Onderhandelingen met succes bekroond Basis voor eenheid Witboek over „verdwenen diplomaten" MacLean gevlucht op de dag dat verlof tot zijn verhoor werd gegeven Spoedig expeditie naar „Renate Leonhardt? Twee trucks met dynamiet ontploft Na triomfale intocht in Buenos Aires Eduardo Lonardi als president van Argentinië beëdigd Nieuw bewind wil concordaat met Vaticaan Geen gelukkige maatregel LI lIEENs TA Wrakkenexpert: onderneming is tot mislukken gedoemd Gasvergiftiging te IJmuiden Aantal slachtoffers van orkanen stijgt Binnenschip in Noordzeekanaal overvaren Nieuwe acties tegen katholieken in China Jet rlUtmIO oefeteyen luiy Het vvet% ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1955 79ste JAARGANG No. 26406 K.N.P. blijft tot aan verkiezingen 1956 I - flf a mmm* VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUD RAGEN In Mexico: Fatale wedstrijd kost 65 mensenlevens Vervolging neemt toe FRAAI HERFST WEER Sociaal BARTELJ0RISSTR HAARLEM TEL. 13439 EERD. B0LSTR 48 A DAM - TEL. 717162 !-ua»"rfme Mantels in kleuren BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENllkl AKlfct- 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-'hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor «dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. Groep-Weiter sluit zich aan bij Katholieke Volkspartij miifiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Men moet uit het door K.V.P. en K.N.P. gezamenlijk uitge geven communiqué conclude ren, dat de theoretische basis voor eenheid-in-de-praktijk gelegd is. De te veronderstellen oprechte bedoeling van beide partijen zal de doorslag gevende garantie moeten zijn voor definitieve verwezenlijking. Het twee jaar geleden, naar aan leiding van de oproep van de kardi naal begonnen gesprek tussen K.V.P. K.N.P. en K.W.G. heeft aldus gedeel telijk succes gehad, na een vruchtba re wending te hebben gekregen, toen K.V.P. en K.N.P. als gesprekspart ners^ resteerden en een werkelijk partijpolitieke eenheid tot basis van de besprekingen kon worden ge maakt. De K.N.P. heeft grote offers ge bracht, duidelijk grotere dan de K.V.P. Dat de oproep, vervat in het bisschoppelijk mandement, daarbij de voornaamste dr' fveer is ge weest, strekt tot ere. Dat strekt voor al de sterke, beginselvaste, man tot ere, die zo sterk gebleken is, dat hij het risico heeft willen lopen zwak te schijnen. Maar in werkelijkheid is hier van zwakheid geen sprake: de heer Weiter heeft zijn fiat aan de overeenstemming der partij-dele gaties gegeven, omdat hier voor hem kennelijk een gewetenskwestie in het geding was. Dezelfde beginselvast heid die hem tevoren een andere weg deed gaan, heeft hem ook tot deze laatste beslissing gebracht. Wij gaven zojuist te verstaan, dat voor beide partijen de praktijk moei lijker zal blijken dan velen in een voorbarige alleluja-stemming zullen willen veronderstellen. Het meest de licate punt is ongetwijfeld de aan vaarding van vrijheid van inzicht, openbare meningsuiting en van stemmen in de nieuwe Tweede-Ka merfractie, in welke fractie op grond van de overeenkomst twee figuren mogen worden verwacht, die Vertrouwen genieten in de huidige K.N.P. De redactie is enigszins wonderlijkvrijheid van inzicht kan men evenmin ontnemen als af staan; zij had niet nadrukkelijk aan vaard behoeven te worden. Maar ten opzichte van de vrijheid van stemmen zal verschillende uitleg mogelijk Zijn van de beperkingen, aan die vrijheid aangelegd. Geluk kig, dat de bepaling „in overeenstem ming met de geldende praktijk" juist gisteren en eergisteren in de Tweede-Kamerfractie der K.V.P. een bemoedigende illustratie heeft ge kregen. Bovendien mag men van parlementariërs uit de huidige K.N.P.