Willebrord Wil Vooruit onttroont „De Kampioen rapid WIEN—psv 6-1 Van Heerde schaart zich onder de titelcandidaten Ex-K.NI.L.-leden eisen militaire inkomsten op Protesterend CDA wint in de eerste klasse Clu bka mpioen sch ap op de 20-jarige Adri Roks rijdt Wim van Est bijna van t wiel Schaaktoernooi Gothenburg definitief beslist Werktrein ontspoord tussen Yenlo en Eindhoven Pensions al boordevol Donner geeft partij gewonnen Atie Voorbij breekt wereldrecord Wa Ongewoon felle strijd in het Noord hollands damkampioenschap Pleidooien voor Haagse hof Nederlanders terug uit Indonesië IX PURPER 55 55 55 ar is man SHEAFFER3 PAGINA 7 E uropq.be ker 32.000 dollar voor zes honkballers 100 meter vlinderslag in 1.13.1 EVERT VERMEER: Houdt woningnood buiten verkiezingsstrijd Auto-show ten bate van Koningin Wilhelmina Fonds In tijden van nood moet de B.B. paraat zijn. Op het ogen blik zijn er reeds meer dan 160.000 noodwachters, die ge regeld in een stukje van hun vrije tijd oefenen met het modernste hulpverleningsmateriaal. Voor goede be diening van dit materiaal is echter voltallige bezetting noodzakelijk. En een derde der functies is nog onbezet. Wilt U die derde man of vrouw zijn? Vraagt U eens aan het Hoofd Bescherming Bevolking in Uw woonplaats, aan Uw wijk- of blokhoofd wat de B.B. voor U zal doen en wat U in de B.B. kimt doen. Binnenbrand van schrijnend maagzuur f Onmiddellijk te dofea! Met Bennies. Katholieke Illustratie Proces tegen Staat der Nederlanden Geen persoonlijke ongelukken Slpielmanm wint van v. d. Pol 4000 gezinnen zoeken straks onderdak werelds beste precisie-vulpen Rumoerige situatie in damcompetitie door W.H. VANEEMLANDT De winnende ploeg van „Willebrord wil vooruit" in de strijd. Van voor naar naar achter: Piet Maas, A. Roks, Wim van Est en Thijs Roks. Met het Vieria| wim van Est, Thijs Roks, Pitn Maas en Adri Roks heeft de sterke ploeg van „Willebrord wil Voor uit" de titel van clubkampioen op de weg 1955 veroverd. Na drie jaar achter elkaar dit kam pioenschap te hebben behaald moest de jubilerende wielervereniging „De Kam pioen" uit Haarlem, gestart met Arend van 't Hof, Gerrit Peters, Piet Peters, Tonny Peters, Wim Rusman en Gerrit Voorting, het hoofd buigen voor de fel op tijdwinst beluste Brabanders, die na de eerste ronde van 70 km reeds 1 min. 35 sec. waren ingelopen op de vier mi nuten voor hen vertrokken Haarlemmers. De grote slag viel op de laatste 30 kilo meter, toen „De Kampioen" alleen nog maar over Arend van 't Hof, Tonny Peters en Gerrit Voorting beschikte, die zienderogen terrein verloren op de %ee\- blauwen van „Willebrord wil Vooruit Welnh, Willebrord stoof vooruit, met vier man, bij wie Adri Roks het grote werk deed, zodat Wim van Est, die in de eerste 70 km het sp'ts had afgebeten, bijna moest „lossen". Deze felle amateur, die veel belooft voor de toekomst, gaf het tempo aan, zijn broer Thijs nam tel kenmale voortreffelijk over en ook Maas deed stevige arbeid op kop. De strijd om de titel was namelijk tussen deze twee ploegen gegaan. De De ploeg van „De Kampioen" in actie, derde gegadigde, de toer- en wielerver- Van poor naar achter de gebroeders eniging „Maastricht gecoacht door de Peters, G. Voorting, A. van 't Hof en oud-kampioen Jefke Janssen, kwam geheel rechts Adri Voorting. kracht en uithoudingsvermogen te kort De een cn twintigste en laatste ronde ■van het interzonaal schaaktoernooi te Gothenburg was in zekere zin een anti climax van dit zo buitengewoon span nende toernooi. Aangezien Uivitsky met zwart spelend tegen Stahlberg na 15 zetten niet anders kon doen dan de aan geboden remise accepteren, hadden Pil- nik, Filip en Spassky voldoende aan een gelijk spel om zeker te zyn van een negende plaats. Pilnik deed geen enkele zet meer en bood