Ju an Domingo Perón op de schouders van de arbeiders aan bewind gekomen G Einde van een dictator w I Bevel tot arrestatie tegen Jan Bata uitgevaardigd Washington blijft bezorgd voor de toekomst van Argentinië Snelverkeer eist 2 doden Bemanning van de Tabian 5 schreef een groots epos Roemruchte inspanning van de Nederlandse zeevaart .Regelaars voor V h De hemdloze Wegens gemis aan eerbied voor een beslissing van de rechter Het schip met de betonnen neus - 3 Besluit New Yorkse rechtbank NA AANVARING IN DE PERZISCHE GOLF Prof. mr A. L. de Block J. Sipk es DINSDAG 20 SEPTEMBER 1955 PAGINA kMlp* 55 iJ.aw B fw f? - dhtiSm M wmmm 1 In de fles... 2 Als pap 3 Droog uit de hand! Krachtige Kost voor hét Kind! Mishandeling van politieman snel berecht Woonwagenbewoner krijgt zes weken gevangenisstraf Expositie van mineralen 5? eneraal Juan Domingo Perón, die volgende maand zestig jaar wordt, w j de eerste constitutio nele president van Argentinië. Hij werd in februari 1946 gekozen na een lange periode van militaire staatsgrepen. Op 17-jarige leeftijd begon hij zijn militaire carrière als luitenant, hij werd op even eens jeugdige leeftijd benoemd bij de generale staf en werd docent in de militaire geschiedenis aan de hogere krijgsschool. In 1930 trad hij in dienst van het ministerie van oorlog. Na enige tijd in Chili militair attaché te zijn geweest kreeg hij in 1939 opdracht naar Italië te gaan om daar de militaire tactiek en de economische politiek van de fas cistische beweging van Mussolini te be studeren. Hij bleef twee jaar in Europa en reisde ook in Duitsland rond toen Hitler r aan de macht was. Terug in Argentinië, organiseerde hij vervolgens als kolonel een geheime „or ganisatie voor regering, orde en een heid", die zich weldra actief met de politiek b.zig hield. Met andere officie ren bracht hij in 1943 de regering van president Castillo ten val. Perón's macht werd geleidelijk groter en tenslotte was hij als vice-president en minister van oorlog de „sterke man" van het land. Herhaaldelijk ontkende hij dat hij het presidentschap begeerde, maar in 1945 stelde hij zich candidaat. In hetzelfde jaar trad hjj in het huwe lijk met de filmactrice Eva J^uarte, zijn tweede vrouw, nadat zijn eerste echt genote, Aurelia Tizon, een onderwijze res, in 1939 was overleden. Een dictator en vriend van Hitier en Mussolini is van het toneel ver dwenen. Aan de heerschappij van I generaal Juan Domingo Perón is een einde gekomen. Negen jaar lang had hij Argentinië met krachtige hand gere geerd. In 1952 was hij nog met een over weldigende meerderheid van stemmen als staats- en regeringshoofd herkozen. Maar zijn tweede ambtsperiode van zes jaar heeft hij niet kunnen voltooien. Vooral sinds het einde van het vorig jaar begon zijn macht te tanen, en op 16 juni j.l. had het maar weinig ge scheeld of hij was van zijn zetel ge stoten. Die voorlaatste opstand tegen Zijn régime betekende echter het begin van het einde. Gedurende de laatste drie maanden van zijn bewind neeft ïiïj al zijn politieke en demagogische talen ten aangewend om zijn positie nog te tedden. Het heeft echter niet mogen baten. De dood van Perón's echtgenote, in 1952, is ongetwijfeld een der belangrijkste gebeurtenissen geweest in het jongste hoofdstuk van de Argentijnse geschiede- I nis. Zonder de krachtige steun van deze vrouw zou Perón nooit de hoge positie I verworven hebben die hij tot gisteren nog innam. Toen hij in 1945 feitelijk reeds Argentinië's sterke man gewor den was, werd hij plotseling door president Farrell uit zijn functie van Vice-president ontslagen en gevangen gezet. Het leger verzette zich tegen de opkomst van de 50-jarige officier, die echter bij de boeren en industriële ar beiders steeds meer aanhang had ge kregen. Eva Duarte kwam Perón te hulp. Zij mobiliseerde haar „dierbare hemdlozen", de descamisados, die de onmiddellijke vrijlating van Perón eisten. President Farrell moest voor deze druk zwichten. Perón keerde