Het raadselvanTuaim Mor_^ „Indonesië gerust over de strijd om Irian in de Y.N." Heeft prins Rainier trouwplannen Gr/c de Moorman, Tandheelkundige vorming voor artsen aan gèm. universiteit I K.O.Y. tegen motie-Tendelo K ru iswoordraadse l van vrouw Boyer de Latour met nieuwe instructies terug in Marokko Toch verbetering van de betrekkingen met Nederland Nieuw incident bij Gaza Australisch plan voor kunstmatige aardbevingen Wederom arrestatie van controleur Adres aan K. V.P. Tweede-Kamerfractie Tien stamhoofden seggen Ben Arafa steun toe tegen Franse plannen Rusland behoudt Japanse eilanden S» tSSSS&Zj<«8»; DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1955 PAGINA MINISTER ANAK AGUNG; Israëliërs dringen door in gedemilitariseerde zone MASSALE AUDIëNTIE VAN DE H. VADER Tienduizend sportlieden op St. Pietersplein Zwaar huisarrest voor Kardinaal Mindszenty Laat Moskou zes Duitse oorlogsmisdadigers vrij? De cacaobonenzwendel in Amsterdamse haven Gala-première Guitry's Napoleonfilm Tegen advies van B. en W. van Amsterdam Russen zagen in Wenen collectie juwelen en munten over het hoofd Conferentie over de radio-tel efonie Huidig S.O.S.-systeem komt op de helling 8 9 10 11 Oplossing- van Woensdag Positie gelijk aan die van een ongehuwde IN AFVOERBUIS MEEGEZOGEN Angstig avontuur van jongen Khroesjtsjev verbolgen over houding van Tokio I'CA.O.-conferentie geslaagd Courses Duindigt Prins Rainier III, de ongehuwde heer ser van het kleine prinsdom Monaco, reist binnenkort per vliegtuig naar Ame rika. Een stroom van romantische ge ruchten vergezelt hem. Een er van ver bindt zijn naam met die van de Ameri kaanse filmster Grace Kelly. In elk geval fluisteren zijn 11.000 onderdanen dat er wel eens een huwelijksbootje aan te pas zou kunnen komen. Autoriteiten in Monte Carlo zeiden vandaag, dat de 32-jarige prins zijn aan zee gelegen kasteel zal verlaten na de nationale feestdag van Monaco, op 19 November a.s. Wanneer hij gaat zullen de inwoners van Monaco angstig op zijn gang letten, want hij is de man die de Franse be lastinggaarders van hun deur kan hou den. Op het ogenblik betalen de Mone- gasken geen inkomstenbelasting cn leven zij in gelukkige onafhankelijkheid, ge steund door de speeltafels van Monte Carlo. Maar tenzij de prins huwt en een nakomelingschap krijgt, vervalt het prinsdom aan Frankrijk en daarmee aan de belastinggaarder. En daarom heeft In Monaco iedereen extra belang stelling voor de koninklijke roman- ces Volgens de jongste geruchten heeft de prins dus belangstelling opgevat voor miss Kelly, toen zij onlangs aan de Rivièra filmde in Alfred Hitchcock's „To catch a thief". Art Buchwald, die een eigen rubriek in de New York Herald Tribune heeft, schreef vandaag dat de prins de vurige wens te kennen heeft gegeven haar weer te ontmoeten en dat hij zijn Ameri kaanse reis projecteert in de hoop hun kennismaking te kunnen hernieuwen. Intussen hebben kille financiële win den om het koninklijk paleis geblazen, waarbij mislukte manipulaties op het ge bied van de commerciële televisie bijna een ramp hebben veroorzaakt voor de bank van Monte Carlo, die als onspring- baar werd beschouwd. Niemand heeft nog de mening van miss Kelly over deze zaak gehoord, maar in Monaco wordt intussen ijverig geduimd. In het gebied van Gaza is het opnieuw tot incidenten gekomen. Het hoofd kwartier van de bestandscommissie der V.N. in Palestina heeft in een commu niqué medegedeeld, dat een groep van 70 Israëliërs, woensdagochtend de gede militariseerde zone van El Auja in het gebied van Gaza is binnengedrongen, de zetel van het