onmiddellijk remise aan Bisguier aan, alhoewel hü iets beter stond, hetgeen de Amerikaan accepteer de. Filip had tegen Bronstein een klein voordeeltje behaald en de Rus moest ook genoegen nemen met een gelijk spel. Spassky probeerde het nog eyen met Sliwa, aangezien een remise-aanbod door de Pool geweigerd werd. Enige zetten later echter moest ook Sliwa genoegen nemen met remise. Petrosian en Geiler speelden beiden op winst tegen respectie velijk Donner en Unzicker. Al stond Donner zeer goed, hij liet zich misleiden door dwaallichten en raakte in het slop. Op de 41e zet werd de party nog afge broken, even later door onze landgenoot opgegeven. Ook Geiler scheen te zullen gaan winnen tegen Unzicker. In tijdnood echter vergiste hij zich en in de afge broken stelling staat de Duitser zelfs beter. De volgende deelnemers hebben zich voor het candidatentoernooi geplaatst: Bronstein, Keres, Spassky, Petrosian en Geiler (allen Rusland), Panno en Pilnik (beiden Argentinië), Filip (Tsj.slowa- küe) en Szabo (Hongarije). Het verloop van de partij Szabo-Keres was niet in overeenstemming met het feit, dat Keres voldoende had aan remise om de tweede plaats alleen te bezetten. De Rus speelde fel op winst en Szabo weerlegde met kalme middelen de vijan delijke aanval. Hij tastte echter mis en moest na 22 zetten met remise genoegen nemen. De partij Fuderer-Pachman werd afgebroken. Alle overige partijen werden éveneens remise. Najdorf kwam zelfs Slecht te staan tegen Medina. Omstreeks de 40ste zet had hij zich echter gered. Guimard en Rabar bereikten een gelijk spel in 41 zetten. De partij DonnerPetrosian had het volgende verloop: Wit: Donner. Zwart Petrosian. 1. d2d4, Pg8f6; 2. c2c4, c7c5; 3. d4d5, e7e6; 4. Pbl—c3, e6xd5; 5. c4xd5, d7d6; 6. Pgl—f3, g7—g6; 7. Pf3— d2, Pb8d7; 8. g2—g3. Lf8—g7; 9. Lfl— g2, 0—0; 10. 0—0, Dd8e711. h2—h3, b7—b6; 12. a2a4, Lc8—a6; 13. Tfl—el, Pf6e8; 14. Pc3b5, La6xb5; 15. a4xb5, Pe8c7; 16. Ddl—b3, Pd7—f6; 17. Pd2— bl, Tf8b8; 18. Pbl—c3, a7—a6; 19. Lel e3, a6xb5; 20. Pc3xb5, Pc7xb5; 21. Dc3x b5, Pf6d7; 22, Le3—d2, h7—h5; 23. Ld2 c3, De7d8; 24. f2—f4Wit stond leer goed. f4 is echter verzwakkend. 24. h5—h4; 25. g3g4, Lg7xc3; 26. b2x c3, Ta8—a5; 27. Db5—c6, Pd7-^f8; 28. e2—e4, Tb8—c8; 29. Dc6—b7, Tc8—b8; 30. Db7—c6, b6—b5; 31. Tal—a5 Hier liet wit zich de gelegenheid voor bijgaan, een dameoffer te brengen met e5 Tb6. 34. Ta5 Tc6:, 35. Dc6: Da5:, 36. Ed6:. Deze variant is remise. Donner wilde echter winnen. 31Dd8xa5; 32. Tel—e3, b5—b4; 33. Dc6xd6, Tb8—b6; 34. Dd6c7, b4xc3; 35. Te3—el, c3—c2; 36- Tel—fl, Da5—b4; 37. Kgl—h2, Tb6— Dc7c8, Tb7—d7; 39. Dc8—a8, Db4—d2; 40. Da8—a3, c5—c4; 41. Da3- al, wit geeft het op. Eindstelling: Wit, Donner: Kh2, Dal, Tfl, Lg2, pionnen d5, e4, f4, g4, h3. Zwart, Petrosian: Kg8, Dd2, Td7, Pf8, pionnen c2, c4, f7, g6, h4. De uitslagen luiden: Pilnik—Bisguier A—A, Filip—Bronstein A—A, Stahl berg—Ilivitsky 'A—A, Donner—Petro sian 01, SzaboKeres ig—A, Unzicker —Geiler afgebroken, Fuderer—Pach- man afgebroken, Guimard Rabar A—Ve, Najdorf—Medina A—A- De stand: 1. Bronstein 15 punten, 2. Keres 13 y, pnt., 3. Panno 13 pnt., 4. Pe trosian 12A pnt., 5. Szabo 12 pnt., 6. Gel- J,er UK pnt. en 1 afgebroken partij, 7, en 9- Pilnik, Filip en Spassky, ieder 11 Pnt., io. Ilivitsky 10 'A pnt- I.1- £ach" ™ar*9K pnt. en 1 afgebr. partij, 12. en 13. Najdorf en Guimard, ieder 9K Pnh> 14. Fuderer 9 pnt. en 1 afgebr. partij, 15. Rabar 9 pnt., 16. Unzicker 8 pnt. en 1 afgebr. partij, 17. en 18. Bisguier en Stahlberg. ieder 8 pnt., 19, 20 en 21. Donner, Medina en Sliwa, ieder 5lA Pnt- De voetbalwedstrijd voor de competi tie om de Europa-beker tussen Rapid Wien en de Eindhovense club P.S.V is door de Oostenrijkers gewonnen met 6—1. Bij de rust was de stand 1—1. Mevrouw Myrtle Power, een