K. VP. eist terugneming voorstellen betreffende woningbouw in Delftwijk In afwachting van sociografisch rapport over woning differentiatie Wethouder ontkent mogelijkheid van verbetering op korte termijn Weer een Schiphol-affaire voor de Haarlemse rechtbank N.J.G. in district Haarlem vierde tweede lustrum D A. Ruygrok, sjouwer en koninklijk onderscheiden Zaak-Anneke Beekman voor Amsterdamse rechtbank HAARLEMSE GEMEENTERAAD Vereniging „Bloemendaal" Overlast minder erg dan buurtbewoners het willen voorstellen Vertegenwoordiger verduistert in ■enkele jaren ses dmsend gulden Hoe spelen de R.K. clubs? DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1955 PAGINA 3 Burgerlijke Stand Haarlem Vereniging „Bloemendaal" Vuilstorting Burgemeester Reinaldapark Haarlemse Rechtbank Ondersoek tegen moord lustige Zaandijker uitgesteld Psychiatrisch rapport wordt afgewacht Uitspraken Haarlemse rechtbank Scholier pleegt inbraken „HOCHZEIT" IN STADSSCHOUWBURG JAN LAARVELD. Spoorwegesperantisten op het stadhuis ontvangen VANAVOND B.B.-DEMONSTRATIE. Op acht punten in de stad Subsidie voor „De Hoop" verhoogd Hartelijke huldiging Meineed uitgelokt Tot 2 jaar veroordeeld Stadsspel van de N.J.G. uitgesteld WINDJACK VAN KEU- LEN NAAR HAARLEM Het verzoek om een voorschot voor het bouwen van 120 arbeiderswoningen in „Delftwijk" van de woningbouw vereniging „St. Jozef" G.A. is in de raadszitting van gistermiddag aanlei ding geworden tot een korte, maar vrtf felle twist tussen het raadslid, de heer v. VELSEN (K.V.P.) én de waarne mend wethouder van Openbare Werken, de heer BAKKER. Het voorschot werd de woningbouwvereniging unaniem ge gund, maar de kwestie van de te ge ringe woningdifferentiatie, het te groot aantal woningen met weinig slaapka mers, was de oorzaak dat de K.V.P.- fractie wenste te worden hebben tegen gestemd. Het voorschot werd zonder hoofdelijke stemming verleend. Waar de heer v. VELSEN (K.V.P.) vooral over viel was, dat B. en W. met dit voorstel zijn gekomen zonder eerst een rapport van de sociograaf over het vraagstuk van de woningdifferentiatie In discussie te hebben gebracht, zoals tijdens de vorige raadsvergadering was toegezegd door wethouder Happé. De K.V.P.-fractie, aldus spr., heeft reeds herhaalde malen tegen de geringe woon- öifferentiatie geprotesteerd, maar tel kens is zij gezwicht voor toezeggingen van het College en heeft zij haar toe stemming gegeven aan bepaalde voor stellen. Vorige raadsvergadering was de toezegging gedaan, dat er een rap port zou komen van de sociograaf, maar dat is uitgebleven. In de huidige voorstellen blijken 44 pet. van de ge projecteerde woningen maar één kin derkamer te hebben en de K.V.P. is daar principieel tegen. De overheid moet rekening houden met degenen die er op het punt van bevolkingspolitiek, maar ook op dat van levensovertuiging een andere opvatting op na houden. In de commissie Openbare Werken CINEMA PALACE: „Terwijl Parijs slaapt" str. volw., 6.45 en 9.15 uur, FRANS HALS: „Sex appeal", 18 jaar, 7 en 9.15 u. LIDO: „Zo lang je nog een moeder hebt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „Si Versailles m'était conté", 14 J„ 8 uur. MINERVA: „Als de dauw hangt komt er re gen". str. volw., 8.15 u. REMBRANDT: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7 u. ROXY: „Sensatie op rijksweg 101", 14 j„ 7 en 9.15 u. Donderdag 22 september Stadsschouwburg: Toneelgroep „Theater" met „Bushalte" van Will. Inge, 8 u. Concertgebouw: District Noord-Holland Nederlandse Boksbond. Bokswedstrijden, 8 uur. Vrijdag 23 september Concertgebouw: Kon. Ned. Toonkunste naars Vereniging. Instuif-concert door Al- bert de Klerk, orgel. 12.30 uur; 20 uur: Concert door het Noordh. Philh. Ork. Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 11.3012.30 Uur. ONDERTROUWD: H. Verhejjen en H. W. van Honschoten: C. Pel en M. Vonk; G. Kruijer en E. A. Kujjpers; C. de Droog en A. J. Eland; J. Vogel en M. J. Emmer; J. J. Birkhoff en H. J. Reumann; J. Gleijsteen en G. M. den Boer; D. Smits en E. van Werven; E. J. Smit en A. J. Bos; F. Ro- en H. Kamer: J. G. Schoorl en G. J. Bergkamp; F. F. Stokman en Waleveld; G. J. van der Veidt en Th. M. Verheem; Th. J. Kuiper en M. van Vossen; Sj. Feenstra en W. M. Nieman. GETROUWD: K. P. Hakvoort en G. J. N. Sleper; B. D A. Meyer en J. M. van Hoorik; B. D. Erkens en J. van der Erf; K. P. van Geelen en A. B. M. Th. Sanberg, A. J. van Blan ken en A. J. Verhoef; J. Fioole en A van Beekum; M. G. B. van Dijk en C. Dijkman Dulkes; J. A. van Baar en c P. Vrjjaldenhoven; Th. de Kort en en a. w. Chr Troost; G. A. Lubken Scheffer; A. J. Deen en C. pfr. mr-A Kutte en M. J. L°brÜ- Gt vo,? o: A' van Bakel-Stroher, z. Dam me, z.; E. J. Scheffer-Steenkist, z.; g M Umans- Christians, z a. l Pias-Timmer, z. C. M. L Melis-de Beer. d.; M van Loeyesijn-Geutskens, d.; C. Hubregtsen- HOVERLEDEN: G Warners, 6 d. J. J. Hamelinkstraat; M. Th. Koppen, 68 j., Meester Cornelisstraat. heeft, de wethouder weliswaar medege deeld, aldus spr., dat het thans voorge stelde project deel uitmaakt van een complex dat al in voorbereiding was vóór het rapport van de sociograaf werd toegezegd, maar de wethouder had dit aan de raad zelf moeten meedelen. De K.V.P.