Mr. ir. Haveman: De invloed van de emigratie wordt overdreven „Het zal in Nederland druk genoeg worden Mgr. J. Romeijn te Wassenaar tot bisschop gewijd Amendementen kleuteronderwijs souden 25 miljoen vergen „CLUB VAN HONDERD VIST IN BENNEBROEK Kruiswoordraadsel Intergeallieerde reserve officieren congresseren arabesken 0 PERPER Spanning op de arbeidsmarkt Een beleid op lang zicht L Minister Cals heeft slechts enkele toezeggingen gedaan Negen en zeventig keer kwam het schepnet er aan te pas Hoofdprijs valt op vermiste obligatie Mgr. J. P. Huibers consecrator Halteplaats Sloterdijk 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1955 PAGINA Tieni procent Kapitaalexport In 1981 Nuchter mens Nederlandse taal in Australië Verwrongen beeld De eerste trek is een GOLD FLAKE waard! f dc*dfdt OPLICHTER GEPAKT Eervol ontslag voor mr. Kesper Dr. R. Brenninikmeijer f waarschuwen tegen door W.H. VANEEMLANDT Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag r (Van onze Haagse redacteur) Stopzetting van de emigratie zou de huidige spanning op de arbeidsmarkt slechts in geringe mate beïnvloeden. Het probleem zou voor 90 pet. blijven bestaan, terwijl men met het badwa ter ook het kin in casu de toekom stige emigratiemogelijkheid zou ver spelen. Dit zei donderdagavond in het Kurhaus te Scheveningen mr. ir. B. W. Haveman, regeringscommissaris voor de emigratie, op een bijeenkomst door het verbond van Nederlandse Werkge vers georganiseerd ter gelegenheid van het bezoek aan ons land van de heer Thomas A. Rice, president van de Ca nadian Manufacturers Association. Mr. Haveman wil niet ontkennen, dat de emigratie het probleem van de huidige spanning op de arbeidsmarkt enigr mate verscherpt, maar: de in vloed van de emigratie op deze span ning wordt wel wat overdreven groot voorgesteld. Ter illustratie wees spr. op de cijfers over 1954. Voor dat jaar staat de omvang der mannelijke be roepsbevolking op ruim drie miljoen personen. Van deze beroepsbevolking emigreerden netto ruim 11.500 manne lijke beroepsbeoefenaren, d.i. 1/3 pet. Tegenover dit emigratie-overschot staat een aanwas van circa 43.000, derhalve 1,1 pet. van de beroepsbevol king. Het feit, dat er meer beroepsbe oefenaren emigreren dan immigreren verbruikt dus een vijfde deel van de aanwas, die zonder emigratie-over schot 54.000 in plaats van 43.000 zou hebben bedragen. Stelt men het haussetekort 100.000, dan blijkt, dat de emigratie dit pro bleem op zijn hoogst voor tien procent beïnvloedt. Lang niet alle emigranten zijn immers onmisbare arbeidskrach ten. Houdt men voorts in gedachten, dat de aanwas der beroepsbevol king in de eerstvolgende jaren geleide lijk, doch daarna (1960-1965) zeer snel lal toenemen, dan mag gezegd wor den, dat de schade niet buitenpropor tioneel groot is. De regering bevordert emigratie op een gematigd niveau, aldus mr. Have man. Dit blijkt uit de slechts beperkte invloed, welke van de emigratie uit- r'| «gaat op de bevolkingsgroei. Men kan I niet op het ene ogenblik remmen en op een ander moment, als het beter uit komt, de kraan wijder openzetten. Een dergelijke politiek zou door geen ehkei immigratieland aanvaard worden. Wanneer men suggereert, dat de emi gratie nu maar gestaakt moet worden, dan doet mij dit, aldus spr., altijd ver onderstellen, dat er mensen zouden zijn, die als ze zich gezond en fit voe len, zouden zeggen: nu ga ik mijn ziek teverzekering maar eens opzeggen. Men zou ook kunnen ageren voor alge hele afschaffing van de werkloosheids verzekering en van wachtgeldfondsen; wij hebben immers een topconjunctuur en een overspannen arbeidsmarkt! Laat men dan ook de premies voor wacht gelden en werkloosheidsuitkeringen af schaffen; dan hebben we meteen het probleem van een loonronde zonder prijsverhoging opgelost, zo voegde spr. er ironisch aan toe. De commissaris voor de Emigratie wees verder op de samenhang tussen kapitaalexport en emigratie. Kapitaal export vormt in versterkte mate de ruggegraat van de verhoogde interna tionale activiteit, welke nodig is om Nederland internationaal het aanzien en de invloed te