WENNEKER alle plussen" Vrouwelijke Kamerleden verdedigen de positie der gehuwde ambtenares Pater Stokman wijst op de dreigende gevaren voor het gezinsleven Woningen van 4000 jaar v. Chr. Positie van weduwen en wezen is fiscaal zeer ongunstig Vrijstellingen van successierecht dienen te worden verhoogd Nansenmedailles uitgereikt Geen reden voor vrees „De weg van Geslaagde kini ierpostsegelfilm Belangrijke vondst in Geleen K.V.P.-fractie niet eenstemmig Vierkant tegen In eigen huis... Auto door trein gegrepen Koningin geëerd als voorvechtster van de zaak der vluchtelingen Nieuwe getuigen a decharge in de zaak Jungschlager Pijn VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1955 PAGINA Dr. G. Jansen op de Haar Voorzitter van katholieke jeugdraad Geen atoomkanonnen voor Nederland Door palen gedragen PATER STOKMAN Over vrijheid gesproken! Regering hinkt achter de maatschap pelijke ontwik keling aan". Zélf de verant woordelijkheid be palen „De zaak wordt over dreven". „Persoonlijke vrijheid niet beknotten". MINISTER BEEL „Enige dagen beraad". Eén dode, één zwaar gewonde New-Delhi in K.L.M.-net opgenomen Sneeuw in Oostenrijk Centrum Staatkundige Vorming: Koningin Juliana en mevr. Roosevelt Auto tegen lichtmast Eén dode, een zwaar gewonde door welke oorzaak ook oogje op Stewardess Advertentie Mej. dr. J. C. H. H. DE VINK (K.V.P.) heeft, wanneer misstanden zouden ontstaan. Mej. De Vink vond echter dat het een primaire taak van de echtgenoten is de verantwoordelijk heid voor eigen gezin te bepalen. Minister Beel heeft enige dagen be raad gevraagd om de Kamer te kunnen antwoorden. Zijn stelling was, dat de overheid over de vraag wie zij in dienst moet nemen eveneens een eigen verant woordelijkheid draagt. De overheid moet erop kunnen rekenen, dat zij vol waardige arbeidskrachten krijgt. Bij het aangaan van een huwelijk door een ambtenares treedt in dit opzicht on zekerheid in, zo merkte hij op. Beper kende bepalingen kunnen daarom niet gemist worden. Volgens mej. De Vink was er voor de vrees van pater Stokman dat in Nederland de gezinnen van gehuwde ambtenaressen ontwricht zouden ra ken. geen reden. Men moet het buiten land niet met ons land vergelijken, meende zij, en zij vroeg om positieve maatregelen ter versterking van het verantwoordelijkheidsbesef, wanneer dit door de tijdsomstandigheden bedreigd zou worden. Met beknotten van per soonlijke vrijheid komen wij er echter Volgens haar niet. Ook freule Wttewaal van Stoetwegen Ju- was van dat gevoelen, in tegen stelling tot haar fractievoorzitter, de Donderdag is in het Seinpost-theater te Schevenmgen voor genodigden uit de wereld der kinderbescherming de nieuwe kinderpostzegelfiim vertoond. „De weg van alle plussen", een product van Triofilm, Amsterdam. Mr. J. Over- water, voorzitter van het Ned. Comité voor Kinderpostzegels, hield een korte inleiding, waarbij hu wees op het grote succes van de twee eerder uitgebrachte films, die de kinderpostzegel-actie tot onderwerp hebben, „Die anderen en „Aan iedere deur welke respectie velijk voor 300.000 en 400.00 bezoekers is vertoond. De vele aanvragen, ook buiten schoolkringen, waarvoor deze films in opzet bedoeld zjjn, maakten de aan maak van een derde film nodig. Het scenario, dat S. Leuw schreef voor „De weg van alle plussen", is eenvoudig maar suggestief en gericht op de jeugdige toeschouwers, tot wie ook deze propagandafilm, waarin nau welijks volwassenen meespeler, zich richt. Wat zijn de plussen? Dat zijn alle toeslagwaarden in centen boven de frankeerwaarde, zoals die op de kin