Haarlemse avond besloot een geslaagde muziekweek yï>. a „KONINKLIJKE HOOGHEID", een mooi verteld sprookje Exclusieve show van l'Abeille in „Duin en Kruidberg" 0a Uit STAD en STREEK Bouw van 114 woningen in De Glip Knappe film in Palace Vertwijfelde speurtocht Young at heart Mannen zonder mededogen se „G^'aagd door de wind" TAXI IKOOO - L -1 Boxy WASSERIJ DUYJJ ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1955 PAGINA 2 Burgerlijke Stand Haarlem Albert de Klerk en Hélène Ludolf op de gramofoon- plaat Opname in de St. Josephkerk Dr. A. Kat voorzitter Gregoriusveremging Dokter Florence de Boer overleden Bekend gynaecologe Reisjournaliste spreekt voor H.Z.W. Prof. dr. J. Kistemaker bijzonder hoogleraar te Leiden B en W. van Heemstede komen tegemoet aan wensen van de raad R aadsvergader ingi Grote feestavond van H.B.C. iBurgerlijke Stand ERINST1G ONGEVAL IN ANTHONlIBSTRiAAT Biljarten Kampioenschap van Haar lem, vijfde klasse ZANDVOORT 5 Trekkerskamp „De Branding" BLOEMENDAAL V»? Prijzen voor gronden aan Bovenweg Veertig jaar H artenlustschool Uitgebreide feestviering pioegstorren Minerva Luxor HAARLEMMERL1EDE Aankoop van grond Haarlermmerliede gaat kasigeldileningien verstrekken Lido Bembrandl Apotheken en dokters- diensten SANTPOORT Zondagsdienst Bestuur Leidise R.K. Studentenvereniging FILMJOURNAAL Met een uitvoerig programma is de eerste Haarlemse Muziek week uitgeleid en rest ons nog, om de woorden van de heer Piet Vin cent te gebruiken, de zoete herinne ring aan het veie schoons ons in deze week geschonken. Afgezien van de middelmatige belangstelling op dit slotconcert, menen wij te kunnen spre ken van een onverdeeld succes van een .festival", dat waard is om voor her haling in aanmerking te komen. Nadat de heer Jan Boeke als voor zitter der K.N.T.V. afd. Haarlem een kort welkomstwoord had gesproken en al de hiervoor in aanmerking komen de personen en instanties zijn dank had betuigd voor hun medewerking, opende Marinus Adam met het Noord- hollands Philharmonisch Orkest het muziekprogramma met „Ricercare" voor orkest van Hendrik Andriessen. Dit stuk van de nestor der tegenwoor dige Haarlemse componisten, dat in tussen dikwijls op het internationale re pertoire voorkomt, bleek achteraf wel het beste opus van de gehele avond te zijn. Zonder de jongere componisten te kort te willen doen, hebben wij weder om ervaren dat Hendrik Andriessen hier een levendig en warm stuk mu ziek geschreven heeft, waarin, zonder te experimenteren, rechtstreeks de weg naar 't muzikantenhart gevonden wordt. Marinus Adam heeft er een niet minder warm en klankvolle reproductie van laten geven, kennelijk tot grote tevre denheid van de componist, die op het podium verscheen om zijn dank aan dirigent en orkest te betuigen. Felix de Nobel dirigeerde vervol gens het orkest in zijn bewerking van vijf Ierse volksliederen, waarbij Annet te de la Bije de solopartij zong. De be werking van Felix de Nobel getuigde menigmaal van originele inzichten en uitstekende orkestratie. Annette de la Bije zong haar partij op frisse en welluidende wijze, daarbij passend door het orkest gesecundeerd. Geheel andere klanken stroomden ons toe in het pianoconcert van Jurriaan Andriessen. Ofschoon dit concert niet in alle opzichten een diepgang vertoont, weet Jurriaan Andriessen in zijn compositie de aandacht van de toe hoorder op bijzondere wijze te boeien. Het werk zit vol interessante effecten en de technische vormgeving getuigt van groot vakmanschap. Het is boven al een plezierig stuk muziek, waarbij de problemen heus niet zo groot zijn als men oppervlakkig zou denken. Jan de Man en Marinus Adam met zijn orkest bleken ware pleitbezorgers voor het geheel, dat knap werd gespeeld. Ook Jurriaan Andriessen dankte alle uitvoerenden op hartelijke wijze. Een stuk van uitstekend gehalte was de „Ballade des Pendus" (tekst van de 15e eeuwse dichter Frangois Villon) voor alt-solo en orkest, ge toonzet door Sas Bunge. Er stroomt door deze compositie een warm en rijk melodieën melos, dat niet na en kele maten verstart in experimente le melodische of ritmische formules. Met koninklijk geluid heeft Annie Hermes haar partij gezongen, waar door mede het werk een diepe indruk naliet. Ook Sas Bunge verscheen op Ook de R.