2 doden en 20 gewonden in Haagse binnenstad Verbijsterde mensen sprongen door etalageruiten Na tien glazen cognac en vijf_glazen bier Verkeersvandaal richt met een gestolen auto een afschuwelijk bloedbad aan Waar de luiheid j wordt geëerd A Bergingstoren voor Renate Leonhardt aan de ketting m Geen complicaties; toestand is thans „bevredigend" NIX ON: Regeringszaken zullen onverwijld worden afgehandeld d;\ IPI'Hiill Twee zusters dood Geen rijbewijs 60 km per uur [..Waarom haast" zegt de Watusij „Er is altijd tijd" Sleepcontract niet geannuleerd Trombose in kransslagader Eventuele opvolging Talloze telegrammen Roemenië kondigt amnestie af fntu! Met MAANDAG 26 SEPTEMBER 1955 79ste JAARGANG No. 26407 Geen ernstige schade op de Antillen Britse stafchef wordt gouverneur van Cyprus „Huidige omstandigheden" vereisen hoge officier ATOOMONTPLOF- FING IN RUSLAND In West'Duitsland Katholieke arbeiders bond voor vijfdaagse werkweek Jee rlUrxlxlü uefteifcu rniji Waterdichte bromfietskleding weer lllllllllllllllllll BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. [UWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENntlARIkh 28 cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, 12.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De auto na de rampzalige rit (Van onze Haagse redactie) Twee doden en twintig zwaar en licht gewonden vormen de trieste balans van een auto-ongeluk, dat zaterdagavond omstreeks twaalf uur in de Haagse binnenstad geschiedde. Met een auto, in Rotterdam gestolen van een in Duits land wonende Amerikaan, reden twee jonge Rotterdammers met grote snel heid in op een groep voetgangers, welke zich na afloop van een bioscoopvoor stelling door de nauwe Veenestraat naar huis begaf. De gevolgen waren zeer ernstig: een aantal voetgangers werd door de auto geschept en tegen de straat gesmakt, anderen werden door de wagen gegrepen en meters meegesleurd, enkele totaal verbijsterde mensen zoch ten hun redding in een sprong door etalageruiten. De auto, die zigzag rij dend dood en verderf om zich heen ver spreidde, kwam tegen de gevel van een winkelpand tot stilstand. Van de paniek maakte de bestuurder gebruik om te ontkomen. Zijn passagier werd echter door omstanders gegrepen en later aan do politie overgeleverd. De bestuurder van de auto is zondagmorgen door de Rotterdamse recherche gearresteerd. De chauffeur van de wagen was bij de politie niet onbekende 22- .iarige behanger A. L., zijn passagier de 22-jarige stratenmaker D. A., beiden uit Rotterdam. Zij verkeerden onder de invloed van sterkedrank. L. verklaarde bij zijn verhoor dat hij, voor hij zijn dodenrit naar Den Haag begon, tien glazen cognac en vijf gla zen bier heeft gedronken. De twee voetgangers, die door de auto werden doodgereden, zijn de 48- jarige weduwe D. Lammers-Lisnet-Ot- teu en de 53-jarige B. G. Otten. De dames waren gezusters en woonden bij elkaar in de Weimarstraat. De stoffelijke overschotten van de dames werden 25 meter van elkander verwijderd aange troffen. De slachtoffers overleden ter plaatse. De twintig andere slachtoffers hebben gebroken benen, enkelfracturen hersenschuddingen, hoofd- en snjjwon- den bekomen. Enkele beenwonden zijn co ernstig, dat voor amputatie van de benen moet worden gevreesd. De gewonden zijn de 22-jarige mej. W. de Jong uit de Maaswijkstraat en haar ouders, het echtpaar A. de Jong, de 44-jarige mevrouw E. Lubeck-Kuijs uit de Van der Palmstraat te Voor burg, de 50-jarige J. H. Moelhuis uit de Amandelstraat, de 28-jarige F. W. V. Deventer uit de Archimedesstraat, de 