derzegels voorkomen. In de film ziet men die „plussen" (van de kinderzegels waarvan men het ontstaan heeft kun nen volgen) regenen in een spaarvar- ken, waarin ze zwellen tot een stroom, een geldsom, waarvan aan gebrekkige kinderen in inrichtingen feestelijke be- leveni: .1 worden bereid. Als Nils Hol- gersson op de gans reizen een jongen en meisje, die op een kinderzegel staan afgebeeld, de verschillende inrichtingen af en laten de toeschouwers meeleven met een voorstelling van circus Elle boog in een kindersanatorium, een speelgoed-uitdeling aan blinde kinde ren, de eedsaflegging bij gebrekkige padvindsters en een episode in het schoolleven van een groepje jeugdige doofstommen. Ongekunsteld zijn de speelscénes opgenomen in onze kinder tehuizen, tot een logisch geheel ver smolten, waarin op sobere maar sug gestieve en soms ontroerende wijze een natuurlijk beroep wordt gedaan op het spontane medegevoel. Bij de première was dr. A. de Waal, staatssecretaris van O. K. en W. aan wezig alsook vertegenwoordigers van de verscheidene ministeries, van het hoofdbestuur der P.T.T. en van de on derwijswereld. Ook enkele der jeugdi ge medespelers woonden de voorstel ling bij en zagen zichzelf op het witte doek, onder anderen drie leerlingen van het doofstommen-ins'ituut uit St.- Michielsgestel. Advertentie Het hoogwaardig episcopaat heeft als opvolger van mi. R. G. R. Höppener benoemd tot voorzitter van de Katho lieke Jeugdraad voor Nederland dr. G. A. Jansen op de Haar te 's-Gravenhage. De thans benoemde voorzitter heeft jarenlang in de verkennersbeweging in het diocees Haarlem een belangrijke rol gespeeld als assistent voor de trai ning. Hij heeft zich vooral bezig gehou den met de problematiek van de oplei ding van de verkennersleiders voor de grote stad en voor het platteland. Te vens is hij vice-voorzitter van de stich ting levensscholen voor jonge arbeiders in het bisdom Haarlem. De heer Jansen op de Haar heeft zijn rechtenstudies gemaakt aan de R.K. universiteit te Nijmegen, waar hij in 1954 is gepromoveerd op het onderwerp: „Juridische achtergrond van het moder ne bankiersgiro". Het hoofdkwartier in Europa van het Amerikaanse leger heeft tegengespro ken dat er plannen bestaan om binnen afzienbare tijd Amerikaanse 28-mm- atoomkanonnen ter beschikking van Ne derland te stellen. Bij bouwwerkzaamheden te Geleen zün sporen ontdekt van een woning complex uit de vroege periode van de bandceramiek, ongeveer 4.000 voor Christus. De ontdekking is voor de ar cheologen van groot belang, omdat daaruit interessante gegevens over de woningbouw in die periode kunnen wor den afgeleid. Bij bouwwerkzaamheden in de St. Pieterstraat te Geleen ontdekte mijn werker Wurth enkele maanden geleden een spoor, dat wees op archeologische bodemschatten. Hij waarschuwde het gemeentebestuur-van Geleen, dat op zijn beurt de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek van een en an der in kennis stelde. De dienst verzocht prof. dr. H. T. Waterbolk het onderzoek in Geleen te gaan leiden. Op de aange duide plek in de St. Pietersstraat ont dekte men slechts wat scherven, doch op een andere plaats in de gemeente Geleen (in de omgeving van de kluis) vond men sporen van vijf grote wonin gen. Het complex heeft, zo is komen vast te staan een lengte gehad van pl.m. 35 meter en een breedte van 6 meter. Uit een en ander viel af te leiden, dat de bewoners mensen uit het neolitisch tijdperk zijn geweest en wel Bandcera miekers. Tevens meent prof. Waterbolk exact te kunnen stellen, dat de sporen van de woningen dateren van 