hoofdkwartier van de mengde, bestandscommissie heeft be zet en het Israëlische personeel gevan gen heeft genomen. De aanwezige Egyptenaren. van wie er een gewond was, mochten naar Egypte terugkeren. Generaal Burns, het hoofd van de bestandscommissie heeft een protest ge richt tot het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken en terugtrekking van de Israëlische troepen geeist. Gene raal Burns, die een voorgenomen be zoek aan Cairo heeft afgelast, heeft ook terstond een rapport gezonden aan de secretaris-generaal van de v .N. Egypte heeft de Israëlische actie een flagrante schending van de m 1949 gesloten wapenstilstand tussen Egypte en Israël genoemd. Israël heeft evenwel verklaard dat het hiertoe is overge gaan in verband met twee illegaal ge legen Egyptische posten in het gebied en omdat de Egyptenaren grensaan- duidingen hadden vernield. Israël heeft op het protest van gene raal Burns geantwoord dat de troepen zullen worden teruggenomen als Egypte zijn strijdkrachten terugtrekt en belooft., zich niet langer aan grensborden te vergrijpen. 9 oktober zal Z. H. de Paus zich in de morgenuren vanuit zijn zomerresi dentie Castelgandolfo naar Rome be geven om aan honderdduizend leden van het sportcentrum van de Italiaanse Katholieke Actie, die 8 en 9 oktober sportmanifestaties te Rome zullen hou den, een massa-audiëntie op het St. Pie tersplein verlenen. De atleten zullen in sporttenue in optocht dwars door Rome naar het St. Pietersplein trekken, waar zich ook vertegenwordigers van rege ring en parlement, leiders van de ver schillende Italiaanse sportfederaties en topfiguren uit de Italiaanse sportwe reld verzamelen zullen. Kardinaal Mindszenty, primaat van Hongarije, staat onder huisarrest in het Hongaarse dorpje Puspok Szent Laszlo en hij geniet daar even weinig vrijheid als wanneer hij »rmeel in de gevange nis was gebleven. Dit is meegedeeld door dr. Bela Fabian, bestuurslid van de Hongaarse raad, een organisatie van Hongaarse emigranten in Amerika. Zijn' mededeling vormt een antwoord aan prof. F. Allessandrini, die zich vorige week in een hoofdartikel in de Osser- vatore Romano heeft afgevraagd, of er eigenlijk wel iets waar is van de be wering van de Hongaarse autoriteiten, dat kardinaal Mindszenty zou zijn vrij gelaten. Volgens dr. Fabian mag nie mand zonder speciaal verlof tot de kar dinaal worden toegelaten. (KNP) De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Anak Agung gde Agung, is gisteren per vliegtuig naar New York vertrokken, waar hij de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties zal bijwonen. Hij is voorzitter van de Indo nesische delegatie. Vice-voorzitter is dr. Abu Hanifah en tweede vice-voorzitter mr. Sudjarwo Tjondronegoro. Voor zijn vertrek zei minister Anak Agung, dat zijn regering voorbereidingen heeft ge troffen. waardoor de delegatie naar de Algemene Vergadering de strjjd om West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) met een gerust hart tegemoet kan zien. „In andere kwesties zal de delegatie steeds een bijdrage leveren tot vermin dering van de spanningen in de wereld, overeenkomstig de actieve politiek van zelfstandigheid, die gericht is op de wereldvrede", aldus de Indonesische mi nister. Hij hoopte de samenwerking met de Afrikaanse en Aziatische landen in New York verder te verstevigen. Een woordvoerder van de Indonesi sche regering verklaarde in Djakar ta, dat „de eventuele debatten over West-Irian in de Verenigde Naties in geen fnkel opzicht invloed hebben op het streven van de Indonesische re gering naar het bestendigen van de