-K. Rederijkerskamer ,,A1- berdingk Thijm" gaat zich weer roeren. De leden zullen 9 en 10 november tij gen naar de stadsschouwburg, waar het stuk „De gelukkigste dagen van je leven" wordt opgevoerd. De regie voert Frans Hesmerg. Er valt over „Alberdingk Thijm" nog iets te berichten. De rederijkerskamer heeft in de* subsidieprijskamp 1954-1955 van „Ons Leekenspel" beslag weten te leggen op de eerste prijs, bestaande uit een bedrag van f 300. Dit resultaat bereikte de vereniging met de opvoe ring van „Kapitein Venijn" van Jan Naaykens, een der bekroonde stukken uit de prijsvraag van de Bond van Ne derlandse ToneeluitgeversDe jury lette speciaal op de verzorgde voorstelling, de toewijding en het enthousiasme van de hele groep en de zeer goede indi viduele prestaties. Verzamelaars opgelet: de afdeling Haarlem van „De Verzamelaar orga niseert zondagmiddag 2 oktober van 1 tot 6 uur in hotel „Royal" een ten toonstelling van „wat mensen verza melen". De meest uiteenlopende za ken zullen zijn te bezichtigen: lucifers- etiketten, sigarenbanden, ansichtkaar ten van kastelen, Caricat-noodgeld van Duitsland, kaasmerken, miniaturen, post zegels, filmsterren, poppen, enfin, te veel om op te noemen. De Haarlemse afdeling houdt iedere tweede vrijdag in de maand een ruiltoeurs In zaal Bur gers, Zocherstraat 2. Om 11 uur gistermorgen sloeg op het Spaarne ter hoogte van De Mooie Nel een zeilboot om, waarin zeven jongens zaten. Zij geraakten allen in het wa ter, maar konden worden gered door enige andere jongens, die met hun roei boot snel ter plaatse waren. De on? fortuinlijke zeilers, 14 en 15 jaar oud, waren de zeilkunst niet meester en hadden de boot genomen van de vader van een van hen. De recherche heeft de 35-jarige werk ster M. N.B., wonende te Haarlem, aangehouden en ingesloten. Zij heeft bekend van haar werkgeefster een be drag van f6.50 te hebben gestolen, doch ontkent andere geldsbedragen van f 100 en f25 te hebben weggenomen, welker ontvreemding eveneens door haar werk geefster was aangegeven. Het echtpaar A. v. d. Werff-Bolterse herdacht gisteren zijn diamanten huwe lijk. De harmonie „Crescendo" bracht voor het huis van de feestvierenden een vrolijke serenade. De letterlievende vereniging „J. J. Cremer" gaat het seizoen openen op maandag 3 oktober. In de stadsschouw burg zal dan de première worden Opge voerd van de comedie „Wie zal ik ver moorden" door A. den Hertog. De jaarlijkse algemene ledenvergade ring zal worden gehouden op woensdag 19 oktober. GEHUWD: J. Koehorst en J. J. Kol- laart. GEBOREN: A Steffers-Huijzer, z.: A. Goldberg-Boon, z.; E. J. Kan-van Millingen, z.: G. A. F. Rutte-Hogerheij- de, z.W. H. J. van den Eijnde-Ver- hoef, z.; C. M. Stroomer-van Warmer dam, z.; F. Biesbrouck-Jonker, d.: C. A. de Boer-Lammerse, d.; A. C. Hol-van Ombergen, d.; T. Peschar- Klunder d A. Brandenburg-Bunscho ten, d.; F. Büsgen-de Feber, d.; C. van Haaster-Massop. d.: J. P. Broertjes van der Linden, d.; N. C. Ruigrok- Schaper. d. OVERLEDEN: A. E. van der Oord van Os. 66 j.: G. Wielart, 69 j.: J. A. Schoo. 79 j.: G- B- van Welie-Rijksen, 86 j.: G. J. J- Grootkop, 64 j. het podium om de hulde in ontvangst te nemen en zijn dank jegens uitvoe renden te betuigen. Tenslotte was het wederom Felix de Nobel die aan de directielessenaar plaats nam om zijn Nederlands Kamer koor en het orkest te dirigeren in Alb. de Klerks „Stabat Mater" voor alt en tenorsolo, koor en kamerorkest. Solis ten hierin waren Annie Hermes en Han le Fèvre. Hoewel het werk enige mooie hoogte punten heeft, is de componist er o.i. niet geheel in geslaagd de lange tekst tot het einde toe boeiend blijven te be handelen. Zoals gezegd, er zijn hoogte punten zoals bijvoorbeeld enkele koorge deelten, en de fraai beginnende tenor solo „Fac ut portem Christi mortem", doch hierna volgen weer inzinkingen die de aandacht bij de luisteraar doen verslappen. Dat Alb. de Klerk zijn mé tier verstaat bewijst de kundige orkes trale behandeling in instrumentatie. Typisch was dit vooral in de sterk Ra- velliaans getinte inzet