Actiecomité „Prins Bernhardlaan" richt schrijven aan koningin Groot restaurant wordt opge trokken bij de „Linnaeushof' Fraai affiche van Rein Dirkse Onder drie generaties Cremer op Duin en Kruidberg Stichtingsbestuur vreest nadeel uit publicaties Metselaar (70) contra aannemer (60) Architect W. v. Gelderen over tentoonstelling in de Vleeshal Jac. van Looy: eerst schilder, toen dichter, maar continu kunstenaar B A Nader beraad over gas- en elektriciteitstarieven Visserijgolf De vuilstorting in het Reinaldapark GENERAL Tl RE Jan Arisz 60 jaar boswachter TAXI 18000 Hoe spelen de R.K. clubs HERDENKINGSTENTOONSTELLING IN HAARLEM Hartstochtelijk tekenaar Coupe „Cesar HAARLEMSE KUNST GEMEENSCHAP WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1955 PAGINA 3 B. en W.: „Al het mogelijke is gedaan GENERAL TIRE Boulevardcentrum in Zandvoort Maatschappij voorn Handel en Nijverheid n A. RUYGROK 80 JAAR P.E.N. Noord-Holland verlaagt tarieven „Waarom geen koningen in de Kennemerduinen Burgerlijke Stand Haarlem KIND UIT GASTHUIS- SINGEL GlElREiD VOLLEYBAL Braziliaanse uitnodiging voor burgemeester Cremers Vijf en twintig jaar bij het P.E.N. IR. A. IJSSELMUIDEN TEN GRAVE GE DRAGEN Winnaars Sportprijs- vraag Beurs van Amsterdam Beurs van New Yor De kwestie van de huisvuilstorting; op de terreinen van het burgemeester Rei naldapark is nog steeds niet geregeld naar de wensen van de buurtbewoners. Het actiecomité „Prins Bernhardlaan" dat de belangen behartigt van de bewo ners van onder meer de Bastiaanstraat, de Willem Pijperstraat, de Dunckler- straat en de Prins Bernhardlaan, heeft rich thans in een rekest gericht tot H.M. de Koningin met het verzoek te willen bevorderen, dat de huisvuilstorting ter plaatse wordt stopgezet, of, indien zulks niet mogelijk is, dat alle maatregelen genomen worden om overlast voor de bewoners te voorkomen. In het schrijven aan de koningin zet het actiecomité nogmaals de lijdensweg uiteen, die de buurtbewoners zijn ge gaan om het Haarlemse gemeentebe stuur er van te overtuigen, dat in de omgeving van het toel jmstige burge meester Reinaldapark een onhoudbare toestand was ontstaan. Onder meer wordt er in gesteld, dat de vuilstorting nog steeds wordt voortgezet ondanks het feit, dat de inspecteur van de volks gezondheid te Leiden, dr. D. L. Kedde, hierover een ongunstig rapport heeft uit gebracht. De maatregelen die tot nu too genomen zijn om overlast te voor komen, worden door het comité volsla gen onvoldoende genoemd. Bovendien herinnert het comité er aan, dat het nooit antwoord heeft gekregen op een brief, die eind 1954 aan de minister van Sociale Zaken en volksgezondheid is geschreven en waarin gevraagd is om het treffen van maatregelen. De directeur van de gemeentelijke rei nigingsdienst heeft op 7 januari 1954 op verzoek van B. en W. rapport uitge bracht over de toestand, die het gevolg is van het vuil storte.i in het burgemees ter Reinaldapark. Een afschrift van dit rapport, dat ook ten grondslag ligt aan het pre-advies dat B. en W. op 29 janua ri 1954 aan de raad hebben uitgebracht, is gezonden aan de gemeentelijke ge neeskundige dient. Onbegrijpelijk genoeg heeft het actie comité, dat deze kwestie in de raad aanhangig heeft gemaakt, nooit een af schrift ontvangen. De directeur van de gemeentelijke rjiniging achtte de toe stand helemaal niet onhoudbaar, zodat wethouder Angenent op 11 februari op de raad kon mededelen, dat de vuil storting normaal zou doorgaan. Niette min hebben B. en W. op 19 februari van dat jaar aan de farmacheutisch inspecteur voor de volksgezondheid te Leiden gevraagd, of naar zijn oordeel de getroffen maatregelen voldoende wa ren. Op 28 maart d.a.v. liet de inspec teur weten dat hij geen suggesties kon doen voor doeltreffender maatregelen. Het gemeenteraadslid mevr. Smitz- Peper, verzocht op 9 juli de brief van de inspecteur ter kennis te brengen van het wjjkcomité oost. Op 21 juli hebben B. en W. aan dit verzoek gevolg gege ven in de veronderstelling dat het comi té het rapport ter kennis van de buurt bewoners zou brengen. Op 15 januari van dit jaar ontving het Haarlems ge meentebestuur een brief van de minis ter van Sociale Zaken, waarin gevraagd werd om inlichtingen betreffende de toe stand van de vuilstortplaats in het bur- gem. Reinaldapark. Hierop hebben B. en W. op 28 februari van dit jaar ge antwoord dat al het mogelijke wordt ge daan om overlast