Willebrord Wil Vooruit favoriet voor clubtitel van Nederland Gehoorzame bisschop 1 1 l Hoe KRUIER VAN BA1EN aan een AUTO kwam Het raadsel vanTuaim Mor - Guimard verschalkt zowel Geiler als Ilivitsky €r/c de Noorman Venlo verliest met 0-7 van Indiërs Zatopek krijgt zijn revanche Nederland kansloos in m o tormes daagse Mellema kampioen met Kurassier No. 37 Parachute springen Aardappel- moeheid Kansen van kampioen „De Kampioen" gering geworden door allerlei tegenslag SCHAKEN IN GOTHENBURG Anderhalve punt uit twee partijen VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1955 PAGINA 7 55 D5 Hoek ey reva nch e Faas Wilkes weer een jaar bij Valencia Gendcbien gewond Engeland wint de landen' wedstrijd in Praag Nog steeds drie man zonder strafpumten Engelse league Utrechtse paardendagen Record hoogtesprong niet verbeterd Tumpek verbetert record 200 m vlinderslag Merkwaardig Engels voetbalelftal Nog geien scheidsrechter voor Nederland'België 'HTlaia&ertus k r (Van een onzer verslaggevers) Het ziet er niet naar uit dat woens dagmiddag a_s. in Wijk bü Duurstede Wondere wielerdingen te gebeuren staan en het door vier wielerclubs op hun naam staande record driemaal achtereen de Nederlandse clubtitel gebroken ïai worden. Dat waren in vroeger ja ren, dank zij een wonderteam, „De Ba taaf", in de jaren 1930, 1931, 1932, in en direct na de laatste oorlog de Zaan- landse wielerclub „D.T.S.", toen de Limburgers van „Maastricht" en in de laatste jaren „De Kampioen" uit de Spaarnestad. Ditmaal zijr. de mannen van 't Heike, de kloeke pedaalridders van „Wille- brod Wil Vooruit", ver uit favoriet bo ven alle andere ploegen, die van titel houder „De Kampioen" incluis. Maar toch, met zekerheid is nimmer Iets te zeggen. Stellig niet van een wie- Ierrace tussen 55 ploegen van zes ren ners tegen Vadertje Tijd, waarbij im mers nog meer factoren een rol kunnen spelen dan de kostbare seconden. Een paar lekke banden, een valpartij, een verkeerd woord dat de eam-spirit in flarden scheurt, dat alles kan van be tekenis zijn in een ploegen-tijdrit, die ditmaal over „slechts" 140 kilometer zal gaan. Slechts over 140 kilometer. Het vorig jaar, toen de Kon. Ned. Wiel- ren Unie de organisatie van het club kampioenschap van Nederland voor de eerste maal aan de Utrechtse wieler club „De Volharding" opdroeg, was de afstand niet minder dan 160 kilometer, Waartegen een aantal wielerclubs be zwaar maakten. Nu dan „De Volhar ding" voor de tweede achtereenvolgen de maal de eer kreeg en terecht, want de organisatie was vorig jaar voortreffelijk de touwtjes in handen te nemen, is men aan dat bezwaar te gemoet gekomen. Er is een wijziging in het parcours gebracht. In plaats dat van Driebergen, Zeist, Soesterberg en langs Amersfoort gereden zal worden, zal de Maarnse berg „genomen" wor den, verder via de Leusderheide en Oud-Leusden naar de oude route. Als eerste van de 55 ploegen, nadat meer dan 100 nieuwelingen de Nationale nieuwelingenwedstrijd en een 22-tal ve teranen om de ere-beker over plm. 54 km gereden hebben, zal de ploeg van de R.K.W.V. „Amsterdam" losgelaten worden, en als alle clubs zullen opko men, als laatste, 1 uur 48 min. later, de ploeg van „Jan van Riebeeck" uit Culemborg. Toen we na lang wikken en wegen tien ploegen over hielden, waaruit o.i. stellig de nieuwe titelhouder moet ko men, waren daarbij zes westelijke clubs drie uit Noord-Holland en drie uit Zuid-Holland maar daarentegen vier zeer sterke ploegen uit het zuiden, met als grootste favoriet die van „Wille brord Wil Vooruit", dat kan steunen op Wim van Est, Wout Wagtmans, Thijs Roks, Piet Maas, Wout Heeren en A Roks een ploeg waarvan het grootste deel (toen Nico van Est in Plaats van A. Roks) het vorige jaar ook >eed en slechts 40 seconden te kort kwam op de prachtige ploeg van „De Jfampioen" uit Haarlem, die toen voor de derde maal in successie met de De hockey-vlrtuozen uit Indië heb ben hun toernee door Nederland don derdagavond met een overwinning van 70 op de met doelman Honnebier (Al