Deze week wordt er in Haarlem reclame gemaakt voor de druif Th. Uiterdijk onderscheiden met „Pro Ecclesia et Pontifice" Gric de Noorman, )#ilBBffiïWffftM'l«ter Visserijgolf MISSIETENTOONSTELLING „AMATE" GEOPEND Penningmeester afd. Haarlem van Herwonnen Levenskracht Salus Infirmorumafd. Haarlem herdacht gouden jubüeum Reeds nu al enorme belangstelling H\\V>an5(S IN H AARLEM ORGELBESPELINGEN Tafeltennis GESLAAGD TOERNOOI VAN TOQI'DO Biljarten Kampioenschap 5e klasse HEEMSTEDE Pastoor C. Pouw wordt vrijdag geïnstalleerd C. Schilling voorzitter ivan r.-k. bond voor bejaarden Wie gaarne zijn gezondheid spaari Siooki vasie brandstof in zijn haard AI wordf de winter nog zo guur Mei kolen heeft men 't beste vuur. Maarwaar U ook Uw brandstof haalt Zij dient altijd CONTANT BETAALD. Hartelijke viering in Mariastichtlng GOUIDEN BRUIDSPAAR R.K. Openbare Lees zaal en Bibliotheek Nieuwe aanwinsten Woorden van gelukwens Dag van vreugde Willem Pijper-herden king te Leiden Waterstanden tha ns Een verrassing Mijn* zijn belangrijk in prijs verlaagd Voorstellen voor langer vakantie mijnpersoneel In Amsterdam MAANDAG 26 SEPTEMBER 1955 PAGTNA K8&5SÊ.. Vanaf woensdag 28 september tot en met zaterdag 1 oktober wordt er in Haarlem en omgeving een reclamecam pagne gevoerd voor de druif, die vol gens de statistieken de laatste jaren in discrediet is geraakt. De campagne wordt op touw gezet door de Haarlem se detaillisten van groenten en fruit in samenwerking met de Bond West- land, die enkele jaren geleden besloot tot het voeren van een intensieve re clame voor de druif. Een apart onder deel hiervan wordt gevormd door de Westlandse druivenfeesten, die jaar lijks in Naaldwijk worden gehouden. Daarnaast worden acties ondernomen in verschillende steden van het land. Deze week is Haarlem aan de beurt. De detailhandel zal dan de kwaliteit van de druif middels etalages en fol ders onder de aandacht van het pu bliek brengen. Op de folders komen bepaalde nummers voor, die recht ge ven op twee kilo druiven. In het Westland het domein van de druif worden sinds eeuwen drui ven geteeld. Toen in 1647 de eerste pas toor van het Westland, Franciscus Verburch, werd benoemd, was er van een druivencultuur nauwelijks sprake. Het is de grote verdienste van pastoor Ter gelegenheid van de Nationale Re- classeringsdag 1955 zal woensdagavond om acht uur in de Grote of Sint Bavo- kerk te Haarlem een bijzondere samen komst worden gehouden. Na orgelspel van Klaas Bolt en muziek van het Le ger des Heils onder leiding van Berend Schut zal dr. H. van der Loos, predi kant bij de Hervormde gemeente van Haarlem-Noord en geestelijk verzorger van het Huis van Bewaring een inlei ding houden. Vervolgens zal het zang koor van de parochie van Sint Liduina uit Haarlem-Noord onder leiding van de heer P. Q. Wolff zingen. Pater A. Loof O.F.M. uit Rotterdam en mevrouw mr. J. H. de Vries Robbé, ambtenaar van de reclassering zullen het woord voeren. Het muziekcorps en het kerk koor zullen nog werken ten gehore brengen, alvorens de heer Souverein, majoor van het Leger des Heils een slotwoord zal spreken. Volgende week zal van maandag tot en met zaterdag in Haarlem een collec te worden gehouden; de laatste dag is bestemd voor straatcollecte. Het plaat selijk comité van voorbereiding wil gaarne nóg de beschikking hebben over collectanten; men kan zich aanmelden aan het secretariaat, gevestigd op het kantoor van de UVV, Proveniershuis, Grote Houtstraat 144 te Haarlem. De stadsorganist George Robert zal op dinsdag 27 september op het orgel in de Grote of St.