23 jarige V. J. Dufour van de Laan van Meerdervoort, de 59-jarige mevrouw A. Wijn-Engel van de Laan van Meer dervoort, W. de Jong uit de Hendrik van Deventerstraat, de 40-jarige me vrouw A. Moelhuis uit de Amandel straat, het echtpaar A. Meiners uit de Van Lansbergenstraat, J. Ledder van de Soestdijksekade. Al deze slachtoffers zijn naar verschillende Haagse ziekenhuizen vervoerd. Drie personen konden na be handeling in het ziekenhuis Zuidwal te rugkeren naar huis, t.w. de 44-jarige C. Duinman uit de Prins Hendrikstraat te Wateringen, de 60-jarige E. Hage naar uit de Van der Neerstraat en de 22-jarige M. Boxelaar uit de Van Gogh- straat. De 17-jarige jongedame M. J. Heilbron uit de Wingerdstraat kon ter plaatse worden verbonden. In de toestand van de slachtoffers was hedenmorgen nog geen verandering gekomen. De Rotterdamse behanger A.L. heeft zaterdagavond omstreeks elf uur met de gestolen auto zijn vriend de stra tenmaker uit een Rotterdams café opge haald. Beiden zijn toen naar Den Haag gereden. L. was niet in het bezit van een rijbewijs. Hij had eerst enkele auto rijlessen gehad. In de Wagenstraat, ter hoogte van de Gedempte Gracht, passeerden zij met grote snelheid een auto van de G.E.B. Bij het passeren ramde L. de auto, maar feed door in de richting van de Grote Marktstraat. Hierbij reed hij door het öeel van de Wagenstraat dat voor alle Verkeer uit deze richting is afgesloten. Op het kruispunt van de Grote Markt straat maakte L. zijn eerste slachtof- V? 24~Jarige bromfietser Simones it de Pieter Langendijkstraat werd door ue auto overeden, evenals een nog onbe kend gebleven wielrijder. Beide slacht offers zijn eveneens in een ziekenhuis opgenomen. De rit in de gestolen auto ging verder, het ongeluk tegemoet. Nadat het kruispunt Wagenstraat-Spui straat-Vlamingstraat zonder ongevallen was gepasseerd ook in deze straat geldt een rijverbod voor auto's kwam de wagen aan het kruispunt Veenestraat- Kettingstraat. Dit gedeelte van de Veene straat is voor alle verkeer uit beide richtingen afgesloten. De niets vermoe; dende voetgangers, van wie velen juist de laatste avondvoorstelling van het bioscooptheater in deze straat hadden bijgewoond, werden door de auto ge grepen. Naar schatting van getuigen r? ui ,aato in deze straat, welke slechts enkele meters breed is, minstens 60 km per uur. Met enorme kracht werden de voet gangers, die anders in deze straat veilig op de middenweg kunnen lopen, door de auto gegrepen. Hoe hevig de aanrijdingen waren wordt wel bewezen door het feit, dat tussen de velgen en de banden, die op normale span ning waren, kledingsresten aangetrof fen werden. Militairer en burgers verleenden hulp. Een zeer grote poli tiemacht was spoedig ter plaatse. Bin nen drie kwartier had men alle slacht offers naar ziekenhuizen-kunnen over brengen. De straat werd geheel afgezet, ook om te voorkomen, dat misdadige elementen in de winkels zouden kunnen doordrin gen, daar van vele zaken de etalage ruiten waren vernield door in paniek verkerende voorbijgangers, die met een sprong door de ruiten hun leven wilden redden. Bij de eerste verhoren van de 22-ja- rige chauffeur A. L. door de Rotterdam se politie is komen vast te staan, dat de veroorzaker van de reeks afschuwe lijke aanrijdingen s nachts om twee uur naar Rotterdam is teruggeiift. Voor hij zich voor het verkrijgen van een lift op de Rijswijkseweg opstelde, heeft L. eerst nog een café en een bar in Den Haag bezocht. Hierna is hij naar de Maasstad teruggekeerd, waar hij nog enkele uren heeft rondgezworven, voor