triomfan telijk terug, en enkele dagen later trad hij met de 26-jarige Eva in het huwe lijk Eva zorgde er voor dat haar desca misados bij de verkiezingen van 194« Juan Domingo Perón aan de macht hiei- ï*m. En samen met haar man bouwde zij na deze verkiezingen de Argentijnse i vakbeweging de c.G.T., om tot een sterk apparaat. De C.G.T. werd een staat in de staat. Als minister van Arbeid speelde Eva Perón een hoogst belang rijke rol in de Argentijnse politiek. Aanvankelijk profiteerde Argentinië, dat van de wereldoorlog geen schade had geleden, van de internationale eco- nomische situatie. Van de opbrengst van de vleesexport kon Perón de Ar gentijnse spoorwegen van de Britse eigenaren terug kopen. Hij nationali seerde vele bedrijven en voerde tallo ze maatregelen in die hem bij de mas sa van het volk populair moesten ma ken. Maar de economische bloei is met van lange duur geweest. De laatste ja ren werden de moeilijkheden voor Ar gentinië steeds groter en toen Peron tenslotte drie jaar geleden zijn echtge note verloor, verminderde zijn popula riteit aanzienlijk. Eva Perón werd een legende. De herinnering aan deze hoogst merkwaardige vrouw hield nog lange tijd de arbeiders en boeren vereend. Maar de mythe heeft het Peronistische bewind niet in stand kunnen doen hou den. Eind 1954 begon Perón zijn strijd te gen de Kerk. Een strijd die tenslotte in juni tot zijn excommunicatie geleid heeft. Intussen had de president zich met deze vervolgingsactie onder de goede Argentijnse katholieken vele vij anden gemaakt. Tegelijkertijd nam het verzet toe on- dei de strijdkrachten, met name on- dei de eenheden van de vloot en de luchtmacht. Vorige week brak de op stand uit die voor de carrière van Pe rón het einde zou betekenen. De Argentijnse opstandelingen heb ben een totalitair régime doen ver dwijnen. De man die de vrijheid der Argentijnen gedurende meer dan negen jaar had onderdrukt, heeft de wijk moeten nemen. Het land gaat een nieuw tijdperk in. Het is te hopen dat het tenslotte een democratisch ge regeerde staat zal worden. Maar de vorming van een dusdanige staat kan men niet op korte termijn verwachten. Voorlopig zai de zojuist ingestelde junta de Argentijnen wel met krachtige hand blijven besturen, tot de onrust is gewe ken en de toestand is genormaliseerd. Dat intussen de Kerk in dit land Weer de volledige vrijheid herwinnen moge is de vurige wens van alle ka tholieken ter wereld, die met bezorgd heid de onderdrukking hebben gadege- •lagen waaraan hun geloofsgenoten in Argentinië de laatstè maanden onder het bewind van Perón hebben bloot- eestaan. Eva Perón wierp zich op als de grote pleitbezorgster van de Argentijnse ar beiders en zjj en haar man verzekerden zich van de steun en de toegewijde trouw van miljoenen arbeiders. Toen hun volgelingen een scheldwoord de hemdlozen als erenaam aanna men, nam Perón die naam over. Vier maanden voor de verkiezingen werd hij opgesloten in een militaire gevangenis. Hij verbleef er vijf dagen tot duizenden arbeiders optrokken naar Buenos Aires om zijn vrijlating af te dwingen. Hij werd door de arbeiders, bij wie hij zich in voorgaande jaren als minister van arbeid zeer gezien had gemaakt, begroet als de redder van het land en met overweldigende meerder heid gekozen als president. Ook in de volksvertegenwoordiging behaalde hij een overgrote meerderheid. Na zijn verkiezing vatte Perón zijn regeringsprogram samen in een zin, die elke Argentijnse schooljongen uit het hoofd moest leren: „Argentinië zal eco nomisch vrij, sociaal rechtvaardig en politiek onafhankelijk gemaakt wor den." Hij heeft inderdaad diep ingrij pende sociale, economische en politie- k veranderingen in zijn land te weeg gebracht. Perón kondigde de in tien punten vervatte rechten van de arbeid af, de Argentijnse arbeiders het sta kingsrecht ontnemend. Hij wijzigde de grondwet zodanig dat hij in aanmerking zou komen voor herkiezing als presi dent en werd in 1951 ook herkozen. Zijn