ONZE CONSUMPTIE-GEWOONTEN ZIJN STERK VERANDERD Streven naar een goed en gemakkelijker leven Missiehuis Cadier en Keer uit de as herrezen De wereld van morgen met mei k i Pre-klinische instituten van Nijmeegse Universiteit zijn gereed m Gasth eer Z legen wil en dank Nieuwe samenstelling van bedrijfs commissie voor de metaalindustrie „Agave Americana" in Rhenen Dinsdag onofficiële8 december officiële opening Het grote verpleeggebouw volgend jaar zomer voltooid ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1955 PAGINA 11 iNia de Evipan-affairc Van Wijk contra Westerling Djakarta houdt krijgsraad over Nieuw-Guinea „Jong Nederland" in de kath. jeugdbeweging HGGl lil UitS DRIEKWART KAN Uitbouw medische faculteit Levensgeschiedenis van de malaria-parasiet S.E.R. vindt Kath. Ver. voor Hoger Personeel nog niet voldoende representatief Liturgische weekkalender (Van onze Rotterdamse redacteur) De heer J. van Wijk, directeur van een tandtechnische inrichting te Rotter dam, zou vandaag een aanklacht indie nen bij de justitie tegen de ex-KNIL- kapitein Westerling, met wie hij samen werkte in de mislukte expeditie van het jacht „Evipan". Zij hebben een verschil van mening over de financiële afwikke ling van hun onderneming. Bij de voor bereidingen voor de verkoop van het jacht „Evipan" zou Westerling bij de Groninger kapitein Galliard door middel van een valse verklaring de indruk hebben gewekt, dat de heer Van Wijk van zijn aandeel in het schip een be drag van rond f 20.000 zou hebben af gezien. Westerling is nogal uitgegleden; hij onttrekt hiermee tevens gelden aan een gezonde oppositie, aldus verklaarde ons de heer Van Wijk. Advertentie BOVENMATRASSEN mei stalen binnenvering (Van onze verslaggever) De consumptiegewoonten van het N'ederlandse volk veranderen. Zij ver anderen zelfs zeer sterk, vooral op het gebied van de voeding. Sommige veranderingen zijn verbeteringen. Andere daarentegen betekenen beslist een achteruitgang. De oorzaken van die veranderingen, die men vaak niet voor mogelijk gehouden had, zijn vele. Het loont de moeite het gehele gebied van de consumptie eens te overzien. Niet om tot sociale of economische, laat staan politieke conclusies te komen, maar om te zien hoezeer het leven in ons land aan het veranderen is. De huisvrouw heeft minder hulp, maar maakt het zich ook gemakkelijker. De mannen kleden zich beter en in practischer kleding. Eenieder heeft zo zijn gewoonten, wat eten en drinken, wat kleden, wat wonen, wat leven betreft. In heel veel opzichten doen vele mensen hetzelfde: zij drinken op dezelfde tijd thee of koffie, zij eten 's middags warm of 's avonds, zij geven de voorkeur aan bepaalde goederen of producten. Het geheel van voorkeuren bij het aanschaffen van goederen of producten zou men de consumptiegewoonten kunnen noemen. Vergelijkt men deze ge woonten voor en na de oorlog, dan blijkt er bij het Nederlandse volk veel veranderd te zijn. De oorlog is een grote factor ge weest. Een tijd van zo grote schaarste, van ontberingen doet altijd zijn invloed gelden. Na de beide wereldoorlogen zijn b.v. de rookgewoonten veranderd. Door de toegenomen nervositeit gaan steeds meer mensen sigaretten roken. Doordat gedurende jaren de zware Bel gische shag een van de weinige rook- mogelijkheden was, verarderde ook de smaak. Werden er voor de oorlog veel Turkse, Egyptische en Amerikaanse sigaretten gerookt, na de oorlog was er in hoofdzaak vraag naar Virginia. Nu we de oorlog tien jaar achter ons heb ben, keren velen weer terug tot hun oude voorkeur: er worden steeds meer sigaretten gerookt en de vraag naar Amerikaanse sigaretten neemt toe. Slappe thee Voor andere genotmiddelen heeft de smaak zich echter niet weten te her stellen; dat is het geval met koffie en thee. Van deze producten wordt veel minder gebruikt dan voor de oorlog en de cacao is er bijna geheel uit. Men zet nog twee drie keer per dag een