Pers en troonrede Gemakkelijke zege van ADO Bevorderaar BB. Niet veel spanning in finale van schaaktoernooi Gothenburg BROEKMAN traint hard Klaas Schenk terug van reisin Noorwegen Handbalcompetitie begonnen Vrouwen Jan Goderie Mary Kok faalt bij rekordpoging ARABESKE IN PERPER Beter een B.B. zonder oorlog, dan een oorlog zonder B.B.! WRIGLEY HOLLANDS WELVAREN? V.J WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1955 PAGINA 7 fó] „En dan zeggen ze dat ik binnen ben" Auto-ongeluk Koblet DlAAN DE GROOT in Grote Prijis der Natie® Wereldkamipioen amateur- renners geblesseerd! NEDERLANDS LIM BURG WINT IN BELGIË VAN SCHELTINGA WINT WEER HoadRosewall en Trabert krijgen aanbiedingen KAuW zuivert mond eft keel bevordert uw spijsvertering door W.H. VANEEMLANDT Hieronder volgt een kort overzicht van wat de Nederlandse pers over de Troonrede schrijft: Chronische kwalen, doch verder gezond Onder het opschrift: De patiënt maakt het goed schrijft de Tijd o.m.: Na eerste lezing van de troonrede schoot ons het gezegde te binnen: .een gelukkig volk heeft geen geschiedenis. Een welvarend volk, is men geneigd te denken, heeft geen troonrede. Het is een oppervlakkige gedachte. Want bij herhaalde lezing wordt men zich be wust van de zonderlinge inconsequen tie, welke gelegen is in al die bezorgd heid rond een zo welvarend volk. Er is iets onnatuurlijks in de bewegingloos heid, waarmede de ontwikkeling nauw lettend wordt gadegeslagen. De stem ming van deze troonrede is niet: thans is het de gunstige tijd om de rotte plekken uit te snijden, de kunstmatig heden te verwijderen en om te sane ren, wat er te saneren valt. De stem ming is veeleer: de patiënt maakt het goed, raakt hem niet aan. Zij kwalen zijn niet acuut, maar chronisch; men moet daarin berusten. Afgezien van de ze chronische kwalen is hij zo gezond als hij maar kan zijn. Men moet al leen maar nauwlettend waken tegen een acute crisis. Indien men deze troonrede ziet als een werkstuk voor één jaar, het laatste jaar van een kabinetsperiode, kan men geen ontroerint, doch wel instemming gevoelen. Mag men echter een zo korte maatstaf aanleggen in een bestel, waar bredebasiskabinetten elkander in onver anderlijke regelmaat opvolgen, ja zelfs heengezonden kabinetten onveranderd terugkeren? Indien deze troonrede nu eens niet de politiek voor één jaar uit stippelde, maar voor acht a twaalf jaar? Zou men dan zeggen; de patiënt maakt het goed? Of zou men zich toch de chronische kwalen herinneren en zeggen: haal een andere dokter? Mager proza Onder dit opschrift zegt De Maasbo de o.m., dat de Troonrede een mat en fantasieloos stuk is; de verklaring daarvoor moet niet alleen gezocht wor den in de omstandigheid dat over tal van behandelde onderwerpen op dit mo ment werkelijk geen nieuws te vertellen valt, maar evenzeer in de behoefte van het kabinet om, na de nog maar nau welijks geheelde wonden van de jongste kabinetscrisis, geen uitspraken te doen over vraagstukken, die de poli tieke hartstochten mogelijk opnieuw zouden doen ontvlammen. Met' dat al Is de kloof tussen de feestelijke poëzie van Prinsjesdag en het koninklijk proza groter dan ooit. Het mag dan enigszins begrijpelijk zijn maar bijzonder teleurstellend blijft het toch, dat het kabinet zich op zo'n po vere wijze afmaakt van onze volks vijand no. 1, de woningnood. Deze ge sel van onze tijd heeft juist de laat. Ie maanden in het brandpunt der belang stelling gestaan. Men had mogen ver wachten, dat de regering toch minstens een poging had gedaan om duidelijk te maken, dat dit een centraal punt van haar beleid zou vormen, ook nog in dit laatste jaar, en dat zij de vele woning zoekenden een hart onder de riem zou willen steken. Helaas, daar is jammer lijk weinig van terecht gekomen. Een erg leeg stuk Het ontbreken van een passage over de defensie zou de indruk kunnen wek ken, dat het betere klimaat ook in Ne derland een smeltproces