wereldvrede en het zoeken naar ver betering in de betrekkingen met Ne derland, die de li- tste jaren inderdaad zeer verslechterd zijn." De woordvoerder leverde commen taar op berichten, dat aan Nederlandse zijde de wen- bestaat om een debat over westelijk Nieuw-Guinea in de Alge mene Vergadering te vermijden, zulks temeer, omdat de Indonesische resolutie vorig jaar al is verworpen. De Indone sische delegatie, aldus de woordvoerder, heeft vorig jaar niet gefaald, of het zou moeten zijn. dat zij er niet in geslaagd is om tweederde van het aantal stem men in de Algemene Vergadering te verwerven. Van bittere gevoelens jegens Indone sië in Australië had de woordvoerder niets bespeurd, wel in Nederland. Maar dit laatste was te begrijpen, omdat „voor Nederland het gevaar dreigt, dat het zijn bevoorrechte koloniale positie in het oosten op korte termijn zal moeten opgeven. De tijd schrijdt gestadig voort en de Nederlandse regering en het Ne derlandse volk zullen het onvermijdelijk, vroeg of laat, onder ogen moeten zien", aldus de woordvoerder in Djakarta. In diplomatieke kringen te Moskou verneemt U.P., dat de Russische rege ring mogelijk alle zes Duitse oorlogs misdadigers op het hoogste niveau, die nog in de gevangenis van Spandau wor den vastgehouden, zullen vrijlaten of met de vrijlating zullen instemmen zo als door de drie Westerse mogendhe den werd voorgesteld. Het wordt zeker niet voor onmogelijk gehouden dat enkele van de zes vroegere Nazi's zullen worden vrijgelaten. Volgens het Japanse dagblad „Asahl" heeft de Australische prof. E. E. Bullen een geheim plan gelanceerd om tijdens het Internationaal Geofysisch Jaar op vier punten in de wereld atoomontplof fingen te veroorzaken, n.l. in de Ver enigde Staten, Rusland, nabij Australië en in de Stille Oceaan. De bedoeling van dit plan is om meer te weien te komen over het verschijnsel van de aardbevingen. Seismologen over de gehele wereld zouden de trillingen, die door de ont ploffingen worden veroorzaakt, moeten meten en hun gegevens onderling ver gelijken, opdat de kennis over de struc tuur van de aardkorst, het gedrag van aardbevingen en eventuele bescher mingsmaatregelen kan worden uitge breid. Prof. Bullen is voorzitter van de seis mologische afdeling van de Internatio nale Geodetische en Geofysische Unie. Hij heeft zijn plan voorgelegd aan de vice-voorzitters van zijn afdeling in Amerika, Rusland, Japan, Engeland en Zwitserland en hun verzocht er met andere geleerden over te spreken en voorstellen te doen, opdat de atoom ontploffingen geen schade opleveren voor de bewoners van de betrokken gebieden. (U.P.). (Van een verslaggever) In de diefstallenaffaire van cacaobo nen die in de Amsterdamse haven sinds anderhalf jaar bezig is en die onlangs voor een groot deel aan het licht geko men is, heeft de Rijkspolitie te Water dinsdag een nieuwe arrestatie verricht. Zij heeft de controleur R. in verzeker de bewaring gesteld. Hjj zou een groot aandeel hebben gehad in de verduiste ring van verschillende partijen cacaobo nen die naar een vertegenwoordiger in Diemen werden gebracht, de hoofdper soon in deze zwendel waarmee een be drag van ongeveer 600.000 gulden ge moeid is. De controleur zou namelijk bij het uitladen der partijen en het ne men van monsters vele zakken cacao bonen hebben achter gehouden en aan de vertegenwoordiger hebben geleverd. In deze omvangrijke affaire zijn tot dusverre dertien personen aangehou den. Vier van hen zitten al enige tijd in voorlopig arrest. De anderen zijn voor lopig op vrjje voeten gesteld. Over het lot van de dinsdag gearresteerde con troleur zal in eerste instantie de officier van justitie beschikken. Het onderzoek wordt onder de leiding vai, de majoor der l.'jkspolitie te Water, de heer H. Waakop P.eijers, voortgezet. Onder patronage van de Franse zaak gelastigde, graaf Ch. de Bartillat, zal Donderdagavond 6 oktober in het City theater te Amsterdam de galapremière worden gegevën van de Napoleon-film van Sacha Guitry. 