liance) en rechtsbinnen Verbunt (Til burg) versterkte ploeg van de lands kampioen Venlo besloten. Gedurende 70 min. hebben de spelers uit indië de ruim 4000 toeschouwers hogeschool- hockey voorgeschoteld, waaraan de zui delijken niet te pas kwamen. Door de volmaakte combinaties Is de uitstekende Venlose verdediging, waar in weliswaar aanvoerder Piet Nefkens uitblonk, doch waarin doelman Honne bier een zwakke indruk maakte, vol- k«men overrompeld. Na tien minuten van fel ver2et aan venlose zijde, waar- bi) men met enkele goede aanvallen doelman Francis bedreigde, drong de ploeg van Indië de thuisclub op eigen helft. Het tempo werd verhoogd en daartegen b^ken de landskampioenen niet opgewassen. Toen de uiterst be weeglijke en geraffineerd spelende Jar- nail na 12 minuten na fraai samenspel profiteerde van een misverstand in de Venlose verdediging en van dichtbij on houdbaar inschoot, begon de doelpun- tenmachine pas op gang te komen. Nau welijks drie minuten later vergrootte Balbir de voorsprong. Bi) een volgende aanval keerde Honnebier de bal op de doellijn, doch kort ern® moest hij zwichten voor een keiharde kogel van Jarnail. Vijf minuten voor rust scoorde Bashishi uit een strafcorner 0 4. (Jok in de tweede helft speelden de gasten in snel tempo. Reeds na 2 min. moest Houwen op de doellijn een doelpunt voorkomen. Na 18 minuten bracht Bal bir de stand op 05. Zeven minuten later maakte Jarnail het halve dozijn vol en de zelfde speler nam ook nummer zeven voor zijn rekening. Faas Wilkes heeft Woensdag opnieuw een jaarcontract getekend met de voet balclub Valencia, na van de Spaanse voetbalfederatie toestemming te hebben gekregen nog een seizoen in Spanje te mogen spelen. Deze toestemming is no dig umdat buitenlanders niet zo maar in Spanje mogen voetballen en een con tract afsluiten. Volgens net sportblad „Marca" zou Wilkes bij dit contract ongeveer een half miljoen pesetas ontvangen. Tijdens de training voor de Tourist Trophy van de R.A.F., een autorace, welke zaterdag a.s. te Dundrod zal wor den gehouden, heeft de Belg Gendebien, een lid van het Ferrari-team, een ern stig ongeluk gehad. Hij slipte met zijn wagen, vloog over een greppel en kwam na een salto mortale in het veld te recht. Bewusteloos werd Gendebien uit de wagen gehaald, doch later kwam hij Weer bij kennis. De verwondingen van Gendebien zijn minder ernstig dan men aanvankelijk heeft gedacht. Nadat de doktoren in het ziekenhuis een röntgenfoto hebben ge nomen, is komen vast te staan, dat de linkerarm van de coureur is gebroken en dat hij verschillende inwendige kneu zingen heeft opgelopen. zege naar de Spaarnestad ging. Nu echter Gerrit Voorting, al zal hij mogelijk nog deelnemen, door zijn val in de Tour de France niet helemaal de oude is geworden, nu ook Piet Steen voorden niet ter beschikking is, door militaire dienst, en Adri Voorting ver vangen moest worden, is de Haarlemse combinatie met Cor Bijster, Arend van 't Hof, de drie gebroeders Peters (Ge rard, Tony en Piet), plus Wim Rus man lang zo sterk niet te noemen. „Willebrord Wil Vooruit" kan er dus in slagen nogmaals de begeerde titel te grijpen, zoals vier jaar geleden op de Veluwe het geval was. De ploeg van „Het Zuiden", die in de eerste ronde aan de ploeg van de Zaanlandse club D.T.S. stellig een goe de gangmaker zal hebben, is ook niet voor de poes. Immers, een formatie met Jan Plantaz, „Matje" Sonnemans, Jan Hinsen, Tony Bergmans, Leo v.d. Brand en Rien van Grinsven mag ze ker zo sterk geacht worden. Deze ploeg is zelfs heel gevaarlijk. In ieder geval gevaarlijk genoeg om „De Kampioen" het leven zuur te maken. Dan is er nog de Limburgse ploeg van „Maastricht" die men zo maar niet mag wegvegen. Immers renners als Piet Haan, Piet v.d. Brekel, Jef Lahaye, Moonen, Halman en Rama kers, zijn tot goede dingen in staat. Van de overige ploegen, met enige kans, noemen we dan „Olympia" met Daan de Groot, André Rijnders, Wim Klebach, Rinus Neesman, Frans Mahn en Jan Barlage; „De Bataaf" (Half weg), met Frans