ROXYruiken E Namen van partijen op de stembiljetten Invloed van atoomwapens op legerorganisaties Bedrijfszelfh esch erm i ng dringende noodzaak HET ZONNIG FEEST VAN PRINSJESDAG Matrozen als dienstbode Stél nu eens Chefarine „4" doet wonderen Minister Staf waarschuwt voor tè grote voortvarendheid Miljoenennota gepresenteerd Liquidatie te wachten Misstanden bij het loodswezen WETSONTWERP WIJZIGING KIESWET Verkiezingen voortaan op vrijdag Dr. Neher: B.B. een dynamisch instituut Minister Van de Kieft herhaalt bezorgdheid Raad Rechtsherstel De geur gaat aan de smaak voorat. Wanneer U die geur van zon-doortrokken, vol-rijpe tabakken ruikt, dan zult U begrijpen,waarom het roken van Roxy een openbaring is. Daarom zeggen steeds meer mensen: WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1955 PAGINA Mej. N. A. C. Crielaers t Jongen door aanhangwagen overreden en gedood Sr.. •n noxv? .ja graag! 3 Roxy Rook Redenen Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange Advertentie BEROERDE CEREESMIDDEIER IM EER TABIET TESEN RUNEN EN CRI EP. 20 TABLETTEN t BS m 'H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard begeven zich naar de Gouden Koets voor de tocht naar de Ridderzaal. Overzicht van de Ridderzaal tijdens de Troonrede van H. M. de Koningin. Ei. M. de Koningin tijdens het uitspreken van de Troonrede op Prinsjesdag 1955. Een vrolijke groet vanaf het balcon van het Haagse paleis Lange Voorhout aan de juichende duizendtallen. V.l.n.r. HM. Koningin Juliana, en Hare Koninklijke Hoogheden Prinses Margriet, Prinses Irene, Prinses Marijke en Prinses Bea trix. De vorstelijke personen versche nen op het balcon na de rijtoer door het jubelende Den Haag. Het gebruik maken van jonge mili tairen voor het verrichten van huis houdelijke werkzaamheden bij hoger mi litair personeel een onlangs bij de R.A.F. gesignaleerde misstand, welke ook in het buitenland de aandacht trok schijnt niet alleen bfl de Britse strijd krachten voor te komen. Naar de N.R. Crt. uit betrouwbare bron verneemt zou in ons land een onpartijdig onder zoek bij het ministerie van Marine en met name bij de Koninklijke Marine wat deze kwestie aangaat tot treffende onthullingen kunnen leiden. Men zou hierbij niet moeten letten op futiliteiten; de zaak neemt echter ernstiger afmetingen aan als een hoofd officier van marine, fungerend bij het loodswezen, een matroos van het loods wezen bij zich thuis in dienst heeft als hulp in de huishouding, als dienstbode dus. Deze dienstbode kost sedert de be vrijding aan de Nederlandse belasting betaler plm. ƒ35.000; voor dit bedrag heeft de echtgenote van deze hoofdoffi cier een goedkope hulp. Deze „dienst bode" veegt vloeren, doet de afwas, doet inkopen bij slager en kruidenier, serveert de tafel, helpt zelfs mee aan de vuile was en laat de hond uit. Heeft mevrouw aldus een dienstbo de voor Rijksrekening, de hoofdoffi cier heeft voor dezelfde rekening een chauffeur-monteur ten dienste van zijn particuliere auto. Een van de twee chauffêurs-monteurs, die het loods wezen te bewuster plaatse rijk is, is belast met de voortdurende zorg over en verzorging van diens auto. Hij is op zijn minst voor vijftig procent van zijn diensttijd voor de wagen van deze autoriteit in de weer. Volgens de N. R. Crt. zou een gede gen onderzoek uitwijzen, dat er op per soneelsgebied meer van deze buitenis sigheden bij deze dienst voorkomen. De vaartochten met de dienstvaartuigen, gekoppeld als deze worden aan particu liere geneugten van functionarissen van het loodswezen, gezinsleden en een rui me schare van vrienden, magen en ver wanten, kosten de Staat aan directe en indirecte extra uitgaven niet onbe langrijke sommen. Van de zijde van de Marine-voorlich tingsdienst kon men ons gisteren op deze beschuldiging nog geen commen taar geven. Ais de gesignaleerde feiten juist zouden zijn, dan zouden ze inder daad niet door de beugel kunnen, al dus onze zegsman. Waar de N. R. Crt. spreekt over „een hoofdofficier van de marine, fungerend bij het loodswezen" moet gedoeld wor den op een van de vier directeuren in de directies van het loodswezen. Advertentie Merkt U, dat U HAAR verliest? Roos is de eerste waarschuwing bij haaruitval. Misschien hebt U die eerste waarschuwing niet direct begrepen? Let dan nu goed op het volgende: als U thans haar in de kam