veroorzaakt, aldus schrijft De Volkskrant. De toelichting op het defensie-hoofdstuk moet deze leemte opvullen. Al eerder is niet-officieel naar buiten gekomen, dat opnieuw beslist moet worden over de hoogte van de defensie-uitgaven. Op de ze weg voortgaan vraagt belangrijk meer dan 1350 miljoen. Moet het bij dat bedrag blijven dan zouden beperkingen onvermijdelijk zijn. Dit jaar kan Defen sie nog vooruit met niet-bestede gelden van vorige jaren en dat maakt het dit kabinet mogelijk om zijn tevreden stem ming in het laatste jaar niet meer met al te lastige kwesties te vertroebelen. In de passage over de woningnood trilt gelukkig nog werklust door, al is het onbegrijpelijk, dat men in andere stukken moet vinden, dat de regering een poging wil wagen om niet 65.000 maar 70.000 huizen te bouwen. Maar hoe staat het met andere zaken? Wij horen niets over een kinderbijslag voor zelfstandigen en evenmin over een noodvoorziening voor weduwen en we zen. Zo bezien is de Troonrede wel een erg leeg stuk. Het staat in het teken van het laatste jaar. Veel animo om nog groot werk aan te pakken is er kenne- hjk niet en de lastigste zaken worden al Voor het volgend kabinet gereserveerd. Veelkleurig, weinig boeiend Het Alg. Handelsblad vindt de Troon- rede efn veelkleurig, maar weinig boei end stjLa_? -'r, is een inventari- satie, doch geen program. Op economische terrein signaleert het staatsstuk -- natuurlqk de krachtige expansie. Het ministerie is blijkbaar niet zonder zorg over de steeds stijgen de invoer. Maar hiér zpn zoveel facto ren in het spel, dat het niet eenvoudig is, een volledig beeld te krijgen van de ze import-export-beweging. Stabilisatie van het kosten- en prijspeil is inder- daa'd noodzakelijk om internationaal on ze concurrentie-positie te handhaven. Gelukkig blijkt het Kabinet van zins zich zoveel mogelijk te verzetten tegen de gevreesde spiraal. Wel spreekt de re gering van een „aanzienlijk tekort aan arbeidskrachten". Maar met welke concrete middelen zij dit tekort denkt op te heffen, wordt niet vermeld. Inderdaad werpt de woningnood een wel zeer donkere schaduw op het beeld, dat het Nederlandse volksleven ver toont. Het bevolkingsaccrès benevens het grote aantal van hen, die uit In donesië terugkomen, letterlijk zoeken naar een dak boven hun hoofd, maken de situatie nog moeilijker. Wij achten het echter een tekort in deze Troonrede, dat met zeer duidelijk wordt aangege- ven, op welke wijze men Volksvijand no 1 te lijf denkt te gaan. Hier dunkt ons het feit, of het ministerie zich in het eerste of laatste jaar van zijn activi teit bevindt, volmaakt irrelevant Er zal en moet leniging koftien van de wo ningnood. Scherpere toon Het valt op, aldus Het Vrije Volk, dat de Troonrede op twee punten een scherpere toon laat horen dan verleden jaar, Woningnood wordt steeds feller als een nood gevoeld. Naarmate de oorlog verder achter ons ligt, willen wij minder genoegen nemen met het feit, dat velen nog geen woning kunnen vin den. Uit de mond van de Koningin hebben wij een dringend beroep op de volle medewerking van allen gehoord, die tot leniging van de woningnood kunnen bijdragen. De voorrang van de woning bouw wordt als dwingende eis gesteld, Raast de plicht om de productiviteit in de bouwnijverheid zo hoog mogelijk op te voeren. Het tweede punt is de Publiekrech telijke Bedrijfs Organisatie. Verleden jaar sprak de regering nog haar ver trouwen uit, dat het bedrijfsleven op korte termijn initiatieven zou ontwikke len tot het oprichten van bedrijfsschap- pen. Thans verklaart zjj deze activiteit on bevredigend te achten. Met belangstel ling wachten wij af, wat uit het even eens aangekondigde voornemen bij de regering tot krachtige bevordering der P.B.O. aan practische maatregelen zal voortkomen. Snipperwerk „Trouw", dat voor enkele onderdeler van de Troonrede de betiteling snip perwerk heeft, schrijft o.m. Aan de woningnood