Braat, Tony Luükx, Wim Snijders, Krijn Post (als de sterke man), met de nieuwelingen Dick van Enthoven en Harrie Cuvelier. Voorts zijn daar „Feijenoord" (R'dam) met Piet v. As, A. v. Oers, A. Suijkerbuijk, A. Borremans, P. Huilwijk en G. Beste- breurtje; „Swift-Combinatie" (Leiden) met Ad van Wetten, Adrie van Hou- welingen, Dick Wallet, Wil Vreeswijk, C. Plasmeijer en de nieuweling Jan van Wetten. „De Pedaalridders" (in de geschiedenis zelfs vier maal Clubkam pioen van Nederland) mag er ook zijn met Manus Brinkman, Schalk Verhoef, Arie Geluk, J. Kerremans, Gerrit v.d. Berg en de nog onbekende de Knegt. De Zaanlandse club „D.T.S." zal dit maal stellig niet in staat zijn de der de plaats te veroveren met de ploeg: Jan Hofland, Jaap Bruggenkamp, Klaas Siebeling, Bas Pleijt en Oudkerk. Emil Zatopek, die op de eerste dag van de landenwedstrijd tussen de he renteams van Tjechoslowakije en Groot-Brittannië op de 5000 meter door de Engelsman Gordon Pirie is versla gen, heeft op de tweede dag revanche genomen. Met ongeveer 150 yards voor sprong ging de Tsjechische atleet op de 10.000 meter als eerste over de eindstreep in de tijd van 29 min. 25.6 sec. Gordon Pirie eindigde op de tweede plaats in 29 min. 54 sec. Niettemin hebben de Engelsen deze ontmoeting met 117 tegen 95 punten gewonnen, terwijl het damesteam van Groot-Brittannië eveneens zegevierde. Hier waren de cijfers 58 tegen 48 pun ten. Elf Nederlandse rijders zijn donder dagochtend voor de derde etappe van de internationale motorzesdaagse, welke wel zwaar genoemd mocht worden, doch niet al te hoge eisen aan machines en deelnemers stelde, gestart. Eén der uitvallers was Jansema van het a-team. Hij slaagde er niet in om in korte tijd zijn Jawa 150 cc te repareren zonder de verzegelde delen te verbreken en dit had tot gevolg, dat het a-team voor de strijd om de Zilveren Vaas is uitgescha keld. Tijdens het traject van donderdag viel er nog een slachtoffer bij de Neder landers te noteren. Langeveld verspeel de door herhaalde reparaties aan zijn carburateur zo veel tijd, dat hij meer dan een uur te laat bij de finish arri veerde. De Nederlandse ploeg is dus uitgedund tot 10 man, van wie 3 straf- puntloos, t.w. Den Haan, Knijnenburg en Hak. Hak is de benjamin van de ploeg en rijdt voor de eerste maal in de internationale zesdaagse mee. Knijnen burg heeft voor de start met moeilijk heden te kampen gehad. De koppeling van zijn DKW was volkomen vernield, doch de geroutineerde rijder zag kans om nog voor het vertreksein een nieu we koppeling te monteren. De uitslagen van de wedstrijden, woensdag gespeeld voor de Engelse league, luiden: Eerste divisie: EvertonManchester United 41. Tweede divisie: Barnsley-Rother- ham United 32. Donderdag, bestemd voor de afge broken partijen uit de zeventiende en achttiende ronde van het interzonaal schaaktoernooi te Gothenburg, is de dag van Guimard geworden. Hg had twee afgebroken partijen tegen Geiler en Ilivitsky. Beide posities stonden min der voor hem. Tegen Gelier maakte hij snel remise. Ilivitsky heeft hij versla gen. Intussen zij vermeld, dat van de overige afgebroken partijen Donner en Sliwa remise maakten zonder verder spelen, Medina-Bisguier hetzelfde resul taat bereikten na drie zetten en Szabo zonder moeite won van Sliwa. Guimard was dus vrij eenzaam in de grote toernooizaal. Zijn tegenstander Gelier stond weliswaar een pion voor, maar raakte in tijdnood. Hij herhaalde de zetten, deed dit echter een keer te veel, waardoor Guimard gelegenheid kreeg onmiddellijk remise op te eisen De Rus wilde er eerst niet aan. De arbitragecommissie moest er aan te pas komen om te constateren, dat in- vT+duad drle keer dezelfde stelling op net bord was verschenen. Guimard had sleept6" punt)e in de wacht ge- Na een kleine pauze moest hij ver volgens aantreden tegen Ilivitsky. In de afgebroken stelling stond hij twee pion nen achter, al had de witspeler nog enige moeite om een zeer slecht staan de loper op hl in het spel te brengen. Er was niemand, die er