voor de buurtbewo ners te voorkomen. De minister schijnt van -deze gegevens geen gebruik ge maakt te hebben om het actiecomité, dat hem daarom verzocht had, te ant woorden. GEEN COMPENSATIE. De toestand in Haarlem is momenteel zodanig dat er absoluut geen plaats meer is om een andere, betere vuil stortplaats aan te leggen. De speciale voorwaarden, waaraan een vuilstort plaats dient te voldoen, zijn in deze ge meente niet aanwezig. In antwoord op recente vragen van mevrouw Smitz- Peter hebben B. en W. medegedeeld, dat de overlast pas volledig zal kunnen verdwijnen, wanneer het vuilstorten in het Burg. Reinaldapark volkomen wordt beëindigd. Zol' g echter geen redelijke compensatie gevonden is kan daarvan natuurlijk geen sprake zijn. Er zijn stem men opgegaan om het huisvuil weer te doen afvoeren per schip. Deze vrij kost bare methode heeft evenwel het nadeel, dat zij vaak gedurende de wintermaan den niet kan worden toegepast. De vuil afvoer per auto zou nog veel duurder komen. Er wordt intussen naarstig ge zocht naar een oplossing voor deze kwes tie. In afwachting daarvan hebben B.en W. alle mogelijke maatregelen genomen om overlast te voorkomen. Deze zijn van die aard dat de directeur van de G.G.D. geen gevaar ziet voor de volksgezond heid. Intussen blijft het waar, dat vooral gedurende de droge zomermaanden de bewoners veel last hebben gehad van stank en vliegen, zozeer zelfs, dat zij hun ramen gesloten moesten houden. Dit wordt echter door het gemeentebe stuur als een tijdelijke overlast gezien, die tijdens de wintermaanden niet zal voorkomen. Bovendien houdt men er rekening mee, dat de vliegen evengoed afkomstig kunnen zijn van de koeien, die aan de overzijde van de Schipholweg glazen. Wethouder Angenent, die zich eind verleden jaar persoonlijk ter plaat se op de hoogte is gaan stellen, kreeg van tal van omwonenden te horen, dat de overlast niet bijzonder groot is. Het is natuurlijk goed, dat de buurtbewoners blijven ijveren voor een verbetering van de weinig gunstige toestand. Advertentie De enige autoband met NYGEN Sterker dan staal. Zon der binnenband. Zelfre- parerend. Unieke O-Ring sluiting. Sneller stoppen. Minder slijtage. De beste anti-slipband van Europa! NYGEN nu ook In Gonorof vrmehtwsgenbsndnn I Wanneer de voortekenen niet bedrie gen zullen Gedeputeerde Staten van Noordholland binnen enkele dagen het Nationale Plan adviseren aan de heer Henry Roozen te Bennebroek vergun ning te verlenen tot het inrichten e.n exploiteren van een expositietuin. d!e de naam zal dragen van „Linnaeushof". De plannen voor deze tuin zijn niet ge ring. Behalve het eigenlijke park, zal ter plaatse ook een ruim restaurant niet groot terras verschijnen, waardoor de bezoekers de gelegenheid krijgen het aangename met het nuttige te vereni gen. Het restaurant komt 2,5 nieter ho ger dan het omliggende terrein, zodat een prima uitzicht verzekerd is. Niet minder dan 600 bezoekers zullen in het restaurant een plaats kunnen vin den. Het zal ook 's winters en 's avonds geopend zijn, hoewel de .expositietuin zelf dan gesloten is. Het restaurant vindt een plaats aan de voorzijde van 23 september 1895 nam de heer Th. Cremer. de vroegere, minister van ko loniën. eigenaar van het landgoed „Duin en Kruidberg" nabij Driehuis een 18- jarige jongeman in dienst als jacht- knecht. De oude heer Th. Cremer is ge storven; diens zoon Herbert Cremer, hierna bezitter van het landgoed ging ook heen, en thans is het de heer Th. Cremer Jr. die op Duin en Kruidberg de scepter zwaait. De jaren verstreken, maar de jachtknecht, de thans 78-jarige heer J. Arisz is gebleven, hij kan zich vrijdag a.s. er op beroemen drie gene raties Cremer in zestig achtereenvol gende jaren te hebben gediend. Een ambtsjubileum, uniek in zijn soort en mede om de plichtsbetrachting van de jubilaris, treffend. Behoorden de werkzaamheden van de heer Arisz vroeger tot het assisteren van zijn heer bij jachtpartijen, het aan geven van geweren en dragen van de vangst, later werd hij belast met de leiding in het onderhoud en bijhouden van de beplantingen van het prachtige duinlandschap. Over die voorbije jaren, zo geheel anders als nu. weet de heer Arisz nog veel te vertellen. Niet alleen op Duin en Kruidberg maakte hij jacht partijen Vnee: hij vergezelde de heer Cremer ook op dergelijke evenementen in het buitenland. Zijn liefde voor de natuur en de wijze waarop hij het