70.000 nieuwe in woningen (5.000 meer dan dit jaar) 1956 Woning- en gesinstelling in vooruitzicht gesteld het Voorzichtig optimisme Belastingraming voor 1956: f 6152 (5963) miljoen Bouwnijverheid moet produktie opvoeren f G VOOR ONDERWIJS EN CULTUUR HOGERE UITGAVEN De Troonrede Opbrengst 1955 aanmerkelijk hoger dan oorspronkelijk geraamd De oranjezon, het sprookje en de bonte kleuren Overzicht van de belastingmiddelen (scheepvmrtberichtenJ r °mrngs j DINSDAG 20 SEPTEMBER 1955 PAGINA 6 Miljoenennota - 1956 Doorwerking loonronde in de pensioenen Verbruikscoöperaties contra Centrale Zuivelcommiissde Brief aan Tweede Kamer Middelen en uitgaven van dë staat Auto-verzekerinig voor artsen re™n!£ïï'»CSP»rt,*V?tm0l;11'sten''' Bij de behandeling van de uitgaven bestemd voor de verschillende onder werpen van Staatszorg in de begroting 1956, wordt met betrekking tot de volks huisvesting opgemerkt, dat de huidige capaciteit van de bouwnijverheid ten volle moet worden benut. Bij selectie van de bouwplannen zal aan de wo ningbouw en de industriële bouw voor rang worden verleend. In het bouw programma is ditmaal de bouw van 70.000 woningen voorzien, 5.000 meer dan in het programma van het vorig jaar. Het is als volgt samengesteld: woning- wetbouw 32.000 woningen, premiebouw 30.000 woningen, herbouw onder de Wet op de Materiële Oorlogsschaden 7.000 woningen en vrije sector 1.000 wo ningen. Teneinde een beter inzicht te ver krijgen in de woningbehoeften en wo ningtekorten zal volgend jaar een wo ning- en gezinstelling worden gehou den. Vooral met het oog op de vooruit zichten op langere termijn blijft het stre ven er op gericht de emigratie uit Ne derland te bevorderen. De bestaande kre- dietmogelijkheden tezamen met de eigen middelen, welke de emigrant na een verblijf van enige jaren in het immi gratieland bijeen heeft kunnen brengen, zijn veelal onvoldoende voor de finan- ciëring van een woning, laat staan een landbouw- of een middenstandsbedrijf. Daarom ligt het in het voornemen, de mogelijkheid te openen om door het verstrekken van Rijksgaranties de voor ziening in kredietbehoeften van emi granten voor deze doeleinden te ver gemakkelijken. Het aantal gerepatrieerden uit Indo nesië, dat in contractpenssions verblijft, is thans reeds aanzienlijk hoger dan voor 1955 werd verwacht. Terwijl voor het opstellen van de begroting 1973 is uitgegaan van gemiddeld 750 gezin nen, blijkt thans gerekend te moeten worden op 2400 gezinnen. Voor 1956 is rekening gehouden met een verdere stijging tot 3.000 gezinnen. In verband met deze stijging zullen ook de sub- sidieposten voor maatschappelijke en geestelijke verzorging voor gerepatri eerden moeten worden verhoogd. Er zal naar blijven worden gestreefd door bevordering van migratie van structureel werklozen uit de overschot- gebieden naar gebieden, waar tekorten aan werknemers bestaan, de spanning op de arbeidsmarkt zoveel mogelijk te verminderen. Onderwijs en cultuur Voor onderwijs en cultuur moet ia 1956 opnieuw met een belangrijke stij ging van de uitgaven worden gerekend. Deze stijging wordt voor een groot deel veroorzaakt door de salarisverhogingen voor het onderwijzend personeel en door de natuurlijke groei van verschillende vormen van onderwijs, als gevolg van de bevolkingstoename. Daarnaast is een relatief sterkere belangstelling te constateren voor 't nij verheidsonderwijs, het voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs, alsmede voor het hoger enderwijs. De mogelijkheid tot het doen van aan kopen voor de uitbreiding van het be zit dei Rijksmusea dient te worden verruimd; eveneens de subsidiëring van een aantal der niet aan het Rijk toe behorende musea. De bijdrage aan de televisie, waar voor in 1955 ƒ5.6 miljoen is uitgetrok ken. wordt voor 1956 greaamd op 6.1 miljoen. De opbrengst van het kijkgeld wordt voor 1955 en 1956 op respectievelijk ƒ0.5 miljoen en rond 1 miljoen geraamd. Waterstaat De uitbreiding van de maatregelen ter beveiliging der kustgebieden maakt het noodzakelijk, dat gedurende een