De demonstraties van de B.B. Majoor F. v. d. Mey in Haarlem benoemd Fraaie inzet van Haarlems muziekweek in Ridderzaal G Monument voor de West van Mari Andriessen mishandelaars voor de Werkzaamheden aan de „Cruquius** abr. meijer federmann TEMPO HAARLEMSE POLITIERECHTER Deskundige zal publiek met commentaar voorlichten Jaarverslag van de Haarlemse musea Muziekkring Obrecht laat diepe indruk achter Coupe „Cesar Aannemer ramde winkelpui Opslag meubilair Radio-reparatie H. J. Maertens N. V. F. DAMIAANS ZN. DINSDAG 20 SEPTEMBER 1955 PAGINA 3 GROTE HOUTSTRAAT 16 Tricot Wollen Deux Pieces v a 59.^5 Nieuwe garnizoem* commandant 127e afdeling mobiele zware LUA komt naar Haarlem EEN BRIL Nodig? Burgerlijke Stand Haarlem M. VEERTIGJARIG JUBILEUM v. Beek hartelijk gehuldigd INTERNATIONAAL TONEElLF ESTIV AL Ter gelegenheid van Pieter Langendijk feesten GAAT U VERHUIZEN? rr Spreekuur burgemeester Gronden aan de Slaperdijk HAARLEM IN BERiOElP TEGEN VONNIS VAN DE R ECHTBANK JEUGDIGE ALCHIMIST MAAKTE BROKKEN Muziekweek Haarlem Grote belangstelling voor eerste pauzeconcert in Frans Halsmuseum Een maand gevangenis BLINDELINGS kunt U bij ons EEN REGENJAS KOPEN Ze zijn allemaal goed Oud ketelhuis wordt inge richt tot expositiezaaltje IJzeren staaf tegen het hoofd! WEDEROPBOUW- PLAN ZANDVOORT Kroon houdt rekening met ingrijpende wijziging Katholieke Vrouwen beweging „NEVEUBRANDSPUIT" HEEMSTEDE Schrik veroorzaakt een ongeval Excursie „Oud-Heemstede- Bennebroek" VOLLEYBAL TONNY PETERS WINT IN OOSTERHOUT Ongelukkige val SHOW VAN DE FA. STOUTENBEEK Betrouwbare Beurs van Amsterdam Beurs van New York Zoals wij gisteren reeds mededeelden, geeft de Bescherming Burgerbevolking donderdag 20 september op verschillen de punten in Haarlem demonstraties. Deze eerste keer, dat de B.B. naar bui ten optreedt en als zodanig door het publiek op haar practisch nut en nood zaak kan worden getest, zou oorspron kelijk in het kader van de week ,,Tot dienen bereid" vallen, maar die week ging niet door. De Haarlemse B.B. be sloot nochtans het optreden van de wijk en blokbescherming niet te laten vallen, mede in verband met de landelijke pro- paganda-actie, die de Bescherming Be volking op het ogenblik voert. Van de tien wijken, waarin Haarlem verdeeld is, zullen slechts acht groepen in actie komen. De anders twee kampen n.l. met personeelsmoeilijkheden. Iede re eg komt met 20 man naar de plaats, waar een ongeval is geënsce neerd. Geluidsinstallaties zorgen voor sirenegeloei en de gierende inslag van bommen. Zo'n bom valt dus op een perceel in een vah de wijken, b.v. op. het Lorentzlyceum aan het Santpoorter plein, waarna onmiddellijk gealarmeer de B.B.ers het denkbeeldige vuur met gepaste haast en ijver gaan bestrijden. Als de door een beetje poeder gepro duceerde lekkende tongen verdwenen zijn komen de redders naar voren, of misschien zijn ze al binnen, om gewon de en stervende slachtoffers-ploegmaten naar veiliger oorden te brengen. Bran cards en dergelijke zullen daarbij wor den gebruikt. Wanneer de eerste hulp verleend is dragen helpers de mannen, vrouwen en kinderen naar een E.H.B.O. post, die met allerlei gereedschap pa raat is en voor verbinding, spalking en voorlopige verpleging zorg draagt. Dit alles zal worden becommenta rieerd door een deskundige, die het pu bliek, dat door de politie op veilige af stand van de „ramp" wordt gehouden, precies zal vertellen, hoe de stand van zaken binnen is, hoe de nodige maat regelen zo vlug mogelijk worden ge- namen, kortom een ooggetuige-verslag geven aangevuld met commentaren. Advertentie Met ingang van 1 oktober is majoor F. van der Mey benoemd tot garni zoenscommandant te Haarlem. De ma joor volgt in deze functie overste F. G. p. stuker op, die naar elders is over geplaatst. Overste Stuker is garnizoens commandant van Haarlem geweest sinds 10 januari van dit jaar. Naar wij vernemen zal de 168ste af deling zware LUA, waarvan overste Stuker commandant was, per 1 oktober worden opgeheven. Gedeeltelijk zal zij Opgaan in de 127ste afdeling mobiele zware LUA, die met ingang van de zelfde datum uit Errnelo naar Haar lem komt. De 127e afdeling staat om der commando van de nieuwe garni zoenscommandant, majoor F. van der Mey. Majoor van der Mey is 44 jaar oud. Hij