Argentinië yErnstigste crisis sinds|d Rebellen zouden reeds I Perón aan de macht De wereld van morgen verschillende hun macht steden inl hebben is gekomen Langer herhalingsoefeningen voor deel van derde divisie Incidentele uitbreiding van de dienstplichtwet voor 1956 Er wordt gestaakt in Parijs Drakenjacht in Italië Zonnig en warmer COLLECTIEVE PENSIOENREGELINGEN Het blijft roerig in Marokko Voor de vangst is f 10.000 uitgeloofd S.E.R-advies over vrijere loonvorming m VOOR BEHOUD GEVECHTSWAARDE 'M nUKKIO befrniw tujff Het weer Zaterdag 17 september 1955 79sfe JAARGANG No. 26400 VERHOOGDE BOUWKOSTEN, VERHOOGDE BUDRAGEN Thunder jet in Duits land neergestort Nederlandse piloot omgekomen Argentinië verkeert in 'n toestand van volledige burgeroorlog. Delen van land-, zee- en luchtmacht zijn onder bevel van generaal Palmiro Videla Balaguer in opstand gekomen te gen het perónistische bewind. Het is de vijfde keer, dat generaal luan Domingo Péron zich door een dergelijke beweging bedreigd ziet en volgens Argentijnen, die zijn uitgeweken naar de hoofd stad van Uruguay, Montevideo, staat hij thans voor de ernstigste situatie uit zijn carrière. In ieder geval heeft de Argentijnse staats radio voor het eerst toegegeven, dat er op verscheidene plaat sen in het land wordt gevochten. Voor geheel Argentinië is de staat van beleg afgekondigd. Generaal Franklin Lucero, die ook de opstand van 16 juni j.l. heeft bedwongen, is wederom belast met het opperbevel over alle trouwgebleven strijdkrachten. Het heeft verstrekkende bevoegdheden gekregen. Aanvankelijk slaag den de opstandelingen er in drie provincies in handen te krijgen: Entrerios, Cordoba en Corrientes. De regeringstroepen in eerst genoemde provincie heroverden echter de stad Aroyo Cue. Het schijnt, dat de positie van de opstandelingen thans het sterkst is in Cordoba. In de gelijknamige hoofdstad van die provincie heeft generaal Balaguer onder zijn eigen leiding een militaire re gering gevormd, waarvan de voornaamste leden zijn de kolonels Juan Picca, Carlos Casal en Pepèr. Volgens de radio van de op standelingen in de vlootbasis Porto Belgrano breidt de rebellie zich thans over het hele land uit. In de hoofdstad, Buenos Aires, is het echter, in tegenstelling tot vorige gelegenheden, betrekke lijk rustig. IN ÉÉN CENTRAAL PENSIOENBUREAU K.V.P.—K.N.P. Volgende week vrijdag laatste besprekingen? Lochness-monster Tien meter lang? Geen eenstemmigheid inzake Loonraad Voorzitter Zuidsoedanese partij gearresteerd Sociaal commentaar Accepteert Rusland het plan van Eisenhower? BARTELIORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 LJdv-gev windjackets BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. IEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIibiAKIbf- 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per IcwartaaL Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. burgeroorlog in iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii= De In enige Argentijnse provincies zijn garnizoenen van het leger in opstand gekomen tegen Perón. Ook een deel van de marine is in opstand. Deze radiofoto toont hoe de rebellen hun stuk geschut hebben opgesteld in de straten van Buenos Airos. Wil de derde divisie werkelijk een kcvechtswaardige eenheid blijven, diu 's het noodzakelijk dat zij als geheel 'n 1956 nog divisieoel'eningen houdt, tiaar echter een gedeelte van deze di visie reeds bijna het wettelijk toegesta ne totaal aantal herlialingsdagen heeft gehad, is voor deze divisie een inciden tele uitbreiding noodzakelijk. Aldus de minister van Oorlog, ir. C. Staf, in de toelichting op hef wetsontwerp, dat de ze uitbreiding mogelijk moet maken. De mogelijkheid wordt hierdoor ge opend de herhalingsoefeningen te ver vullen voor een tijd van zes tot dertig dagen boven het thans wettelijke toe gestane aantal. De ongelijke toestand wat betreft het aantal herhalingsdagen voor deze divi sie is ontstaan, doordat voor de ma noeuvres in 1952 een gedeelte nog in werkelijke dienst was maar het andere gedeelte van groot verlof moest terug komen. Voor dit laatste gedeelte (8000 man) is de voorgestelde uitbreiding dus eigenlijk bestemd. Ingaande op het gehele probleem van de herhalingsoefeningen zegt de minis ter verder, dat alle mobilisatieeenhe den gedurende zes jaar beschikbaar moeten zijn voor dienst in net leger korps. Na deze zes jaar wordt dan een £?