4.000 v. Chr. Dit alles is echter niet de voornaam ste ontdekking omdat reeds eerder soort gelijke woningen zijn ontdekt bij op gravingen te Lindenthal bij Keulen. Belangrijk is, dat de gevonden spo ren te Geleen erop wijzen, dat de Bandceramiekers bij het bouwen van woningen volgens een straf bouw schema zijn te werk gegaan. Uit de sporen blijkt namelijk, dat de wonin gen op de hoeken gedragen werden door 9 palen (3 ronde en 6 ovale) en dat de meest zuidelijke hoek helemaal uit één palenwand was opgetrokken. (Standspoor genaamd.) Een van de vijf woningen is zelfs helemaal van palenwanden vervaardigd geweest. Opmerkelijk is ook, dat de woningen een grote ruimte hebben beslagen. Nog nergens is een dergelijke wo ningruimte van volken uit de periode van de bandceramiek aangetroffen. Uit de bijzonder straffe bouwmethode meent prof. Waterbolk ook te mogen afleiden, dat de resten van de woningen dateren van de oudste volken uit die periode. De na hen komende geslachten volgden een minder straf bouwschema. De Bandceramiekers, levend van land bouw en veeteelt, vestigden zich, vol gens de Groningse hoogleraar, in Lim burg vanwege de aldaar voorkomende vruchtbare klei (löss). Aangezien de löss ontkalkend blijkt te werken, zijn er bij de woningresten geen skeletten gevonden. Wel zijn er in de buurt van het woningcomplex kui len gevonden. Op andere plaatsen heeft men soortgelijke kuilen ook ontdekt. Aanvankelijk waren archeologen van mening, dat dit woningkuilen en later afvalkuilen waren. De kuilen ln Geleen, aldus prof. Waterbolk, hebben een geheel andere functie gehad. Volgens hem zijn zij ontstaan, doordat de bewoners klei nodig hadden om daarmee het vlecht werk tussen de palen te bepleisteren. Rond het gevonden woningcomplex is geen omheining ontdekt. Ook zijn er geen grafmunten gevonden. Wel een paar duizend scherven (o.a. speerpun ten, fragmenten van bijlen en stuk ken aardewerk). Deze materiële vond sten zullen te Geleen worden bewaard. Ofschoon hiermee de Geleense opgra vingen als afgesloten kunnen worden beschouwd, zullen er toch nog in de buurt graafwerkzaamheden worden ver richt. Bij wijze van experiment zullen dit leerlingen van de ondergrondse vak scholen van de mijnen gaan doen. (Van onze parlementaire redacteur) „De beslissing, of de gehuwde vrouw ln overheidsdienst kan worden gehand haafd, ligt niet bü de echtgenoten, maar by de overheid. Ook een „mo dern personeelsbeleid" kan hierin geen verandering brengen. De overheid zal steeds rekening moeten houden met de belangen van de dienst," aldus minis ter Beel donderdag in de Tweede Ka mer in antwoord op vragen van mej. C. Tendelo (PvdA), die in een inter pellatie de regering aanviel omdat deze volgens haar achter de maatschappe- ïyke ontwikkeling zou komen aanhin ken. De interpellatie werd gehouden naar aanleiding van de vraag, welke de po sitie zal zpn van de gehuwde kleuter leidster. Daarby werd ook de inhoud van het jongste besluit van de minister van Binnenlandse Zaken onder ogen ge zien. Hierin worden de mogelqkheden voor de gehuwde vrouw om als ambte nares in dienst te treden aanzieniyk verruimd. In welke gevallen deze mo- geiykheden precies zullen openstaan is nog niet bekend gemaakt. Wel heeft minister Beel laten weten, dat het be sluit consequenties zal hebben voor de onderwüzeressen. Het debat bracht nagenoeg alle frac ties aan het woord. Na een uiterst zakelijk betoog van de minister van Binnenlandse Zaken is in de avondvergadering deze kwestie nog zeer diepgaand en principieel bekeken. Daarbij kwamen politieke