verschaffen, die bij onze traditie passen en onze welvaart dienen. Om het even of dit kapitaal dient om Nederlandse ondernemingen elders ter* wereld tot ontwikkeling te brengen, of om andermans initiatieven te verwezenlijken, goodwill voor afzet van onze producten te kweken, handel te financieren het doet er weinig toe: als maar duidelijk voor ogen staat, dat doelmatige buitenlandse investerin gen ankers zijn voor de toekomstige po sitie van ons land. Anders zal Neder land een kleine vergeten provincie wor den in een samengroeiende wereld. De mogelijkheden tot kapitaalexport staan echter in direct verband met de mate, waarin emigratie plaats vindt. De bevolkingsgroei beïnvloedt het ni veau der in het binnenland vereiste in vesteringen, welke weer de mogelijk heid en de omvang van kapitaalexport bepalen. Kapitaalexport van enige be tekenis zou daarom ten nadele gaan van de ontwikkeling van het nationale inkomen, tenzij een jaarlijkse emigra tie op redelijk hoog niveau een verlich ting brengt ten opzichte van de in het binnenland vereiste investeringen. Mr. Haveman bracht onder de aandacht van zijn gehoor, dat ons land thans 1,8 miljoen inwoners meer telt dan in 1940 en dat de bevolking volgens een prognose van het C.B.S. in de komende 25 jaar nog met een derde van de huidige omvang zal toenemen, namelijk met 3,6 miljoen. In 1981 zal Nederland zonder emigra tie circa 14,3 miljoen inwoners heb ben. Als het huidige emigratieniveau van ongeveer 20.000 zich gedurende 25 jaar zou handhaven, dan zou de bevolkingstoename afgeremd worden met 661.000. Dit wil zeggen, dat wij in 1981 toch nog altijd 2,7 miljoen in woners meer zullen hebben dan thans. Het zal in ons land druk ge noeg worden om ieder zich stadsbe woner te doen gevoelen, met of zon der emigratie. Over het algemeen is de emigrant een nuchter mens, aldus spr. Hij staat vrij sceptisch tegenover de stabiliteit van de huidige conjunctuur. Geen won der overigens: de jeugdwerkloze van 1935 is nu 38 jaar en hij bezint zich op de toekomst van zijn kinderen. De ou deren, die raad geven aan de jonge ren, de zestigers van nu, maakten de hausse van de twintiger jaren, daarna de crisis en de aanpassing ten volle mee. Zij kunnen overtuigd zijn, dat een zo diepe recessie wellicht niet meer te vrezen is, maar dat zij zich niet la- (Van onze Haagse redacteur) Ruim zes jaar geleden emigreerde een leraar van het Zwolse gymna sium naar Melbourne. Hij werd daar aan de universiteit lector in de Ne derlandse taal en letterkunde en do ceert er ook Nederlandse geschiede nis. Op het ogenblik studeren bij hem 75 Australiërs Nederlandse taal. Ook is het Nederlands als moderne taal in de staat Victoria als eind examenvak op de middelbare scho len ingevoerd; er bestaat grotere be langstelling voor dan voor bijvoor beeld het Duits. Waarschijnlijk zal ook in de staat New South Wales het Nederlands binnenkort als keuzevak op de middelbare scholen worden toegelaten. Dit deelde de commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, donderdag mede in een redevoering, gehouden in het Kurhaus te Scheve ningen. ten verblinden door de huidige conjunc tuur is hun moeilijk kwalijk te nemen. Daarbij komt, dat de jongeren iets wil len worden en in ons land met zijn tal rijke voorschriften aan de verkeerde kant van de bordjes „Verboden Toe gang" staan. Men moet in Nederland bepaald tot de kleine groep van de bo- venmiddelmatigen behoren om zich als zelfstandige te kunnen vestigen en handhaven. Het is op-.ierkeljjk welk een hoeveelheid opgekropte energie er los komt, zodra de Nederlander elders de mogelijkheid tot zelfstandige vestiging krijgt. Onze emigranten met hun opgestroopte hemdsmouwen zijn on ze bert 3 ambassadeurs. Beziet men de situatie op de arbeids markt en daartegenover, maar ten on rechte, de emigratie op korte termijn, dan krijgt men het verwrongen beeld, waarin bevordering der emigratie naast de komst op tijdelijke basis van buitenlandse mijnwerkers en scheeps- bouwarbeiders een dwaze paradox lijkt. Deze buitenlandse arbeiders komen echter op een vergunning voor maxi maal twee