°eeite overgebracht naar de territo- rial® eenheden. Willen de legerkorps eenheden echter inderdaad geschikt blij- ven w ™"neP de kortst mogelijke tijd aan het g&vecht iee] te kunnen nemen, dan is het noodzakelijk dat zij iedere twee jaar gedurende ongeveer dertig dagen in de gelegenheid worden ge steld, niet alleen om hun persoonlijke vaardigheid op te frissen doch ook om te oefenen in groot verband. Hiervoor zijn de officieel toegestane vijfentachtig dagen dus niet voldoende. Ook de ter ritoriale troepen moeten hun strijdvaar digheid tot op zekere hoogte behouden. Hierin is tot nog toe voorzien, doordat een aantal dienstplichtigen rechtstreeks in deze onderdelen werden geplaatst en dus ook vijfen tachtig dagen beschik baar hadden. In de toekomst echter zullen de manschappen, die uit het le gerkorps komen hun herhalingsrantsoen al ,,op" hebben. Dit betekent, dat op den duur de vijfentachtig dagen niet voldoende zullen zijn. Om hierin te voor zien heeft de regering enige tijd geleden een wetsontwerp ingediend, doch bij nadere overweging heeft zij gemeend, dat thans niet de goedkeuring van een dergelijk ontwerp kan worden ge vraagd. Het voorstel is daarom dezer dagen ingetrokken. Vrijdagmorgen is ten noordwesten van Hannover een Thunder jet van de vlieg basis Volkel neergestort. De Neder landse piloot, sergeant-vlieger A. Kloos terman, kwam hierbij om het leven. Hij was 23 jaar en ongehuwd. Advertentie N V. LEVENSVERZEKERING MU. „ERK" NliMEGEN N V. NED. VERZEKERING Mil. „ST. WILLI BRORDUS" UTRECHT N V. VERENIGDE VERZEKERING Ml) -en (V.V.M.) UTRECHT 3 Dir. J. A. Duynstee Beiuldenhouheweg 54, 'a-Gravanfiao* Tel. 773459 Van de zijde van de KVP deelt men ons mede dat vrijdag besprekingen zijn gehouden tussen vertegenwoordigers ,n K.V.P. en K.N.P. „Deze bespre kingen zullen volgende week vrijdag worden voortgezet met het doel om deze dan tot een einde te brengen." tlaa rieir ff e'd over Marokko heeft de Parijzenaars deze week ook nog de van nor, iVan de stakin9 van het personeel van alle staasautobussen en Vo/c rilt °faeelte van het personeel van de Métro. Een en ander had tot ge- nna'UnpL aanto! personenauto's in het centrum van de benarde lichtstad fcep.' - Broot werd en dat was weer aanleiding tot de vreselijke ver- •Poedi n ten17]? ?e PI?,ce de la Concorde. Doch gelukkig schijnt de staking g ten einde te zullen zijn en zijn de obelisk en de Eiffeltoren door het rumoer onberoerd gebleven. Chili Dertien personen zijn om het leven gekomen en zeven en dertig ge wond, toen een goederentrein ongeveer veertig kilometer ten noorden van San tiago op een bus met werklieden is ingereden. Het ongeluk gebeurde bij het station van Polpaico. Een serpentachtig monster met een kop als een hazewindhond en met vu rige strepen op zijn rug te vangen is geen sinecure en daarom is het gehele district van verscheidene dorpen rondom Castel San Giorgio in Italië op jacht. Om de jachtlust te verhogen is een beloning van meer dan tienduizend gulden uitge loofd voor hem of haar die het monster dood of levend inlevert. Voor de eerste berichten dat een Italiaans Lochness- monster in de heuvels gezien was, wer den de schouders opgehaald. Maar nadat steeds meer mensen het monster of zijn sporen hadden gezien en de burgemees ter van Castel San Giorgio nu officiële jachtexpedities bekend gemaakt heeft, mitsgaders journalisten en een televisie, bemanning arriveren om de vangst we reldkundig te maken, is het geen won der dat iedereen hier in de buurt in opgewonden stemming verkeert. De beschrijvingen van deze moderne draak beginnen intussen wei wat op hol te slaan. De eerste persoon, die het monster gezien heeft, zei dat het er uit zag als een grote slang met een abnor maal grote kop en met een totale li chaamslengte van een meter of tien. Werd er aanvankelijk alleen een bruine kleur bijgedaan, latere beschrijvingen voegden er vurige strepen, ratelende ge luidei?, een vreemde geur en grote oren aan toe. Maar de autoriteiten zeggen, dat iets minder alledaags als een