van het slotkoor „Christe cum sit hinc exire". Annie Hermes en Han le Fèvre hebben hun niet overal dankbare taak naar beho ren vervuld, evenals het welluidend klinkend Nederlands Kamerkoor en N.Ph.O. De componist betrok dirigent, solisten, koor en orkest terecht in de hem ge brachte hulde. De Haarlemse Muziekweek is weder om geschiedenis geworden. Een apart woord van hulde aan het bestuur der K.N.T.V. afd. Haarlem, dat hiermede een daad van groot cultureel belang heeft gesteld. Dit slotconcert werd o.a. bijgewoond door de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland dr. M. C. Prinsen. JAN LAARVELD De volgende week donderdagavond zal er in de St. Josephkerk een gramo- foonopname gemaakt worden van de sopraan Hélène Ludolf met orgelbege leiding van Albert de Klerk. De zange res zal liederen zingen van Alphons Diepenbrock en Hendrik Andriessen. De opname, die om negen uur begint, wordt gemaakt door de N.V. Bovema in Heemstede en zal worden uitge bracht op het merk His Masters Voice. Onlangs werden de opnamen van Piet Kee op het orgel van de St. Baaf vol tooid.. Het ligt in de bedoeling om de eerste uitgave officiéél te overhandigen aan het gemeentebestuur van Haarlem. De vijf voorzitters van de diocesane besturen van de St. Gregoriusvereniging hebben tot algemeen voorzitter benoemd dr. A. L M. Kat, directeur van de koor school te Haarlem en directeur van het kathedrale koor te Haarlem. Hij wordt hiermee opvolger van prof. dr. A. Smijers, die in juni zijn ontslag heeft aangeboden. Gisteren is in de leeftijd van 45 jaar plotseling overleden de Haarlemse gy naecologe Florence de Boer. Met haar is een bekwaam en bekend vrouwen arts heengegaan, die in Haarlem een omvangrijke praktijk had. Hoewel zij geen vaste aanstelling had in het St. Elisabeth Gasthuis was zij daar een veel en gaarne geziene figuur. Haar patiënten werden namelijk allen, voor zover zij daarvoor in aanmerking kwa men, in het Grote Gasthuis opgenomen. Dokter De Boer werd geboren in In- dië. Reeds op jeugdige leeftijd begaf zij zich naar Nederland, waar zij ging studeren aan de gemeentelijke univer siteit van Amsterdam. Haar eerste op leiding genoot zij daarna aan de vroed vrouwenschool in Rotterdam. Daarna werd zij assistente bij mej. dr. F. C. van Hasselt te Haarlem. Na enige jaren onder leiding van deze arts gewerkt te hebben, vestigde zij in 1942 aan de Kleine Houtweg te Haarlem een zelf standige paktijk. Mej. De Boer gaf zich met hart en ziel aan haar werk en had een grote wetenschappelijke belangstel ling. Op vrjjdag 30 september opent de wijk- vereniging Haarlem - Zuid - West haar winterprogramma met een lezing van de bekende reisjournaliste Mary Pos Zij reisde opnieuw 10.000 km op het wes telijk halfrond door Mexico en Amerika, vertoefde in de gemeenschappen der doodarme Indianen, maar ontmoette ook de hooggeplaatsten in deze landen. Deze tocht zal met veel humor in woord, beeld en muziek worden beschre ven. Mary Pos tracht ver van huis voor Nederland propaganda te maken en zoekt overal Nederlanders op in de vreemde. Zij weet meer van onze emi granten in de vijf werelddelen dan welke andere Nederlandse vrouw ook, en over hen vertelt zij eveneens op deze avond. De directeuren van de Teylers-stichting hebben benoemd tot bijzonder hoog leraar in de experimentele natuurkunde vanwege de stichting aan de Rijksuni versiteit te Leiden en tot conservator van het natuurkundig kabinet der stich ting te Haarlem dr. J. Kistemaker, di recteur van het laboratorium voor massaspectrografie der stichting Funda menteel Onderzoek der materie te Am sterdam. Prof. Kistemaker wordt de opvolger van prof. dr. A. D. Fokker, die sinds maart 1927 aan Teylers-stichting is ver bonden en tegen 1 oktober a.s. ontslag uit zijn ambt heeft verzocht. Tijdens de vergadering van 28 juli besloot de gemeenteraad van Heemste de na een zeer breedvoerige discussie tot de bouw van 114 woningen in het uitbreidingsplan De Glip. Aan de wen sen van de raadsleden is het college van B. en W. blijkens een nieuw voor stel in grote mate tegemoet gekomen. Na overleg met de architect, de heer B. J. J. M. Stevens, zal de nok van