Algemene wet inzake Rijksbelastingen Grondslag voor de verbetering en de vereenvoudiging van het belastingstelsel Zhcótè PASTILLES De klokkenmaker van Termaar Missiepaters en zusters achter de schaal met sperciebonen Vijf Nederlandse artsen terug van een bezoek aan de Sovjet-Unie Autobotsing Zo zijn d e mensen Heyerdahl weer op avontuur Pseudo-advocaat slaat zijn slag Mr. J. Bonnerman met verlof Naar „Spoorweg ongevallenraad" Jean Wilmar maakt uitsluitend merkwaardige klokken Spraakverwarring „Interessante reis" Microfilms van handschriften van Boerhaave naar ons land Eén dode en vijf gewonden ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1955 PAGINA 5 Zwitsere dame opgelicht Gouden en veertigjarige feesten bij Dominicanen Bond van oud-B.S.-ers wordt opgeheven Pastoor te Zoeterwoude Ambassade te Luxemburg 4ls secretaris-generaal van LandbouwVisserij en Voedsel voorziening Onderzoek van ernstige spoorwegongevallen Hogere spaarcijfers in Augustus ALTIJD WELKOM! melk Droste flikken generaties lang ongeëvenaard mokka bitter-zoet Geen audiëntie Bij HOOFDPIJN ASPIRIN') nemen T.b.c.-cijfers nog steeds dalend Toch nog een ernstige bedreiging Nederland helpt Indië en Pakistan GARNALENKOTTER GESTRAND Op IJ muider strand Kind door auto van zijn vader overredlen Met een thans ingediend ontwerp van een algemene wet inzake de Rijksbe lasting wil de regering een eerste stap zetten op de weg naar een algehele herziening van onze belastingwetgeving. Het ontwerp heeft ten doel meer sys teem te brengen in de vele fiscale wet ten die de laatste halve eeuw zijn ont staan en die langzamerhand zelfs voor de vakman een doolhof zijn geworden. Men wil allereerst een soort eerste co dificatie van wat zich in een algemene Wet laat codificeren. Daartoe behoren allereerst de bepalingen die in verschil lende belastingwetten voorkomen, wel ke erop gericht zijn de belastingschuld tot het juiste bedrag vast te stellen. Dit Z(jn in hoofdzaak bepalingen welke be treffen de aangifte, aanslagregeling, na- Vordering, rechtsmiddelen, termijnen, verplichtingen tot het verstrekken van Inlichtingen, het overleggen van hoeken en bescheiden en het recht van toegang tot gebouwen en gronden. Naast deze bepalingen van formeel recht zijn er in tal van belastingwetten verspreid ook een aantal gelijksoortige bepalingen van materieel recht, die in dit eerste ontwerp zijn samengevat. Hiertoe be horen voorschriften inzake de woon plaats, machtigingen tot het uitvaardi gen van uitvoeringsvoorschriften, tot het tegemoetkomen aan bezwaren van overwegende aard die zich bij dc toe- Passing van de wet mochten voordoen, Voorts bepalingen omtrent het verlenen van vrijstelling aan diplomatieke amb tenaren en strafbepalingen. Geheel buiten deze codificatie blijven Voorlopig de Invoerrechten en Accijn zen, die in verband met de pogingen om in Beneluxverband tot unificatie te komen, een geheel aparte materie vor men. Wanneer het ontwerp wordt aangeno men, zullen o.m. de volgende verande ringen in de praktijk van de belastin gen tot stand komen: I. Om belastingplichtigen een waar borg te geven, dat zij binnen een rede lijke termijn hun belastingafrekening ontvangen wordt vastgesteld, dat de in specteur slechts gedurende drie jaar na het ontstaan van de belastingschuld de bevoegdheid heeft om een aanslag vast te stellen. II. De belastingplichtige die een aan slag heeft gedaan, zal niet tot het einde Van de drie jaar, waarbinnen de inspec- •Dezer dagen heeft de politie de Hage- "aar J. M. aangehouden, die een Ba- Zelse dame verteld had advocaat te Zijn. Deze kennismaking leidde tot het Uitwisselen van huwelijksbeloften. M. Vertelde zijn aanstaande vrouw dat de staat der Nederlanden hem zijn geld had ontnomen, doch dat hij nog een miljoen had te wachten. M. had een enorme belastingschuld en heeft de Zwitserse dame sinds Juni in totaal een bedrag van 