verrassingen aan het licht: De fracties keerden zich tegen de motie van mej. Tendelo waarin wordt tot uitdrukking gebracht dat het niet op de weg van de staat ligt hier belemmeringen te scheppen, zagen hun vrouwelijke leden allen één lijn trekken en, zij het niet op ieder onderdeel, de motie verdedigen. Pater Stokman stond met een gehar nast betoog op de bres voor het over heidsbeleid waarin hy een waarborg zag tegen het binnensluipen van geva ren voor het gezinsleven in ons land. Hy documenteerde deze waarschuwing met citaten uit tal van officiële publi caties waaruit bleek, dat in landen als Frankryk en Amerika, waar de vrouw in het arbeidsproces in de voorste rijen staat, de consequenties zich reeds dui delijk aftekenen: moeders die hun ge zinnen verwaarlozen ter wille van dub bele inkomsten waardoor grote moei lijkheden bij de opvoeding ontstaan. In Frankryk is de situatie reeds zo, dat daar de organisaties juist vechten voor het herstel van de rechten van de vrouw in het gezin. Over vrijheid ge sproken! aldus pater Stokman. Hy zag in dit alles een ernstige bedreiging van het algemeen welzijn en verdedigde op die principiële grond het beleid van minister Beel. Hij was het ermee eens cjat de over heid uitzonderingen moet kunnen ma ken voor ambtenaressen in bepaalde functies, maar hij wilde de criteria Mej. Mr. N. S. C.Tendeloo (P.v.d.A.) kennen die daarvoor gelden. Voorts vroeg hij aandacht voor een betere vorm van arbeid voor de gehuwde vrouw buitenshuis: het parttime-werk. Hij verklaarde zich vierkant tegen de motie van mej. Tendelo, waarmee deze het zakelijk betoog van minister Beel had beantwoord. Bij de verdeeldheid Kamer heerst ten aanzien van dit probleem is het niet zeker of de motie een meerderheid zal krijgen. Hierover zal eerst donderdag worden beslist. Namens een aantal andere leden van de K.V.P.-fractie sprak mej. dr. De Vink, die de motie wel wilde steunen mits daarin maar tot uit drukking wordt gebracht, dat de staat in deze wel degelijk een taak heer Tilanus. die minister Beel's beleid verdedigde. Daarentegen stond de he. Stapelkamp, lid van de A.R.-fractie, waarin zich nog geen vrouwelijke le." 1 bevinden, con amoie achter het betoog van pater Stokman. Communisten en liberalen steunden de motie-Tendelo. Een merkwaardig standpunt nam de heer Welter (K.N.P.) in, die tegen mej. Tendelo inbracht, dat alleen opportunis me hier uitkomst kan brengen. Hij vond dat de zaak werd overdreven. Minister Beel heeft een besluit genomen, op grond waarvan hij alle mogelijkheden in handen heeft om gehuwde ambte naressen al of niet aan te stellen. Wel nu, de heer Welter Is van deze eman cipatie een warm voorstander: laat de minister die mogelijkheden goed uit buiten. De positie van de vrouw is nu eenmaal totaal veranderd. Zij zal haar verworvenheden nimmer prijs geven. De tijd van de drie K's (Kinder, Kirche und Küche) is radicaal voorbij. CK.J. J. M. Wehe» (K.N.P.) In één opzicht was de gehele Ka mer het hartroerend eens: De mi nister moet, als hij consequent is, op de eerste plaats denken aan de werk sters in dienst van de overheid die een gezin hebben. Als er ooit gespro ken kan worden van gevaar voor het gezinsleven dan is het toch wel bij deze mensen, die juist op de spits uren van het familieleven bezig zijn de regeringsgebouwen schoon te ma ken. Mej. Tendelo vroeg de aandacht voor het verschijnsel dat steeds in een dalen de conjunctuur de ambtenaressen uit de overheidsdienst geweerd worden. „Praat me niet van principiële betogen met ideële inslag, de praktijk brengt louter