-kring verwachten, dat zij niet onder de dekmantel van officiële eenheid een stuk programmatisch dissidentisme zullen pogen te ver bergen. Maar men zij dan ruim, d.w.z. verstandig, bij de interpreta tie van wat vrije kwesties zijn. Daar toe noodzaakt de te verwachten grotere verscheidenheid van kiezers in 1956 en daardoor zal het algemene vertrouwen in de fractie, vooral bij zelfstandig en kritisch denkende mensen, worden versterkt. Talloze vragen en onzekerheden doen zich met het oog op de toekomst voor. Wanneer de K.N.P. zichzelf opheft zullen haar vertegenwoordigers in de Kamer for meel partijloos zijn. Maar dat be treft inderdaad iets formeels: zij blijven, gescheiden van de K.V.P.- fractie, hen vertegenwoordigen wier vertrouwen zij kregen. En om een partijnaam zit de heer Weiter niet verlegen: zijn eigen naam is sinds lang minstens zo'n duidelijke betite ling van iets eigens als de naam van zijn partij. Een andere vraag is, wat in de naaste toekomst en na 1956 zal ge beuren in de nog tot 1958 zetelende gemeenteraden, waarin de K.N.P. vertegenwoordigd is. Het ligt op de weg van de fracties van K.N.P. en K.V.P. zelf om een modus vivendi te zoeken. Tenslotte is er de hoogst belangrij ke vraag, op welke manier en in welke mate de huidige K.N.P.-aan hangers hun invloed tot gelding kun nen brengen na eventuele toetreding tot de K.V.P. Hun eigen activiteit zal hiervoor op de eerste plaats in li l in mi if in ui mi iiiMiiüiiiii ui illinium ii urn min inn il Als een wanstaltige vogel, lamgeslagen nog voor de eerste vlucht, ligt op het ogenblik de bergingstoren, waarmee de heer P. Visser uit Wijde Wormer met zijn staf van plan is het goud van de Renate Leonhardt" te bergen, scheef- i gezakt in de zuigende modder op de bodem van het Noordzeekanaal bij IJmuiden. Toen men de balasttanks leeg pompte, om de toren in drijvendc staat te brengen en 24 uur te hou den, zoals Waterstaat had voorgeschre ven diende zich een fout in de con structie aan met het vermelde gevolg Op een van de foto's ziet men een dui ker van de Rijkswaterstaat afdaler naar de voet van de reeds bemande l „goudtoren", om onder water een on- derzoek naar de oorzaak van het scheef zakken in te stellen. mmmmmmmimimmmmmmimmmiimmmmiimii (Van onze Haagse redactie) De belangrijke beslissing over het samengaan van K.V.P. en K.N.P. is gisteravond in het Haagse hotel „Terminus" gevallen. De onderhandelingen met de K.N.P., die één jaar hebben geduurd, zijn met succes bekroond; de eenheid is wat deze beide partijen betreft tot stand gekomen. Na een laatste vergadering, die nog drie uur in beslag nam, kwamen de beide delegaties, waaraan de kopstukken der partijen waren toegevoegd, met opgewekte gezichten naar buiten. De heer Middelhuis, die namens de K.V.P. aan de onderhandelingen heeft deelgenomen, reageerde op vragen van journalisten met de spontane opmerking: „Wij zijn zeer tevreden." De heer Weiter kon ons vertellen, dat 71-Ln, f°t de verkiezingen in 1956 zal blijven bestaan. Hij zal de begro tingsdebatten meemaken. ,,Ik blijf het werk doen, waarvoor mijn kiezers mij hebben gekozen. Daarna, in december, ga ik een cruise maken door de Caraï- bische zee." Deze reis, die hem door vrienden is aangeboden bij zijn 75e ver jaardag, zal, naar men in zijn naaste omgeving stellig verwacht, zeker niet het afscheid van de politiek betekenen. Prof. Lemaire karakteriseerde de vriendschappelijke sfeer, waarin de be sprekingen zijn gevoerd, met de opmer king: „Wij hebben geen ronde tafel no dig gehad, de onze was vierkant." Nog dezelfde avond is het volgende communiqué opgesteld: Ruim een week geleden zijn de de legaties van K.V.P. en K.N.P. tot een gunstige afsluiting van haar bespre kingen gekomen. Nadien werden be sprekingen gehouden, waarin van K.V.P.-zijde aanwezig waren de heren mr. Van Doorn, prof. mr. Romme en de leden der delegatie dr. Albering, Pro?-Gielen en Middelhuis en van K.N.P.