23 Met kloppend hart wacht Eric op de komst van zijn achtervolgers. Plotseling houdt het gekraak en het geritsel in de struiken op. „Hij kan niet ver zijn", hoort hij Saran grommen. Onder die bramenstruiken mis schien." moppert de hoofdman. Saran lacht schamper, „alleen een dwaas zcu daarin willen doordringen. Die scherpe doornen steken als messen." De Noorman ondervindt de waarheid van deze opmerking aan den lijve. Maar de geseling van een heel braambos is toch nog te verkiezen boven een van Saran's dodelijke pijlen en hij slaakt een zucht van verlichting als Saran zegt: „Kom wij verspillen hier kostbare tijd." De twee mannen verwijderen zich en zodra hij zich veilig waant kruipt Eric pijnlijk uit zijn schuilplaats en rent gebukt in tegenovergestelde richting weg. In de opwinding van de vlucht heeft hij echter geen moment meer aan de twee krijgers gedacht, die door Saran met de twee paarden het bos waren in gestuurd. De twee krijgers, opmerkzaam gemaakt door de verwarde ge luiden in het bos, zijn op onderzoek uitgegaan en als Eric plotseling hun aanwezigheid bemerkt is het helaas al te laat om een goed heenkomen te zoeken. De voorste krijger slaakt een waarschuwende kreet, waarop Sa ran en zijn metgezel haastig komen toelopen. Wanhopig probeert de Noor man de knellende banden om zijn polsen los te rukken. Maar voor de twee krijgers drie passen in zijn richting hebben kunnen doen, snorren hen twee pijlen tegemoet. Bliksemsnel ter zijde springend weet de een de pijl nog t ontgaan, maar de tweede is minder gelukkig. Vol afgrijzen ziet Eric deze krijger - de derde - onder Saran's moordend schot vallen. „Ditdit is het werk van een waanzinnige", stamelt hij. (Van een verslaggever) Tegen het advies van B. en W. in heeft de gemeenteraad van Amster dam woensdagavond met 20 tegen 19 stemmen (vóór P.v.d.A. en C.P.N.) een motie van het P.v.d.A.-raadslid dr. Sa jet aangenomen, waarin geconstateerd wordt, dat de totstandkoming van een tandheelkundige vorming voor artsen aan de universiteit van Amsterdam in het belang van de ontwikkeling van de volksgezondheid c van de ontwikkeling van de universiteit moet worden ge acht, B. en W. worden uitgenodigd de ze voorziening te betrekken in het ka der van de verschillende voor de uit breiding van de universiteit in overwe ging te ne.en maatregelen. Het aanvankelijk door dr. Sajet reeds in 1952 ingediende voorstel beoogde de instelling van een volledige tandarts opleiding. Dit stuitte echter op een ge decideerde afwijzing door B. en W., die zulks bij de huidige overbelasting van de medische faculteit een onmogelijk heid achtten. De commissie van advies inzake voorkoming van tandbederf sloot zich hierbij aan, doch drong wel aan op de stichting van een wetenschappelijk centrum voor preventieve tandheelkun de, dat aan een beperkt aantal artsen, ongeveer 25 per jaar, de gelegenheid zou biedc.i zich,in de mondheelkunde te bekwamen. Deze „mondartsen" of „specialist-stomatologen" zouden een volledige t-ndartsenbevoegdheid heb ben. Ook dit werd door B. en W. afge wezen op grond van het feit dat dit centrum slechts een betrekkelijk gerin ge winst aan tandartsen zou opleveren vergeleken met de hoge kosten