Uit Kennemerland „Klaar-overs" worden klaargestoomd Gemeente Velsen stelt huurcommissie in Concerten voor volwassenen, scholieren en wandelaars K.Z.O.S.-«ontactavoiid herstelt traditie SCHEEPVAARTBERICHTEN Haarlemse raad werkt zich in twee uur door de agenda MARKTEN en VEILINGEN 1 GOEDE SIGAREN MARTINI r «ssrlfi E«S- Burgemeester zal jeugdverkeersbrigade installeren MUZIEK WEEK HAARLEM Kamermuziek 'n Ridderzaal Vormde het hoogtepunt LAGE PRIJZEN! JAN VAN DER PIGGE H. P. Baard conservator van het bisschoppelijk museum Bisschoppelijk museum Budget klopt niet m deo?p&*EKJ- -tl? Rol«' isteren naar A DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1955 PAGINA 6 I IJMUIDEN Samenstelling „Huisvesting, commissie" uitsluitend „Hobsons dochter' jbileumstuk DRIEJARIG KIND ONDER AUTO Waterstanden 50-jarig bestaan „Salus Infirmorum", afd. Haarlem ZAND VOORT F. Koper met pensioen 40 jaar in dienst van gemeente Zandvoort ,,'t Voetlicht" Spreekuur burgemeester „DIE RAEOKSE" WINT NEVOiBO-TOEiRNlOOI Eerste optreden trio-Vogel Gemeenteraad V rijdagavond-program Muziekweek Riolering Nassaulaan Edele vermouth O.V.V.O. TEGiEN DiE REST Organist George Robert met pensioen 55 J R „Klaar?" „Ja"' „Over!" tien tallen malen schalde woensdagmiddag deze serie roepen over de De Noostraat in IJmuiden-oost. De jeugdige verkeers- brigadiertjes kregen er, na drie lessen op het „droge" op de binnenplaats van het hoofdbureau van politie, hun eerste les in de praktijk. Xetjes op een rij op de rand van het trottoir gaan staan, aan weerskanten een „brigadier" met de „koekepan". De een kijkt naar links, ziet voldoende ruimte om over te steken en vraagt „Klaar?" De ander kijkt naar rechts, ziet ook van die kant geen gevaar naderen, en antwoordt „Ja". Waarop nummer één het sein geeft: „Over!" En met opgeheven „koe- Ingevolge Koninklijk Besluit van 23 augustus 1955 is de gemeente Velsen aangewezen als gemeente, waar een huurcommissie dient te worden inge steld. De taak van deze commissie is te beslissen in die gevallen, waarin de huurder van een woning verzoekt de 5huurverhoging, die op 1 september 1955 is ingegaan, niet op zijn woning van toepassing te verklaren als die woning als gevolg van een aan de verhuurder te wijten verwaarlozing niet aan de eisen voldoet. B. en W. stellen de raad van Velsen thans voor tot instelling van een der gelijke huur-commissie over te gaan. Artikel 6 van de verordening, regelend de samenstelling en werkwijze van deze commissie, opent de mogelijkheid dat de commissie zich splitst in kamers, die, behalve uit de voorzitter of de vice- voorzitter, zullen bestaan uit 2 leden. In verband met de uitgestrektheid van de gemeente Velsen achten B. en W. het wenselijk, dat van deze bevoegdheid gebruik gemaakt wordt. Naar hun me ning kan met een vijftal kamers wor den volstaan, te weten voor Santpoort, Driehuis-Velsen (zuid), IJmuiden-oost, en Velsen-noord elk één. Met het oog op het vorenstaande zal de commissie, behalve uit de voorzitter en een vice-voorzitter, moeten bestaan uit 10 leden en 2 plaatsvervangers. Uiter aard zuilen de belangen van huurders en verhuurders gelijkelijk moeten zijn vertegenwoordigd. B. en W. hebben de medewerking van de huurwaarborgver- eniging „Velsen" ingeroepen om een opgave te ontvangen van de leden, die bereid zijn als waarnemers van de be langen der verhuurders, deel uit te ma ken van de commissie. In verband hiermede worden ter be noeming aanbevolen: tot voorzitter W. F. Visser, Marnixlaan 5, Driehuis; vice- voorzitter A. Mijs, dr. Kuyperlaan 33, Velsen; tot leden als waarnemers van de belangen der huurders J. J. Bodewes, J. T. Cremerlaan 69, Santpoort, F. Walt- huis. Hofdijklaan 80, Driehuis, F. J. A. Strijbosch, Leeuweriklaan 32, IJmuiden- oost. A. de Waal, Warmenhovenstraat 25, IJmuiden, A. Langkemper, Wïjker- straatweg 275, Velsen-noord en als plaatsvervangend lid E. Luikman, Cy- pressenstraat 12, IJmuiden-oost; tot le den als waarnemers van de belangen der verhuurders P. Rings, Wüstelaan 24, Santpoort; G. Jansen, de Genestet- laan 5, Driehuis, E. v. d. Brink, Ceder straat 37, IJmuiden-oost, C. Visser Hzn., Maasstraat 1, IJmuiden, S. Eenhoorn, Wijkerstraatweg 208, Velsen-noord en als plaatsvervangend lid P. J. Bakker, Van Tuyllweg 15, Velsen. De commissie van advies volgens de woonruimtewet 1947, in de volksmond bekend als „huisvesting-commissie" moet telken j are per 1 oktober samen gesteld worden. In verband hiermee be velen B. en W. ter benoeming aan voor de vakorganisatie N. C. Nat, voor de huurwaarborgvereniging H. Wichmann, voor de Velser Winkeliers- en Midden standscentrale J. van Leeuwen, voor de woningbouwvereniging G. Veltman en als deskundige op sociaal gebied C. van Kuilenburg. Als plaatsvervangende le den worden in dezelfde volgorde aan bevolen H. v. d. Put, W. A. de Bruyn, E. Sanders, D. Roos en E. Luikman. kepannen", de overstekers zoveel mo gelijk op rij in de breedte tussen hen in, gaan ze