jaar en zonder gezin; hen als tegenbeeld te kiezen voor de emi- Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Er bestaat een redelijke kans, dat aan de bezwaren tegen de hoge stichtings- kosten, die de verdedigers van het bij zonder kleuteronderwijs in de Tweede Kamer naar voren hebben gebracht, enigszins zal worden tegemoet geko men. Minister Cals heeft in zijn ant woord aan de Kamer laten doorsche meren dat van de 25 pet. van deze kos ten, die als waarborgsom moeten wor den voldaan, wel iets af kan. Hij gaf echter te kennen dat 15 pet. een te grote verlaging zou zijn. „Wij moeten met het kleuteronderwijs voorzichtiger zijn dan met het lager onderwijs, daar de leerplicht hier ontbreekt." Om dezelfde reden ziet de minister geen kans het schoolgeld voor de kleu terschool af te schaffen. Hij herinnerde de Kamer er aan dat bij de discussies over de kosteloze lagere school destijds de leerplichtige leeftijd juist als grens was aangegeven. 'Budgetaire motieven die de heer Peters niet had kunnen ont dekken tegen afschaffing van het school geld zijn er toch wel in zoverre dat de minister geen 25 miljoen meer voor het kleuteronderwijs uit de begroting kan persen. Dit bedrag zou namelijk moge lijk zijn om aan alle verlangens te vol doen die in de 21 amendementen van de Kamer naar voren zijn gebracht. Dr. Mol kreeg de toezegging dat uit breiding van geneeskundig toezicht ook op het lijstje van de minister voorkomt. Minister Cals had alle waardering voor zijn hartstochtelijk betoog. Hij merkte echter op dat de wetgever slechts de ÖL ^=£L5a2L* kan aangeven. De prak kelijke verhoudingen is wel gemakke lijk, maar daarom nog niet juist. Emi- gratiepolitiek vraagt een beleid op lang zicht. Indien het waar is, dat de wel vaart en het welzijn van ons volk voor een belangri„~ deel afhankelijk zullen blijven van zijn internationale positie en faam, dan mag de na-oorlogse emi gratie een van de waardevolste bijdra gen heten tot het bereiken van de plaats, welke wij internationaal kunnen bezetten. De nadelen, welke er ontegen zeglijk zijn, wegen hiertegenover licht, aldus mr. ir. Haveman. tijk zal moeten leren of deze ook goed benut zullen worden. Het wetsontwerp is een eerste stap tot versteviging van de onderbouw van ons onderwijsstelsel. Het zal ongetwijfeld nog door meer wet telijke maatregelen gevolgd worden. Men kan niet alles ineens regelen. Hij bracht hulde aan degenen die tot dusver re als leidsters hun plicht hebben ge daan. „Het particulier initiatief heeft zich in Nederland weer van zijn beste zijde doen kennen." Om twee redenen kon de minister nog niet het probleem van de leerlin- genschaal oplossen: onvoldoende leid sters en te hoge kosten. Brengt men de klassen op 35 leerlingen, dan zou daar alleen reeds ruim 12 miljoen mee gemoeid zijn. Ook de sociale verzorging van het personeel zou de minister nog wel wat beter willen maken maar hij wil geen overgangsbepalingen in de wet inlassen. Dan gaat het juist als bij de kweekschoolwet: de illusies blijken ten slotte vals te zijn. Mevr. Fortanier-de Wit(V.V.D.) kwam met de minister in discussie over de positie van de openbare kleuterschool. Zij had betoogd dat er een dubbele rem op deze school zou zijn aangebracht, maar de minister vond dat één van die twee eerder een versnelling was. Zij kreeg echter de toezegging dat er wij ziging in de wet zal worden aangebracht, waardoor nog duidelijker zal worden dat er geen reden is tot vrees voor achter stelling. Ten aanzien van de opleiding tot kleu terleidster zei de minister dat het te gevaarlijk zou zijn nu reeds vast te leggen dat een 3-jarige cursus in 1958 zou kunnen beginnen. Dan zou er een dreigend tekort aan leidsters in dat jaar kunnen ontstaan. Bij nadere bestudering zal hij er wel van uitgaan dat er beter één in plaats van twee cursussen kan komen. Op het ogenblik is er in het kleuteronderwijs geen direct tekort aan leidsters. De toekomst hangt voor een groot gedeelte af van de belangstel ling van de ouders. De volgende week gaat de Kamer de wet nog in details behandelen. Mevrouw Jonckheer uit Antwerpen