die daaraan verbonden zouden zijn. De indiener van de motie dr. Sajet wees tijdens de discussie op het gerin ge aantal tandartsen in Nederland ver- ertegenwoordigers van de Nederlandse pers hebben op „Prinsjesdag 1955" onder auspiciën van het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen Nederland, in het gevolg van twee lieftallige druivenmeisjes van het Westlavd, een uitstapje ge maakt. De tocht voerde naar Poeldijk, waar de journalisten de druivenschoonheden dapper hielpen met het plukken van druiven, welke zij later hielpen verdelen onder de bewonertjes van twee weeshuizen in de Residentie, die aldus wel een zeer schone Prinsjesdag beleefden. Een Weense professor, verarmd door de oorlog heeft met grote verbazing en vreugde zijn kostbare particuliere bezittingen teruggevonden in een villa, waar hij vroeger heeft gewoond, maar die sinds het einde van de oorlog door de Russische commandant van de voor stad Moedling is gebruikt. Zodra de laatste Russische soldaten Wenen verlaten hadden, spoedde profes sor Herbert Franz zich naar zijn oude villa. Hij begon te graven in zijn kelder, in de verwachting dat de Russen in die tien jaar zijn collectie gouden munten en zijn familiejuwelen, tezamen een 500.000 schillingw aard, wel ontdekt zou den hebben. Maar dat bleek gelukkig voor de professor niet het geval te zijn, hoe wel twee jaar geleden wel in de kelder gegraven was om een gesprongen water leidingbuis te herstellen. De schat bleek ongeschonden te zijn. (U.P.) De politie van het Duitse stadje Lindau "heeft een 24-jarige Duitser gearresteerd, naar wie de Amsterdamse recherche reeds sinds mei zocht. Zijn aanhouding was eveneens door de Interpol gevraagd. De Duitser had in Brabant een aantal autodiefstallen gepleegd, in Amsterdam zou hij fototoestellen hebben gestolen en in Utrecht fietsen. Hij was illegaal de grens van Duitsland overgestoken en droeg op het moment van zijn arrestatie wapens bij zich. Naar aanleiding van de interpellatie van mej. Tendelo (P.v.d.A.) in de Twee de Kamer inzake het in functie blijven van de gehuwde ambtenares en haar daaropvolgende motie heeft het be stuur van het Katholiek Onderwijs Ver bond er bij de Tweede Kamerfractie der K.V.P. op aangedrongen deze motie niet te steunen. In een kortelings ge houden bestuursvergadering van het K.O.V. is met vrijwel algemene stem men vastgehouden aan het standpunt dat de bepalingen in de L.O.-wet be treffende de gehuwde onderwijzeres gehandhaafd moeten blijven. Het K.O.V. vreest dat na een eventuele aanneming van de motie-Tendelo ook de onderhavige bepalingen in de L.O.- wet t.z.t. zullen worden geschrapt. Bo vendien verzet het zich ook tegen een weglating van deze bepalingen uit het wetsontwerp dat op het ogenblik in de Tweede Kamer inzake het kleuteron derwijs aan de orde is. Het bestuur van het K.O.V. meent op gronden van sociale en economische aard, dat de gehuwde onderwijzeres niet blijvend in de school moet wor den toegelaten. Daarnaast heeft het K.O.V. in het verleden gezien, dat. wanneer geen wettelijke bepalingen hieromtrent bestaan, de ongehuwde jonge onderwijzeressen en onderwij zers de dupe worden van het ontbre ken van deze voorschriften. De huidi ge situatie wordt door het K.O.V.-be- stuur gezien als nood-situatie, waarin ook nood-maatregelen op hun plaats zijn. Het K.O.V.