dat de recherche hem kon arresteren. L. heeft verklaard, dat hij zich na de eerste aanrijding steeds slechter begon te voelen. Wat er daarna is voorgeval len, kan hij zich nauwelijks meer reali seren. L. zal dinsdag naar Den Haag worden overgebracht. De bestuurder van de auto, die L. zondagnacht een lift naar Rotterdam heeft gegeven, wordt verzocht zich voor het verstrek ken van inlichtingen aan te melden bij de Haagse recherche of bij de politie van zijn woonplaats. Volgens de verkeersongevalwet kan .L. wegens de vele misdrijven die hij heeft begaan onder de invloed van al cohol tot een gevangenisstraf van een groot aantal jaren worden veroordeeld. Hongerüe De Hangaarse regering heeft de Verenigde Staten verzocht om steun voor toelating van Hongarije tot de Verenigde Naties, aldus heeft het Hongaarse persbureau gemeld. De Hon gaarse minister van buitenlandse za ken, Boldoczky, heeft zijn Amerikaan se collega, Dulles, een desbetreffend telegram gezonden. (Rtr) Is een Watusi de mensen zich naar hun werk ziet haasten, voelt hij zich zo vermoeid worden, dat hij zich laat zakken in de schaduw van de blau we gomboom en een ba- nanenbier bestelt. „Werken", dat is een onbetamelijk woord in de Watusitaal. Dit Afri kaanse negerras, dat het langste mensenras op aarde is, heeft gedurende de laatste 300 jaar niet gewerkt, en ongetwijfeld zullen zij deze „slechte" gewoonte ook nooit van ons overnemen. De Watusi kan oud worden, maar hij zal nooit afgewerkt zijn. Want tussen de glooien de heuvels, in de prach tige dalen van zijn door België bestuurde land, leidt hij een leven, zo als bij ons alleen maar in boeken wordt be schreven. Hoe hij tot dit idyllisch bestaan gekomen is, is een verhaal, even vreemd als de overheerlijke tila- piavis, die hier in de me ren leeft en wiens jon gen door de bek ter we reld worden gebracht. Waar de Watusi oorspron kelijk vandaan komt, weet niemand. Het zou kunnen, dat hij de dracht van de witte toga over heeft genomen van de patriciërs uit het oude Rome. Hun vee met de eigenaardig gevormde horens wordt reeds afge beeld in de basreliëfs van de piramides van het oude Egypte. De Wa tusi lijkt zeker niet op enig ander ras in cen- traal-Afrika. Hij heeft een smal hoofd en arendsachtige gelaats trekken, een korte romp met lange benen en zwa re heupen en middel. Zijn huid is niet zwart, maar diep rood-bruin. Velen hebben een lengte van ze ven voet. De vrouwen zijn ook tamelijk lang, gemid deld 5>/2 voet. Het opper hoofd, de mwami, of „eminente bezitter", is zes voet vijf lang, of schoon de Watusi zelf zeggen, dat hij meer dan zeven voet meet, en in dit soort propaganda ligt hun succes. Antropologen nemen als vrijwel zeker aan, dat, wat hun oorsprong ook zijn mag, de Watusi hier kwamen met een slavenexpeditie uit Ethio pië, ongeveer 300 jaar geleden. De toen hier aanwezige stammen wa ren geïmponeerd door de forse gestalten van de nieuwelingen en door het vreemde vee. De Watusi, die dit spoedig bemerk ten, hebben een van de twee stammen, de Batu- was, jarenlang als sla ven gebruikt. Ook de Bahutus zijn lang onder drukt. En zo >s het al tijd gegaan. De Watusi maken een kunst van het nietsdc i, terwijl de kleine Batuwas voor het vee zorgen en er op let ten, dat de Watusi hun deel van de melk krij gen. Ook krijgen de Wa tusi hun bananenbier en versgestopte pijp van de Batuwa aangereikt. Melk, bier, bonen, ba nanen en erwten vormen het Watusi-dieet en hoe zij zo'n lengte kunnen bereiken op maaltijden, die een westerling hon ger zouden doen lijden, is een medisch