de woningwetwoningen met 95 cm wor den verhoogd. In verband met de stei lere dakhelling heeft de architect voorts de rubberoid dakbedekking vervangen door een pannendak. De inhoudsver- meerdering van de 48 woningen als gevolg van de grotere kapruimte be draagt in totaal 1016 m3. Uit een en ander vloeit een verhoging van de bouw kosten voort, die kan worden geraamd op 46.931,-. De hogere kosten van fundering worden deels door een hoge re rijksbijdrage gedekt. Ook de voorgestelde grondprijs van 15,10 ontmoette tijdens die vergade ring grote weerstand. De wethouder, de heer Van Lent, deelde in zijn antwoord toen mede, dat de grondprijs waar schijnlijk wel zou kunnen worden te ruggebracht op 12,60 per m2. B., en W. zeggen in het nieuwe voorstel, dat inmiddels de grondprijs nader op dat bedrag is bepaald. Met betrekking tot de gemeenschap pelijke voortuinen delen B. en W. van Heemstede mede, dat de kosten van aanleg en onderhoud hiervan voor de helft worden gedragen door de huur ders, terwijl de andere helft ten laste zal worden gebracht van de post onder houd van wandelplaatsen en plantsoe nen van de gewone dienst der gemeente begroting. De gewijzigde exploitatie-op zet geeft voor de woningwetwoningen een gemiddelde weekhuur aan van 9,50 en voor de premiewoningen een maandhuur van 64,80. In het vorige voorstel waren deze bedragen 8,85 voor de woningwetwoningen en 64,15. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor met deze wijzigingen akkoord te gaan. De raad van de gemeente Heemste de komt donderdag 29 september des middags om vier uur, in openbare ver gadering bijeen. De afdeling volleyball van H.B.C. or ganiseert zondagavond a.s. de feestelij ke trekking van de verloting welke is georganiseerd met het doel, een flink aantal steentjes bij te dragen voor het eigen sportpark. Dit gebeurt in het R.K. Verenigingsgebouw en wordt opgeluis terd met een aantal ronden kien, waar voor eveneens fraaie prijzen beschik baar zijn gesteld. Er is verder een dansorkest, dat de jeugdige benen wel in beweging zal brengen. GEBOREN: dr. v. M. Often en C. F. van den Berg; dr. v. T. G. Teeuwen en G. Stijnman. ONDERTROUWD: H. A. Vittali en C. F. Engel; B. Tönig en B. J. van der Meijden; D. O. Büthker en M. W. J. Hattink; A. H. Krijger en S. Santifort. GETROUWD: L. A. Drager en M. E. de Vos; A. Schipper en A. T. Bos. OVERLEDEN: Wed. W. Domhof-de Lange, 80 jr.. Herenweg 215; J. J. Hoe ker, 69 jr., Glipperweg 86: mej. P. W. A. Halberstadt, 81 jr., J. Boschlaan 17; mevr. A. Vijzelaar-Swaan, 68 jr., Suma- trastraat 29; mej. E. C. J. Smidt van Gelder-Dolleman, 76 jr., Herenweg 215; mej. N. A. C. Crielaers, 80 jr., Wipper plein 14. Gistermiddag om 12 uur had in de Anthoniestraat te Haarlem een ver keersongeval plaats ten gevolge waar van de 44-jarige wielrijdster R. K. K. uit Haarlem verwond werd. Zij reed in noordelijke richting en wilde ver moedelijk een voor haar rijdende per sonenauto passeren, toen van de an dere kant een vuilniswagen kwam, waardoor zij de macht over het stuur verloor en op de grond viel. Onge lukkigerwijs reed een der achterwie len van de zandauto over de linker arm van het slachtoffer heen. Zij werd opgenomen in het Grote Gasthuis. In café „Kennemeland" aan de Rijks straatweg is thans drie avonden ge speeld om het biljartkampiöenschap van Haarlem, vijfde klasse. Vanavond en morgen zal beslist wor den, wie de titel in de wacht sleept. De stand luidt: 1. S. Wiegerink 4-7; 2 R. Koopmans 5-6; 3 J. Molenaar 3-4; 4 J Gouweleeuw, J. van Kessel en W. Nijkamp, allen 4-4; 5 J. Zwanenburg 4-0. Advertentie Dit Zandvoortse kamp blijkt steeds groter aantrekkingskracht te verkrijgen voor hen, die in de zomermaanden door Nederland trekken. Dit geldt voor de eigen Nederlanders, doch vooral ook voor de buitenlandse bezoekers. Ongetwijfeld is het kamp uniek gele gen, dicht aan zee, hetgeen blijkbaar door de trekkers op hoge prijs wordt gesteld. Vanzelfsprekend komen met het steeds toenemend bezoek ook wel enkele wen sen naar voren met betrekking tot de accommodatie van het terrein. Ver wacht mag worden, dat het gemeente bestuur, voor zover nodig, hieraan aan dacht zal