genoot zijn opleiding aan de Konink lijke Militaire Academie te Breda en werd in 1934 beëdigd als tweede luite nant der artillerie. Na de oorlog was majoor Van der Mey Q m te Ede ge stationeerd en gedurende verschillen- Ermeio, waar hij belast commando over de 127e afdeling zware mobiele LUA. Het ligt in het voornemen van de niéuwe gar- nizoenscommandant zich metterwoon te gaan vestigen in Zandvoort. Advertentie Sinds GROTE HOUTSTRAAT 37 1850 RIJKSSTRAATWEG 24g B CINEMA PALACE: „Terwijl Parijs slaapt str. volw., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 u. FRANS HALS: „Sex appeal", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 u. LIDO: „Zo lang je nog een moeder hebt 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Si Versailles m'était conté", 14 J 2 en 8 uur. MINERVA: di. en do.: „Als de dauw hangt komt er regen", str. volw., 8.15 u. REMBRANDT: „Gejaagd door de wind", 14 jr., 2 en 7 uur. ROXY: „Sensatie op rijksweg 101", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 20 september Grote Kerk:, Orgelbespeling door de Etadsorganist George Robert. Van 20—21 u. GEBOREN: M. Damstrade Boer, d; P. H. van den HoekKauffman, d; M. C. WeijersKleinheerenbrink, d; C. M. E. KoningBertholee. d; M. Rozenhart— van Dijk, d; H. Verhagenter Steege, d; A. T. SüterBosch, d; J. G. ter Averstde Man, d; E C. Hoogendijk van der Peet, d; E. ScheurmanSmidt, d; J. H. MoerkerkLeuven, d; D. van DijkVogelaar, d; M. Portegies-Broek- man, z; J. SchuurmansKoelman, z. J. H. Rührupv. Reeden, z; M. C. L. Broers, —Hoogkamer, z; K. A. J. Springveld Küppers, z; J. M. de SchrijverBusker- molen, z; M. C. van Woerkomvan War merdam, z. GEHUWD: H. J. M. Steinhoff en C C. Meijer; J. C. Koelemeijer en L. van den Hoek; G. K. J. Roos en P. H. Hen driks; A. Koedam en J. W. van der Steeg; J. p. de Haan en H. den Hertog; W. Gisius en E. Alderts. OVERLEDEN: B. J. Dijkmans, 80 j., Ripperdapark; A. M Grol—Duijff, 73 j., Kamperlaan; A. Strickling, 60 j„ Spaarnwouderstraat; C. A. Knetemann, 66 j., Kleverparkweg; A. L. Nieuwveen, Casteleijnstraat; J. A. Hoffschlag, 70 j., Delftstraat. Ziekenauto's en brandweerwagens ko men hier niet bij te pas. Deze kunnen later eventueel worden ingeschakeld, wanneer de overheid mee gaat doen en de demonstraties op grotere schaal wor den opgezet. Van half acht tot negen uur zullen de oefeningen duren. Elke blokploeg be staat uit een blokhoofd, zes redders, zes brandweermannen, vier E. H. B. O' ers en twee melders. Al deze mensen hebben cursussen gevolgd en een diplo ma behaald. De volgende plaatsen zijn voor de acties uitgezocht: Perceel Gedempte Oude Gracht 87; Prof. Dr. Gunning- school-Hoofmanstraat 17Theemsplein no's 14 en 15; Herensingel 15; Zomer- vaart 146(café Hommels); Spaarnho- venstraat la en 2a; Lorentzlyceum- Santpoorterplein 28; J. P. Coenschool (binnenplaats.) Gisteren vierde de heer M. v. Beek. wonende in de Kruistochtstraat te Haarlem, zijn 40-jarig dienstjubileum bij de firma De Lugt Serné, Kam pervest 3. De jubilaris is monteur bankwerker en staat hekend als een zeer goed vakman. In café Kampervest had de receptie plaats, waarbij niet alleen vele colle ga's uit de zaak zelf aanwezig waren, maar ook vertegenwoordigers van be vriende firma's en maatschappijen, die reeds talloze malen de heer v. Beek in zijn werk hebben meegemaakt en der halve zijn grote kennis van zaken we ten te waarderen. De oudste firmant, de heer E. J Broekers, noemde zijn jubilerende werknemer een steunpilaar voor de zaak, waarop men letterlijk altijd bou wen kan. „juist in deze tijd, nu bijna iedereen gespecialiseerd is m een be paald vak en daarbuiten ook weinig meer presteert, is het verheugend te constateren, dat u alles weet aan te pakken en zowel voor een brandkast als voor b.v. een verwarming geen hand behoeft om te draaien." De heer Broekers overhandigde de oorkonde van de vakgroep van de BSCM en een geschenk onder couvert. Namens het personeel voerde de heer C. Klaver het woord, die een armbandhorloge aanbood. Verder spra ken o.a. nog enige vertegenwoordigers van de grafische inrichting N.V. Joh. Enschedé Zn. en van de PTT te Haarlem. Des avonds werd het feest voortgezet in de woning van de jubi laris. Zoals wjj destijds reeds konden be richten, bestaan