slang van grote lengte best kan bestaan. Een grote jacht partij, die al eerder wis vastgesteld, moest wegens het slechte weer worden afgeblazen. Maar een paar dappere ja gers zijn er in het nachtelijk duister toch op uitgetrokken en tegen het vallen van de avond kwamen zij terug met het alarmerende nieuws, dat de honden de reuk van het monster te pakken had den gekregen en dat zij zelf een zig-zag. indruk in het gras hadden gezien Helaas ging het spoor van het monster verlo ren in diepe, rotsacl tige ravijnen, waar de honden niet volgen konden, zeiden de jagers. Aan de rand van een ravijn hing een sterke zwavelgeur, verklaarde een der jagers. Intussen heeft de burgemeester bekend gemaakt, dat een zekere Ciro Lanzetta èen Italiaans emigrant,' die onlangs uit Venezuela is overgekomen, twee miljoen lire heeft uitgeloofd voor hem of haar die het serpent dood of levend vangt De heer Lanzetta heeft gezegd dat hij doodnieuwsgierig is het monster te zien voor hij naar Venezuela terugkeert. opstandelingen beweren, dat zfj op weg zijn om Buenos Aires te vero veren en de staatsradio meldt, dat ge nera-al Lucero op het punt staat de hoofdmacht van de rebellen in Cordoba aan te grijpen? Ongeveer 800 cadetten van 't marine-opleidingsinstituut in Rio Santiago, ongeveer 60 km van Buenos Aires, poogden zich meester te maken van de stad Eva Perón. Maar zij wer den door regeringstroepen gedwongen terug te trekken. Radio Buenos Aires meldde, dat de tweede divisie er in geslaagd was ook Rio Santiago zelf te bezetten en dat de leiders van de op standige beweging aldaar in twee sche pen zouden zijn gevlucht. In ieder geval zijn twee Argentijnse torpedobootjagers, de „Cervantes" en de „La Rioja" op de Rio de la Plata aangevallen door vier Gloster Meteors van de regering. Even later stoomde de „Cervantes" de haven van Montevideo binnen en zette daar drie doden en 18 gewonden aan land. De „La Rioja" bleef buiten de haven en bracht ééh dode en vijftien ge wonden over aan boord van een sleep boot, die naar Montevideo voer. Het is niet bekend, wat er met de „Cer vantes" zal gebeuren. Volgens de opstandelingen bevinden zich Cordoba, Santa Fé, Corrientes en alle vlootbases ten zuiden van Porto Belgrano in hun handen. Zij zouden ook heer en meester zijn in Bahia Blanca. De opstandelingen melden, dat zij erin geslaagd zijn schout-bij-nacht Anibal Olivieri (voormalig minister van Mari ne) en alle officieren, die verantwoor delijk waren gesteld voor de mislukte opstand van 16 juni j.l. te bevrijden uit de gevangenis van Santa Rosa in Eva Perón. Omdat ook delen van de lucht macht in opstand zijn, heeft men rond de regeringsgebouwen in Buenos Aires luchtafweergeschut in stelling gebracht. Generaal Lucero schijnt te menen, dat nog ongeveer dertig procent van alle strijdkrachten trouw zijn aan de rege ring. Dr. Arturo Mathov, uitgeweken bestuurslid van de radicale partij, ver klaarde in Montevideo, dat de militaire leiders in opstand zijn gekomen in ver band met de „pseudo-abdicatie" van Perón en het voornemen van de re gering om een „arbeidersmilitie" op te richten. Peron heeft de operatie „Cpnintes" in werking gesteld. Het is een plan dat door de nationale veiligheidsraad werd ontworpen om in geval van nationale noodtoestanden en binnenlandse onlus ten in werking te laten treden. In het daarbij behorende decreet zei Perón, dat het zijn plicht was het onverbreke lijke doel van zijn regering na te stre ven en het leven en de bezittingen van alle Argentijnen te beschermen. Uit Cordoba berichtten de opstande lingen later in de avond per radio dat de leider van de opstand, Videla Ba laguer, zijn hoofdkwartier had ge vestigd in de luchtmachtschool in Cordoba-stad en dat de opstandelin gen de woning van de provinciale gouverneur, dr. Raul Lucini, hadden bezet. De staatsradio had toen al meegedeeld dat de luchtmacht de op standelingen in en rondom Cordoba- stad zou gaan bombarderen. Een correspondent-van United Press berichtte gisteravond uit Bahia Blanca dat deze grote havenstad in het zuiden van het land in handen var. de opstan delingen was gevallen. De telefoon verbinding werd verbroken toen de cor respondent bezig was zijn verslag naar Buenos Aires