Voor veertig miljoen aan gebouwen NIEUWE STAD der technische wetenschap In Delft verrijst nieuw T.H-complex. groter dan de gehele oude binnenstad Geen gelukkige maatregel D Technische Hogeschool in het goud Eerst op 4 oktober beslissing over kleuteronderwijswet S.E.R. doet aan Landbouwschap voorlopige concessie w vv* ARABESM •IN PURPER \Ia 6 'Volk SiP1 N.V. VERENIGDE VERZEKERING MAATSCHAPPIJEN (V.V.M.) PfRON Aftrekregeling voorlopig aanvaardmits geldend voor alle organisaties ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1955 PAGINA 9 Liturgische weekkalender Verplegend personeel in overheidsdienst Bezoldiging gelijk aan particuliere regeling K.Y.P. weer verdeeld Principieel accoord K.L.M.Ceylon Kinderverlamming te Tilburg •kWij bezoeken U slechts op Uiv uitnodiging. Maliebaan 50 Utrecht door W.H. VANEEMLANDT In de Wippolder te Delft nadert in dit jubileumjaar een groot nieuw gebouwencomplex voor de Tech- nische Hogeschool zijn voltooiing. Deze luchtfoto toont het uitgestrek te terrein met de in aanbouw zijnde gebouwen. (K.L.M.-Aerofoto) (Vervolg van pag. 1) Opmerkelijk is, dat de socialisten zich blijkbaar aanvankelijk voorstanders hebben getoond van uitstel van een al gemene loonsverhoging tot op het mo ment, dat de reeds veel te lang stelde huurverhoging een feit zal zijn geworden. Er zijn in de nabije toekomst overigens nog meer gebeurtenissen te wachten, die van invloed zullen zijn op bet noodzakelijke basisinkomen. Men denke aan de definitieve regeling van de oudedagsverzorging, terwijl er nog ge ruchten gaan over andere op handen ziinde wijzigingen in sommige sociale verzekeringswetten, waarmee zeer gro te bedragen zouden zijn gemoeid. Dat deze aanvankelijke indruk, waarop de werkgevers misschien wel hebben ge koerst een onjuiste is geweest, dat met andere woorden de werkgevers er min Of meer in zijn gelopen, is wel ge...ble ken uit het feit, dat het N.V.V., accoord gaande met de verbetering van som mige secundaire arbeidsvoorwaarden, nog bovendien is uitgelopen met een eis voor een algemene loonronde. En daar ligt dan nu de voorlopige beslissing van de Regering. Voor lopig dan in deze zin, dat verder gaande standpunten worden opgeschort tot de regering de S.E.R.-rapporten heeft bestudeerd. En daar ligt nu juist een van de grieven van de werknemers. In de ondernemingen waar dat moge lijk is, waar werkgevers en werknemers het eens zijn geworden, waar de voor gestelde verbeteringen niet tot prijsver hoging zullen leiden, mogen, bij wijzi ging van de C.A.O., verbeteringen wor den aangebracht, die een totale toeslag op het jaarinkomen de 3 procent niet te boven gaan. Hier staan twee opmerkingen tegen over. Vooreerst, dat de economische uit komsten precies dezelfde zijn, of men nu 3 procent loonsverhoging toestaat (dus 3 pet. op de primaire arbeidsvoor waarde) dan wel of men deze 3 pet. in de vorm van een verhoogde vakantie bijslag, een verlenging van de vaKa]}' tieduur, of een gratificatie toekent. „We worden afgescheept met een tooi- tje", is de indruk, die de arbeiders ais hun commentaar hierop leveren. Als van beide zijden wordt erkend, dat een loonsverhoging van 3 pet. economisch verantwoord is, dan moeten wij arbei ders zelf weten hoe we deze loonsver hoging willen besteden, dat dient de re gering ons niet voor te schrijven. En dit is tevens de tweede kanttekening. Wat voor de werknemers geldt in de parti culiere sector (deze maatregel komt im mers hierop neer: je krijgt 3 pet. loons verhoging, maar je moet het voor de vakantie besteden) geldt even sterk voor een normale vrijheid van de onder nemingen. Neen, dit is geen gelukkige regeringsmaatregel, en wij hopen van harte, dat hierover ook in politicis nog niet het laatste woord is gezegd. ZONDAG 25 september: 17e zondag na Pinksteren; eigen mis; 2 geb. A cunctis; 3 geb. naar