landgoed beschermde en onderhield waren karakteristiek voor de figuur van de heer Arisz. Hij streed voor alles wat zijn heer toebehoorde als gold het zijn eigen bezit. Verschillende fraaie wegen in het bos zijn mede onder zijn leiding tot stand gekomen. Het bos kende voorheen enke de tuin bij de rijksweg. Het is ontwor pen door architect M. v.d. Berg uit Zaandam en wordt uitgevoerd door „De twaalf provinciën" van de heei Jacobs uit Santpoort. Restaurant wordt voor namelijk uitgevoerd in schokbeton en de meeste delen zijn vooraf in de fabriek gemaakt. Bijzonder doeltreffend en fraai is het kleurige affiche, dat Rein Dirkse uit Heemstede voor de Linnaeushof heeft ontworpen: het panorama van het park in zachte tinten groen, ge vat in een open rose tulp. Het geheel is geplaatst tegen een achtergrond van donkergroen. De Linnaeushof heeft geen exotische pracht aan flora. Hij wil enkel een toe ristisch cenrum van allure zijn, zoals de heer Van Duren van de hof het uit drukte. Alleen de oudere boomgroei op de heuvels van de Hartenduinen is oor spronkelijk. De rest is aanleg. De Lin naeushof dankt z'n naam aan de beken de Zweedse botanicus-geneesheer, Lin naeus, die als lijfarts van de eigenaar van de hof, de vroegere Hartenkamp, Georges Clifford, zijn aanwezigheid op het buitengoed benut heeft om de flora te catalogiseren volgens zijn eigen sys teem. Het enige gedeelte dat als expositie tuin wordt ingericht is de grote wei, de voormalige tennisbanen en enige klei nere stukken, samen ongeveer 2,5 ha van het totaal van 8 ha dat de heer Roozen in eigendom heeft. De vroegere tuin was 22 ha groot. Er zal een be scheiden vijver worden aangelegd, no dig om een systeem van bevloeiingsbui- zen te kunnen bevoorraden, dat het wa terpeil hoog genoeg moet houden. De beplanting wordt in overeenstemming gebracht met de zware, oude groei. De bollen zullen in de tuin zeker niet over heersen. Men denkt aan kleine rots partijen en andere aanleg. Het geheel heeft weliswaar een commercieel ka rakter, maar dat zal er niet duimen- dik bovenop komen liggen. Er worden geen reclames aangebracht. Alleen zul len hier en daar naambordjes worden aangebracht om de bezoekers bekend te maken met minder bekende boom- en struiksoorten. Wanneer de vergunning tot het exploiteren van de expositietuin binnenkort afkomt, zal zo spoedig mo gelijk begonnen worden met het inrich ten van de tuin. Het bestuur van de stichting „Recre atieoord Zandvoort" vergaderde dezer dagen te Amsterdam om de stand van zaken te bespreken. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, vertelde ons, dat het bestuur der stich ting weinig prijs stelt op verdere ruchtbaarheid aan de plannen betref fende het boulevardcentrum in Zand voort. Uit andere kringen, die met het stichtingsbestuur in verbinding staan, vernamen wij, dat men de publicaties van het ontwerp van de architect H. Th. Wijdeveld in hoge mate betreurt en daaruit zelfs nadeel vreest voor de ver wezenlijking van de doelstellingen der stichting. Het stichtingsbestuur stelt zich op een nuchter, zakelijk en reëel stand punt en is wars van alle publicaties, die ongegronde verwachtingen wekken. De kern van de zaak is niet het ma ken van fraaie en fantastische teke ningen. maar het berekenen van de rentabilitiet der te stichten bouwwer ken. Men zal dit standpunt onomwon den ter kennis van de Zandvoortse gemeenteraad brengen. Wjj kregen de indruk, dat de kans op verwerkelijking van het plan Wijde veld in zijn huidige opzet niet groot is. Er zullen vermoedelijk aanzien lijke beperkingen aan het ontwerp worden aangebracht, zo er al niet een geheel nieuw plan zal worden op gemaakt. Vanwege het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel is er op donder dag 22 september om 1 uur een bijeen komst bij Brinkmann. Dr. J. E. baron de Vos van Steenwjjk zal in zijn hoe danigheid van president-curator van de rijksuniversiteit te Leiden spreken over het onderwerp „Algemene ontwik keling versus specialisatie". Advertentie WAGENWEG 29 - TEL. 20516 HAARLEM lanceert weer zo n jeugdig HOUDBAAR KAPSEL Advertentie Morgen zal de heer A. Ruygrok. wo nende aan de Zomervaart 140, en sinds achttien jaar gepensioneerd, zijn tach tigste verjaardag vieren. De aanstaande jarige is reeds bijna veertig jaar lid van de woningbouwver eniging St. Josef, waarvan hij bij de op richting voorlopig bestuurslid was. Het huis aan de Zomervaart heeft hij zelf mogen uitkiezen en zijn keus is, zoals verschillende malen is gebleken, bijzon der goed geweest. Ondanks zijn bejaarde leeftijd, draagt de heer Ruygrok als bestuurslid van de ARKA afd. Haarlem nog steeds het vaandel bij processies en uitvaarten. Zijn lidmaatschap van deze vereniging be loopt nu zo ongeveer 36 jaar. De bijna tachtigjarige werd in Haarlemmerliede geboren, hij werkte zeventien jaar op de boerderij van zijn vader en ging toen naar Haarlem om bloemist te worden. Dat was echter ook niet het meest ideale en in 1896 kwam hij in dienst van de gemeente Haarlem. 