door te bellen. Na de ver- (Van onze Haagse redactie) De Sociaal Economische Raad is gis teren gereedgekomen met de vaststelling van het lang verwachte advies over het toekomstige systeem van loonpolitiek. Afgezien van de vraag over de instan tie, die de loonpolitiek zal moeten voe ren en over de wijze van opstelling van de economische richtlijnen, waar door deze instantie zich in de toekomst zich laten leiden, vertoont het advies grote overeenkomst met het rapport, dat de Stichting van de Arbeid in 1954 over hetzelfde onderwerp heeft uitgebracht. Men kwam daarin tot de conclusie dat het gewenst was om in de toekomst te breken met het volkomen centraal geleide systeem van loonvorming door met behoud van een zekere mate van coördinatie tot een bedrijfstaks- gewijze regeling te komen. Het stand punt van de S.E.R. blijkt hiervan niet af te wijken. Over de verregaande bevoegdheden die de Stichting hierbij had toegedacht aan de zogenaamde Loonraad, een in te stellen orgaan van de Sociaal Economi sche Raad, is men het niet eens gewor den. Een gedeelte van de raad wil name lijk het instituut van het college van Rijksbemiddelaars, dat door de Loon raad in de oorspronkelijke visie ver drongen zou worden, met min of meer gewijzigde bevoegdheden handhaven Zoals bekend, was met name het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond op zijn vroegere instemming met de instel ling van een Loonraad teruggekomen Van deze opvatting heeft hét thans in het S.E.R.-advies blijk gegeven. Abdel Rahman Soeli, voorzitter van de „zuidelijke liberale party", in de Soedan is gearresteerd. Hy wordt er van beschuldigd de geregelde troepen van de Soedan tot muitery te hebben aangezet. JUAN D. PERÓN Toch afgetreden? overing van Bahia Blanca deelden de opstandelingen mee, dat zij het gehele zuideiyke deel van het land in handen hadden en dat de vloot koers zette naar Buenos Aires. In dit radiobericht over Buenos Aires heette het vrder dat de onderzeebootbasis te Mar del Plata aan de Atlantische Oceaan, ongeveer halver wege Bahia Blanca en Buenos Aires, zich bü de opstandelingen had aangesto ten. Eerder op de dag was al bekend gemaakt dat de Argentijnse vloot zich bevond in Puerto Madryn, in de pro vincie Chubut, de op vier na zuideiyk- ste provincie van Argentinië. Volgens de opstandelingen wordt de vloot ont- dersteund door duikboten en vliegtui gen vat de marine-luchtvaartdienst. In Buenos Aires is het tot nu toe rustig gebleven. Wel stelde de politie het telefoonkantoor, het postkantoor en andere belangrijke openbare gebouwen onder strenge bewaking. Rondom het postkantoor stelde men mitrailleurs op. Militairen patrouilleerden door de stra ten van de hoofdstad. Rondom het Ca- sa Rosada stelden zij stukken veld geschut en luchtdoelgeschut op. Tegen het middaguur begonnen in veie delen van de hoofdstad de zakenlieden hun winkels te sluiten. Soldaten waarschuw den op straat lopende burgers dat zij niet voor de regeringsgebouwen moch ten biyven staan. Een radiorede die president Perón zou houden in het Casa Rosada ging gistermiddag niet door. Perón zou districtsafgevaardigden van de Confederatión General de Trabajo, het algemene Argentynse vakverbond, hebben toegesproken. De radio zond in plaats van de rede gramofoonmu- ziek uit. (U.P.—Reuter—A.F.P.) (Van een bijzondere medewerker) e menseiyke geest staat altyd min of meer gespannen op de vraag wat de toekomst hem brengen zal. Het natuurlijk geluksverlangen wil de grootst mogeiyke zekerheid van be- i vrediging. En wanneer de mens met enige zekerheid bepaalde elementen, die van invloed kunnen of zullen zijn op dat geluk, kan bepalen, dan stelt hy zich daarop in of houdt er minstens rëkening mee. Nu is het merkwaardig, dat, wanneer mensen met een sterk vooruitziende blik bepaalde waarschu wingen richten tot hun medemensen, ze grote kans hebben niet te worden ge loofd, indien deze waarschuwingen of fers van geestelijke of van fysieke in spanning vragen. De werkelijk groten onder de cultuur-filosofen ontvangen als regel minder waardering dan de eerste de beste waarzegster op een b -- renkermis. De belangstelling voor wat zich in de toe komst kan gaan ontwikkelen is er altijd. En men kan er