er plannen in Haar lem om op bijzondere wijze het feit te herdenken, dat de Haarlemse toneel schrijver Pieter Langendijk tweehonderd jaar geleden, op 18 juni 1756, te Haar lem overleed. De plannen hebben thans een meer concrete vórm gekregen en het ligt in de bedoeling een internatio naal toneelfestival met een daaraan verbonden Landjuweel te organiseren. Advertentie Wij verzorgen Uw verhuizing met vakkundig personeel onder volledige garantie. Rozenstraat 13 - Haarlem Tel. 20020 - 12525 MEUBEL- EN PIANOTRANSPORT door geheel Nederland. Verschenen is het jaarverslag over 1954 van het Frans Halsmuseum en het museum „Huis van Looy". Hieruit blijkt, dat het totale museumbezoek in vergelijking met het jaar daarvoor weer is toegenomen en wel van 68.329 in 1953 tot 69.849 in 1954. Merkwaardiger wijze wordt 75 pet. van het museumbe zoek gevormd door vreemdelingen. De stijging is dan ook vooral een gevolg van het toenemend vreemdelingenver- koer. Opmerkelijk is voorts, dat het bezoek in de zomermaanden toeneemt en in de wintermaanden afneemt in verge lijking met voorgaande jaren. Daaruit valt dus af te leiden, dat de Haarlem mers zelf minder belangstelling aan de dag gaan leggen voor hun musea. Het avondbezoek is in vergelijking met het jaar tevoren aanzienlijk afgeno men, van 24.700 tot 6.630 voor wat be treft het Frans Halsmuseum. Dit vindt vooral zijn oorzaak in het feit dat het in 1953 een onderdeel vormde van de combinatie van attracties door Flora en Haarlem-Lichtstad georganiseerd. Ook in 1954 circuleerden op de scho len reproductie-tentoonstellingen over „Dürer", „Rembrandt", „De Franse im pressionisten en Van Gogh" en „Hou ten Beelden". De goudleerzaal van het Frans Halsmuseum werd gerestaureerd, alsook een aantal werken uit het mu seum. Door de Commissie voor Cultu rele vorming van de schoolgaande jeugd worden reproducties aangekocht naar moderne meesters. De collectie zal re gelmatig worden uitgebreid. In beide musea werden verschillende tijdelijke tentoonstellingen gehouden. Haarlems burgemeestre, mr. O. P. F. M. Cremers, zal zijn eerstvolgend spreekuur houden op Vrijdag 28 okto ber. isterenavond om precies kwart over 7 werd de eerste avond van de Haarlemse muziekweek van af de toren van de Grote Kerk ingeluid met een feestelijke Intrada van Simp son, door het Kennemer Kopersextet. Het is niet de bedoeling vanaf deze plaats het gehele programma, waar aan verder de beiaardier Arie Peters medewerkte, critisch te analyseren. Met enkele algemene indrukken kunnen wij volstaan. Wat de beiaardmuziek be treft, deze was zoals altijd een prettig klankenspel dat opgenomen wordt in het ritme van het voorbijtrekkend verkeer op de begane grond. Of het nu een gezellig wijsje van een volksliedje of één of andere dans van een grote componist is, het doet het altijd. Hier kan niet gesproken worden over kri tisch luisteren. Men ondergaat deze klankendwarreling meer in het onder bewustzijn, terwijl men bij wijze van spreken even gezellig staat te praten of zijn oog laat dwalen over de schoon gevormde gebouwen van en rondom de oude kathedraal. Met de kopermuziek is het eigenlijk hetzelfde gesteld, hoe wel men hier scherper naar luistert om dat het een niet alledaags gebeuren is. Hoe het zij, de muziek van het koper sextet voldeed tenslotte goed. Jammei- was het, dat ondanks de stil tegordel die er gedeeltelijk rond het Marktplein was getrokken, toch nog V Het monument van de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen, dat door het Nederlandse volk de west wordt aangeboden uit dankbaarheid voor de hulp tij dens de oorlogsjaren. Het monument stelt drie hoofdgroepen van de bevolking in de west voor: een Nederlandse, een Creoolse en een Hindoemeisje. H. M. de Ko ningin zal het monument onthullen. Dat er nog steeds mensen zijn, die hun onaangename gevoelens ten op zichte van anderen niet onder stoelen of banken kunnen steken, is gisteren weer op de rechtszitting van de Haar lemse politierechter gebleken. Vier maal luidde de tenlastelegging: beledi ging en nog erger, zes keren was er mishandeling gepleegd. De p ditierechter kleefonder dit alles betrekkelijk rustig; hij deelde over het algemeen matige straffen uiten ging Pas van de stereotype dertig gulden over