vindt, moet U daar terstond iets tegen doen. Het is een vergissing, te denken, dat dit ver schijnsel vanzelf wel zal ophouden. Haaruitval dient onmiddellijk te wor den bestreden. Hoe? Wel, zoals talloze mensen het hebben gedaan sedert Sil- vikrin, de biologische haarvoeding, werd uitgevonden. Ga vandaag nog Silvikrin gebruiken, het van ouds be kende haargroei-preparaat, dat over de gehele wereld honderdduizenden dank bare verbruikers telt. Silvikrin kon hun weer nieuw haar geven, omdat alléén Silvikrin de 14 natuurlijke op bouwstoffen voor de haargroei in de juiste verhouding bevat; precies de juiste dosis Tryptofaan, Tyrosine, Cysti ne en nog 11 andere uit de amino- groep, welker namen U minder zullen zeggen, doch die voor hernieuwde haargroei onontbeerlijk zijn! Herstel Uw haar met Silvikrin be gin nog heden! (Van onze parlementaire redactie) Indien de Staten-Generaal het wets ontwerp tot wijziging van de Kieswet goedkeuren zullen de namen van de ver schillende partijen boven de candidaten- lijsten op de stembiljetten gaan prijken. Tevens zullen dan de verkiezingen niet op woensdag maar op vrijdag worden gehouden en zal de sluitingstijd van de stembureaux worden verlegd van vijf naar zeven uur. Tenslotte zal de vóór oorlogse toestand, waarbij er een tijd van twee maanden komt te liggen tus sen de verkiezingen voor provinciale staten en de gemeenteraden, worden hersteld. Op de herhaaldelijk in de Tweede Ka- (Van onze parlementaire redactie) In de begroting van Oorlog wijdt mi nister Staf een beschouwing aan de noodzakelijke mobiliteit der eenheden in verband met de atoomwapens. Hij verstaat onder mobiliteit echter niet de mogelijkheid om snel van het ene naar het andere punt te rijden, al kan dit wel eens noodzakelijk zijn. Te gro te aantallen voertuigen en veelsoortig heid van wapenen zijn in beginsel de grootste vijanden van mobiliteit. De gevechtseenheden moeten juist van al le niet strikt noodzakelijke aanhang ontlast worden. Het Dinsdag in het kader van de nationale BB-week te Utrecht gehouden landelijk congres voor bedrijfszelfbe scherming heeft een verheugende toe name van de belangstelling van de zij de van het bedrijfsleven voor de be scherming tegen oorlogsmoiest gede monstreerd. Ongeveer duizend perso nen namen deel aan de verhandelingen over deze materie, zodat het moeite kostte de talrijke bezoekers een plaats te verschaffen in de overvolle zaal van de Handelsbeurs, waar de instructieve inleidingen werden gehouden. Bijzondere aandacht had de verhan deling van vice-admiraal A. S. Pinke over de consequenties van het atoom gevaar voor de industrie. Hij betoog de, dat het niet mogelijk is maatrege len te nemen die een gebouw beveili- Ref>. tegen een a-explosie in de onmid dellijke omgeving. Wel kan men het personeel veilig stellen door het maken van goede schuilplaatsen. Tegen een ontploffing op twee kilometer afstand zijn wel maatregelen te nemen, die al thans een essentieel deel van het be drijf kunnen edden. Ook met het neer komen van een radioactieve neerslag moet rekening worden gehouden. Ver lichte bouw en vooral betonbouw en betonskeletbouw kunnen de veiligheid verhogen. Over de noodzaak van de bedrijfs zelfbescherming hield de heer C. M. Hage, directeur van de Lijm- en Gela- tinefabriek te Delft, een klemmend be toog, waarin hij o.m. zei, dat het be drijfsleven zich de vraag dient te stel len „wat ben ik als goed huisvader zedelijk verplicht ter bescherming van mijn personeel en bedrijf te doen?" Practische wenken over een verant woorde personele en materiële opbouw van de bedrijfszelfbescherming gaf de heer S. E. Dike, werkzaam bö de Ba taafse Petroleum Mij. Het congres werd gepresideerd door dr. L. Neher, oud-directeurgene- raal van de P.T.T. en lid van het dagelijks bestuur van de stichting B.B., die in zijn inleidend woord opmerkte, dat men nog niet klaar is met de be scherming van burgerij en bedrijven. Al is het aantal noodwachters de 160.000 gepasseerd en liggen de be schermingsplannen overal in het land gereed, de B.B. is geen statisch maar een dynamisch institu.Men moet derhalve ervoor zorgen steeds „bij" te blijven en constant de aandacht op de B.B. gevestigd houden. Des middags werden op het terrein van de PEGÜS demonstraties in het blussen van branden en het redden van slachtoffers gehouden. De