opportunisme mee. Ook nu heeft de minister ambtenaressen nodig omdat de arbeidsmarkt krap is en dus moet hij uitzonderingen kunnen maken." Als achtergrond van het probleem zag zij de maatschappelijke ontwik keling die er niet meer op is ingesteld lï.Mr.CW.l Wttewaal van Stoetwegeo (Chr-HUt.) dat de vrouw in haar gezin alles zelf doet. De economie brengt mede dat alles gekocht wordt. Daar is geId voor nodig en verdiensten die buitens- huis vergaard moeten worden. Zo kwam zij tot de ujtspraak, dat de gezinstaak in onze tijd het leven veel minder vult dan voorheen, een stel ling waar pater Stokman later fel tegenop kwam. De interpellante heeft gevraagd, of de minister niet van oordeel is dat het bestaan van de ambtenaressen door zijn besluit veel onzekerder is geworden. Minister Beel antwoordde dat nu juis. van geval tot geval kan worden be slist. Men weet in het vervolg precies waar men aan toe is. Dat de maatregel in strijd zou zijn met het nieuwe ontslagrecht acht de minister niet relevant, omdat dit ont slagrecht niet kan worden vergelekt 1 met het reeds veel gunstiger ambtena renrecht. Op een vraag waarom deze beslis sing van de voorzitter van de ministci raad is overgegaan naar de minister van Binnenlandse Zaken, luidde het antwoord dat het gehele personeelsbe leid geleidelijk bij deze laatste wordt geconcentreerd. Een dode en een zwaar gewonde zijn te betreuren bü een spoorwegongeval op een onbewaakte, van knipperlichten voorziene spoorwegovergang in de lijn Meppel-Steenwijk. Een personenauto werd gegrepen door de trein van 14.55 uur van Zwolle naar Leeuwarden. De heer P. F. van Velzen uit Haarlem moet vrijwel direct zijn overleden. De bestuurder van de au'o, de heer M. van Vooren uit Amsterdam, werd ernstig aan armen en benen ge wond en liep een schedelbasisfractuur op. Men vreest voor zijn leven. Met ingang van 2 oktober a.s., de datum waarop de winterdienstregeling ingaat, zal de K. L. M. op één van haar diensten naar het verre oosten in New- Delhi, de hoofdstad van Indië, éénmaal per week landen. Daarnaast zal de K. L. M. twee diensten per week blij ven onderhouden op de Indische haven stad Calcutta. De commerciële landingsrechten te Manilla zijn uitgebreid van twee tot drie diensten per week; dezelfde rech ten zijn verkregen voor Bermuda, waarlangs de K. L. M. gedurende de winterdienst twee vluchten per week zal maken op de route naar Curagao. Voorts zal de K. L. M éénmaal per week via Paramaribo en éénmaal per week via Montreal naar Curagao vlie gen. In de bergen in het westen van Oos tenrijk is op hoogten boven 1.000 m sneeuw gevallen. In vele delen van Oostenrijks Tyrol zijn gisteren tem peraturen beneden het vriespunt geme- ten- (Reuter) Donderdag zijn in het Europese bu reau van de Verenigde Na1:' te Genè- ve de eerste twee Nansenmedailles voor verdienstelpk werk ten behoeve van vluchtelingen uitgereikt. Die voor 1955 is toegekend aan Koningin Juliana en die voor 1954 aan mevrouw Eleanor Roosevelt. Voor de Koningin nam de Nederlandse gezant in Zwitserland, mr. A. W. C. Baron Bentinck, de medaille in ont vangst. De medaille is genoemd naar de Noorse onderzoeker dr. Fridtjof Nan- sen, die van 1921 tot 1930 de eerste hoge commissaris van de V.N. voor van de Volkenbond was. Mr. G. J. van Heuven Goedhart, hoge commissaris van d eV.N. voor vluchtelingen, zei dit het vlchtelingen- probleem nog lang niet is opgelost. In de officiële kampen zijn nog een 70.000 mensen. Eerst werd de medaille voor 1954 uitgereikt. Mevrouw Roosevelt zei zeer vereerd te zijn door de omstandigheid, dat