aan- (vervolg van pag. 5) in hoeverre het begrotingsbeleid aan plotselinge en ingrijpende wijzigingen kan zijn blootgesteld. Elke terugslag van de internationale conjunctuur zou Nederland in niet ge ringe mate kunnen treffen en de Rijks financiën zouden hiervan de directe invloed ondervinden. Zouden derhalve de inkomsten overeenkomstig is niet geringe mate kunnen worden aangetast, een aantal uitgavenstijgingen zouden als gevolg van de constante bevolkingsgroei niet kunnen worden ingetoomd. Hier naast kunnen nog worden genoemd de noodzakelijke waterstaatsuitgaven en de verdere uitgroei van diverse sociale voorzieningen, die economisch verant woord dienen te blijven en bepaalde grenzen niet zullen mogen overschrij den, indien men ernstig wil streven naar het zo wenselijk behoud van fi nancieel en monetair evenwicht. De financiële toestand van ons land is in de Jongste jaren beduidend ver beterd; dit verheugende feit is te dan ken geweest aan gunstige invloeden van buitenaf, aan een behoedzaam finan cieel beleid van onze verantwoordelijke instanties en aan de gezamenlijke in spanningen van alle lagen onzer bevol king. Evenwel behoort de toekomst niet zon der voorbehoud als hoopgevend te wor den aangemerkt. De concurrentiepositie van ons land zal slechts door meer op voering van onze productiviteit in stand kunnen worden gehouden. Sinds de oor log is de productiviteit in Nederland slechts met 11 pet. toegenomen en in dien de uitvoer zo gunstige cijfers doet zien, is dit in de jongste tijden eerder te danken geweest aan hoge prijzen als gevolg van de zeer grote internationale vraag dan aan een verbeterd nationaal productiepeil. De grote afhankelijkheid van externe economische invloeden en het gevaar van interne financiële ex cessen in de particuliere sector kunnen binnen afzienbare tijd. ook op de Ne derlandse Staatsfinanciën, hun stempel drukken. tal jaren hogere bedragen worden uitge trokken voor onderhoud en verbetering van kustverdedigingswerken dan in de jaren voor de stormramp. Evenals vo rig jaar is hiervoor een extra bedrag uitgetrokken. Ten aanzien van de verbetering van het Nederlandse waterwegennet wordt in de begroting opgemerkt, dat in de loop van de komende jaren in de Maas enkele hinderlijke bochten worden afge sneden. De bouw van een nieuwe sl te Dieren en de verruiming van een gedeelte van het Apeldoornse Kanaal zullen Apeldoorn een goede verbinding met de grote vaarwegen verschaffen. Voorts is de aanleg voorgenomen van een nieuwe verbinding van de IJssel te Katerveer met het Zwartewater, ter vervanging van de Willemsvaart, die zowel voor het verkeer te water als te land, vele bezwaren oplevert. In 1956 zullen in het kader van de Deltawerken, belangrijke voorbereiden de werken worden geëntameerd ter uit voering van het zgn. Drie-eilanden-plan. Met de aanleg van de bouwput voor het in de afsluitingswerken van het Ha ringvliet geprojecteerde sluizencomplex zal, naar gehoopt wordt, nog in 1956 een begin worden gemaakt .Voor deze tot het Delta-project behorende werken is in totaal 35 miljoen uitgetrokken. De sterke vermeerdering van het mo torische wegverkeer vraagt zowel voor het onderhoud en de verbetering van bestaande we„jn, als voor de aanleg van nieuwe wegen van het Rijkswegen plan, opnieuw hogere bedragen. De werken in de Noordoostpolder, waartoe behoren de ontginningswer ken en de verbetering en verbreding van wegen, lopen geleidelijk af. De boerderijenbouw zal naar verwachting in 1957 worden voltooid. Getracht zal worden de bedijking van Oostelijk Fle voland in 1956 zover te voltooien, dat met de bemaling een begin kan wor den gemaakt. Bij de behandeling van het onder werp verkeer wordt medegedeeld, dat de ontwikkeling van het tweetal proto types van het verkeersvliegtuig F 27 goede voortgang maakt. Verwacht mag worden, dat beide types in 1956 vol tooid zullen zijn. Export en industrie Hoewel de economische toestand van onze volkshuisvesting alleszins bevredi gend kan worden genoemd, blijft voort zetting van een op economische expan