raadsel. Hij is zo'n overtuigd ve getariër, dat in 1943, een bijzonder slecht jaar, he le gezinnen honger leden. Dit doen zij echter lie ver dan hun vee aan te raken, dat voor hen pres tige en een teken van welvarendheid is, zoals geld voor ons. In Astrida is een school voor de zonen van de vele hoofden en edelen van de stam, waar zij leren, hoe zij het beste niets kunnen doen. Zij hebben, of geen en kel talent, of kunnen niet ophouden met musi ceren, dansen, schilderen of beeldhouwen. Zij heb ben een prima dansgroep, de Ntore genaamd, maar in tegenstelling met an dere stammen voeren zij geen natuurdansen op, maar gaan op hun eigen balletschool en krijgen les van een ballet leraar. Toeristen leggen lange afstanden af om hen te zien optreden. In de film „De mijnen van koning Salomo" voerden zij ook hun dansen uit. De publiciteitsdienst van de Watusi, die er de Batuwas en de Bahu tus van overtuigd heeft, dat zij met zulke meesters gelukkig zijn, werkt op hoge toeren bijvoorbeeld aan zulke zaken als hoog springen. Er gaan ge ruchten, dat sprongen worde.i gemaakt van wel een voet boven de be staande wereldrecords. Wat de Watusi er niet bij vertelt is, dat zij ipringen van een stapel stenen of een mieren hoop en dat zij op de begane grond slecht mid delmatige sprongen kun nen maken. Blijkbaar hebben de Bahutus en de Batuwas nooit gehoord, dat, toen de Watusi eeuwen gele den een zelfde overheer sing wilden toepassen op stammen in de buurt van de Congo, zij sma delijk verslagen werden. Aanvankelijk wonnen zij enige veldslagen. De oorlogstrommen, die, ver sierd met de verschil lende onderscheidings tekens, op de meest vreemde plaatsen zijn opgehangen, getuigen daarvan. Wat doet de Watusi de gehele dag? Wel, er is altijd wel een vraagstuk om over te redetwisten, en het duurt jaren voordat zij een ander probleem aan- snijr en. Waarom haast, zeggen ze, er is altijd tijd Eisenhower na hartaanval in hospitaal opgenomen Vier specialisten, die bij Eisenhower zijn ontboden nadat de Amerikaanse president zaterdagmorgen een „matige hartaanval" had gehad hebben tot dus verre geen comuli :aties geconstateerd. Zijn toestand wordt nu „bevredigend" genoemd. De president is lijdende aan trombose in de kransslagader (coronair trombose). Een van de vier hartspecia listen heeft verklaard, dat een nieuwe ambtstermijn voor president Eisenhower nog zeer goed denkbaar is. Hij voegde hier evenwel aan toe, dat, zelfs als de ziekte van de president slechts van lichte aard is, hij het een paar maanden kalm aan zal moeten doen. Wanneer hij de eerste twee weken goed doorkomt, dan zal het waarschijnlijk wel in orde ko men, zo verklaarde dr. Paul White, een bekende hartspecialist, die uit Boston naar Denver is ontboden. Volgende maand, 14 oktober, wordt Eisenhower 65 jaar. De Amerikaanse president werd zater dagmorgen door de hartaanval getrof fen in de woning van zijn schoonmoeder, waar hij en zijn echtgenote hun vakan tie doorbrachten. Eisenhower kon zich nog te voet naar een auto begeven en liet zich daarna naar een legerhospitaai in Denver rijden. Bij het ziekenhuis stapte hij zelf weer uit. Onmiddellijk na aankomst is Eisenhower in een zuurstof tent geplaatst, hetgeen een normale maatregel is in het betrokken hospitaal. Mevrouw Eisenhower heeft haar intrek genomen in het ziekenhuis. Majoor John Eisenhower, de zoon van de president, die deel uitmaakt van het garnizoen van Fort Belvoir in de staat Virginia, is gis teren per vliegtuig in Denver, Colorado, gearriveerd en heeft zijn vader bezocht. Zijn