haar naam w It genoemd teza men met die van de Nederlandse vor stin. Vervolgens, bij de uitreiking van de medaille voor 1955, schetste mr. Van Heuven Goedhart de bemoeiingen van Koningin Juliana ten behoeve van de vluchtelingen. Hoe -ij er eerst bij pre sident Truman en later bij president Eisenhower op heeft aangedrongen, nieuwe stappen te doen om aan het vluchtelingenleed een einde te maken. Intussen bracht een nationale campag ne in Nederland, op haar initiatief tot stand gekomen, meer dan ƒ4.200.000 op voor de vluchtelingen. Nederland, als dichtbevolkste land van West Europa, opende zün grenzen voor 250 vluchte lingengezinnen en bood hun woningen en werk. Het comité dat belast is met de toekenning van de Nansen-medaille wil in Koningin Juliana de voor vechtster van de zaak der vluchtelin gen eren alsmede de vorstin „van een edelmoedig en goedwillend land, Een afbeelding van de Nansen-medaille, die is vervaardigd door de kunstenaar Maja Refsum uit Oslo. dat ondanks zijn kleinheid en de on mogelijkheid alleen zo'n geweldig pro bleem op te lossen, handelde in de overtuiging dat het niet nodig is te hopen om 1. -1 te pakken, noch te slagen om vol te houden". Baron Bentinck, die de medaille voor Koningin Juliana in ontvangst nam, las een boodschap var de vorstin voor, waarin zq zegt dat de eer die haar te beurt is gevallen, het gehele Nederland se volk toekomt. Zij noemt de hulp aan de vluchtelingen een ereplicht en zegt: „Als de landen het Hoge Commissari aat van de V.N. in staat stellen plan nen te maken en uit te voeren, zal het vluchtelingenprobleem ongetwijfeld met Gods hulp spoedig opgelost zijn." De Koningin spreekt haar grote waar dering uit voor het schitterende werk dat tot nu toe door het Hoge Commissa riaat is verricht. De commissie, door het bestuur van het Centrum voor Staatkundige Vor ming belast met de samenstelling van een tweede rapport over de Successie wet, acht een lager tarief dan vóór 1940 onder het huidige fiscale regiem, naar haar mening, op zijn plaats. De vrqstellingen dienen mede op grond van de geldontwaarding na de tweede wereldoorlog te worden verhoogd. Aan passing in deze zin zou een verdrievou diging van de vrüstellingen van vóór 1940 betekenen. In haar eerste rapport heeft de com missie de kwestie van de gezinsverzor ging uitvoerig behandeld. In verband daarmede heeft de commissie een aantal aanbevelingen tot wijziging van het wetsontwerp gedaan. Naar het haar voorkomt is de regering ook blijkens de memorie van antwoord en de nota van wijzigingen nog niet voldoende door drongen van de plicht bij het opleggen van een heffing de positie van het ge zin niet alleen niet aan te tasten, maar ook te beschermen. Gezien de grote im portantie van deze kwestie heeft de commissie gemeend op dit onderwerp nog eens dieper te moeten ingaan. In onze samenleving is de opvatting gemeengoed, dat het een plicht van de man is naar vermogen maatregelen te treffen om te voorkomen, dat zijn echt genote en kinderen bij zijn overlijden onverzorgd achterblijven. Aan deze plicht van de man beantwoordt een recht van vrouw en kinderen. In deze op vatting is voor heffing van successie recht over hetgeen vrouw en kinderen uit hoofde van de gezinsverzorging ont vangen nauwelijks plaats. Bovendien, door hetgeen hun ten deel valt, wordt hun financiële positie niet beter; meest al wordt zij zelfs slechter. In vele landen heeft de wetgever het dan ook als een plicht beschouwd om het treffen van voorzieningen voor vrouw en kinderen aan te moe digen en te bevorderen. De commis