pot thee, maar ondanks alle propaganda: ,,doe wat minder water op meer thee," wil het nog niet erg lukken. Ook de koffie wordt aanmerkelijk slechter ge zet dan vroeger. Zelfs in café's en kof fiehuizen drinkt men vaak een kop kof fie, die de naam nauwelijks verdient. Dit waren enige voor de hand lig gende voorbeelden. Er zijn er echter van veel ingrijpender aard. Zo wordt er Na een afwezigheid van ruim ander half jaar keren dinsdag de klein-semi— "derberg te Cadier en Keer. naristen van oe congregatie van de Uit de a (Vervolg van pag. 1) Dezer dagen werd in een van onze provincie-steden een sociale dag gehouden, waarop twee inleiders hun visie gaven op de wereld van mor gen Geen van beiden namen ze ook maar een ogenblik het woord atoom kracht in de mond. Kennel k waren ze geheel vervuld van de primaire voor waarden, waaraan een betere wereld van morgen moet voldoen. Het was verheugend dit te constateren en vooral te bemerken, dat de opvatting van deze beide inleiders beantwoordde aan het doel dat de organisatoren van deze so ciale dag zich hadden g®steid. d,e we. reic beheersen, aldus een van de in ei «ïers. is niet op de allereerste plaats het beheersen van de natuurkrachten en het ontraadselen van natuurgeheimen. Boven alles gaat het er om, dat de mens zichzelf beheerst en in het schep pingsplan de plaats heeft, die God heeft bedoeld. Daarmee leidde hij het vraag stuk van de zich verschuivende sociale verhoudingen m Bij het voortschrijden van de maatschappelijke ontwikkeling, beginnen woorden als „sociaal" al blijven ze naar hun wezen gelijk een andere concrete vormbetekenis te krij gen Wanneer we ons dat niet heel, heei diep realiseren zouden we een her- rialing krijgen van een tout, die aan het begin van de negentiende eeuw op een afschuwelijk wijze is gemaakt Men kan eenvoudig niet aant. denken zonder rekening te houden met het verleden. En al kunnen we nhet verleden vele goede dingen aaa alen, de maatschappelijke chaos van hJd- den en eind der negentiende eeuw blijft voor ons een der sterkste w schuwingen tegen eenzijdige ontwi lingen. De uitvinding en toepassing van de stoomkracht, de intrede van de eiec- triciteit zijn typische voorbeelden van deze eenzijdige ontwikkeling. De m®na ging de machine bedienen inplaats dat de machine de mens zou gaan bedie nen. Toegegeven dat dit een afgezaag de constatering is. Maar de gevolgen waren er niet minder funest om. De nieuw ingezette technische revolutie zal met deze ervaring volop rekening heb ben te houden. Vandaar dt^t we hier boven zeiden, dat de begripsinhoud van het woord „sociaal" voor ons een an dere moet zjjn -<an voor de mens uit de negentiende eeuw. Toen kon iemand een sociaal mens worden genoemd, die een arme medemens een pannetje soep bracht of duizend gulden per jaar voor de armen beschikbaar stelde. Deze christenplichten zullen blijven, maar de in gang zijnde technische ontwikkeling eist, op straffe van maatschappelijke ondergang, dat sociaal voortaan wil zeggen menselijke olidariteit en homo geniteit. Het is niet voldoende indien hierover wordt gepraat op ontwikke lingsavonden van sociale organisaties of als we daarover r 'etwisten aaii de biertafel. Het gaat hier om niet min der dan een levenshouding van de mo derne mens. En aan deze levenshouding te werken is taak en opdracht van elke mens individueel maar ook van elk instituut, dat het stempel van opvoe dingsorgaan rechtstreeks of onrecht streeks draagt. De Kerk en het onder wijs zullen hiermee bijzonder rekening moeten houden. Het zou eenvoudig een ramp betekenen, indien de godsdien stige opvoeding, zoals we die in de Kerk ontvangen, geen rekening zou hou den met de in gang. zijnde ontwikkeling. Nu is het niet langer een vierde stand, ?le tot vergeten gebied zou worden, nu is de wereld, de totale mensheid, in zet van deze opdracht. Afrikaanse Missies terug op de Keer- as van het op 15 maart 1954 