Twaalfde Internationale Gemeentecongres te Rome Wilde staking op werven te Deest Gr/c de TVborman, Kruiswoordraadsel Prinsjesdag: Draagster van de Kroon temidden van haar volk Gedeserteerde Rus ziet zijn moeder terug „PONT L'EVÈQUE" een gezellige gevangenis met open deuren Het raadsel vanTuaim Mor^g Onthoofde Rembrandt hersteld I Mr. cTAilly leidt de Ned. delegatie Bejaarde man gestikt Nederland in de „bufferzone" \OVER AU£ WERELDZEEËN Uitspreken Troonrede: eenvoudige ontroerende plechtigheid Ontbijt op bed en wijn bij het diner DINSDAG 20 SEPTEMBER 1955 PAGINA - Op 26 september opening van: Koolmonoxyde Mr. F. Hollander Generaal Hasselman terug uit Suriname Geschil over nieuw tariefsysteem Berlinske Tidende": Den Haag: speculatief bericht MÊË 7 8 9 10 11 ,r\ Jfec,'''v V'4- SU Wereld-textielindustrie blijft zich herstellen Produikfci©verloop bijzonder gunstig in Nederland Laatste Sovjettroepen verlaten Oostenrijk MR. J. JANiSONJUS GAAT HEEN Als burgemeester van Haarlemmermeer Overvallen in Gelebes Nieuw-Guinea en de V.N. Pleidooi van mr. Luns tegen behandeling van kwestie verwacht Na veertien jaar Fr ankrijks zware jongens maakten 2 jaar lang uitstapjes in weekeinde „LAND BENEDEN DE ZEESPIEGEL" Kleurenfilm over het water van Nederland „De Ruyter" naar de West vertrokken Sleepboot „Siberië" met radar uitgerust Engelse minister van Verkeer in ons land Gedelegeerden uit zesenveertig Nederlandse gemeenten nemen van 26 september tot 1 oktober 1955 deel aan het 12e Internationale Ge meentecongres, dat in Rome wordt gehouden. Dit congres, dat georganiseerd wordt door de Internationale Bond van Steden en Gemeenten, staat onder leiding van de president van deze inter nationale gemeentelijke organisatie, de oud-burgemeester van Rotterdam, prof. dr. P. J. Oud. De Internationale Bond van Steden en Gemeenten is in 1913 in Gent opgericht, waarbij een der voornaamste initiatiefnemers was de toenmalige burgemeester van Den Haag, Jhr. van Karnebeek. Sinds enkele jaren is het secretariaat van deze organisatie in Den Haag gevestigd, ten kantore van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. De Nederlandse delegatie naar het congres te Rome, die met 85 afgevaar digden, naast de Italiaanse, Duitse. Britse en Belgische delegaties, tot de grotere delegaties van het congres be hoort, staat onder leiding van de voor zitter van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, mr. Arn. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam. Het hoofdthema van het lze Inter nationale Gemeentecongres te Rome, De 66-jarige bewoner van een huis aan de Vaieriusstraat te Amsterdam is door koolmonoxyde om het leven geko men. Zijn 74-jarige zuster had vrijdagavond de kachel aangemaakt. Ze voelden bei den zich niet lekker worden en zijn op de vloer gaan slapen omdat ze niet meer in staat waren op bed te gaan liggen. De man is door koolmonoxyde uit de kachel gestikt. Zijn zuster ver toont ook vergiftigingsverschijnselen en is in een rusthuis opgenomen. Naar aanleiding van persberichten volgens welke mr. F. Hollander be noemd zou zijn tot raadadviseur bij het ministerie van Justitie, wordt ons van de zijde van het ministerie offi cieel medegedeeld, dat het hier niet be treft een aanstelling in ambtelijk ver band. Aan mr. Hollander is alleen een bepaalde opdracht op organisatorisch gebied bij de zevende afdeling gegeven. Deze opdracht is van tijdelijke aard. Naar men zich zal herinneren nam mr Hollander het vorig jaar, nadat hij was overgeplaatst van Amsterdam naar Alkmaar, ontslag. Het conflict, dat zich toen voordeed tussen de minister van Justitie en een officier van justitie heeft destijds veel aandacht getrokken. De organisatorische talenten van mr. Hollander erkennende heeft men hem thans een opdracht gegeven in een sec tor, waarin zich veel ingewikkelde kwesties voordoen. wordt gevormd door „de gemeente- financiën