worden gevoel volle doch weinig moedgevende woor den gewijd. Of er moest enige moed geput kunnen worden uit de zin: „Aan gezien woningbouw de hoogste priori teit moet genieten is matiging van bouwactiviteit op elk ander gebied no dig". Maar was het niet beter en radi caler om dan maar een bouwstop met dispensatiemogelijkheid voor dat an dere gebied af te kondigen? De Troonrede is geen rots die in een politieke branding staat. De parlemen taire strijd gaat daar buitenom. Die strjjd loopt niet of althans maar betrek kelijk weinig over de actuele Regerings- politiek. Maar die strijd loopt over de vraag welke structuur onze politieke samenleving op den duur zal hebben. Dat is een strijd tussen de christelijke partijen en de V.V.D. en P.v.d.A. Schraal, maar eerlijk De Telegraaf noemt de Troonrede een schraal, doch eerlijk staatsstuk. Schraal, omdat zij in enkele kort ge formuleerde en weinig zeggende zinnen een reeks vraagstukken van groot inter nationaal en nationaal belang, die van beslissende betekenis kunnen zijn voor de toekomst van ons volk, afdoet. Eerlijk, omdat zij duidelijk de positie van deze regering in het laatste parle mentaire jaar vóór de nieuwe verkiezin gen markeert: een kabinet, dat rust be geert, de lopende zaken kalm afhandelt en zijn tijd wel zal uitdienen. Zij geeft tenminste niet de valse illusie van een krachtig en visionair beleid. Minder dan ooit bevat dit staatsstuk een program voor het komende parle mentaire jaar. Het kondigt slechts luttele concrete voornemens der re gering aan. Daarentegen is het rijk aan vage richtlijnen, die men nauwelijks als een uitstippelen van het beleid der rege ring kan beschouwen. Te veel ontbreekt daarvoor een aanwijzing hoe zij haar doeleinden denkt te verwezenlijken. Van defensie niet gerept Het Parool schrijft o.m. het volgen de: Het doet wel enigszins vreemd aan, dat van de defensie niet wordt ge rept. Zelfs het woord komt in de hele troonrede niet voor, al lijkt het voor geen tegenspraak vatbaar dat een van de moeilijkste problemen in een na bije toekomst juist gaat worden de vraag, welke consequenties de phase der glimlachende diplomatie enerzijds, de noodzaak het Westelijke front onge broken te bewaren anderzijds, moet hebben voor de Nederlandse militaire inspanning. Blijkbaar wil het kabinet, nu het aan zijn laatste ronde begint, dit hete hangijzer maar liever voor zijn opvolgers overlaten, en zelf volstaan met het lopende defensieplan af te ron den. Bij de behandeling van de begro ting van minister Staf zal hier intus sen nog wel het nodige over worden gezegd. Van de woningnood wordt terecht ge- (Van onze handbalmedewerker) Het startsein van de competitie van de r.-k. Nederlandse Handbalbond, dat ieder jaar weer door vele enthousiaste handbalbeoefenaren met trappelend ongeduld tegemoet wordt gezien, is ge geven. Weer is dus de sportieve 6trijd om de hoogste titel ontbrand. Een strijd die in tegenstelling met vorige jaren nu verdeeld is over twee diocesane klassen. Zowel district Amsterdam als district Kennemerland komen ieder met een dio cesane damesklasse uit, wat goed be schouwd neerkomt op het feit dat beide districten zich hebben teruggetrokken op hun oude stellingen van vijf jaar ge leden, toen de districten eveneens bin nen hun eigen territorium bleven. Of deze stap terug ew verbetering is om het spelpeil op een hoger niveau te kan ernstig in twijfel worden getrokken. In ieder geval zijn de reiskosten door deze indeling tot het minimum beperkt en dat is voor de verenigingen tenslotte ook wat waard. In district Kennemerland heeft Ado een gemakkelijke overwinning op het Haarlemse Tybb kunnen behalen. Hoe wel de uitslag (0-5) het niet zou ver moeden hebben de Tybb-dames niets in de melk te brokkelen gehad. De sterk gewijzigde en verjongde voorhoede mis- Advertentie Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. zegd, dat zij „een donkere