-zijde de heren Weiter, prof. Lemaire en de leden der delegatie drs. Dreesmann, De Wolf en Zwarts. In de laatste bijeenkomst werd tussen beide partijen overeenstemming be reikt. Hieromtrent wordt het volgen de medegedeeld: 1. In overeenstemming met hetgeen terzake staat vermeld in het bisschop pelijk mandement 1954 wensen de bei de partijen de politieke eenheid der Ne derlandse katholieken te herstellen en eVrn het ene verband van de Katholie- Volkspartij. De K.N.P. zal derhalve worden opgeheven. Beide partijen stel len zich hierbij uiteraard op het stand punt, dat er binnen een politieke partij generlei plaats is voor welke georgani seerde groepsopvatting dan ook. 2. Met de organisatorische opbouw en inrichting van de K.V.P. kan men zich van K.N.P.-zjjde geheel verenigen. 3. Voor wat het werkprogram der partij betreft, is men het erover eens, dat een volksvertegenwoordiger van de K.V.P. het beginselprogram alsmede het werkprogram 1956 zal moeten on derschrijven, zoals dat laatste door de partijraad der K.V.P. in zijn vergade ring van 5 november 1955 aan de hand van het reeds opgestelde en gepubli ceerde ontwerpprogram zal worden vastgesteld. 4. Met betrekking tot de werkzaam heid van de leden der katholieke Ka merfracties wordt, in overeenstemming met de geldende praktijk, aanvaard, dat de volksvertegenwoordiger metter daad vrijheid van inzicht, van openbare meningsuiting en van stemmen heeft, binnen het kader van de programs der partij, daarbij rekening houdend met de fractie-eenheid omwille van het politie ke beleid. De partijen zijn het erover eens, dat hieruit voortvloeit, dat politieke opposi tie, die in wezenlijke strijd zou zijn met het beleid der fractie, uitgesloten be hoort te zijn. 5 Het partijbestuur van de K.V.P. zal binnen het kader van de bestaande re glementen der partij bevorderen, dat twee figuren, die vertrouwen genieten in de huidige K.N.P.-kring bij de eerst volgende Tweede-Kamerverkiezingen op de lijsten der K.V.P. worden ver kozen. 6. Gelet op de uitspraak der kiezers zullen de K.V.P.-fractie en de K.N.P.- fractie in de Tweede Kamer tot aan de verkiezingen 1956, zelfstandig blij ven bestaan. M» 'n ill IBI De Britse regering heeft in een gis teravond verschenen witboek onthuld dat de „vermiste diplomaten" Donald MacLean en Guy Burgess uit Engeland waren gevlucht op de dag dat de toen malige minister van Buitenlandse Za ken, Herbert Morrison, toestemming had verleend tot een verhoor van Mac- Lean naar aanleiding van het uitlekken van inlichtingen naar Rusland. Het wit boek sluit de mogelijkheid niet uit dat ®r een „derde man" heeft bestaan, die JJe beide diplomaten gewaarschuwd beeft dat ze onder verdenking waren gekomen. Er zijn evenwel geen aanwij zingen verkregen die hier op duiden. Reeds in januari 1949 hadden Britse veiligheidsagenten een rapport ontvan- ,,at enige jaren tevoren bepaalde inlichtingen var het ministerie van Bui tenlandse Zaken ter kennis waren ge komen van de Russische autoriteiten. Tegen begin 1951 was van het aantal onder verdenking staande personen al leen MacLean overgebleven. MacLean werd evenwel niet ondervraagd omdat de autoriteiten ttfd wilden hebben om beslissend zijn. Alleen de candidaat- stelling op verkiesbare plaatsen van twee figuren uit de huidige K.N.P.- kring voor de komende Tweede-Ka- mer-verkiezing is met enige garan ties omkleed. Over één ding hoeft men geen vragen te stellen, omdat men daar van te voren verzekerd kan zijn: de gretigheid waarmee men van linkse zijde zal proberen wantrouwen te wekken bij de katholieke arbeiders en bij hen die tot de gelegenheids stemmers op de P.v.d.A. horen. De demagogische manier, waarop zulk gestook in het jongste verleden door socialistische persorganen is beoefend, laat geen ruimte voor illu sies. Maar heel wat belangrijker dan het afreageren van spijtigheid door politieke tegenstanders is de getoon de eigen kracht, gelegen in het zich niet laten hinderen bij het gaan van een eigen weg. Daarin is iets be moedigends gelegen. Toch overigens benadrukken wij: er zijn slechts fundamenten gelegd; het huis