vrouw en kinderen hebben hem niet vergezeld en hij is van olan van daag weer naar zijn post terug te keren. Zaterdagmiddag &ijn twee mare chaussees en een deurwaarder op de bergingstoren van de coöp. bergings- vereniginj? „Renate Leonhardt" ver schenen om beslag te leggen. Naar wij vernemen is dit gebeurd op verzoek van de firma Genius te IJmuiden, die de laatste werkzaamheden aan de toren heeft verricht. Aan boord van het jacht Aloha, dat in de nacht van Den Helder naar IJ muiden is gekomen, begon zaterdag middag een vergadering van de heer P. Visser met het bestuur van de ber gingsvereniging. Deze vergadering duurde tot 's avonds tien uur. Hoewel over de aard van de besprekingen niets is medegedeeld, kan aan geno men worden, dat hier ook een brief ter sprake is gekomen, die de heer \isser enige tijd geleden ontvangen neett van de directie van het loods wezen. in dit schrijven zou de heer f1SS6r op atlent gemaakt zijn, dat, afgaande op de aanwijzingen van een wichelroede-loper, op een verkeerde plaats gedoken is. De „Renate Leon hardt moet op een andere plaats lig gen. F 6 Het zit de gouddelve j dus niet bij zonder mee. Integendeel. Telkens dui ken nieuwe moeilijkheden op. Velen zijn van mening, dat er krachten aan het werk zijn om met alle beschikbare middelen deze expeditie tegen te hou den. Maar door bemiddeling van Bureau Wijsmuller heeft de vereniging een uitvaartvergunning ingevolge artikel 2 bis van de Schepenwet. Deze vergun ning is weliswaar op beperkende voor- De orkaan „Janet", de tiende Atlan tische orkaan van dit seizoen, heeft de Westindische eilanden Barbados, Gre nada en Carriacou geteisterd en er een honderdtal doden veroorzaakt. Vol gens de jongste gegevens zpn op Bar bados 26 doden gevallen, op Grenada minstens 50 en op Carriacou 25. De or kaan passeerde de Benedenwindse Ne derlandse Antillen op een afstand van 150 km. Op deze eilanden is wel veel regen gevallen, het regende twaalf uur aan een stuk en er stond een harde wind, doch er is geen schade van bete kenis aangericht. waarden verstrekt, o.a., dat alleen bij daglicht gevaren mag worden. Maar als vandaag het besluit valt om te varen, dan kan dat de volgende mor gen geschieden, mits het goed weer is. Het sleepcontract, dat met Bureau Wijsmuller gesloten is, is, in tegen stelling tot bepaalde geruchten, niet geannuleerd en financiëel is hier even eens alles in orde. Een van de artsen van het militaire hospitaal, waar Eisenhower wordt ver pleegd, omschreef coronair trombose aldus: vorming van een bloedprop in een vertakking van de slagaderen die de hartspieren van bloed voorzien. Dit leidt tot een tijdelijke verstopping van de slagader en onderbreking van de bloedstroom, hetgeen een hartaanval kan veroorzaken. De behandelende specialisten hebben een normale coronair trombose gecon stateerd, zonder verdere complicaties. In de verschillende medische bulletins wordt gezegd, dat, indien de toestand zich zo voortzet, geen nieuwe hartaan vallen gevreesd behoeven te worden. De president heeft de hartaanval goed doorstaan, 's Nachts geniet hij een goede rust, zijn kracht is goed, hij heeft geen koorts en zijn toestand is tot nu toe het zelfde gebleven. De vooruitzichten op herstel worden „goed" genoemd. In het laatste bulletin wordt gezegd, dat met een „matige" hartaanval wordt bedoeld een aanval, die „niet licht maar ook niet ernstig" is. Het bulletin was ondertekend door dr. White, generaal- majoor Howard Snyder, de persoonlijke arts van de president, en kolonel Byron Pollock, chef van de afdeling hartziek