schaduw" blijft werpen op ons volksleven. Niet he lemaal duidelijk is in dit verband de bedoeling van het dringende beroep, de dat wordt gedaan „op de' volle mede werking van allen, die kunnen bijdra gen tot leniging van de woningnood". Eerlijk gezegd weten wij zonder nadere toelichting niet precies wat wij met deze woorden aanmoeten. Is het een op roep aan de bouwvakarbeiders om lan ger te werken? Of aan hen, die ruim behuisd zijn om vrijwillig woonruimte beschikbaar te stellen voor woningzoe kenden? Voor een oplossing van het vraagstuk van de woningnood lijkt ons opvoering van het aantal te bouwen huizen in de praktijk van heel wat meer betekenis, al moet natuurlijk ieder middel dat tot verlichting van deze nationale nood kan leiden, van har te worden toegejuicht. Oplossing van dit aan onze volkskracht knagende vraagstuk behoort de hoogste priori teit te hebben. Advertentie Het is niet plezierig om aan een oorlog te denken en dus is het niet plezierig om aan zo iets als de B.B. te beginnen, maar als we het er over eens zijn, dat er toch wel een der gelijke organisatie moetzijn, dan zie ik helemaal niet in waarom het bij die B.B. onple zierig toe zou moeten gaan. Deze redenering is afkomstig van Jan Goderie, hoofd van de afdeling Voorlichting van de Stichting Bevordering Bescher ming Bevolking een mond vol, zegt hij zelf die haar sinds de B.B. startte in het be- Oin van 1952 een eindeloos aan tal malen heeft voorgehouden °"ra autoriteiten in besloten be- ïïï?u0en en aan het grote pu- °p vergaderingen in alle hoekdn van het land. redenering, die de Brabander Jan Goderie tekent. Hij is een zeer gemoedelijk mens, die niet van poespas houdt, maar voor een aantal za ken met eerlijk enthousiasme warm Kan lopen. Een van die zaken is gedurende vele jaren de journalistiek geweestdie hij hij een hele reeks kranten dien- de, en thans is het de B.B.waar hij zich met elan aan geeft. Toen hij aan de propaganda voor deze organisatie begon wist vrijwel niemand wat de „Bescherming Bevolking" eigenlijk inhield, laat staan, dat de afkorting bb. iemand iets zei. Ik maak me geen illusies, zegt Jan Goderie altijd: gesteld, dat er eens onverhoopt een oorlog zou komen en gesteld, aat de Bescherming Bevolking zich daarbij opmerkelijk verdienstelijk zou weren (jan zv\len er, als die oorlog voorbij is, altijd nog wel mensen zijn, die ook achteraf nog niet weten mat de B.B. is. Maar inmiddels heeft Jan Goderie het toch maar klaar Gespeeld de B.B.-gedachte m een paar jaar tijds reeds bij een zeer groot gedeelte van het Nederlandsevolk ingang te doen vinden. Men kan er op wijzen, dat de B.B.-organisatie nog 70.000 mensen meer nodig heeft aan de ruim 160.000, die zij thans omvat maar die 160.000 zijn er dan toch en het zijn geen mensen, die kunnen volstaan met voor een of an dere Vereniging een contributie te betalen: ze moeten er wat voor doen. Dat men deze medewerking heeft gekregen is stellig niet alleen de verdienste van de afdeling Voorlichting, maar hij heeft er wel een belangrijk aandeel in gehad en dat niet alleen omdat hij bekend is op vrijwel alle redactiebureaux van Nederland. Zijn grootste kracht is, dat hij wars is van officieel gedoe. De B.B. ressorteert onder het Ministerie van Binnenlandse Zaken met alle respect echter voor ambtenaren wanneer de propaganda door een ambtelijke instelling gevoerd was, dan was er van de hele Bescherming Bevolking stellig niet dat terecht gekomen, wat we thans zien. Men heeft bij de propaganda van meet af aan alle kansen gelaten voor plaatselijke initiatieven en heeft begrepen, dat het publiek op een eenvoudige manier benaderd moest worden. Jan Goderie was hiervoor de man; hij deed het gemoedelijk en huiselijk op dezelfde wijze als bij de radio, waar hij een tijdlang een rubriek „Op de praatstoel" verzorgde. Hoe men nu verder zal gaan? Het is moeilijk de mensen actief te krijgen voor iets, waarvan