23 jaar lang was hij bij de gemeentereiniging en de volgen de achttien- jaar terreinbewaarder op het Noordersportpark. Ongeveer veer tig jaar is de heer Ruygrok lid van De Oranjeboom in Haarlem-Oost. Morgen ochtend om kwart over negen vindt de huldiging plaats in hotel De Leeuwerik aan de Kruisstraat. De 70-jarige Haarlemse metselaar L. P. kreeg gistermiddag onenigheid met zijn patroon, de 69-jarige aanne mer C. R. Het ging over het metselen van een nieuwe kap op een schoorsteen, die .boven een pand uitstak aan de Schotersingel. Volgens R. deed de met selaar zijn werk niet goed en deze was daar zo kwaad over, dat hij troffel en hamer liet neerdalen op het hoofd van zijn verontwaardigde baas. Toen het slachtoffer halverwege het laddertje was, waarmee men de steiger kon be reiken, kreeg hij bovendien een emmer met puin naar zijn hoofd gegooid, het geen hem wonden aan het gezicht be zorgde. Een dokter verbond de aan nemer ter plaatse. De directie van het provinciaal elec- triciteitsbedrijf van Noord-Holland heeft besloten tot een tariefsverlaging over te gaan. Het besluit staat in verband met de vrijstelling van de omzetbelasting op de levering van electrische energie. De verlaging gaat in bij de eerstvolgen de meteropneming in september. De prijzen zijn nu als volgt vastgesteld: de kWh prijs wordt 9 ct. in plaats van 9.4 cent. De uurprijs voor electrisch koken wordt 7.1 cent in plaats van 7.4 cent en die voor nachtstroom 4 cent in plaats van 4.2 cent. De verlaging van de vast rechtbedragen is vastgesteld op 4 pet. De maatregel geldt derhalve alleen voor de tarieven voor licht en huishoudelijke doeleinden. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 9. 10. (Zondag 25 September) HBCBeverwijk DEM—Hollandia Wijk aan ZeeVelsen RKAFCVitesse GD AVVSB USVUDe Germaan Onze GezellenTHB WarmundaTeylingen SJC—ASC. De tentoonstelling van Nederlandse en Internationale architectuur, die tot 25 september in de Vleeshal te Haarlem wordt geh°uden, is voor het bestuur van de Haarlemse Kunst Gemeenschap aan leiding geweest om de ontwerper en sa mensteller van deze tentoonstelling, de heer W. van Gelderen, uit te nodigen CINEMA PALACE: „Terwijl Parijs slaapt" str. volw., 1.45, 4.15, 6.45 en 9-1? u- FRANS HALS: „Sex appeal", 18 laar- a-3°. 7 en 9.15 u. LIDO: „Zo lang je nog een moeder bent 19 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Si Versailles m'était conté 14 J-. 2 en 8 uur. MINERVA: do.: „Als de dauw hangt komt er regen", str. volw., 8.15 u. REMBRANDT: „Gejaagd door de wind 14 jr., 2 en 7 uur. ROXY: „Sensatie op rijksweg 101", 14 2.30, 7 en 9.15 u. Donderdag 22 september Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater" met „Bushalte" van Will. Inge, 8 u. Concertgebouw: District Noord-Holland Nederlandse Boksbond. Bokswedstrijden, 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door de atadsorganist George Robert. Van 15— 16 uur. GEBORENS. Heetbrink-Horstman, I.; G. Ackema-van Duijn, z.M. E. Janssen-de Mey, z.; J. E. W. den Har- tog-Schaaij, z.; J. W. M. Redeker-Moer- kerk, z.; M. H. Veldhuizen-Smit, z.; C. M. Stokman-Warmerdam, z.; S. Veenin- ga-Hiezepol, d.; J. Haak-Ruitenberg, d. G.: Boeree-Munniksma, d. ONDERTROUWD: A. Verschoor en A. J. Esser; C. W. van Dusschoten en M. S. Kolijn. GEHUWD: J. van Kuijk en J. M. M. Schreur; F. W. de Haas en Chr. H. Hendriks; H. Duut en K. Tuijn. OVERLEDEN: F. I. J. C. Deuling, 82 j., Prinsessestraat; M. var Poel- geest-Zuidam, 66 j„ Kempstraat; E. T. van Loevesijn-Emminger, 47 j„ Lange Hofstraat: C. K. Dekker-de Gier, 81 j„ Westerhoutpark; L. Radsma, 75 j., Scho terbosstraat: A. H. IJsselmuiden, 64 j., Kamperlaan; A. van Buuren, 64 j„ Patriarchstraat; P. Mur, 52 j„ Lam precht van Dalelaan; C. Broodman- van Nieuwkerk, 61 j„ Hazepaterslaan. Boswachter Arisz mag er met