Onderhandelingen lussen Junta en opstandelingen mislukt Marine verhindert vlucht van Perón .WESTERLING naar Indonesië onderweg Leger krijgt nieuwe uniformen Tekort van 2800 man bij de marine Prinselijk huwelijk in Venetië Virginia Ira trad in een „visioen van tulle en kant Alfonso tegemoet Koninklijke familie op rijtoer door juichend Den Haag Illegaal over de grens Zijn zaakwaarnemer wijst beschuldigingen terug Eet meer... rat! Het weer Poging tot moord te Tilburg Peronistisch hoofdkwartier in Buenos Aires vernietigd Jee riUKKIO Dipteijm (mjj Nederlanders in Argentinië in goede welstand BARTELJO RISSTR. HAARLEM -TEL. 13439 FERD BOLSIR. 48 A DAM - TEL. 71716? Suède jasjes in kleuren 110.- Mariniers weer in blauw Franse plannen voor een atoomduikboot WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1955 79ste JAARGANG No. 26403 Toestand in ARGENTINIË is nog uiterst gespannen De situatie in Argentinië was ook deling van de afgetreden dictator zijn, vanmorgen nog verward, gespannen en uiterst explosief. Met name de be richten over het verloop van de vredesonderhandelingen tussen de lei ders van de opstand en de militaire junta, die het bewind van generaal Perón heeft overgenomen, zijn zeer tegenstrijdig. Aanvankelijk werd ge- Tijdens de onderhandelingen, die wer den gehouden aan boord van de krui ser „La Argentina", die in de mon- ding van de rivier La Plata ligt, stel den de opstandelingen de eis, dat Perón zal worden berecht, maar de junta schijnt hiermee niet accoord te zijn gegaan. De leider van de opstan- meld, dat de junta had ingestemd met delingen, generaal Eduardo Lonardi, de „onvoorwaardelijke overgave" van heeft daarop Cordoba uitgeroepen tot de regeringstroepen. Later deelde het voorlopige Argentijnse hoofdstad. Er radio-station „El Spectador" in Monte- is een driemanschap geformeerd, waar video mee, dat het berichten had op- van, behalve generaal Lonardi, ook gevangen van de rebellenzender in generaal Julio Lagos (bevelhebber van Cordoba, waaruit bleek, dat de onder- de opstandige troepen in Mendoza) en handelingen waren mislukt en dat de schout-bij-nacht Isaac Rojas (bevelheb- burgeroorlog wellicht nog in de loop ber van de opstandige vloot) deel uit- van de dag zou worden hervat. Het maken, voornaamste twistpunt zou de behan- Deze joto geelt een beeld uit roerig Buenos Aires, de hoofdstad van Argentinië, tvaar perón en zijn minister bucero van het toneel zijn verdwenen na de opstand van de strijdkrachten tegen het bewind van de dictator. Op een vrachtwagen staat als een eenzame golfbreker in een sterke branding, een marinier, die heeft deelgenomen aan de opstand, en die door een menigte, uitbundig' over het ge lukken van de recente staatsgreep, met laaiend enthousiasme wordt toegejuicht. De oud K. N. I. L.-kapitein Raymond Westerling heeft dezer dagen illegaal de Nederlandse grens overschreden met bestemming Indonesië. Westerling heeft '«'óór zijn vertrek medegedeeld, dat hij ni« Indonesië is vertrokken op ver- goek van vele Indonesische groeperin gen teneinde hen van advies te dienen en zo mogeljjk by te staan in de po gingen hun land vooruit te helpen op de weg naar groter democratie. In een brief heeft hij ons van zijn plannen mededeling gedaan. Hij zegt hierin, dat hij nie' f)sar Indonesië gaat om onnodige moeilijkheden te veroor zaken, maar bereid is, waar mogelijk, constructief werk te leveren. Hij ver klaart zich van actie te onthouden tot de uitslag van de verkiezingen, die 29 September in Indonesië gehouden zul len worden, bekend zal zijn. Naar wij vernemen, heeft het minis terie van Buitenlandse Zaken zijn ver tegenwoordigers in het buitenland op de hoogte gesteld van de berichten vol gens welke Westerling op illegale wij ze naar het buitenland is vertrokken. Gelijk bekend, beschikt Westerling niet over een geldig paspoort. Hij heeft dus geen of alleen vervalste papieren bij zich en kan dus door elk land, waar hij wordt aangetroffen, desgewenst als ongewenst vreemdeling worden te ruggezonden naar Nederland. Het