sie gericht beleid, met nanie door be vordering van de export, de produkti- viteit en de industrialisatie, noodzakelijk. In 1956 zal zowel voor de landbouw als voor de visserij onverminderd wor den gestreefd naar zo gunstig mogelij ke produktievoorwaarden. Gezien de steeds dringender noodzaak tot opvoe ring van de ruilverkavelingsactiviteit zijn de subsidies ten behoeve van de ruilverkavelingswerken en andere cul tuurtechnische werken belangrijk ver hoogd (in 1956 ruim 20 miljoen meer dan in 1955). De voor 1956 uitgetrokken bedragen voor uitgaven in verband met de oor logsschade brengen de totale afdoening van de afwikkeling van de oorlogsscha de-verplichtingen wederom aanzienlijk naderbij. Na 1956 zullen, afgezien van de aflossingen van de uitgegeven opbouw- obligaties, nog slechts de afwikkeling van de schadekategorie onroerend goed en de afdoening van de schadegevallen in de publiekrechtelijke sector belangrij ke bedragen vergen. Van 's Rijks to tale verplichtingen uit hoofde van gele den oorlogsschade ad 6.4 miljoen zal dan naar schatting nog rond 0.8 mil jard resteren. De afwikkeling van de watersnood schadeverplichtingen zal naar verwach ting eind 1955 grotendeels zijn beëin digd. In 1955 werd de muntslag van nieuwe guldens voortgezet. Als gevolg van de omstandigheid dat aan andere dringend noodzakelijke werkzaamheden als het aanmaken van 25-, 10-, 5- en 1-cent- stukken, waaraan nog steeds grote be hoefte bleef bestaan, voorrang moest worden verleend, is de muntslag voor nieuwe guldens echter bij het program ma ten achter gebleven. Naar het zich thans laat aanzien, zal de voorraad nieuwe guldens eerst in het begin van 1956 voldoende groot zijn om tot uitgifte daarvan te kunnen overgaan. De rentelasten van de binnenlandse gevestigde schuld zijn enerzijds met 19.2 miljoen gestegen door de uitgifye van de 314 pet. Staatslening 1955, doch anderzijds met 4.7 miljoen gedaald door aflossingen. Mede door versterkte aflossing verminderde de rentelast van buitenlandse schuld met ƒ9.5 miljoen. Voor aflossing van binnenlandse ge vestigde schuld zal naar verwacht wordt in 1956 41.3 miljoen minder nodig zijn dan in 1955; voor aflossing van buiten landse schuld echter 4.7 miljoen meer, omdat in 1956 een begin zal worden ge maakt met de aflossing van de E.C.A.- leningen van de Export-Importbank. Buitenlandse betrekkingen De kosten van de Vertegenwoordiging in het buitenland zullen, behalve door een betrekkelijk geringe uitbreiding van het aantal posten (Luik en Khartoem), voornamelijk stijgen door de grote per soneelsuitbreiding bij de Nederlandse vertegenwoordiging in Indonesië, voort vloeiend uit de steeds toenemende ac tiviteit in de sociale sector aldaar. De voortdurende uitbreiding van de hulp aan de onderontwikkelde gebie den in verschillende vormen, zoals het uitzenden van jeugdige deskundigen en het bijdragen aan op het terrein van de technische hulp werkzame organisa ties, heeft een stijging van de kosten van Deelneming aan internationale or ganisaties en conferenties tot gevolg. Voor de derde storting op de Neder landse deelneming, groot 100 miljoen gulden, in het kapitaal van de Interna tionale Bank voor Herstel en Ontwik keling is een bedrag van 25 miljoen in de begroting opgenomen. Voor 1956 is voor Buitenlandse Betrekkingen een bedrag van 106.8 miljoen geraamd. Wat Suriname en de Nederlandse An tillen betreft, is de stijging van de ver moedelijke uitkomsten 1955 vergeleken met de oorspronkelijk vastgestelde be groting 61.9 miljoen en 106.7 mil joen), voornamelijk het gevolg van de voorgenomen deelneming in de financie ring van het tienjarenplan voor Surina me (voor 1955 16.5 miljoen) en het voorgenomen voorschot aan de Stichting voor de ontwikkeling van de machinale landbouw aldaar. Ook het tienjarenplan zal in 1956 verdere uitgaven vergen, waarmede echter nog geen rekening is gehouden. Het geraamde bedrag voor 1956 van de Overzeese Rijksde len bedraagt 75.7 miljoen. WOIVIIMGBOUWPROGRAMMA1954-56 VR'JE BOUW L watersnood scnade voor