-fractie wenste opnieuw te protes teren tegen deze verdelingspolitiek, en vroeg B. en W. het voorstel voorlopig terug te nemen. De heer GOEDEE (P.v.d.A.) "en de heer SPEK (A.R.) stemden volkomen in met de woorden van de heer VAN VELDEN (K.V.P.), maar meenden dat Haarlem al ver genoeg achter is op zijn bouwschema. Alleen op deze grond meenden beiden, dat het voorstel dan toch maar aangenomen moest worden. De heer GOEDEE (P.v.d.A.) herin nerde er de heer VAN VELSEN (K.V. P.) aan, dat bij het projecteren van het thans voorgestelde contingent reeds ge deeltelijk tegemoet was gekomen aan de bezwaren van zijn fractie. Wethouder BAKKER, optredend na mens zijn met vacantie zijnde collega van Openbare Werken, bood namens het College' van B. en W. de raad zijn exusus aan voor het uitblijven van het rapport van de sociograaf. De kwestie bleek bij nader inzien veel ingewikkelder dan men aanvan kelijk gemeend had, zodat het rapport langer op zich moest laten wachten. Spr. stemde in met de heren GOE DEE en SPEK, dat de nood echter zeer groot was en vroeg de raad daarom het voorstel niettemin goed te keuren. Aan mevrouw SCHELTEMA (V.V.D.) die een aantal technische kwesties had gevraagd betreffende de bepaling van het huurpeil, deelde de wethouder mee, dat hij niet voldoende bevoegd was hier op te antwoorden en dat hii dit liever aan zijn collega van Openbare Werken overliet. Mevrouw SCHELTEMA(V.V. D.) had ook tot haar genoegen gecon stateerd, dat in het voorgestelde pro ject ook eigen tuintjes waren opgeno men voor de bewoners der benedeneta- ges. Zij vroeg dit in de toekomst steeds meer te doen en de heer SPEK(A.R.) stemde daarmee van harte in. Wethouder BAKKER moest mevrouw SCHELTEMA(V.V.D.) ook toegeven niet op de hoogte te zijn met de financiële toestand van de woningbouwvereniging „Bloemendaal". De vereniging had de raad verzocht om een lening in reke ning courant van maximaal 5.275.- ter dekking van een reeks onderhouds kosten. Mevrouw SCHELTEMA (V.V.D.) had uitgerekend, dat de vereniging zich daarmee in de put werkt en vroeg zich af of zij niet te hoge lasten te dragen kreeg. De wethouder zegde toe een on derzoek te zullen doen instellen. De kwestie van het vuüstorten op de terreinen van het toekomstige Burge meester Reinaldapark in Haarlem-z.o. heeft in de vergadering van de Haar lemse gemeenteraad gistermiddag am pele bespreking gevonden. Tegenover mevrouw SMITZ—PEPER (PvdA) en de heer HENNEVELT (CPN), die bei den de toestand ter plaatse onhoudbaar noemden, moest wethouder ANGE- NENT volhouden, dat het weliswaar zo'n vaart niet liep, dat B. en W. nhar- stig naar een andere plaats uitzien om het Haarlemse vuil te doen deponeren, maar dat die vooralsnog niet gevon den kon worden. B. en W. zullen alles in het werk stellen om te voorkomen, dat de bewoners van de omgeving van het toekomstige Burgemeester Reinal dapark overlast ondervinden, maar de finitief de vuilstorting daar beëindigen is op dit ogenblik niet mogelijk. Aanleiding tot het debat was het ant woord van B. en W. op de schriftelijke vragen van mevr. SMITZPEPER (PvdA) over de maatregelen die het College zou kunnen nemen om radicaal een einde te maken aan de toestand. B. en W. hadden meegedeeld, dat de enige radicale oplossing bestond in het stopzetten van het vuil' storten ter plaatse, maar dat dit onmogelijk was. Aangezien de klachten der bewoners vooral betrekking hebben op de week einden, wordt sedert 29 augustus gedu rende die perioden de stortrand met zand afgedekt. Men moest van de stortrand gebruik maken die dicht bij de woonhuizen gelegen is, omdat in het deel van het terrein waar de andere stortrand ligt al sedert enige weken brand woedt. Mevrouw SMITZPEPER (PvdA) noemde dit antwoord van B. en W. te leurstellend. Aanvankelijk hadden B. en W. meegedeeld, dat alles gedaan was om overlast te voorkomen en nu be richten zij, dat pas eind augustus de stortrand gedurende de weekeinden met zand wordt afgedekt. „Men komt er niet" aldus spr. „met eens een keer tje te komen kijken en ruiken. Men moet naar dag en nacht wonen om erover VF1t")Cc oordelen." De heer HENNE- j (Comm.) was eveneens