dame uit Buford in Georgia (V.S.), die met recht een deskundige op het gebied van de honkbalsport genoemd mag worden, heeft de „32.000-dollar-vraag" van de televisiewedstrijd goed beant woord, toen zij zes spelers uit de Ame rikaanse „major leaque" wist te noe men, die meer dan drieduizend keer raak geslagen hebben in hun carrière in deze leaque. Tot volgende week heeft zij nu de tijd om te beslissen of zij een kans op de hoofdprijs, 64.000 dollar, zal wagen. (U.P.) Tijdens wedstrijden in het White Ci ty stadion heeft Diana Leather (G.B de mijl gelopen in 4 min. 45 sec. Zij noteerde daarmede de snelste tijd wel ke ooit door een vrouw over deze af stand is gemaakt. om in het gevecht om het kampioenschap met succes te kunnen ingrijpen. Gerrit Schulte, die voor „Ulysses" uit Amsterdam zou starten, moest verstek laten gaan. Dezer dagen is hij tijdens een trainingsrit gevallen. Hij had last van lendenpijn, terwijl een bloeduitstorting boven de rechterknie bepaald hinderlijk bleek te zijn. Jan Pronk was opgenomen in „Alcmaria Victrix", maar verdween nog voor het einde van de eerste lus van 70 km uit het team. De uitslag luidt: 1. en clubkampioen van Nederland „Willebrord wil Vooruit" te St. Willebrord met Wim van Est, Thys Roks, Adriaan Roks en Pim Maas, tijd 3 uur 24 min. 28 sec. over 140 km; 2. „De Kampioen" te Haarlem met Arend van 't Hof, Tonny Peters en Gerrit Voorting, tijd 3.28.27; 3. Toer- en wielerver. „Maas tricht", tijd 3.30.08; 4. „De Scheldemond" te Vlissingen, tijd 3.32.35; 5. „Feyenoord" te Rotterdam, tijd 3.33.16; 6. „De Hoekse Renners" te 's-Gravendeel, tijd 3.33.27; 7. „Het Stadion" te Utrecht, 3.34.22; 8. „De Bataaf" te Halfweg, 3.35.35; 9. „De Locomotief" te Goes. 3.35.41; 10. „Helpt Elkander" te Oud-Gastel, 3.35.53; 11. „Olympia" te Amsterdam, 3.36.00; 12. „De Adelaar" te Hilversum, 3.36.39; 13. „De Pedaalridders" te Rotterdam, 3.38.36; 14. „Swift Combinatie" te Leiden, 3.38.40. Tydens zwemwedstrijden in het Kolpa. bad te Vlaardingen heeft Atie Voorbij van „De Robben" uit Hilversum het wereldrecord 100 meter vlinderslag ver beterd en gebracht op 1 minuut 13.1 sec. De tijd waarnemers, mevrouw C. J. FreenMersel en de heren L. Kamp en J. H. Maasdam, noteerden respectieve lijk 1.12.9, 1.13.1 en 1.13.1. Het oude record stond op naam van Atie Voorbij met 1 min. 13.2 sec, op 26 augustus van dit jaar gemaakt te Al giers. Dit record was nog niet erkend. Ook het officiële wereldrecord stond op haar naam met l min. 13.7 sec. gemaakt te Naarden op 14 juli van dit jaar. De voorzitter van de P.v.d.A., Evert Vermeer, heeft op een vergadering in Amersfoort gezegd, dat hij de woning nood niet graag als motief in de verkie zingsstrijd voor 1956 zou zien getrokken. Het tegen elkaar opbieden van de par tijen over het aantal te bouwen wonin gen zou geen waardig gebaar zijn. Het zou bevredigend zijn als alle partijèn in hun verkiezingsprogramma zouden zeg gen, dat het vraagstuk van de woning nood met de grootst mogelijke krachts inspanning tot een oplossing moet wor den gebracht. Vrijdag zal wethouder D. W. Dett- meijer in de Haagse Dierentuin een grote auto-tentoonstelling openen, wel ke wordt georganiseerd ten bate van het Koningin Wilhelmina-Fonds. Deze expositie kan beschouwd worden als een waardig sluitstuk van de uitgebrei de september-actie, welke in Den Haag voor het K.W.