I954en1955) 70.000 65000 65 000 oorloqsscha 25.000 25000 PREMIEBOUW 27.500HH29.500 32.000 W0NINGWETB0UW In antwoord op een vraag van het Tweede Kamerlid Beernink (C.H.), heeft minister Beel medegedeeld, dat bereids aan H.M. de Koningin machti ging is gevraagd het wetsontwerp ten aanzien var. de doorwerking van de jongste algemene loonronde van 6 pet. in de pensioenen bij de Raad van State aanhangig te maken. Het bestuur van „Nederlandse Ver bruikscoöperaties" heeft zich naar aan leiding van het in behandeling zijnde wetsontwerp tot instelling van een pro ductschap voor zuivel in een brief tot de Tweede Kamer gericht. Hier wordt stelling genomen tegen de verwerping van een consumenten-adviescommissie in een van de Centrale Zuivelcommis- sie afkomstig adres aan de Tweede Kamer. Het bestuur constateert, dat markt ordening hoofdzakelijke werkzaam heid van de productschappen de consumentenbelangen ernstig kan raken; niet alleen op het gebied van de prijzen, maar evenzeer op het gebied van de organisatie van de afzet. Daarbij wordt gewezen op de recente ontwikkelingen in de melkdetailhandel. Voorts wordt gesteld, dat het de voorkeur verdient moeilijkheden van deze aard bij het optreden van het productschap te bestrijden door vooraf gaand overleg en advies van een con sumenten-adviescommissie boven een repressief toezicht. De bedrijfsgenoten kunnen zich zodoende tijdig van de op vattingen bij de consumenten bewust worden en de overheid zal zich dan niet voor de plicht gesteld zien om ten aanzien van door het bedrijfschap ge nomen maatregelen corrigerend op te treden, waardoor het publiek de indruk kan krijgen dat de bedrijfsgenoten on voldoende inzicht in het consumenten belang hebben getoond. (Vervolg van pag. 1) Ook de omstandigheid, dat reeds geruime tijd de invoer sterker stijgt dan de uitvoer, noodzaakt tot een voorzichtig economisch en financieel beleid. Met name moet worden voor komen, dat van de overheidsfinan ciën inflatoire krachten uitgaan. De Regering volgt nauwlettend de ontwik keling van de betalingsbalans, tenein de, zo nodig, tijdig maatregelen te bevorderen, gericht op handhaving van het monetaire evenwicht. Hoewel in de afgelopen parlementaire zittings periode een aanzienlijk verdere ver mindering van de belastingdruk als verwezenlijkt, is de ontwerpbegroting voor het komende jaar, wat de lopen de dienst betreft, nagenoeg sluitend. De ontwikkeling van de wereldmarkt van agrarische producten wordt mede beïnvloed door overschotten, waarvoor geen koopkrachtige vraag is. Het land bouwbeleid blijft er op gericht een ze kere stabiliteit aan de productie en aan de prijsvorming te verlenen, ten einde de in de landbouw werkzamen een redelijke mate van bestaanszeker heid te verschaffen en te bevorderen dat de landbouw een zo groot mogelijke bijdragelevert aan de nationale econo mie. Vergroting van de productiviteit blijft een eerste vereiste, in het bijzon der in die streken, waar de productie kosten naar verhouding hoog zjjn. Loonvorming De Sociaal-Economische Raad zal een dezer dagen advies uitbrengen in zake de toekomstige methode van loon vorming. Met de Stichting van de Ar beid zijn op haar verzoek besprekin gen gaande over de vraag of en zo ja welke wijzigingen in de arbeids voorwaarden in de naaste toekomst wenselijk en mogelijk zijn. De Rege ring heeft zich bereid verklaard ook hierover het advies van de Sociaal- Economische Raad in te winnen. Zo enigszins mogelijk dienen beide pro blemen in onderling verband een op lossing te vinden. In het afgelopen zittingsjaar kwamen 8 bedrijfschappen en 13 productschap pen tot stand, terwijl in de naaste toe komst waarschijnlijk nog 9 bedrijf schappen en enige productschappen zul len volgen. De Regering zal de op richting met kracht blijven bevorderen. Zij acht het niet bevredigend, dat in de industriële sector tot nu toe nog slechts enkele bedrijfschappen tot stand zijn gekomen. Aan de hand van het thans gereed gekomen interimrapport der Commissie Bezitsspreiding zal de Regering het vraagstuk van de