verwon- d®rd °ver het antwoord van het Colle- f zag ^'el degelijk een mogelijk heid voor vuilstorting elders, nl. daar w??,r, fedaan werd voor men de be- schikking kreeg over de terreinen in het toekomstige Burgemeester Reinalda- park.Toen werd het stadsvuil per schip afgevoerd En wat de stank be treft. Op 2 februari heeft wethouder Voor de Haarlemse rechtbank diende vanochtend wederom een der zaken, die gemeenlijk onder de naam „Schip- holaffaire" worden samengevat. Te recht stond een dertigjarige kantoor bediende uit Amsterdam, die als ver tegenwoordiger van een internationaal expeditiebedrijf op de vlieghaven Schip hol van augustus 1952 tot maart 1955 een bedrag van ongeveer zesduizend gulden heeft verduisterd en zijn werk gever voor waarschijnlijk nog veel meer heeft benadeeld. Er vielen wederom harde woorden, vooral toen de officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, een reclasserings- rapport over de verdachte citeerde en zei: „Verdachte bevond zich temidden van louche figuren. Het moeten sterke benen zijn, die de sfeer van Schiphol kunnen verdragen." Daarmee was al meteen duidelijk, dat over het hoofd van de verdachte heen vooral anderen werden aangewezen a's de werkelijke schuldigen. Verdachte gaf alles volle dig toe. Als chtende omstandig heid vo; ie hij aan, dat hij in zijn functie meer personeel nodig had, dat hij een auto behoef maar dat zijn directie niet luisteren wilde. Zijn directeur, de heer H. P. uit Die- men, verklaarde als getuige, dat ver dachte zijn bedrijf ernstig benadeeld heeft, dat hij lang gewacht heeft met aangifte te doen om hem in de gele genheid te stellen een regeling te tref fen, maar dat er geen serieus aanbod is gekomen. Dat er te weinig personeel zou zpn. ontkende hij. Verdachte hield vol, dat hij het wèl veel te druk had. In zijn requisitoir verklaarde de of ficier van justitie het eens te zijn met het psychiatrisch rapport, dat er voor deze verdachte vele verzachtende om standigheden zpn aan te voeren. Hij wilde het kantoor op Schiphol op korte termijn uitbouwen en concurreerdé met andere expeditiebedrijven. Hij moest zijn toekomstige klanten onthalen, want hij kon hen immers niet zo maar op de bus zetten. Zpn directeur gaf hem daartoe te weinig geld en helemaal niet de steun, die hu nodig had. Daar komt bij, dat verdachte zijn mogelijk heden heeft overschat. De moeilijkheid was, dat dit alles zich afspeelde op de vlieghaven Schiphol, die in de loop der jaren nu wei gebleken is geen ideaal soort werkgelegenheid te zijn voor dit soort lieden. De officier zag verdachte niet als een misdadiger en meende, dat ge vangenisstraf hier niet op zijn plaats was. Hij eiste daarom vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling van de reclassering. De advocaat van verdachte kon niet anders dan zich met deze milde eis verenigen. Over veertien dagen volgt de uit spraak. ANGENENT beweerd, dat die voor de arbeiders op de stortrand ondraaglijk was en nu zegt hij, dat er hoegenaamd geen overlast is. De wethouder beweert voorts bewoners uit die omgeving ge sproken te hebben, die verklaarden dat zij niet eens last hadden van de stort plaats. En nu ondertekenen die men sen het petitionnement. Destijds heb ben B. en W. afdekking toegezegd van de stortrand en dat blijkt nu pas eind augustus gebeurd te zijn.. Mevrouw SMITZ—PEPER (PvdA) had de wethouder verzocht om een on derzoek met de toezegging, dat de raad binnen twee maanden het resultaat daarvan te horen zou krijgen. De heer HENNEVELT (Comm.) echter eiste een onmiddellijk antwoord van B. en W. op de vraag wat er gedaan moet worden. Hiermee is, aldus spr. de volksgezondheid gemoeid en dan mag men niet op de kosten kijken. Wethouder ANGENENT constateer de, dat steeds weer opnieuw met be trekking tot deze kwestie dezelfde vra gen worden gesteld en dat steeds weer opnieuw dezelfde antwoorden gegeven moeten worden. Er is nooit ontkend, dat de omwonenden last zullen hebben van de stortplaats, maar de echte zwa re stank beperkt zich tot dè stort zelf. De bewoners kunnen daar alleen maar last van hebben bij oostenwind, die in ons land maar zelden voorkomt. Bo vendien gaat de stank dan nog vaak langs de huizen en kunnen de bewoners ook geen last hebben. De heer HENNE VELT kon dan ook meegedeeld wor den, dat de arbeiders op de stort in een zware stank werken, maar dat de om wonenden er weinig last van hadden. En mevrouw SMITZ deelde hij mee, dat de arbeiders bij wijze van spreken dag en nacht tussen het vuil verblijven en dat die dus tot oordelen bevoegd wa ren. En die zeggen, dat bij de stort wel een zware stank hangt, maar op het verdere terrein niet en zeker niet in de buurt. Van overlast kon dan ook geen sprake zijn. De wethouder deelde mee opdracht gegeven te hebben aan het personeel onmiddellijk zelfs de geringste klacht te rapporteren. Er zijn nu inderdaad enkele klachten binnen gekomen, maar niet van betekenis. De heer Doode- waard van de Arbeidsinspectie die een rondgang over het terrein heeft ge maakt, constateerde buiten de stort plaats ook geen stank. Op korte termijn de stortplaats daar opheffen achtte hij rondweg onmogelijk. Bovendien zou dit de gemeente ruw be rekend op 240.000.