schenken. In totaal werden dit jaar 22.728 over nachtingen geboekt. Dit aantal bedroeg in 1954, 14.868. Wat de buitenlanders betreft, staan de Duitsers aan de spits met 10.099 over nachtingen, waarna de Engelsen volgen met 1749 en de Zweden, Zwitsers en Fransen met respectievelijk 1270, 957 en 527 overnachtingen. Voor de bezoekers uit de Verenigde Staten van Amerika, Australië, Canada en Zuid-Afrika werden respectievelijk 147, 58, 58 en 42 overnachtingen aange tekend. Voor de buitenlanders vonden dit jaar 7727(bijna meer dan de helft) boekingen meer plaats dan het vorig jaar. Meer dan 1000 personen meldden zich reeds weer aan voor 1956. elke woensdagavond in TRESLONG - HILLEGOM B. en w. van Bloemendaal hebben de raad een voorstel doen toekomen, waarin de kostprijsberekening per m2 is vervat voor de bouwterreinen begre pen in het goedgekeurde gedeelte van het uitbreidingsplan Bovenweg. G.S. hebben namelijk in verband met de plannen voor de oost-westverbinding door het noordelijk deel van Aerdenhout hun goedkeuring aan het westelijk deel van het uitbreidingsplan onthou den. Van het oorspronkelijke terrein van 160.000 m2 is nu nog 67.874 m2 over. B. en W. stellen voor, voor die stukken grond een prijs van ƒ9.per m2 te vragen, voor een ander stuk 11. en voor een vijfde deel ƒ13. De Hartenlustschool in Bloemendaal is in een jubelstemming. Daarvan ge tuigt het programma van de herden king van het veertigjarig bestaan der school. 30 september wordt voor alle leerlingen een sportdag gehouden op het terrein aan de Zeeweg te Overveen. Zaterdag 1 oktober wordt van twee tot vier uur 's middags een receptie ge houden, waarop iedereen welkom is, die de school een warm hart toedraagt. De feestavond tenslotte, die dezelfde dag wordt gehouden, in het concertgebouw te Haarlem, zal het hart worden van de viering. Tussen de uitvoeringen door het schoolorkest en Ineke Bosch door zal de burgemeester van Bloemendaal, dr D. H. Peereboom Voller, een woordje spreken. Na de pauze wordt onder lei ding van Lizzy May een Hartenlust- schotlrevue opgevoerd en tot slot kan er tot twee uur gedanst worden op mu ziek van „The Dixieland Wanderers". Ieder, die nog in het sprookje ge loven wil, vindt in de film „konink lijke Hoogheid" de Duitse regisseur Herald Braun aan zijn zijde. De film is gemaakt naar het boek „Konig- liche Hoheit" van Thomas Mann en al wat er. aan hartverwarmende char me of ironie in het verhaal schuilt is bij regisseur Braun op bewonderens waardige wijze tot zijn recht geko men. Daarbij gaat Braun voort op de weg, die de grote Duitse filmmakers steeds begaan hebben. Deze filmtra ditie leidt in het geval van de film „Koninklijke Hoogheid" tot een resul taat, dat wij ons bij geen Engelse, Franse, Amerikaanse of Italiaanse regisseur kunnen voorstellen. De ironie, de lichte desondanks ver nietigende spot met bij uitstek Duitse zaken als verafgoding van militairisme en gezag, waar slechts plaats over blijft voor onwezenlijke romantiek, blijkt voor regisseur Braun een „wa pen", dat hij bijzonder knap hanteert. De film doet vaak denken aan „Der Untertan" van Wolfgang Staudte. Een zelfde fataliteit valt er waar te nemen, want de mentaliteit omstreeks het ein de van de negentiende eeuw, de Prui sische geest en het op een hoog voet stuk stellen van de vorsten van Grim- burg, dreigt te leiden tot het ongeluk van de jonge prins, aan wie menselijk gevoel ontzegd wordt. Maar hier komt dan plotseling het sprookje. De Amerikaanse multimilli- onair, die in een badplaats van Grim- burg herstel van gezondheid komt zoe ken, doet zijn intrede in de kringen van regering en hof. Hij is recht door zee, biedt Zijne Koninklijke Hoogheid een zwarte sigaar aan en zegt over de sfeer, die hij onder de mensen aan treft: de ene helft van de tijd zitten jullie te dromen en de andere helft staan jullie in de houding. De zake lijkheid van de minister van Financiën steekt de kop op, aangezien de Ame- kaan in staat is de deplorabele toe stand van het eigenlijk reeds failliete land op te heffen. Ondertussen krijgt de jonge prins contact met de dochter van de multimillionair, er ontstaat een romance en de