aan twijfelde, of Ilivitsky zou deze partij winnen. Di rect na het afbreken had de Rus de mo gelijkheid om de zetten te herhalen, waarmede dus remise een feit geworden zou zijn. Natuurlijk speelde hij op winst. Er was niemand van de aanwezige toe- schouwers of deelnemers, die hem daar- in ongelijk gaf. Alleen Bolbochan, de zeer begaafde secondant van de Ai gen- fijnen, schudde bedenkelijk het hoofd. Voor de Engelse League is in de eer ste divisie gespeeld: CharltonPreston 21 en in de tweede divisie: Notts CountyFulham 34. Als sluitstuk van de Utrechtse paar dendagen is ^°Pderdag een nationaal concours-hippiQue gehouden. Bii het concours hoogtesprong js getracht het record van twee meter van het vorig jaar te verbeteren. Dit lukte echter niet. B. Uytendaal met „Kildias" was de enige ruiter, die het tot 1.90 meter bracht. Aan het concours eenspannen tuig- paarden open klasse was het kampi oenschap van Nederland verbonden. Zowel in 1953 als in 1954 wist de heer E. Hemmes uit Groningen dit kampioen schap te behalen. Nu werd „Kurassier" van D. E. Mellema uit Fmsterwolde kampioen. De springnummers begonnen met in terprovinciaal springconcours door lan delijke ruiters. De provincie Groningen werd winnaar dank zij D. J. Mellema op „Hoogheid" en G. J. Huizinga op „Ba ron" met 4 fouten in 155.8 sec. Zuid- Holland legde beslag op de tweede plaats. Voor het springconcours M. A. waren 16 mindernissen van 1.20 tot 1.30 meter hoogte. Er werd op tijd gesprongen. De uitslag was: 1. „Radjah" bereden door de eigenaar J. van Wingerden uit Scheveningen met 0 fouten in 92.8 sec., 2. „Adolf" bereden door de eigenaar H. Krul te Den Haag met 3 fouten in 99 sec., 3. „Baltimore" bereden door de eigenaar W. Scheeren te Vught met 4 fouten in 89.4 sec. Guimard speelde snel. Kennelijk had hij de afgelopen nacht gebruikt om de stel ling grondig te analyseren. Toen Ilivits ky met de dame de zwarte stelling bin nendrong, vulden reeds velen in gedach te een punt voor hem in op de score tabel. Grote deining ontstond toen Gui mard met enige probleemzetten een on ontwarbaar matnet om de witte koning vlocht. De witte majesteit spartelde wanhopig tegen. Op de 49e zet moest Ilivitsky opgeven. Ter illustratie volgt hier de voortzet ting van de partij tussen Ilivitsky en Guimard. Afgebroken stelling: wit Ili vitsky: kh2, dc3, tal, lhl, pd3, pionnen a5, c5, e5, f4, f3, h3. Zwart Guimard: kh8, da7, tb8, le8, pf5, pionnen «c6, d5, e6, h7. Wit Ilivitsky, zwart Guimard: 41. Da5-c3, Da7-g7; 42. Dc3-elNa Tgl had zwart niet be ter gehad dan naar a7 terug te keren. Dan was het dus remise geweest. Bol bochan meent dat na de tekstzet wit verloren is. 42Tb8-b3; 43. Del-gl, Dg7-a7; 44. Dgl-g5, h7-h6. Dit kleine zetje hadden de Russen bij de analyse overzien. 45. Dg5-d8, Tb3xd3; 46. Dd8xe8 schaak, Kh8-h7; 47. Tal-gl, Td3-d2 schaak; 48. Tgl-g2, Da7-g7; 49. Kh2-gl, Pf5-h4. Wit geeft het op. De stand na de achttiende ronde luidt thans: 1. Bronstein 13 (17); 2. Ke- res 11 (17); 3. Panno 11 (18); 4. 5, 6. Geiler, Petrosian, Szabo elk 10 (17); 7. Filip 9 y2 (17); 8, 9, 10. Spassky, Pilnik, Ilivitsky 9 (17); 11, 12, 13. Pachman, Najdorf, Fuderer elk 8(17); 14. Gui mard 8 (17); 15, 16, 17. Rabar, Stahl- berg, Unzicker elk 1% (17); 18. Bisguier 7K <18); 19. Donner 5% (18); 20. Sliwa 5 (17); 21. Medina (17). De Hongaarse zwemmer Georgy Tum pek, Europees kampioen, heeft in Mün- chen een nieuw Europees record 200 meter vlinderslag gevestigd. Zijn tijd van 2 minuten 25.7 seconde betekende een verbetering met 1.6 seconde van het record van de Duitser Herbert Klem. De Hongaarse Eva Szekely slaagde met in haar poging haar eigen we reldrecord 100 meter schoolslag, dat op 1 min 16.9 sec. staat, te verbeteren. Zu maakte een tijd van 1 min. 21.0 sec. Het Engelse voetbalelftal, dat zondag 2 oktober in Kopenhagen tegen Dene marken uitkomt, is als volgt samenge steld: doel: Baynham (Luton Town); achter: Hall (Birmingham) en Byrne (Manch. United); midden: MacGarry (Huddersfield)Wright (Wolverhamp ton) (aanvoerder) en Dickinson (Ports mouth); voor: Matthews (Blackpool), Revie (Manch. City), Lofthouse (Bol ton), Bradford (Bristol Rovers) en Fin ney (Preston) De scheidsrechter voor de wedstrijd NederlandBelgië, welke 16 October te Rotterdam wordt gespeeld, is nog niet aangewezen. De besturen van de beide bonden voeren over dit punt nog be sprekingen. Het staat vast, dat voor de ontmoeting tussen Nederland en Noor wegen, 6 november te Amsterdam vast gesteld, een Belgisch drietal (scheids rechter plus twee grensrechters) zal worden gekozen. 