-Fonds is gevoerd. Een keur-collectie van de nieuwste auto merken wordt geëxposeerd rondom een enorm bloemstuk, dat de kankerbestrij ding symboliseert. De tentoonstelling, die van vrijdag twaalf uur af voor het publiek toegan kelijk is, blijft slechts zaterdag 24 en zondag 25 september van tien tot tien uur geopend. Advertentie De uitslag van de voor de Engelse League gespeelde wedstrijd in de eerste divisie tussen Birmingham City en Aston Villa luidt 22. Advertentie Bevrijd U van dat hinderlijke, brandende gevoel op Uw maag. Neem Rennies. Reü nies helpen iedereen altijd dadelijs! Laat U het genot van een smakelijke, pit tige maaltijd niet bij voorbaat bederven door angst. Met Rennies is de narigheid van „verkeerd vallen" uitgesloten. Als Uw maag „onveilig" seint, vlug één of twee Rennies en wég zuurbrand, wég pijn. Sim pel om in te nemen en nog smakelijk ook. Glunder lachend kwam de ronde Am sterdammer Piet van Heerde zjjn tweede achtereenvolgende zege melden in het toernooi om de Noordhollandse damtitel. Hjj wist, dat hij daarmede gelijk aan de Ujn kwam te staan met de oud-Weespenaar W. H. Beeke. Daar mede kwalificeerde hij zich op slag als een ernstige concurrent voor de titel. Zoals te verwachten was kwamen de feitelijke pretendenten geducht op zetten tijdens de in dit weekeinde ge speelde ronden. Dat bracht een immen se spanning in dit toernooi. Niet min der dan zes deelnemers klassificeerden zich met gering verschil op de boven ste plaatsen. In geen tijden heeft dit provinciale kiasseringstoernooi zulk een spanning en belangstelling gekend als dit jaar. Wie van deze" zes kanshebbers zich tenslotte zullen weten te plaatsen is nog een open vraag. Wel zal er hard gevochten worden om de beschikbare twee plaatsen in het nationale toernooi. Het wereldkampioenschap in 1956 lokt deze zes gegadigden toe! De wijze, waarop de ruig aanvallen de Van Heerde zijn beide partijen wist te winnen was magistraal. Tegen de Heemstedenaar Willemse leek hij aan vankelijk met ontwikkelingsmoeilijkhe den te kampen. Een explosieve door stoot echter bevrijdde zijn korte vleu gel en wel met zo een kracht, dat het defensieve karakter uit zijn stelling ver dween en zijn winst spoedig een feit werd. Op vrijwel identieke wijze werd de IJmuidenaar Postma toch altijd nog een speler met groot verdedigings talent tot overgave gedwongen. Het geweldige terreinoverwicht werd in het eindspel echter gedegen uitgebuit en in winst omgezet. De typisch spelende Amsterdammer Otto van Dijk won en verloor een par tij hoewel er vrijwel geen verschil in zijn zwakke positiespel viel aan te wij zen. De Haarlemmer Van Berk was goed op dreef en profiteerde daarvan. De Amsterdamse kampioen Wim van der Sluis boekte drie punten en toch miste zijn spel die overtuigingskracht, die hem eerder in de nationale titel strijd bracht. Ook zijn clubgenoot Stahlberg leefde wat boven zijn stand met drie punten uit twee partijen. De gedétailleerde resultaten van de partijen, gespeeld in de achtste en ne gende ronde van dit toernooi om de Noordhollandse damtitel, waren ten slotte als volgt: W. F. van der Sluis remise met T. Postma, O. van Dijk verliest van H 1 van Berk, P. van Heerde wint van H. C. Willemse, M. R. C. Stahlberg remise met B. Dukel, A. den Doop wint van Aebe de Jong, J. H. Ansems remise met W. H. Bëeke, Aebe de Jong wint van J. H. Ansems, B. Dukel remise met A. den Dop. H. C. Wil lemse verliest van M. R. C. Stahlberg, T. Postma verliest van P. van Heer de, H. van Berk verliest van W. F. van der Sluis, C. van der Himst verliest van O. van Dijk. Dammen II zeven Zodoende werd deze volgorde bereikt: gesp.gew.gel.verl.pt. 1. W. H. Beeke 8 4 3 1 11 2 P. van Heerde 8 4 3 1 11 3 Aebe de Jong 9 4 3 2 11 4. W. F. v. d. Sluis 9 3 5 1 11 5. A. den Doop 8 2 6 0 10 6. B. Dukel 9 3 4 2 10 7. J. H. Ansems 8 2 4 2 8 8. H. C. Willemse 8 3 2 3 8 9. T. Postma 8 1 5 2 7 10 M. R. C. Stahlberg ..8 2 3 3 7 11. O. van Dijk 9 1 5 3 7 12. H. van Berk 8 1 2 5 4 13. C. v. d. Himst 8 1 1 6 3 Van het nummer van deze week zijn zes pagina's tekst en foto's gewijd aan de uitvaart en de begrafenis van kardinaal De Jong z.g. Nu de Verenig de Staten pas weer een staking