uitgebrande oude missiehuis is daar een modern nieuw klein-seminarie ver rezen. De ingebruikneming zal dinsdag zonder enige plechtigheid geschieden, daar het huis nog niet helemaal klaar is. Dit zal pas 8 december het geval zjjn, wanneer de kapel gereed komt. De nieuwe kapel vormt de linker vleugel van het in een carré gebouw de missiehuis. De rechtervleugel is het schoolgebouw, dat tien leslokalen be vat. In het hoofdgebouw zijn op de be gane grond-verdieping ontvangstruim ten, spreekkamers en een eet- en re creatiezaal voor de leraren ingericht. De eerste en tweede verdieping van het hoofdgebouw bevat 36 lerarenka- mers. De ruimten voor de 200 leerlin gen: eetzaal plus vier slaapzalen zijn aangebracht, deels in de nieuwe ach- terbouw, deels op de eerste verdieping van de niet uitgebrande achterbouw van het vroegere missiehuis. Dit oude gedeelte bevat tevens een toneelzaal. Zolang de nieuwe kapel nog niet klaar is, zal deze zaal als noodkapel dienst doen. De nieuwe kapel wordt zeer modern ingericht. De ramen op het priesterkoor zullen door de Maastrichtse kunstenaar Jonas worden vervaardigd. Het iro^TTui,1" zal uit marmer worden op- fj~f.n en slechts bestaan uit een eenvoudige mensa, met daarop zes uit koper gedreven kandelaars en een dito kruis. De Indonesische minister-president Harahap en de minister van Buitenland se Zaken, Anak Agung gde Agung, hebben bezoek gebracht aan president Soekarno ter bespreking van de kwes tie Nieuw-Guinea. Minister Anak Agung vertrekt op 21 september naar New York als hoofd van de Indone sische delegatie naar de Verenigde Na ties. Premier Harahap zeide, dat de op positiepartijen niet uitgesloten zullen zijn van het lidmaatschap van de dele gatie naar de V.N. Het aantal politie ke adviseurs is dit jaar echter kleiner en is minder dan tien. Minister-president Harahap beves tigde, dat deze week in een gesprek met de Nederlandse hoge commissaris in Djakarta ook de kwestie Nieuw-Gui nea ter sprake is gekomen. Harahap was niet bereid hierover nadere mede delingen te doen. (PIA) De mannelijke jeugdorganisatie „Jong Nederland" heeft zich aangesloten bij de katholieke jeugdbeweging in Lim burg. Dit komt hierop neer, dat de ge hele rooms-katholieke mannelijke jeugd in Limburg nu als één harmonische een heid samengebracht is in de katholieke jeugdbeweging. Deze beslissing is geno men op eigen initiatief en na onderling overleg. Mr. Custers, burgemeester van Nieu- wenhagen, is benoemd tot diocesaan commissaris, aalmoezenier Bongarts te Meerssen tot diocesaan aalmoezenier. Het diocesaan hoofdkwartier van de katholieke jeugdbeweging is met ingang van 15 september gevestigd: Proosdij- Meerssen. Zowel Z. H. Exc. de Bisschop van Roermond als de topleidingen van de nu samenwerkende organisaties ver wachten van de nieuwe opzet veel heil voor de Limburgse jeugd. niet alleen minder brood gegeten, maar ook minder aardappelen. Hoe kan dat, zal men zeggen. De oorzaak hiervan is, dat men zich veel beter, want veel- zijdiger voedt. Er worden meer groen ten en meer fruit gegeten, er wordt veel melk gedronken. Men eet in kwan titeit minder, maar in kwaliteit meer. Voorlichting en doorbrekend inzicht doen hun werk. Tienduizenden Nederlandse mannen zijn geruime tijd in Indonesië geweest. Ztf kwamen thuis met een voorkeur voor bami en nassi. De producten die nodig zijn om deze gerechten goed te kunnen bereiden, waren vroeger alleen in enige speciaalzaken te krijgen. Nu ziet men ze overal, want in heel veel gezinnen wordt geregeld Indisch gege ten. Er komen dus nieuwe gewoonten. De conjunctuur heeft een grote in vloed. Het gaat goed in Nederland, er wordt verdiend, er is weinig zorg. Er is vraag naar betere kwaliteiten, naar duurdere dingen. Goedkope schoenen bijv. worden practisch met verkocht; wel veel luxe-, aan mode onderhevige schoenen. Waar zijn de grutten De belangrijkste factor is echter wel de veranderde