- komen. Zandaf- dekking is duur, terwijl zand bijna niet te krijgen is. Voorlopig kon de wethou der dan ook geen verbetering in het vooruitzicht stellen. Over een door me vrouw SMITZ voorgestelde oplossing van het omwerken van stadsvuil tot compost, was de heer ANGENENT evenmin enthousiast, terwijl bij deze oplossing, de stank niet verdwijnt. Deze zaak heeft de publieke belangstelling, aldus de wethouder, maar er zijn in ruikt b'aab5en waar het veel erger Mevrouw SMITZ (PvdA) voelde zich met voldaan en constateerde dat het hier gaat om woongelegenheid. De men sen betalen voor een behoorlijke woon gelegenheid en de gemeente moet daar maar voor zorgen. Overigens verklaar de zij alle waardering te hebben voor de wuze waarop de wethouder deze zaak bij voortduring had aangepakt, maar zij kon nu eenmaal niet tevreden tri?xTtJ?rai?e maatregelen. De heer HENNEVELT was evenmin content en herinnerde ook nog aan de last door vliegen en muggen ter plaatse. In antwoord op een mededeling van de wethouder, dat degene die vroeger met zijn schip het Haarlems stortvuil af voerde thans volledig bezet is met-an der werk en dat hij geen materiaal meer had. voor het afvoeren van vuil, meen de de heer Hennevelt, dat de gemeente schepen genoeg heeft. Hetgeen de wet houder ontkende. De heer ANGENENT was in tweede instantie trouwens graag bereid om beide sprekers een nieuw onderzoek toe te zeggen. Hij negeerde de termijn die mevrouw SMITZ had gesteld. Wat de vliegen en muggen betreft, ant woordde de wethouder, dat Haarlem nu eenmaal de Muggenstad heette. Hij kon meedelen, dat de vliegen en mug gen al in larvenvorm worden verdelgd. Waarop de heer HENNEVELT spr. vroeg eens een keertje te komen kijken. Wethouder ANGENENT inviteerde daarop de heer HENNEVELT eens een bezoek te komen brengen bij hem thuis in de Berkenstraat. Het resultaat van woord en wederwoord was al bij al, dat de wethouder niet een definitieve oplossing op korte termijn kon toezeg gen. De Haarleftise rechtbank besloot_varl- morgen om het onderzoek tegen de 26- jarige losarbeider A. H. uit Zaandijk voor onbepaalde tijd uit te stellen in afwachting van een psychiatrisch rap port, dat door prof. Baan te Utrecht, over de verdachte zal worden uitge bracht. De man stond veertien dagen geleden terecht, omdat hij tot twee maal toe getracht had zijn vrouw van het leven te beroven. Als motief voor zijn handelingen had de verdachte aan gevoerd, dat hij zijn vrouw een nacht niet thuis had aangetroffen. De volgen de dag was hij haar naar de keel gevlogen en weinig had het toen ge scheeld, of zij was geworgd. De tweede maal was het alleen aan omstanders te danken geweest, dat zijn vrouw er het leven van af had ge bracht. De officier van justitie had twee we ken geleden een gevangenisstraf van drie jaar geëist. Overigens had de Zaandijker niet al leen voor dit delict terecht ge staan. Hij had van de firma De G. in Wormer, waar hij werkte, een hoe veelheid koper gestolen en aan de Zaan- damse opkoper F. van B. verkocht. Twee weken geleden requireerde de officier vier maanden met aftrek en tegen Van B., die zich wegens heling te verantwoorden had, twee en een hal ve maand. De eerste werd veroordeeld tot drie maanden met bevel tot on middellijke gevangenneming uit vrees voor herhaling en de laatste werd con form veroordeeld. In dezelfde zaak stond de Amsterdam se vertegenwoordiger J. S. terecht, die verschillende personen had opgelicht. Hij werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. De eis was zes maan den, waarvan drie voorwaardelijk. Vanmorgen heeft de Haarlemse recht bank uitspraak gedaan in een aantal zaken van verkeersovertreders, die veertien dagen geleden in beroep wa ren gegaan van de vonnissen van de kantonrechter. Het beroep van de Haar lemse chauffeur, wiens vrachtauto bij een verkeerscontrole op de Alkmaarse- weg vele mankementen vertoonde, werd niet ontvankelijk verklaard, omdat het te laat was ingediend. De eis luidde 25.boete of vijf dagen hechtenis. De bestuurder van de vrachtauto, die een lichte aanrijding had gehad met een autobus van Maarse en Kroon werd wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken. Veertien dagen geleden had de officier van justitie 25.boete ge- eist. Tenslotte veroordeelde de rechtbank de bestuurder van een mestwagen con form de eis, die 30.of 10 dagen luidde. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een 14-jarige Haarlemse scholier, die bekend heeft een aantal malen in de school aan de Buitenrust laan te hebben ingebroken en o.a. op 29 juli filmstroken, lenzen en andere ap paraten, tezamen voor een waarde van 300 te hebben ontvreemd. In de nacht van 19 op 20 september wist de jon gen zich weer toegang tot de school te verschaffen, waarna hij drie gulden en wat koeken wegnam. Hij wist meestal binnen te komen door het tuimelraam van een toilet of met de hulp van sleu tels. De meeste gestolen goederen konden weer aan de rechtmatige eigenaars wor den teruggegeven. Maandag 3 oktober herdenkt pater Rosarius van Berkel, O.F.M. in het Minderbroedersklooster te Venray de dag. dat hij 60 jaar geleden het orde kleed der Minderbroeders ontving. eze maand herdenkt het district Haarlem van de Nederlandse Jeugdgemeenschap zijn tien-ja rig bestaan. Het tweede lustrum is ge vierd met een aantal opvoeringen in de Haarlemse stadsschouwburg. Voor de jeugd van 18 jaar en ouder, als mede voor kaderleden van de aange sloten organisaties, presenteerde gister avond het operagezelschap ..Forum" de opera „Figaro's Hochzeit" van Mozart. De voorstelling, waarvan onze muziekverslaggever hieronder een re censie geeft, werd o.m. bijgewoond door de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers en dienst echt genote, de heer Disselkoen. wethouder van Heemstede en de heer L. Bouw man, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Na afloop was er in een der foyers van de stadsschouwburg een gezellig samenzijn, waarop de voorzitter van het district Haarlem, de heer W. Veen- stra, nog eens het doel en de werk wijze van de N.J.G. in herinnering bracht. Hij zeide o.m.. dat de jeugd gemeenschap er in geslaagd was ver schillende malen als eenheid naar buiten op te treden. Voor de toekomst stippelde hjj ver schillende plannen uit. Zo zal o.m. de filmvorming van de jeugd ter hand worden genomen, terwijl er naar ge streefd wordt binnen niet al te lange tijd in de stad en daarbuiten gebouw tjes op te richten voor de verschillende groepen. Het is voorts de bedoeling vas te krachten in dienst te nemen, doch daarvoor zal men meer hulp van de overheid nodig hebben dan nu het ge val is. Op het ogenblik krijgt het dis trict een subsidie van twee cent per week per lid. Deze subsidie achtte de heer Veenstra te laag. Over de jeugdorganisaties zei hii nog, dat de methodiek van de verschillen de organisaties veranderd zal moeten worden, als men de greep op de jeugd wil behouden. De jeugd staat critisch teger >ver de levensbeschouwelijkheid van vroegere generaties. De organi saties zullen minder „verenigingsach- tig" dienen te zijn, zij zullen de metho diek moeten aanpassen aan de jeugd. Hierna werd de heer J. A. Smit, die enkele jaren als secretaris van het dis trict was opgetreden, wegens zijn ver diensten voor de NJG gehuldigd. De heer Veenstra overhandigde hem een boek, waarmee de heer Smit zeer in zijn nopjes was. Een gezellig uurtje „nakaarten" be sloot de avond, waarop men op waar dige en stijlvolle wijze het tweede lus trum van de Nederlandse Jeugdge meenschap, waarbij zestien jeugdorga nisaties uit Haarlem, Bloemendaal en Heemstede zijn aangesloten, heeft ge vierd. Met Mozart's comedie van de liefde, diens „Nozze di figaro" begint de reeks unieke meesterwerken, die de geniale toonmeester nog steeds tot de grootste operacomponist in de muziek geschiedenis maken. Men zou kunnen zeggen, dat alles wat er te geven is in deze partituur vertegenwoordigd is: de Italiaanse opera buffa. elementen uit de Franse opéra comiqüe en die van het Duitse zangspel. Het zou echter verkeerd zijn de bruiloft van Figaro zuiver en alleen op te vatten als een komische opera. De genialiteit van Mo zart in de partituur bestaat uit een eigenaardig mengsel: gevoeligheid en kinderlijk plezier, stille mijmering en krachtdadige energie, verhevenheid en naïveteit. Het is een tragische, noch ko mische schepping, maar eerder een blij moedig drama, waarin een zeer bijzon dere ironie alles beheerst. Mozart was blijkbaar een scherp waarnemer en mensenkenner, een man die ongetwijfeld de zwakte en boosheid van de mens heeft doorzien. Het hele gegèven in deze opera is een spel met de liefde, waarin alles zich afspeelt op het randje van het toelaatbare. Op pervlakkig bekeken dus een wuft en ijdel spel. Maar het bijzondere in Mo- zarts werken is hierin