in de havens van de oostkust hebben be leefd, is de in dit nummer beginnende serie „Gangsters beheersen een wereld haven", waarin de achtergronden van deze conflicten uitvoerig worden ge schilderd, van actuele betekenis. Er is verder een interessante reportage over de bouw van enige nieuwe mijn schachten in de Nederlandse Mijnstreek en het project van nog twee andere voor de nieuwe staatsmijn Beatrix bij Herkenbosch in Midden-Limburg. De steenkool zal voorlopig nog niet wor den verdrongen door atoomkracht en ze behoudt in elk geval haar grote be tekenis voor het bereiden daaruit van allerlei synthetische producten. Dr. A. Melchior vertelt op zijn onderhouden de wijze over een ballontocht boven Kennemerland en verlucht zijn ver haal met eigen tekeningen. Eric van der Steen schrijft over een amusant misverstand, jaren geleden, bij de gro te autoraces van Indianapolis, toen enige coureurs werkelijk dachten, dat er een spook meereed! Van generaal Boyer de Latour, Frankrijks laatste troef in Marokko, wordt een levens schets gegeven. Jan Cottaar schrijft over het wereldkampioenschap van Stan Ockers. Voor het gerechtshof In Den Haag zijn gisteren de pleidooien gehouden in de zaak van leden van het voormalige K.N.I.L., verenigd in de stichting Omink, contra de Staat der Nederlan den. De ex-K.N.I.L.-leden eisen hun mi litaire inkomsten op over het tijdvak van de Japanse bezetting van het voor malige Nederlands-Indië. In 1953 heeft de rechtbank deze vordering ten aan zien van de Nederlandse Staat ont zegd en zich onbevoegd verklaard ten aanzien van de vordering op Indonesië. Pleitende voor de ex-K.N.I.L.-leden zei mr. L. Bouma bij de behandeling in hoger beroep voor het Hof, dat de vordering op Indonesië thans niet meer in het geding is. Het appèl geldt alléén de eis van de Omink jegens de Staat der Nederlanden. Pleiter betoogde we derom, dat krijgsgevangenschap geen aanleiding is tot wijziging van de uit betaling der salarissen, daar deze ge vangenschap geldt als werkelijke dienst. Het verweer van de zijde van de Staat, dat de betrokkenen dan maar eerder en in Indonesië over de achterstallige salarissen hadden moeten procederen, achtte pleiter moeilijk aanvaardbaar. Dat de betaling van het K.N.I.L. via de begroting van Nederlands-In- dië liep achtte pleiter in dit verband niet belangrijk. De Nederlandse Staat heeft zich van het K.N.I.L. bediend voor het voeren van oorlog; de Staat (Van onze correspondent) Ter hoogte van het vroegere station van Griendtsveen op het traject Venlo- Eindhoven zijn woensdag twee wagons van een werktrein ontspoord. Deze trein vervoerde arbeiders en materi aal voor de werkzaamheden aan de electrificatie van de lijn, welke thans van Venlo af tot Griendtsveen vol tooid is. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor, want de twee wagons die uit de rails liepen waren met ma teriaal beladen. De oorzaak van deze ontsporing is vermoedelijk het niet of onvoldoende functioneren van een wissel. Aange zien tengevolge van de werkzaamheden aan de electrificatie slechts één spoor in gebruik is tussen Venlo en Eind hoven, was het treinverkeer tussen de ze plaatsen gestremd. De pendeldienst met autobussen tussen Horst en Deur- ne verliep zeer moeizaam tengevolge van de slechte toestand van de wegen in het Peelgebied van Griendtsveen. Het feit dat een der ontspoorde wa gons geladen was met een veertig tons hijskraan was er oorzaak van dat er lang gewerkt moest worden vóórdat de lijn weer vrij was voor normaal passa- giers-treinverkeer. Te Antwerpen is de biljart vijf kamp van „De boerinnekens" voortgezet. De Duitser Spielmann heeft van de Ne derlander Van de Pol gewonnen. Hij won drie van de vier partijen. moet dan ook de consequenties daar van aanvaarden. Pleitend