was reeds enige tijd een obligatie kwijt van de Belgische lotenlening voor de wederopbouw. Tegen haar vriendinnen had zü reeds dikwijls gezegd: „Je zult zien dat op mijn verdwenen obligatie nu juist de hoofdprijs valt". Zij heeft gelijk gekregen, want enkele dagen ge leden werd bekend gemaakt dat zij in derdaad een millioen francs had ge wonnen met haar obligatie.... Mevrouw Jonckheer zal het geld ech ter slechts in ontvangst kunnen nemen, indien zij de betreffende obligatie kan overleggen. Zij heeft nu aangifte ge daan bij de politie van de verdwijning van het kostbare stuk. Het nummer van de obligatie is door de pers verspreid. Mevrouw Jonckheer hoopt nu maar dat de vinder de obligatie terug zal bren gen. (A.N.P.) Te Amsterdam is een veertigjarige koopman gearresteerd, die verscheide ne personen heeft opgelicht door hen te vertellen dat hij recht had op „her- bouwplichten", waarvoor de overheid premie geeft. Hij deed zich verder voor als eigenaar van een winkel met wo ning en lichtte aldus een dame voor 2000 op en voorts een kamerverhuur der voor 2500 door hem voor te spie gelen dat een hem toebehorende loods (die hij echter maar in huur had) zeer geschikt voor een kamerverhuurbedrijf zou kunnen worden verbouwd. Bij K.B. van 10 september is aan mr. L. A. Kesper, op zijn verzoek, met in gang van 15 oktober 1955 op de meest eervolle wijze ontslag verleend als com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, met dankbetuiging voor de vele gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. In de St.-Willibrorduskerk te Wasse naar is gistermorgen, zoals wij giste ren reeds in een deel van onze oplage konden melden, mgr. J. H. Komeijn, regionaal overste van het apostolisch vicariaat Bandjarmassihn, tot bisschop gewijd. Mgr. Romeijn, thans apostolisch- vicaris, is reeds 22 jaar werkzaam in het missiegebied van de Congregatie van de H. Familie op de oostkust van Borneo. Zijn wijding tot bisschop kan gezien worden als een bekroning van zijn missiearbeid, in een gebied, dat acht maal zo groot is als Nederland en waar op een bevolking van anderhalf miljoen zielen, zesduizend katholieken zijn. De nieuw gewijde bisschop werd 17 februari 1906 in Voorschoten geboren. In 1916 verhuisde het gezin Romeijn, dat zes kinderen telde en waarvan de vader het beroep van timmerman uit oefende, naar Wassenaar. De eerste geestelijke opleiding kreeg de jonge Jaap Romeijn op het seminarie te Ha- geveld. In 1924 werd besloten, de studies voort te zetten bij de congregatie van de H. Familie. In 1933, een jaar na zijn pries terwijding vertrok pater Romeijn naar de missie op Borneo. Het duurde vijf tien jaar vóór de missionaris Nederland terugzag. In deze vijftien jaar wijs hij bijna vier jaar geïnterneerd geweest in Japanse concentratiekampen. In fe bruari van dit jaar kwam pater Romeijn voor de tweede maal, nu met ziekte verlof, naar Nederland. Een bijzonder groot aantal gelovigen woonde hedenmorgen in de prachtig versierde Willibrorduskerk de wijding van mgr. Romeijn tot bisschop bij. Om negen uur begonnen de plechtigheden, die tot bijna twaalf uur duurden. Con secrator van de wijdeling was Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, mede-consecratoren waren mgr. Th. J. van Valenberg O.F.M. Cap., titulair- bisschop van Komba en apostolisch vi caris van Pontianak en mgr. N. Verhoe ven M.S.C., titulair-bisschop van Ermon- tis en apostolisch vicaris van Manado. De deken van Leiden, de zeereerw. heer M. A. Jansen fungeerde als presbyter- assistens, de Wassenaarse pastoors Buys en Meysing als eerste en tweede troon- diaken. Bij de H. Mis waren pater Damman en pater Versteegen resp. dia ken en subdiaken. De wijding van mgr. Romeijn werd bijgewoond door mgr. H. van Hussen, de hoofdvlootaalmoezenier mgr. J. de Sain, mgr. Th. Bekkers, de vicaris-generaal van de congregatie van de H. Familie, mgr. J. van Meyerv. Putten en de pa ter provinciaal J. Welling. Twintig le den van het Indonesische hoge commis sariaat in Den Haag maakten voorts de plechtigheden mee. De persoonlijke af gevaardigde van de hoge commissaris, de heer J. P. Poesposoetjipto, ontving van mgr. Romeijn zijn bijzondere zegen. In de kerk waren ook aanwezig twee inlandse missie-zusters, die door mgr. Romeijn, toen hij nog 'eerst kort in de missie werkzaam was, waren gedoopt. De gezangen van de bisschopswijding en de wisselende gezangen van de H. Mis werden uitgevoerd door de schola cantorum van het scholastikaat van de missionarissen van de H. Famile te oudenbosch. Mgr. Romeijn zal a.s. Zondag in de St.