naar Ie overkant van de weg. Daarna weer terug. En dan wis selen van „brigadiers". Inspecteur A. J. Wijnstroom had zich over de jongens ontfermd, adjudant C. van der Jagt had de meisjes onder zijn hoede een eindje verderop. Samen een 50 jongens en meisjes, die er kennelijk veel plezier in hebben. Spijbelen doen ze niet voor deze woensdagmiddag-lessen. Ze komen van de H. Hartschool, de Cla- raschool en de Moerbergschool aan de Kerkstraat om er te eniger tijd de ver keersregeling bij de Julianabrug te ver zorgen. en van de Julianaschool en P. Vermeulenschool uit de Gerard Dou- straat om hun schoolkameraadjes vei lig over de Lange Nieuwstraat te lood sen. En hoofdinspecteur Sepp heeft kun- en zien, dat ze het al heel parmantig doen. Nou ja, er viel nog wel wat op aan te merken. Er moest nogal eens gezegd worden, dat het oversteken van een drukke verkeersweg „staan te slapen" niet toelaat. En ja, zo'n eerste keer op de openbare weg ontbreekt er ook nog wel eens wat aan overwicht. Doch dat komt allemaal dik in orde. Want de jongens en de meisjes probeerden in elk geval het zo goed mogelijk te doen. En als je zonder enige ervaring als dwingend element in het verkeer te recht komt, ja, dan moet dat natuur lijk eerst even wennen. Ook het verkeer moest er op deze weg even aan de nieuwe verschijning op Velsen's wegen wennen. Maar het was een prettige kennismaking. Alle weggebruikers, die zich op voertuigen met wielen voortbewogen, toonden alle respect voor de les en gaven vrije door tocht. Zouden de ongeveer 12.500 fol ders, die de verkeerspolitie op de B.I. M.IJ. uitgegeven heeft, hun goede werk reeds doen? De eerste klap is een daal der waard en als het dan verder ook goed blijft gaan, wel, dan heeft Velsen veel bij dit initiatief gewonnen. Velsen-noord krijgt binnen afzienbare tijd ook zijn verkeersbrigadiertjes op de weg. De Da Costaschool telt tal van kinderen, die de Noorderlaan moeten oversteken. En daarom gaat de ver- keers-politie, zodra de IJmuidense jeugd- brigades afgestudeerd zijn, in Velsen- noord een ploeg instrueren. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling de jeugdverkeersbrigades nog deze maand af te leveren. Dat zal nu niet ebeuren. Want burgemeester mr. M. „I. Kwint, die momenteel met vacantie is, zal de jongens en meisjes officiéél in hun nieuwe functie installeren. En dus zal het ongeveer half oktober wor den, voordat op de Lange Nieuwstraat en bij de Julianabrug voor en na school tijd wordt geroepen „Klaar?", „Ja.". „Over!" ROLEN Advertentie CONTANT Advertentie De bewoners van het woonwagenkamp aan de Amsterdamseweg onder Velsen, vlak achter het terrein van de tunnel bouw, hebben een angstige avond be leefd. Nee, het was niet zoals ergens in het zuiden van het land, waar hun konfraters zich belaagd meenden door spoken. Maar sinister was het wel. De duisternis was reeds lang over de aarde gedaald na een stralende na-zomer-dag, toen een alles doordringende en bijzon der onaangename reuk zich als een wat ten deken over de huizen-op-wielen uit spreidde. Neuzen werden onderzoekend ten hemel geheven en al gauw gonsde het in het kamp: Brand. Brand! Maar waar? Nasporingen bleven vergeefs. De politie werd in de arm genomen en een patrouille toog er op af. Wij heb ben ons laten wijsmaken, dat de mannen luidkeels om hulp roepend gevlucht zijn, maar dat hoeft u net zo min als wij te geloven. Doch de doordringende brandlucht was officieel bevestigd. Het werd als maar erger. De brandweermannen, die juist naar bed zouden gaan, hoorden hun alarm- schellen rinkelen, hesen zich in water dichte kleding en ijlden naar de brand weer-garage. Op naar de mysterieuze brand. De hele omgeving werd afge zocht en eindelijk werd de oorzaak ge vonden: Een landbouwer had op zijn land twintig hopen erwten-loof staan. Hij moest ze kwijt en had, rekenende op de droge dag, de brand er in gestoken. Het ging aanvankelijk geheel naar wens, maar de onderste laag was der mate vochtig, dat het zaakje vreselijk heftig en langdurig ging liggen smeulen. De brandweer heeft maar eventjes vier honderd meter slang moeten uitleggen om er een einde aan te maken. Eerst werd het van kwaad tot erger, maar tenslotte was het vuur gedoofd. De be woners van het woonwagenkamp kon den met een gerust gemoed van hun nachtrust gaan genieten. De onwelrie kende lucht bleef echter nog tot het ochtendkrieken hangen. VUURTORENWACHTER. TIPS (Senoritas) 8 cent PERFECT 10 cent CORONA ROYAL (het Vlaggemerk) 15 cent brengt de sigaar onder ieders bereik! Grote Houtstraat 81 - Haarlem Voor de oorlog hield de R.K. Ge mengde toneelvereniging „Kunst Zij Ons Streven" op gezette tijden een contact avond om de band tussen leden en do nateurs te versterken. Dat gebeurde dan in de Witte Bioscoop in de Mahustraat, waar gezellig gedanst werd, waar de leden van KZOS een één-actertje ten tonele brachten, wat zongen of muziek maakten. Dan was er een kop koffie met een rokertje voor de mannen en wat snoeperij voor de dames. Woensdagavond heeft KZOS deze tra ditie in ere hersteld. Nu gebeurde het in het Patronaatsgebouw. Weliswaar werd er niet gedanst, maar met een ge- noegelijk spelletje onder elkaar en een stukje muziek, was het er niet minder gezellig. De vereniging wil naar de vooroorlogse traditie terug en deze was een eerste aanloap om te zien of er wel belangstelling voor be staat. En daarin is het bestuur niet te leurgesteld. Dit is ook een spoorslag voor de ko mende jubileumviering. 