voor de Staat zei mr. J. J. R. Hoogeweegen, dat een toewijzing van de eis financiële consequenties zou hebben, die meer dan één miljard gul den zouden bedragen, daar een dergelij ke uitspraak ook aanspraken op uitbe taling van salarissen van civiele amb tenaren tot gevolg zou hebben. Hij be toogde, dat op basis van de Indische comptabiliteitwet de Staat der Neder landen niet aansprakelijk kan worden gesteld voor de achterstallige salaris sen, vooral ook gezien de aanvulling van deze wet in 1912. waarin uitdrukke lijk werd bepaald, dat Nederland geen juridische of morele verantwoordelijk heid aanvaardde. Bij de overdracht van de* soevereiniteit is privaat- en staatrechtelijk niets veranderd. Uitvoerig lichtte pleiter zijn stelling toe, dat het K.N.I.L. een eigen strijd macht van Nederlands-Indië was, inge steld nadat Nederlandse dienstplichti gen niet meer zonder hun toestemming naar de overzeese gebieden konden worden gezonden en ook door Neder lands-Indië werden betaald. De president zal 16 november arrest wijzen. (Van onze parlementaire redactie) De toenemende repatriëring van Ne derlanders uit Indonesië stelt het mi nisterie van Maatschappelijk Werk in verband met de huisvesting voor grote moeilijkheden. Reeds in juni was de beschikbare ruimte in de zgn. contract pensions volledig in gebruik voor de bijna 2500 gezinnen. Wanneer de repa triëring zich in dezelfde omvang zal voort zetten, zullen er echter eind 1956 meer dan 4000 gezinnen een onderdak moeten hebben. Uitbreiding van het aantal contract pensions verergert echter weer het toch reeds grote tekort aan logiesruimte voor de vacantie-periode, temeer daar voor de gerepatrieerden woongelegenheid be schikbaar moet zijn in gebieden, waar ook werkgelegenheid is. Ook het wo ningcontingent dat speciaal voc deze groepen is bestemd is, hoewel verhoogd tot 2500, nog lang niet voldoende. Als e Ae gevolg van deze omstandigheden zal het noodzakelijk blijken, dat de ge- repatrieerden langer en in ongunstiger gelegen pensions zullen moeten verblij ven. Daarnaast zal bij de behandeling van verzoeken om Rjjkssteun voor de overtocht nog meer aandacht moeten vvorden besteed aan de opvang-moge- iijkhedenDe minister is er echter van overtuigd, dat in urgente gevallen de repatriëring geen' vertraging zal mo- r ondervinden. Advertentie Geeft 100"-» vol doening bij het schrijven. Een prach tig geschenk Ends "dunk filling" Een reeds maanden slepende en uit de vorige competitie nog resterende kwestie deed de start van de nieuwe wedstrijden van de Kon. Ned. Dam- bond bijzonder typisch worden. En dat alles door het niet volkomen reglementair afspelen van twee afge broken partijen van de ontmoeting C.D. 87 Dat gesprek had plaats in 1903 in ons huis aan de haven van een kleine plaats in Groningen. Een week later maakte vader zijn schip gereed voor een nieuwe reis. Ik zou meegaan, maar inplaats van mijn plunje- zak met werkkleren, kreeg ik een koffertje mee met mijn beste pak en nieuw ondergoed. Er werd niets gezegd, maar aan de wijze, waarop mijn moeder afscheid van me nam, bemerkte ik dat er iets bijzonders ging gebeuren. Op de uitreis deed vader Hamburg aan. Hij nam mij en mijn koffer mee de wal op en bracht mij bij eqn oude heer, die in een klein huisje eenzaam aan de buitenkant van de stad woonde. Ik was zpn enige leerling en persoonlijk heeft hij mij gekneed en gevormd tot hij er zeker van was, dat ik vol leerd was. Toen ik hem in 1910 verliet, sprak ik vloeiend Duits, Frans, Engels, Italiaans en Spaans. Met vloeiend spreken bedoel ik niet alleen, dat ik het idioom van die talen volkomen beheerste, maar dat ik, wanneer mijn leermeester mij mee op reis nam naar die landen, ook daarin dacht! Ik had een algemeen begrip var de syntaxis der Slavische en