keuze; (Roermond: 2 geb. H. Maternus); Credo; pref. van de H. Drieëenheid; groen. MAANDAG: H.H. Cyprianus en Justina, martelaren: mis Salus; 2 geb. A cunctis: 3 geb. naar keuze; rood. DINSDAG: H.H. Cosmas en Damianus, martelaren; eigen mis; 2 geb. A cunctis; 3 geb. naar keuze; rood. WOENSDAG: H. Wenceslaus, martelaar; mis In virtute; 2 geb. A cunctis; 3 geb. naar keuze; rood. DONDERDAG: Kerk wij dingsf eest van de aartsengel Michaël; eigen mis; Credo; wit. VRIJDAG: H. Hieronymus, bisschop-belij der; mis In medio; Credo; wit. ZATERDAG: Mis van O. L. Vr. op za terdag; 2 geb. H. Remigius; 3 geb. H. Geest; wit. Haarlem: H. Bavo, be lijder; eigen mis;. Credo; wit. ZONDAG 2 oktober: 12e zondag na Pink steren, eigen mis; 2 geb. H.H. Engelbe waarders; (Haarlem: 3 geb. H. Bavo) Credo; pref. van de H. Drieëenheid; laatste evang. H.H. Engelbewaarders; groen. Ofwel: Mis van Rozenkransfeest; 2 geb. van zondag; 3 geb. H.H. Engel bewaarders; Credo: pref. van O. L. Vr.; laatste evang. van zondag; wit. e techniek beheerst het leven van de moderne mens. Talrijk zijn de instrumenten, apparaten en machines, waarvan hij zich dagelijks bedient of profiteert. Zij zijn de vruchten van hetgeen de mannen der wetenschap hebben uitge dacht en tot ontwikkeling gebracht. Vooral de eerste helft van de eeuw, die samenvalt met het vijftigjarig bestaan der Technische Hogeschool, heeft zich gekenmerkt door een verbijsterend snel le ontwikkeling van het technisch kun nen. Als gevolg daarvan en van de nog immer voortschrijdende mechanisatie, groeide de belangstelling voor het tech nisch onderwijs in al zijn geledingen en werd de Delftse Hogeschool een le vensbelang voor de industriële wel vaart van ons land. Met de toenemende behoefte aan goe de ingenieurs voor Nederland en de koloniën breidde de Hogeschool zich in een eerste bloeiperiode reeds aanzien lijk uit, hij genoot in alle landen der wereld een uitstekende reputatie en mocht door de oorlogsjaren ten opzich te van Amerika een achterstand zijn opgelopen, dan wordt thans wel met inzet van alle beschikbare krachten, onder stuwende leiding van curatorium en senaat, gewerkt om de achterstand volledig in te halen. Delft is bij velen bekend als T.H.- stad, d.i. de stad waar de Technische Hogeschool gevestigd is. De stand van zaken is thans echter zo, dat de op pervlakte welke de T.H. beslaat, de totale oppervlakte van de gehele binnen stad overtreft. Men kan de ministers van O.- K. en W die in het tijdvak van 1911 tot 1930 aan het bewind geweest zijn, niet verwijten, dat zij geen open og®n ge had hebben voor de dringende behoefte aan grote en voor die tijd goed geoutii- leerde gebouwen voor het hoger tech nisch onderwijs, want in een eerste bloei van de Delftse Hogeschool verrees het ene soliede complex na het andere en zo kwamen achtereenvolgens tot stand de gebouwen voor: Werktuig- en Scheep- vaartkunde (1911), Mijnbouwkunde (1912), de Koninklijke Bibliotheek (1915) Technische Botanie (1917-1919), Analy tische Scheikunde (1923)Weg- en Water bouwkunde (1924), de Aula (1924), Tech nische Fysica (1930) en Bouwkunde (1930). Door de hand over hand toenemende industrialisatie en de eis tot economi sche perfectionering daarvan, de grote bevolkingsaanwas, alsmede de noodza kelijkheid om nieuwe afdelingen op te richten, kwam de leiding der Hoge school na 1945 voor schier onoverko melijke moeilijkheden te staan wegens gebrek sl8lti voldoende ruimten, outil- lage en personeel, te meer daar het aantal studenten, circa. 2000 voor 1940, sindsdien tot rond vijfduizend was op gelopen. Grootscheepse uitbreiding werd een onontkoombare noodzakelijkheid en zo hebben sinds 1953, na de aanvaar ding van het grote uitbreidingsplan door de beide Kamers onafgebroken de stoomhamers betonnen heipalen in de grond gedreven, zijn scheepsladin gen cement, zand en grint verwerkt en tekent het nieuwe profiel van de groeiende T.H.