levenswijze. Men neemt het leven minder moeilijk. De huis vrouw heeft weliswaar minder huip, maar zij maakt het zich ook veel ge makkelijker. Zij neemt een blik met groente, een fles pap of vla, een pakje soep. De merkwaardigste verandering heeft door dit alles de kruideniers winkel ondergaan. Vroeger was dat een handel in „grutten en koloniale waren". Nu zijn de grutten vrijwel verdwenen. In het seizoen worden er nog vrij veel erwten en bruine bo nen verkucht, maar waar is bijv. de gort? De vooroorlogse kruidenier had zes kwaliteiten gort in huis. Nu wordt er nog maar weinig omgezet van één kwaliteit: men eet immers pap uit flessen. Het is nu allemaal verpakt, er wordt vrijwel niets meer afgewogen. Blikjes liggen er bij staoels en in een einde loze variatie: vis, vleeswaren, fruit, vruchtensap. Vroeger waren al die zaken, alleen te vinden in luxe zaken: „co mestibles en primeurs." Nu heeft iedere kruidenier ze, moet ze hebben, want er is veel .vraag naar. Deze artikelen zijn gemakkelijk en smakelijk, maar niet goedkoop. Een blik zalm kostte voor de oorlog een paar dubbeltjes, maar het werd niet ver kocht. Nu het meer dan anderhalve gulden kost, is er een grote omzet. Een groot artikel voor de oorlog wa ren de zuidvruchten, de gedroogde pruimen, appelen, abrikozen. Alleen van de pruimen wordt nog wat omge zet. Gedroogde appelen zijn er niet meer, want in Californië eet men zo veel fruit dat men aan drogen niet meer toekomt. Abrikozen zijn niet meer te betalen. Geen nood, alle soorten fijn fruit worden ingeblikt. Zelfbediening Zo is eigenlijk vanzelf de „zelfbedie ningswinkel" ontstaan, waar de klant zelf zijn artikel uit de vakken neemt, waar alles verpakt klaar ligt. Nog vor men deze winkels een nieuwigheid in ons land, maar men is er van over tuigd, dat de ontwikkeling in deze rich ting:n'et is tegen te gaan. De voorde len liggen aan twee zijden: bij de klant en.. ,j. de ondernemer. De klant kan vrij kiezen, er wordt hem niets opge- iSen en hi' hoeft nergens op te wachten, terwijl de ondernemer en zjjn personeel rustiger en regelmatiger kun nen werken. Nadelen zijn er natuurlijk ook: er is minder contact tussen verkoper en con sument en er is weinig voorlichting omtrent kwaliteit. Maar dat zijn dingen waar het publiek niet zo veel meer om vraagt. Men wil de merkartikelen die men kent: blikken dozen, pakjes. Ook de melkboer weet van verande ring mee te spreken. Losse melk ver koopt hij weinig meer, men wil fles- senmelk, die niet gekookt behoeft te worden en die zo te drinken is. Bij de koffie gebruikt men steeds meer koffie melk in flesjes en, blikjes. De consumptie van kaas is zeker niet achteruit gegaan, wel echter de kwa liteit. Merkwaardig Is de vraag naar buitenlandse kaassoorten. Vrijwel overal kan men Franse, Zwitserse, Italiaanse kaassoorten krijgen en zelfs naar de Engelse Cheddar is vraag. Hier zal de na-oorlogse reislust wel een woordje meespreken. Men heeft andere smaken geproefd en wil van die specialiteiten nu ook thuis genieten. Niet alleen de vrouwen, ook de man nen maken het zich gemakkelijker. Steeds meer mannen scheren zich elee- trisch; velen rijden auto of bromfiets en de meeste mannen hebben lastige kledij afgeschaft. Vesten, bretels, sokop houders zijn verdwenen en het knel lende losse boord heeft zijn langste tijd gehad De omzet teruggelopen? Nee, integendeel, herenkleding wordt veel meer verkocht dan vroeger, maar de verkoop is anders. Men verkoopt betrek kelijk weinig complete costuums. Men verkoopt een broek, later een jasje. Doch gemiddeld heeft iedere man meer in zijn klerenkast hangen dan vroeger. Advertentie .A cH tp ii?V nË*jmtÊÊ^Bfr6 Ihiii PublicoNe Nederlonds Zuivelbureou. 