-bestuur meent even eens, dat deze zaak voor het openbare en het bijzondere onderwijs op gelijke wijze moet worden geregeld. Wanneer de wettelijke bepalingen hierover ver vallen, zal het mogelijk zijn, dat in christelijke en misschien ook in ka tholieke scholen de gehuwde onderwij zeres niet wordt toegelaten, maar zij zal bij het openbare onderwijs alge meen haar plaats gaan innemen. Ook dit vindt het bestuur van het K.O.V. niet wenselijk. Ter illustratie wijst het K.O.V. er op, dat 60 pet. der gehuwde vrouwen werk zaam is in het openbare onderwijs, dat ruim 28 pet. der leerlingen omvat. 16 januari 1955 waren resp. bij het open bare, het protestants-christelijke en het R.K. onderwijs werkzaam 749, 277 en 315 gehuwde vrouwen. Behalve dit adres aan de Tweede Kamer-fractie van de #K.V.P. heeft het Katholieke Onderwijzers Verbond in verband met de behandeling van de motie van mej. Tendelo aan de Tweede Kamer het volgende telegram gericht: „Bestuur Katholieke Onderwijzers Verbond, sprekende namens meer dan 20.000 katholieke onderwijzers en onder wijzeressen, vraagt met nadruk de mo tie van mej. Tendelo inzake de gehuw de ambtenares niet te aanvaarden." geleken met de omliggende landen. Al leen in Italië, Spanje en Turkije is de situatie slechter. De tegenstemmende fracties (K.V.P.V.V.D. en Prot. Chr.) verklaarden geen behoefte te gevoelen de universiteit een opleiding op te drin gen waarom zj, zelf nooit verzocht heeft. Mr. van Rij (Prot. Chr.) stelde mede in verband met de reeds in 1946 door het Rijk geuite wens tot uitbrei ding van de tandartsopleidingen, vooi om de presidia der vijf universitei ten over deze zaak te laten rapporte ren. Dit denkbeeld werd door de wet houder van Onderwijs mr. De Roos gaarne overgenomen. Hij drong er bij de raad krachtig op aan de gehele zaak te laten rusten totdat allereerst dé zeer grote vernieuwingsproblemen, waar voor de Gemeentelijke Universiteit zich de komende jaren ziet gesteld, tot een goed einde zouden zij- gebracht. Niettemin heeft de raad dus tot de oprichting van het researchcentrum besloten, al laat de bewoording van .de motie aan B. en W. een zeer grote be wegingsvrijheid. Te Gothenburg is een conferentie be legd van de „Baltic and Northsea Radio telephone Conference" (B.N.R.C.), met deelneming van 100 gedelegeerden uit België, Nederland, Denemarken, Finland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Ierland; IJsland, Noorwegen, Polen, Sovjet-Rus land, Oost- en West-Duitsland en Zwe den. De Verenigde Staten hebben en kele waarnemers gezonden. Op deze conferentie wil men conven ties opstellen voor de veiligheid ter zee door middel van radio-telefonie. Men wil een geheel nieuw systeem ontwik kelen in geval van ongelukken en scheepsrampen. Het huidige S.O.S.- systeem in morsetekens heeft vele ge breken. Dikwijls zijn er vele storingen door interrupties van andere stations. Ook zal er een gedachtenwisseling worden gevoerd over de berichtgeving tussen de diverse reddingsposten van de verscheidene landen. (A.N.P.) to <3 HORIZONTAAL: 1. wordt door het - K.N.M.I. uitgege ven zintuig 3. lugubere monnik aan het Czaris- tische hof OM 4. voortrekker (afk.) kort schouder- manteltje 5. pus Soc. Econ. m. Raad 6. pausennaam bedankt (Frans) 7. geluid van varken hoogduits (afk.) 8. marterachtig roofdier (mv) en anderen 9. Chin, afstands maat plaats in Belg Ardennen 10. ijzerhoudende aarde Q\ lastschip 11. hij die erft VERTICAAL: 1. ruggegraat 2. oplettendheid 3. priem sufferige vrouw noot 4. vlugge veerkracht 5. familielid reservaties re- servandis (afk.) klaar 6. stekelig dier Nederlandse zeeschilder (overl. 