jacht „Evipan" doet weer van zich spreken. Westerling heeft het avontuurlijke vaartuigje, dat het in de strijd voor de Molukken nog niet veel In de strijd tegen de ratten - op verschillende plaatsen in de Philip- pijnen een ware plaag - hebben de autoriteiten van Manilla een nieuw „wapen" geprobeerd. Zij maken thans propaganda voor van rattenvlees be reide spijzen, lie volgens de gouver neur van de provincie Laguna, Do- minador Chipeco, „heerlijk" moeten smaken. Chipeco, de onderminister van land bouw Jaime Ferrer en de nationale „ra ttenbestrijder" Severfino Luna, boden aan 150 personen een diner aan, waarbij verschillende ratten-ge- rechten op het menu prijkten. Eén daarvan was rat „adobo" (rat gekookt met een knoflooksaus) welk gerecht de gouverneur tot zijn enthou siaste opmerking bracht. "?eer. retf> ia het parool in e Phihppijnen. Men hoopt dat hier- door een ware jacht op de schadelijke knaagdieren ontstaat. verder mocht brengen dan de Neder landse binnenwateren, opnieuw in op spraak .ebracht door het drie weken geleden te verkopen aan de heer Han sen, eigenaar van een transportbedrijf Amsterdam. Deze verkoop geschied de nameiyk buiten medeweten van de ®r Van Wijk, die, van mening zijnde, dat het jacht nog gedeeltelijk aan hem toebehoort, Westerling van verduis tering beschuldigt. Gemeld is, dat Van Wijk deswege een aanklacht tegen Wes terling zou indienen, in welke aan klacht tevens begrepen zou zyn de ver duistering van een aanzieniyke som ge leend geld en het plegen van valsheid in geschrifte. Hoewel van het indienen van deze aanklacht nog niets bekend is meende de zaakwaarnemer van Westerling, de heer Brokx, de pers uit de doeken te moeten doen, dat de „kapitein geen enkele blaam treft. Wat de verkoop van de „Evipan" betreft, is er volgens mede delingen van de advocaat, mr. G. Ver- hpeven uit 's-Hertogenboscn, in juri- disch opzicht inderdaad geen vuiltje aan de lucht. De heer Van Wijk heeft weliswaar zijn aandeel in het jacht met bij schriftelijke acte aan Westerling overgedragen, maar er zijn minstens getuigen, die onder ede de rechtma tigheid van Westerling's eigendom wil len bevestigen. Mr. Verhoeven heeft zich hiervan over tuigd, voor hij de overdracht van de „Evipan aan de heer Hansen regel de. Over verduisteringen van geleende gelden en valsheid in geschrifte liet mr. Verhoeven zich uiteraard niet uit. Hij heeft in bele affaire-Westerling slechts juridische bemoeiing gehad met de overdracht van de „Evipan". Wél verklaarde hij van Westerling's zaak waarnemer opdracht te hebben ontvan gen om, indien hiertoe aanleiding be staat, een eis tot schadeloosstelling in te dienen in verband met de beschuldi gingen de geuit zijn. De heer Van Wijk zelf vertoeft in Frankrijk. Men vraagt zich af waartoe deze nieuwe ruchtbaarheid rond Westerling dient. De haast waarmee Westerling het bootje tijdens de afwezigheid van de heer Van Wijk verkocht doet wel zeer zonderling aan. Volgens de heer Brokx kon Wester ling niet langer wachten omdat hij zeer dringende en belangrijke zaken te ver richten had, welke in verband staan met de Molukken. Het zou zelfs niet uitgesloten zijn, dat het geld van de „Evipan" besteed wordt voor een nieu we actie. Natuurlijk werd uit zijn woor den niet duidelijk wat voor een actie dit zal zijn. Wel liet hij zich ontvallen, dat van de overige gelden, die aan Wes terling toevertrouwd zijn een groot deel besteed is voor medicamenten. Wat er ook van zij, de actie is van zodanige aard, dat Westerling net weer eens no dig geoordeeld heeft, op geheimzinnige manier te verdwijnen. Zelfs zijn zaak waarnemer, die dit overigens de ge woonste zaak van de wereld vindt, zou, naar zijn zeggen, niet weten waar hij hem zoeken moest. Pérón, draagt dus nog steeds in niet geringe mate bij tot de gespannen sfeer. Hoewel officiële be richten over zijn verblijfplaats natuur lijk moeilijk zijn te krijgen, schijnt het wel vast te staan, dat hij eerst een toevlucht heeft gezocht op de ambas sade van Paraguay in Buenos Aires. De ambassadeur