-Willibrorduskerk, waar hij ook zijn eerste H. Mis opdroeg, zijn eerste pon tificale Hoogmis celebreren. Van de parochianen van deze kerk zal irgr. Romeijn op deze dag zijn bisschopsstaf ten geschenke ontvangen. Naar alle waarschijnlijkheid zal mgr. Romeijn eind October naar zijn missiegebied op Bor neo vertrekken. Woensdagavond 14 september overleed te Amsterdam dr. Rudolf Brennink- meijer, oud-directeur van de N.V. Alg. Confectiehandel van C. A. Brennink- meijer. Dr. Brenninkmeijer, die sedert enige jaren in Bussum woonachtig was, is een van de belangrijkste figuren ge weest van de firma C. A. Brennink meijer. Hij heeft een groot aandeel gehad in de bouw van de C. A.-bedrijven in Duitsland en mede aan hem is het te danken dat na de verwoesting door de oorlog deze bedrijven wederom tot gro te bloei zijn gekomen. Buiten zijn werk zaamheden ten bate van de fa. C. A. heeft dr. Brenninkmeijer zich veel be wogen op sociaal-charitatief gebied. Zijn verdiensten op dit terrein werden erkend door zijn benoeming tot Com mandeur in de Orde van St. Gregorius de Grote. In een prachtige omgeving, tussen hoge tanige bomen, waardoor de zon af en toe rijkelijk kon doordringen, heeft gistermorgen op het landgoed van de heer Evelijn Lange te Benne- broek de befaamde „Club van Hon derd" een viswedstrijd gehouden. De vijver, die uitliep in een smal stroom pje zat vol karpers, die volgens de re gels der kunst er uit gewipt moesten worden. 30 leden van de club waren aanwezig, met werphengel, een half brood en al die spullen, die voor een sport-visser nu eenmaal onontbeerlijk zijn. Deze keer moesten vele trouwe deelnemers, zoals b.v. Cees de Lange en de Wama's verstek laten gaan, om dat zij zich niet vrij wisten te maken. Ofschoon de karpers goed gevoed wa ren en zij met een gewoon haakje, zonder weerhaak dus, verschalkt dien den te worden, was de vangst uitste kend. Niet minder dan 79 kleine en grote waterbewoners zagen hun gul zigheid gestraft met een onvrijwillige trek naar het droge, waar een aantal controleurs van de Haarlemse Henge- laarsbond, het organiserende comité, met meetlat en weegschaal gereed stonden om de vis aan enige handelin gen te onderwerpen. Het was een zeer sportieve strijd. Men speelde vier uur, waarbij om het uur geloot werd om de plaats van uit werpen. Het bleek n.l. dat de vangst bij het bruggetje en op de vernauwing van de vijver na het eerste uur veel groter was dan midden op het water. Dat kwam allereerst door het rumoer dat middenin de vissen wegjoeg ter wijl het karpersvolk aan de randen gewend was gevoerd te worden en daar dan ook heen zwom. Toon Her mans, een Utrechtse zakenman, had zelfs in een uur ze\en maal „tuk" in het hoekje, waardoor hij behoorde tot een van de prijswinnaars. Tevens ving de Utrechtenaar de zwaarste karper, 4 pond en een ons. In totaal moest het schepnet er 79 keer aan te pas komen om een fel tegenstribbelende vis op het droge te halen. Voor een karperwedstrijd is dit bijzonder verdienstelijk, als men be denkt, dat deze vissen argwanend en De Ned. Spoorwegen t- Utrecht heb ben het eerste deel van de bouw van de halte Sloterdijk te Amsterdam aan besteed. Het betreft hier de onderbouw bestaande uit paalfundering, tunnels en perrons. Van de vijf inschrijvers was de N.V. Spoorwegbouwbedrtjf te Utrecht de laagste met een bedrag van 297.400. moeilijk te verlokken zijn. Bovendien werd zoals gezegd niet met een weer haak gevangen, waardoor het niet een voudig was om de beestjes „vast te houden." In café „De kleine geleerde man" te Bennebroek vond de prijsuitreiking plaats. De heer De Lange, die de vis sers (ditmaal voor het