moet nog worden gebouwd. volledig mogelijk voorbereid te zijn als ze hem gingen confronteren met al het beschikbare bewijsmateriaal. Voorts wilden ze een onderzoek in stellen in MacLeans huis in Tatsfield, Kent, een paar kilometer van de wo ning van Winston Churchill. Mevrouw MacLean verwachtte toen echter haar derde kind en dat was een verdere reden om het verhoor uit te stellen tot medio juni wanneer mevrouw MacLean naar verwacht werd van huis zou zijn. In het witboek wordt het feit dat de regering er vier jaar het stilzwijgen toe heeft gedaan verdedigd door er op te wijzen dat in de contra-spionage hel niet wenselijk is op enig moment de an- f5 Parh.i le laten blijken hoeveel er ontdekt is of te laten raden welke we gen worden bewandeld om er achter te komen. In Londense politieke kr,ngen meent men dat een van de redenen der rege ring, om het witboek uit te geven, de wens was een parlementaire storm te bezweren. (U.P.-Reuter) Vanmorgen om kwart voor vijf werd de 29-jarige heer v. D.wonende Trompstraat 10 te IJmuiden-Oost, wak ker toen hij enig lawaai in huis hoorde. Het bleek dat zijn 24-jarige echtgenote uit bed gegaan was en op de overloop bij de trap was gevallen. Van D., die zelf zware hoofdpijn had, ging naar zijn vrouw toe, viel ook, maar wist toch strompelend de trap af te komen. Daar rook hij een zware gaslucht, die uit de keuken kwam. De gasslang was losgeschoten en de muurkraan niet ge sloten. De man sloot de kraan, opende ramen en deuren en ging terug naar zijn vrouw. Hij achtte zich niet bij machte haar naar beneden te brengen, maar sleepte haar naar de voorkamer, waar hij haar voor het open raam leg de. Tenslotte heeft hij zijn overburen gewaarschuwd, die hem en zijn echtge note in huis namen. De ongevallen- dienst en een dokter, die daarna ge alarmeerd werden, adviseerden opna me ter observatie in het Antoniuszie- kenhuis. Levensgevaar wordt niet aan wezig geacht. Vrijdagmiddag heeft de heer Visser aan boord van de bergingstoren met be stuursleden van de coop, bergingsvere niging „Renate Leonhardt" een bespre king gevoerd naar aanleiding van de bevindingen, die hjj heeft opgedaan op zijn tocht naar de vermoedelijke plaats van het wrak. Na afloop van deze be spreking, die o.a. werd bijgewoond door de heer D. Luiting uit Alkmaar, wrak kenexpert, zei de heer Visser, dat hij vast besloten is op zéér korte termijn uit te varen. De bergingstoren, die in het Noordzeekanaal ligt, is intussen vlot getrokken. De duiker, die gedoken heeft op de plaats waar het schip moet liggen, heeft de mast waargenomen; het wrak ligt onder de zeebodem. De mast steekt daar vijf a zes meter boven uit. De monsters, die van de zeebodem zijn ge- s nomen, wijzen uit, dat die op de lig- I plaats van de „Renate" uit zand be- 5 staat, en niet uit klei, zoals de heer Visser had gedacht. „Maar", aldus de heer Visser, „het is een stevige zand plaat". De heer D. Luitmg, die op verzoek van de heer Visser als wrakkenexpert van advies had gediend bij de voorbe reidingen van de expeditie, zei dat de hele onderneming tot mislukken ge doemd is. „Wanneer de toren eenmaal op het wrak staat, zal hij het nooit te gen de stroom kunnen houden. En als er dan iets gebeurt, terwijl er mensen in zitten, komen die er niet meer levend uit." Op de Haaksgronden is een stroom snelheid van anderhalve km heel nor maal. Dit betekent, dat de toren een druk krijgt te weerstaan van 150.000 kg. De ankercapaciteit zou slechts drie ton bedragen, dus twee procent. Het is nog niet bekend, wanneer de expeditie zee zal kiezen. In ieder gevad zal het in de morgenuren van een der eerstkomende dagen moeten gebeuren, omdat de toren alléén bij daglicht mag worden versleept. De orkaan „Janet" zou volgens de laatste berichten minstens 100 doden op het Britse eiland Barbados, Kleine An tillen, geëist hebben. Bovendien zijn er duizenden daklozen. Van het lot van de groep