14 oktober zal het 25 jaar geleden zijn. dat KZOS op gericht werd. Een belangrijke mijlpaal voor een toneelvereniging. Daarom wordt 5 nr member een receptie gehou- den en is 6 november de plechtige Hoog mis tot intentie van de hele Kzus>-ia- milie. En ter gelegenheid van dit jubi leum wordt 5 en 6 november opgevoerd „Hobson's dochter", niet in de moderne bewerking, die daarvan is verschenen, maar in de originele versie. Een kost baar stuk met drie decors en b.v. al 21 costumes. Maar een stuk, dat bij een zilveren jubileum een goed figuur zal slaan. In de Paulus Potterstraat te IJmui den-oost is een meisje van bijna 3 jaar, M. v. V., die daar woonde, toen zij plotseling de weg opliep, door een per sonenauto van een rijschool, bestuurd door de 34-jarige heer M. G. S. met naast zich een instructeur, aangereden. Toen het meisje van onder de auto ge haald werd, lag zij vlak voor het lin ker achterwiel. Ogenschijnlijk leek zij weinig te mankeren, doch later liep de temperatuur dermate op, dat het meisje op vermoeden van inwendige kneuzin gen, in het Antonius-ziekenhuis is opge nomen. IJMUIDEN, donderdag 22 september. Hoog water: 7.09 u. en 19.25 u. Laag water: 2.49 u. en 14.58 u. Vrijdag 23 September. Hoog water: 7.49 u. en 20.12 u. Laag water: 3.21 u. en 15.31 u. Op het wederom druk bezochte pau zeconcert van woensdag liet Hendrica Hoekstra-Hessels cello-muziek met en zonder begeleiding van klavecimbel uit Bach's tijd horen. Min of meer beken de muziek, die uitstekend voor het in strument is geschreven, waarmede het zo eigen klanktimbre ten volle tot zijn recht kan komen. In het bijzonder geldt dit voor de langzame onderdelen van Suite en Sonate, zoals Sarabande en Largo, eveneens meermalen in Andante en Prelude. De zangrijke toon, die aan de cello ontlokt kan worden, hoort men gewoonlijk in deze delen het best. De sonore toonkwaliteit van het in strument liet de celliste duidelijk uit komen in genoemde delen van Sonate en Suite van Eccles, Bach en Barrière. De meer kernachtige toon van de cello is op zijn plaats in gemarkeerde dansen, zoals een Courante, en pittig geritmeer de, vlugge delen. Allegro's en Gigues. Ondanks de minder gunstige akoestiek van de Museum-zaal kwam deze cello- toon voldoende tot zijn recht. De begeleidingen bij de werken van Eccles en Barrière (de Suite van Bach is voor cello-solo) waren in handen van Bets Nederhoorn die zich accuraat, soms iets te bescheiden van haar taak kweet. Des middag trad voor leerlingen van middelbare scholen het instrumentaal sextet „Alma Musica" op. In het sex tet bespelen de heren Van Royen, Sto- tijn, Godwin, Van Helden, Van Leeuwen Boomkamp en mej. Van Royen respec tievelijk fluit, hobo, viool, altviool, cello en klavecimbel. Er worden door deze instrumentalisten niet alleen werken voor sextet, doch ook In kleinere, va riërende combinaties en voor soloinstru ment gespeeld. Doorgaans muziek van oude meesters, op de middaguitvoe ring echter, ook een modern werkje: „Uit het dagboek van het vliegje" van Béla Bartók voor klavecimbel-solo. Men bepaalde zich voor de jeugd, zeer goed gezien, tot het uitvoeren van enkele, de meest bevattelijke onderde len van standaardwerken, waarvan wij bijzonder noemen: „Canzone" van Fre- scobaldi, „Gavotte" voor fluit en hobo van Loeillet, „Largo" in canonvorm voor 2 violen van Joh. Seb. Bach en een „Allegro" voor het gehele ensemble van JohannChristophBach. Op klankrij ke, in-muzikale wijze voerde Alma Musi ca deze werken uit. Aandachtig beluis terde de talrijk opgekomen jeugd deze fraaie muziek in al haar schakeringen. Tot beter begrip gaven Van Royen en Stotijn een korte, hoogst begrijpelijke uitlegging van instrumenten en werken. Deze inleiding, eveneens met grote aan dacht gevolgd, leidde tot het beoogde doel: de muzikale ontwikkeling van de jeugd! Het avondconcert van Alma Musica werd ingeleid door een uur torenmuziek door het blaasensemble „Tubilustrium" bestaande uit 2 trompetten en 2 trom bones onder leiding van Frits Mehrtens en door beiaardspel van Arie Peters. De beiaardier liet alleen oude muziek horen. Van Gabrieli een „Intonatie" van Praetorius 'n „Koraal", van Schütz „Psalm 96", van Seixas een „Toccata", Van Hassler een gezang, enz. Deze keu- Zondag 25 september viert de afde ling Haarlem van de R.K. Bond van ziekenverplegenden „Salus Infirmorum" haar gouden jubileum. 