prins gaat de betrekke lijkheid van het zo hoogvereerde proto col inzien. Het sprookje is in volle gang regisseur Braun speelt met de zonnigheid, die het jonge paar om geeft. Maar dan ineens staan beiden weer met de benen op de grond. De vorst, die om gezondheidsredenen in het Zuiden vertoefde, keert terug om troonsafstand te doen. De jonge prins moet de troon overnemen en voor de dochter van de millionair zal geen plaats meer zijn in Grimburg. Men mocht bij dit alles vrezen voor sentimentaliteit als verschijnsel waar mee menige Duitse film de nek Is om gedraaid. Wanneer men echter enkele ietwat overdreven aandoende romanti sche trekjes voor lief neemt, blijkt re gisseur Braun volledig beheerst te heb- Advertentie N- GRACHT?!. TELJ/063 Hr t verrassende en aangename van de modeshow „l'Abeille," die gister middag in hotel „Duin en Kruidberg" te Santpoort werd gehouden, was, dat men absoluut geen moeite had gedaan om de A-, H- en Y-Hjn, die typerend zyn voor de huidige mode, zoveel mo gelijk op de voorgrond te brengen. „lAbeille" volgde eigen inzicht en ideeen en bewees een zeer exquise smaak te b utten. De uitzonderlijke collectie modellen voor de herfst en winter 1955 bevatte a^mazins draagbare en zeer elegante toiletten. Dat viel direct al op bij het eerste model, een grijs mantelcostuum met een garner, g van persianer en kleppen-met-knopen. De oranje-rode cloche-hoed uit de collectie van Toon Smit, die hierbij gedragen werd, har monieerde -uitstekend met het geheel De, het vorig seizoen reeds geïntrodu ceerde, garnering van klepjes en kno pen is nog steeds favoriet en nam ook hier een belangrijke plaats in. Dat per sianer nu veel gebruikt wordt, is be grijpelijk, als men weet, dat deze bont- soort het laatste jaar in prijs is ge daald. „Abeille" wist bijzondere effecten te bereiken met de knoopsluiting van de mantel, die nu eens niet middenvoor viel, maar opzij. En wat zegt u dan van 't volgende aardigheidje? Een wol- it.. japon met een diagonale fugsiuiting, lopend van linkerschouder tot rechter heup en geaccentueerd door grote knopen. Het meest opvallende bij de japonnen was het ontbreken van de taillenaac'., waardoor een lang silhouet werd gesug gereerd. Een voorbeeld hiervan was een beige japon met een bontgarne ring aan de hals, waarbij men bovendien het probleem van het split achter in een ro'; he.rt weten op te lossen door o 'it split een losse slip, ter breedte van veertig centimeter aan te brengen, die net onder de taille met knopen be vestigd was. De schitterende collectie hoeden van Toon Smit was in alle opzichten in overeenstemming met de geshowde toiletten. Wij zagen de meest uiteenlo pende modellen: turbans, barets a la Rembrandt, pothoeden, aardige kapjes en vooral veel hoedjes van bont. Erg charmant was een kapje van bro- caat in kleurige motieven, dat de oren bedekte, maar een voorhoofd en een gedeelte van het kapsel vrijliet. En de hoeden èn de coiffures, die verzorgd waren door Leonard, hebben bij deze exclusieve show gezorgd voor de fi- nishing touch. De cocktail en avondtoiletten hadden, met recht, aller bewondering. Over het algemeen waren de rokken van deze modellen van achteren langer dan van voren, wat soms nog geaccentueerd I door de zogenaamde draperieën, waarbij de ruimte van de rok van opzij naar achteren viel Een variatie hierop zagen we 1 j een zwart tafzijden toi letje, waarvan de draperie vanuit de zjjnaden naar voren liep en in een enor me strik verwerkt was. Favoriet was de vierkante halsuit snijding, die steeds zeer eenvoudig was gehouden ei. zonder versieri 'rEen ja ponnetje van zwart raffia met een nau we rok en driekwart mouwen, waarvan de enige garnering bestond uit een klein schootje met enorme knopen op zij, was een leuk modesnufje. Het traditionele bruidstoilet, waar mee de show werd besloten, was werke lijk het hoogtepunt van de middag. Het was vervaardigd van guipure met slippen vai. satin duchesse. De nauwe rok was uitzond"! lijk chic en elgant. Het kroontje, eveneens van guipure, waaraan de sluier was bevestigd, gaf het gehee. een bijzonder en voornaam cachet. en zal alle, onwaai .chijnlijkheden wl wel °P de