's Grovenhoge ymsm aamNEEM PER MAN 31 Niet alleen het vijftigjarig bestaan van de St. Radboudstichting zal het on derwerp zijn van een feestelijke viering op 30 september a.s. te Nijmegen, maar ook de officiële ingebruikneming en plechtige inzegening door mgr. Pao lo Giobbe, pauselijk internuntius, van de pre-klinische instituten der medische faculteit. Dit was voor mgr. prof. dr. ■R. R. Post, voorzitter van de raad van bestuur van de St.-Radboudstichting, aanleiding om een aantal mededelin gen te doen aangaande de voorzienin- Het „potplantjedat de kameel op deze foto op een pluizig speelgoeddier doet gelijken, is op het ogenblik te bewonderen in Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg in Rhenen. Het reuzengewas is een „Agave Americana". De plant stamt uit Mexico en zij bloeit maar eens in de dertig jaar, waarbij een bloemstengel van 6 tot 8 meter lang uit een rozet van harde taaie bladeren die in Mexico als voedsel en als materiaal voor vezel-vlechtwerk worden gebruikt oprijst. Reeds tijdens de bloei begint de rozet af te sterven, waarna evenwel de ondergrondse stengel groeit en een nieuwe spruit oplevert. (Van onze medische medewerker) onder mug geen malaria. Iemand die nooit door een mug gebeten is kan deze ziekte niet krijgen, tenzij hij bloed van een malaria patiënt zou ontvangen, zoals dat gebeurt bi) de zg. koortstherapie. Een malariapatiënt is dus alleen indirect be tter, smettelijk. Dat wil zeg- iwïif e,en tussen-gastheer, ,je mug de parasieten naar 'n ander mens of dier over te brengen. P® m.a'ariaParasiet is aanmerkelijk groter dan een bacterie en leeft een levenscyclus, die tamelijk ingewikkeld vei loopt maar zeer interessant is. De levensloop van een bacterie is micros copisch nog - niet waarneembaar. Wij zien een bolletje, een staafje of een spiraaltje, maar verder kunnen wij niet zien of wij te doen hebben met een jonge of een oude bacterie Nadat de Franse legerarts Laveran in 1880 de parasiet in het bloed van een malariapatiënt ontdekt had door geduldig steeds maar bloed van zijn zieke soldaten onder de microscoop te bekijken, heeft het nog lange jaren geduurd, voor men de hele levenscy clus van de parasiet zou begrijpen. Wij weten er nu heel wat van, maar er blijven nog steeds een aantal vragen over, die op antwoord wachten. De malariaparasiet maakt bij zijn twee gastheren: mens en mug enkele gedaanteverwisselingen door, zoals het in het groot het geval is bij de vlin der. Deze vergelijking gaat niet hele maal op, omdat de gedaanteverwisse ling van de malariaparasiet boven dien gepaard gaat met een ongeslach telijke vermenigvuldiging. Enigszins afwijkend van de meestal gebruikelijke gang van zaken, zullen wij de levensgeschiedenis van de pa rasiet niet beginnen bij zijn geboorte maar op een moment, dat een aantal nog onvolwaardige parasieten door de muggebeet in het bloed van de mens komen. Er gebeurt dan meteen al iets geheimzinnigs, binnen het uur zijn zij namelijk niet meer in het bloed te vinden. Men begreep hier aanvankelijk niets van, omdat deze mensen later toch malaria kregen. Eerst na de laatste oorlog heeft men ontdekt, dat de parasieten zich in de lever nestelen. Daar gaan zij groeien. Elke onvol waardige parasiet, zoals wij ze ge noemd hebben, valt dan uiteen in een groot aantal, laten wij nu zeggen jonge parasieten. Het is een ongeslachtelijke vermenigvuldiging. U kunt het zich zo voorstellen, dat elke parasiet in een bloedlichaampje binnen en de geschie denis gaat zich herhalen. Acht en veertig uur later komt er een nieuwe generatie jonge parasietjes vrij en de patiënt krijgt weer een koortsaanval. De aanvallen komen dus om de an dere dag, vandaar de naam ander daagse koorts. Dit proces blijft doorgaan totdat de patiënt voldoende weerstand heeft ont wikkeld of de geneesmiddelen hem te hulp komen. Er zijn echter ook parasieten, al is hun aantal veel geringer, die zich ontwikkelen tot mannelijke en vrou welijke vormen. In het bloed van de mens richten zij geen kwaad aan. Zij aantal deeltjes uiteenvalt, die elk weer uitgroeien tot een nieuwe para siet. Er heeft geen paring plaats. On