-stad zich thans met machtige, massale contouren tegen de hemel af. t Het lange gebouw voor scheikunde aan de Julianalaan heeft er inmiddels een verdieping btjgekregen en een aula, die voor vele doeleinden van de mo dernste snufjes is voorzien. Het gebouw voor werkplaatsen-techniek, ingericht met de modernste machinerieën, is vo rig jaar geopend en in werking gesteld. Het windtunnelgebouw ten behoeve v. de vliegtuigbouwkunde en een geweldig ketelhuis, dat straks alle complexen zal kunnen verwarmen, zpn gereed voor h.n taak. In het gebouw voor Warmte- en Stof- techniek wordt, bij het op handen zijn de gouden jubileum, de tentoonstelling „Machiek" ingericht, terwijl het gebouw voor Metaalkunde met dat voor het Metaalinstituut T.N.O. zo goed als over eind staan. Al deze imposante bouwwerken wor den echter volkomen overheerst door de vier massale blokken van het complex Werktuig-, Scheeps- en Vliegtuigbouw kunde, die tezamen door laagbouw ver bonden een markant en indrukwekkend front vormen, waarachter zich een aan tal bijgebouwen verbergt en waarboven slechts de liftbeproevingsinstallatie als een slanke toren uitrijst. De prachtige zomer heeft de aan bouw bijzonder begunstigd, zodat men in vele opzichten vóór is op het vastge stelde bouwschema. Zo nadert een grote montagehal ten dienste van de vliegtuigbouw eveneens zijn voltooiing en zal een flat van acht lagen aan de Kanaalweg voo.' de afd. Geodesie en Luchjkartering, met daar achter een vleugel voor de Topografi sche dienst, in het voorjaar 1956 wor den opgeleverd. Met de inmiddels opgetrokken 35 m hoge radartoren en diverse verbouwin gen is in de afgelopen twee jaren dus wel een gigantische activiteit ontwik keld. Voor de komende vijf jaren staat er overigens nog genoeg op stapel en komen er behalve een complex voor Tectan. natuurkunde, waarvan 't eerste deel in 1956 e.. het tweede deel in 1958-1959 gereed moet zijn, nog ge bouwen voor Microbiologie (1956), Onderwijsgebouw (1957), Aëro- en Hy drodynamica (1958), Verbrandingsmo toren (1958), Grondmechanica (1956), Vezeltechaiiek (1956), Koel- en Droog- techniek (1956), Spoorweg- en Trans porttechniek (1956), Sleeptankinstalla- tie (1956), 'n groot complex voor Weg en Waterbouwkunde (1958) en cen traal gelegen aula (1958). De kosten van dit ganse project zijn berekend naar de Ionen van 1952 ge schat op ruim veertig miljoen gulden, waar dan nog minstens vijf en twin tig miljoen bijkomt voor inrichting en benodigde apparatuur. De gebouwen, die straks na de ver huizingen der diverse afdelingen vrij komen, zijn heus niet overcompleet en bieden afdelingen zoals de electro-tech- niek, rijwieltechniek en laboratorium voor betononderzoek, de noodzakelijke mogelijkheden tot verdere uitbreiding. Bovendien zijn een aantal oude gebou wen voorbestemd om er laboratoria in te richten voor de T.N.O. (Technisch Natuurwetensch. Onderzoek), waarvoor overigens ook in de nieuwbouw ruim ten zijn geprojecteerd. Duidelijk tekent zich in de hele plan ning van de nieuwe T.H.-wijk de wij ziging af, die zich in het technisch hoger onderwijs heeft voltrokken. Droeg de studie tot kort voor de twee de wereldoorlog in hoofdzaak een be schrijvend karakter, thans wordt van de toekomstige ingenieur gevergd dat hij ook praktisch kan werken. Naast het theoretische weten is een zeer belang rijke plaats ingeruimd aan het prak tisch doen en daarvoor zullen aan al le afdelingen uitstekend ingerichte la boratoria worden verbonden. Betreft dit alles de studie, ook aan recreatie en lichamelijke ontwikkeling is gedacht. Zo wordt het oude sleep- tankgebouv aan de Nieuwe Laan thans ingericht als sporthal voor de T.H.