vrouw wilde hij toen benoemen tot vice- presidente, maar het leger kwam daar tegen zo krachtig in verzet, dat hij er van afzag zijn wil door te drijven. Perón stond voortdurend op slechte voet met de vrije meningsuiting. Het w d he -i tenslotte duidelijk dat hij er niet in zou slagen de vrije pers naar zijn hand te zetten tenzij hij zeer dras tische maatregelen trof. In 1951 naastte hij toen „La Prensa", een invloedrijk liberaal dagblad. In 1952 verloor hij zijn tweede vrouw die hem in zijn règeringstaak steeds ter zijde had gestaan evenals zijn eerste aan kanker. In die jaren begon zjjn positie ook geleidelijk zwakker te worden. Het land ging economisch hard achteruit en de verzwakking van zijn positie is hem tenslotte, nadat er reeds gerui.-ie tijd ernstige onrust in Argen tinië heerste, noodlottig geworden. Over de activiteiten van Juan en Evita Perón in de tweede wereldoor log zijn later vele gegevens bekend geworden. Zo zouden de Russen na de capitulatie van Duitsland te Dresden, in de ruïnes van de Duitse Overzeese Bank, een reeks documenten hebben gevonden, het z.g. archief-Faupel, waar uit bleek, dat het echtpaar Perón op bevel van Hitier geregeld grote som men gelds ontving. Deze documenten zijn door de Russen niet gepubliceerd, maar zouden gebruikt zijn als een mid del om Perón onder druk te zetten en hem in te schakelen voor de commu nistische belangen in Zuid-Amerika. De verrassende audiëntie, die Stalin op 9 februari 1953 heeft toegestaan aan de Argentijnse ambassadeur in Moskou, Leopoldo Bravo, zou het begin van Pe róns dienstbaarheid aan het communis me hebben ingeluid. Zijn strijd tegen de kerk zou hij zelfs op rechtstreeks bevel van de Kominform zijn begon nen. Op 16 september j.l. heeft de New- Yorkse rechtbank een bevel uitgevaar digd tot arrestatie van Jan Bata, om dat hij niet heeft voldaan aan een be slissing van deze rechtbank van 31 augustus jl. Bij deze beslissing zijn de bevindingen van de tot „referee" be- Advertentie In Washingtonse kringen is men nog niet gerust over de toekomstige ontwik kelingen in Argentinië. Er wordt op ge wezen dat er in de nabije toekomst nog geen sprake kan zijn van het instellen van een waarlijk democratisch bewind. Het is duidelijk, dat de ingestelde mili taire junta vooreerst aan het bewind zal biyven, met de niet gemakkelijke taak rust en orde 'n het land te doen wederkeren. fl teger, dat Perón in juni j.l. heeft zijn eenheid niet kunnen bewaren. Niettemin zullen de nieuwe 3 eiders uit de gelederen van dit leger moeten voortkomen. In Ho'nLen van het Vaticaan heeft men.A® uitgesproken, dat nu president Peron van Argentinië is af- belangrijke stap in de richting van de ontspanning en nor malisering zal zun gedaan. Men sprak de vurige wens uit dat dit aftreden het definitieve einde van de burger oorlog zal betekenen met de terug keer van normale toestanden. In het Vaticaan stelt men zich voor dat de betrekkingen tussen de katholie ke kerk in Argentinië en de regering va Argentinië thans weer zullen wor den opgenomen en tot normale verhou dingen zullen worden gebracht. Dat Perón, zoals hij in zijn laatste re- genngsboodschap zegt, steeds de Ar gentijnse grondwet zou hebben gere specteerd weet de wereld wel beter, zo betoogt men in Vaticaanse kringen. Hij verbood het godsdienstonderwijs op de scholen, sloot katholieke scholen en heeft een wetsontwerp ingediend en la ter een wet getekend welke de echt scheiding regelt. Dit zijn alle maatrege len welke direct gericht zijn tegen de grondwet en een breuk betekenen tus sen de staat en de Cerk. De grote meerderheid der bevolking van Uiuguay is voldaan over het slagen van de Argentijnse revolutie. De Urugue- se radiostations zenden zonder ophou den bulletins uit, waarin de jongste ont wikkelingen worden medegedeeld. noemde rechter Mc Geehan geheel be vestigd: Jan Bata is veroordeeld tot betaling van een boete van dollar 250 voor ieder van de vijftien gronden van „contempt of court" (gemis aan eer bied voor de beslissing van de rechter), zijnde tezamen dollar 3750, voorts om binnen veertien dagen een bedrag rond dollar 32.000 te deponeren bij een Bra ziliaanse bank en tenslotte tot betaling van de proceskosten; ingeval van niet daaraan voldoen kan Jan Bata gegij zeld worden, totdat hij aan de veroor deling zou hebben voldaan. Jan Bata zou zich aan „contempt of court" hebben schuldig gemaakt, omdat hij ondanks een verbod van de New Yorkse rechter toch is doorge gaan met vrijelijk te beschikken over grote landerijen, die het Tsjechoslo- waakse Bata-concern in Brazilië in 1940 heeft aangekocht voor de aanleg van rubberplantages om te voorzien in eigen rubberbehoeften. Jan heeft delen van dat land verkocht; Jans' neef Tom, die meent dat zijn rechten in dezen werden gekc had Jan Bata doen dagvaarden. De recht bank heeft toen beslist, dat Jan hier aan een einde moest maken; hij heeft daaraan niet voldaan, aldus deelde de Nederlandse raadsman van Tom Bata, mr. R. Korthals Altes, mee. De Nederlandse raadsman van Jan Bata, mr. C. baron de Vos van Steen- wijk kon het bericht over het bevel tot arrestatie van Jan Bata, tegenover het A.N.P. nog niet bevestigen. Indien het bericht juist is, zo zei de raads man, dan komt het me niet vreemd voor, omdat het volkomen in de lijn ligt van de gehele procedure. Hij leg de er de nadruk op, dat het hier niet betreft een bevel tot arrestatie van zijn cliënt, doch tot gijzeling, dat alléén van kracht is voor de staat New York. Indien Jan Bata, die zich op het ogen blik wel in de Verenigde Staten op houdt. zich met in de staat New York bevindt, heeft dit bevel van de New- Yorkse rechter geen verdere practische gevolgen voor hem. De Dordtse politierechter, jhr. mr. D. J. P. Hoeufft, heeft in een buitenge wone zitting, die maandagmiddag in de kamer van de officier /an justitie bij de Dordtse rechtbank is gehouden, een 26- jarige koopman en woonwagenbewoner veroordeeld tot zes weken gevangenis straf, met bevel tot onmiddellijke ge vangenneming. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat hij zaterdag j.l. de hoofdagent van politie J. H. Langeveld, die met het toezicht op het woonwagen kamp in Dordrecht is belast, ernstig had mishandeld, omdat deze hem enke le weken gr' :den had bekeurd. De eis was twee maanden gevange nisstraf, met onmiddellijke gevangen neming. Vandaag is in de Lange Houtstraat 17 te 's-Gravenhage, in een omgeving van exotische planten, een tentoonstelling geopend van zeldzame mineralen uit de collectie van' ir. J. W. Buys en de heer P. N. J. Bodes. De expositie zal 14 da gen duren. Voor motor- en autorijden had Perón een zwak. Op deze foto be groet hij de Argentijnse autocoureur Juan Manuel Fangio. In het midden de burgemeester van Buenos Aires en links Evita Perón. De Tabian, zoals zij deerlijk gehavend maar zeewaardig na maandenlange he roïsche arbeid in Nederland terugkeerde. Met een betonnen muur in plaats van een sierlijke boeg. Op de Rijksstraatweg te Oldebroek is de motorrijder Willemsen uit Maas tricht tegen een vrachtauto gebotst, toen deze een zijweg wilde inslaan. De 57- jarige echtgenote van de heer W„ die bij haar man op de scooter zat, sloeg van de motor af en kwam met het hoofd tegen de bumper van de vracht auto terecht. Zij liep een ernstige hoofd wond op, tengevolge waarvan de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De 71-jarige koopman H. uit Tiel heeft te Geldermalsen, na afloop van de weekmarkt, onder invloed van sterke drank met zijn bromfiets een fietser aan gereden. Hij werd daarbij tegen het wegdek geslingerd, waardoor hij met een zware hersenschudding in het zie kenhuis moest worden opgenomen. De man is daar later aan de verwondingen overleden. (Van een verslaggever) Eerdaags zal de Raad van Scheepvaart de aanvaring behandelen tussen het Nederlandse vrachtschip Tabian en een Italiaanse tanker Archea Prima. In de nacht van Hemelvaartsdag, 19 mei