Bovenwindse Eilanden bij Bar bados is niets bekend, daar de verbin dingen bljjkbaar verbreken zijn. Het aanta' mensenlevens dat de orkaan „Hilda" aan de oostkust van Mexico heeft veroorzaakt is gestegen ten minste 234. Het dodencijfer zal nog stij gen omdat ettelijke dorpen geheel in zee zijn gespoeld. Een vierhonderdtal mensen wordt nog vermist. Op Barbados, dat een bevolking heeft van 200.000 zielen, is de noodtoestand afgekondigd. De schade is van grote om vang. Alleen de schade aan de rietsui- keroogst zou al in de miljoenen lopen. Verenigde Staten. Er zjjn in de V.S. 72 miljoen autobestuurders in het be zit van een rijbewijs, die met hun 61 miljoen motorvoertuigen per jaar 900.000 miljoen kilometer afleggen, al dus het jaarboek van de vereniging van automobielfabrikanten. Tijdens een vrijdagmiddag in IJmuiden gehouden persconferentie, hebben de heer P. Visser, voorzitter van de ber gingsvereniging „Renate Leonhardt", en de heer D. Luiten, een expert op het gebied van scheepswrakken, hun visie gegeven ten aanzien van de tocht van de bergingstoren naar het goudwrak. De heer Visser (zie foto) heeft zich door de pessimistische geluiden in het land niet uit het veld laten slaan en verzekerde nogmaals, dat hij vertrouwt op een gunstige berging, terwijl hij met nadruk verklaarde, dat de tocht doorging. Twee vrachtauto's, die met dynamiet waren geladen, zijn gisteravond op een spoorwegovergang nabij Gomez Palacio (Mexico) in botsing gekomen met een uit drie wagons bestaande goederen- en passagieratrein. De beide chauffeurs hielden een snelheidswedstrijd. Degene, die op een bepaald moment aan de kop lag, heeft de trein blijkbaar niet op gemerkt. Zijn wagen kwam tot ontplof fing en even later vloog ook de tweede truck de lucht in. De rails op de over gang sloegen geheel weg. De trein werd volkomen vernield. Verscheidene huis jes langs de spoorbaan djn weggevaagd. Vermoedelijk ziin 65 personen gedood en omstreeks 100 gewond De lichamen van sommige slachtoffers werden op 300 meter van de plaats van het ongeluk aangetroffen. De motor van een der vrachtauto's lag op 100 meter afstand. Het balkon van een bioscoop in Go mez Palacio, 2!£ kilometer van de spoorwegovergang, stortte in door de kracht van de explosie. De bioscoopbe zoekers namen in paniek de vlucht. Nie- man hunner werd gewond. Het ziekenhuis van Gomez Palacio kon alle patiënten niet bergen. Een groot aantal moest naar particuliere woningen worden gebracht. Vanochtend ongeveer kwart voor acht- is in het Noordzeekanaal ten z.o. van de Jan van Riebeeckhaven in Amsterdam het geladen binnenschip Theo II (Rom.i overvaren door het 4653 brt. metende Engelse m.s. African Prince van de Prince Line Ltd. Londen. De 106 ton metende Theo II is direct gezonken. De twee opvarenden, de schip per en zijn vrouw, hebben zich kunnen redden en zijn opgepikt door de sleep boot Anna Goedkoop Het wrak ligt in het midden van het vaarwater. Na onder de enthousiaste toejuichin gen van naar schatting een half mil joen Argentijnen een ware triomftocht door Buenos Aires te hebben gemaakt en te zijn beëdigd als voorlopig presi dent van Argentinië heeft generaal Eduardo Lonardi gistermiddag in een redevoering verklaard graag door mid del van een concordaat met het Vati caan de moeilijkheden te willen oplossen die de katholieke kerk tijdens het Pe- ronistische bewind in de weg zijn ge legd. Verier beloofde de nieuwe presi dent dat het onderwijs- weer vrij zal zijn. Op de onderwijsinstellingen zal geen politieke propaganda meer wor den bedreven. De vrijheid van de kan sel zal gewaarborgd worden. Er zal volledige geloofsvrijheid bestaan voor de aanhangers van alle gezindten en rechten van de kerk zullen onver kort worden gehandhaafd. President Lonardi deelde tevens mede een overeenkomst te zullen annuleren waarbij de „Standard Oil Company of California" volgens een in april van dit jaar door de