1915) 7. ronddraaien Eisenhpwer 8. ingenieur de onbekende (afk.) 9. kegelvormig papegaai 10. voermansroep nederbuigen 11. Duitse stad dagtekening HORIZONTAAL: I. dd; 3. Is; 5. rit; 7. pet; 8. ea; 10. ri; II. ei; 13. partij; 17. om; 18. os; 19. rei; 20. sr; 21. st.; 22. halle; 2. ka; 26. ma; 27. te; 29. aar; 31. pan; 33. mm; 34, sa. VERTICAAL: 1. drie; 2. di; 3. le. 4. stem; 6. te; 7' pi; 9. ap; 10. rij; 12.' lot; 14. ara; 15. rel; 16. til; 17. ork; 21. stam; 22. ha; 23. ot; 25. anna; 26. mr; 28. op; 30. m; 32. as. (Van onze correspondent) Op de woensdag te Utrecht gehouden accountantsdag heeft mr. D. de Baan, inspecteur van 's Rijks Belastingen te Rotterdam, een inleiding gehouden over de handelingsbekwaamheid van de ge huwde vrouw. Uitgangspunt daarbij was het aanhangige wetsontwerp tot ophef fing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw. Marokkanen en Franse kolonisten wachten met spanning af, wat de eer ste maatregel zal zyn van generaal Boyer de Latour, de Franse resident- generaal in Marokko, die gisteravond met gedetailleerde instructies van zijn regering uit Par^s in Rabat is aange komen. De instructies die generaal De Latour heeft meegekregen van premier Faure maken een eind aan een uitstel van negen dagen by de uitvoering van het plan voor een nieuwe koers" in Marokko. Generaal De Latour moet in Marok ko een derde lid kiezen voor de regent- schapsraad die het bestuur zal moeten overnemen van sultan Ben Arafa. Hij zal voorts een datum moeten vaststel len voor het vertrek van de sultan uit Marokko en in samenwerking met de regentschapsraad de eerste geheel Ma rokkaanse regering moeten samenstel len. De belangstelling in Marokko gaat vooral uit naar het tweede deel van De Latour's opdracht. Véle Franse koloms ten hebben herhaaldelijk verklaard, dat zij het vertrek van de sultan, zonodig met geweld, zullen verhinderen. Woord voerders van de sultan hebben reeds verscheidene malen verklaard, dat de sultan op de troon zal blijven tot „God hem terug roept". Tien Marokkaanse stamhoofden, die naar schatting over 200.000 stam leden in noordoost-Marokko heersen, Woensdagmiddag heeft een 8-jarige jongen uit de Sluisstraat te Amsterdam een angstig avontuur beleefd. Tijdens zijn spel viel hij in een af- wateringsput, die dient voor het afvoe ren van water bij de landopSpuiting in de Riekerpolder in Amsterdam-West. Hij geraakte door de sterke zuiging in de afvoerbuis die onder de Riekerweg doorloopt en werd meegezogen. Dertig meter verder kwam de jongen aan het einde van de buis in een sloot terecht, waarna hij zelf nog kans zag op het droge te komen. Hij is in het Wilhel- minagasthuis opgenomen. hebben de sultan gisteren nog verze- kerd, zich met alle macht te zulrT verzetten tegen welk plan ook ent- hem te vervangen door een reg schapsraad. In de Franse staatscourant kend gemaakt, datTSer(Vpara-militaire De secretaris van de Russische com- 1 umstische partij Khroesjtsjev heeft gis teravond tegen een groep Japanse par- lementeriers gezegd, dat de Sovjet-Unie met bereid is afstand te doen van het schiereiland Sachalin en de Koerillen eilanden. Wel zouden de Russen he rein zyn tot kleinere concessies als de Habomai en Shikotan eilanden, die aan Japan zouden kunnen worden te ruggegeven. Khroesjtev beschuldigde de Japan ners er van opzettelijk weinig vorde ringen te maken bij de Londense be sprekingen over de normalisering van de betrekkingen tussen Japan en de Sovjet-Unie. Ook het probleem der Ja panse krijgsgevangenen zou gemakke lijk kunnen worden opgelost wanneer men eerst maar tot de vestiging van diplomatieke betrekkingen zou kunnen komen, zo zeide Khroesjtjev. Ik wens slechts als voorbeeld te stel len de onderhandelingen onlangs met kanselier Adenauer gevoerd. Na hoog lopende ruzies over het vraagstuk der