van dit jaar, botste de Tabian in een ondoordringbare mist in de Perzische Golf tegen de achtersteven van de Italiaanse' boot. Wellicht zal zich bij de Raad van Scheepvaart uit de vele technische details het grootse epos vormen, dat toen door de Nederlandse zeelieden geschreven is. Een epos overigens dat men om onbegrijpelijke redenen voor de publiciteit verborgen houdt. Zelfs zó grondig, dat de enige gewonde van het ongeval, die al enige tijd in een Amsterdams ziekenhuis ligt, slechts door enkele bevoegden benaderd mag worden. lading stukgoederen brandde hevig. Zo dreef men verder; officieren en bemanning vochten urenlang. Een dag en een nacht gingen voorbij, men bluste. Wie er schuld treft bij de aanvaring zullen straks de scheepvaartdeskundi gen moeten uitmaken. Volgens het log boek van de Tabian was op dit schip alles in goede orde. Er brandden waar schuwingslampen. Toen in die donkere Hemelvaartsnacht in de Perzische Golf plotseling de klamme mist dikker en dikker werd, liet kapitein van Bins- bergen een uitkijk op de voorplecht plaatsen. Maar het was te laat om nog uit te wijken toen ineens als een drei gende schim de achtersteven van een vreemd schip op doemde. Een gewel dige botsing. Wat gebeurde er? Vlam men sloegen uit het schip. Spookach tig vuur ook op het andere. Er wer den daar reddingsboten uitgezet. Men sen sprongen in het water. Ogenblik kelijk had de Nederlandse gezagvoer der besloten wat er gedaan moest wor den. De mensen, Italianen, die op zee dreven werden binnenboord gehaald. De vaderlandse zeelieden gingen naar voren om te blussen. Men klom ook op het Italiaanse schip om te probe ren daar de vlammen te doven. Met de moed der wanhoop werkte men de gehele nacht voort. Het eerste ruim van de Tabian, het 8100 ton metende schip van de „Nederland", was ernstig vernield, de voorpiek was, op enkele plaatsen wreed gebroken, dwaas uit stekende schotten na, verdwenen. De ren voor dienstweigeraars. Nog voor dat de Koningin had kunnen be merken wat er aan de hand was, waren de ordeverstoorders reeds buiten de Ridderzaal gebracht. Dit alles zal dan ook de griffie nooit beletten om ieder jaar nog een keuze te doen onder gegadigden die niet van hogerhand zijn uitge nodigd. Men heeft bij alle moeite om de 750 bezoekers te selecteren toch nog altijd oog voor de human side van bepaalde aanvragers. Een onder wijzer die 44 jaar voor de klas over Prinsjesdag heeft verteld en nu ein delijk wel eens een glimp van de levende werkelijkheid van dat feest wil zien, of een oud-verpleegster die jaar op jaar van het lijstje geschrapt moest worden, maakt nog wel eens een kans. De heer Sipkes heeft nog de tijd gekend, waarin het publiek al op Zondagmiddag een rij op het Bin nenhof ging vormen, omdat de vol gende dag een bepaald aantal kaar ten beschikbaar werd gesteld. Men liet zich pannetjes eten brengen. Van dergelijke romantiek uit de oude doos zijn wij thans om een heel nuch tere zakelijke reden verlost; degenen die daar zo dapper posteerden waren oor de oorlog was het niet mo- geen van allen op Prinsjesdag in de gelijk meer dan 650 kamerle- Ridderzaal te vinden. Wel hadden den, autoriteiten en genodigden zij een alleraardigst zwart handeltje in de Ridderzaal een plaats te ge- in toegangsbewijzen opgezet. De prijs ven. Tegenwoordig bergt men er 750 liep op naarmate de Gouden Koets in, zonder dat iemand die het'niet naderde weet de indruk krijgt, dat de zaal Dat de Ridderzaal tegenwoordig prop- en propvol is. Dit is het geheim met bloemen wordt versierd is een - inval van de griffier van na de oor log geweest. Weken van tevoren komt van de griffier van de Eerste Kamer, prof. mr. A. L. de Block en de ad ministrateur de heer J. Sipkes, ware een bloemist hierover beraadslagen, kunstenaars in het rangschikken van Niemand zou de versiering langs de hoge functionarissen, leder jaar oude schouw, de wanden en front brengt dit nieuwe problemen mee. -...n— Vlak voor de plechtigheid