geveer tien dagen na de muggebeet komen de jonge parasietjes in het bloed, waar elke parasiet een rood bloedlichaampje binnendringt. De onderzoeker kan ze nu dus weer vin den in het bloed. Eenmaal in een rood bloedlichaampje gaat de jonge para siet groeien, na veertig uur is hij vol wassen en gaat hij zich delen. Uit deze nieuwe ongeslachtelijke vermenigvul- 'diging ontstaan circa 16 nieuwe para sietjes. Enkele uren later, ongeveer 48 uur nadat de jonge parasiet het rode bloedlichaampje is binnengedron gen, valt dit uiteen en deze generatie jonge parasietjes komt vrij ia het bloed. Het uiteenvallen van het rode bloed lichaampje met het vrijkomen van de parasietjes, veroorzaakt de plotselinge kortdurende koortsaanval. Elk para- sietje, dat het er levend afbrengt en niet ten offer valt aan witte bloedli chaampjes de soldaten van 't bloed dringt onmiddellijk een nieuw rood wachten op de mug, die hen zal ver lossen uit deze gevangenschap,want zonder mug is hun bestaan zonder be tekenis. Wordt de malariapatiënt gestoken door een mug, dan zuigt deze natuur lijk ook malariaparasieten op. De on geslachtelijke vormen worden met het opgezogen bloed verteerd in de mug- genmaag, maar de geslachtelijke vor men kunnen in de maag van de nietige mug paren. De zeer kleine bevruchte kerntjes dringen de maagwand van de mug binnen en groeien daar. Als zij na enige uren groot genoeg zijn, krui pen zij naar de kop, waar zij zich een plaatsje zoeken in de speekselklie ren van de mug. Bij het steken brengt de mug ook speeksel in het wondje en met het speeksel ook de nog onvol waardige parasietjes. En nu zijn wij weer aangekomen bij het begin van ons verhaal: de onvolwaardige para sietjes verdwijnen binnen het uur naar de lever enzovoorts. Volgende week over de heel andere, maar even interessante problemen van de malariabestrijding. St. gen welke in de afgelopen jaren zijn getroffen voor de tot stand koming van het gebouwencomplex der medische fa culteit en aangaande de belangrijke projecten welke reeds in uitvoering zijn of in de naaste toekomst onderhanden zullen worden genomen. Nadat Z. Em. Kardinaal De Jong bij de plechtige viering van het vijfde lustrum der universiteit het begin van de medische faculteit had aangekon digd, werd in het najaar van 1950 be gonnen met de oouw van een voorlopig pre-klinisch instituut, noodzakelijk voor de opleiding tot het candidaatsexamen, dat de zgn. basisvakken omvat, zoals natuurkunde, scheikunde, biologie, fy siologie en anatomie. Dit gebouw werd ondergebracht in een ruimte, welke in het totale structuurplan van het gehele complex een bestemming had als cen trale werkplaats voor instrumentma kers, glasblazers, e.d. Waar de hoog leraren en de wetenschappelijke staf zich de eerste jaren hebben moeten behelpen met een bescheiden ruimte zien zij zich thans in het onlangs ge reedgekomen definitieve pre-klinische instituut gehuisvest in een gebouw dat aan de modernste eisen voldoet. Research-ruimten In het sous-terrain van dit gebouw bevinden zich de research-ruimten voor de hoogleraren en hun assistenten, be nevens een tekenkamer en een foto grafisch atelier voor de medische illu stratie. Op de oegane grond zijn een aantal collegezalen, practica, laborato ria en de snijzaal voor de anatomie ondergebracht. In de collegezalen be vinden zich de modernste projectie-ap paraten die bij het onderwijs kunnen worden ingeschakeld: met een enkele druk op een knop kan heel zo'n zaal daartoe verduisterd worden; een air conditioningsysteem verzorgd de lucht verversing. Op de eerste verdieping zijn o.a. de medische bibliotheek en een cantine ondergebracht. De lange cor ridor waaraan al de ruimten gelegen zijn is verlucht met een muurschilde ring voorstellende de lotgevallen van Odysseus, aangebracht door de Utrecht se kunstschilder Lambert Simonr Toen in 1951 met een candidaatsop- leiding begonnen was, stond de St.