- Sportstichting en zullen er ook terreinen beschikbaar worden gesteld voor de buitensporten. Bij dit alles is tenslotte het esthetisch element niet vergeten. Opdrachten aan kunstenaars zijn en zullen nog worden verstrekt. Op de brede groenstrook voor het grote front voor het gebouw van W.S. en V. komt bijvoorbeeld een beel dengroep van vier figuren, aan de gevel van het gebouw voor Warmte- en Stof- techniek is reeds een tegeltableau aan gebracht, en ook aan en in de vele an dere gebouwen zullen kunstenaars versie ringen mogen aanbrengen. Het gezel schap „Leeghwater" neemt o.a. de ar tistieke aankleding van een gebouw voor zijn rekening, een voorbeeld dat onge twijfeld nog door anderen zal gevolgd worden. Binnenhuisarchitecten en spe ciale adviseurs zullen de interieurs ont werpen en verzorgen, in de vijver zul len statige zwanen drijven en met groen- beplanting zal het tenslotte een moder ne stad der technische wetenschap wor den, die tevens een staal zal zijn van de moderne architectuur en artistieke kunstopvattingen van het midden der twintigste eeuw. Het ligt in het voornemen van de mi nister van Binnenlandse Zaken de tot standkoming te bevorderen van een K.B., waarbij de salarissen voor verple- genden, eerste verplegenden en hoofd- verplegenden in dienst bij het rijk' te rekenen met ingang van 1 Januari 1955 volledig in overeenstemming worden ge bracht met die, welke gelden voor be doeld personeel, in dienst van particu liere inrichtingen. Tevens zullen daarbij van 1 september 1955 de bedragen van de aftrek voor het genot van uitsluitend kost of uitsluitend inwoning worden be paald op de bedragen die thans volgens de particuliere regeling gelden, met dien verstande, dat de kortingsbedragen voor het genot van uitsluitend inwaifirig ge lijktijdig met 5 pet. zullen worden vër- hoogd in verband met de jongste alge mene maatregel tot verhoging der hu ren. Aan de gemeenten heeft de minister verzocht te bevorderen, dat de betref fende bezoldigingsregeling op korte ter mijn wordt herzien op de voet van de omschreven voorzieningen. Maandag a.s. zal de Technische Hoge school te Delft vijftig jaar bestaan en dit jubileum feestelijk gaan vieren. Zo zullen er bijvoorbeeld vijf ere promoties plaats hebben. In verband met deze gebeurtenis is het interessant te weten, dat in de romantische grachtenstad een gebou wencomplex van universiteitsgebou wen verrijst, die gezamenlijk meer oppervlakte beslaan dan de gehele oude binnenstad groot is. Het hiernaast afgedrukte artikel ver telt nadere bijzonderheden over dit imposante bouwplan. Algiers. Franse veiligheidstroepen zijn begonnen met een operatie tegen opstand* ge elementen in het bergge bied van Nementsja. De rebellen heb ben reeds 21 doden verloren, terwijl een hunner gevangen werd genomen. Een aantal wapens is in beslag geno men. De operatie duurt nog voort. De delegatie van de KLM, welke op het ogenblik te Colombo besprekingen voert met de regering van Ceylon, heeft overeenstemming bereikt over het principe van een gemeenschappelijke luchtdienst. De KLM is bereid ook de interne en regionale luchtlijnen van Ceylon te hel pen uitbreiden en ontwikkelen. Subcom missies zijn thans bezig de details van de overeenkomst te regelen. In een kindertehuis te Tilburg is de zer dagen een geval van kinderver lamming geconstateerd. Het patiëntje werd ter verpleging overgebracht naar het St.