10-000 Zwitserse franken afhandig gemaakt. Aan de 21-jarige zoon van de Bazel- se had M. beloofd voor zijn vliegerop leiding in Nederland te zullen zorgen. Tezamen met de jonge man ging hij naar Nederland, waar deze de vlieger test onderging alsmede een psycho technisch onderzoek. M. deelde de ad- spirant-vlieger mee alles betaald te hebben, waarop de jonge man hem f 2500 betaalde. Toen de zoon in contact kwam met de directeur van de Rijksluchtvaart school, kreeg hij te horen dat er nog geen cent was betaald, waarop de jonge man prompt naar de politie toestapte. \I. werd aangeho tden. Ook de Bazelse «ft aangifte bij de politie gedaan. I. is een oude bekende van de politie en was indertijd betrokken in de déconfi ture van een bankiersfirma. Twee bekende paters Dominicanen, Ignatius Grollenberg, die te Huissen ver blijft en Calixtus Peller, die in het klooster Krayenhofflaan te Nijmegen Vertoeft, vieren 23 september hun gou den professiefeest in de orde van Sint Dominicus. Op dezelfde dag herdenken de paters F. Bak te Heel, Th. Bartels Op Aruba, R. Jansen te Alkmaar, W. Ludwig in Zuid-Afrika, E. Oorsprong te Schiedam en B. Schipper op Cura sao hun veertigjarig professiefeest. De Nederlandse bond van oud-B.S. *rs heeft besloten tot opheffing van - Ze bond in zijn tegenwoordige vorm. De motieven hiervoor zijn, dat thans tien jaren na de bevrijding de taken, welke de bond zich als lande lijke organisatie had gesteld, öf vervuld zijn, öf verder niet meer voor verwe zenlijking vatbaar zijn gebleken. De organisatie van herdenkingen van de in de oorlogsjaren gevallen kamera den, welke door de bond steeds als een van zijn belangrijkste taker is ge- Zien, zal worden overgenomen door de Plaatselijke afdelingen, die op aanbeve ling van het hoofdbestuur hebben be sloten als zelfstandige verenigingen het jverk van de bond, waar nodig, te zul len voortzetten. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem mgr. J. p. Huibers heeft op voordracht ^an mgr. dr. W. v. Hees, magister-gene- aal der Kruisheren, eervol ontslag ver eend aan pastoor G. J. Klaverweijden gis herder van de parochie van de H. ^fuisverheffing te Zoeterwoude en in Dn plaats benoemd de zeereerwaarde eer p. l, W. Bakker, die rector was an het Kruisherencollege te Uden. Hy K.B. is het gezantschap der Ne tlanden te Luxemburg verheven tot fjnbassade, terwijl tevens de heer H. A. °°ft benoemd is tot buitengewoon en Sevolmachtigd ambassadeur aldaar. teur een aanslag kan opleggen, in on zekerheid verkeren, of hem een aanslag zal worden opgelegd. Wanneer hem geen aanslag wordt opgelegd, zal hij daar van schriftelijk in kennis worden ge steld. III. De termijn voor de bevoegdheid om een navorderingsaanslag vast te stel len wordt gehandhaafd op vijf jaar, evenals voor de bevoegdheid tot het op leggen van een „naheffingsaanslag". Deze laatste nieuwe term heeft betrek king op belastingen, die op aangifte moeten worden voldaan (loonbelasting en omzetbelasting). IV. Als dagtekening van vaststelling van een belastingaanslag geldt voortaan de dagtekening van het aanslagbiljet. Tot dusver was dit het tijdstip waarop de aanslag wordt te boek gesteld, welk tijdstip de aangeslagene onbekend was. Hij kon dus niet nagaan of de termijn, waarbinnen de belastingaanslag moet zijn opgelegd, in acht is genomen. V. Verhoging van aanslagen bij wijze van administratieve maatregel welke haar grond vindt in een feit dat reeds een veroordeling door de strafrechter ten gevolg heeft gehad, is voortaan niet meer mogelijk. Bij veroordeling door de strafrechter treedt de fiscus te rug. VI. Dat men verhoging van belasting kon krijgen alleen omdat er sprake zou zijn van „lichtvaardig procederen" zal voortaan uitgesloten zijn. Het bedreigen met belastingverhoging wordt in strijd geacht met een juiste rechtsbedeling. Behalve door de regelingen in deze concrete gevallen