men zelf hoopt, dat het nooit nodig zal zijn: hulpverlening bij oorlog en rampen. Maar het is nog moeilijker als ze eenmaal tot activiteit gekomen zijn en er niet behoeft te worden opge treden, om dan toch hun interesse warm te houden. Men is dan ook steeds in de weer om de B.B. aantrekkelijk te houden. Jan Goderie beschikt hiervoor wel over de nodige fantasie. Hij was de journalist, die toen hij zijn kans schoon zag na een persconferentie met Trygve Die van diens tafel het papier griste, waarop de secretaris-generaal van de U.N.O. poppetjes had zitten tekenen, hetgeen hem een publicatie ople verde, die tot ver in het buitenland de aandacht trok. Zo heeft hij altijd wel weer nieuwe vondsten. Deze week heeft de heer Goderie het druk. Het gehele land gonst van de B B.-propaganda en de Bevorderaar van de B.B. draaft van de ene bijeenkomst naar de andere. Draven is misschien wel wat veel gezegd, want hij heeft er een wandelstok bij nodig nadat hij in Mei bij de Moer- dijkbrug een auto-ongeluk kreeg, dat hem en zijn hele gezin in het zie kenhuis bracht. Maar het elan is er nog altijd. Hij werkt met plezier aan een goede zaak. Met nog slechts één ronde te spelen hebben velen van de deelnemers aan het interzonale schaaktoernooi te Got- thenburg rustig kunnen genieten van twee vrije dagen. Voor Panno is het toernooi zelfs al afgelopen. Hij is met zijn 13 punten zeker van de derde plaats Keres hoeft slechts remise te maken met Szabo om een tweede plaats te be machtigen. Bronstein kan zelfs verlie zen; hij is nu reeds zeker van de eerste plaats. Hij moet spelen tegen Filip. De Tsjech zal minder rustig geslapen heb ben dan de zojuist genoemden. Ieder is er n.l. van overtuigd, dat Bronstein scherp op winst zal spelen tegen hem. De enige kans voor Bronstein's landge noot Ilivitsky is namelijk dat Filip ver liest. Het einde van het toernooi verloopt minder spannend dan zich aanvankelijk liet aanzien. Stonden vijf ronden gele den nog zeven spelers te dringen om een negende plaats te bemachtigen, drie van hen zijn geleidelijk aan afgevallen en er zijn nog vier over. De negende plaats wordt gedeeld door Pilnik, Spassky en Filip met 10 y2 punt. Dan komt Ilivitsky net 10 punten. Van deze spelers heeft Spassky het het ge makkelijkst. Hjj speelt met Sliwa en zal wel winnen. Pilnik heeft de witte stuk ken tegen Bisguier. Ook zijn kansen zijn uitstekend. Filip heeft echter, zoals ge zegd, met niemand minder dan Bron stein te doen. En Ilivitsky speelt met een uit vorm zijnde Fuderer. Hun kan sen zijn ongeveer gelijk. Mochten zij ge lijk eindigen op een gedeelde negende en tiende plaats dan zullen zij een twee- Toen Koblet van een wielerwedstrijd in Italië per auto terugkeerde hij zat zelf niet aan het stuur, maar lag in de auto te slapen moest de chauf feur plotseling uitwijken en botste daar bij tegen een van de tegengestelde rich ting komende vrachtauto. Door de schok werd Koblet, die achterin lag te sla pen, uit de wagen geslingerd. Hij liep verwondingen aan hals en schouder op. Daan de Groot behoort tot de uitver korenen voor de jaarlijkse, in septem ber te Parijs te houden Grote Prijs der Naties, een rit, waarvoor altijd enkele van de beste buitenlandse renners wor den uitgenodigd. De wereldkampioen op de weg ama teurs, de Italiaan Ranucci, is tijdens baanwedstrijden te Florence lelijk ten val gekomen. Hij werd naar een zieken huis vervoerd waar de doktoren vele verwondingen aan armen en benen, als mede een gekneusde schouder consta teerden. kamp moeten spelen direct na afloop van het toernooi. Het is jammer dat Najdorf zijn kan sen in de voorlaatste ronde verspeeld heeft door tegen Rabar te verliezen. Wanneer de Poolse Argentijn in de laat ste ronde niet zal winnen van Medina zal het de eerste maal zijn in zijn 25- jarige schaakcarrière, dat hij in een toernooi onder de helft blijft. Hij is overigens niet de enige, voor wie dit