bezitsvorming na der onder het oog zien. Woningnood De woningnood blijft een donkere schaduw werpen op het overigens in menig opzicht gunstig beeld, dat ons volksleven te zien geeft. Tengevolge van de groei onzer bevolking leidt slechts een beperkt deel van de nieuwgebouw de woningen tot vermindering van het tekort. Wij zullen alle krachten moe ten inspannen om sneller daarop in te lopen. Ik doe een dringend beroep op De Rijksmiddelen worden op de be groting 1956 geraamd op 6.102 mil joen tegen 6.015 miljoen oorspronke lijke raming 1955 en 6.631 miljoen vermoedelijke uitkomsten 1955. Van deze middelen vormen de belastingen veruit het grootste deel. De bruto-op- brengst van de belastingen is voor 1956 geraamd op 6.152 miljoen te gen 5.963 miljoen oorspronkelijke ra ming 195-5 en 6.226 miljoen vermoe delijke uitkomsten 1955. Hierop dient in mindering te worden gebracht het aandeel van: het gemeen tefonds ad 909.9 miljoen, het provin ciefonds ad f 43.6 miljoen en het Land- bouwegalisatiefonds ad f 6.5 miljoen, zo dat resteert voor het Rijk f 5.192 mil joen, tegen 5.090 miljoen oorspronke lijk 1955 en 5.274 miljoen vermoede lijke uitkomsten 1955. Bij het opstellen van de ramingen is rekening gehouden met de invloed van het Belastingplan 1955. Het effect van dit plan zal nagenoeg geheel in de opbrengsten van 1956 tot uiting komen. Een uitzondering daarop vormt slechts de verlaging van de rechten van suc cessie per 1 september 1955; deze zal eerst tegen medio 1956 volledig in de ontvangsten doorwerken. Voorts is, bij afwezigheid van teke nen, welke_ zouden kunnen wijzen op een mogelijke omslag in de conjunc tuur, aangenomen, dat de Nederland se volkshuishouding ook van 1955 op 1956 nog een expansie zal te zien ge ven, zij het in een gematigder tempo dan in de afgelopen jaren het geval is geweest. De grotere opbrengstderving in 1956 ten opzichte van 1955 (vermoedelijke uit komsten) uit hoofde van het Belasting plan 1955 welke zonder rekening te houden met secundaire effecten, is te stellen op een totaal bedrag van circa 390 millioen enerzijds en het accres der middelen als gevolg van de eco nomische ontwikkeling anderzijds, te zamen met de invloed van enkele an dere factoren van bijzondere aard, re sulteren blijkens onderstaande tabel in een verwachte teruggang van de op brengst der belastingmiddelen ten op zichte van de vermoedelijke uitkomsten 1955 van 74 miljoen. De middelen van het Rijk anders dan uit belastingen bedragen volgens de be groting 1956 910 miljoen tegen 925 miljoen oorspronkelijke raming 1955 en 1.357 miljoen vermoedelijke uitkom- step 1955. De winsten uit bedrijven dra gen hiertoe bij voor resp. 76 miljoen, 41 miljoen en 61 miljoen, zij om vatten winstuitkeringen zowel van de eigenlijke staatsbedrijven en van de Nederlandsche Bank als van enkele be drijven waarbij het Rijk is geïnteres seerd, t.w. „Breedband" (3,6 min), Maatschappij tot Financiering van het Nationaal Herstel (2,5 min), Neder landse Aardoliemaatschappij (2 min), Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken (1,5 min), Ned. Spring stoffenfabriek (0,4 min), Kon. Ned. Zout- industrie (0,4 min) en in enkele andere bedrijven. Voorts wordt de opbrengst der luis terbijdrage geraamd op 25J/2 miljoen (24,3 miljoen in 1955). J Accijnzen 50*t Motorr'lfc vennoot schapsbel 730 TOTAAL BELASTINGEN OP WINST; INKOMEN EN VERMOGEN 2609 vpreve M nin^sneff TOTAALK0STPR'JSVERH0GENDE BELASTINGEN 2583 Omzetb*» Inkomsten belasting 959 Loonbelas ting 667 vermo, ensbelast 2 Overige inkomsten 441 winsten, enB.0.1 469 ge 191 en oven 190 ^ekor^80mlrJ cijfers In mil- lioenen guldens UITGAVEN 66 82 INKOMSTEN 6102 Overige uit gaven 12!