heeft hem toen aan boord gebracht van de oude kanon neerboot „Paraguay", die in de haven lag. Het schip zou echter niet weg kunnen varen zonder de opstandige vloot te passeren. De gezagvoerder was van plan de rivier de Parana op te stomen en de oud-president over te brengen naar de hoofdstad van Para guay, Asuncion, maar de Paraguese autoriteiten gaven hem opdracht de reis niet aan te vangen voor hij een vrijgeleide van de Argentijnse vloot had ontvangen. De hele nacht was het donker aan boord van de „Paraguay", omdat de electrische stroom zou zijn uitgevallen, Perón moest zich met kaarslicht be helpen. Het was intussen wel duidelijk, dat de opstandige vloot het verlangde vrijgeleide niet zou verlenen. Van de zijde van de opstandelingen Is integen deel zelfs gevraagd om de berechting van Perón. Volgens de laatste berich' ten is de gewezen dictator terugge keerd naar de Paraguese ambassade. De Chileense minister van economi sche zaken, Herrera, heeft gisteren ver klaard, dat zijn regering volledig be reid zou zijn geweest om aan Perón asyl te verlenen. Toen men haar gis teren, blijkbaar ten onrechte, meedeel de, dat de Argentijnse ex-president in een vliegtuig met onbekende bestem ming was vertrokken, had zij alvast maatregelen laten nemen om hem in Chili een veilige aankomst te verzeke ren. Volgens Herrera zou Perón over een jaar of wat toch weer tot presi dent van Argentinië worden gekozen, omdat hij zoveel goeds voor de arbei ders zou hebben verricht. „Zijn enige lsi dlctat°r is geworden", aldus de Chileense minister. "E1 Espectador" in Montevi- V yJ ?eft gemeld, dat gene is f?ü' leider der opstandelin gen in Mendoza, heeft verklaard, dat nt Argentpnse legereenheden in de Noordelpke provincies Santiago, Cata- marca en Tucuman, en de troepen in de zuidelijke provincie Patagonië, zich voegd opstandige beweging hebben ge- v.0*-* ih Montevideo ontvangen radioberichten is Hugo di Pietro, se- cretans-gen^a! van het perónisti- 9^™,» ^VeJ ond' gearresteerd. Gister- Airo<= „i u ,ontst°nden er in Buenos ïM- -en tussen leden van de „Alianza Nacionaüsta", een groep ex- Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft uit Buenos Aires bericht ont vangen, dat de leden der Nederlandse kolonie aldaaiin goede welstand ver keren. Er zijn geen Nederlandse be zittingen ter plaatse beschadigd. Advertentie (tot donderdagavond) In de nanacht plaatselijk in het binnenland mist. Overigens droog weer met weinig bewolking. Zwak ke tot matige zuidelijke wind en vrij warm. Zon: 6.26-18.43. Maan: 13.30-21.20. treem-rechtse aanhangers van Perón, en passerende troepen. De militairen openden, gesteund door tanks en ka nonnen, de aanval op het hoofdkwar tier van de „Alianza" in het centrum van de stad, toen zij werden bescho ten. Na twintig minuten stond het ge bouw in brand. Een groot aantal „na- cionalista's", misschien wel 4 a 600, moet in de vlammen zijn omgekomen. Generaal Lagos, eer van de leiders van de opstandelingen, heeft in een radio-uitzending verklaard, dat het op- lerbevel van de rebellen maatregelen heeft genomen om een einde te maken aan de activiteit van groepen Perónis- ten, die hun krachten concentreren in het gebied van Rio Quarto in de pro vincie Cordoba. Hij beschuldigde de Perónisten van schending van het be stand. Nadat H. M. de Koningin gisteren in de Ridderzaal de Troonrede had voorgelezen, maakte de koninklijke familie de gebruikelijke rijtoer door Den Haag. Op de voorgrond het rijtuig met H.M. de Koningin, Z. K. H. Prins Bemhard en de jongste prinsessen. (Van onze parlementaire redactie) Minister Staf deelt in de begroting van Oorlog mede, dat vermoedelijk reeds tegen het eind van het jaar een beperkte 24-uurs paraatheid voor de luchtmacht zal worden ingevoerd. De plannen tot invoering van nieuwe gevechtskleding naar Amerikaans mo del hebben vastere vormen aangeno men. Ook zal wederom het blauwe uni form voor het korps Mariniers worden ingevoerd. Tot heden is het niet mogelijk ge bleken het ideale getal van 18.400 man beroepspersoneel bij de marine te be reiken. Op 1 januari j.l. was de sterkte aan beroepspersoneel ongeveer 15.600 man; sindsdien beweegt zij zich rond dit getal. In feite dus e.n tekort van 2.800 man. Aldus deelt minister Staf mede in de begroting van Marine. In Venetië is vandaag allen ooms van de bruid, brengen tegen schadever- een 15-jarige prinses p© twee getuigen van de goeding hun levensmidde m W nmil/l AMam- WWM—«.