's Morgens om half tien zal er een Plechtige H. Mis worden opgedragen in de kapel van de Maria-Stichting. Cele brant is de Zeereerwaarde Heer J. Cas- tricum, geestelijk adviseur van de af deling. De predikatie zal worden ge houden door de nationale aalmoezenier, pater H. J. M. Gall. Na de H. Mis is er een feestelijk ont bijt en 's avonds worden de festivitei ten voortgezet in het parochiehuis St. Jan aan het Teylerplein, waar het ge zelschap „The Dios" een cabaretrevue zal verzorgen. Aan de gemeenteraad van Zandvoort wordt voorgesteld, aan de heer F. Ko per met ingang van 15 november a.s. eervol ontslag te verlenen als opzich ter bij publieke werken. De heer Koper gaat dan na 40 dienstjaren met pen sioen en in het voorstel wordt de raad in overweging gegeven, grote erkente lijkheid te betuigen voor de aan de gemeente bewezen diensten. Inderdaad kan de heer Koper op een succesvolle arbeid in dienst der gemeente terug zien. Kort na zijn indiensttreding werd de algemene begraafplaats aan de Noorderduinweg aangelegd. De heer Koper kreeg de leiding van de beplan ting. Met grote kennis van zaken wist hy de gewassen te kiezen welke in het barre zeeklimaat het best kunnen aar den. Zo ontstond een beplanting welke alom bewondering wekt en een duidelijk bewijs is dat de door oude Zandvoorters gehuldigde mening „dat er in Zand voort toch niets wil groeien" onjuist is. Later kreeg Zandvoort een uitge strekte dennenaanplant langs de Von dellaan waaruit nu het Vyverpark is gegroeid, een geliefd recreatie-oord voor badgasten en inwoners. In dit al les heeft de heer Koper de hand gehad. Als deskundige voor beplantingen in duingebied gaf hij gaarne en belange loos zijn adviezen o.a. verleden jaar bij de tuinaanleg rond de r.-k. kleuter school. De r.-k. toneelvereniging ,,'t Voet licht" opent a.s. zondag het wintersei zoen 1955/56 met een cabaret-voorstel ling, getiteld: „Sprookjes" in het Pa tronaatsgebouw te Zandvoort. Aanvang 8 uur. Wegens verblijf in het buitenland zal de burgemeester van Zandvoort zijn eerstvolgend spreekuur eerst kunnen houden op woensdag 12 oktober a.s. ze is blijkbaar bepaald in overleg met die van het koper-ensemble, want dit bepaalde zich eveneens tot oude muziek. Hierdoor verkreeg het programma een stilistisch geheel en door de aard van de nummers grotendeels een enigszins gewijd karakter. Opvallend was 't grote aantal toehoorders op de voor het grote verkeer afgesloten Grote Markt. Het avondconcert in de Ridderzaal door Alma Musica overtrof nog onze reeds hoog gespannen verwachtingen. De volle zaal met haar goede akoestiek en oude entourage werkte mede tot het verkrijgen van een zeldzaam schone kunstuiting. Hier kwam het spel veel beter tot zijn recht dan des middags in de Jacobstraat-kerk. Hier vielen de fijne nuances in sterkere mate op. Door de uiterst fijne nuancering benevens de stijlvolle opvatting en het precies op el kaar ingestelde spel (welk een artistiek aanpassingsvermogen) werd het ideaal van intiem musiceren bereikt. Het programma was veelomvatten- der dan des middags. Complete werken van Joh. Seb. en Johan Christoph Bach, Loeillet, Couperin (een 12-tal schetsen voor klavecimbel) en Mozart in diver se bezettingen kwamen tot uitvoering. Voorkeur verkreeg men eigenlijk niet want alles werd in eenzelfde voorname sfeer gespeeld. Zonder te kort te willen doen aan anderen, menen wij het bui tengewoon fraaie spel van Jaap Stotijn, die voor zijn zoon Haakon inviel en het fijne, tere spel van de klavecimbe- liste, alleen reeds vanwede de steeds correct uitgevoerde versieringen, apart te moeten memoreren. O.K. Het lustrum-toernooi van de NeVoBo, afdeling Haarlem, is vooral voor Die Raeckse een groot succes geworden. £owel in de hoogste dames- als heren klasse werd op de eerste prijs beslag gelegd. In de lagere klassen was het vooral Santpoort dat de boventoon voerde, aan gezien het zowel in de tweede als derde klasse heren de eerste plaats wist te bereiken. Voor diverse katholieke clubs was it toernooi eveneens zeer succesvol. Bij de dames slaagden Onze Gezellen en AVC er in als poulewinnaar te eindigen, hetgeen ook het geval was met het he renteam van Leonidas, dat slechts op het nippertje de eerste plaats in de twee de klasse ontging. De totaal uitslag was: DAMES: Hoofdklasse/le klasse: 1. die Raeckse. 2e klasse: 1. OSS (Zandvoort). 3e klasse: 1. Velox 3. HEREN: Hoofdklasse/le klasse: 1. die „eackse. 2e klasse: 1. Santpoort 1. 