de Verenigde Naties aange drongen op het in behandeling nemen van haar zaak. De afvaardiging van de Zuid-Moluk ken in de Verenigde Staten heeft in gelijkluidende brieven aan de zestig ledenstaten van de Verenigde Naties verzocht om hun steun bij het „zo spoe dig mogelijk" indienen van de kwestie der Zuid-Molukken op de aanstaande Algemene Vergadering van de Verenig de Naties. (Reuter) |5? de loonpolitiek ook in de toekomst te handhaven terwille van het behoud van een volledige werkgelegenheid, een evenwichtige betalingsbalans, een zo hoog mogelijk levenspeil voor de gehele arbeidsbevolking en een rechtvaardige verdeling van de loonsom tussen de werknemers in de verschillende be drijfstakken, spreekt haar ernstige ver ontrusting uit over de ondermijning in woord en daad van deze politiek. Zij doet een dringend beroep op het ge hele Nederlandse volk deze politiek, niet alleen ten bate van de sociaal-econo mische positie van de werknemers, maar ook terwille van de gehele be volking, te steunen. (Van een verslaggever) Een schitterend militair taptoe Is donderdagavond voor het paleis in de hoofdstad geblazen. Een vertoon zoals Amsterdam tot dusverre niet gekend heeft. Ter gelegenheid van de twee con gressen van inter-geallieerde reserve officieren die thans worden gehouden, had men de medewerking verkregen van de Koninklijke Militaire Kapel, de ka pel van de Koninitlijke Luchtmacht, de Johan Willem Friso-kapel. het fanfare corps van de Genietroepen, de tamboer corpsen van de Garde Grenadiers, de Garde Fuseliers „Prinses Irene" het corps van de Garde Jagers met hun zeldz me en moeilijk besneelbare jacht hoorns. De regie was in handen van de kapelmeester van de K.M.K.. kapitein Rocus van IJperen. Een exercitieneloton van de Koninklijke Luchtmacht deed de tiendnizenden bezoekers verbazen met fabelachtig uitgevoerde geweer- en marsbewegingen. De regie leverde een voor Amsterdam buitengewoon en imponerend schouw en luisterspel op. Alle corpsen waren in hun verscheidene ceremoniële tenues gekleed. Voortreffelijk werden de mas sale marsmuziek en koralen uitgevoerd. Ten slotte klonk vanaf het dak van de Nieuwe Kerk „Last Post" In het donker vlamde ineens het gebrandschilderde, gothische glas van de kerk op, in tien tallen schijnwerpers stond het paleis in een strakke wedijver van lijn en scha duw. De nationale vlag werd op de top van de Nieuwe Kerk in de zwarte nacht hemel gevangen door een schijnwerper, waarna groots en indrukwekkend een gezamenlijk gespeeld „Wilhelmus" het sluitstuk vormde. De geestdriftig applau disserende menigte begeleidde de corpsen op hun afmars. De Engelse B. B. heeft een helicopter aangeschaft, om in geval van nood o.a. dienst te doen voor verkenningen, het leggen van verbindingen als de radio is uitgevallen en het redden van slachtoffers. Hier begint het toestel onder grote publieke belangstel ing een proefvlucht. De Oostenrijkse regering heeft be kend gemaakt dat de Russische am bassadeur in Oostenrijk, Hjitsjew, kanselier Raab verwittigd heeft dat zijn regering gevolg zal geven aan het ver zoek van de Oostenrijkse regering het Oostenrijkse leger wapens en munitie te leveren. Gestuurd zullen worden: geweren, automatische pistolen, revol vers, houwitsers, kanonnen, tanks, trucks, vliegtuigen en diverse soorten munitie. Raab heeft aan Iljitsjew ver zocht de dank van de Oostenrijkse re gering over te brengen aan de Sovjet regering. Het communiqué is de eerste bekend making dat de Oostenrijkse regering om Russisch oorlogsmateriaal ge vraagd heeft. De Westerse mogendhe den hebben het pas opgerichte Oosten rijkse leger reeds wapens en diverse soorten uitrusting, zoals tanks en trucks geleverd. Regeringsautoriteiten zei den dat de wapens en munitie die van de vier bezettingsmogendheden ontvan gen worden, Oostenrijk zullen helpen zijn nieuwe leger op te bouwen. Een woordvoerder zei dat de regering bo vendien van plan is wapens en munitie te kopen van neutrale landen in Europa. Vorige week is de wet op de oprich ting van het leger door het parlement goedgekeurd. Volgens gezaghebbende Oostenrijkse kringen zal het leger twin tig tot dertig duizend man omvatten. President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft de ontslagaanvrage van elf van zijn ministers verworpen. Deze mi nisters wilden aftreden wegens de ern stige critiek die in de Nationale Ver gadering is geuit tegen de economische politiek van de regering. De Zuidkore- aanse Nationale Vergadering kan een minister niet tot aftreden dwingen. Advertentie BARTfcLJO RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD B0LSTR 48 ADAM TEL. 717162 (Tot zaterdagavond) Veranderlijke bewolking met en kele buien. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.18-18.55. Maan: 7.53-18.48.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1