-Elisabeth Ziekenhuis, waar het ondanks pogingen om met behulp van een ijzeren long "het leventje te red den, is overleden. Inmiddels heeft deze ziekte in Tilburg nog een tweede, even eens jeugdig slachtoffertje geëist. Eerst op 4 oktober zal de Tweede Kamer over het ontwerp-Kleuteronder- wijswet beslissen. Men heeft zich giste ren in een stroom van amendementen vastgewerkt, daar over een voorstel-Stok- man de stemmen staakten. Pater Stok man wilde duidelijk in de wet vastleg gen dat school- en gemeentebesturen de bevoegdheid hebben om bij aanstel ling van een kleuterleidster het voorbe houd te maken, dat zij ontslagen kan worden, wanneer zij zou gaan trouwen. Minister Cals meende, dat er geen twij fel aan die bevoegdheid kon bestaan. „Maar het staat niet in de wet en dus moet deze lacune worden weggewerkt. Daar zitten wij hier voor", zo betoogde prof. Romme. Onmiddellijk sloten de tegenstan ders van het regeringsbeleid inzake de gehuwde ambtenares weer de ge lederen en stemden tegen dit amen dement. Maar men vormde geen meerderheid. Het werd 43 tegen 43, zodat het amendement opnieuw aan het oordeel van de Kamer moet worden voorgelegd. In de K.V.P. tekende zich weer een zelfde verdeeldheid af. Tegenover prof. Romme stonden mej. De Vink, mej. Klompé, de heren Visch en Koersen. De laatste motiveerde dit namens allen. Hij meende, dat de gehele kwestie van ontslag aan een gehuwde leidster uit de wet moest blijven, om verwarring te voorkomen. Hij achtte mèt de minister de waarborgen reeds voldoende. Nadat nu het eerste amendement was blijven steken, heeft de Kamer op voor stel van de heer Koersen besloten de stemming over het tweede amendement met betrekking tot de schoolbesturen eveneens uit te stellen. Hij wilde van wege het nauwe verband tussen beide eerst weten hoe de Kamer met de be voegdheid der gemeentebesturen zal handelen. Een voorstel van orde om dit uitstel te geven werd met 48 tegen 36 aangenomen. Slechts op enkele ondergeschikte pun ten kreeg de Kamer haar zin. De minister gaf toe, lat het aantal opleidingsscholen voor kleuterleidster moet worden uitgebreid. Er zijn er thans 120, maar zonder behoorlijke prog- j nose is het nog niet uit te maken hoe veel erbij moeten komen en waar zij gevestigd zullen zijn. Wij moeten zeer voorzichtig zijn in dit stadium, meende mr. Cals. Hetzelfde gold ook voor de experimenteerscholen. waarvoor mevr. Fortanier de Wit (VVD) de aandacht vroeg. Dat de inspectie moet worden uitgebreid was de minister wel eens met mevrouw Heroma Meiling (P.v.d.A.). Naar verluidt heeft de commissie finan ciën bedrijfslichamen van de Sociaal- Economische Raad haar standpunt be kend gemaakt over de heffingsrege ling van het Landbouwschap. Men zou voor het komende jaar akkoord willen gaan met de bedragen welke met deze regeling gemoeid zijn, doch men zou zich niet willen neerleggen bij het feit, dat de vaktechnische landbouworgani saties van deze aftrekfaciliteiten uitge sloten zijn. De veel omstreden heffingsregeling van het landbouwschap, welke voor de inwerkingtreding de goedkeuring van de commissie financiën bedrijfslicha men behoeft, bepaalde dat de leden van de drie landelijke landbouworganisaties 90 pet. van hun vakbondscontributie in mindering mogen brengen op de hef fing welke zij verplicht zijn aan het Advertentie In' een zomer die de vacantiegangers zijn zonnigste lach toonde, waarin het „ijzeren gordijn" verder openkierde en de wereld zijn atoomgeheimen open en bloot op de Geneefse tafel legde, maakte Uw fiscus een gul gebaar. Naast een verlaagd tarief voor Inkomsten belasting biedt hij een verhoogde aftrek van premiën voor gezins- en oudedagsverzekering (maximaal f. 3600.. per jaar). Vraag de V.V.M. hoe (J hiervan een zo nuttig mogelijk gebruik kunt maken. Doe het NU, want U kunt reeds DIT jaar van het voordeel profiteren Vraag ons geheel vrijblijvend uitvoerige inlichtingen of toezending van een speciale folder. Landbouwschap te betalen. Daarbij was nog bepaald, dat dit afgetrokken bedrag ten hoogste 42 pet. van het be drag van de heffing van het Landbouw schap mocht 1 .dragen. De aftrekrege ling in het algemeen, en de heffingsre geling van het Landbouwschap in het bijzonder ontmoetten in de Sociaal-Eco nomische Raad zeer veel critiek. Nog voor men aan de goedkeuring van de heffingsregeling toe was, stelde de Raad de regering voor om de moge lijkheid van aftrek uit de