gelegen, dat na al deze ijdele dingen er tenslotte niets gebeurt en men zich hoogstens realiseert hoe een mens zou „kunnen" zijn. Alles komt uiteindelijk terecht,zo als het moet zijn, en de toeschouwer verlaat tenslotte het theater met een glimlach op zijn lippen. Het is de grote betekenis van Mozart's muziek en ten slotte ook van de tekst (Mozart dwong de tekstdichter. Da Ponte. dit keer al les te maken naar zün inzicht), dat de ironie die zoals gezegd een grote rol in dit toch blijmoedige drama speelt, er nooit één wordt van schrijning of kwetsing. Nooit en te nimmer zal hij ontaarden in cynisme, integendeel de innigheid, liefde en warmte werken in alles samen. Met ongeëvenaarde mees terschap springt Mozart met zijn fi guren en hun lotgevallen om, maar steeds als de medelevende, medevoelen de en tegelijkertijd medelijdendeGraaf Almamiva is met zijn grandseigneurale passie prachtig weergegeven. De crea tie van de graaf door Anton Eldering was gisterenavond een volkomen mis lukking. Het enige wat deze zanger be zit, is een mooie stem. Geen moment ging er iets van hem uit, wat in de verte maar op passie leek. Figaro's trouwe, maar door jaloezie maar al te gauw geprikkelde liefde is niet min der scherp, maar eveneens wederom niet zonder deelneming door Mozart getekend. Eugène van Dongen mist geenszins de vocale middelen, maar zijn acteren had juist iets te opgelegds om zonder meer geaccepteerd te wor den. Hoe prachtig heeft Mozart in deze partituur het karakter der gravin ge schetste nnerlijke voornaamheid, op rechte liefde, menselijkheid, verlangen en berusting. Tine Willemse kon even min deze sfeer treffen, hoewel enkele fragmenten vooral in de derde scène iets in de goede richting deden ver moeden. Cherubino's licht ontvlambare jongelingshartstocht werd in deze geest aanvaardbaar gerealiseerd door Cora van Doesburg, evenals de coquette na ïveteit van Barbarina door Willy de Soet. Gaag gemodelleerd is Susanna die tegelijk listig, maar ook weer eerlijk superieur en deemoedig is. Anneke v. d. Graaf was de voortreffelijkse ver tolkster van deze moeilijke rol. Haar stem is af en toe wat scherp, maar overigens bezat haar creatie alle kwa liteiten om superieur genoemd te wor den. De naar liefde hunkerende oude vrijster Marcellina was bij Annie Stei- ner in goede handen evenals de domme en verwaande Bartholo door Jan Dui- veman. Henk Meyer en Johan van Haa- gen gingen o.i. juist iets te ver in het buffoneske element, dat rechtstreeks in druist tegen de ware geest van de partituur. Albert Cross vertolkte de dronken tuinman António op bedreven wijze. Tenslotte een apart woord van war me hulde aan het begeleidende Over ijsselse Philharmonisch Orkest onder leiding van Paul Pella. Speciaal de blazers verdienen grote lof voor hun warme toonvorming die beslist in hoge mate opvallend was. Enkele ritmische ongelijkheden met de vocalisten op het podium willen wij gaarne over het hoofd zien. Er werd stylistisch fraai gespeeld in de orkestbak, waardoor de zo onge meen schone muziek van Mozart zeer voordelig tot uiting kwam. Het gehele optreden van het jonge gezelschap „forum" dienen wij samenvattend toch een succes te nomen. Er viel menig open doekje en het langdurig slotapplaus bewees de hartelijke instemming der vele aanwezigen. (Zondag 25 September) 1. HBCBeverwijk 2. DEM—Hollandia 3. Wijk aan ZeeVelsen 4. RKAFC—Vitesse 5. GDA-WSB 6. US VUDe Germaan 7. Onze GezellenTHB 9. WarmundaTeylingen 10. SJC—ASC. Invullen 1 voor zege van thuis club; 2 voor zege van bezoekers; 3 voor gelijk spel. Inzendingen dienen uiterlijk zater dagmiddag om twaalf uur in ons bezit te zijn. Over deze prijsvraag kan nim mer correspondentie gevoerd worden. De prjjzen zijn wekelijks: eerste prijs f 10.tweede prijs f 7.50 en drie derde prijzen van f 2.50. Inzending: het liefst per briefkaart aan de Sportredactie van dit blad: Smede- straat 5, Haarlem. Wethouder A. J. M. Angenent ont ving vanmorgen op het Haarlems stad huis de leden van de bond van spoor wegesperantisten, die vandaag en mor gen in Haarlem congresseren. De wet houder heette de congresgangers har telijk welkom in de Spaarnestad en verzekerde, dat het gemeentebestuur met grote belangstelling de vorderin gen van het esperanto en de activitei ten van de esperantisten gadeslaat. Wan neer immers op de een of andere ma nier het contact tussen de verschillen de volkeren bevorderd kan worden en het esperanto is daar zeker een der middelen toe is er alleen maar reden tot juichen. De heer Angenent sprak de hoop uit, dat de congressis ten aan Haarlem een prettige herinne ring zouden bewaren. Vandaag worden excursies gemaakt door Kennemerland. terwijl