rege ring Perón gesloten verdrag conces sies heeft gekregen. De maatschap pij heeft krachtens dit contract het recht oliebronnen in het gebied van Santa Cruz, in het uiterste zuiden van Patagonië, te exploiteren. Argentinië zou de aardolie voor eigen gebruik raffineren en in de handel brengen, terwijl de maatschappij de helft van de baten zou krijgen. Lonardi vervolgde: „Voor het oplos sen van moeilijke en ingewikkelde vraag stukken zal een beroep worden gedaan op rechtschapen en bekwame mannen. De regering zal zich laten leiden door beginselen van recht en rechtvaardig heid. Argentinië zal zijn eens gegeven woord gestand doen. Met andere landen gesloten verdragen zullen worden ge ëerbiedigd. Op economisch gebied zal worden gestreefd naar het doen eindi gen van de inflatie, hét beperken van de overheidsuitgaven tot het strikt nood zakelijke en het op peil houden van de peso. Ondertussen worden uit verschil lende plaatsen nog Peronistische be togingen gemeld. In Rosario hebben militairen gisteren met behulp van kanonnen, machinegeweren en pant serwagens groepen Peronistische be togers uiteen gejaagd, die optrokken naar het centrum van de stad. De betogers werden ook vanuit de lucht met traangasbommen bestookt. Er zouden vele doden en gewonden ge vallen zjjn. Ook in Buenos Aires hebben Pero nisten getracht ongeregeldheden uit te lokken. Pogingen om in het centrum van de hoofdstad betogingen te houden wer den snel ouder'rukt. In de arbeiders wijken aan de zuidelijke rand van de stad moest het leger optreden. Tegen dat het donker werd klonk gisteravond vanuit die richting machinegeweervuur. Ook werden ontploffingen, vermoedelijk kanonschoten gehoord. De tegelijk met de Amerikaanse priesters uit communistisch China vrij gelaten pater L. Borumburu, 'n Spaanse missionaris, heeft te Hongkong ver klaard, dat op 8 september te Sjanghai een razzia onder de katholieken is- ge houden. Een bisschop, 23 priesters en 200 tot 300 leken werden gearresteerd. Rapporten van andere vrijgelaten mis sionarissen bevestigder de nieuwe ver volgingen in China. Men neemt aan dat het vertrek der laatste buitenlandse missionarissen het startschot zal zijn voor nog krachtiger maatregelen tegen de katholieken, die één procent van de bevolking uitmaken. Een krachtig bol werk van de Kerk vormen nog de een heden van het Legioen van Maria. Pa ter McGrath uit Ierland verklaarde hierover te Hongkong, dat volgens zjjn ervaringen het Maria-Legioen nog door werkt waar al het andere heeft ge faald. Het Legioen van Maria is een lekenbeweging met krachtige missio naire inslag. (K.N.P.) (Van onze weerkundige medewerker) Officieel is vrijdag de herfst begon nen, maar het mooie nazomerweer blijft zich in een groot deel van Nederland handhaven. Een onweersfront dat in noord-Frankrijk nog flinke buien bracht is zo goed als verdwenen. In het zuid westelijk deel van Nederland drong met westelijke winden iets koelere en voch tiger lucht binnen, waarin veel bewol king en mist voorkomt. Zo meldde De Bilt vanmorgen om zeven uur nog hel der weer bij een zuidoostenwind, ter wijl op Ypenburg en het vliegveld Eind hoven een zuidwestenwind voorkwam met mist. Het hogedrukgebied boven Scandinavië krijgt steeds meer vat op het weer boven west-Europa. De weekendvooruitzichten mogen gun stig worden genoemd. Regen verwachten wij voorlopig niet, terwijl het zonnige en voor september nog vrij warme weer met middagtemperaturen van 2024 gr. C. ook in het zuidwesten van Nederland zal terugkeren. Gistermiddag werd op de meeste plaatsen weer 2325 gr. C. gemeten, in Brabant liep de tempera tuur tot 26 gr. C. op. (Van een bijzondere medewerker) Met het persbericht over de verbe tering van enkele z.g. secundai re arbeidsvoorwaarden vóór ons, hielden we een van onze gewone kadergespreksavonden met plaatselijke arbeidersleiders. (Zoals men weet heeft de regering geen algemene loonsver hoging (verbetering van primaire arbeidsvoorwaarden) toegestaan, maar bepaaldelijk een verhoging van de va kantiebijslag, verlenging van de vakan tie met hoogstens drie dagen en ver ruiming van de bijdrage aan het pen sioenfonds en/of invoering of verbete ring van bovenwettelijke uitkeringen uit hoofde van verzekering). Men zou zo denken dat een materiële positiever betering aanleiding is tot tevredenheid. Het verbaasde ons evenwel niet, dat van zulk een stemming bij deze arbeiders- vertegenwoordigers niets viel te be speuren. Er bleek zeer weinig vertrou wen te zijn in de realisering van de toe gestane verbeteringen. Onzerzijds stelden wij hier tegenover dat dit ge tuigde van een gebrek aan zelfvertrou wen. „Jullie eigen vakbeweging", aldus hebben we be toogd ..kan aan de hand van de ministeriële brief, die nu in de bladen is gepubliceerd, nauwkeurig nagaan waar, dat is te zeg gen in welke ondernemingen en be drijfstakken verbeteringen mogelijk zijn en je kent toch je eigen vakbewe ging genoeg om te weten, dat zulke kansen niet ongebruikt zullen worden gelaten". De mensen bleken slechts gedeeltelijk te overtuigen. Men bleef op het stand punt staan, dat onder de huidige om standigheden de werknemers aan spraak kunnen maken op een redelijker aandeel van de bedrijfsuitkomsten. Een standpunt, dat wij niet konden en wilden weerspreken. Bijzonder geprikkeld bleek men te zijn over de merkwaar dige houding van de liberale en katho lieke werkgevers. Deze hebben zich im mers plotseling afgewend van het zo lang „principieel" verdedigde stand punt n.l. dat er zo spoedig mogelijk meer vrijheid moest komen in de loon vorming. Zij hebben het althans goedgevonden, dat de verbetering, waarvan men kan zeggen, dat zij theoretisch gelijk staat met een loonsverhoging van 3 procent, verplicht tot gelding wordt gebracht in een verhoging van de vakantietoeslag enzovoorts. Een van de aanwezigen merkte op: ,.Ik had van de werkgevers nooit ver- N.V.V. in de luren zou laten leg- wacht, dat zij zich door 't socialistisch gen. Want dat zulks gebeurt is zo klaar als een klontje. Het N.V.V. is heus niet zo, dat het zich solidair zou verklaren met werkgeversstandpunten". Trou wens ook de he ?r Voskuil heeft 14 da gen geleden in zijn zaterdagavonds so cialistisch commentaar duidelijk te ken nen gegeven, dat hij welvaartssprei ding, waarvan hij uiteraard voorstan der is, slechts kon aanvaarden, indien alle werkers daarvan profiteerden en niet alleen zij die toevallig werken in een onderneming, die in 'n economisch gunstige situatie verkeert. De heer Voskuil zal natuurlijk niet bedoeld heb ben een nieuw soort IJzeren Loonwet te scheppen. Men weet dat de z.g. IJze ren Loonwet beweerde dat het loon van een arbeider nooit zou stijgen boven de kosten van het strikte levensonderhoud. De heer Voskuil wekte de indruk dat hij het loon bepaald wenste te zien door de mogelijkheden welke de bedrijven hebben die met de slechtste uitkomsten werken, de z.g. marginale bedrijven. Maar nee, dat mag van socialistische zijde niet worden verwacht. Dan liever een afroming van de winsten bij alle bedrijven en deze verdeeld over alle werkers. Onze katholieke werknemers zijn scherpzinnig genoeg en verstande lijk ook voldoende gevormd om onmid dellijk in te zien dat zulk een socialis tische politiek niet alleen een aantasting zou betekenen van het eigendomsrecht, maar ook de maatschappelijke ontwik keling en de economische vooruitgang zeer ernstig zou schaden, zo niet onmo gelijk maken. (Vervolg op pag. 9) Advertentie (Tot zondagavond) Overwegend droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijke mist, maar later op de meeste plaat sen vrij zonnig. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Vrij warm voor de tijd van het jaar. ZONDAG: Zon: 6.31-18.36. Maan; 15.35 MAANDAG: Zon; 6.32-18.34. Maan: 16.03-0.14.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1