naar een gevangenisstraf, toen een Zand voortse meneer niet allee.i had ge stompt, maar ook een heel lelijk.en schuldigend woord had gezegd. De man zag zich bil verstek tot een maand cel veroordeeld. Daar was dan eerst een Haarlemse motorrijder, die bij het stadhuis geko- men zijn voertuig niet in de stalling wil- de zetten, wat ook niet verplicht was, en onenigheid kreeg met de toezichthou der, die voor zijn werk van waakzaam toe. jken door de klant gehonoreerd pleegt K worden met een dubbeltje. Aangezien de rijwielen en motoren op een zgn. .vrije plaats in de Konings straat bU de Pandpoort mochten worden neergezet, behoefde niemand wat te be talen, ofschoon de rijwielhouder er wel een bonnetje opplakte. De motorbezitter had totaal geen zin om een kleine gave af te staan en zei dit onomwonden. Het werd een ruzie. wil die paar centen van jou niet eens hebben" nijdaste de fietsenbewaar- der. „Donder maar op Op een kwaad moment bleef het niet bij woorden en de uitvoerder sloeg f°e-„ >>Wie kaatst moet de bal verwachten antwoordde hij deemoedig op een vraag van de politierechter. Overigens was die bal nogal flink aangekomen. Het slachtoffer liep dagen lang met een verfomfaaide neus en pijn in zijn hoofd. 40 gulden of 12 dagen, eiste de Offi cier van Justitie zonder zich van zpn zetel te verheffen. „Ik vind het wel een beetje aan de hoge kant' zuchtte de motorrijder desgevraagd. „Ik had het met een tientje kunnen afmaken. „Had dat dan maar gedaan" gaf de politierechter begrijpend toe. 50 gulden of 15 dagen werd het tenslotte. Een volgende mishandeling was wat haar gevolgen voor de incasseerder in kwestie betreft niet van minder allure. Het gebeurde in het park „Groenen- daal" te Heemstede. Een stelletje op geschoten jongens, kinderlijk en verve lend, lieten niemand de kans bij het fonteintje te komen en veroorzaakten een dergelijke spatpartij, dat geen mens zich in de buurt van het kraantje waag de. Een P.T.T.-ambtenaar wilde noch tans de terreur der knapen proberen aan te tasten en moest dit bekopen met een slag op zijn kaak, die hem een gebit kostte. De aanwezigheid van zijn dochtertje, dat zo'n trek had in een beker water, was waarsc jnlijk voor de stevige en ongetwijfeld veel sterkere papa reden niet terug te slaan om daardoor een algemeen gevecht te voor komen. De verdachte, een negentienjarige jon geman, gedroeg zich op de rechtszit ting bijzonder schuldig. „Maar ja, die meneer gooide mij ook met water en toen werd ik driftig". Als beste vrienden verlieten verdach te en getuige de rechtszaal, de een met een post op zijn straflijst van twee weken voorwaardelijk en betaling van de schade, de ander met de verzeke ring, dat hij iedere week vijf gulden zal krijgen van de jongen, die er daar mede wel heel voordelig afkwam. Ten: lotte had zich een Velsenaar te verantwoorden voor een mishandeling in 'n trein. Een Haarlemse conducteur, die als getuige optrad, was de dupe ge weest van de stomp, die alhoewel niet hard, toch pijnlijk het hoofd raakte. Een coupé niet-roken in de trein, de laatste van die zaterdagavond was de plaats van het onprettige voorval. De Velsense verdachte rookte een sigaar en dat kon de conducteur niet goed vin den. „Gaat u maar in die coupé zitten, daar kunt u wel van uw sigaar ge- ni- en" bemiddelde hij. Edoch, de pas sagier zag dat allemaal anders: „Ik rook niet, maar mijn sigaar rookt" sneerde hij, daarmede zijn staat van lichte dronkenschap niet verloochenend. Hoe het zij, de conducteur kreeg een klap en deed aangifte. Hij wa, bovendien ambtenaar in functie, hetgeen de zaak niet beter maak te. De Officier van Justitie dacht er niet licht over; de Velsenaar had, na dat het proces-verbaal een feit was ge worden, gedreigd hem in Velsen wel eens te „vatten." Totnogtoe was het slechts bij woorden gebleven. Drie we ken gevangenisstraf, requireerde de of ficier. De politierechter maakte er wat anders van: 30 gulden boete of negen dagen hechtenis en drie weken voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Advertentie WAGENWEG 29 - TEL. 20518 HAARLEM lanceert weer zo'n jeugdig HOUDBAAR KAPSEL De gemeente Haarlem is van plan in beroep te gaan tegen het vonnis van de Arrondissementsrechtbank te Haarlem, die cp 28 Juni van dit jaar besliste