3e lasse: 1. Santpoort 2. Na afloop van het toernooi werden de vele prijzen en herinneringsmedail les door de voorzitter van de NeVoBo, afdeling Haarlem, de heer P. M. Beyen, aan de winnende teams uitgereikt. Namens de vereniging die Raeckse dankte de heer J. Moolenaar het bestuur en de lustrumcommissie voor de werk- aamheden voor dit toernooi. Donderdag 29 September zal het ar tistieke trio-Vogel tijdens de openings avond van de volksuniversiteit voor voor Haarlem en omstreken in de stadsschouwburg te Haarlem zijn de buut maken. Ellen Vogel en Albert Vogel zullen voordragen, de pianiste Evertine Vogel zal muzikale mede werking verlenen. De gemeenteraad van Zandvoort komt a.s dinsdag 's avonds om 8 uur in vergadering bijeen. Voor de verbe tering van de verlichting van de loka len van het politiebureau wordt een crediet gevraagd van 3500,- en voor bliksembeveiliging van het raadhuis en het gebouw van publieke werken resp. 2.000 en 1800. Het oude kerkge bouw aan de Brederodestraat nummer 31, dat de gemeente enige tijd geleden heeft gekocht, zal in het volgend jaar worden afgebroken voor de aanleg van een straat naar de wegen in het uit breidingsplan. Het gebouw zal tot 1 juli 1956 als opslagplaats worden ver huurd voor plm. 90,- per maand. Zeer tegen zijn gewoonte in heeft de Haarlemse gemeenteraad zich gisteren in zeer korte tijd door zijn agenda heen gewerkt. Hij had er niet meer dan twee uur voor nodig. De agenda bevatte niet meer dan 20 punten en het grootste deel daarvan werd bij hamerslag alge- werkt. Een enkel punt, zoals de kwes tie van het vuil storten in het toekom stige Burgemeester Reinaldapark en het probleem van de woningdifferentia tie eisten een meer ampele bespreking. Voor het overige beperkte de raadsle den zich tot het vragen van inlichtin gen, die prompt beantwoord werden door het College, waaraan de wethou ders van Onderwijs en Openbare Wer ken wegens vakantie ontbraken. Onmiddellijk na de opening van de zitting, vroeg de heer SPEK (A.R.) het woord om mee te delen, dat hij tij dens de vorige vergadering gesproken had over het ontbreken van een stuk in het dossier van de wethouder van Onderwijs. Het betrof de aanvrage van de Vereniging „Groen van Prinsterer" om medewerking bij het stichten van een school. De toelichting op de aan vrage bleek niet aanwezig te zijn in het dossier van de wethouder, maar bij navraag was de heer SPEK (A.R.) ge bleken, dat de vereniging de toelich ting nooit verstuurd had. De heer Spek wenste nu het misverstand uit de weg te ruimen ter voorkoming van de in druk, dat de wethouder het betreffen de stuk zou hebben zoek* gemaakt. De heer GOEDEE (Pv.d.A.) was blij, dat de gemeente thans eindelijk over had kunnen gaan tot grondruil met de N.V. Grafische bedrijven „Damiate", waardoor een begin kon worden ge maakt met een partiële sanering van het Rozenpriëel. B. en W. zijn daarmee te feliciteren. Spr. vond het echter jam mer, dat sommige jeugdverenigingen de dupe worden van deze transactie. Sommige verenigingen komen n.l. te recht in een gebouw zonder verwar ming, zonder water en met een slechte verlichting. De heer Goedee verzocht B. en W. dit gebouw eerst grondig te herstellen eer men het vrijgeeft voor de jeugdbeweging. De heer MOL (comm.) vroeg zich eveneens af waarom men niet eerst een oplossing had gezocht voor de jeugd. Voorts informeerde hij welke verenigin gen getroffen werden door de transac tie en welke plannen B. en W. in ver band daarmee hebben. Wethouder BAKKER kon de heren gedeeltelijk geruststellen. Er hebben zich moeilijkheden voorgedaan bi) de oplevering, zodat deze op zijn vroegst 1 december kan geschieden. Hij vroeg de raad het voorgestelde besluit in die zin te wijzigen. De jeugdverenigin gen hebben dus enig respijt. Boven dien kon de wethouder meedelen, dat voor iedere organisatie die van de transactie het slachtoffer is ge worden, onderdak is gevonden en wel Het Vrijdagavond-programma in de Haarlemse Muziekweek is een speciale Haarlemse avond. Werken van de Haarlemse componisten: Hendrik en Jurriaan Andriessen, Feli.. de Nobel, Sas Bunge en Alb. de Klerk zullen wor den uitgevoerd door het N.Ph.O. onder leiding van Marinus Adam, het Neder lands Kamerkoor o.l.v. Felix de No bel, terwijl voorts de solisten Annette de la Bye, sopraan; Annie Hermes, alt; Han le Fèvre, tenor en Jan de Man, piano, zullen medewerken. Wij twijfelen er niet aan of het Haarlems kunstminnend publiek zal ook op deze maand zijn componisten van deze tijd die belangstelling geven, waarop dezen aanspraak mogen maken. Het jeugdkoor „Inter-Nos" dirigent Jan Booda zal op 2 oktober a.s. 35 jaar bestaan. De dirigent die het koor in 1920 oprichtte, en de eerste repetities in het Brongebouw hield, zal dit feit herdenken, door in het komende sei zoen de bekende Michiel de Ruyter cantate van A. Lysen uit te voeren. A.s. vrijdag zullen de repetities in het gebouw de Bavo in de Smedestraat daarvoor een aanvang nemen. in het Proveniershuis en in het ge bouw aan de Schoterstraat. Het G.E.B. zal er desnoods zijn gepro jecteerde transformatorhuisje voor moeten laten schieten. Met betrekking tot het voorstel tot riolering van de Nassaulaan en het Nassauplein vroeg de heer GOEDEE (P.v.d.A.) om speciale aandacht voor de verbreding van de brug over de Nieuwe Gracht. De wethouder van Openbare Werken ad interim, de heer BAKKER zegde dit graag toe. Daarna kwam het even tot een touwtrekken tussen deze wethouder en de heer MOL (comm.) over de subsidieverho ging aan het Kleuterhuis „Margriet". De heer Mol vond het een beetje kin- deraenttig de gevraagde subsidieverho ging van 50 cent te halveren met de mededeling: Ga eerst maar elders pro beren subsidieverhoging te krijgen. „Margriet" bij Rijk en Provincie geen kans meer zou hebben als de gemeente reeds de volledige verhoging gaf. De heer MOL (comm.) meende daarente gen, dat de volle 50 cent gegeven werd met het advies daarna te proberen nog een verhoging van Rijk en Provincie los te krijgen. Volgens spr. is het dui delijk dat die instanties ..geen verhoging kunnen toestaan omdat zij „Margriet" niet anders mogen behandelen dan soortgelijke instellingen. Beide tegen standers slaagden er niet in elkaar te overtuigen. Het voorstel tot subsidie verhoging met 25 cent werd echter aan genomen. De heer VOOGD (P.v.d.A.) verklaar de erg blij te zijn, dat er nu een des kundige aan het bisschoppelijk museum wordt verbonden als conservator. (Een deskundige is altijd beter dan een leek, althans in dit geval: dan een leek in aesthetisch opzicht). Spr. was ervan overtuigd dat het bezoek hierdoor zou toenemen. Per jaar komen er gemid deld maar 1300 bezoeker. Met de an dere musea is het vrijwel evenzo ge steld, constateerde hij en informeerde 01 er met meer coördinatie gebracht kan worden in de Haarlemse musea. Bij voorbeeld een gemeenschappelijke propaganda. In Utrecht zijn het bis schoppelijk museum en net oudheid kundig museum in één gebouw onder gebracht, hetgeen eveneens het bezoe- kerscyfer ten goede komt. Overigens zag h(j een dergelijke co- oruinauo reeds, nu de directeur der Haarlemse musea, de heer H. P. r»<tara zien uereia heeft verklaard de functie van conservator van het bis schoppelijk museum op zich te nemen. Wethouder BAKKER, ditmaal als be windsman van onderwijs ad interim, antwoordde de heer VOOGD (P.v.d.A.) dat hvj een groter bezoek zou toejui chen, maar dat hij vooralsnog geen mogelijkheden zag om cU Haarlem se musea uepaaiue coórainatiepiannen op te dringen. Tenslotte nam weuiuuder haK-KER het woord in zijn eigenlijke functie van wethouder van nnancien. wil stelde een voorstel van B. en W. aan de orde om by de ministers van Binnenlandse Ba- Ken en van Financiën een verzoek in te dienen tot nogere algemene uitkering vanwege het r onus voor iNederianuse uemeeuten. B. en W. nebben een bnei ontvangen, dat de aanvrage daartoe voor 1 uatooer in Ben riaag ontvan gen moet zijn. Vandaar dat B. en W. geen schrifteiyk pre-advies nebben kun nen uitbrengen. Wethouder Bakker deelde mee, dat de begroting voor 1956 zeer waarschijn lijk niet sluitend zal zijn. De gemeen telijke bedrijven vragen alleen al een bedrag van rond 1,4 miljoen gulden meer dan in 19óo. Dank zij een derge lijke verhoging van de algemene uitke ring kan men de begroting misschien sluitend maken. Dè gemeente kan zijn eigen inkomsten niet verder meer op voeren. De raad achtte het niet nodig over dit voorstel te discussiëren en nam 11 het zonder hoofdelijke stemming aan. I V. ILIAS p. 21 Ouessant n. Palermo. JAPARA (KPM) p. 20 Kaap St. Mary naar Penang. KATELYSIA p. 21 Kangean n. Wellington. KORATIA 21 te Hongkong. KALYDON p. 21 Cape York n. Sydney. KENIA p. 21 Ceylon n. Rotterdam. KOTA BAROE p. 21 Gibraltar n. R'dam. LEMSTERKERK 21 te Rotterdam. LIMBURG 20 te Berbera. LIEVE VROUWEKERK 21 te Bremen. LOENERKERK 23 te Karachi verw. LETO 21 op 500 mijl w. Lands End naar Rotterdam. MAAS p. 21 Oporto n. Tunis. MOORDRECHT 21 te Fahaheel. MYONIA p. 21 Finisterre n. Singapore. MARISA 21 te Batoum MURENA 21 te Port Pirie. MODJOKERTO p. 21 Kaap Passero naar Genua. -Pa 24 KaaP Leeuwin n. Geelong. MOLENKERK p. 21 Kreta n. Port Said MARPESSA 21 op 1350 mijl z.w Azoren n. Dundee. MANTO p. 21 Dungeness n. Rotterdam. OSIRIS 21 te Barbados. OUWERKERK p. 21 Gibraltar n. Genua. ORESTES 21 te Cristobal. OMALA p. 21 Malta n. Istanboul. PEPERKUST 21 te Freetown. PYGMALION 20 te Caracol. PRINS WILLEM IV 20 te Sarnia. PRINS FRED. WILLEM 21 op 300 mijl o. Belle Isle n. Havre. PRINS WM. VAN ORANJE 21 op 200 mijl w. Cape Clear n. Antwerpen. PRINS WILLEM III 20 van Antwerpen n. Bremen. PHIDAS 21 te Kopenhagen. POLYDORUS 21 te Penang. RAKI 21 te New York. ROTTI 22 te Suez. RITA 22 te Telok Anson. SIBIGO 20 van Jesselton n. Bangkok. SLIEDRECHT 20 te Kaapstad. STAD ROTTERDAM p. 21 Madeira naar Monrovia. STAD VLAARDINGEN 20 van Emden naar Narvik. STAD SCHIEDAM 21 te Gibraltar. SUNETTA p. 21 Perim n. Fahaheel. SLOTERDIJK 21 te Newport News. STAD ARNHEM 21 te Amst. STAD BREDA 20 van Narvik n. Emden. SLAMAT p. 20 Finist. n. Antwerpen. STENTOR p. 21 Azoren n. Barbados. STRAAT MALAKKA p. 21 Geraldton naar Fremantle. STRABO 20 te Livorno. TABINTA 20 van Calcutta n. Semarang. TEIRESIAS 21 te Suez. TANKHAVEN I 22 te Sg. Gerong. TANKHAVEN II 21 te Makassar. TJIWANGI 21 te Djakarta. TJISONDARI 21 te Cebu. TJIBADAK 21 te Cochin. TJIBODAS 21 te Semarang. TJIMENTENG 20 te St. Maria. 