&n Waterstaat Harxfri »nrijY. Verkw Volkshuis Herstel v. oorlogs schade 329,1 Land-en te in bouw, veeteeltet 3658 Sociale voorzien., emigratie ^gez. efensie 1360H Dienshen algeme ne aard L- 35145 Nationale schuld 685,0 Uihqavenm vesting erbandmet de waters 27z»,3 Uitgaven v.d.GewOiensLBmten9ew.Orensn-f2 en Landbouw-EgahsaHefonds (Van onze Haagse redacteur) De verslaggever is vanmorgen opge staan met het vaste voornemen, waar mee iedere journalist op Prinsjesdag begint: over deze Derde dinsdag in september nu eens anders te schrij ven dan anders. Er zijn er, die de hoop hebben op gegeven. Zij weten, dat het toch weer zal uitdraaien op de bonte, be- pluimde sjako's van de mannen der Rijkspolitie, op het felle rood-zwart met de glinsterende helmpieken bij het garderegiment „Prinses Irene", de bepruikte koetsiers op de rijtuigen, de aicnte mensendrom langs de route en Omzetbelasting Invoerrechten Accijnzen Vereveningsheffing Rechten van zegel en registratie Motorrijtuigenbelasting Totaal kostprijsverhogende belastingen Inkomstenbelasting Loonbelasting Vennootschapsbelasting Rechten van successie, overgang en schenking Vermogensbelasting Dividendbelasting en Commissarissenbelasting Totaal belastingen op winst, Inkomen en vermogen Totaal der ten behoeve van het Rijk geheven be lastingen Oorspr. raming Vermoedelijke uitkomsten Percentage v. h. totaal 1055 1955 1956 1956 1300 510 537 285 103 90 1300 600 584 315 126 93 1200 675 611 325 132 80 19,5 11 9,9 5,3 2,1 1.3 2825 3018 3023 49,1 1100 730 1025 95 85 103 1175 845 900 115 90 83 1150 800 875 120 75 109 18,7 13 14,2 2,0 1,2 1,8 3138 3208 3129 50,9 5963 6226 6152 100,0 het stijlvol gebeuren in de Ridderzaal met de fonkelende decoraties van di plomaten en de fleurige toiletten der dames naast het stemmige zwart van de herenkleding. De oude rotten in de Prinsjesdag- verslaggeverij kunnen precies van te voren neerschrijven hoe het geweest zal zijn, sfeerrijk en met alle kleuren; ze behoeven alleen nog maar da weersomstandigheden in te vullen. In dit laatste geval moet wel de verkla ring schuilen waarom er in voorbije jaren altijd zo druk gemeierd is ouer het vriendelijke oranjezonnetje; net weer was en is nu eenmaal een van de weinige variabele elementen bij "e opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal. Daar is echter nu reeds zoveel over gezegd, dat niemand meer met goed fatsoen de oranjezon kan laten schijnen. De verslaggever, die het nu toch werkelijk op een andere manier wil doen, begint maar eens aan de andere kant: bij de Koninklijke stallen, bij de batterij, die de minuutschoten af vuurt op het Malieveld of bij de ver laten speelplaatsen van de scholen, die op deze Haagse hoogtijdag vrijaf heb ben. Het is alleen zo jammer, dat in de loop der jaren al zovelen aan die „andere kant" begonnen zijn. Natuur lijk, er blijven de fijne trekjes: een steigerend paard, de groet van de koetsiers met de zweep bij hun drie kante steek en „wij merkten op, dat "pO.s^ts weinig Kamerleden de of ficiële ambtskleding dragen". De fijne trekjes zijn echter sinds lang niet fijn meer: enkele honderden journa listen hebben de oorspronkelijkheid er duchtig van afgeroomd. Pan maar de historie! De aloude Ridderzaal biedt stof voor feestelijke overwegingen. Hoe oud zal Prinsjes dag wel zijn? Hoe is de route in voor bije tijden geweest? Voortreffelijke vondsten het enige bezwaar is, dat anderen, lang voor ons, ook reeds op deze lumineuze egdachten zijn geko men. Over Prinsjesdag is wel alles ge zegd wat er van te zeggen valt. En tochDe journalist, die zich be roepshalve schaart vij de wachtenden op het Lange Voorhout of op het Binnenhof, vergeet één moment zijn strijd tegen de cliché-uitdrukkingen. Het is op het ogenblik, dat de Konin gin verschijnt. Zij rijdt tussen rijen van mensen, die Haar welgezind zijn, naar een vrij parlement. De luister van de Gouden Koets en alle praal daar omheen betekent meer dan een shout, die het goed doet bij de buitenlandse toeristen.t Men proeft dat ene mo ment iets van zijn Nederlanderschap. Sentimentaliteit? Er zou wat haperen in een mens als hij geheel onbewogen bleef bij dit gebeuren, dat bijna irre- eël is in een tijd van het ijzeren gordijn, de H-bom en hersenspoeling, 'prinsjesdag heeft tóch iets van een sprookje. Excusez du mot. B In een te Utrecht gehoudenal||^e}^ ledenvergadering van de ru artsen. den tellende vereniging oprich- automobilisten, is besiot te vesU met eln maatschappelijk kapitaal van 1.000.000.