en hun betekenis voor de plaatselijke autonomie"; over dit onder werp is een rapport van 400 pagina's samengesteld, waarin een overzicht wordt gegeven van het financieel bestel der gemeenten in 24 landen. Andere congresonderwerpen zijn de culturele taak der gemeenten en de gemeente lijke activiteiten op het gebied van de volksontwikkeling. Aan de discussies over dit laatste onderwerp, wordt ook door een vertegenwoordiger van de UNESCO, de Opvoedkundige, Weten schappelijke en Culturele Organisatie van de Verenigde Naties, deelgenomen. Op 25 september gaat aan het con gres een „Europese Dag der Gemeen ten" vooraf. Over „de Gemeenten en Europa", wordt bij die gelegenheid het woord gevoerd door de heren Mollet en Pella, voorzitters van de parlementaire vergaderingen van de Raad van Europa en de Europese Kolen en Staal Gemeenschap, en door de voorzitter van de Europese Com missie van de Internationale Bond van Steden en Gemeenten, dr. Koref, burgemeester van Linz in Oostenrijk. In de loop van het congers vinden voorts discussies plaats over de ver tegenwoordiging van de gemeenten in en bij Europese lichamen, en over de internationale contacten van ge meenten. Het Internationaal Gemeentecongres in Rome is het twaalfde in een lange reeks van congressen, die sinds 1913 plaats vonden. Op uitnodiging van de gemeente 's-Gravenhage zal het eerst volgende congres in 1957 in Den Haag worden gehouden. Generaal B. R. P. F. Hasselman is maandagavond op Schiphol terugge keerd van een inspectiereis in Surina me, waar een bataljon infanterie van de koninklijke landmacht is gestation- neerd. Dit bataljon is samengesteld uit zgn. „landskinderen", d.w.z. militairen afkomstig uit Suriname zelf, en dienst plichtigen uit Nederland, die zich vrij willig voor de dienst in de west hebben opgegeven. Hij zei zeer tevreden te zijn over wat hij had gezien; de manschap pen maken het goed. Generaal Hasselman was verheugd dat hij in Suriname een katholiek en een protestants militair tehuis had aange troffen. Hij achtte een dergelijke instel ling zeer goed voor het behoud van het juiste moreel onder de troepen. (Van onze correspondent) Op de scheepswerven van de n.v. Gcbr. v. d. Werif te Deest bij Nijmegen is ?en wilde staking uitgebroken. Het conflict is ontstaan door het invoeren van een nieuw tariefsysteem, dat in overleg met een economisch adviesbu reau en vertegenwoordigers van de vak bond door de directie enkele weken ge leden werd ingevoerd. Zaterdag j.l. vond de eerste uitbetaling volgens dit nieuwe tariefsysteem plaats, waarbij een groot aantal arbeiders aanzienlijk minder ontving dan men verwacht had. De stemming was daardoor maandag ochtend zo geprikkeld, dat na een korte tijd vrijwel alle driehonderdvijftig ar beiders de werf verlieten. In de loop van de dag werden er ver schillende besprekingen gevoerd tussen een vertegenwoordiger van de R.K. me- taalbewerkersbond ,,St. Eloy" en de di rectie van de werf. Dit zou er toe ge leid hebben, dat de arbeiders vanmor gen weer het werk zouden hervatten. Om kwart voor negen vanmorgen zou een delegatie van het personeel door de directie worden ontvangen om te trach ten vóór twaalf uur een overeenkomst te bereiken. Deze oplossing zou gezocht moeten worden in een terugkeer naar het oude loonstelsel, dan wel in een ver eenvoudiging van het niéuwe stelsel, met dien verstande dat een redelijke ba sis gewaarborgd blijft. Van de zijde der directie van de werf was men niet bereid enige inlichtingen of commentaar te geven op deze sta king. Het Deense blad „Berlinske Tidende" publiceert „geheime bijzonderheden" van het plan van de Britse premier, Sir An thony Eden, voor een gedemilitariseerde zone in Europa. De zone zou zich uit strekken van de Deense grens tot Oos tenrijk en 320 km breed zijn. Zij zou omvatten: de Britse sector Duitsland, het grootste deel van de Amerikaanse en delen