zijn 18 jaren nog wezen. Van feestvieren we gens zijn jubileum wil hij eigenlijk niet weten. „Och, ik deed mijn plicht" zegt Jan Arisz. Ie onbetekenende paden. De weg naar zee, de Hertogsweg en de dwarsweg kwamen in zijn ambtsperiode tot stand. Dagelijks kon men hem al speurend door de bossen zien dwalen, e i waren enkele delen door de wind kaal gewor den, of vertoonde hier en daar de weg kuilen, veroorzaakt door regenval, dan werden nieuwe aanplantingen verricht en verhardingen aangebracht. Bij de ou de heer Th. Cremer was het traditie om met zijn trouwe knecht elke Zon dagmorgen een inspectietocht te begin nen. Veranderingen en te treffen voor zieningen werden besproken. Elk boom pje of struikje i Duin en Kruidberg is de jubilaris bekend, en menige jonge aanplant, door hem verricht is nu een trotse en indrukwekkende boom gewor den. in een lezing voor de leden enige van z«n gedachten over de hedendaagse ar- In de oorlogsjaren toen de heer Arisz riiir0^^11^ te ontwikkelen. Voor een tal- I naar Haarlem was geëvacueerd kon nii.t °°r vond deze lezing gisteravond 5,restaurant Brinkmann. De heer ij de Van Looi/-herdenking die in het Frans Halsmuseum is gehouden, 40 werd de schijnwerper gericht op de schrijver die Van Looy geweest Is en daarmee is dan wellicht zijn grootste talent eer bewezen. Na de woorden van erkentelijkheid en hulde voor de schrijver, voelt hij, die de taak heeft om vriendelijke dingen te gaan zeggen over het schildersoeuvre van deze zelfde Van Looy, zich wel wat opgelaten, zoals dat heet. Want een vergelijking tussen beide uitingsvormen van de ene kunstenaar valt nu een maal uit ten gunste van die van het woord: dit is uiteindelijk de vorm geble ken die hij kiezen moest om zijn belevenissen en roerselen, zijn spanningen en conflicten, mee te delen. Achter de taal waarin dit gebeurde staat zeker de schilder, want de formuleringen zouden niet zo'n sterk-visuele kracht hebben bezeten wanneer niet dezelfde schrijver als schilder het zien had geleerd en het observeren als vakman beoefend. Juist de détails die aan het bewustzijn van een minder nauwkeurig kijker ontgaan, maken het geschrevene tot een zo lijfelijke ervaring en de lens van het geestesoog wordt aan hen op z'n scherpst ingesteld. of i j-»xiiiMiidim. ajk neei rroiCnno-i Ien had z^n gehele betoog op- het^ut en w J? exP°sitie waarvan hij vimIw!hilnni?'u®1 -in het licllt stelde. Zpdelmgs betrok hp in z(jn verhandeling ook net international© congres in Den Haag gehouden, waar veel over de hui dige woningbouw besproken is. Het bleek toen dat de woonwaarde van een be paald plan prevaleerde boven de vorm geving der woningen. In een breedvoerig uitdiepen van de (beperkte) stof stelde de heer Van Gel deren de vraag, waarom architectuur, die toch een geobjectiveerde kunst mag worden genoemd door het altijd ge- Plaatst zijn in de openbaarheid nog een tentoonstelling nodig heeft. De spre ker zag een expositie allereerst als een hulpmiddel om de grote „men „archi- tectuurminded" te maken en het pu- blieke (je architecten en hun creaties beter te doen begrijpen. Verder bete- een tentoonstelling van archi- ^uur 00k VQOr meni vakgenoot een ?Pe"PRring omdat zij geconfronteerd u^t het werk van collega s wier Pr''tfatle* zij anders moeilijk kunnen voigen. De vraag of door het tegenwoor- Lf.tnh?iifelTlakkeli',5e kennisnemen van verschillende klimaten in de architec- §ehele wereld een zekere nivellering in de hand zou gewerkt wor den, beantwoordde de heer Van Gelder met er op te wpzen, dat men op die ma nier wellicht een bepaald niveau be reikt, dat anders niet mogelijk zou zijn. De moderne architectuur in de woning bouw gaat bp de vormgeving uit van de mens en zpn behoeften. Dè doelma tigheid is prifnair. De spreker meende de suggestie aan de hand te moeten doen om een gedeelte van de Kenne merduinen maar met huizen vol te bou wen. Hij begreep niet, waarom van af Bennebroek tot aan IJmuiden een lint bebouwing werd toegepast, terwijl er tussen deze bebouwing en de kust nog zoveel bouwmogelijkheid bestaat. Het argument, dat er in dat geval recrea tiegebied verloren zou gaan gold zijns inziens in deze tijd, waarin iedereen naar het buitenland trekt tijdens de va kanties, niet meer. In elk geval gaf de heer Van Gelderen de voorkeur aan de stichting van geheel nieuwe dorpen dan aan de voortdurende stadsuitbreidingen. Na zijn uiteenzetting, die achter in de