krijgsgevangenen waren wij in staat dit gehele probleem in vijf dagen op te los sen", aldus Khroesjtsjev, „doch wij knoopten allereerst diplomatieke be trekkingen aan. In Londen zit men nu reeds vijf hele maanden te praten en ik kan dan ook niet anders concluderen, dan dat de Japanse regering geen an der doel nastreeft dan de besprekingen opzettelijk traineren." (U.P.) Het grote winstpunt in het ontwerp achtte spreker dat bij uitsluiting van elke gemeenschap van goederen de han delingsbekwaamheid van de vrouw vol ledig is geworden. Daardoor wordt de positie van de gehuwde vrouw gelijk aan die van een ongehuwde. Zij is echter onvolledig en op sommige punten in het geheel niet aanwezig, namelijk in dien er algehele gemeenschap van goe deren is, hetgeen normaliter het geval is. Al met al zijn er volgens spreker in vergelijking met de huidige wet niet temin belangrijke verbeteringen in het belang van de gehuwde vrouw aan te wijzen, al zou men die wellicht beter als een beperking van de maritale macht kunnen aanmerken. Mr. de Baan vroeg zich tenslotte af of het niet gewenst zou zijn nu de gehuwde vrouw in civielrechtelijk op zicht zoveel zelfstandiger wordt ook in het belastingrecht aan haar gewij zigde positie aandacht te schenken. Het kwam spreker v™L^at met be houd van de fiscale e«^eld van het huwelijk de ber,Skf~nriL.?ii ,e"iec inko men geheel z?lf.s za' kunnen fff schieden en f verschuldigde he- lasting dan pro rato over beide echt genoten ^dt verdeeld, zodat de pro gressie niet verloren gaat. Dit geldt zeke„en=eV,I°0r echtgenoten, die buiten mouwd? Van goederen zijn ge- De ICAO-conferentie te "s-Gra- venhage heeft een voorstel van de Ver. Staten aanvaard, om de aandprakelijk- heidslimiet te verhogen van 125.000 goudfranken (circa 31.000 gulden) tot 250.000 goudfranken. Deze limiet mag geen belemmering zijn voor het hof om gerechtskosten e.d. die door de schadegerechtigde zijn gemaakt toe te kennen in overeenstemming met de wet van het hof dat de civiele zaak in behandeling heeft. Zulks zal niet gelden wanneer binnen een half jaar na het ongeluk een schriftelijk aanbod is gedaan (door de luchtvervoerder) een schadebedrag te betalen dat niet minder zal zijn dan het bedrag dat uiteindelijk (zonder inbegrip van ge rechtskosten) door het gerecht zal wor den toegekend. Dit voorstel werd aan genomen met 24 stemmen voor, veer tien tegen en drie onthoudingen Waarnemers zijn van oordeel, dat met dit resultaat deze I.C.A.O.-confe- rentie een geslaagde conferentie is. De uitslagen van de draverijen te Duindigt luiden: Leo Axkit-prijs: 1. Toscanini met tijd 1.32.6; 2. Titan Hanover; 3. Sofien B. Tot.: w. f4.40, pl. 1.40, 1.20, gek. 3.50, cov. 5.90. Leo Mc Gregor-prijs. 1. Truely Hollandia 1.31.5; 2. Reve d'Or B; 3. Sir Kerrigan. Tot. w. 1.80, pl. 1.60, 6.50, 2.80, gek. 4.20, cov. 25. Leonidas G-prijs. 1. Ria Kitty 1.26.6; 2. Rita Belwin; 3. Sir Spencer. Tot.: w. ?.40, pl. 1.50, 2.20, 2.70, gek. 10.60, cov. 8.80. Levent Expresse-prijs: 1. O. Mc Gregor 1.22.7; 2. Rose Mane; 3. Rethy Hollandia. Tot.: w. 14.70, pl. 2.60, 1.70,2.30, gek. 13.30, cov. 4.20. Lex- ington-prijs: 1. Quick Hollandia G 1.21.9; 2. O Nelly Zora; 3. Prinses Zora. Tot.: w. 1.70, pl. 1.40, 1.60, gek. 5.-, cov. 3.60. Nabah-prijs; 1. Troubadour tijd 1.27; 2. Sneeuwvlokje; 3. Young Nicky. Tot.: w. 11.30, pl. 2.80, 3.50, 8.20, gek. 28.20, cov. 8.50. Piemont-prijs: 1. Dream Star 2.06; 2. Princesse Martha; 3. Flying Gal. Tot.: w. 3.70, pj. 1.50, 1.30, 1.80. gek. 7.-. cov. 5.-. Totalisator-omzet f 61.141,50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2