dat de overeenkomst, waarbij een aantal gronden ten zuiden van de Slaperdijk aan de ge meente worden overgedragen, vernietigd moet worden. De rcehtbank heeft de Staat der Nederlanden en het Nederlands Be heersinstituut gelast de gemeente te vrij waren voor de gevolgen van het vernie tigen van de overeenkomst. De Staat der Nederlanden en het Ne derlands Beheersinstituut willen echter eveneens tegen het vonnis van de recht bank in beroep gaan teneinde de gemeen te niet te hoeven vrijwaren voor de ge volgen. Het College van B. en W. van Haarlem verzoekt nu de raad zich hierte gen te mogen verweren. De gemeenteraad zal over beide zaken morgenmiddag een beslissing nemen. Gisteren wilde de 17-jarige J. B„ wonende in de Grote Houtstraat, rook- poeder maken. Hij mengde verschillende chemische stoffen in een kom, maar het mengsel kwam tot zelfontbranding en ontplofte. De jonge man kreeg een steekvlam en scherven van de kom in het gezicht. Er ontstond geen brand, maar de jongeman moest naar het Grote Gasthuis worden vervoerd. te veel afleiding bestond in de vorm van voorbijtrekkende auto's. Op ogen blikken van stilte deed de torenklank van het kopersextet beslist zeer fraai aan. Dynamische schakeringen vielen zelfs op en het goed sluitend ritmische spel mocht een zeer belangrijke goede factor in deze uitvoering heten. Bo vendien was het programma van voor naam en doeltreffend gehalte. Een uur later trokken velen op naar de prachtige Ridderzaal van het stad huis waar de muziekkring Obrecht concerteerde. Ter opening sprak de voorzittc. van de K.N.T.V. afd. Haar lem, de heer Jan Boeke een kort wel komstwoord, waarna hij prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers in diens kwaliteit als voorzitter van het hoofdbestuur der K.N.T.V. het woord verleende. Deze behandelde op korte maar dui delijke wijze de vraag: „Waarom houdt men van muziek en luistert er naar?" Als antwoord hierop belichtte spre ker speciaal het onderdeel: omdat ei het fysieke verlangen van het gehoor orgaan is, om iets te horen. Er wordt bij het naar muziek luisteren, in het gehoororgaan voldaan aan de behoefte iets op te nemen. Ais dit dan mooier is dan de helse geluiden die men door gaans van machines en andere werktui gen uit het dagelijkse gewend is te horen, kan men o.m. verklaren waar om een mens graag naar de bekoorlij ke klanken ener muziek luistert. Een wel opvallende, maar niet mindere waarheid was de visie die de spreker had over de „stilte" in de muziek. „Muziek is geborduurd op een pa troon van stilte," want de stilte is de afspiegeling van de eeuwigheid. (Helaas voegde dr. Bernet Kempers er niet aan toe, dat wjj die stilte vooral ook in onze tegenwoordige kunst zo dikwijls moe ten ontberen). Spreker noemde alle mu ziek een leven tegen een achtergrond van eeuwigheid. Geest en ziel moeten beide hierin voldaan worden. Nadat spr. criteria inzake muziekge not had besproken ving de Muziekkring „Obrecht" aan, ons met een uiterst onderhoudend programma de gehele avond in de ban te houden. De subtiliteit dezer muziek, en te vens de niet mindere weergave door de Muziekkring „Obrecht," nopen ons slechts met eerbiedige schroom deze prestaties te benaderen. Woorden hier over kunnen slechts afbreuk doen aan dit alles. De dienende eenvoud en schoonheid van deze muziek en weer gave hebben, althans op ons, een diepe indruk nagelaten. Vooral de werken uit de veertiende en vijftiende eeuw beza ten in beide opzichten enorm veel schoons. Helaas is onze tegenwoordige concertpraktijk wel erg ver afgedwaald van de subtiliteit waarmede deze avond als het ware overgoten was. De uitvoerenden: de dames Antoinet te van den Hombergh, Marijke Otten, Folly Collette en de heren Joannes Col- lette, Kees Otten en Hans van den Hombergh, vormen een benijdenswaar dig ensemble. Zij vermogen het de goedwillende luisteraar veel ontroering te schenken. Een apart woord van lof komt toe aan Hans van den Hom bergh voor zijn beknopte en heldere explicatie die hij van de diverse pro gramma-onderdelen gaf. Met 'n weinig weemoed, gemengd met bewondering, verlieten wj de Ridderzaal. Het eerste concert in deze muziek week heeft in ieder geval de verwach tingen verre overtroffen, hetgeen een belangrijk winstpunt mag heten. JAN