- Radboudstichting voor de taak maat regelen te nemen om in 1954 de klini sche opleiding voor het doctoraal exa men hieraan te doen aansluiten. Daar het niet mogelijk bleek op korte termijn over een academisch ziekenhuis op Heyendael te beschikken, werd op 10 december 1954 een academische afde ling in het Canisiusziekenhuis geopend, waarin werden ondergebracht de kin derafdeling van prof. Slooff, de chirur gische en urologische afdeling van prof. Vos en de interne afdeling van prof. Majoor terwijl in oktober van dit jaar ook de psychiatrische en neurologische kliniek van prof. Prick daarin een plaats zal krijgen. Intussen werd ook een begin gemaakt met de .bouw van het grote academi sche ziekenhuiscomplex op .Heyendael. Daar voorlopige berekeningen uitwezen dat dit gehele complex met een bed denaantal van 430, laboratoria, polikli nieken, enz. niet voor 1960 gereed zou kunnen zijn, werd als eerste het grote verpleeggebouw in uitvoering gegeven. Het rijst thans met zijn zeven verdie pingen en een hoogte van 25 meter ver boven de eiken van het lahdgoed uit. Bij een normale voortgang van de werkzaamheden zal het in de zomer van het volgend jaar in gebruik ge nomen kunnen worden. Ofschoon het een uiteindelijke capaciteit heeft van 285 bedden zullen dan echter slechts 175 patiënten erin kunnen worden op genomen daar een deel van de ruimte moet gebruikt worden om voorlopig de specialismen die thans in de academi sche afdeling van het Canisiuszieken huis gehuisvest zijn en de afdeling ver loskunde en gynaecologie van prof. Stolte te herbergen. Definitief zullen deze specialismen worden ondergebracht in afzonderlijke klinieken dit in de on middellijke nabijheid van het thans reeds gedeeltelijk voltooide verpleegge bouw zullen verschijnen. De eerste af ronding van deze St.-Radboudkliryeken zal in de komende jaren in studie wor den genomen. Verpleegstershuis Inmiddels is ook reeds een aanvang gemaakt met de bouw van een flat gebouw voor de lekenverpleegsters, ge diplomeerden zowel als leerlingen,' waarin bovendien voorlopig de ver- pleegstersschool wordt ondergebracht. Dit gebouw zal geheel ingericht worden naar. de moderne eisen van het ver- pleegstersberoep. Ieder zal er een eigen kamer krijgen, terwijl gemeenschappe lijke eetzaal, recreatiezaal en woonka mers, gelegen aan een prachtige tuin, de huisvesting zuilen completaren. Voor de tijd van twee jaar, die de bouw van deze flat vraagt, zal de verpleegsters- school ingericht zijn in een pand aan de Oranjesingel te Nijmegen dat voor dat doel door de St.-Radboudstichting is aangekocht. In de eerste afronding van de gebou wen zijn verder nog begrepen: een ge bouw van een röntgendiagnostiek en be straling, instituten voor bacteriologie en pathologische anatomie met college zalen en museum, een klooster voor de religieuzen, een Kapel met chapelle ar- dente, een assistentenhuis en rectoraat, een apotheek en een centraal experi menteel laboratorium. Een geleidelijke zorgvuldig geplande en vastberaden voortgezette realisering van een groots project, dat is de indruk welke kennisname van plan en uitvoe ring teweeg brengen. (Van onze Haagse redactie) De S.E.R. heeft in een openbare ver gadering besloten om de Nederlandse Christelijke Vereniging van Hoger Per soneel, onder bepaalde voorwaarden, samen met een andere bond, één lid aan te wijzen in de Bedrijfscommissie voor de metaalindustrie en de elektro technische industrie. Twee andere ver enigingen van dezelfde aard, namelijk de Katholieke Vereniging van Hoger Personeel en de Nederlandse Vereni ging van Hoger Personeel zullen voor deze bevoegdheid voorlopig nog niet in - aanmerking komen, omdat de Raad van mening is, dat zij daarvoor nog niet voldoende representatief zijn. Het zelfde lot viel ten deel aan een vierde kandidaat, de Contactgroep van Werk gevers in de Metaalnijverheid. Aan het einde van de nieuwe zittingsperiode van de