van Nederland, België, Luxem burg en Frankrijk. Aan de andere kant van de demarcatielijn zou de oostduitse republiek worden gedemilitariseerd, als mede delen van Polen en Tsjechoslo- wakije. Van welingelichte zijde in Den Haag wordt evenwel vernomen, dat men het bericht," dat een deel van Nederland in de zone zou worden opgenomen, als „in hoge mate speculatief" beschouwt. De Amerikaanse regering zou belang stelling hebben voor het plan, maar de Franse regering zou krachtige bezwaren hebben en gewezen hebben op de slech te ervaringen met het Rijnland, waar Hitler in 1936 straffeloos een einde maakte aan de demilitarisering. Amsterdam is een tweede Rembrandt-standbeeld rijk geworden. Men heeft het onlangs ontdekt in de tuin van het Stede lijk Museum. Zorgvuldig bewaard was het niet: Rembrandt lag tussen een hoop oude rommel en, zoals de eerste foto laat zien, door ruwe handen (of voeten) was zijn schedel gelicht. Gelukkig bestonden er nog prenten van het borstbeeld, dat, blijkens de inscriptie in de sokkel, in 1841 werd gemaakt. Hier door kon men de firma L. van Tetterode opdracht geven Rembrandt een nieuwe schedel te geven. De „onthoofding is m een opzicht van waarde geweest: men weet nu ten minste hoe de beelhouwers van 1841 te werk gingen. Rembrandt s wambuis bleek te zijn opgevuld metbak stenen. Een duidelijke illustratie van de dure tijd van na de Belgische opstand in 1830. Of van de zuinigheid van de beeldhouwers van een eeuw geleden? De heelmeesters van Tetterode zijn thans met hun werk gereed. U ziet het her stelde beeld op de tweede foto. Men weet nog met waar men het zal plaatsen. HORIZONTAAL: 1. geraamte alleenzang 2. negendaagse ge bedsoefening een der voetbal kampioenen 1953 2. vrouwelijk last dier **4 tucht 4. streep meubelbekleding n 5. proper Spaans riet 6. riviertje in Utrecht Monseigneur (afk) 7. kuieren to voedsel graveren hemelbrood v© 9. kenteken Nederl. auto's mannetjeshond riviertje in Brabant 10. kraan loofboom 00 steunbalk 11. wereldtaal VERTICAAL: 1. haastig Overijsel 2. vensterraam kaartenboek 3. ook per procuratie 4 deel van oor zacht 5. heerlijk. mijnheer éb 7an|gtpm ■A* "dV, v- •V - „.«AA*...* iVUtf, 21. Met vaste hand ment Saran de strijdwagen snel over het pad. Achter hem komen twee van de vier krijgers te paard, daar achter volgt de andere strijdwagen, waarin zich de hoofdman en de derde krijger bevinden, terwijl de vierde krijger de stoel sluit. Na enige tijd komen zij in een beboste streek, waar Saran halt laat, houden. „Wij zullen hier een korte rust houden", kondigt hij aan, terwijl hij uit dé strijdwagen stapt. Verbaasd vraagt Eric zich af, waar dat voor nodig is. Ook de krijgers zijn niet weinig verwonderd over dit onno dige oponthoud, vooral als Saran aan twee mannen beveelt, de paarden uit te spannen en te laten drinken aan een beek een eindweegs het woud in. „Waar om dan niet bij de beek halt gehouden?" peinst Eric, terwijl hij de strijdwagen verlaat en zich onder bewaking van twee mannen in de schaduw van een boom zet. Nieuwsgierig slaat hij de koning der Vlaid gade. Deze staat met zijn rug naar de Noorman bij de strijdwagens, evenals de hoofdman. Wat hij daar doet, kan Eric niet zien, maar hij schijnt ergens mee bezig te zijn. Ook de hoofdman gedraagt zich op zijn minst gesproken, eigenaardig. Hij staart naar de strijdwagens of hij ze voor het eerst van zijn leven ziet, strijkt er met zijn hand over en doet of hij het erg druk heeft met die bezigheid. Daarbij kijkt hij telkens verstolen in Eric's richting Het valt de Noorman nu op, dat de Noorman een boog in zijn hand heeft. Nog is hij bezig, zich het hoofd te breken met de vraag, wat dit allemaal te betekenen heeft, als hij wordt opgeschrikt door een kort bevel van Saran: „Nu!" Tegelijkertijd draaien Saran en de hoofd- zich om en richten hun bogen op de plaats waar Eric zit. In een rapport ter bespreking op de 5e zitting van de I.A.O.