wil het ontwerp van deze eerste algemene wet inzake de rijksbelastingen ook door het schep pen van meer eenheid en eenvoud in de belastingwetten komen tot meer rechtszékerheid. Reeds in 1948 had minister Lieftinck met dat doel een vereenvoudigingscommissie ingesteld, die na zes jaar studeren in 1954 haar rapport heeft uitgebracht. Het thans ingediende ontwerp is de eerste vrucht van deze belangrijke arbeid. De regering stelt zich voor dat van deze codificatie een conserverende in vloed zal uitgaan. Het proces van een steeds verder gaande detaillering moet erdoor gestuit worden. Na dit eerste ontwerp hoopt de re gering de tweede fase der herziening ter hand te nemen, waarin de heffings- wetten systematisch en terminologisch aan deze eerste Algemene wet zullen worden aangepast. Op het program voor herziening staan: de wet op de commissarisbelas ting, de dividendbelasting, de inkom stenbelasting, de loonbelasting, de per sonele belasting, de vennootschapsbelas ting ,de vereveningsheffing en de ver mogensbelasting. De ondertekenaars van deze wet zijn de staatssecretaris van Financiën dr. Van den Berge en de minister van Justitie mr. Donker. (Van onze Haagse redacteur) Naar verluidt, is aan de secretaris-ge neraal van het ministerie van Land bouw, Visserijen Voedselvoorziening, mr. J. Th. Bonnerman, op zijn verzoek verlof verleend voor een periode van drie maanden. Als waarnemend secre taris-generaal zal optreden dr. J. H. Pa- tijn, directeur van de afdeling algemeen beheer van het ministerie. Mr. Bonnerman, die van chr.-hist. richting is, schijnt zich genoodzaakt te hebben gezien verlof te vragen in ver band met meningsverschillen tussen hem en minister Mansholt, meningsver schillen die overigens niet zozeer van politieke als wel van bestuurtechnische aard zouden zijn. De heer Bonnerman was reeds van de bevrijding af secreta ris-generaal. Het moet niet onmogelijk worden geacht, dat het verlof een ont slagaanvrage zal inluiden. Opmerkelijk is, dat het terugtrekken van mr. Bonnerman geschiedt nu 't ka binet aan zijn laatste regeringsjaar toe is. Volgens insiders zou er echter reeds enige tijd verschil van inzicht bestaan tussen de bewindsman en zijn secreta ris-generaal over zekere aspecten van de gang van zaken ten departemente. Om te komen tot een betere regeling van het onderzoek naar ernstige spoor wegongevallen heeft de regering een wetsontwerp ingediend tot instelling van een „Spoorwegongevallenraad". Reeds herhaalde malen is in de afgelopen ja ren in en buiten de Sta ten-Genera al om een betere regeling gevraagd. Door" het betreffende ontwerp hoopt de regering hierin te voorzien. De Raad, die uit vijf leden bestaat (van wie twee technische en twee juri dische deskundigen) krijgt vrij uitge breide bevoegdheden. Hij kan een on derzoek naar een spoorwegongeluk in stellen wanneer hij dit nodig acht. De Raad kan getuigen oproepen, die hun verklaringen onder ede moeten afleg gen. Het verslag van het onderzoek wordt aangeboden aan de minister van Verkeer en Waterstaat, die voor publi catie zorg draagt. De Raad kan aan de minister voorstellen doen tot een betere beveiliging van het spoorwegverkeer. Na raadpleging van de bestuurders van de N.S. kan de minister de noodzakelijke maatregelen nemen. De bij de Nederlandse Spaarbankbond aan gesloten spaarbanken hebben in augustus een spaaroverschot behaald van f 23.118.619 (juli f 12.854.356). Inleg en terugbetaling beliepen resp. f 77.797.929 (f 71.176.345) en f 54.679.310 (f 58.321.989). Bij de niet-aangesloten spaarbanken werd f 73.899 (f63.301) gespaard en bij de spaar banken f 42.767 (f 141.163). De Noorse volkenkundige Thor Heyer dahl gaat een nieuwe expeditie onder nemen om nog meer bewijzen te ver zamelen voor zijn theorie, opgebouwd n.a.v. zijn beroemd geworden reis met het vlot Kon Tiki, dat de eilanden in het oostelijk deel van de Stille