toernooi een grote teleurstelling geworden is. Unzicker b.v. loopt al we ken te klagen. Ook onze landgenoot Don- ner kan niet tevreden zijn met zijn re sultaat. Hij begon niet slecht met twee hard bevochten remises tegen Keres en Geiler. Hij heeft echter enige punten ver gooid met blunders. BROEKMAN serieus trainen Klaas Schenk, de ploegleider van de K.N.S.B., is dezer dagen van een zaken reis naar Noorwegen in ons land te ruggekeerd. Hij heeft van zijn verblijf in Noorwegen gebruik gemaakt om con tact te zoeken met de Noorse bond in verband met de mogelijkheid dat ook in het komend seizoen een drielanden- wedstrijd tussen Noorwegen, Zweden en Nederland, eventueel te Drontheim, op het programma wordt geplaatst. Nu het zeker is, dat van 18 tot 21 januari te Davos internationale wedstrijden wor den uitgeschreven over de vier klassie ke afstanden zonder klassement (be doeld dus als generale repetitie voor Cortina d'Ampezzo) zijn de Noren in een dwangpositie gekomen met het oog op de samenstelling van de eigen wed strijdkalender. De enige mogelijkheid is, dat deze drielandenwedstrijd op 7 en 8 januari wordt vastgesteld, maar geenszins zeker is dit nog niet. In het rapport dat Klaas Schenk zal uitbrengen aan de commissie voor het hardrijden van de K.N.S.B. zal de Ne derlandse ploegleider de kwestie aan de orde stellen, of het wenselijk is, dat Broekman, die zeer serieus traint, nog enkele weken naar Nederland komt, om aan de conditietraining op het C.I.O.S. deel te nemen. Reeds in mei is Broek man, aldus Schenk, met zijn conditie training begonnen. Elke dag, als hij van zijn werk te rugkomt, traint hij enkele uren alvo rens de avondmaaltijd te gebruiken. Het ziet er naar uit, dat Broekman zich zeer in het bijzonder voorbereidt op de 5000 meter en in tweede instan tie op de 10.000 meter, dit in verband met het feit dat de Olympische wed strijden per afstand worden gereden en niet via een klassement. De commissie voor het hardrijden zal binnenkort een beslissing nemen of men het van die zijde alsnog gewenst acht, dat Broekman voor enkele weken naar Nederland komt, met het eventuele na deel, dat men hem dan natuurlijk uit zijn werk haalt. In ieder geval is het de bedoeling, dat Broekman zich aan sluit bij de kernploeg van de bond wel ke ongeveer half december naar Ha- mar vertrekt. Overigens ligt het in de bedoeling de conditietraining in Ha- mar voort te zetten, zodat men zich niet zal beperken tot enkele uren trai ning per dag. Verder hoopt men het zo te regelen, dat enkele rijders zullen kunnen deel nemen aan de internationale wedstrij den te Davos, alvorens naar Cortina d'Ampezzo te vertrekken. te de routine om het de tegenstander ernstig moeilijk te maken. Tot aan de rust hield Tybb de aanvallen van de gasten nog goed in bedwang maar in de tweede speelhelft kwamen de goede schutterskwaliteiten van Ado pas goed aan het licht. Geleidelijk en zonder be dreiging werkte Ado aan de verdiende zege. De verdere uitslagen luiden: le kl. OG—VBO 4-7; DIS—DIO 1-1; Or. Wit— Adelbert 5-5. 2e kl. A.: v. NispenConcordia 2-1; IEV—HBC 2-2; B.: Velsen—DIS II 2-2; ADO II—HSV 2-2. 3e kl. VBO II—AOG n 3-4. Jun. 1A.: VBOAdelbert 2-0; DIO Or. Wit 5-3; B.: Velsen Tybb 3-12. Jun. 2 A.: v. NispenConcordia 4-2; Tybb bLeonidas 2-5; B-: DISADO b 0-5; Or. Wit b—AOG c 8-1. Mary Kok heeft dinsdagavond in Ko penhagen een vergeefse poging gedaan om het wereldrecord over 400 meter vrjje slag, dat sedert 1940 op naam staat van de Deense zwemster Ragnhild Hve- ger met een tijd van 5 min. 0,1 sec., te verbeteren. De afstand betekende 16 banen van 25 mete,r maar Mary Kok verhoogde het tempo niet op de laatste twee ba nen, kennelijk in de mening verkerend, dat zij pas 300 meter had afgelegd, in plaats van 350 meter. Van een eind spurt was niets tc bemerken en deze vergissing heeft het meisje vele kost bare seconden gekost. Voor haar werd een tijd van 5 min. 9 