LAARVELD. Het eerste pauzeconcert in het Frans Halsmuseum, dat vanmiddag in het kader van de Haarlemse muziekweek werd gehouden, is een volledig succes geworden. Tal van fietsen stonden tegen de oude gevel van het museum ge leund en de renaissancezaal, waar de clavecimbaliste Gertrude Maclaine en de zangeres Nely de Bock drie kwartier musiceerden, was geheel gevuld. Zelfs moesten enkele bezoekers zich met een staanplaats tevreden stellen. Wat de aard van het publiek betreft hadden wij niet de indruk, dat zich voornamelijk kantoormensen naar het Frans Halsmuseum gespoed hadden om var. de geboden gelegenheid gebruik te maken. Integendeel, het auditorium bleek grotendeels te bestaan uit mu ziekminnaars, die ook en evengoed op andere tijdstippen concerten kunnen beluisteren. Hoe het ook zij, de organisatoren van de Haarlemse muziekweek kunnen over het eerste pauzeconcert tevreden zijn. De overige pauzeconcerten wor den gegeven op woensdag van half een tot kwart over een eveneens in het Frans Halsmuseum, en vrijdag in de gemeentelijke concertzaal op dezelfde tijd. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een aannemer uit de hoofdstad, die 17 november j.l. nadat hij enkele borrels had gedronken „als een waan zinnige met een snelheid van circa 70 km. door de slechts 4 m. brede Gier straat te Haarlem reed. daarbij twee fietsers raakte en tenslotte de pui van een bloemenwinkel vermorzelde", ver oordeeld tot één maand gevangenis straf en ontneming van de bevoegdheid om een auto te besturen voor de tijd van twee jaar. De aannemer en zijn mede-inzitten de, een caféhoudster, liepen een her senschudding op. In eerste instantie was de man tot twee maanden en ont zegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar veroordeeld. Advertentie GEN. CRONJÉSTRAAT 40—44 Telefoon 15438 - Haarlem-noord Het polder- en machinemuseum „De Cruquius" aan de rand van Heem stede wordt uitgebreid. Enkele dagen geleden is men begonnen met het af breken van het ketelhuis aan de Zuid zijde van het bouwwerk, omdat de mu ren langzaam maar zeker gingen be zwijken. Tot nog toe werd deze ruimte benut als opslagplaats. De conservator van het museum, de heer J. W. P. Grof- fen, ziet nu een mooie kans om de ex positieruimte wat uit te breiden in het nieuw op te trekken ketelhuis. Hij wil er de maquette van de verschillende bemalingssystemen in onderbrengen. Het oude ketelhuis, dat thans wordt afgebroken, dateert van 1860 en werd gelijk gebouwd met het ketelhuis aan de Noordzijde van het gemaal. De twee ketels, die daar werden geplaatst, heb ben tot 1933 dienst gedaan. Nadien werd het zuidelijk ketelhuis voornamelijk ge bruikt als opslagplaats. Jarenlang la gen er grote hoeveelheden zand. die de muren een bolvormig aanzien deden verkrijgen. Scheuren maakten de bouw valligheid nog erger en de stichting „de Cruquius", een onderafdeling van het Koninklijk Instituuut voor Ingenieurs, besloot daarom het aanbouwsel maar fa laten afbreken en er een nieuw huis voor in de plaats te zetten. De oude stenen worden zorgvuldig afgebikt en zullen worden gebruikt voor het nieu we expositiezaaltje. Eind december hoopt men het werk gereed te hebben. De restauratie van dit ketelhuis is niet de enige voorzining, die getroffen moet worden. De houten stortvloer, die vele tientallen jaren onder water gestaan heeft, is grotendeels vergaan en moet dringend vernieuwd worden. Maar de ze werkzaamheden zouden het totaal bedrag van de kosten tot een ton doen aangroeien en daarvoor heeft de stich ting nog niet voldoende middelen. De heer Groffen heeft overigens het bezoek aan ,,De Cruquius" wel behoor lijk weten op te voeren. Waren er in het jaar 1951 nog maar 2600 bezoe kers, dit jaar noteerde de conservator al ruim 8000 gasten. Onder hen bevon den zich vele b_itenlanders, vooral Amerikanen, van wie er drie maal per week een groep per bus bij het museum arriveert. Gisteren was een metaalbewerker bezig met het lossen van ijzeren staven van een zolderschuit aan de Scheepma- kersdijk, toen de man bij een bepaalde manoeuvre een staaf tegen het hoofd kreeg. Het slachtoffer kreeg een bloe dende wond en werd vervoerd naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo. De Zandvoortse gemeenteraad besloot het