Bedrijfscommissie zal de Raad de bevoegdheid van de genoemde groe pen opnieuw aan een oordeel onder werpen. De genoemde bedrijfscommissie is het toporgaan voor de Ondernemingsraden in de bedrijfstak van de metaalindus trie en de elektrotechnische industrie. Gewoonlijk wordt de samenstelling van een Bedrijfscommissie voor onbepaalde tijd geregeld. Aangezien over de be noemingsbevoegdheid van enige, boven genoemde nieuwe groeperingen onze kerheid bestaat, heeft men nu reeds voor de tweede maal de samensteling slechts geregeld voor de duur van de zittingsperiode van de commissie, dat is twee jaar. Aan de eis van één der verenigingen van hoger personeel is nu tegemoet gekomen. De Commissie On dernemingsraden van de S.E.R. stond aanvankelijk ook hier afwijzend tegen over, doch een tegengesteld gericht amendement van de heer Ruppert werd door de Raad met 22 stemmen voor, 9 tegen en 4 blanco aangenomen. Deze vereniging ziet hiermee dus haar re presentativiteit erkend en mag nu sa men met de Christelijke Beambten- bond, mits deze laatste daarmee ac- coord gaat, één lid in de Bedrijfscom missie benoemen. De Contactgroep van Werkgevers in de Metaalnijverheid werd niet repre sentatief geacht. De voorzitter van de Commissie Ondernemingsraden van de S.E.R., prof. F. v. d Ven, voerde hier voor als zwaarste motief aan, dat deze groep niet constructief heeft meege werkt aan het georganiseerd maat schappelijk overleg in de bedrijfstak. Het Kroonlid van de S.E.R., de heer Esveld, sprak hierover zijn twijfel uit en wees vooral op de opvoedende taak die de P.B.O. heeft voor de jonge groe peringen als de Contactgroep. Er is volgens hem geen sprake van een sti mulans, wanneer men nieuwe organi saties gaat uitsluiten van de instellin gen waarin zij hun constructieve be doelingen tot uitdrukking kunnen brengen. Hij wees op dc* serieuze voor bereidingen, die sinds de beruchte sta king bij de Machinefabriek Hensen, in de Contactgroep getroffen worden voor d3 instelling van ondernemingsraden. (Hensen maakt deel uit van deze groep). Prol- v. d. Ven voerde hier tegen aan, dat deze voorbereidingen los van de bestaande Bedrijfscommis sie getroffen worden en dat hieruit slechts tot het tegengestelde van een constructief beleid van de Contactgroep te concluderen valt. Hij achtte het daar om op opportuniteitsgronden gewenst voorlopig nog niet aan de wensen van de groep tegemoet te komen. Hoofdelijke stemming over deze kwestie bleef uit, zodat de interessante verdeeldheid wel ke in de Raad over deze kwestie be stond niet in stemmenverhouding tot uitdrukking mocht komen. ZONDAG 18 september: 16e zondag na Pinksteren; eigen mis; 2 geb. H. Jo seph van Cupertino: Credo; pref. van de H. Drieëenheid; groen. MAANDAG: H.H. Januarius en gezellen; mis Salus; rood. DINSDAG: H.H. Eustachius en gezellen, martelaren; mis Sapientiam; 2 geb. en laatste evang. van vigilie van, H. Mat- thaeus; rood. Ofwel: Mis van vigi lie; 2 geb. H.H. Eustachius en gezellen; paars. WOENSDAG: H. Matthaeus, apostel: eigen' .mis; 2 geb. van ferie; Credo; pref. van de apostelen; laatste evang. van ferie; rood. DONDERDAG: H. Thomas van Villanova, bisschop-belijder; mis Statuit; 2 geb. H.H. Mauritius en gezellen; wit. VRIJDAG: H. Linus, paus-martelaar; mis Si diligis; 2 geb. van ferie; 3 geb. H. Thecla; pref. van de apostelen; laatste evang. van ferie; rood. Ofwel: Mis van ferie; 2 geb. H. Linus; 3 geb. H. Thecla: pref. van de apostelen; paars. ZATERDAG: O. L. Vrouw tot vrijkoop van de slaven: wit. Ofwel: Mis van ferie: pref. van O. L. Vr.; laatste evang. van ferie; wit. Ofwel: Mis van ferie: 2 geb. O. L. Vr.; pref. van O. L. Vr.; laatste evang. van O. L. Vr.; paars. ZONDAG 25 SEPTEMBER: 17e zondag na Pinksteren: eigen mis: 2 geb. A cunc- tis; 3 geb. naar keuze; (Roermond: 2 geb. H. Maternus); Credo; pref. van de H, Drieëenheid: groen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 11