administratie moet worden ver eenvoudigd, zonder dat de gevechts kracht vermindert. De beste oplossing verkrijgt men niet met constructies die veel materiaal vereisen. Toch gaan de gedachten wel uit naar een nieuw soort vervoermiddel, b.v. een gepantserd ter reinvoertuig en naar hefschroefvlieg- tuigen voor logistieke vervoeren. Vol gens de minister kan er echter nog geen concreet denkbeeld zijn over het nieuwe materiaal. Geen enkel land be schikt reeds over nieuw materiaal dat van een plaatsen de toekomstige or ganisatie zeker is. De NAVO landen moeten bepaald niet voor zich zelf nieuw materiaal gaan vaststellen, zolang het prototype nog niet bekend is. Onderlinge samenwer king acht de minister op dit Punt zeer geboden. De reorganisatie van de strijd krachten in verband met de atoomoor log betreft tevens alle eenheden en in richtingen welke het optreden van divi sies mogelijk moeten maken. Richtlij nen van SACEUR kunnen beslist niet vóór begin 1956 <p zijn vroegst ver wacht worden. Ons leger kan daar niet op vooruitlopen. In de tien jaar na de bevrijding hebben wij reeds drie reor ganisaties meegemaakt. De opbouw volgens het huidige le- gerplan is inmiddels reeds zover ge vorderd, dat in april 1956 een leger korps van vijf divisies aanwezig zal zijn. Dan is er een afgerond organisa torisch geheel, waarop een eventuele reorganisatie kan worden toegepast. In het legerkorps worden intussen reeds maatregelen genomen, die een doelmatiger optreden in een ato- misch gevecht zullen waarborgen. Minister Staf legt de nadruk op maxi male vorming van parate eenheden. Nog steeds wordt er gestudeerd op de mogelijkheid om bij een zelfde lichtings contingent te komen tot personeelswinst door ingrijpende hervorming van de divisie- en legerkorpsorganisaties. Voorts wordt in de begroting nog me degedeeld, dat voor de luchtmacht, ter bestrijding van de moderne hoog vlie gende en snelle bommenwerpers ter beschikking komen: 56 „Sabre" nacht- jagers, en 48 Hunter jagers. Tevens zijn op komst 100 Super Pipercubs en 30 heli copters. Hoewel de tiid nog niet rijp is om reeds een beslissing te nemen, welke raketten zullen worden aangeschaft, is reeds ter voorbereiding en tot instructie van het toekomstig bedieningspersoneel een bestelling geplaatst op een exem plaar van een Zwitserse afweer-raket. mer uitgesproken wens heeft de rege ring de mogelijkheid tot partij-aandui ding nader onderzocht. Hoewel dit in ons land aanmerkelijk grotere moeilijk heden met zich meebrengt dan in andere landen in verband met het ontbreken van een wettelijke status voor de par tijen is door het instellen van een re- fistratie van partijnamen tóch een mo- us gevonden. Voor de verkiezingen van de Tweede Kamer zal een perma nent geldende registratie van partij-na- men of aanduidingen worden ingesteld ter vermelding op het stembiljet, dit om misverstanden bij de kiezers te voor komen. Voor provinciale en gemeente raadsverkiezingen is zulk een permanen te registratie niet mogelijk in verband met het sterk wisselende politieke beeld in deze kleinere gemeenschappen. Daar- rom zal in deze gevallen voor elke ver kiezing opnieuw registratie noodzakelijk zijn. Wel zijn maatregelen getroffen om te voorkomen, dat een bepaalde partij misbruik maakt van de algemeen be kende aanduiding van een andere groe pering. Voor de Eerste Kamer is partij aanduiding niet nodig, daar de leden hiervan door provinciale staten worden gekozen. Verder zullen volgens het voorstel, de stembureaux niet meer tot vijf uur maar tot zeven uur geopend zijn. Dit om ver lies van arbeidsuren te voorkomen en ten gerieve van hen die hun werkzaam heden niet in hun woonplaats verrichten, zoals handelsreizigers. Met het oog ook op deze laatste groep, zullen de verkie zingen niet meer op woensdag maar op vrijdag gehouden worden. Daar de hui dige "ermün van één maand tussen pro vinciale en gemeenteraadsverkiezingen tekort is gebleken om de noodzakelijke administratie te verzorgen, zal voortaan een tussenruimte van twee maanden worden aangehouden. Dit maakte ook enkele ondergeschikte wijzigingen in de bepalingen voor de candidaatstelling noodzakelijk. Tenslotte is nog van de ge legenheid gebruik gemaakt een aantal onvolkomenheden te verbeteren. (Van onze parlementaire redacteur) Na de plechtige opening van de Sta