-, welke met ingang van 1 januari 1956 de autoverzekering voor de Nederlandse artsen, tandartsen en dierenartsen zal verzorgen. INDELING VAN DE KONIIMKl'JKE STOET OP PRINSJESDAG Opening van de stoet Rijkspolitie te paard l rijknecht*-maj. 2njknechts et.Kon Srijfuigen met'hofjFqniJarissenfo.aqroófofficiereri.en ceremoniemeester) Ga^jer^^naijliers Sluiting van de stoet' 3Adjudanten ijkspolihe te paard Gouden met 8 paarden de volle medewerking van allen, die kunnen bijdragen tot leniging van de woningnood. Het is nodig in de bouw nijverheid bij voortduring naar nieuwe wegen uit te zien om de jproductie op te voeren. Aangezien woningbouw de hoogste prioriteit moet genieten is ma tiging van bouwactiviteit op elk ander gebied noodzakelijk. Het snel toenemend aantal gezinnen, dat van Indonesië uit naar Nederland komt, brengt grote moeilijkheden me de, die de bijzondere zorg van de Re gering vragen. Zij zal de voorzienin gen, welke zijn getroffen ten behoeve van Nederlanders in Indonesië, die in maatschappelijke moeilijkheden verke ren, naar behoefte aan de omstandig heden aanpassen. Een ontwerp van wet ter vervanging van de Armenwet is in voorbereiding. Op korte termijn zullen u voorstellen bereiken tot herziening van de Grond wet, betreffende haar aanpassing aan de nieuwe rechtsorde voor het Konink rijk en de bepalingen nopens de bui tenlandse betrekkingen. Spoedige indie ning kan verwacht worden van wetsont werpen tot herziening van het kinder strafrecht en van de kinderbeginselen wet, welke ontwerpen voorlopig een sluitstuk vormen van de vernieuwing van het recht voor de jeugd op justi tieel gebied. Een voorontwerp van wet tot wijziging van het Burgerlijk Wet boek, dat een algemene regeling bevat voor de vakantie van werknemers, is aan de Sociaal-Economische Raad toe gezonden. De zeer snelle ontwikkeling van het wegverkeer en het nog steeds on rustbarend grote aantal verkeerson gevallen vergen de bijzondere aan dacht der Regering voor al hetgeen tot verhoging van de verkeersveilig heid kan bijdragen. Een ontwerp Delta-wét zal spoedig worden ingediend. Zeer binnenkort zijn ook tegemoet te zien een wetsontwerp betreffende het technisch hoger onderwijs en een ont- werp-Monumentenwet. Bij het treffe, van maatregelen ter verbreiding en verbetering van het on derwijs richt de Regering zich in het bijzonder op de opleiding van een vol doend aantal docenten en op de indie ning van één wet voor het voortgezet onderwijs. Voorts blijft zij het totstand komen van een sluitend geheel van voc ieningen, zowel wat het onderwijs als wat de verdere vorming der jeugd betreft, bevorderen en de ontwikkeling van kunsten en wetenschappen krach tig steunen. Zo zullen, naast de wetsontwerpen, die u reeds zijn voorgelegd, en die veel va i tijd en werkkracht zullen ver gen, nog verscheidene nieuwe, voor het welzijn van ons volk belangrijke voor stellen uw aandacht vragen. Met de bede, dat God u bij uw arbeid moge sterken, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal pend. AAGTEDIJK 20 te Belawan. AMERSKERK 19 van Singapore n. Bangk. BLITAR p. 20 Aden n. Tj. Priok. BORNEO 20 te Tj. Priok. CALTEX UTRECHT t. 20 te Rotterdam. DALÉRDIJK 17 te San Francisco. FRIESLAND KRL. 19 van Tj. Priok naar Singapore. GROOTE BEER 20 te Southampton. KARIMUN 19 van Port Said n. Suez. LIBERTY BELL t. 19 te Suez. NOORDAM 18 van N«w York n. R'dam. PHRONTIS p. 19 Minikoi n. Belawan. SIBAJAK p. 20 Kreta n. Prt. Said. SLAMAT p. 20 Kp. St. Vine. n. Antw. TITUS p. 20 Kp. Finist. n. Oran. WILLEMSTAD 20 te Plymouth. ZEELAND KRL. 19 te Port Said. AMOR 18 te Amsterdam. AMYNTAS 19 te Amsterdam. AMPENAN p. 18 Azoren n. Halifax. ARDEAS p. 19 Burlings n. Amst. ARGOS 18 van Istanboul n. Yerakinl. ARIADNE 19 te Algiers. ARTEMIS 17 te La Guaira. AMSTELLAND 19 te Santos. AMSTELDIEP p. 19 Massowah n. Algiers. ADONIS p. 19 Kp. Hatteras n. Prt. au Pr. ALNATI 19 te Antwerpen. ANNENKERK p. 19 Kaap Paderan n. Sine BRITSUM 19 te Bronsville, BENINKUST p. 19 Las Palmas n. Havre. BOREAS 19 te Amsterdam. CONGOSTROOM 18 te Amsterdam. CALTEX NEDERLAND 19 te R'dam. CALTEX PERNIS, p. 19 Kreta n. R'dam. CALTEX THE HAGUE 19 in Golf van Bis- caye n. Rotterdam. CELEBES 19 te Singapore. DELFSHAVEN p. i? n Mont'e ^fV' TOINNa S te sln6apore. ™AMSTERDAM p. 1B Kaap st. vinC. Pp'. 