18. „Ik zou nu eindelijk wel eens willen weten, wat deze behandeling te betekenen heeft'', roept Eric gramstorig uit. „Eerst ziet ge me voor een handlanger van Cendrach aan, later voor één van Ragnar de Rode, dan poogt ge me wijs te maken, dat ge mijn vrouw kent, vervolgens noemt ge mij uw bondgenoot en het einde van het liedje is, dat ge mij gevangen zet. Het lijkt er veel op, dat ik met een troep zwakzinnigen te maken heb". De Koning van de Ulaid negeert deze uitbarsting volkomen. Hij begint met kennelijk genoegen een uitgebreid relaas' te geven van zijn lotgevallen op Ragnar's schip en Eric doet er met een wanhopig gezicht het zwijgen toe. Hij kan er niet achter komen wat Saran in zijn schild voert. Maar dat de iet er de een of andere bedoeling mee heeft, dat staat voor Eric vast. Haast ongemerkt brengt Saran het gesprek op hun landing en het gevecht met de krijgers van Fiatach en nu voelt Eric instinctief, dat de ontknoping nabij is. „Ik denk nog vaak aan de ongelukkige, die we zagen begraven", mom pelt Saran na een korte aarzeling voor zich heen. „Ik geloof namelijk, dat het niet één van hun eigen krijgers was en dat maakt het dubbel triest, nietwaar? Hebt gij er bij geval nog iets over vernomen, terwijl ge daar gevangen zat?" Hoewel Saran's gezichtsuitdrukking niets verraadt, is er een blik in zijn ogen, die Eric voorzichtig maakt. Eensklaps herinnert hij zich weer het gesprek tussen de aanvoerder en de wagenmenner op de strijd wagen. „Het is Tuaim Mor, heb genade'.", waren de laatste woorden geweest van de onbekende voor hij stierf en hij deed dit in de veronderstelling, dat hij het tegen de krijgers van de Ulaid zei. En op hetzelfde moment weet de Noorman wat Saran's bedoeling is geweest met dit schijnbaar nutteloze bezoek. „Zou de stervende nog iets gezegd hebben in zijn laatste ogenblik ken?'' vraagt Saran met de blik van een slang, die op zijn prooi loert. De Noorman schudt langzaam het hoofd en hij kijkt de ander recht in de ogen als hij antwoordt: „Ik weet niet wat ge bedoelt; ik heb er niets van gehoord!" 17 september vieren we het feest van de H. Lambertus, een van de 21 bisschoppen van Maastricht. Hij leefde in dezelfde tijd als de heilige Willibrordus en meerdere malen zijn deze mannen samen door onze lan den getrokken om de mensen te bekeren. Makkelijk hebben onze eerste evangeliepredikers het niet ge had. Zoals bisschop Willibrord moest vluchten voor de woes te koning Radboud, zo werd ook bisschop Lambertus ge dwongen zijn bisschopsstad Maastricht te verlaten en in een klooster zijn toevlucht te nemen. Daar leefde hij als een een voudige monnik en was in alles de overste van het klooster gehoorzaam. Eens op een nacht veroor zaakte Lambertus op de slaap zaal enig lawaai. De abt ge bood „Hij, die de stilte van de nacht verstoort, gaat bij het kruisbeeld in de tuin staan!" Zwijgend verliet Lambertus de slaapzaal en betrad de tuin waar het kruisbeeld stond. Voor de eerste ronde van het tournooi om de Europa-cup is te Essen onder leiding van onze landgenoot J. Bronk- horst de voetbalwedstrijd Rot Weiss EssenHibernians uit Edinburgh ge speeld. De gasten wonnen met 40, na dat zij bij rust met 2—0 hadden voor gestaan. Dat het koud was en de grond met sneeuw bedekt lag, schrik te hem niet af. Blootsvoets, slechts met een boetekleed be dekt, bleef hij uren lang bui ten. Geen ogenblik had hp er aan gedacht, de abt toe te roepen: „Ik ben het, bisschop Lam bertus, die ge naar