ten-Generaal in de Ridderzaal is de Tweede Kamer gisteren voor het eerst bijeen gekomen om de begrotingsstuk ken uit handen van de minister van Fi nanciën te ontvangen. Minister Van de Kieft zette het parlementaire jaar in met een half uur te laat in de Kamer te komen. Zijn ambtenaren hadden hem verkeerde voorlichting gegeven over het aanvangsuur, zoals men kon opma ken uit zijn verontschuldiging. Toen de miljoenennota uit het beken de koffertje was gepresenteerd, hoorde de Kamer nog eens mondeling wat ook in de stukken al staat, dat de minister over de begroting maar matig optimis tisch kan zijn, ook al is de lopende dienst ongeveer in evenwicht. Een be hoedzaam financieel beleid acht hij noodzakelijk. Te Heemstede is Maandag op 80- jarige leeftijd overleden mejuffrouw Nathalie, Adrienne, Constance Crielaers. Bij haar 80e verjaardag, 16 juni j.l. memoreerden wij hoe zij de belangen van de katholieke vrouw heeft behar tigd, vooral toen zij van 1919 tot 1936 als eerste katholieke vrouw lid was van de Amsterdamse gemeenteraad. Voortgekomen uit een oud patricisch geslacht in Brabant dat zijn'zonen naar de Leuvense Universiteit zond toen „Holland" hiervoor gesloten was en dat eeuwenlang in Geertruidenberg en Heusden openbare ambten bekleedde, heeft mej. Crielaers een schone traditie voortgezet. Minister Donker kondigt in zjjn be groting van Justitie aan, dat h(j een wetsontwerp in voorbereiding heeft om de Raad voor Rechtshersel te liqui deren. In de begroting voor 1956 komt de raad reeds met een bedrag voor dat 1.200.000 lager is. De afwikkeling van de werkzaamhe den van de raad hebben in 1955 weer goede vorderingen gemaakt. De nog aanhangige eigendomsvorderingen van gedepossedeerden zullen voor 1956 zijn afgewikkeld. Het Nederlandse Beheersinstituut heeft o.m. nog een groot aantal vijan delijke vermogens te liquideren. Gistermiddag is de elf-jarige Harm Oldenburger op de verkeersweg Nieuwe Schans-Beerta onder een met koren be laden aanhangwagen geraakt, hij werd vrijwel op slag gedood. De bestuurder had van het ongeval niets gemerkt Advertentie Wij leven, als er niet even een oorlog tussen komt ten minste, in een mooi, rustig land. Telkeniare op de Derde dinsdag in septem ber luisteren wij braaf naar de Troonrede om te consta teren dat „er weer niks bij zonders in staat" en de on vermijdelijke Miljoenennota met het even onvermijdelijke miljar den-tekort slikken wij gelaten in. Het hóórt nu eenmaal zo en daarmee basta. Eigenlijk zit daar iets roerends in, in die onverzettelijke regelmaat, die ons staatkundig leven kenmerkt. Staatkundig léven, het kan ook an ders. Neem nou bijvoorbeeld Argen tinië. Perón is dan eindelijk weg, wan neer hij tenminste morgen niet wéér- keert en ik vervolgd ga worden we gens belediging van een bevriend staatshoofd. Je kunt nooit weten. Want weg is in Argentinië voor d'n drommel nog niet weg. In Nederland trouwens ook niet helemaal. Maar toch liggen de zaken hier anders dan in Argen tinië. Stél, wij zouden dr. Drees weg wil len hebben; stél, er zouden hier enige lieden rebéls worden en een revolutie willen ontketenen. Wat zouden wij dan doen? Wel, ik durf er iets liefs onder verwedden dat zij om te beginnen een comité zouden oprichten. Een comité dat ,.de verwijdering van dr. W. Drees" zou beogen. Voorzitter van het werk comité: prof. Oud. Ere-voorzitter: prof. Gerbrandy. Beschermheer: prof. Romme. Wat do'et het leger? Tja, het leger. Verdeelt het zich in twee helften, een regeringsgezind, het ander rebels? Welnee, we hébben maar één helft. Goed. Daar is het N.V.V. Rukt dat op naar Den Haag om dr. Drees in koor te smeken aan te blijven? Neen. Het weet immers zeker dat de Ouden van Dagen dat al zullen doen. Hoe echter krijgt het comité dr. Drees weg? Via regelmatige verkie zingen zeggen U en ik, als goede Ne derlandse democraten. Maar dan is het geen revolutie meer. Ha, Henk Gortzak. Kom, kom, die zit nét de Boelganin-glimlach in te studeren. Hoe, in 's hemelsnaam, werpen wij Drees omver? Ik weet het niet. En ik geloof dat bovenstaand illuster comité er geen raad mee zou weten. Want de vraag van „Hoe Drees weg", zou met een de volgende uitlokken „waaróm Drees weg". En geeft U daar maar eens een antwoord op. Drees verbannen naar Pampus. Ach gut. néé.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5