laat deze en gene vaak weten, dat hij verhin- van de tribune meer willen missen. Het is als het ware een compensatie van de vereenvoudiging wegens het dërd ïs. "Êèn lege 'stoel is 'bij de niet meer dragen van ambtscostuum. plechtige bijeenkomst van vorstin en Voor de oorlog was het voorschrift, volksvertegenwoordiging echter on- óut ae, ministers zich met steek en denkbaar. Dus moet er met in acht witte broek tooiden. Tegenwoordig neming van het protocol geschoven verschijnen zij allen zonder uitzon de- worden. De heer Sipkes, die dit werk ring in civiel. Alleen onder de ka al meer dan twintig jaar doet, heeft nog altijd ruim een maand zijn han den vol aan de voorbereidingen van Prinsjesdag. Er moet een keus wor den gedaan uit de velen, die als ge nodigden door kamerleden en minis ters worden voorgedragen en waar uit een 150-tal bij loting wordt aan gewezen. Een apart hoofdstuk is hel plaatsen van het gemengde college van autoriteiten: commissarissen der Koningin, burgemeesters, leden van de Rechterlijke Macht, opper- en vlagofficieren die buiten de symboli sche omrastering van de eigenlijke vergadering der Staten-Generaal hun plaats krijgen toegewezen. Maar ook daarbinnen zijn er wel situaties die om een oplossing vragen. Zo hebben de beide gevolmachtigde ministers van de Nederlandse Antillen en Su riname dit jaar recht op een betere plaats dan op de vorige Prinsjesdag, die nog viel voor de ondertekening van het Statuut van het Nieuwe Ko ninkrijk. Toen waren zij nog slechts „algemene vertegenwoordi gers". Thans maken zij deel uit van de ministerraad voor zover die over rijksaangelegenheden beslissingen neemt. Voorts zijn er regelingen nodig met de politie. Degenen die met een auto komen, moeten hun route krij gen aangewezen, en onder die auto rijders zijn ook weer groeperingen. Er moet overlegd worden over de alleen de oudere leden. Vaak gaat parkeerplaatsen en over de veilig- een costuum over op een familielid, heid. Dit laatste is een onderwerp Maar er is een kennelijk verlangen waarover weinig naar buiten uit- om dit decorum niet zonder meer lekt. Maar op sommige momenten prijs te geven. Wanneer dit toch bemerkt de ingewijde ineens hoe gebeurt is dit vaak een kwestie waterdicht het systeem is opge- van onoverkomelijk finanti eel be bouwd. Tweemaal in zijn lange loop- zwaar: een nieuw costuum kost zon- baan heeft de heer Sipkes meege- der steek, sabel en wijde lakense maakt dat er ingegrepen moest wor- mantel, die om de schouders valt als den. Dat was in de roerige twinli- bij een middeleeuwse vorst, reeds ger jaren toen de communisten tij- meer dan duizend gulden. De prijs is dens het uitspreken van de Troon- vooral hoog vanwege het goudstilc- rede door Koningin Wilhelmina sel, dat speciaal uit Frankrijk moet gingen schreeuwen. Ook riep iemand komen. Een nieuw ambtscostuum merleden zijn er nog, die het ambts costuum in ere houden. Het zijn niet van de publieke tribune eens „Groe- nendaal moet vrij", om te demonstre- voor Prinsjesdag schijnt dan ook na de oorlog niet meer besteld te zijn. Hollands Glorie Men zocht de eindeloze zee af naar hulp waarom radiografisch was ge vraagd. Op deze verlaten route in de Perzische Golf daagde, driftig afste venend op de grauwe, lange rookplui men, een onaanzienlijk bootje op. De Hollandse sleepboot Loire, onbewust de veel beschreven alom-tegenwoor digheid bewijzend van de nationale zeesleepvaart. Later ook Amerikaans© en Engelse schepen met de Comman dant Zeestrijdkrachten van het Mid den-Oosten. Deze laatste hielden zich bezig met de Italiaanse tanker. De Loire bond de Tabian aan zich vast. Zo trok men naar het vaste land. op de Tabian nog steeds strijdend tegen het vuur. Zes dagen en nachten heeft men op zee met ontembare vasthoudendheid de vlammenhaard bestreden. Het schip was verschroeiend heet. De zon, wit blikkerend, als onbereikbare, tweede tegenstander. De Loire sleepte: nu eens van achteren, dan weer opzij of ergens van