buiten zendt." De abt van het klooster ver gat de boeteling weer terug te roepen. Pas in de vroege morgen, toen men het bed van bisschop Lambertus leeg vond, begreep de abt wat hij gedaan had. -ut Hij haastte zich Lambertus terug te roepen en hem zijn verontschuldigingen aan te bieden. Maar Lambertus wilde van geen verontschuldiging ho ren. Hij verbleef in een kloos ter en wenste te gehoorza men aan de abt. Zeven jaren lang heeft Lam bertus in ballingschap als een voudig monnik doorgebracht. Toen veranderde de toestand in het land van de Franken. Hofmeier Pepijn van Herstal kreeg de macht in handen en h(j was het, die Lambertus weer naar Maastricht ontbood en hem daar in al zijn waar digheden herstelde. Groot was de vreugde van de bevolking, toen zij hun bis schop weer in hun midden had den. Jaren van bloei voor de kerk braken aan, dank zij het ijve rige werken van Lambertus en de steun van Pepijn van Her stal. Maar diezelfde Pepijn van Herstal zou de grote bisschop tot de marteldood voeren. Pepijn van Herstal leefde niet zoals het hoorde; de feesten in zijn paleis en het gedrag van hem en zijn hovelingen waren allesbehalve stichtend. Lambertus wist dit. Hij wist ook, dat zijn leven niet erg veilig meer zou zjjn, als hij iets over dat hofleven zeggen zou. Maar Lambertus kende zijn plicht als bisschop. Zoals eens Johannes de Do per naar het paleis van koning Herodes ging, zo betrad ook bisschop Lambertus het paleis van Pepijn van Herstal en zei daar in duidelijke woorden: „Het leven, dat hier geleid wordt, is zondig. Wat gij doet, Pepijn, is groot kwaad. Gij vertrapt de geboden van God" Zoiets liet de machtige hof meier zich niet zeggen. De ge volgen bleven niet uit. Korte tijd later werd bisschop Lam bertus, toen hij in Luik op het graf van een zijner voor gangers lag te bidden, met een vergiftigde pijl gedood. Een van de indrukwekkend ste gebeurtenissen bü militaire oefeningen of tydens een strgd is zeker het veelvuldig gebruik van parachutisten, die, zoals bijvoorbeeld bij Dien Bien Phoe, soms onder hachelijke omstan digheden tijdens de nacht de sprong in het duister waagden om hun kameraden op de grond te hulp te komen. De parachutisten worden al gemeen erkend als een der beste onderdelen van elke krijgs macht. Gelukkig worden zü te genwoordig ook gebruikt voor een ander doel in burgerver- band, namelijk als lenigers in de eerste nood, lezen wg in het orgaan van „Oost en West" No. 6 in een interessant arti kel door W. B. ten Cate Brou wer en waaruit wij enkele ge deelten laten volgen. Hoewel er landen waren die reeds omstreeks 1930 militaire parachutisten in hun leger op genomen hadden, is het onge twijfeld de 2e wereldoorlog die dit wapen tot grote ontwikke ling heeft gebracht. Het werd immers geboren uit de nood zaak om op verrassende wijze en snel troepen daar te bren gen waar zij het meest konden bereiken. Bij de Geallieerden was en is dit nog een onderdeel waar bij men vrijwillig geplaatst wordt. De mannen hiervoor wer den voornamelijk gevonden on der de meest geëigende mili tairen hiervoor, de infanterie. Tegenwoordig is men zover, dat het laten „droppen" van zwaar materiaal zoals o.a. een 5 tons truck of een stuk artil lerie, zonder bezwaren kan worden uitgevoerd. Opmerke lijk is hierbij, dat het ter bre king van de grote landings- schok voldoende was om büv. de 5 tons truck op een zwaar plankier vast te sjorren om het mogelijk te maken dat de ze zonder beschadiging op de grond arriveerde. Ook hier diende het gemak de mens. Op het moment dat de truck gedropped moest wor- Opleiding voor parachutisten. Van een 75 meter hoge toren sprin gen zij naar beneden en hoeven geen angst te hebben. Alles gaat langs een paar lijnen, die de val breken. den liet men een grote para chute die aan deze truck be vestigd was, zich ontplooien, en deze trok met gemak de zwa re truck het vliegtuig uit. Wat de parachute zelf be treft, deze was al veel eerder in gebruik als laatste redmid del van in nood verkerende pi loten. Deze moest door