sec. afgedrukt, waarmee zij de eerste plaats in de be treffende wedstrijd bezette. De 100 meter vlinderslag leverde eveneens een overwinning voor Mary Kok op in de voor haar matige tijd van 1 min. 18,9 sec. Trouwens, in alle num mers, waaraan de Nederlandse meis jes deelnamen, behaalden zij een zege. Ada de Haan tikte als eerste aan op de 200 meter schoolslag in 2 min. 58,8 sec, terwijl Jopie van Alphen in een tijd van 1 min. 14,7 sec. de 100 meter rugslag won. Het Limburgs voetbalelftal heeft te Hasselt een overwinning van 30 be haald op het elftal van Belgisch Lim burg. Gedurende de gehele ontmoeting heeft het elftal van Nederlands Lim burg een meerderheid gehad. Na 17 minuten gaf Appel een voortreffelijke pass naar linksbinnen Rutten (Roda Sport), die de Belgische doelman het nakijken gaf. Appel profiteerde een kwartier later van een fout van stop- perspil Herman en liet het tweede doelpunt noteren. In de tweede helft hebben de Belgen getracht de achterstand in te halen, maar het spelbeeld bleef hetzelfde als voor de rust. Een kwartier voor het ein de gaf rechtsbuiten Adang (Rapid) een keurige voorzet, welke door Rutten op nieuw kon worden l>enut. In de tweede ronde van het schaak toernooi te Kapfenberg heeft Van Schel- tinga van Weghofer gewonnen. Na de derde ronde heeft Robatsch de leiding met 3 punten, gevolgd door Van Schel- tinga en Troeger, beiden met 2y, punt. Jack Kramer, de bekende tennispro- motor heeft Hoad (Australië), Rosewall (Australië) en Trabert (V.S.) aanbie dingen gedaan om professional te wor den. Kramer wil een nieuw tenniscircus samenstellen. Advertentie heerlijk - verfrissend 86 En vertelt u mij nu alstublieft hoe het verder is ge gaan met Helmstra! Ik weet dat u hem zelf in Delden bent gaan halen, maar de rest heeft mij veertien dagen lang niet met rust gelaten Van Houthem stopte een pijp en zag met genoegen, dat Staring naar zijn oude tabaksdoos greep, die met een asbak bij hem op het bed lag. „Ik vond hem ingesloten bij de Rijkspolitie in Stad Delden," begon de commissaris, toen zpn pup goed op gang was gekomen. „Blijkbaar begreep hij dat de kous voor hem af was, want hij gedroeg zich erg bedaard toen ik hem overnam. Met de handen op de rug geboeid en de enkels vlak tegen elkaar in de ketting, heb ik hem in de auto gezet en ben ik met hem naar de Weteringschans gereden. Toen hij de cel instapte vroeg hij om inkt en papier. Hij wilde zijn bekentenis schrijven. De Officier had er geen bezwaar tegen. Hier," Van Houthem stak de hand in zijn aktentas en nam daaruit een aantal dichtbeschreven vellen, „heb ik het verhaal. Ze vonden het de volgende morgen voor hem op het tafeltje in de cel liggen." Een ogenblik staarde de commissaris zwijgend naar de slordige balcons van de huizen in de ach terliggende straat, waar vaders, moeders en kin deren luidruchtig van de avondkoelte genoten. Toen zei hij effen: „Helmstra was dood. Eén van de gouden man chetknopen in zijn overhemd was een doosje, dat opengeschroefd kon worden. Daarin bewaarde hij de versnapering. Een sterke verbinding van digitalis, zegt de dokter. HiJ moet er in een paar seconden uit zijn geweest." Weer bleef het even stil. „Ik moet je zeggen dat het mij een pak van het hart was. Mensen zoals hij zijn altijd gevaarlijk en pas veilig opgeborgen, wanneer ze onder zes voet aarde liggen. Tenminstezo zie ik het! Zijn beken tenis betreft eigenlijk alleen het motief voor de af rekening met Mikailian. Verder is ze in hoofdzaak autobiografie. Over zijn medeplichtigen, onder wie de opgehangen Ouwe Arie, zegt hij maar heel wei nigIntussen weten we vrij zeker, dat Helmstra Telsinger moet hebben gelikwideerd. In zijn zakmes vonden we vezels van de hennep, afkomstig uit het touw, waaraan Ouwe Arie bungelde. Dat is mi croscopisch vastgesteldHet lijkt me het beste, wanneer ik je zijn verhaal voorlees. Ik heb dat ge krabbel nu voldoende onder het oog