Oceaan bevolkt werden door emigranten van het Zuid-Amerikaanse continent. Don derdag vertrok de Noorse trawler „Chr. Bjelland" (boven) naar de oostelijke eilanden in de Pacific uit Oslo, waar kort voor het vertrek de familiefoto (onder) werd gemaakt. V.l.n.r. mevr. Yvonne Heyerdahl, Thor jr. de 17-jarige zoon, die de expeditie als bemannings lid meemaakt, en Thor sr. met de twee jarige Anette. Heyerdahl sr. zal met zijn vrouw en dochtertje naar Panama vliegen, waar het drietal aan boord van de Bjelland zal gaan Advertentie dessert Op Termaar-Klimmen verstrijkt de t«d niet geruisloos. Elk uur, ja zelfs elk kwartier wordt daar door meer dan twaalf hangende en staande klokken •net veel gebim-bam en getjingel aan gekondigd. Niemand beleeft aan deze welluidende tijdmelding meer plezier dan Jean Wilmar, de maker van al deze klokken. Het gerinkel van belletjes en £®klop van hamertjes vormt voor hem het bewys, dat zijn vernuftig ge construeerde klokken secuur lopen. Da- Le^l.Lerv,u,t hein dit met een zekere tevredenheid over zijn werk en dat is voor klokkenmaker Wilmar dan een goede st™ulans om met plezier te ar beiden aan een nieuwe klok. Geen gemakkelijke opgave overigens, laar de klokkenmaker van Termaar zijn ■dokkencollectie alleen maar wenst uit te breiden met een klok, die geheel ver schut van al de andere. in de afgelo pen twintig jaar is hij hierin steeds ge slaagd. Zijn eerste klok een koekoeks klok werd opgevolgd door een apos tel-, een astronomische en een kogel- klok. Als jongen van amper veertien jaar had Jean Wilmar al een goed lopende klokkenreparatiezaak. Voor buren en kennissen uit de wijde omtrek van Klimmen herstelde hij kapotte wekkers en horloges. Dit repareren schonk Jean Wilmar geen al te grote bevrediging. Hij wilde zelf klokken met de hand gaan fabriceren, en liefst heel speciale klok ken. Deze wens ging in 1937 in ver vulling. Na zes maanden hard werken had Jean een klok klaar, waarvan de wij zerplaats zit gevat tussen een houten rand van twaalf deurtjes. Bij elk vol uur springt telkens één deurtje meer open, waarachter een koekoek ver scholen zit, die precies op tijd koe koek roept, zodat het aantal koekoeks tenslotte overeenkomt met het aantal uren, dat de wijzers aanwijzen. Jean juichte toen het mechanisme van zijn eerste klok zó prima werkte, dat op slag van twaalf alle deurtjes tegelijk openvlogen. Bij zijn tweede klok de apostel- klok geschal van engelen. Geheel andere verrassingen biedt het grote astrono mische uurwerk waaraan 3500 uur arbeid besteed is. Met één oogopslag kan men van deze klok het uur, de dag, de maand en het jaar aflezen. En alsof dit nog niet genoeg is, geeft de ze klok ook de jaargetijden, de lengte nemen op datzelfde uur de van de maanden, alsmede de water-. hJfjt! LfPi?Steien bezit van hun nis om zon estenend te luisteren naar bazuin- kettingen Jean Wilmar's grootste trots: de torenklok, die draaiende wordt gehouden door 60 kogeltjes. maanstanden aan. Twee en 2 loden gewichten, van 10 kilo elk, zor gen er voor, dat heel dit uurwerk in beweging blijft. Dit astronomische uurwerk is, hoewel het een van de meest merkwaardi ge klokken uit de collectie Wilmar is. toch nog niet dé klok. Als zodanig beschouwt de stil aan bekend wor dende klokkenma ker z«n torenklok. Langs een spiraal vormige toren krui pen tergend lang zaam 60 kogels om laag. Qeze kogels zetten een groot kamrad in bewe ging, dat op zijn beurt weer andere raderen doet bewe gen. Na tien dagen hebben de kogels hun weg beëindigd en belanden zij in een klein bakje. De daarin verzamelde kogels kunnen weer op de spiraalvormi ge baan worden ge legd en Jean's ko- gelklok is voor tien dagen „opgedraaid." Aan dit vernuf tige werkstuk heeft Jean Wilmar het meeste plezier. Of dit zo zal blijven, waagt hij ernstig te betwijfelen. En te recht, want de klokkenmaker van Termaar heeft al weer een nieuw