21 Gibraltar n. Amsterdam. TD21 v- Curasao n. Maracaibo. TRAJANUS 21 te Trinidad. TITUS p. 21 Finisterre n. Oran TELAMON 21 te Turks Island TRITON 21 te Curasao VAN CLOON p. 21 Ceylon n SineaDore VAN N£CK 21 te Melbourne P VAN NOORT 21 te Sydney. VRIJBURGH 21 te Pt Lvautev WALTON JONES 21 te Philadelphia WICKENBURGH 20 te Londen. WIELDRECHT p. 21 Mona Passage naar Curasao. AMSTELLAND 20 v. Santos n. Montevideo. ALKAID p. 21 Kaap Frio n. Las Palmas. AENEAS p. 21 Gibraltar n. Savona. Advertentie De traditionele honkbalwedstrijd tus sen de kampioen van Nederland en een negental samengesteld uit de Rest van Nederland zal ook dit jaar nog worden gespeeld. Landskampioen OVVO ontvangt zater dag 24 september des middags om half vier op het terrein van de Amsterdamse vereniging Zeeburgia de Rest van Ne derland, welke ploeg als volgt is sa mengesteld: Werper: Smidt (HHC. Haarlem). Ach tervanger: Nijhuis (VVGA, Amsterdam), le honk: Hoogenbos (HHC, Haarlem). 2e honk: Keulemans (Schoten, Haar lem). Kortestop: Jole (HHC, Haarlem). 3e honk: Van Lieshout (TIW, Amster dam). Linksvelder: Heemskerk (EHS, Haarlem). Midvelder: Broersma (VVGA, Amsterdam). Rechtsvelder: Herre Kok (Aiax, Amsterdam). Reserves: Brands (VVGA, Amsterdam); Kraal (ABC, Am sterdam); Fabrie (Sparta, Rotterdam). De stadsorganist van Haarlem Ueor. ge Robert zal met ingang van 1 3® n_ 1956 als gemeenteambtenaar mt Ro_ sioen gaan. Sinds 1921 is de Mugl_ bert de bespeler geweest v'anBavo Kerk ler-orgel in de Groteof °amé„Colb-or- ^l irfde'gemeentelöke concertzaal van zjjn laatste concert geven. 1ALAMAK 22 te Aden. ALBLASSERDIJK p. 21 Wight n. N. York. ALDABI p. 21 Ouess. n. Antwerpen. AMSTELPARK 21 op 800 mijl z.w. Lands End n. Rotterdam. ARENDSDIJK 21 te Boston. ARTEMIS 21 te Pto Cabello. AMPENAN 22 te Halifax. BLIJDENDIJK 24 te R'dam verw. BLOMMERSDIJK 21 te Hamburg. BENNEKOM p. 21 Azoren n. Antwerpen. CALTEX DELFT p. 21 Casquets n. R'dam. CALTEX PERNIS p. 21 Kaap Bon n. R'dam. CALTEX THE HAGUE 21 te R'dam. CALTEX UTRECHT 21 te R'dam. CRADLE OF LIBERTY 21 van Pt. Said n. Philadelphia. CINULIA 21 te Birkenhead. CHARIS 21 te Trinidad. DELFLAND 21 te Hamburg. DIDO 21 te Amsterdam. DORESTAD p. 21 Natal n. Montevideo. DUIVENDRECHT 21 op 250 mijl w. Scilly n. Rotterdam. DELFT 21 van Pto Cabello n. Aruba. ESSO ROTTERDAM p. 21 Gibraltar naar Antwerpen. ESSO DEN HAAG p. 21 Algiers n. Antw. ENGGANO p. 21 Ouess. naar Hamburg. EOS 21 te Piraeus. GORDIAS 20 van Amst. n. Hamburg. GAASTERKERK p. 21 Gibraltar n. Casa blanca. GRAVELAND p. 21 St. Pauls Rock n. La» Palmas. GABONKUST 20 v. Vlaardingen n. Hamb. HAULERWIJK p. 21 Wight naar Hampton Roads. HEEMSKERK p. 21 Kaap Passero naar Marseille. HATHQR 20 van Piraeus n. Catania. HECUBA 21 v. San Juan (P. R.) n. Ciudad Trujillo. HESTIA p. 2- Kaap Hatteras naar Ciudad Trujillo. ITTERSUM 21 te Zanzibar. ISIS 21 te New Orleans. INDRAPOERA p. 21 Minicoi n. Aden. ALCETAS 20 van Amst. n. Hamburg. ALNATI 21 te R'dam. CALTEX LEIDEN p. 21 Dungeness n. Sidon. CALTEX NEDERLAND p. 21 Dungeness n. Sidon. CASTOR 21 te Pampatar. DORDRECHT 20 van New Orleans naar Hamburg. ELSENBURGH p. 21 Dungeness n. Casa blanca. HATHOR 21 te Calamata. JUPITER 21 te Rotterdam. KREBSIA 21 te Curagao. LOPPERSUM 21 v_n Port Talbot naar Almeria. MANTO 21 te Rotterdam. MARIEKERK p. 21 Kreta n. Genua. NIEUW HOLLAND p. 21 Cape Howe Melbourne. PRINS MAURITS 20 te Montreal. PRINS WILLEM II 21 te Antwerpen. AMSTELPARK 26 te R'dam verw EEMDIJK 21 te Antwerpen. DRACO 21 van Amst. n. Leningrad. FALCO 20 van Lissabon n. Montreal. PHILETAS 21 van Lissabo n. Tanger. PYGMALION 21 van Caracol n. Houston. LISSEKERK 22 te Hamburg. SALLAND 21 te Ilheos. TIBERIUS 21 te New Orleans. BLOEMFONTEIN 21 te Durban. BONAIRE 21 te Paramaribo. boschfontein 20 van Marseille naar Southampton. FAIRsea p. 21 Casquets via Pt. Said naar Fremantle. GROOTE BEER 21 te R'dam JAGERSFONTEIN 21 te Lm' Palmas WlULEHMSTAD2121t%eST„at^en. VEILING TIEL, 21 sept. Resp. eerste en tweede srt. Appelen: Bloemee a-e 4246 eerste 30—39, tweede 16—27, Bramley Seed-! ling 2328, 1722, Cox Orange Pippin 44— 61, 24—39, Early Victoria 28—31, 18—24, El lisons Orange 41—53, 1626, Goudreinette 4151, 1232, James Grieve a-e 55-56, eer ste 3453, tweede 1636, Lemoen 3338, 20 ■28, Manks Codlin 45—52, 14—29, Notaris 2838, 1325, Transparant de Cronsels a-9 40—46, eerste 31—39, tweede 19—29, Zigeu nerin 3441, 1528, Glorie van Holland 3540, 1832, Zuur val 1922 1117 Zuur kroet per loo kg 890. Peren: Beurre Le brun 3147, 2234, Beurre Hardy 4268 18—45, Beurre de Mérode 3244 2028* Clapps Favourite 46—56, 18—48, Conference' 5162, 1342, Foppepeer 2831, 11—25, Franse wijnpeer 38—54, 17—36, Gieser Wil deman 4647, 2427, Josephine de Ma- line 3246, 20—29, Legipont 39—51, 18—42, Maagdepeer 3443, 12—26, Marg. Marillat 3041, 1228, Seigneur d'Esperen 4250, 28 —39, Sint Remy 31—35, 22—30, Sijsjes 30— 35, 2028, Triomphe de Vienne a-e 6472, eerste 4862, tweede 2349, Peerkroet per 100 kg 320, Juttepeer 36—58, 26—32. Prui men: Reine Claude Verte 4553, 12—22, Reine Claude d'Althans 36—67, 14—29, Rei ne Victoria 30—57, 10—27, Monarch 43—66, 12—38, Jefferson 36—53, 23—32, Kwetsen 28 48, 1331. Bramen 6796, Druiven 110 —131, Aardappelen grote 912, Drie ling 7—8, alles in cents per kilo tenzij an ders vermeld. VEILING VENLO 21 sept. Andijvie A 1120 —20.50, Augurken A 112.50—116.50, B 64 80 67.