wet te ver wijderen. De regering ging hiermee echter niet akkoord. De regeling moest blijven be staan, zij het, dat men het nastrevens waardig oordeelde om in het algemeen geen hogtre aftrek toe te staan dan ten bedrage van 50 pet. van de contributie en 50 pet. van de bedrijfschapsheffing. Hiertoe zou s ook het Landbouw schap moeten overgaan, ware het niet dat haar begroting nu al een klein jaartje op goedkeuring wacht. Deze goedkeuring wordt dus met ongeduld tegemoet gezien, maar dit kan niet meer gebeuren wanneer niet tevens de heffingsregeling geen be zwaren meer ontmoet. De commis sie financiën bedrijfslichamen schijnt zich nu voor het komende jaar, zij het met tegenzin, te willen neerleg gen bij de 90 pet.42 pet. regeling van het Landbouwschap. In de toe komst zal zij slechts de door de over heid geadviseerde 50 pet.50 pet. re geling aanvaarden. Men wil dus een voortzetting van de door het Land bouwschap onaangename vertraging voorkomen. Op het punt van de keuze van de be drijfsorganisaties welke voor de aftrek- faciliteit in aanmerking mogen komen houdt d3 commissie echter het been stijf. De vaktechnische organisaties, welke in de oorspronkelijke regeling van de aftrek verstoken zouden blijven, zullen er ook reeds in het lopende jaar van moeten profiteren. Wil het Land bouwschap haar aftrekregeling in wer king zien treden, dan zal zij op dit punt alsnog water in de wijn moeten gieten. Het is de vraag of het bestuur van het Landbouwschap, na alles wat zich rond deze principiële kwestie heeft afge speeld, zonder meer op de wens van de commissie in zal gaan. 89.. Dat was in 1917. Met een tegenstander als Mikailian achter de schermen had het weinig zin mijn activi teit aan de Bosporus te blijven voortzetten. Ik nam de maatregelen, die met het oog op een ontwikkeling van zaken als deze waren voorbereid en verliet Constantinopel. Binnen enige weken was ik werk zaam aan het andere einde van Europa. Niet alleen met Mikailian had ik een hoge reke ning te vereffenen, toen de eerste wereldoorlog ten einde liep. Mijn vader had de geallieerden grote diensten bewezen. Als neutraal Nederlander, die nog steeds met zijn schip de Oostzee bevoer en in die omgeving oude en vertrouwde relaties bezat, was hij in de gelegenheid berichten van achter het front werk zame Britten over te brengen en tevens waar nodig die stoutmoedige mannen zelf een tijdelijk veilig onderkomen te verschaffen aan boord. De Duitsers moeten daar achter zijn gekomen. Zij waren te verstandig zelf een onderdaan van een neutrale mogendheid moeilijkheden in de weg te leggen en namen derhalve hun toevlucht tot de gebruikelijke indirecte methode: het verdachtmaken van mijn va der bij diens eigen vrienden. Men maakte in die dagen korte metten met onder verdenking gekomen geheime agenten. Naar ik later vernam, zorgde een officier van de Franse contraspionage, een zekere kapitein De Versigny, ervoor, dat mijn vader werd opgedragen zich naar een kustplaatsje in het onbe zette deel van Frankrijk te begeven, zogenaamd voor het ontvangen van instructies. Toen hij daar aankwam, werd hij zonder vorm van proces dood geschoten. De Versigny commandeerde het vuur peloton. Verder bleek mij, dat kapitein De Versigny in 1917 met zijn vrouw bij een auto-ongeluk het leven had verloren. Maarhij had twee zoons en een dochter nagelaten! De beide zoons ontdekte ik na lange nasporingen in Zürich. Zij hadden nog niet de leeftijd bereikt, waarop hun aangedaan leed veel betekenis voor hen kon hebben. De oudste studeerde voor ingenieur, de jongste-bezocht een middelbare S°Als gevolg van mijn werkzaamheden in Constanti nopel en elders, had ik mij een uitstekende repmatie gevestigd bij de geheime diensten. Mijn vele rela ties en mijn grondige, veelzijdige theoretische scno- ling, maakten het mij niet moeilijk mijn weg te vinden