idee in zijn hoofd om een nog kun stiger klok te fa briceren. Eens in mijn vacantie liep fik beleefd in het Saarland, dat steeds maar heen en i weer geschudde gebied, te j wandelen. Wat niet weg- nam dat ik plotseling van het juiste pad afdwaalde. En ik besloot dus de weg te vragen. Na enig aarzelen overigens, want in zo'n tweetalenstreek weet je nooit precies hoe of wat. Maar toen ik op een man netje stiet, dat mij een geschikte weg wijzer leek, besloot ik resoluut tot Duits. Ik trad dus op hem toe en zei: „Der Weg nach Sarrelouis. Bitte." De Saarlander kéiik mij glimlachend aan en vroeg: „Parlez-vous francais?" „Oui, oui", antwoordde ik inschik kelijk. „La route pour Sarrelouis s'il vous plait." „Ach so", sprak de man, „immer geradeaus." „Thank you", riep ik en wandelde opgeruimd verder. Advertentie De Bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, zal dinsdag 20 en woensdag 21 september geen audiëntie verlenen. Het merk Aspirin en hel Bayerkruis of ieder tab! el geven U de garantie dat Aspirin hebt Gedeponeerd handelsmerk (Van onze speciale verslaggever) Het was merkwaardig, vrijdagmid dag in de Leidse huishoudschool, in plaats van aankomende bakvisjes met huishoudelijke neigingen, zwaar bebaar de pater en hooggekapte zusters achter de fornuizen te zien staan. Met een ernst, als gold het de uitleg van een ingewikkeld theologisch probleem, luisterden de paters naar de lerares, die hun precies vertelde, dat aardappe len met „een bodempje water" moeten worden opgezet. En even later hanteer den zij, met nog wat onwennige vingers, een mesje, om de sperciebonen van de onsmakelijke draden te ontdoen. Deze kookcursus is bestemd, om de paters en zusters"", die binnenkort naar de missie zullen vertrekken, iets bij te brengen van de edele kookkunst, een kunst, die hun op de missiestatie zeker van pas zal komen, en om de eerwaarde zusters en heren iets te leren van het principe van goede voedselbereiding. De kookcursus maakt onderdeel uit van een opleiding, die de paters en zusters Na een verblijf van veertien dagen in de Sovjet-Unie zijn vrijdagavond de vijf Nederlandse medici, die in Rus land op uitnodiging van de Sovjetrus- sische vereniging voor het onderhou den van culturele betrekkingen met het buitenland, talloze instellingen van het gezondheidswezen hebben bezocht, op Schiphol teruggekeerd. Het waren prof. dr. G. A. Lindeboom, internist aan de Valeriuskliniek te Am sterdam, prof. dr. J. Goslings, reuma toloog van het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Leiden, dr. J. Gerbran- dy van het Antonie van Leeuwenhoek huis te Amsterdam, dr. F. J. F. Steiner, reumatoloog van het Amsterdams Cen trum voor Reumatiekbestrijding en dr H. R. van der Molen, arts te Nijbroek- Terwolde en fleboloog. Zij legden er op Schiphol tegenover de hen opwachtende journalisten de na druk op, dat zij zich over hun indruk ken van de zuiver medisch wetenschap pelijke zijde van hun bezoek, nog nader wilden bezinnen en daarover eventueel te zijner tijd iets te publiceren in de medische vakpers. Overigens noemden zij hun reis in teressant en waren zij in hun verwach tingen niet teleurgesteld, al meende als hun woordvoerder prof. Lindeboom, dat bij dit soort bezoeken en zeker bij de door vele zo gewenst geachte uit wisseling de taalmoeilijkheden bijna on overkomelijk zijn. Het Nederlandse gezelschap had eerst drie dagen lang in Moskou diverse kli nieken bezocht, was daarna naar Lenin grad gereisd, had daar een kinderkli niek en het kankerinstituut bezichtigd en was bovendien rondgeleid „in de uit stekende bloedtransfusiedienst". In Leningrad slaagde prof. Lindeboom erin de uitgebreide handschriften te zien van de Nederlandse medicus Boerhaave en diens twee neven, handschriften die door de laatsten twee eeuwen geleden meegenomen waren toen zij naar Rus land vertrokken. Prof. Lindeboom acht te deze