Romaanse talen en kon zonder haperen een Bul gaarse ode, een Portugees vissersliedje of een wille keurig artikel uit een Russisch wetboek lezen en vertalen. De aardrijkskunde van Europa kon ik dro men. Niet op de manier, waarop een leerling bjj het eindexamen van een middelbare school rivieren en zijrivieren en het aantal inwoners van steden kan opdreunen, maar op de wijze, waarop een ervaren reiziger in een streek, waar hij nog nimmer is geweest, zich weet te oriënteren. Verder werd er veel tijd besteed aan de studie van volkenkunde en in de lange winteravonden kon ik uren aan één stuk op het kleedje voor het vlammende houtvuur uit gestrekt liggen luisteren naar mijn mentor, die onvermoeibaar was in het beschrijven van gebrui ken en zeden in Centraal Europa en de Balkanlanden, die mü begrip bijbracht van de invloed van het land schap op gewoonten van de bewoners en die mij inlichtte over klimatologische factoren en hun be tekenis voor de levenshouding en dagindeling bil bepaalde bevolkingsgroepen. Hoewel deze studie veel tijd opeiste, veronachtzaam de mijn leermeester allerminst mijn fysieke vor ming en het harden van mijn geestvermogens. Hu beschikte over een kring van bekenden, die onuit puttelijk scheen en alle denkbar beroepen bestreek. Specialiteiten leerden mij boksen, worstelen, jiu-jitsu en vele uiteenlopende trucs, die bij de zelfverdedi ging onmisbaar zijn. Ik werd door experts geoefend op vele wapenen. Vaklieden leerden mij met de een voudigste middelen ingewikkelde sloten openen, zelfs in het donker. En steeds, al die zeven jaren lang, hamerde mijn opvoeder mij de tien geboden voor een spionnage- expert in, geïllustreerd met voorbeelden uit de prac- tljk. toegelicht aan de hand yan mislukkingen van grote ondernemingen. Mijn bijzondere aanleg zorg de ervoor, dat ik alle gevallen, waarin men mijn vorderingen en geschiktheid toetste, met glans kon doorstagn. Toen ik afscheid nam van de man, die zo veel zorg had besteed aan mijn vorming voor het gevaar lijke beroep dat mij wachtte, gaf h(j mij een raad, waarvan ik de juistheid heb ondervonden. Ik lever je af, Tjeerd zei hij als iemand die cum laude is gepromoveerd tot doctor in de wetenschappelijke spionnage. Onthoud één ding. Je toekomstige beroep is uitermate ondankbaar en het staat in een kwade reuk. De geheime agent, die werkelijk belangrijke opdrachten krijgt te volvoeren is vogelvrij, want hij is een blijvend gevaar, zowel voor de partij, welker geheimen hü tracht op te sporen, als voor de mensen, die zijn inlichtingen zullen ontvangen. Komt hü in moeilijkheden, dan zullen zijn tegenstanders niet aarzelen hem volkomen uit te schakelen en zelfs zul len zij, die van zijn diensten profiteerden, geen vin ger uitsteken om hem te reddenintegendeel, als ze daar belang hij hebben, zullen ze hem zo snel mogelijk likwideren, om te voorkomen dat hü onder pressie de mond voorbü praat. Daarom.: wees nim mer loyaal! Verlies nooit je hart aan je opdracht gevers. Houd een voet in beide kampen of, zo er meer zpn, in alle kampen. Denk er steeds aan, dat elke bui tenlandse politiek gericht is op eigenbelang en op het zoveel mogelük benadelen van de positie van de tegenstander of concurrent. Precies als bij een voet balmatch of bij een partijtje schaak. Vergeet nooit, dat je voor vriend noch vijand als mens ook maar iets betekent. Je bent een werktuig, nuttig zolang je blijk geeft van bruikbaarheid, bestemd voor de vuil niskar, zodra je ook maar even faalt. Van dit ogen blik af moet je .ieder medemens als je natuurlüke tegenstander beschouwen, vooral de vrouwen zelfs mij, die je heeft gevormd tot wat je geworden bent. Als je hier straks de deur uitgaat, is het: Tjeerd Helmstra tegenover de rest! Denk niet, dat ik over drijfWanneer je met