«A» ««AM 1 .B A- 1 i 1I-- met de „prins van haar dromen" in het hu- welijk getreden. Bij een de hertog van Edinburgh, bruidegom waren: prins len- en textielzaken voor Zu Hohenlohe, zwager van een dag te sluiten. luisterrijke trouwplechtig heid voer de jeugdige prinses Virginia Ira Fur- stenberg in een gondel uit om haar leven te verbin- Op weg naar de kerk en de Oostenrijkse prins maakte ook prins Alfonso Clary- Aldringen. gebruik van een gondel. Op enige afstand keken Vrienden vergezelden hem de twee broertjes van de in andere gondels bij zijn prinses, de negenjarige vertrek van zijn hotel aan den aan dat van de 31- prins Edward en de zeven- het Canal Grande. De jarige prins Alfonso Ho- Jarige prins Sebastiano, bruid had bij haar vaart henlohe-Langenburg. Een ™et grote ogen toe naar naar de kerk eveneens een - - het schouwspel, dat zich escorte van gondels. Eer- voltrok, der op de dag was zij van De bruidsjapon, een de familie-villa te Moroc „visioen" van sneeuwwitte tulle en Valenciennes- kant, was een creatie van de Parijse couturier Jac- co bij Venetië naar het Palazzo Brandolini geko men. Het jonge paar zou zich vanmiddag per auto naar Nadat pater Strachwetz de Franse Rivièra begeven de rechten en plichten van om daar het eerste deel uitgelezen schare van adel lijke vertegenwoordigers was er nadien in de oude kerk van San Sebastian getuige van. dat het char mante bruidje haar prins beloofde hem lief te heb- ben en te gehoorzamen. q Grille. Rozen en anjelieren en schilderstukken van Titi- aan en Veronese vormden de decoraties in het intie me door kaarsen verlichte 16de eeuwse kerkje. Maar voor prinses Ira was dit decor bijzaak en haar aan- J - dacht gold nauwelijks de m°nd kwam het bevesti- sportwagen, die prins Al driehonderd gasten uit de wereld van de aristocratie, wier namen voorkomen in de Almanach de Gotha ,ten hun blikken een ogen- prinses Ira zelf is nog te - -- blik op de vader van de jong om achter het stuur bruid, prins Tassilo Fur- stenberg. en de moeder het huwelijk had voorge lezen, wendde hij zich tot van de wittebroodsweken door te brengen. Later in bruid en bruidegom met de maand zullen zij met de vraag of zij elkander het passagiersschip „La als man en vrouw wilden Liberté" naar New York aanvaarden en uit beider gaan. De Mercedes-Benz gend antwoord. prms Al fonso aan zijn bruid als Alle aanwezigen keken huwelijksgeschenk gaf geroerd toe. Velen richt- wordt meegenomen. Maar' en het Italiaanse gouden boek. Haar ogen waren op het altaar gericht. Op haar wachtte de man, die zij zelf beschreven heeft als de „droomprins uit het te zitten. De huwelijksreis Piedad de Iturbi, Marque- sa de Belvis de ias Navas. ritv woi naar Mexico „uiwuipm» re, Riiitpn de kerlr y' waar prins Alfonso sprookjesboek" - de knap- "Uiten san^h.^1 Zljn verkoopbureau heeft pe prins Alfonso, die meer *lva ongeveer 20 V00r de Volkswagen, Por- het uiterlijk van een Span- °"g®veer 20 gondels Sche en Maserati. jaard dan van een Duitser brengen ™or Jiet *er"g~ Het jonge paar hoopt heeft. De organist speelde p®f de Rgans*G" daa™a in januari in Italië werken van Handel en 1 Batazzo Brando- terug te zijn om de win- vo 'rHO reCepUe terspelen te Cortina d'Am- voor iau personen was ge arrangeerd. Later op de dag zou een banket vol gen voor 36 naaste fami- Bach, toen het bruidje langzaam door het gang pad op haar bruidegom toeschreed. De Francisca ner priester graaf- Stanis- laus Strachwetz, familie- lieleden. lid van de bruid, maakte daarop een begin met de huwelijksceremonie. Terzijde stonden drie ge tuigen voor prinses Ira: Prins Karl Furstenberg, pezzo