handschriften voor Nederland van het grootste belang. Men heeft hem in Rusland toegezegd, dat er twee mi cro-films van zullen worden gemaakt in ruil voor sen aantal medische boe ken, die de Russische medici moeilijk De daling van het sterftecijfer aan tuberculose heeft zich verder voortge zet en bedraagt thans gemiddeld 7,5 per 100.000 van de bevolking, hetgeen een vermindering van ongeveer 20 procent ten opzichte van 1953 betekent. Deze daling zal voor een deel haar verklaring vinden in (le invloed van de antibiotische behandeling op derge lijke ziekte-processen. Dit feit wordt opgemerkt in het zo juist verschenen 51ste jaarverslag van de Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging tot Bestrijding der Tubercu lose. In dit verslag wordt voorts gezegd, dat ook het ziektecijfer sterk is ge daald. In 1954 werden bij gezamenlijke distriktskonsultatiebureaux 10.312 nieu we lijders aan aktieve tuberculose in geschreven; berekend op 100.000 van de bevolking geeft dit het getal 90,8 pa tiënten. De Commissie van Advies inzake publiciteit heeft een schema voor de eerstkomende vijf jaar opgesteld. In de eerste plaats moet het Nederlandse volk er van worden doordrongen, dat tuberculose ondanks het in verheugen de mate dalende sterftecijfer nog steeds een ernstige bedreiging vormt voor ons volk. Dit blijkt uit het hoge ziektecij fer. Een affiche werd daartoe ontwor pen, dat als tekst heeft: „Toch nog elk uur een t.b.c.-patiënt." kunnen verkrijgen. De micro-films zul len, nadat zij hier ontvangen zijn, be stemd worden voor de bibliotheek van de Leidse Universiteit en voor die van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Na he bezoek aan Leningrad keerden de artsen terug naar Moskou, bezoch ten daar diverse ziekenhuizen en trok ken toen naar de Kaukasische Rivièra, naar de badplaats Sotsji aan de Zwarte Zee. In deze omgeving bezichtigden on ze landgenoten talrijke sanatoria en her stellingsoorden. Voor zij naar Nederland terug keer den trokken zij eerst opnieuw naar Mos kou waar zij voordrachten in het Duits hielden ieder op zijn eigen terrein. De Nederlandse -egering heeft ter le niging van de nood, ontstaan door de recente overstromingen in Indië en Pa kistan, aan de regeringen van beide landen elk een bedrag aangeboden van 40.000.-. De gift zal, naar keuze van de regeringen van de getroffen landen, ook kunnen worden besteed voor de aan koop van goederen of medicamenten ter waarde van dit bedrag. in Rotterdam, onder auspiciën van de MEMISA volgen. In het Rotterdamse St.-Franciscus-Gasthu; wordt hun n.l. een en ander bijgefc - cht van de medi sche wetenschap. En sinds enige tijd wordt deze cursus gecompleteerd met een kookcursus. En zo zaten dan vrijdagmiddag de pa ters en zusters met keurige witten jas sen aan, achter het aanrecht. Het eer ste menu bestond uit aardappelen, sper ciebonen, varkensvlees en havermout pap. Het bleek voor de meesten niet mee te vallen, al de geheimen van de keuken in één keer al te ontsluieren. De lerares met haar beide assisten ten hadden de handen vol, om het ge zelschap bij te staan. „Wat doet u nu, pater?" vroeg de lerares op een gege ven ogenblik. „U vergeet zout bi) de sperciebonen te doen!" In heilige on schuld keek de pater vol verbazing op. Moet dat dan?" was zijn wederwoord, dat bij de zusters nog al enige hilari teit veroorzaakte. Op de rijksweg .ussen KrabbendiJke en Kruiningen is vrijdagmorgen een uit de richting Kruiningen komende en uit Zeeuws-Vlaande.en afkomstige perso nenauto bij het osseren van een boe renwagen in botsing gekomen met een uit de andere richting komende perso nenauto. Eerstgenoemde auto, bestuurd door dokter Hage uit Aardenburg, is bij het passeren van de boerenwagen ge slipt. De naast dokter H. zittende 58- jarige mevr. Groenenveld-Drewes uit Cadzand, zijn huishoudster, kwam om het leven. De vijf inzittenden van de