-textielcommis- sie, welke van 26 september tot 8 ok tober te Genève zal worden gehouden, wordt gezegd, dat de textielindustrie zich in de meeste landen, ondanks klei ne inzinkingen van tijdelijke aard, blijft herstellen. Het indexcijfer van de be drijvigheid in de wereldtextielindustrie was niettemin lager dan dat van de al gemene industriële bedrijvigheid. In 1953 was de industriële produktie bijna twee maal zo groot als in 1938, terwijl de wereldtextielproduktie onggeveer 25 procent groter was dan in 1938. Dit verschil tussen de industriële en de textielproduktie is geheel toe te schrijven aan synthetische vezels. Het stijgingspercentage van de wereldrayon- produktie was groter dan dat van de industriële produktie. Het verschil was gedeeltelijk een gevolg van de hogere prijzen van katoen en wol. Het verloop van de textielproduktie varieert in de verschillende landen. Het indexcijfer van de bedrijvigheid in de Europese textielindustrie steeg van 104 (1950 is gelijk 100) in 1952 tot 112 in het vierde kwartaal van 1953, doch daalde in de tweede helft van 1954 tot 106. Het produktieverloop was in het bijzonder gunstig in Nederland, Oos tenrijk en Westduitsland. De textielpro duktie in de Verenigde Staten en Cana da onderging een daling. In de meeste landen is de werkgele genheid in de textielindustrie toegeno men. In Europa was deze toeneming in de meeste landen niet evenredig met de grote bedrijvigheid in de industrie, als weerspiegeling van produktieverho- ging door speciale maatregelen. Gisteravond hebben de laatste Russi sche troepen het grondgebied van Oos tenrijk verlaten. Volgens „Neues Oester- reich" zijn voor het vervoer van de Russische bezetting uit het land in to taal 298 treinen met 12.500 wagons no dig geweest. De laatste wagons, die Oostenrijk verlieten, waren met bloe men versierd. De Amerikaanse, Britse en Franse bezettingstroepen hebben het land eveneens praktisch ontruimd. (A.F.P.) Bij K. B. is aan mr. J. F. Jansonius, op zijn verzoek, met ingang van 1 Ja nuari 1956, eervol ontslag verleend als burgemeester van Haarlemmermeer. Tussen Sungguminlsa en Limburg ln Zuid-Celebes zijn vrijdag twee legerauto s aangevallen door een bende, die gescnat worcft op honderd man. De militairen wer den gedood. Een hulpdetachement verjoeg en achtervolgde de bende met een pant serwagen. Het hoofd van de criminele po litie van de provincie Celebes heeft ver klaard, dat de benden de laatste dagen weer actief zijn met ontvoeringen overvallen. In een kampong werden 13 our- gers en 2 kinderen gedood, elders wer9fr 5 schoolkinderen en 2 volwassenen o voerd. Verenigde Staten 7. grondvlak 8. gezicht neven 9. rantsoen jenever bekend verdedi gingspact 10. vrachten 11. lyrische ge dichten bekoorlijk De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. Luns, zal vandaag later op de dag bij de opening van de algemene vergadering van de V.N. te New York een krachtig pleidooi hou den tegen het plaatsen van de kwestie Nieuw Guinea op de agenda van de V.N. zoals Djakarta heeft verzocht, al dus verneemt U.P. Minister Luns, die de leiding van de Nederlandse delegatie op zich zal ne men, zal de Algemene Vergadering ope- nen. Hij vervangt dr. Eelco van Klef- fens, de Nederlandse ambassadeur te Lissabon, die als president van de Alge mene Vergadering aftreedt. Mr. Luns zal Van Kleffens vervangen tot een nieu we voorzitter zal zijn gekozen. Het reisschema van de minister is overigens door de orkaan lone m de war gebracht. Na zijn bezoek aan Vene zuela bevond mr. Luns zich in een toe stel van de Eastern Airlines met be stemming New York. De Amerikaanse luchtvaartautoriteiten achtten het met het oog op de orkaan beter, dat het vliegtuig te Newark (New Jersey) land de. Zodoende heeft minister Luns daar en niet in New York de nacht moeten doorbrengen. Advertentie De Nederlanders hebben steeds alle zeeën bevaren en de Neder landse producten overal heengebracht. BUISMAN behoort daar thans in steeds groeiende mate ook toe, omdat overal ter wereld, tot in Japan toe, de grote waarde van BUISMAN wordt erkend, n.l. be sparen op koffie, terwijl ze tevens lekkerder wordt door BUISMAN. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet 'n beetje BUISMAN wonderen I (Van onze Haagse redactie) In de oude, uit de vroege middeleeu wen stammende „Hooge Sale", zoals de Ridderzaal toen werd genoemd, heeft H.M. d% Koningin vanmiddag met de praal, die ons Koningschap ook in een nuchtere tijd nog kenmerkt, de Sta ten-Generaal geopend. Het plechtige moment waarop in vol komen stilte, te midden van de volle Ridderzaal de Koningin met een stoet van hovelingen ingehaald door enige Kamerleden naar het midden van deze historische ruimte schrijdt, is steeds weer indrukwekkend. Het doet de ge dachten teruggaan naar de graven, die Een tot Zweed genaturaliseerde Rus sische arts, dr. Nicolai Lebedinov, heeft gisteren op het vliegveld bij Stockholm zijn bejaarde, 76 jaar oude moeder na een scheiding van 14 jaar teruggezien. Dr. Lebedinov deserteerde uit het Rus sische leger tijdens de Russisch-Finse oorlog in 1941 en heeft sindsdien vele pogingen in het werk gesteld om toe stemming te krijgen dat zijn moeder zich bij hem in Zweden zou voegen. Toen Lebedinov in juni 1941 voor de militaire dienst werd opgeroepen be loofde hij zijn moeder dat ze elkaar zouden terugzien wat er ook zou ge beuren. Verzoeken aan Churchill, Ei senhower, Khroesjtsjev, Boelganin en Molotov bleven onbeantwoord. Op de bijeenkomst in Genève van de Grote Vier deed Lebedinov een vergeefse po ging in contact te komen met de Rus sische delegatie. Maar dank zij de tus senkomst van het Zweedse rode kruis kwam uiteindelijk de vereiste toestem ming af. En zo zag gisteren een bejaar de, half blinde vrouw haar diep ont roerde zoon terug. (U.P.) in dit gebouw hun vaste woonplaats hadden, sinds Koning Willem, de „Rex Romanorum", hier zijn Coninclyc Pa leis liet maken in een stijl, verwant aan de grote Rijkspaleizen in Duitsland. Zijn zoon Floris en de vele na hem komende landsheren voerden er een machtige staat en hofhouding en ont vingen de eersten uit het graafschap in deze Ridderzaal onder dezelfde enorme houten kapconstructie, dat wonder van timmermanskunst, zonder spijkers op getrokken. Ridders zijn hier geslagen tijdens kapittels van het Gulden Vlies. Rechtspraak is er beoefend door vor sten. als Karei de Stoute en eeuwen na hen, toen de Spaanse vendelen, zoals Huygens het zei: „bij Willem thuis ge bracht, b\j Maurits menighmaél, bij Frederick om het beste". Minder uitbundig dan op een Bour gondisch feest, waarbij de vorsten in deze zaal al hun pracht en rijkdom wis ten uit te stallen, vertoont zich eenmaal per jaar onze Vorstin. Zij komt hier al leen voor het uitspreken van de tradi tionele Troonrede. Een gebeurtenis die in minder dan een kwartier voorbij is en waaraan de uitbundigheid der vroe gere hoffeesten ontbreekt. Een plechtig heid nochtans die bij alle eenvoud steeds weer ontroert door de nabijheid van het Staatshoofd, de draagster van de Kroon, temidden van de beide Ka mers die samen het volk representeren. Koningin en Volksvertegenwoordiging: de beide pilaren waarop de rechten van het Nederlandse volk rusten. Geen dag is er waarop zij zo dicht bij het Neder landse volk zijn als op Prinsjesdag, zo als prof. Oud, kenner van ons Staats recht, het onlangs uitdrukte. De aanwezigheid is nimmer indruk wekkender dan op dit moment m de Ridderzaal, waar reeds voor twaal ven de bezoekers zijn komen binnen stromen en waar dan op het plechti ge moment, onder het gegons der filmcamera's en nagespeurd door draaiende televisielenzen, de konink lijke stoet in afgemeten pas naar vo ren schrijdt. Voorop de ceremonie meester, na hem de hovelingen en