grootste deel zakenmensen en artisten) gaarne weer de vijver zal laten gebruiken, zei het een zeer interessante en felle kamp te hebben gevonden. Vier deelnemers waren als eersten geëindigd, n.l. de heren Hermans, de Jong, de Vries en Knappert. Zij allen hadden ieder ze ven maal succes gehad. Verder kregen vier anderen een prijs voor de mis schien weinig indrukwekkende pres tatie, bot te hebben gevangen. Overi gens is dat niet zo eenvoudig, in zo'n volle vijver, vertelde ons een van deze „botters". )Van een verslaggever) Donderdagmorgen is in het Konink lijke Instituut voor de Tropen te Am sterdam het achtste congres geopend van de internationale organisatie van reserve-officieren (de C.Ï.O.R.). De Staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, verrichtte de plechtigheid. Z.K.H. Prins Bernhard, die zich daar toe al eerder bereid had verklaard, had zich in verband met zijn reis naar Ita lië, genoodzaakt geziAi deze taak over Advertentie Also geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nn een manier om er van af te komen. S3 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo s Drink ln de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uurvooruw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Le verpilletjes. 2e Week - elks avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna nleta meer, want Carter's LeverplUetJes stellen uw inge wanden in staat weer op eigen kracht to werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid ofte veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertra gen, neem dan tydeliik Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer middelen-gewoonte. Haal direct Carter's Le- verpilletjes, t L20 per Bacon. te dragen. Wel stuuurde hjj nog een telegram waarin hjj blijk gaf van zijn grote belangstelling voor het congres. In 1948 is het reeds bestaande con tact tussen reserve-officieren van ver schillende landen geresulteerd in de oprichting van de Confédëration Inter- alliée des Officiens de Réserve (C.I.O.R.), waarbij vertegenwoordigers uit Nederland, België, Frankrijk, Lu xemburg, de V.S. en Griekenland zijn aangesloten. Tot deze NATO-landen be horen dus nog niet Italië, Engeland, Portugal, Turkije, Denemarken en Noor wegen. De' twee laatst genoemde lan den vormen echter een groep met Zwe den en Finland, met wie een nauw con tact wordt onderhouden. Bij de reser ve-officieren van gezondheid zijn even wel Italië en Turkije wel aangesloten.» Sinds 1948 zijn er regelmatig congres sen gehouden; het is nu de tweede keer dat zulks in Nederland geschiedt. In zijn toespraak deelde mr. Kranen burg donderdagmorgen mede dat de periode waarin wij thans leven, die na melijk tussen een koude oorlog en een vrede van niet te taxeren temperatuur, complicaties voor de vrije landen ver oorzaakt. Een periode dus ongunstig als achtergrond voor enige defensie-po- g*f- n Persoonlijk verantwoordelijk heidsgevoel voor vrede en vrijheid ech ter is de grootste steun bij het zoeken naar een juist evenwicht in de wereld. Om deze reden ook noemde de heer Kranenburg de reserve-officier een ka rakteristieke figuur in het tijdbeeld van de twintigste eeuw. Horizontaal: 1. tegenwerping; 7. deel h. paardentuig: 13- vierhandig dier; 14. onbep. vnw.; 16. vlaktemaat; 17. na- tuurkundeterm (afk.); 18. kloosterzuster; 19. herkauwer; 22. en omgekeerd (afk.); 23. muziekstuk; 25. zoals de ak ten getuigen (lat. afk.)- 28. oneffen heid; 31. met grote moeite iets dragen, 34. voorzetsel; 35. meer in A»e™Ka; 37. pl. in Noorwegen; 38. vogelPr°°uct. 39. deel der wet (afk.); 40. ujf' 42. boom; 44. laatst leden <afk.L ^-ster ke; 48. eerw heer (lat. afk.). 