uit de richting Bergen op Zoom komen de auto werden gewond, van wie een vrij ernstig. Door slecht zicht is vrijdagmiddag het garnalenkottertje IJm. 322 met drie man aan boord gestrand op het IJmui- der strand tussen Zuidpier en Kust wacht. De motorsloep van de aannemer J. Stolk, die de kotter trachtte vlot te trekken onderging hetzelfde lot toen het net van de kotter tussen zijn schroef sloeg. De motorsloep heeft men echter enige uren later weer vlot kunnen krij gen. Men verwacht, dat de gamalenkot- ter vannacht bij hoog water weer vlot zal komen. Het vierjarig zoontje van de expedi teur P. Molenaar te Westwoud geraakte nabjj Hoorn onder het achterwiel van een auto, die bestuurd werd door zijn vader. Het kind werd overreden en was op slag dood. 1 Verkeerde keus Piloot Jim Holder moest onlangs een moei lijke keus doen in een korenveld terecht komen of zijn glimmend rode zweefvliegtuig aan de grond zetten op een mooie, vlakke weide, waarop twee stieren do micilie hadden gekozen. Jim koos verkeerd. Hij koos de weide. Hij sprong uit het vliegtuig en probeerde de stieren te verjagen door met een grote, gevouwen land kaart te zwaaien. Een liet zich intimideren, doch de andere stier voerde een charge uit tegen het 50 voet lange fcen In de a}gelopen 300 vliegtuig met zyn bruto- jaar ls de ^ereldbeuoi- le kleur. Toen de kolos fc. vervijfvoudigd, na volgde de gewonde vrouw ook in het ondiepe wa- j „c#i/iijvvuuiyu, ,n*- ter en sleurde haar weg driemaal storm had ge- van 4e3.ooO.OOO tot voor men hulp kon halen. lopen, was het zweef vliegtuigje een volkomen wrak. Een auto reed toen het „vliegveld" op, om Holder te ontzetten. Er werd luid geclaxoneerd om de stier te verschrik ken, doch het enige re sultaat was, dat de stier nu de auto aanviel. Voor dat Holder in veiligheid was gebracht, was de neus van de wagen vak kundig gekraakt. Kan nog meer by De Duitse bevolkings deskundige Otto von Zwiedineck-Suedenhorst heeft onlangs voorspeld, 2.469.000.000 zielen. Door haai gedood Mevrouw Podzun was het tweede slachtoffer van dit jaar. Enige weken Een Duitse toeriste, tevoren werd een Joego- mevrouw Karola Pod- slavisch ingenieur door zun, is dezer dagen bij een haai gedood, het strand van Rijcka in Joegoslavië door een meer dan vier meter lange haai gedood, ter- Wij willen mazelen Te Sukkertoppen op Groenlahd hebben de in- wijl haar man en twee woners zich bij stem- zoons hulpeloos moesten ming uitgesproken voor toezien, hoe het ondiei de vrouw meesleurde een mazelepidemie. Zott in de diepte den de bewoners vrij wiU Een pers- len blijven van de epide- bureau berichttedat het mie, die het plaatsje na- gezin Podzun uit Augs- dert, dan zou isolering burg bij een stil strand van het stadje nodig zijn. aan de Noordkant van Waar het volgens de dok- de stad aan het zwem- toren op de lange duur dat binnen 70 jaar 5 mil- men was. Mevrouw Pod- toch niet mogelijk zou zijn Hard mensen op de aar zijn bereikt. In een rede voor de Beierse Acade mie van Wetenschappen zun had zich verder in de epidemie te ontlopen, de zullen wonen. De zee gewaagd dan de an- stond men dus voor de limiet zou over 160 jaar dere leden van het ge- keus alle narigheden te zin. Plotseling werd zij accepteren, die aan isole- aangevallen door de ring verbonden zouden haai. Hoewel zij gewond zijn of dê mazelen maar zei de geleerde, dat alle werd, wist zij eerst nog meteen in huis te halen, landen hun natuurlijke bronnen moeten conser- ter verzonken muur 86 procent van de 649 in stond. Het water kwam woners van Sukkertoppen hier slechts tot borst- zich uitsprak voor de open- hoogte, maar de haai deur-politiek,... veren, om de aarde de gelegenheid te geven deze enorme aanwas van de bevolking te verwet te ontsnappen naar een Er werd toen tot een re- plek waar een onder wa- ferendum besloten, waarin

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5