zaal soms zeer slecht verstaan werd, trokken de leden van de H.K.G. naar de overkant. Zij werden in de Vleeshal rondgeleid door de heer Van Gelderen en enige andere architecten, die in een verhelderende toelichting de juiste be tekenis van de tentoongestelde architec- tuurexempla aanduidden. men hem dagelijks toch op Duin en Kruidberg vinden. Verschillende con flicten met de Duitse bezetters heeft de heer Arisz meegemaakt en kwader konden de Duitsers lfem niet maken wanneer het tegen Kerstmis liep en me. nige kerstboom uit het bos sneuvelen moest. Met zijn 78 jaren mag hij er nog we zen, weer of geen weer hij trekt er op uit. Op het fietsje naar de kerk en te rug in zijn woning, midden in het duin gebied. Hij weet van geen ophouden al heeft hij nu wat rustiger werk te doen ti" ,an„vat? zÜn omgeving niet scheiden. Ik blijf hier tot mijn dood. Niemand dan hij zal het beste weten dat het niet goed is oude bomen te verplanten. Vrij- of dusjeest in huize Arisz, ook al hééft de jubilaris er nu direct geen deed mijn Pbcht", zo L ar,-zo een 'an§e en prach tige staat van dienst, waarvoor hij reeds enkele jaren geleden een onderschei ding ontving van de Koningin, is de moeite van feestvieren wel waard. Gisteravond om kwart over zes ge raakte de vijfjarige Coenraad Kroon, wonende in de Kleine Houtstraat 99, in het water van de Gasthuissingel. Twee maal was hij al kopje onder gegaan, voordat de 18-jarige Haarlemmer A. van Bree hem wist te grijpen en op het droge te brengen. Het kind dreef reeds twee meter van de wal vandaan. In het Grote Gasthuis bleek later, dat de drenkeling geen nadelige gevol gen van zijn bad had ondervonden. In 't lustrumtournooi van de NeVoBo, afdeling Haarlem kwam o.a. de volgen de poulewinnaars uit de bus: HEREN. C.: Santpoort: D.: O.V.R.A.; E.: Leoni- das; F.: P.S.C.B. (Bl'daal); G.: Gios 2; H.: Onze Gezellen; l.; Santpoort 2; J. Ready; K.: B.W.T. DAMES: M.: O.S.S. (Zandvoort); N.: Onze Gezellen; O.; A.V.C. (Aerden- hout);Q.: Velox 2; R.: Velox 3; S.: Blinkert 2; T.; Haarlem 3. De voornaamste uitslagen waren: HEREN: H.V.S.—H.B.C. 17-7; Cios— Haarlem 27-15; die Raeckse R.apiditas 23-32; Velox—H.V.S. 2 19-14; H.B.C.— Haarlem 19-18. i Een secundaire waarde dus, een dienst baarheid vgji het schildersambacht aan het schrijverstalent? Ja. maar dan toch uiteindelijk, want eerst tijdens zijn loop baan is de balans overgeslagen. Van Looy droeg aanvankelijk een grote belofte rond voor de schilderkunst de directeuren van Teyler steunden hem al zeer vroeg en zijn studies aan de Academie zijn bekroond met de toe kenning van de Prix de Rome. Het heeft zich tenslotte ontladen middels de literatuur en voor zijn schilderijen is blijkbaar geen belangrijke inhoud overgebleven. Maar bp de bron, toen de schrijverij zijn spanningen nog niet aftapte, heeft Van Looy de prachtige dingen gemaakt die de verwachtingen spanden en die zo sterk zijn gebleken dat de mythe van de schilder-schrijver in gelijktijdigheid en gelijkwaardigheid ons nu nog hindert nu we zijn honderd ste geboortedag herdenken. Dit hardnek kige gerucht nu, moet om zuiver tegenover de inderdaad grote Haarlem mer te staan ontkend worden. Van Looy zelf heeft zijn boeken doen uit geven, maar zich nadien als schilder geisoleerd. Als wij het juist mogen stellen, dan was Van Looy eerst een schilder en toen een schrijver. En zo gezien is er op zpn minst gelijkwaardigheid in zijn twee talenten en de gedachte dat de vroegere schilder de latere schrijver zal blijken te overtreffen, mag gekoes terd worden. Maar men diene zich niet te verhelen dat, na het werk dat hij als autodidact beoefende in de rijpheid van zijn leven, hij, om zich te ontspannen, het vak waarvoor hij in zijn jeugd de studies beëindigd had met de hoogste bekroning gebruikte als een liefhebberij: als Van Looy zich satirisch, visionair of pro fetisch, humoristisch of episch had uit geleefd in woorden, schilderde hij weer als de provinciale weesjongen, weemoe dig en vertederd. is het schilder-schrijverschap van Van Looy aldus niet geldt inge- Ujktijdigheid maar in opvolging mag worden verstaan, is de hemel op geklaard en dan willen wij de schilder Van Looy hulde met volle handen toe werpen 'en met een zelfde, mogelijk met meer enthousiasme dan de letter kundige het de schrijver heeft gedaan. Want de tekeningen en enkele schil derijen die Van Looy heeft gemaakt tot zijn 35e jaar, totdat hp