50. metaal; 52.' meisjesnaam; 54. «^elwoord57. pl. in Duitsland; 59. °nd.er AfJ hodige voorbehoud (lat. a£*U' nt.' es i'./naat: 62. familielid; 64. z^fnoot, 65 slede; 66. ir. lidwood; 6%at jWereldtaal; 70. let wel uai.i, n. voorzet- 82 onmiddellijke omgeving. Met 'n zoevend geluid sneed de bjjl door de lucht en beet zich met een doffe slag in het taaie hout. Zo, dacht Staring, nu is hij gewaarschuwd. Hij trachtte het diep in de plank gezonken staal los te wrikken. Onverwacht werd de steel van de bijl uit zijn handen gerukt. Helmstra moest de deur binnen hebben opengetrokken. Wankelend trachtte de bri gadier zijn evenwicht te hervinden. Nog voor hij tijd had zijn revolver uit de achterzak van zijn broek te halen, om door een schot in de lucht zijn makkers aan te trekken, sloten zich ijzerharde vingers in een V. crphppl nar, w Uiklemmende greep om zijn keel. Het rookmasker De schuur was ^el aan het gezicht onttrok- verhinderde hem een kreet te slaken en de adjudant ken en de blauwgrijze M.°Pvallend zonlicht die ylak by moest zyn t0e te roepen. Het werd hem ondoorzichtige nevelkolom schoof aan de overzijde zwart yoor de Q zyn benen W(£gerden hem langer van het open veldje statl2^™eL Ussen de kruinen te dragen en hulpeloos zonk Staring, half verstikt van het bos. Het begon nu ook te knapperen en te ^nieën. Een zwaar voorwerp kwam met kracht kraken, waar de drie wachtmeesters hun takkebossen ijn achterhoofd neer en hij voelde zich wegzak- hadden aangestoken en de achterzijde van de schuur J een diepe, koude, bodemloze put. zo dicht mogelijk waren genaderd om ontsnapping »Lar niet voor niets had de brigadier een lange aan die zijde te verhinderen. Staring greep de bijl un een keurcorps achter de rug. Met bijna wat steviger ln de vuist, bukte zich een weinig naar opleiding DU°® .-„cnannine trachtte hii zich te ver voren en stortte zich vooruit. H(j voelde, hoe zijn voe- bovenmenselijkeinspan:n g ledematen Op dit ten door het lange gras maaiden. In de luwte, onmid- zetten tegen de onmacht AA ^a.i hetgezicht dellijk voor de loods, was het rookgordijn minder on- °£?nbJ»k werd hem hef rookmaske|e|ic" doorzichtig. Duidelijk kon de brigadier enige rijen getrokken en het was hem, alsof een scherpe za g rode dakpannen onderscheiden en de donkere strepen hem door keel en longen sneed. Het flitste he in de voegen tussen de geteerde planken. Hij bedacht, dat ook de man daar binnen hem nu moest kunnen zien naderen. Maar niet te veel over piekeren'. Het was al benauwd genoeg in dat masker! Hij onderdrukte een wee gevoel in de maag streek en rende op de deur toe. Er gebeurde niets; waarschijnlijk was de tegen stander door de prikkelende dampen dermate ver blind, dat hij zelfs op deze korte afstand geen schot durfde riskeren. Hij bewaarde zijn patronen zeker voor het gevecht van man tegen man, dat niet kon uitblijven. Met de linkerhand betastte de brigadier voorzichtig het ruwe hout van de schuur deur. Zij was gesloten. Dan de bijl er maar in! Recht midden in een plank, een beetje aan de bovenzijde... dan spleet de deur mogelijk in de lengte. Voor Sta ring een stap achteruit deed om meer armslag te krij gen, zochten zijn ogen de adjudant. Niets te zien Een dwarskomend windje verdichtte de rook in zijn door het plichtsgetrouwe brein, dat zijn arrestant op het punt stond te ontkomen en met zijn laatste krachten richtte hij zich half op en tastte hij ver blind, met uitgestoken handen om zich heen. Zijn ogen brandden en traanden en het was hem onmogelijk iets te zien. Zijn vingers grepen een ruwe houten balkdat moest de drempel van de deur zijn. De zoekende vingertoppen raakten een schoende daarin gestoken voet bewoog zich. Met alle energie, die zijn gemartelde lichaam nog kon opbrengen, sloot Starings rechterhand zich als een bankschroef om een enkelHij voelde ergens in zijn schouder een brandende, stekende pijn, slaakte een reutelende kreet en verloor het bewustzijn. Het was Staring alsof hij eindeloos lang door on peilbare diepten van het heelal in tomeloze vaart omlaag viel. Van tijd tot tijd doortrok hij gebieden. waarin van oneindige lichtflitsen zijn weg kruisten, dan weer moerde hem zijn daling door nachtdonkere str Soms hoorde hij gelui den, opbruisend als nit de baspijpen van een machtig orgel, overgaand in ontelbare mannen- en vrouwen stemmen, die in viele toonaarden statige koralen zongen, tni en wegstervend. En dan plot seling voelde hij zich gedragen op de ratelende don derslagen van een woedend onweer of voortgezwiept door gierende wind