koop toe willen ne- 1X men in deze film, waarin op merkelijk spel van twee kinderen de spanning en in de vrolijke noot ook de ontspanning draagt van een verhaal, waarin een uitstekend verfilm de speurtocht wordt ondernomen naar een neergestort vliegtuig. D„t de peu ters een rol spelen in een ongelukkige liefde doet minder sympathiek aan: an derzijds is deze intrige kundig en vaak gevoelig bespeeld. De film draait tot en met zondag in Roxy. Toegang vol wassenen. Vanaf maandag wordt „School der dapperen" vertoond, een film die zich afspeelt temidden van recruten. Boven 18 jaar. Doris Day en Frank Sinatra zijn de twee sterren, om wie de film draait, die als „Young at Heart" in Minerva vertoond wordt. De liedjes vormen de hoofdschotel ei dus is het verhaal niet enerverend. Drie zusjes in een gezellig gezin leren de liefde kennen, maar zij moeten toch heel wat amoureuze perikelen doorstaan, eer ieder werkelijk gelukkig is. Een kleurig stukje sentiment is in de film verwerkt, maar wij twijfelen er niet aan, of bewonderaars (sters) van Do- ris en Frank zullen aan de film hun genoegen beleven. Iedereen kan er heen. Maandag is er nog één voorstelling van de beroemde film „Brief encoun ter" (18) terwijl donderdag de laatste herhaling volgt van: „De zevende slui er". (14). de geestdrift vari het publiek in sky neer op Thomas Mann, de in de zaal aanwezig was. Thomas Mann, die zeer getroffen was door de verfilming van zfjn boek en zelf langdurig applau disseerde. Degenen, die zich Der Unter tan herinneren mogen deze film niet missen. In Cinema Palace boven 14 jaar. Advertentie vmstkki'.\ms»:v.\art20 tv'. 110// MANGELWAS KANT EN KLAAK, binnen 4 dagen retour. Teneinde de beschikking *e krijgen over de strook grond langs de King- vaart tussen de Haarlemmermeerstraat en de Duikersloot hebben B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude gewend tot de eigenaar, de heer t. n. Bos De heer Bos heeft er in toege stemd de grond, die een oppervlakte heeft van 1840 m2 en waa™P v.n ningen staan, te verkopen voor f 10.500. B. en W. stellen voor tot aankoop over te gaan, opdat aan de grond dan de bestemming gegeven kan worden, welke in het uitbreidingsplan is omschreven. Het gemeentebestuur van Haarlem merliede en Spaarnwoude vindt het ge wenst overtollige kasgelden tijdelijk beleggen en stelt daarom voor voor het jaar 1955 kasgeidleningen te ver strekken aan publiekrechtelijke licha men en de N.V. Bank vooi Nederlandse Gemeenten met inachtneming van een maximum van 150.000. Zeven twintig Duitsers heeft een afgezwaaide Amerikaanse soldaat gedood rond Monte Cassino. Hij is voor beloond met een hoge onder scheiding. Tegelijk heeft hij een ge vaarlijk complex overgehouden, dat al leen een geweer hem „iemand" doet zijn. Hij is gangster geworden en tra in de film een plan, om de president van Amerika te doden, uit te voeren. In het plaatsje Suddenly, waar de president op doorreis enige ogenblikken zal vertoeven, .e ft de gangster een huis op een heuvel, van waaruit hij een prachtige positie eft om zijn mis daad te bedrijven, in bezit genomen. Op deze anders zo rustige zaterdag middag heerst er in het huis een ge vaarlijke, onheilspellende sfeer. De bewoners worden met de revolver in bedwang gehouden, te -wijl de gangster zijn machinegeweer richt. Eén punt heeft deze gangster, Frank - tra, eens een zanger van zwv,72, reeds liedjes, nu een karakterspeler, a'© in „From here tot eternity °P f 'van praat te veel. Dit traclLdfn de kamer het plaatsje, die K®f°"dcht ZOveel mo- buiten. Hh le gangster af te leiden, huis f en waardoor de uitvoering van het dui velse plan verijdeld wordt. Dit gelukt ten slotte. Het vertellen van de manier waarop, zou afbreuk doen aan de spanning, die tastbaar in dit huis heerst. Regisseur Lewis Allen heeft een boeiende film gemaakt, waarin de psychopaat een armzalige figuur wordt een man die eigenlijk alleen maar me delijden waard is. maar me In Luxor voor boven de achttien. Eee" «gewikkelde intrigue verhaalt van een Fransman die min of w„„ heerser is over een oase en naar bevolking en die bij bedenkelijke gouötransporten in de wielen gereden wordt door