voren. Men bereikte ver schillende Perzische havens. Maar de autoriteiten verboden angstig het wal mende en vlammende schip de toegang tot de havens. De bemanning had nog niet geslapen toen men na zes maal vier en twintig uur toestemming kreeg aan de rede van Bahrein te meren. Niet in de haven. Daar heeft men het vuur onder de knie gekregen. De Ta bian kon niet voor anker, want dat was weg. Zij werd aan een ander schip gekoppeld. Weergaloze inspanning Bahrein was een petroleumhaven, zo als er aan de Perzische Golf alleen maar van dergelijke havens zijn. Er is geen werf, geen dok, geen kranen, geen uitrusting. Ruim 2% maand heeft de Tabian er gelegen. Toen kreeg zij wederom een certificaat van zeewaar digheid om op eigen kracht naar Ne derland te varen, waar het 9 septem ber j.l. is aangekomen. Zonder voor plecht, een betonnen muur als steven. Maar toch zeewaardig. Wat er gedurende de 2 V- maand ge presteerd is, grenst aan het ongelofe lijke. Met handkracht werd de zware lading buiten boord gezet. Elke dag bijna 100 ton goederen, die naar hun bestemming werden gezonden. Een af schuwelijke temperatuur, variërend van 40 tot 45 graden, verbood eigen lijk iedere inspanning, 's Nachts tracht te men zoveel mogelijk te doen. Een ernstig gewonde Amsterdamse zeeman werd in een gecharterd vliegtuig naar Nederland gebracht. Het hospitaal in Bahrein kreeg verscheidene door de warmte bevangen zeelieden op te ne men. Men monteerde een zwembad voor even verkoeling. Kapitein Van Binsbergen organi seerde alles. Hij en de zestig andere opvarenden werkten als paarden. Er kwam water, voedsel, en hulp van een met veel moeite gecharterd Engels schip. De bemanning van het Engelse schip werd geheel aangestoken door de weergaloze werkkracht van de Ne derlanders. Zij wensten uitsluitend op het bevel van de Nederlandse gezag voerder te arbeiden. Zelf duiken Er waren in Bahrein geen duikers. De Nederlandse zeelieden kochten bril len om zélf onder water de schade op te 'nemen. Er konden zodoende scha de-rapporten naar verzekeringsmaat schappijen gezonden worden en men kon zien wat er hersteld moest wor den. Dat was veel. Hoe het gebeurd is, kan men niet navertellen, maar de Tabian werd weer zeewaardig gemaakt. Trouwens de kapitein en zijn beman ningsleden houden hun mond als men vraagt hoe dit alles kon. Men mag niet spreken en men wil ook die verschrik kelijke maanden zo snel mogelijk ver geten. Wat van de voorplecht kon worden weggebroken, brak men weg. Er werd beton gestort. Uiteindelijk verrees er inplaats van een sierlijk, spitse boeg een rechte, brede muur. Een muur met glij-installaties voor de ankers. Dat was nodig om het certificaat van de Lloyd te bekomen. Daatoe ohgeschoolde vaderlanders, verrichten wonderen in een stad die duizenden kilometers verwijderd lag van de dichtstbijzijnde werf (in Bom bay). De Nederlandse scheepvaart spande zich ook elders in. In Amster dam werd aan de hand van tekenin gen reeds een nieuwe neus gebouwd, zodat het schip zo spoedig mogelijk weer in de vaart kon. Langzamer hand herkreeg de Tabian haar zee waardigheid. Wat van de lading niet bij de botsing vernietigd was of ver loren, werd ondanks bijna onoverko melijke moeilijkheden afgeleverd. Niet eens met grote vertraging. Uiteindelijk kon het schip in een vreemde, stompe vorm huiswaarts keren. Zonder risi co's en op eigen kracht. Met een snel heid die niet lager was dan acht, ne gen knopen in een uur. De nog jeugdige gezagvoerder heeft zich geen vakantie gegund, evenmin als de overigen. Zij drijven momen teel weer op een van de zeeën. Voor de Raad van de Zeevaart zullen zy eerlang hun relaas doen, ongeveer zo als het 'f.ier verteld is. Het bestuur van de stichting „Het leven begint bij veertig" heeft zich nog maals tot alle leden van de Tweede Kamer gewend met een dringend ver zoek, de stichting de erkenning te ge ven waarom zij zo dikwijls heeft ge vraagd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7