morgen in „De Leeuwerik" organisatorische proble men zullen worden besproken. De mid dagzitting zal voornamelijk gewijd wor den aan de samenstelling van het woor denboek met speciale spoorwegtermen. Wij herinneren onze lezers aan de grote B.B. demonstratie, die vanavond op acht punten in de stad wordt ge houden. Voor de verschillende onderde len is een flink programma opgesteld en de organisatie is zodanig, dat men vrij gemakkelijk de demonstraties kan vol gen. De B.B.'ers zijn in grote getale op geroepen; zo opereert Wjjk Centrum met honderdvijftig man. De demonstra tie in het Centrum begint om acht uur, de meest overige om half acht. De subsidie voor het hospitaalkerk- schip „De Hoop" is verhoogd. In ver band met de aanschaffing van het nieu we schip zijn ook de exploitatiekosten hoger geworden. Omdat hierdoor tevens de zorg voor de vissers wordt verbe terd, heeft de minister de subsidie vast gesteld op 100.000,-. Omringd door een schare familiele den en vele vrienden is de heer A. Ruygrok vanmorgen hartelijk gehuldigd bü gelegenheid van zijn tachtigste ver jaardag. De hulde werd voor de jarige niet alleen een gezellige maar ook een eervolle aangelegenheid, door zijn on derscheiding met de ere-medaille in brons, verhonden aan de Orde van Oranje Nassau. Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, gaf als eerste acte de présence in hotel „De Leeuwerik", waar de huldiging geschiedde. Hjj vond het prettig, nog vlak voor hij op reis ging, de jar'ge te kunnen feliciteren en hij herinnerde aan een rapport van de commissie-De Quay, waarin het pro bleem van de grote gemeenten wordt besproken. Daarbij wordt onder meer gesteld, dat er in die gemeenten zo weinig contact bestaat tussen het ge meentebest r en de burgers, doordat er vaak geen wederzijdse belangstelling aanwezig is. Dat komt o.a. doordat er te weinig burgers zijn, die de moed en de opofferingsgezindheid hebben om de gemeenschap te dienen. De heer Ruyg rok, aldus de burgemeester, mag be slist niet tot die groep gerekend worden. „Ambtelijk bent u wel van de kaart, maar in uw werk voor vele corporaties absoluut niet." De mededeling van de burgemeester, dat de jarige koninklijk Haarlems burgemeester, mr. O. P. M. Cremers, speldt de 80-jarige koninklijke onderscheiding op de revers. was onderscheiden, ontlokte een harte lijk applaus. De voorzitter van de Haarlemse A.R.K.A., de heer J. Loerakker, noem de de heer Ruygrok en het A.R.K.A.- vaandel een twee-eenheid en hij huldig de de jarige als een man, die onver moeibaar is, altijd paraat en daarom feitelijk onmisbaar. H\j overhandigde de heer Ruygrok een kist sigaren en me vrouw Ruygrok een bouquet anjers. De heer G. F. van Dijk, voorzitter van de Oranjebond „Prinses Juliana" in Haarlem-Oost, roemde de heer Pwuygrok als een actief bestuurslid, een harde werker, die voor geen jonge ke rel opzij gaat. Hij offreerde eveneens een kist sigaren, die van een opvallen de omvang was. Tenslotte sprak de heer J. '"ood, voorzitter van de woningbouwvereni ging „Sint Bavo-Oost", die vaststelde, dat de heer Ruygrok steeds jonger wordt. Hij prees zijn ijver voor de wo ningbouw en gaf hem de eretitel „Sjou wer en bouwer". Ook hier vormden si garen een voor de rookgrage heer Ruygrok welkom geschenk. Kort maar krachtig dankte hij derhalve voor al die hulde. Een gezellig samenzijn luidde het of ficiële gedeelte van de verjaardag ge noeglijk uit. (Van een verslaggever) Onder zeer grote belangstelling heeft de vijfde kamer van de Amsterdamse rechtbank vanmorgen een begin ge maakt met de behandeling van de ge ruchtmakende zaak-Anneke Beekman. Niet minder dan zes verdachten en vijf tien getuigen zijn gedagvaard. Aan de hoofdverdachte, de 52-jarige pleegmoe der van Anneke Beekman, is o.m. ten laste gelegd het onttrekken van het kind aan het wettelijk gezag na een vordering van de directeur van het Bu reau voor de commissie oorlogspleegkin deren in 1947. Voorts zou zij hebben mee geholpen aan het doen onderduiken van het kind in Belgische kloosters. Haar 57-jarige zuster, eveneens gedagvaard, is, evenals Anneke Beekman, nog steeds onvindbaar. Men vermoedt dat zij met het kind ergens in België verblijft. Als derde verdachte staat een 45-ja- rige verkoopspecialist terecht, die in 1948 Anneke Beekman en het andere Joodse pleegkind Betty Meljado naar het klooster Valmeer in België zou heb ben vervoerd. In verband daarmede zijn gedagvaard een 71-jarige oud-moeder overste van het klooster te Bussum en de 66-jarige moeder-overste van het klooster te Valmeer. Laatstgenoemde is Nederlandse. Beiden is het verlenen van medewerking bij het onderduiken van het kind ten laste gelegd. Ten slotte