hen zelf worden opengetrokken, soms geschiedde dit ook door een kleiner parachuutje dat zich eerst ontplooide en zo de gro tere broer uit het pak trok. Als men denkt dat het trans portvliegtuig, bijv. een Dako ta C 47, zich tijdens het drop pen verplaatst met een snel heid van ongeveer 40 meter per seconde, kan men begrijpen dat de parachu tisten het toestel vlug na el kaar moeten verlaten om niet ver uit elkaar op de grond te recht te komen. Zo ontwikkelde zich dan het systeem dat te genwoordig ook nog in gebruik is, dat men gebruik maakt van de zgn. „static parachute". Te dien einde is er in de lengteas van het vliegtuig een «talen kabel aangebracht. Het „static" systeem nu is er op berekend dat er een verbinding is tus sen de springer en het vlieg tuig via 2 lijnen, genaamd: de strop, die aan de stalen kabel wordt gehaakt en die door de parachutist in de hand wordt gehouden, en daaraan weer door een haak, de zgn. stati sche lijn. Deze lt)n nu is aan de top van de parachute ver bonden met twee kleine koord jes. Na de sprong uit het vlieg tuig nu, trekt dit lijnenstelsel de chute uit het pak op de rug van de springer en pas als het gehele gewicht van de springer op deze lijn komt te hangen, breken de twee kleine koordjes en de chute kan zich gaan ont plooien. Dit systeem heeft dan de voordelen dat de parachutis ten vlug het vliegtuig verlaten en dat dit regelmatig gebeurt, terwijl ook het opengaan bin nen zeer korte tijd gebeurt. Van de onderkant van de chu te lopen de zgn. „rigging"-lij- nen naar de schouders van de springer en zijn daar aan het harnas bevestigd. Door aan de ze lijnen te trekken kan hü de chute scheef trekken en hier mede enigszins sturen. Zijn val snelheid wordt dan wel iets groter. De landingsschok wordt voor namelijk gebroken door de rol lende beweging die de sprin ger heeft geleerd en deze heeft geen nadelige gevolgen indien hij de juiste soepele houding voor de landing heeft aangeno men en het terrein ook geen on effenheden heeft. Burgerparachutespringen is tegenwoordig een algemeen er kende gebeurtenis. Vooral voor de ontoegankelijke gebieden of daar waar door een natuur ramp de normale verbindingen verbroken zijn, kunnen door pa rachutisten snel medicamenten of verbindingsmaterieel op de grond worden gebracht en be diend. Ook in Nederland kent men het burgerparachutespringen, dat hier wordt beoefend door de leden aangesloten bij de Stichting Eerste Nederl. Para chutisten Club, die weer is aan gesloten bij de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. II En ja hoor, de auto schoot de weg op naar de haven en een ogenblik later stond de wa gen stil, vlak voor de aanleg*- steiger van de boot. En wie stond er al bij het portier? Kruier Van Balen. Hoe hij er zo gauw gekomen was, wist h(j later zelf niet meer. Maar hij stond er en had het portier al geopend, voor hij wist, dat er iets gebeuren moest. „Koffers dragen, meneer?" vroeg hij beleefd. „Natuurlpk! En vlug ook." Kijk, nu waren ze plots alle drie bij elkaar, de Amerikaan, de auto en de kruier. Maar de mannen kenden elkaar niet en hadden elkaar ook niets te zeg gen. Doen, doen, het kwam hier alleen maar op doen aan. En vlug! De kruier zag drie koffers naar zich toe rollen. Meteen had hij ze beet: een onder zijn arm en een in iedere hand. Toen hol de h(j, werkelgk hij holde met de drie koffers achter de Ame rikaan aan. „Ik moet nog mee," klonk het door de lucht. „Vlug dan," kwam het ant woord van de boot. „We ver trekken." De Amerikaan haalde het: de kruier en de koffers ook. „Prachtig, prachtig," juichte de Amerikaan. „Dat heb je goed gedaan kruier. Ik kan naar Amerika. Tegelijk voelde kruier Van Balen zich een bankbiljet in hand duwen. De kruier kon zijn ogen niet geloven: tien dollar voor een paar minuten werk. Was dat even een dag! „Van de loopplank af," hoor de hij zich plots toeschreeuwen. In zijn blijde verrassing was hij zich niet bewust geweest, dat hij het tijdstip van vertrek van de boot vertraagde. Lang zaam slenterde hij