19 Kaap3 Bougaroni naar Antwerpen. LNGGANO p, ig j*inist. n Hamburg. EEMLAND p, 19 pern_ Noronha n. Recife. !™™A P. 19 Natal irinidad. mnwo te Lissabon. ™ES 19 te Pladjoe. p. 19 Soudan n. Suez, r-19 te Amsterdam. GANYMEDES 18 van Trinidad n. Param. GROOTEKERK 19 te Manilla. GUINEEKUST p. 18 Kaap Blanco naar Antwerpen. HAARLEM p. 19 Ouess. n. San Juan (P.R.). HYDRA 19 op 550 mijl z.w. Azoren naar Curagao. HELENA 19 te Pto. Ordaz. HEELSUM 20 te Havre. HECUBA 18 te San Juan (P.R.). HELICON p. 19 Dover n. La Guaira. LOENERKERK p. 19 Ras Fartak n. Kar. LISSF.KERK 19 te Rotterdam. LETO 18 op 450 mijl n.o. Cape Race naar Rotterdam. ■RTT VFRCTTTvyr t WOENSDAG koor en sol. nieuws 710 pïa l2 m* VARA: 7.00 BBC, light progr., 1500 en 247 m: Uil mm Ê„f™7 7.15 gym., 7.30 gram.. 12.00 dansmuz., 12.45 ork.conc., lo.OO oi'n huisvrouw. 9.00 gym. amus.muz., 15.45 lichte muz., 16.30 ork.- UAOAgram- VPRO: 10.00 school- conc., 18.00 revue-ork., 22.35 lichte muz., A: 10*20 vrouw, 11.00 gram., 23.20 amus.muz. 12.00 dansmuz., 12.33 platteland 12.38 gram., 13.00 nieuws, 13.15 tentoonstel- NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, hngsagenda, 13.18 orgel en zang, 13.45 309 m: 12.00 amuz.muz., 13.15 operamuz., .H-CO medische kronk., 14.10 gram., 16.00 dansmuz., 17.45 balletmuz., 20.00 15.00 piano, 15.15 jeugd, 16.45 zieken, 17.15 gevar. muz., 22.40 dansmuz., 0.25 lichte Promenade-ork., 17.50 regeringsuitz., 18.00 muz. nieuws, 18.20 piano, 18.35 act., 18.45 ge var. muz., 19.05 klankbeeld. VPRO: 19.30 FRANKRIJK, nat. programma, 347 m: jeugd. VARA: 20.30 nieuws, 20.35 gevar. 20.02 vocaal ens., 0.25 lichte muz. muz., 20.40 hoorspel. 21.55 accordeonork. en solist, 22.20 lezing, 22.35 gitaarduo, BRUSSEL. 324 m: 16.15 ork.conc., 18.00 23.00 nieuws, 23 15 Esperanto. 23.20 Ham- pianorecital, 20.00 Bietje, zangspel, mondorgel 23 40 gram. 484 m: 14.15 ork.conc., 15.45 filmmuz., 16.05 lichte muz.. 20.00 ork.conc., 22.15 HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 700 lichte muz. nieuws, 7.10 muz., 7.45 prot. pr„ 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 zieken, 9.30 ENGELAND, BBC, European Service, vrouw 9.35 gram., 10.30 prot. pr„ 11.00 Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws, gram. 1.20 Promenade-ork. en solist, Feiten v. d. dag. Eng. les v. begmne- 12.05 gevar. muz., 12.33 gram., 12.53 gram., lingen, les 66, deel 3. (Op 224 en 49 m). 13 00 nieuws. 13.15 Metropole-ork., 14.00 gram 14 35 Prince Igor, opera, 15.35 DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA S meisjeskoor, 16.00 jeugd, 17.20 klankb., 16.30 V. d. jeugd. 17.00 V. d vrouw en 17 40 koersen, 17.45 orgel. 18.15 klass. progr.overz. 20.00 journ 20.15 Irrtum, muz 19.00 nieuws, 19.10 gesprek over Herr Patzig20.25 T.V.-spel m. muz. de reclassering, 19.30 buitenl. overz., 19.50 21.40 Hier haben Sie das Wort, fyram 20 00 radiokrant, 20.20 oratorium, 2150 'gram22.00 wonderlijke wetens- BELG. TELE VISIEPRO GR. Vlaamse waardigheden, 22/15 piano, 22.30 kamer- uitz.: 17.00 V. d. kleuters. 17.20 Film- ork 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 progr. V. d. jeugd 19.00 Testbeeld. 19.15 Gram. 19.30 Openingsbeeld. 19.31 De U- berale gedachte en actie 20.00 T.V.- nieuws. 20.15 Gevar. progr. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE AVRO: 17.00-17.30 V. d. jeugd. NTS: Eurovisie: 20.15-21.15 Intern, atletiek- wedstr. in Londen. BELG. TELEVISIEPROGR. Franse uitz.: 17.45 Testbeeld. 18.00 Films. 18.30-19.00 V. d. vrouw. 19.45 Testbeeld. 20,00 Act. ENGELAND, BBC. home service, 330 20.15 Journ. 20.40 Film. 22.00 Wereld- m: 18.30 volksdansen, 20.00 symf.ork., nieuws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 6