ten van het legerhospitaai in Denver. President Eisenhower heeft gisteren weer vast voedsel gebruikt. Mocht Eisenhower komen te overlijden voor het einde van zijn ambtsperiode, dan zal vice-president Richard M. Nixon hem opvolgen. Nixon, die 45 jaar oud is, Het gevolg van het passeren van de gevreesde orkaan „Hilda" in de Mexi caanse havenstad Tampico was, zoals deze foto laat zien, dat de bewoners zich enige tijd in Venetië konden wanen, al had dit idee dan ook bijzonder weinig charme. Grote uitgestrektheden land werden door het door de orkaan opgejaagde water blank gezet. Het grote gebouw rechts is een pakhuis van de douane in Tampico, dat inderhaast moest worden ontruimd, toen de wate ren van de gezwollen rivier De Panuco hun opmars begonnen. heeft reeds een bliksemsnelle politieke carrière gemaakt. In zes jaar heeft hij het van advocaat in een kleine provin cieplaats tot vice-president gebracht. Politieke waarnemers zien in de ziek te, die Eisenhower minstens zal nood zaken voor enige tijd rust te nemen, een mogelijke bedreiging voor het vlot af werken van enkele punten van de Ame rikaanse buitenlandse politiek. Volgende maand bijvoorbeeld begint in Genève een nieuwe conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier, waarbij Eisenhower's ontwape ningsplan ongetwijfeld weer ter sprake zal komen. Eisenhower zal dan zeer waarschijnlijk nog niet in staat zijn Foster Dulles volledig bij te kunnen staan, zo meent men. De Amerikaanse vice-president, Nixon, heeft zondag evenwel verklaard, dat „de regeringszaken zoals gewoonlijk on verwijld zullen worden afgehandeld, ondanks de tijdelijke afwezigheid van president Eisenhower". „De president heeft zijn bewind zo georganiseerd, dat zijn politiek, die wel omlijnd is, ge durende zijn afwezigheid zal worden voortgezet. Bijeenkomsten van het ka binet en de nationale veiligheidsraad en andere zaken van de regering zullen op dezelfde wijze voortgang vinden alsof de president niet ziek was", zo voegde Nixon hieraan toe. De ziekte van Eisenhower zal vol gens waarnemers ongetwijfeld ook belangrijke politieke gevolgen hebben voor de Republikeinse partij. De Ame rikaanse president heeft immers vele malen verklaard, dat zijn besluit of hij zich voor herverkiezing beschik baar zou stellen bepaald zou worden door twee factoren: de situatie in de wereld en zijn gezondheid. Gezien de zware eisr die de functie van presi dent van de V.S. in de huidige wereld situatie stelt meent men het te mogen betwijfelen of Eisenhower zich nog voor een tweede ambtstermijn be schikbaar zal stellen. Terwijl in geheel Amerika en ook in de rest van de wereld gebeden werd voor een spoedig herstel van de Amerikaanse president, zijn er talloze telegrammen binnengekomen van staatshoofden en andere vooraanstaande figuren, waarin Eisenhower een snel herstel wordt toe gewenst. Koningin Juliana en Prins Bernhard stuurden mevrouw Eisenhower een telegram, waarin zij haar de beste wensen voor het herstel van haar echt genoot deden toekomen. Verder werden er telegrammen ontvangen van premier Boelganin en president Worosjilov van Rusland, de Heilige Vader, de voorzitter van de Algemene Vergadering van de V.N., Koningin Elizabeth van Engeland, Sir Winston Churchill, Sir Anthony Eden, president Coty en premier Faure van Frankrijk, kanselier Adenauer en de Italiaanse premier Segni. Stevenson, de in 1952 door Eisenhower verslagen Democratische candidaat voor het presidentschap der V.S., verklaarde, dat het nieuws over Eisenhower's ziekte hem zeer had aangegrepen. „Ik bid voor een spoedig en totaal herstel van de president", aldus Stevenson. Ex-president Harry S. Truman, Eisen hower's voorganger in het Witte Huis, heeft verklaard, dat hij „buitengewoon onder de indruk" was van het nieuws. „Ik hoop oprecht dat het niet ernstig is", voegde hij er aan toe. (Rtr.