nu de loop plank af. Maar nog had hij de kade niet bereikt of er weerklonk een nieuwe schreeuw: „Kruier, kom eens gauw hier." Even schrok kruier Van Balen. Zou die rijke meneer zich vergist hebben; zou hij geld terug willen hebben? „Opschieten!" klonk het ge biedend van de boot. Toen zag de kruier hoe de Amerikaan hem enige papieren toestak. „Die zijn voor jou, papieren van de auto." Kruier Van Balen begreep er niet veel van. „Er is geen tijd meer om de auto te laden," riep de Ame rikaan, terwijl de kruier de pa pieren aanpakte. „Voorlopig kom ik hier niet meer terug. De auto is voor jou, kruier. Met de papieren er bij. Ik heb thuis nog wel een andere auto. Veel geluk er mee." „Als je nu die loopplank niet afgaat, gooien we je er af!" schreeuwde plots een andere stem. O, ja, de kruier ging al. Op de kade stond hij be duusd te kijken naar de boot die langzaam loskwam en zich van de kust verwijderde. De Amerikaan was gelukkig: hij had zijn zin. hü keerde te rug naar zün land. Maar ook de kruier was ge lukkig. „Nu heb ik een eigen auto," lachte hü. „Gelukkig maar, dat ik vroeger autoreden heb geleerd." Zo scheidden de Amerikaan en de kruier. Maar de auto bleef. Daarin troonde nu krui er Van Balen, die weldra, luid toeterend, zün eigen buurt in- zwnekte, om daar vol vreugde en trots zün kenissen van de ze wondere gebeurtenis op de hoogte te brengen. EINDE. «tffstts Een zwaan tekenen lü'kt moeilük, doch dit valt best mee hoor. Het meest opmer- kelüke is natuurlük de erg lan ge en sierlük gevormde hals, welke büna recht op de romp staat, echter iets naar achte ren gericht. Een zwaan heeft een statige vorm. IWiin. De zogenaamde „paratechnicon", om zwaar materiaal te parachu teren („dropping") zoals jeep, vrachtwagen of geschut, bevestigd aan extra grote en sterke val schermen Ja. dat is een vreemde naam hè! Net of aardappels ook al moe kunnen worden. Toch is de naam wel een klein beetje te verklaren. „Kijk", zeiden som mige landbouwers, „onze plan ten geven lang zoveel aardap pels niet meer. Het lijkt wel of de planten moe worden!" Natuurlük is dat niet zo! Maarer is wel een oor zaak, dat de planten minder aardappels geven. En die oor zaak is een heel klein beestje, nog geen milimeter lang. Aal tjes noemt men die beestjes. Als je er een lang en nieuw woord van wilt maken kun je ze Aardappelmoeheids-aaltjes noemen! Het zün deze uiterst kleine wezentjes die de laat ste jaren een nieuwe aardap pelziekte veroorzaakt hebben. Maar onze geleerden zün er tegenwoordig als de kippen bü om zo'n ziekte te bestuderen en te bestrijden. Al heel gauw ontdekten ze dan ook, dat die aaltjes in de grond zaten en zich vastzogen aan de wortels van de aardappelplant. Die wortels werden daardoor ziek en met zieke wortels kan een plant ook al weer niet groeien, net zo min als met verdorde bladen. Als er eenmaal van die aal tjes in de grond zitten, is er geen aardappelplant meer vei lig. De speurders bemerkten al gauw, dat die lieve aaltjes in hoofdzaak de wortels van de aardappelplanten aantastten. Andere planten lieten ze met rust. De enige oplossing was dus, als op een stuk land ergens de aardappelmoeheid werd ge constateerd, dat daar voorlo pig geen aardappels meer ver bouwd werden. Daardoor stier ven die lastige klanten vanzelf uit. Tegenwoordig wacht men niet, tot de ziekte ontdekt wordt in een stuk land. Neen, men heeft nu bepaald, dat op één stuk bouwland een jaar aardap pels verbouwd mogen worden. Daarna poot men twee jaar lang geen aardappels meer op dat gebied. In die twee jaar sterven alle aaltjes, indien ze in de grond aanwezig zün, vanzelf uit. Zo voorkomt men de aardappelmoeheid. Je ziet, de mensen moeten voortdurend op hun hoede zün. Het jfaat allemaal niet zo makkelpk als we denken. Nog veel meer gevaren be dreigen de aardappels. Denk maar eens aan de colo radokevers. Daar is al zoveel over ge praat Dat doen we vandaag maar niet. Wü hebben al ge noeg aan de aardappelmoe heids-aaltjes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7