en loeiende storm. Angst kende h" PaSSlef Uet hij zich gain in een r"Stf IZr- hJ Z/Nl6' een enkele maal vaag pein- fend verre doel van zijn tocht, maar telkens wflfoosheicf ln een toestand van dromerige Pijn in zijn borst, een gevoel tl U f Van °gen gloeiende metalen ballen in zijn snfoiwi ^/aren gezet, snijdende krampen in zijn keel- maakten onverwachts een einde aan zijn apa- P b kwam hem voor, als was zijn achterhoofd russen ae klauwen van een draaibank geklemd en als wentelde zich een gloeiende boor in zijn hersens naar binnen. In zijn rechterarm klopte en hamerde het w1 een over<lrukke werkplaats en een walging- wekkende onpasselijkheid deed het klamme zweet over zijn gehele lichaam uitbreken. AO, gefolterd door een bijna ondraaglijke kwelling na zijn lange tocht door de koele wereldruimten, sloop Staring op de tenen de achterdeur van het le ven weer binnen. Lang lag hij stil, terwijl tranen van onder zijn brandende oogleden weglekten. Hij was te ellendig om zich te bewegen, denken kon hij niet, het was hem onmogelijk de gezwollen oogleden te openen en zijn droge tong kleefde aan zijn gehe melte. Geen geluid was er, dat hem van de knagende Pijnen in zijn borst en keel had kunnen afleiden. Hoe lang hij zo gelegen heeft, is hem nooit geheel duidelijk geworden, maar eindelijk herkreeg de lange training, opgedaan in een onder strenge discipline geoefende organisatie, haar rechten en dwong zij de machteloze om zich rekenschap te geven van een onweerstaanbare inwendige drang naar bezinning. Wat was het? Wat werd er van hem verlangd? (Wordt vervolgd) sel; ?2- „femiïielid; 74. Gode zij lof (la£-, a£l); 76. voorzetsel; 77. juiste gewicht; 79. dierentuin; 82. pl. in Gel- derlana; 85. gast; 87. de oudere (afk.); 8?' ,eY®nwichtig; 92. grondtoon; 94. he- 7lg'' transportbedrijf; 97. beetje; 100. tandeloos zoogdier; 102. slank; 104. vo- gelverblijf; 106. familielid; 107. nauwge zet.' 110. onafgebroken kijken; 112. van tiet lopende jaar (lat. afk.); 113, muziek stuk voor acht stemmen; 116. pers. vnw.; 118. water in Brabant; 120. gelof te; 121. dubbelklank; 123. smalle weg; 125. bijwoord; 128. deel v. d. vinger; 130. ten honderd; 131. roofvogel. Verticaal: 1. familielid; 2. vlug; 3. voorzetsel; 4. nauw; 5. zangnoot; 6. lin nen huisje; 7. stuk grond; 8. voorzet sel; 9. nieuwe wereldtaal; 10. naamloze vennootschap (fr. afk.); 11. tijdperk; 12. fr. lidwoord; 15. deel v. e. kleding stuk; 17. eenvoudig; 20. pl. in Gelder land; 21. Amer. staat; 22. getij; 23. bijb. naam; 24. wandversiering; 26. spil; 27. bewijs v. verdriet; 29. fr. onbep. vnw.; 30. delfstof; 32. vette vloeistof; 33. water in Friesland; 36. lidwoord; 37. schaap; 39. plant; 41. meisjesnaam; 43. titel (afk.); 44. soort onderwijs (afk.); 46. stapel; 47. bitter vocht 49. lidwoord; 50. soort bril; 51. vallei; 52. steensoort; 53. wilddief; 55. ruim; 56. meisjesnaam; 57. afstands maat; 58. larve; 60. gebogen been; 63. boom; 65. voetbalvereniging; 71. dun; 72. rang in het leger; 73. water in Bra bant; 57. aanw. vnw.; 77. bladader; 78. voorzetsel; 80. herkauwer; 81. ondersteu ning; 83. bestaat; 84. kloostervoogd; 86. fr. voegwoord; 88. weekdier; 89. vaar tuig; 90. electr. geladen deeltje; 91. truc; 93. bergplaats; 95. heidebloempje; 89. verdieping; 99. watervogel; 101. hetzelf de (afk.); 103. netto (afk.); 105. Euro peaan; 106. pers. vnw.; 108. rondhout; 109. plek; 111. serie; 114. muntstuk; 115. IJslandse literatuur; 117. soort bij; 119. Friese jongensnaam; 121. gewicht;' 122 vragend vnw.; 123. muziekterm (afk.); 124. zangnoot; 126. voegwoord; 127. en anderen (afk.); 128. Chin, maat- 129 ti tel (afk.). Horizontaal: 1. tobbe - thans; 2. avia- teur - o.a.; 3. lectuur - mep; 4. ene - drijven; 5. pleonasme; 6. test - atax; 7. zoals; 8. jam - alm; 9. machtig; 10. scha kering; 11. radar - roof. Vertioaal: 1. talent - ja; 2. oven -Eva - S.A.; 3. biceps - MMGD; 4. bat - Itz - aha; 5. etude - Oscar; 6. Europa - h.k.; 7. Turijn - liter; 8. hr. - vaas - I.R.OJ 9. mest - agio; 10. noenmaal - N.F.; 11. sap - ex - mug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2