rustig van op aan een dankbaar gehoor te hebben, indien men een fantasiebeeld ophangt van de samenleving over ja ren. Groter zal de belangstelling wor den, naar mate het getekende beeld er paradyseiyker uitziet. Is dat tenslotte niet het geheim van volksmenners en stichters van nieuwe wereldbewegin gen? De mens wil verlost worden van wat hem kwelt en pijn dot i En als er nu maar iemand komt, die hem de weg wijst naar het land van zijn wensdro men, zal hij deze nieuwe leider gaarne volgen. Er is nu een zich internationaal uitbreidende beweging voor een verkor te arbeidstijd: men spreekt over de toe passing voor vredesdoeleinden van atoomkracht, electronica en cybernetica. En velen in wie de herinnering aan te lange en zware arbeidsdagen nog volop leeft, velen die sprookjesverhalen horen over een ongekende arbeiderswelvaart bij ongekend korte arbeidstijden b.v. in Amerika, over de luxe, waaronder met name in Denemarken en Zweden de mensen heten te leven, beginnen hun belangstelling voor de mogeiyke ontwikkelingen vorm te geven in wens dromen. Het zy verre van ons de verlangens naar een veel consequenter beheersing van de aarde te bestreden of te ver werpen. We zqn er van overtuigd, dat dit een algemene mensenplicht en in bijzondere mate een christenplicht is. Maar wat wij niet begrijpen, dat is de rekensom, die men met de toekomst maakt. De cybernetica zal de mens heid in staat stellen vol-automatische fabrieken in het lev-n te roepen, waar uit een overvloed van producten, met een zeer gering gebruik van mense lijke arbeidskracht, in een onafgebro ken stroom de mensheid ter beschik king zal komen. Punt. Wat zullen we d;- gelukkig zijn! Nogmaals, wij gelo ven in de periode, waarin de mens in derdaad zal werken om te leven en niet uitsluitend leven om te werken. Maar we wensen niet dat dit verlangen naar wereldbeheersing en vooral in de ze vorm een algemene mentaliteit van de mensheid zou orden. (Vervolg op pagina 11) Terwijl in Parijs en in Rabat chaotische politieke duels worden geleverd over de bezetting van de troon in Marokko, patrouilleren Franse troepen met pantserwagens door de drukke straten van Casablanca en de buitenwijken van deze stad om op alles voorbereid te zijn als de sultan, Moulay ben A ra fa. plotseling toch uit Marokko zou verdwijnen. Wy hebben een ongewoon koude Sep- temberweek achter de rug, niet alleen in ons land maar oo elders in west en midden-Europa. In Parijs werden de ze week lagere temperaturen waarge nomen dan sedert 1873 in september waren voorgekomen. Veel regen is er ook gevallen, vooral langs de kust. Hoek van Holland spant ongetwyfeld met 115 mm de kroon. Een storingsfront met enkele buien is in de afgelopen nacht en ochtend ons land gepasseerd. In het noorden werd vanmorgen nog 8 mm, elders 2 5 mm regen gemeten. Van het westen uit ko men flinke opklaringen naderbij. Een volgende kleine buienstoring kan mor genochtend ons land passeren, maar morgenmiddag zqn weer zonnige perio den te verwachten. Ook de temperatuui is er al weer link op vooruitgegaan. Toi ongeveer 17 a 18 -r. C. kan het kwik ook morgen oplopen. De premier van het eiland Malta, Dom Mintoff, heeft gisteravond in Lon den gewaarschuwd dat hy zal aftre den, wanneer de Engelsen niet aan zijn verzoek zullen voldoen het strate gisch gelegen eiland in de Middelland se Zee op te nemen in het politieke en economische leven van het moe derland. Mintoff verbluft momenteel in Londen voor onderhandelingen met de Engelse regering over zijn plannen Malta te doen aansluiten bij het Britse schiereiland. (U.P.) Er is een grote kans dat de Sovjet- Unie het plan-Eisenhower aangaande „uitwisseling van militaire gegevens aanvaardt. Dit heeft Harold Stassen, de Amerikaanse afgevaardigde op de ont wapeningsconferentie van de V.N. ver klaard tegenover de Amerikaanse pre sident, aan wie hy verslag uitbracht. Advertentie (Tot zondagavond) Flinke opklaringen en bqna overal droog weer. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Koudere nacht, morgenmiddag iets hogere tem- oeraturen dan vandaag. Zondag: Zon: 6.20-18.52. Maan: 9.07-19.09. Maandag: Zon: 6.21-18.50. Maan; 10.19-19.33.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1