in het politiek veelbewogen Ej}Fopa „Y,®? ,5® twintiger jaren. Ik verloor noch Mikailian, noch de jonge De Versigny's uit het oog. °nderVli?eLi?1°™ va n een oud vriend van hun vader was het mij ge- ra akkelijk het vertrouwen van de opgroeiende jonge n lannen te winnen en met zorg het zaad uit te s.trooien, welks gewas tot hun ondergang zou moe ien leiden. Maar het werd 1935 voor ik de tijd ryp achtte voor de uitvoering van mijn plannen. Het zou mi) te ver voeren in alle détails te tre den van de gebeurtenissen in dat jaar. Laat het vol doende zijn te vermelden, dat ik Mikailian bereid vond zonder gevaar door hem als de handelaar Mustafa te worden herkend, die hij achttien jaar tevoren in Constantinopel had gemarteld en besto len zich te mengen in een opzienbarende bank roof, hier in Amsterdam. De twee De Versigny's, die bezweken waren voor mijn suggesties hun tech nische vaardigheid aan te wenden om Duitse ban ken te beroven en zich langs die weg te wreken op de overweldigers van hun vaderland, voerden de inbraak in de Continentale Bank Associatie op per fecte wijze uit. Zo sloeg ik drie vliegen in één klap. Maar ik verrekende mij! Ik was in die dagen betrokken in een affaire in Zuid-Amerika, die mijn aanwezigheid aldaar noodzakelijk maakte. Daardoor moest ik een kleine wijziging brengen in mijn plan nen ten opzichte van het drietal. Mikailian, wiens ongebreidelde roofzucht ik onderschatte, zag kans tij dens mijn afwezigheid met de buit van de Continenta le te ontkomen. Met een anonieme brief deed ik bij de Amsterdamse recherche aangifte van de uit voerders van de diefstal. De beide Fransen kregen elk zeven jaar gevangenisstraf. Mikailian kon mij niet ontkomen. Met hem speelde ik als een kat met een muis. Ik had hem voldoende onder controle om na de tweede wereldoorlog op elk gewenst ogenblik te kun nen toeslaan. Maar steeds gaf ik hem verder respijt. Hij, mijn doodsvijand, dankte zijn langer verblijf onder de zon alleen aan het feit, dat het mij een levensbehoefte was geworden mij te verheugen in de wijze, waarop ik hem zou vermorzelen. Van tijd tot tijd schreef ik hem een enkele regel om hem te herinneren aan de gebeurtenissen in Galata. Het moet hem zijn zenuwen hebben gekost, wanneer hij tussen zijn post weer het bewijs vond, dat zijn vroegere slachtoffer hem niet vergat. Ik joeg hem over de gehele wereld, van de ene stad naar de andere, met mijn waarschuwingen en telkens paste ik mjjn plannen aan zijn nieuwe woonplaats en zijn omstandigheden aan. Van San Francisco, waar hij zich veilig waande, naar Buenos Aires. Vandaar naar Lissabon. Toen naar Tanger. En juist toen ik gereed was met hem af te rekenen, overviel mij een ernstige typhus. Het was op het kantje af. Ik ging naar Zwitersland om volledig herstel te zoe ken en vond daar de De Versigny's. Mijn correspon denten localiseerden Mikailian in Parijs. Ik liet uit Kaapstad een brief aan hem posten om hem te to nen, dat hij nog steeds onder bewaking van zijn onzichtbare kwelduivel stond. Toen vluchtte hij naar Amsterdam. Ik nam mij voor een eind aan het vermakelijke spel te maken. Ik nam mijn maatregelen en nimmer zal ik de avond van Vrijdag 10 Juni vergeten, toen hij in de ruïne van een sleepboot door zijn ontvoerders voor mij werd gebracht. In dat stinkende hok, waar hij de laatste dagen van zijn leven sleet, had ik een lamp zó opgesteld, dat alleen mijn gezicht verlicht werd, toen hij door een open luik met mij geconfron teerd werd. De laffe hond trilde van het hoofd tot de voeten en met nauwelijks verstaanbare stem herhaalde hij telkens: Taram MustafaTaram Mustafa! Dat ogenblik heeft mij alle ellende, die ik in mijn leven ondervond, vergoed. Ik vroeg hem in het Turks: „Hoeveel is uw leven u waard?In Engelse valuta?" (Slot volgt) r, i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9