—, C 64—67.50, D 51—53, E 16.10—17.50AB 76.50—78, CD 32.80—34.30, Bieten, rode 6.50— 8.10, Bloemkool A 44—55, B 37, Bonen: Wa genaars I 53.70—55.20, II 43—45, Stamprin- cessen I 45.6050.80, Veense snijbonen I 86, II 36, Spekbonen I 53.70—59, II 33—36.10, Dubb. stokpr. I 59.90—62.80, II 44.70—48.90, Enkele stokpr. I 57.30—59.30, II 53.60, Pronk benen I 67—69, Champignons I 305—326, II 257, III 167—195, Kool rode 4.50—6.—, Witte 3.50—5.—, Savoyen A 7-4S, Sp:dskool ,8~ls. Knolselderij A ^TT^koeen A 9 ïn i? 2 2 60, Peen, rode bre.=kpeen A 9 50—U.o0 b in fin 1 90 C 1®"r-. U17, Sla, natuur Ai5.20—125.20, Spinazie I 10-15, To maten A 57.8°->57.40-58.80, C 44.60 —45.90, CC 22.10—22.70, Bonken 31.20. Uien kSFru'U Perziken per stuk 6—20, per kg 48 68, Meloenen per stuk 62—78. Appelen: Ja mes 44—49, H I 35—43, H II 28. K I Sir-36' K II 24, Kr I 21, Kr II 15. Cron- S? ?I li 3T t2i H I 37, H II 24, K I 26—29, K "18. Kr I 22, Kr II 8. Manks: H I gr 46, 5 TT '„H 11 27, K I 29—31, K II 22. Kr I 19, Kr H 8 Ellisons: St. A 57, B 56, C 52, H I gr 51, H I 47 H II 31 KI 34—36, K II 23, Ki I 22, Kr II 11. Glorie v.' Holland: H I ?I 42, H I 31 H II 22, K I 25—29, K II 19, Kr I 22, Kr II 11. Cox O. P.: St A 57 81. B 51, C 36, H I gr 54—55, H II 52, H II 26, K I 36—43, K II 28, Kr I 19, Kr II 10. Peren: Triumphe: St A 59, H I gr 61, H I 53—57 H II 46—50, K I 45—49, K II 42, Kr I 40, Kr II 27. VEEMARKT UDEN 20 sept. Aanvoer 509 biggen. Prijzen: f 38f 45. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA- 7 00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.5o' huisvrou^' 9.00 gym. vrouw, 9.10 gram nT IS' radio. VPRO: 10.00 caus ,no= scthool_ ruk" 14inhkSersen- W-00 Radio Philh. vecimbel pfii 1450 £luit' viot)1 en cla' vara- gram., 15.30 dansmuz no m,,,1! 0,0 k®merork„ 16.30 ieugd, e caus- 17-40 orgel, 18.00 Ïo tc 18.15 act., 18.20 instr. kwintet. 1S-45 caus., 19.00 harprecital, 19.10 meis jeskoor. VPRO: 19.30 caus over Dietrich oniri ££er' 19.45 caus., 20.00 nieuws. q0-05 streeknieuws Twente. 20.10 gram., 20.30 de Verenigde Naties, 20.40 caus. VARA: 21.00 lichte muz., 21.30 buitenl. weekoverz., 21.45 gram. VPRO: 22.40 caus., 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nws.. 23.15 gram. ENGELAND, BBC, home service, 330 m: 12.25 gevar. muz., 13.10 pianospel 15.00 ork.conc., 16.10 dansmuz!. 22.15 pianorecital. BBC, light progr., 1500 en 247 m: 12.00 ork. v. h. Leger des Heils, 12.30 ork.conc., 13.30 lichte muz.„ 15.00 dans muz., 15.45 amus.muz.. 17.00 mil. ork., 18.00 gevar. muz., 22.|0 gevar. muz.. 23.20 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m: 12.00 amus.muz., 13.15 omr.ork., 16.00 oude kamermuz.. 17.35 amus.muz.. 19.15 herfst- en trekkersliedjes, 19-30 operaconc 20.45 amus.muz 23.30 amus - muz., 0.25 lichte muz.. 4.30 gevar muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m: 22.45 recital. BRUSSEL, 324 m: 12-34 filmmuz.. 16.02 L'Heure Espagnole, opera. 17.10 lichte muz., 18.00 zang en piano, 18.20 hoorn en piano, 20.15 ork.conc., 22.15 Holland Fes tival: koorzang. 484 m: 16.05 dansmuz.. 17.30 kamer muz., 20.00 ork.conc. ENGELAND. BBC. European Service Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws. Feiten v. d. dag. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.45 Morgengebed. 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw. 9.40 schoolradio, 10.05 Radio Philh. Ork., 10.30 Franse chansons, 11.00 zieken, 11.40 ka merkoor, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 wij vrouwen van het land, 12.40 Franse ]1(1. 7jen. (Op 224 en 49 m) chansons. 12.55 zonnewijzer, 13.00 nws., 13.20 piano, 13.45 vrouw, 14.00 hobo en piano, 14.30 kamerork., 15.00 schoolradio, 15.30 Metropole-ork., 16.00 zieken, 17 00 jeugd, 17.15 kinderkoor. 17.40 koersen, 17.45 dansmuz., 18.15 Musettemuz., 18.30 vragenbeantw., 18.45 gram.. 18.55 prot. Romme spreekt, 19.00 nieuws, 19.10 rege- ringsuitz.. 19.30 Avondgebed, 19.45 gram,, 20.40 act., 20.55 de gewone man, 2100 radio-documentaire, 21.30 muz quiz.. 22.00 Promenade-ork. en solist. kamp vuren langs de Evenaar, 23.00 nieuws 23.15 gram. Hoe de weekbladen DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: 16.30 V. d. jeugd 17.00 V. d. vrouw 17 20 Opsporingsdienst en progr overz. 20_0u Journ. en weerber. 20.20 Hollywood-Me- lodie, 20.45 T V-spel. 21.45 Reisherinne ringen. 22.00 Progr .overz. BELG TELEV1SIEPROGR Vlaamse uitz 17.00 Film. 17.25 Varia. 19.00 Test beeld. 19.15 Gram 19.30 Openingsbeeld 19.31 T.V.-nieuws. 19 55 T V.-spel. 212. Première. 21.50 T.V.-nieuws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 6