vorig jaar aan de heer J. Bluijs c.s. voor de duur van vijftig jaar in erfpacht te geven een perceel grond aan de Boulevard de Fauvage ter stichting van het paviljoen Garni. Ge deputeerde Staten van Noordholland keurden het besluit echter niet goed, omdat de verwezenlijking van het we- deropbouwplan ter plaatse (n.l. het Boulevard-centrum) overeenkomstig de opzet geenszins blijkt vast te staan. Ged. St. achtten het onjuist genoemd door kleinere objecten als paviljoens e.d. te fixeren. De raad is toen in beroep gegaan bij de Kroon, maar het beroep is ongegrond verklaard. De be slissing is genomen, omdat het weder- opbouwplan vermoedelijk niet in de be staande vorm zal worden uitgevoerd en zeer waarschijnlijk belangrijk zal w-or- den herzien. Het zal dus de waag zijn, of het paviljoen Garni op bedoelde plek zal kunnen worden gehandhaafd. Bij nadere informatie is ons geble ken. dat B. en W. van Zandvoort nu opnieuw hun destijds door de raad ver worpen voorstel zullen indienen om de betreffende grond aan de heer Bluijs c.s. te verhuren. Uit de overwegingen van de Kroon blijkt, dat zij rekening houdt met een ingrijpende wijziging van het wederopbouwpIan-Friedhoff in ver band met de projecten voor het Boule vard-centrum e.d. De Katholieke Vrouwenbeweging, af deling Haarlem (groep Gilde), houdt woensdag 21 september, 's avonds om half negen, een bezinningsavond in „Sancta Maria", Florapark 2. De Zandvoortse brandweer beschikt nog steeds alleen over een autospuit uit 1936, die thans slechts een vermo gen heeft van ongeveer 2200 liter per minuut. Dat is nu volkomen onvoldoen de en B. en W. stellen de raad voor een nevelbrandspuit aan te schaffen. De kosten worden geraamd op onge veer 33550,—. Maandagmiddag reed een 12-jarig meisje A. de J. wonende te Haarlem op de Herenweg nabij de v. Merlen- laan en passeerde daar een grote Duit se vrachtauto met aanhangwagen die aan de kant van de weg stond. Toen zij het gevaarte bijna gepasseerd was. begon opeens de motor van de auto luid te draaien. Het meisje schijnt hiervan nogal geschrokken te zijn, want zij verloor de macht over het stuur en kwam te vallen. Een achter haar rij dende atomobilist stopte direct, zodat het bij de val bleef. Een nauwkeurig on derzoek van auto en rijwiel wees uit, dat van een aanrijding geen sprake kon zijn en intussen werd het meisje Hier bleek dat de linkerarm uit de kom was geschoten, zodat zij na enkele dagen weer naar het ouderlijk huis kan gaan. De laatste excursie van de vereni ging „Oud Heemstede", mocht zich ook nu weer in een zeer grote belangstel ling verheugen, ook van niet-leden. Het doel was ditmaal Leiden, dat helemaal niet in last bleek te zijn, doch integen deel de deelnemers heel veel beziens waardigs heeft geboden. Zowel de Uni versiteit als de St. Pieterskerk, waar de organist, de heer Leo Mens, speciaal voor de gasten het mooie orgel be speelde, mochten zich in een grote in teresse verheugen, evenals de Burcht, waar de heer J. Hennes, talrijke bij zonderheden over dit gebouw mede deelde. Er werden tijdens deze excursie waar devolle contacen gelegd tussen „Oud Heemstede-Bennebroek" en „Oud Leiden waarvan de heer Hennes de actieve secretaris is en het is niet onmogelijk dat de Leidenaars binnen afzienbare tijd naar Heemstede komen. Advertentie op droge bergzolders. Vraag eens prijsopgave ZIJLVEST 41 HAARLEM Telef. 12456 - 14155 - 22279 Niet minder dan zeshonderd olley- ballers(sters) hebben in het Krelage- huis te Haarlem voor het begin van de nieuwe competitie hun krachten ge meten in een toernooi. Op deze eerste speelavond werden vier en vijftig wedstrijden verwerkt in elf heren en negen dames-poules van vier teams, zodat precies tachtig ploe gen aan dit lustrumtournooi deelne men. In de nieuw ingestelde hoofdklasse leed kampioen H.V.S. een verrassende nederlaag tegen de ploeg vhn het Cios uit Qverveen, dat een uitstekend ploeg- verband vertoonde en dan ook verdiend de zege behaalde. Deze toekomstige sportleiders zullen de komende compe titie ongetwijfeld nog van zich doen spreken. Ook kampioenscandidaat Die Raeckse kreeg het reeds zwaar te verduren te gen Velox en na een aardige strijd kon de eerste slechts de kleinst mogelijke zege behalen. Bij de dames won kampioen Die Raeckse in de hoofdklasse van het Heemsteedse H.B.C.. terwijl Velox te gen de met de V.C.K.