te kunnen bijwonen. Tot de vele bruiloftsca- deaux behoren: een gou den dinerservies, ook nog een Fiat-auto, kostbaar De gondeliers van twaalf porcelein, parels, diaman- gondels droegen nieuwe ten, robijnen en saffieren. uniformen, hun geschon ken door de vader van de bruid. Prins Tassilo Fur- De moeder van de bruid heeft haar dochter een diamanten collier-set ge- stenberg had bovendien geven. De verzamelde Ho- graaf Brando Brandolini gezorgd, dat zich geen ver- henlohe's als „clan" schon- enorme dateren d'Adda en Giovanni Ag nelli, president van het grote Fiat-autoconcern - keersopstoppingen voorde- ken haar twee den door de winkeliers smaragden, die langs het kanaal er toe te uit de tweede kruistocht. De jongste prinsessen bij Koningin en Prins in een met vier paarden be spannen rode landauer, de prinsessen Beatrix en Irene eveneens in een rode landauer met een vierspan, zo reed de koninklijke familie dinsdagmiddag door een vlaggend en juichend Den Haag. De drukte op de Lange Voorhout was natuurlijk het grootst. Om kwart voor vier vertrok daar de stoet, voorafge gaan door de Haagse hoofdcommissa ris J. H. A. Gualtherie van Weezei en diens adjudant mr. C. N. Pevster te paard. Daarna volgden de koninklijke rijtuigen, geëscorteerd door resp. de luit.-kolonel vlieger mr. R. J. E. M. Naar eerst thans bekend wordt, heeft zich in de nacht van zaterdag op zon dag te Tilburg een echtelijk drama af gespeeld, dat door tijdig ingrijpen van de zoon des huizes geen slachtoffers heeft geëist. De 54-jarige V. heeft n.l. bij de politie aangifte gedaan van po ging tot moord door middel van gas- verstikking, op hem gepleegd door zijn 50-jarige echtgenote. De zoon zag kans de kraan tijdig dicht te draaien. De beide echtelieden hadden op dat moment nog geen nadelige ge volgen ondervonden van het vrij uit stromende gas. De vrouw is in arrest gesteld. De Franse marine treft voorbereidin gen. voor de bouw van een atoommotor voor een duikboot. De werkzaamheden, die thans nog slechts in het experimen tele stadium verkeren, worden in Cherbourg verricht. (Reuter) van Zinnicq Bergmann en de luit.-koL C. C. Geertsema en de majoors J. J. L. baron van Lynden en J. J. Eisma. In de twee volgrijtuigen zaten douairière A. A. baronessse van Heeckeren van Molecate geb. jonkvr. Groeninx van Zoelen, mr. C. C. D. baron van Harden- broek, generaal-majoor C. F. Pahud de Mortanges en majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck. In matige draf reed de koninklijke stoet langs de Voorhout, door de Park straat langs het met mensen en vlaggen volgepakte Vrijheidsmonument op het Plein 1813 en zo langs Javastraat - Laan van Meerdervoort naar het Oog- lijdersgesticht. Daar werden, dit jaar de traditionele bloemen aan de koningin tn aan de oudste twee prinsessen aan geboden door de zevenjarige Tineke Akkerman, begeleid door de directeur van het gesticht, dr. J. Obbink, en door de zesjarige Herman Trotsenburg, be geleid door directrice zuster G. L. Spee. De patiënten zaten voor de ramen en op stoelen op straat. De zusters en artsen vormden een fleurige erehaag voor de kinders, die de koningin rode rozen mochten schenken en aan de prinsessen Beatrix en Irene zalmkleuri ge rozen. En voort klepperden de paardehoe- ven weer door de Prins Hendrikstraat, langs de Emmakade, Lijnbaan, Prinse gracht, dwars door de oude binnenstad met een lus door Gravenstraat, Ket tingstraat, Veenestraat, Spuistraat, via de Lange Poten naar het Plein en van daar naar het paleis Voorhout. Langs de gehele route stond een dichtopeenge- pakte mensenschaar te juichen en te wuiven. Bij het paleis werd bij de te rugkeer aan de koninklijke familie een ovatie gebracht. Op het Binnenhof „tonden de prinsessen atrir en Irene met enkele vriendin nen het schone schouwspel van Prins jesdag gade te slaan. Toen de Gouden Koets passeerde, kon prinses Beatrix niet nalaten haar ouder- vriendelijk toe te zwaaien, onder grote hilariteit van Irene en haar vriendinnen. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1