sie heeft aan haar rapport een bijlage toegevoegd, waaruit blijkt, dat de po sitie van weduwen en wezen in ons land vergeleken met andere landen fiscaal zéér ongunstig is. Verbetering van de voorgestelde regeling met het oog op de positie van het gezin wordt dringend noodzakelijk genoemd. In het licht van hetgeen de commissie meer in het algemeen over de gezins verzorging heeft opgemerkt, vestigt zy de aandacht op enkele punten, in het bijzonder: het recht van schenking over pensioentoekenning, het recht van suc cessie over „geërfde" pensioenen, vrij stelling van het recht van successie voor de grote groep van werknemers die niet in een pensioenregeling zijn op genomen, voor de groep van beoefena ren der vrije beroepen en andere zelf standigen die noch in loondienst zijn De 26-jarige automobilist J. V. J. K. uit Delft is op de natte tramrails van de Rqswijkseweg te Den Haag bij de hoek van de Draaistraat met zijn wa gen geslipt en tegen een lichtmast van de tram gereden. Zijn passagier, de 27- jarige student J. Maters kreeg ernstige inwendige kneuzingen: de chauffeur liep een zware hersenschudding op. Beiden zün in het ziekenhuis Zuidwal opgeno men, waar Maters kort na aankomst is overleden. noch een bedrijf uitoefenen, voor die groep van bedrijfsuitoefenende zelf standigen, die gevormd wordt door de boeren- en middenstand, voor de man die als gevolg van geestelijke of licha melijke invaliditeit geen of slechts wei nig inkomsten uit eigen arbeid kan verwerven, voor het studerende en het invalide kind en tenslotte voor samen wonende broers en zusters. Naar de mening van de commissie blijft de vrijstelling van het recht van schenking onbevredigend voor die schen kingen welke ouders aan hun huwende en gehuwde kinderen doen. Gisteren is voor het landgerecht te Djakarta de zaak-Jmigschlager in 29ste zitting behandeld. De zitting werd bij gewoond door de heer Van Zeyl van de K.P.M. en een vertegenwoordiger van het Hoge Commissariaat. Boven dien was een groot aantal rechercheurs van de criminele recherche op de pu blieke tribune aanwezig. De verdedigster, mevrouw Bouman, verzocht de rechter een nieuwe getui ge a décharge te doen horen vóór deze in October naar Nederland vertrekt. De nieuwe getuige is de heer Ritsema, de huidige chef nautische dienst van de K.P.M., die geruime tijd met beklaagde heeft samengewerkt. Rechter Maeng- kom stemde er in toe hem op de vol gende zitting te horen. De rechter vroeg vervolgens aan Jungschlager of deze reeds iets wist van een nieuwe Nederlandse verdedi ger, die zoals de kranten meldden, door de Indonesische regering zou worden toegelaten. Mevrouw Bouman antwoord de in zjjn plaats, dat de Nederlandse regering daartoe reeds herhaaldelijk een verzoek heeft ingediend, waarop nog geen positief antwoord is ontvangen. In ieder geval is de naam van een eventuele nieuwe verdediger nog niet bekend. Op een waag van de rechter zei mevrouw Bouman, dat aan de over komst van getuigen uit Nederland eveneens gewerkt wordt, zy zullen door de beklaagde worden opgeroepen. In Indonesië zün echter nog tien tot twaalf getuigen a décharge die eerst gehoord kunnen worden. Toen de beklaagde de rechter vroeg, welke waarde hjj hecht aan de notariële acten en beëdigde verklaringen, antwoordde deze dat die volgens het herziene Indonesische re glement slechts als aanwijzingen kun nen gelden. Wat de getuigen ter zit ting onder ede verklaren zal in een von nis overwogen worden. Advertentie Neem een AKKERTJE dat helpt direct I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5