gehad, om er zonder veel moeite uit te kunnen komenDaar gaat-ie dan: Nog steeds is het mij een raadsel, welke fout ik heb begaan bij de perfect opgezette zelfmoord van Tigran Mikailian! Ben ik te oud geworden voor een dergelijke eenvoudige onderneming, waarvoor ik vroeger geen hand zou hebben omgedraaid of ben ik verraden, vóór ik maatregelen had kunnen nemen om de misdadigers, die men in zo'n geval nu een maal moet gebruiken, voor goed het zwijgen op te leggen? Of is het waar, dat de Amsterdamse re cherche werkelijk eeir keurcorps zou zijn en heeft die commissaris, met het gezicht van een brave rente nier uit de vorige eeuw, op eigen benen de zaak opgelost? Het gaat me werkelijk ter harte, dat ik dit pro bleem onopgelost zal moeten meenemen in het on bekende. Want ik houd niet van vragen, waarop ik het antwoord moet schuldig blijven. Die karakter trek om alles te willen verklaren, om niet tevreden te zijn met de gewone dingen van alledag voor zoete koek aan te nemen, maar om mijn intellect te stellen tegenover dat van de wereld, heeft de koers van mijn hele leven bepaald. Zo lang ik mij herinneren kan, was het mij een gruwel mij gebonden te voelen aan dezelfde plaats en steeds was ik vervuld van plannen voor nieuwe ondernemingen, avontuurlijke reizen en ontdekkin gen. Reeds als kleine jongen bestond er voor mij geen opwindender genot dan er op uit te trekken, het lokkende, vreemde tegemoet. Mijn vader was gezagvoerder van een kleine kustvaarder, die de Oostzeehavens aandeed. Hij begreep mijn rusteloos heid en nam mij al vroeg mee naar zee in de school- vacanties. Ik raakte daardoor vertrouwd met het bestaan van andere volken, die evenals het Neder landse, een eigen karakter, een eigen taal, eigen ambities en gewoonten bezitten. Omdat ik intelli gent was, kon ik al spoedig aan kleine bijzonderheden een Zweed van een Fin, een Rus van een Balt, een Duitser van een Deen onderscheiden, zelfs al gebruikten zij niet hun eigen taal. Nog voor mijn tiende jaar, kreeg ik kijk op de verschillende gedra gingen van de bewoners rond het Oostzeegebied. Ik kon hun uitdrukkingswijze onder bepaalde om standigheden goed imiteren en vermaakte mijn vader en de bemanning met het nabootsen van vogels van diverse pluimage, die in en om de havens aan de kost komen. Gaandeweg trok het mijn aandacht, dat er vaak vreemdelingen aan boord kwamen, die niets te ma ken hadden met schip of lading. Zij sloten zich met vader in de kapiteinshut op, lieten zich zo min mogelijk aan dek zien en kwamen bij voorkeur 's avonds laat of 's nachts. Als ik vader vroeg wat ze kwamen doen, kreeg ik ontwijkende ant woorden. Op een dag begon hij uit zichzelf over het on derwerp, dat ik als taboe was gaan beschouwen. Hij sprak over de belangen, die grote mogendheden heb ben bij het grondig kennen van elkanders potentieel op elk gebied en over de geraffineerde wijzen, waar op speciaal opgeleide deskundigen kracht en zwakte van de tegenstanders opspoorden en bestudeerden. Hij beschreef het avontuurlijke leven van moedige mannen, die in vijandelijk gebied geheimen trachtten te doorgronden om die tegen hoge prijs aan belang hebbenden te verkopen. Hij legde er de nadruk op, dat de veiligheid van die lieden uitsluitend afhing van de wijze waarop zij elk denkbaar gevaar het hoofd wisten te bieden en doordrong mij van de noodzaak, die voor hen bestond zich grondig voor te bereiden, fysiek en geestelijk, op de uitvoering van hun, uitzonderlijk hoge eisen stellende, beroep. Ik heb je een paar jaar gadegeslagen. Tjeerd, eindigde hij, en ik geloof dat jij uit het hout bent gesneden, dat bestand zou zijn tegen de eisen. Mis schien zal ik je voor een paar jaar in handen geven van iemand, die de grootmeester is geweest in het beroep, waarover ik sprak. Hij zal beter dan ik in staat zijn te beoordelen of er iets van Je te maken is. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7