schreef: „Ik wou dat dat verdoemde schilderen op de Mookerhei zaten vooral die tekeningen, zpn geladen door die zelfde hartstocht waarmee hij later zpn proza bevoorkeurde. In de herdenkinstentoonstelling die in museum Het Huis Van Looy wordt gehouden, vormen de tekeningen dan ook het boeiendste element. Men kan ze vinden in de lange gang terzijde van de zalen, de reisschetsen en spon tane notities, en op de verdieping. Daar vindt men de tekeningen die het Teylermuseum in '87 gekocht heeft om het Van Looy mogelijk te maken zijn Prix de Rome-reis te verlengen. In de rust van dit zaaltje kan de liefhebber zpn plezier vinden. Ook het Prentenkabinet en enkele par ticulieren hebben bijgedragen om de expositie mogelijk te maken. Behalve de, bij vorige gelegenheden besproken schilderpen van Van Looy zelf, zijn er in de eerste zaal portretten van tijdge noten, vormend de vriendenkring die Van Loov omringd heeft. Zij allen zpn tot de illustere figuren van '80 gaan behoren. Zeer de moeite waard zpn ook de brieven die aan Van Looy gericht werden, vele afkomstig van hen wier beeltenis aan de wand prijkt die in vi trines geëxposeerd zijn. Op deze wijze is een afwisselend ge heel verkregen dat de vrienden die Van Looy er sindsdien heeft bpgekregen. een alzijdig beeld geeft van de jubile rende Haarlemmer die eerst schilder was en toen schrijver, continu kunste naar is geweest en steeds door een vriend van velen. l. T. Gistermiddag heeft de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers ten stadhuize een afvaardiging ontvan gen uit Brazilië, die hem een boodschap van vriendschap en dank van de bur gemeester van Sao Paulo, mr. Lino de Mattos, kwam overhandigen. Mr. Cremers wordt daarin uitgenodigd een bezoek aan deze eerste Braziliaanse handels en industriestad te komen bren gen. Vrijdag 23 september zal de heer J. C Kabel, wonende te Beverwijk en als technisch hoofdambtenaar A werkzaam op de PEN-centrale te Velsen, vijf en twintig jaar in dienst zijn bij het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf van noord holland. Portret van Jac. van Looy, getekend door Jan Veth Onder zeer grote en hartelijke be langstelling van familie, vrienden en andere relaties uit velerlei kringen is vanmorgen te Heemstede het stoffelijk overschot ten grave gedragen van ir. A. H. IJsselmuiden, die zaterdagochtend in de Mariastichting te Haarlem over leed. In de St.-Bavokerk aan de Herenweg werd vanmorgen om tien uur een plechtige Requiemmis opgedragen door een broer van de overledene, dr. G. A. I 3^1/" Nea'°i947 H. IJsselmuiden. pastoor te Duister- j^ca 62-64 bel fac voorde, die daarbij geassisteerd werd - door twee oud-kapelaans der St.-Ba- voparochie, J. A. M. van Adrichem uit Leiden en P. J. N. M. Riep uit 's Gravenhage. Ceremoniarius was ka pelaan J. A. I. Wesseling. Pastoor Chr. W. van Mierlo had op het priesterkoor plaatsgenomen; aan een der zijaltaren droeg de geestelijk adviseur van de Haarlemse St.-Adeibertusvereniging. Th. H. J. Zwartkruis, een stille H. Mis op. Vrijwel alle corporaties, waarmee ir. IJsselmuiden enigerlei relatie onder hield, waren in de kerk vertegenwoor digd, evenals bij de begrafenis. Met name noemen wij de Mij. Nederland, waaraan de overledene vele jaren als hoofdingenieur verbonden is geweest. De directie van deze maatschappij werd vertegenwoordigd door de heer A. C. Burgersdijk. Ook de heer L. J. P. N. A Bouwman, lid van gedeputeerde staten van Noord-Holland, was bij de plechtigheid aanwezig. Onder leiding van kapelaan Boo gaards verzorgde de koorschool van de Kathedrale basiliek de liturgische gezangen. Na de absoute in de kerk droegen vrienden van de overledene de baar naar het kerkhof, waar pas toor IJsselmuiden met dezelfde assis tentie als in de kerk de plechtige ab soute verrichtte. Een zeer groot aan tal bloemstukken werd aan de groeve neergelegd. Invullen 1 voor zege van thuis club; 2 voor zege van bezoekers; 3 voor gelijk spel. Inzendingen dienen uiterlijk zater dagmiddag om twaalf uur in ons bezit te zijn. Over deze prijsvraag kan nim mer correspondentie gevoerd worden. De prijzen zijn wekelijks: eerste prijs f 10.tweede prijs f 7.50 en drie derde prijzen van f 2.50. Inzending: het liefst per briefkaart aan de Sportredactie van dit blad: Smede- straat 5, Haarlem. (Zondag 18 sept. 1955) le prijs f 10: H. Bakker, Schiphol weg 939, Vijfhuizen, 8 punten; 2e prijs f7.50: P. Duivenvoorde. Nieuwstraat 11, Lisse, 8 punten; 3e prijs f 2.50: J. v. Roodselaar. Saenredamstraat 9 rood, Haarlem, 7 punten: 4e prijs f2250: H. Brakenhoff, Sigfriedstraat 32, Bakkum (N.H.), 7 punten; 5e prijs f2.50: A. v. d. Berg, Rijnstraat 26 rood, Haarlem, 7 punten. B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraadsleden de heer J. Prikkel en mevr. E. SmitzPeper laten weten, dat zjj hun eerder gezonden antwoord op de door de raadsleden gestelde vragen over de mogelijkheid van verlaging der gas- en elektriciteitstarieven als niet ge zonden wensen te beschouwen. B. en W. willen een nader onderzoek van de ta- rievenkwestie afwachten, temeer daar de gemeente Heemstede recentelijk aan Haarlem heeft verzocht de tarieven voor de door Haarlem geleverde gas en elek triciteit te verlagen. Aanvankelijk hadden B. en W. zich op het standpunt gesteld, dat een ver laging der tarieven door het wegvallen van de omzetbelasting op deze produkten vooralsnog niet mogelijk was door de gestegen kosten van salariëring en ma teriaal, alsook door de gestegen kolen- prijzen. Men verwachtte zelfs t.z.t. tot tariefsverhoging te moeten overgaan. B. en- W. zegden toe de raad uitvoerig te zullen inlichten wanneer het e-enmaal zover was. B. en W. zijn thans in zekere zin van dit standpunt afgeweken en wensen een nader onderzoek van de situatie. De tarieven zullen voorlopig in verband met administratieve moeilijkheden ongewij zigd blijven. Wanneer de tarievencom- m :sie uiteindelijk over deze kwestie zai hebben gerapporteerd, hopen B. en W. van Haarlem met nieuwe voorstellen te kunnen komen, die mogelijk een ta riefsverlaging inhouden. B. en W. achten het onjuist de eigen inwoners hogere ta rieven te laten betalen dan de inwoners van Heemstede mogelijk in de toekomst moeten doen. De berichten uit zee waren verre van gunstig. Er wordt steeds minder haring gevangen. Dagvangsten van 150 tot 200 manden. Er werd gevist op 55 NB. nabij de Scharenbrug. De trawler Al lan Water IJm. 34 ving hier 200 man den haring, de Haarlem IJm. 9 op zijn laatste visdag eveneens 200 manden haring en de Herman, vissende op 56 NB en 3 OL ving 200 manden haring en 50 manden schelvis. De trawlers, die op verse visvangst zijn, gaven eveneens slechte resultaten door. Zij visten op 58 NB en 3 OL en vingen daar 30 tot 25 manden hoops per trek. De loggers vingen langs de kust gemiddeld 60 tot 80 kilo tong en 8 tot 10 manden schol per nacht. Om deze 2755 kisten verse vis is dins dagmorgen figuurlijk gevochten. Er werden ontzaglijk hoge prijzen geno teerd. Een boffer voor de Soerabaja IJm. 79 en de Norma Maria IJm. 6. die respectievelijk ruim 31.000 en ruim 29.000 gulden besomden. De grote schel vis deed 65 tot 45, groot middel 60 tot f 35, klein middel 35 tot 30, pennen 31 tot 23 en hraad 26 tot 17. Klein middel schol deed 54, schol 1/48 tot 46, schol II 45, schol III 37 tot 22 wijting 29 tot 16, schar 39 tot 36, haring 19 tot 16 en makreel 20 tot 17 per kist van 50 kilo. De kisten grote kabel jauw (export) werden voor 188. en de grote regels voor 160 door de han del afgenomen. Grote zwarte koolvis deed 78 tot 77 en de witte koolvis liefst 134 tot 110 per 125 kilo. Heilbot noteerde 3,20, grote tong f 4,50 tot 3,80. groot middel 4 tot 3.70, klein middel 4 tot 3.40, tong I 3.70 tot 3,30, tong n f 3,15 tot 2,70 en tar bot 3,30 tot 3 per kilo. (Niet officiële koersen) Vorig Opening 3K Ned 1953 3Vl> Ned 1953 Ned 1948 354 pCt Ned 1950 354 Ned 1954 354 Ned 1955 inschr Grtbk 1946 3 pO Ned Handel Mij eert AKI) Ven Berkei's Patent Calvé-Delf» eert Van Gelder Kon Hoogovens eert Unilever Cert Neo Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Hol] Amerika Lijn Kon Ned Stoom b MD Ned Scheepv Unie H VJV. Dell MP Cert Claims Philips 100A 36154 slot 21/9 102H 101A 99', 4 lOOr, lOOrt lOOë» 1005 s 100H 98« 245 36154 20654 243 345 y, 4183.4 4903,4 335 353's 656'4 159% 236 2053,4 20254 174 17554 491 355 65854 160 V4 235 206 20254 173 54 17554 405 19/9 30/9 Anaconda Copper 78=5: 78'4 Bethlehem Steel 162' 62% Chrysler Corp. 90' 90% Genera] Electric 53' 57% Genera] Motors 142 14254 Kennecott Copper 127 126% Montgomery Ward 901 9054 Radio Corp 43% 49 Republic Steel 54 5544 Royal Dutch 86% 86% Shell Union OU •15'? 62% Southern Pacific 61% 6134 Southern Railway 9754 97 Tidewater 31% 3254 U.S. Steel 60% 60 Stemming: nauwelijks prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3