het in practijk brengen van mijn raad zou wachten, tot je moet erkennen, dat ik het bü het rechte eind had, zou dat alleen be tekenen, dat je onder de bijl bent" gevallen. Hou je goed, rrnjn jongen Van die dag af werd het verzamelen van inlichtin gen voor de internationale politiek een beroep voor mij als elk ander. En dat ik met zjjn keuze op het goede paard heb gewed, blijkt wel hieruit, dat ik sedert 1910 Europa heb zien verscheuren door onderlinge en inwendige meningsverschillen. Ik heb nooit werk behoeven te zoeken. Men kwam bij mü en beloofde mij gouden bergen voor mijn diensten. In weinige jaren was de naam Freiherr von Bosen, James Wilford en Taram Mustafa een paspoort, dat de best beschermde deuren van vele ministeries van buitenlandse zaken opende. Want ik was een erkend expert! In 1917 dreef ik voor het oog een handel in parfu merieën in Constantino pel. In mijn koele kantoor zat ik als een spin in haar web, waarvan de draden zich over de Balkan en het Nabije Oosten uit strekten. Dank zij een geraffineerd systeem voor het onderhouden van contacten met mijn verschillende relaties, was het mü mogelijk mü aan meerdere walletjes te voeden en daar de door mü verstrekte berichten zonder uitzondering betrouwbaar bleken, was het een drukke tüd voor mü. Geld heeft nimmer een rol in mün leven gespeeldmaar het rolde eenvoudig bii mü binnen. Zeker behoorde ik tot de meest gefortuneerden in Turkije en voor die tüd zegt dat wel iets. (Wordt venolya) A-St. Canisius. Destijds was daarover büzonder veel te doen geweest, omdat door de zege van 119 van C.D.A. deze club naar de hoofdklasse promoveerde. ,,Jozeph Blankenaar" voelde zich door een en ander echter zwaar benadeeld en protesteerde tegen de uitslag. Dit protest werd aanvankelük gewonnen, zodat beide clubs een beslissingswed- strüd om de begeerde promotie naar de hoofdklasse moesten spelen. Maar C.D.A. liet tot twee maal toe verstek gaan bü deze door de wedstrijdleiding vastgestelde barragematches. Üiter- arad zich daarbij beroepende op als nog nader ingestelde protesten en de niet erkende, maar toch feitelijke over winning van 119. Bü de indeling van de damclubs voor de nieuwe competi ties werd „Jozeph Blankenaar" alsnog naar de hoofdklasse gepromoveerd, ter- wül C.D.A. werd teruggewezen naar de eerste klasse. Vanzelfsprekend gaf dat opnieuw protesten. Vlak vóór de start kreeg de wedstrijdleider bericht, dat C.D.A. alsnog had gewonnen en dus tot de hoofdklasse toegelaten diende te worden. Dat lokte echter een pro test van deze bestuurder uit. die zich in zün beleid aangetast achtte. Inmid dels begon de competitie. ..Winnende" C.D.A. gaf te kennen, dat het de wed- strüden in de eerste klasse onder pro test zou spelen. Ook „Gezellig Samen- zü'n" startte met het indienen van een protest, dat naderhand werd verguld door „een verzoek" aan de andere clubs om één der tientallen alsnog ho ger i n te delen. De wedstrijdleider nam hier een verstandig besluit door alle wedstrijden van „Gezellig Samenzün" voorlopig op te schorten, teneinde de andere clubs haar beslissingen te laten nemen op voormeld verzoek. Het protesterende C.D.A. won de eer ste wedstrijd in de eerste klasse al da delijk met duidelüke cüfers van Ouder kerk. Een wedstrüd van heel wat spannen der allure werd in Diemen gespeeld tus sen de gelüknamige damclub en het be zoekende D.S.T.O., waaruit een gelük spel ontstond. De uitslagen in de eerste klasse-dam- competitie waren Eerste klasse: DiemenD.S.T.O. 10- 10; C.D.A.Ouderkerk 13-7 onder pro test van C.D.A. Het recipiërende D.C.G. startte in de tweede klasse met een nederlaag. De uitslagen waren hier: Ouderkerk—A.P.G.S. 15-5; D.C.G.— O.D.V., 7-13; D.V. NoordFahrenheit 12-8.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7