-speelster Wes- terwall versterkte Rapiditas-ploeg een verrassende nederlaag te incasseren kreeg. De voornaamste uitslagen wa ren: Hoofdklasse Dames: Rapiditas '31Ve lox 24—15; Die Raeckse—H.B.C. 25—9. Hoofdklasse Heren: Die RaekseVe lox 16—15; Cios - H.V.S. 19-15. De Haarlemmer Tonny Peters heeft in het Brabantse stadje Oosterhout een fraaie overwinning behaald in 'n 110 km lange wielerrace op het snelle Waranda- parcours. Samen met Slits uit St.-Oeden- rode en de Tilburger Verhoeven was Peters na 40 km koers uit het peloton ontsnapt, dat na een dertig kilometer lange jacht door de drie demarranten werd „gedubbeld". De beslissende slag was geslagen. Wamt geen der andere renners kreeg nog de kans om zijn achterstand op de drie leiders weg te werken. Wel deed Verhoeven nog een ernstige poging om alleen aan de fi nish te arriveren, maar Peters en Slits die hun winstkansen in gevaar zagen komen, wisten de rebel in toom te houden. In de laatste ronde sloeg Pe ters zijn slag met een felle demarrage, waarop de beide Brabanders het ant woord schuldig bleven. Met 150 me ter voorsprong snelde de Haarlemmer onbedreigd als winnaar over de eind streep. Slits werd tweede en Verhoe ven derde. Peters legde de 110 km af in 2 uur, 20 min en 31 sec, hetgeen een nieuwe rekord op dit percours be tekende. Tevens kwam hij in het be zit van de prestatieprijs. Een driejarig meisje kwam gisteren in het ouderlijk huis aan de De Wet straat zo ongelukkig te vallen over een bankje, dat zij met een inwendige bloed uitstorting naar het Grote Gasthuis moest worden overgebracht. Het modefeest is nog lang niet ten einde. Alles is nog te nieuw doordat het allemaal weer normaal is gewor den zonder hyper-bolische lijnen om het direct te verwerken. Aan de hand van een paar shows hebben wjj u reeds mo gen vertellen, hoe het worden zal of .bij sommigen intussen geworden is. Wjj hebben u erop gewezen dat yersey nog steeds favoriet is, dat fluweel weer in de modieuze belangstelling komt en dat tweed voor velen een geliefde stof zal blijven. Tot die conclusie zijn wjj even eens gekomen, toen wjj enkele dagen geleden de show van de fa. Stouten- beek bezochten, waarbij de belangstel ling evenredig was aan de keur van modellen. De getoonde mantels, opvallend in variatie, droegen veelal exclusieve gro te kragen, die zeker het lange type be paald flatteren. Ook hier bleek, dat de garnering met bont attractief was. Zoals gezegd voert yersey de boven toon en de ontwerpers hebben met veel artistieke zin tal van japonnenmodel- len gecreëerd van die stof, welke de toeschouwers in verrukking brachten. Mede door het aanwenden van veler lei kleuren waarbij de pasteltint zeer in trek is is men erin geslaagd een niet alledaagse collectie samen te stel len. De cocktail- en avondtoiletten waren de droom van velen, zowel van de slan ken als van de vol-slanken. De show heeft de toeschouwers zeer geboeid, niet in het minst het lieftal lige bruidje, dat voor een paradijselijk einde zorgde. H. H. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Telefoon 15228 (Niet offlcWUe koersen) Vorig slot 3% Ned. 1953 3% Ned 1953 3% Ned 1948 3%pCt Ned 1950 312 Ned 1954 3% Ned. 1955 3-3% Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. tsc. Inscbr. Grtbk 1946 3 pCt Ned. Handel MJJ- cert. AJC.U. Van Berkei's Patent Caivè-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogovens cert. Unilever Cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lt)n Kon Ned. Stoomb. Mb Ned Scheepv. Unle H V.A nelt Mb Cert Claims Philips Stemming: flauw. 102% 101A 99% 100% 100% 100% 100% 100H 99 245% 360% 206 339 349 %gb 415% 491 337% 482% 658% 161% 234% 206 199% 170% 174% Opening 20,1 100% 361% 487% 355ex-cL 655 158% 234 203 200 171 174 410 16/9 19/9 Anaconda Copper 79% 76% Bethlehem Steel 162 162% Chrysler Corp. 89% 9012 General Electric 53% 53% General Motors 140 142 Kennecott Copper 128 127 Montgomery Ward 88% 90% Radio Corp 49 48% Republic Steel 54% 54 Royal Dutch 87% 86% Shell Union Oil 62% 61% Southern Pacific 62% 61% Southern Railway 96% 97% Tidewater 32% 31% Ü.S. Steel 60 60% Stemming: gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3