-A,F.P.-U.P.-A.N.P.) Illlllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het presidium van de Roemeense na tionale vergadering heeft besloten, Roe meense oorlogsmisdadigers, die tot ma ximaal tien jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld, amnestie te verlenen. Zfj die tot gevangenisstraffen van meer dan 10 jaar zijn veroordeeld, krijgen hun straftijd gehalveerd. Degenen, die tot deze laatste categorie behoren krij gen kwijtschelding van straf als zii ac tief hebben deelgenomen aan de strijd tegen Hitler of indien zij oorlogsmis daden op bevel bedreven hebben. Gratie krijgen verder alle Roemenen, die veroordeeld zijn tot straffen van minder dan vijf jaar wegens misdaden tegen de staat. Geen amnestie kriigen degenen, die minister zijn geweest in de periode van september 1940 tot 23 augustus 1944. Tenslotte, aldus meldt het Russische persbureau Tass. val len onder de amnestie alle buitenlan ders, die veroordeeld zijn voor misda den tegen de Roemeense staat, onge acht de opgelegde straf. De amnestie is ook van toepassing op „zekere mis dadigers volgens het gewone recht." Het hoofd van de Britse generale staf, veldmaarschalk Sir John Harding, is benoemd tot gouverneur en opper bevelhebber van Cyprus. Hij zal zeer binnenkort naar Cyprus vertrekken. De huidige burgerlijke gouverneur. Sir Robert Armitage, zal een andere func tie krijgen. Er zal tevens een nieuwe burgerlijke functie, die van plaatsver vangend gouverneur worden ingesteld. Volgens een verklaring va< het Brit se ministerie van Koloniën, heeft de Britse regering besloten, dat „onder de huidige omstandigheden" het gouver neurschap door een hoge officier moet worden bekleed. De verklaring gewaagt van het be lang van Cyprus als een basis „voor het nakomen van de verplichtingen der Britse regering in het oostelijke deel van de Middellandse zee. haar ver plichtingen als lid van het Noord-At lantische bondgenootschap" en van ,,de noodzaak van een gezamenlijke actie van alle veiligheidstroepen op het ei land ter handhaving van orde en ge zag." (Rtr-AFP) De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft medegedeeld dat in de afgelopen dagen in de Sovjet-Unie opnieuw een atoomwapen tot ontplof fing is gebracht, „hetgeen aanduidt dat de proefnemingen aldaar met deze wapens worden voortgezet". Hieraan werd toegevoegd dat slechts nieuwe mededelingen over dit onderwerp zul len volgen, indien zich een ontwikke ling van bijzonder belang zou voordoen. Ook de katholieke arbeidersbeweging in West-Duitsland heeft zich thans voor een streven naar de vijfdaagse werk week uitgesproken. Haar voorzitter, Jo hannes Even, verklaarde zondag in Pa- derborn, dat de organisatie de bemoeiin gen om tot het invoeren van een werk week van vijf dagen te komen, zal on dersteunen. (A.N.P.) Advertentie BARTELJ0 RISSTR HAARLEM TEL 13439 F£RD B0ISTR 48 A DAM TEL 717162 (Tot dinsdagavond) Wisselende bewolking met voor namelijk in de kustprovincies enkele buien. Koude nacht met weinig wind. Morgen overwegend matige wind tussen west en noordwest en iets lagere maximumtemperaturen. Zon: 6.34-18.31. Maan: 16.26-1.22. Advertentie ONBEPERKTE GARANTIE OP OC VEK1NC MAZEIFABRIEKEN IE ZEVENBERCE*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1