enkele gangsters, die twee f,7i f vrouwen in hun dienst hebben, wier taak het is de oase-bezitter zoveel mogelijk aangenaam bezig te houden en tegelijk zijn gangen na te gaan. Een naar verhaal, waaraan Yves Al- legriet reliëf tracht te geven door fraaie montages van verscheidene Marok kaanse Dlaatsen, boeiende beeldense ries, die een interessante kijk geven op het leven daar. "laar toch kan deze achtergrond het verwarde verhaal niet neutraliseren. Voor strikt volwassenen in Lido. In Rembrandt kan men weer een he le week „Gejaagd door de wind" gaan zien. Imma Spoelman (Ruth Leuwerik), rechts, dochter van de Amerikaanse multi miljonair, in de film „Koninklijke Hoogheid" van Harald Braun met haar gezelschapsdame (Lil Dagover). ben gewerkt. Dit is des te opvallender in verband met de kleur, een gevaarlijke zaak. Maar de kleur is hier voortreffe lijk gebruikt, steeds in prachtige sa menwerking met licht en donker, een sfeer scheppend, waar eerst de deca dentie en later de charme op waarlijke filmische wijze leeft. Toen het hoogtepunt van het sprook je voorbjj was, de aftredende vorst het Amerikaanse meisje tot zijn opvolger had gevoerd en het doek viel, daalde Tu&chm' FILMS: CINEMA PALACE: „Koninklijke Hoog heid", a. 1„ 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 U. LIDO: „Oase", str. volw., 2, 4.15, en 9.15 u. LUXOR: „Mannen zonder mededogen lo jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. MII^ERVA: t/m zo.: „Young at heart", a. L- za. 7 en 9.15. zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, ma. 8.15 uur: „Brief encounter", 18 j.. do. 8.15 uur: „De zevende sluier". 14 j. REMBRANDT: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 2 en 7 u. ROXY: t/m zo. „Vertwijfelde speurtocht", volw., za. 7 en 9.15 u., zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 u., ma. t/m do.: „School der dap peren", 18 j., 2,30, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 24 september Stadsschouwburg: Cabaretgezelschap van Wim Sonneveld met „Huls, tuin en keu ken". 8 uur. Zondag 25 september Concertgebouw: Jazz-show, o.a. „Dutch Swing College Band". 8 uur. Stadsschouwburg: Cabaret van Wim Sonneveld, 8 uur. Om 2 uur voor de vereniging „Geloof en Wetenschap". Maandag 26 september Stadsschouwburg: Cabaret van Wim Sonneveld, 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door de sladsbeiaardier Arie Peters. Van 11.30 12.30 uur. Concertgebouw: Concert door de Wie ner Sangerknaben, 8 uur. Haarlem De zondags-, avond en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waargeno men door de Fa, Duym en Keur, KeizC" stral„ J+- 10378: Apotheek Begemann en sneitjes Kruisweg 30. tel. 10043: Mar- S'i»! Marnixstraat 65, tel. 23525: i eyier-apotheek, Teylerplien 79, tel. 17946. ZIEKENVERVOER G.G.D., Telef. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., Tel. 21400. Bloemendaal De zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door dokter S. B. Drijber, Bloemendaalseweg 84. tel. 22185. Overveen De zondags-, avond en nachtdienst in Overveen wordt waargenomen door de heer W. D. van Oldenborgh, Bloemen daalseweg 223, Overveen, tel. 22884. Heemstede De zondagsdienst voor artsen wordt waargenomen door dokter K. L. Kout, Joh. de Wittlaan 23, Haarlem, tel. 38411 en dokter P. M. v. d. Gugten, Heem- steedse Dreef 37, tel. 39903. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Laan van Rozenburg 33. tel. 27805. Geopende Apotheken: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerden hout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tele foon 26772. Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. K 25608320. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoortse Apotheek, Bloemendaaisestraatweg 145. Sant poort, tel. K 25608249. Advertentie Het bestuur van de r.-k. studenten vereniging Sanctus Augustinus te Lei den is voor het 1-omende collegejaar als volgt samengesteld: A. L. G. Collée, oraeses; J. A. M Banning, vice-praeses; ■nej. E. J M. Kamp ab-actis I: S L. A. M. van der Ki ik, quaestor; H. B van Liemt. ab-actis TI en F. A. M. Alting von Geusau, assessor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2