is gedagvaard een 33-jarig familielid van de pleegmoeder, die verscheidene malen Anneke Beekman en Betty Mel jado in haar woning onderdak zou heb ben verschaft. President van de recht bank is mr. J. Coninck Liefsting: offi cier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker. Bij de aanvang van de zitting vroeg de 52-jarige pleegmoeder van Anneke Beekman uitstel van de behandeling van haar zaak in verband met ziekte van haar raadsman, mr. De Kort. De ingewikkeldheid van de gehele affaire maakte hel onmogelijk om op korte ter mijn een nieuwe raadsman aan te trek ken. Het verzoek werd door de presi dent ingewilligd. Maandag 10 oktober a.s. zal de zaak opnieuw in behandeling komen. Daar de tweede verdachte, de 57-ja rige zuster van de pleegmoeder onvind baar is, werden alleen de 33-jarige nicht uit Overveen en enige andere verdach ten gehoord. De officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, verzocht uitstel voor zijn requisitoir, daar hij tegen alle verdach ten tegelijk wenste te requireren. Ook dit werd toegestaan. „De verklaringen, die U reeds voor de Rechter-Commissaris hebt afgelegd, ge ven mij de indruk, dat zij niet geheel door de feiten worden gedekt", sprak de president tot de 33-jarige verdachte. Verschillende malen gaf de president twijfel te kennen aan de juistheid van haar verklaringen. In mei 1948 verborg zij enige tijd Betty Meljado in haar wo ning. Later was ook Anneke Beekman verschillende malen bij haar. Een buur vrouw bevestigde het verblijf van de kinderen, die nooit alleen op straat kwamen. Het verblijf van Betty Mel jado speelde zich af direct na de ont voering van het kind uit Den Haag. Verdachte ontkende dat zij van deze voorgeschiedenis wist. „Betty was wel erg blij bij haar pleegmoeder, die zij steeds mama noemde", verklaarde zij. De pleegmoeder van Betty, die indertijd, evenals de hoofdverdachte, in verband met het verbergen van Betty veroor deeld werd tot 1 jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met aftrek, ontkende zowel de ontvoe ring als het verblijf in Haarlem. Het was ook de 33-jarige nicht, die. met hulp o.m. van een 45-jarige ver koopspecialist. Anneke Beekman van Haarlem uit in een taxi naar een kloos ter in Valmeer (België) bracht. Anneke was gekleed in het uniform van de kin deren uit het pensionaat Valmeer. Zeer langdurig poogde de president orde te stellen op de data, waarop An neke Beekman van het ene onderduik adres naar het andere werd gebracht, doch alle pogingen strandden op het falende geheugen van verdachten en getuigen. Nog steeds is de verblijfplaats van het inmiddels 15 jaar geworden kind onbekend. Enigszins los van deze zaak werd ook de 71-jarige vroegere overste van een klooster in Bussum gehoord. Zij vertelde dat Betty Meljado in 1948 enige weken in het klooster had verbleven onder de naam van „Betty van Laar". De ach tergrond van het verblijf was haar toen onbekend. Wel was haar het opvallend Joodse type van de pensionaire opgeval len. De verantwoordelijkheid voor een en ander berustte echter bij de directri ce van het pensionaat, die momenteel ernstig ziek is. De officier van Justitie stelde echter vast, dat de uiteindelijke verantwoorde lijkheid voor de gang van zaken in het klooster toch bij de overste berust (De zitting duurt voort). Wegens oplichting en uitlokking van meineed heeft de Haarlemse rechtbank een ingezetene van Wormer veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek (eis drie jaar). Hij werd er van verdacht in 1952 een schip, waar in schroot en oud ijzer geladen moest worden, vóór de ijking moest geschie den met zand en slik te hebben be zwaard. Hij ontkende het feit en meende dat zijn arbeiders geknoeid zouden heb ben. Toen hierover een civiel-proces gevoerd werd, werd één van zijn arbei ders verdacht van meineed. De recht bank heeft hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk Naar wij vernemen zal het stadsspel, dat het district Haarlem van de Ne derlandse Jeugdgemeenschap in het kader van het tweede lustrum had ge projecteerd, niet doorgaan. De uitvoe ring van het spel is nu verdaagd naar het voorjaar; het is niet uitgsloten, dat het zal worden opgevoerd tijdens de Burgerzinweek, die in april zal worden gehouden. Enige maanden geleden werd in de Dom van Keulen een dames-windjack achtergelaten, waarin een lapje met „Sporthuis Haarlem" was genaaid. Het kledingstuk is door een toevallige bezoe ker van Keulen mee naar Haarlem genomen. De afdeling „Gevonden voor werpen" van het bureau aan het Flo rapark verzoekt thans de eventuele eige nares van het windjack zich bij haar te voegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3