de leden van de commissie van ont vangst uit de Staten-Generaal, die de Koningin naa. de troon begeleiden. Allen staan op dat moment: Kamer leden en ministers, leden vajt„ers Raad van State, vertegenwoora s n geen enkele Franse ge vangenis voelden de be woners zich tot voor en kele jaren zo op hun gemak als in de „Pont l'Evèque". De merkwaardige historie van deze gevangenis, die voor de „gasten" een „thuis ver van huis" was, zal waarschijnlijk nog deze maand helemaal aan het licht komen. Dan zullen namelijk de vroegere gevangenis-directeur en acht van de voormalige cipiers terecht staan wegens: „frau de, falsificatie en illegaal gebruik van officiële docu menten". Tot begin 1947 was de „Pont l'Evèque" zoals alle gevangenissen een goed ge regelde gevangenis, waar de bewakers bewaakten en de gevangenen gevangen zaten. Dit werd echter anders toen de dikke, grijze Ferdinand Billa tot gevangenis-directeur werd benoemd. Deze be noemde namelijk tot zijn secretaris de rechterhand van Frankrijk's „staatsvij and no. 1", „Gekke Piet" en als zijn hoofdboekhouder een zekere René Grainville, auto dief en deskundige op het gebied van valse cheques. Grainville en zes of acht andere namen al spoedig de leiding. Zij maakten de boe ken op, betaalden de cipiers, bestelden voorraden en zorg den er voor dat de schild wacht bij de poort altijd een van de gevangenen was. Zo I nu en dan zorgden ze voor een vals bevel tot vrijlating, i De acht zware jongens lie ten zich 's morgens door de „mindere" gevangenen hun ontbijt op bed brengen, be halve een van hen, Manquy, <Jie er de voorkeur aan gaf, om als echte zoon van de boulevard in een café een „café au lait" met een crois sant te bestellen. Op zonnige weekends plachten de gevangenen in hun privé-auto's naar Deau- ville of Le Touquet te trek ken. Als het regende bleven zij thuis en sloten telefonisch bij een bookmaker wedden- Een advocaat die een bal bij „Pont l'Evèque" bezocht, keek zijn ogen uit zijn hoofd, toen hij een onlangs gevan gen gezette cliënt in jaquet met de vrouw van de pre- fect voorbij zag dansen. De gevangene boog voor de ad- vocaat kwam naar hem toe en vroeg zijn vrouw ten dans. De verklaring die ge vangenisautoriteiten hiervoor gaven was: „uw client leed aan claustrophobia (vrees voor ingeslotenheid in enge ruimten) dus hebben wij schappen af. „Directeur" Billa droeg zorg voor een logeerkamer, voor de kennissen van de gevangenen. Eens toen een verbaasde cipier een zending wijn terug wilde sturen, daar zoals hij zeide het gebruik van wijn door gevangenen reglementair verboden was, kwam Billa tussenbeide. „Voor hen gelden de regle menten niet", zei hij, met een zwaai naar de zwaarste zware jongens, „dit zijn in tellectuelen". hem vergunning gegeven om een avondje uit te gaan". „Pont l'Evèque" werd in criminele kringen zo be- kend dat wanneer in Nor- mandië een misdaad werd gepleegd gangsters uit heel Frankrijk wilden bekennen in de hoop in de „zachte" handen van Billa te vallen. Spoedig had de gevangenis, die voor 30 gevangenen ge bouwd was, een bevolking van 100 logees". Ontsnap pingen waren zeer zeldzaam. Als een van de heren aleens niet terugkwam van een weekend naar Deauville dan afwezigheid niet Men wachtte eenvoudig tot zijn straftijd was en vulde dan alle noodzakelijke papieren in. Dit feest duurde twee jaar. Het kwam pas in 1949 aan net licht bij de nasporingen naar de ontsnapping van Re ne Girier. Toen Girier weer gevangen werd genomen ver telde hij zijn ondervragers: „Het was niet eens nodig geweest de tralies van mijn cel door te zagen. Ik kon, dat is natuurlijk geen ge heim, zo door de hoofdin gang. Maar ik wilde de ge vangenis-directeur niet in moeilijkheden brengen, want ik vind hem wel sympa thiek". Ondanks de sympathie van Girier werd Billa gegrepen en in 1953 werden „pont l'evèque" en een aantal klei nere gevangenissen gesloten, wegens bezuiniging. Pas deze lente zes jaar nadat het „gevangenenpara- dijs" gesloten werd bracht een jonge, energieke magi straat een beschuldiging in tegen Billa en de anderen. De vriendelijke gevangenis directeur en zijn kameraden lopen de kans levenslang te krijgen als ze op alle punten schuldig worden bevonden. Maar de jury zal tijdens de terechtzitting dikwijls moeite hebben zijn ernst te bewa ren. van ambassades elï legaties van vreemde mogendheden, van Reken kamer en magistratuur, leger en vloot, van gemeentelijke en provinci ale besturen. Ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan in Nederland heeft de Caltex Petroleum Mij. N.V. een kleurenfilm laten vervaardigen, waarvan zij copieën ten geschenke heeft gegeven aan de Rijksvoorlichtingsdienst en de A-N-V.V., twee organen die vooral in het hu:lt land propaganda maken voor al het go - de, dat onze samenleving biedt. OP oeze wijze schonk de Caltex een bijdrage aan de bevordering van de buitenlandse be langstelling voor ons land, -**narvau veel goeds te verwachten valt. De film in kwestie duurt ruim drie kwartier en pretendeert een beeld te geven van de invloed, die het wate<- op de ontwikkeling van onze samen leving heeft, vooral met betrekking tot onze handel en industrie, het verkeer, folklore, sport, woningbouw en wat al niet meer, waar de aanwezigheid van het water een stempel op drukt. Deze interessante opzet heeft helaas geen overrompelende uitwerking ge kregen. 't Scenario van Jan Schaper inventariseert een enorme hoeveelheid aan feitelijkheden, die op zich, vooral voor de buitenlander, aantrekkelijk zijn, doch die zonder geestdrift anec- dotisch aan elkaar zijn geregen zonder enige climax. Men kan het de film aanzien dat de makers, Walter Smith, die de regie voerd, en Otto van Neijenhoff, die de camera hanteerde, bergen werk hebben verzet en geen moeilijkheid uit de weg zijn gegaan om een overvloed aan beel den te vergaren Verder dan tot een merndde "zo' notfp ««stdrm,3 dfe Het bUj" een lan2e reeks aardige Plaaï met een omstandig en degelijk C°»" mentaar, dat tussen haakjes hardnekkig spreekt over „Hollanders", waar Ne- derlanders zijn bedoeld en dat allee" een toelichtende functie heeft. Als h- lustratieve informatie heeft dit product zeker waarde, als staaltje van documen- taire filmkunst zet het zeker geen zo den aan de propagandistische dijk. PIET VAN DER HAM. Maandag is H.M. kruiser „De Ruy ter" onder commando van kap.ltn. ter zee A. H. J. van Schatte Olivier uit Den Helder naar de Nederlandse An tillen vertrokken, waar het schip begin oktober zal aankomen. Aan boord be vinden zich de marinierskapel en een speciale erewacht van mariniers voor de ontvangst van het Koninklijk Paar in Porto Rico, en voor begeleiding op de reis langs de Nederlandse Antillen en Suriname. De Koningin en de Prins zullen op dit vlaggeschip de beschik king krijgen over een grote kajuit, die midscheeps gelegen is, en over twee suites die speciaal op deze oorlogs bodem zijn bijgebouwd. Voor het gevolg van het Koninklijke Paar zal een aan tal officiershutten worden ontruimd. Wanneer in de toekomst het haven- radarproject tot stand zal zijn geko men en met radar uitgeruste zeesche pen de Nieuwe Waterweg tijdens mist kunnen binnenvaren, zal het ook nood zakelijk zijn, dat havensleepboten, die immers deze schepen assisteren, van radar zullen zijn voorzien. Men heeft nu, bij wijze van proef, de binnensleepboot „Siberië" met een dergelijk apparaat uitgerust. De Engelse minister van Verkeer en Burgerluchtvaart, J. A. Boyd-Carpen- ter, is maandagavond voor een viel» daags bezoek aan ons land op Schip hol gearriveerd. Ter begroeting waren o.m. aanwezig mr. J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat en prof- D. Goedhuis, attaché van de burger luchtvaart bij de Nederlandse ambas sade in Londen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2