-Bavokerk te Haarlem het volgende programma uitvoeren. J. S. Bach (1685 1750) 1. Preludium en Fuga f kl. t. 2. Sonate III d kl. t., Andante, Adagio e dolce. Vivace. 3. Koraalbewerkingen: a. Wir glauben all'an einen Gott (kl. bew.), b. Dies sind'die Heil'gen zehn Gebot (kl. bew.), c. Vater unser im Himmelreich (gr. bew). 4. Kleines harmonisches Labyrinth. 5. Passacaglia en dubbelfuga c kl. t. Donderdag 29 september bespeelt Ge orge P„obert eveneens het orgel. Programma: J. S. Bach (1685 1750) 1. Preludium en Fuga F gr. t. 2. Twee koraalvoorspelen: Durch Adam's Fall ist ganz verderbt. 3. Fantasie en Fuga g. kl. t. 4. Pastorale. 5. Koraalvoorspelena. Das alte Jahr vergangen ist, b. Vater unser im Him melreich, c. In Dir ist Freude. 6. Alia breve (pro organo pleno). De tafeltennisvereniging Togido orga niseerde zondag een toernooi ter ope ning van het nieuwe seizoen. Dit eer ste officiële treffen mag zeker een suc ces genoemd worden. Het aantal in schrijvingen, ruim 200, was belangrijk meer dan vorig jaar, terwijl het vertoon de spel reden geeft tot optimisme. In de overgangsklasse boekte G. Oudt weer een zege. In de eerste ronde scha kelde hij G. Wolters en J. Leuven uit. Ó'/erigens waren dit niet de enige ste vige klappen di-> al direct vielen. J. v. d. Dries won van C. Schoof, P. Sleper versloeg B. v. Eijk en G. Boers kwam met overwinningen op P. v. Eijk en E. v. Ahbevé uitzonderlijk goed uit de bus. R Voogt bereikte met Oudt de finale door winst in zijn poule en in de vol gende ronde op Sleper. De finale was een vrij eenzijdige vertoning, daar Oudt de Togido-speler volkomen in zijn macht had. De cijfers waren 2118, 2113 en 21—13. In de eerste klasse kwam Voogt opnieuw in de finale en thans met beter resultaat. Hij ontmoette ditmaal zijn clubgenoot X. G. Boers, die hij vrij gemakkelijk versloeg. De uitslagen wa ren: 21—17, 11—21 en 21—15. Bij de dames deed N. Vermeulen (To gido) regelmatig van zich spreken. In het enkelspel zegevierde zij in de fina le over R. Fransen van te Zaanen met de cijfers 1221. 2113 en 2115. Voorts eindigde zij als tweede in het dubbelspel met L. v. d. Putten, terwijl zij samen met B. Hart ook nog het ge mengd dubbelspel in de lagere afde ling won. De uitslagen luidden: Heren enkelspel, overg. kl. 1. G. Oudt, 2. R. Voogt (Togido), le kl. 1. R Voogt. 2. G. Boers (beiden Togido). 2e kl. 1. H. Idzinga (Johez), 2. N. Jan sen (TYBB). 3e kl. 1. Fr. v. Woensel (Rapidity), 2. B. Hart (Togido. 4e kl. 1. G. Pliester (HBC), 2. H. v. d. Linden (Togido). Dames enkelspel. 3e kl. 1. N. Vermeu len (Togido). 2. R. Fransen (Te Zaa nen) 4e kl. 1. M. Pie (Hotac), 2. N. Tun- zi (DIOS). Heren dubbelspel ov./le kl. 1. R. Voogt—G. Wolters (Togido), 2. J. Leu ven—J. v. d. Dries (HBC), 2e kl. 1. N. JansenJ Witteman (TYBB), 3e/4e kl., 1. Fr. v. WoenselH Huisman (Rapidi- ty-Hotac), 2. W: Klein—J. Baten (HBC- Togido) Dames dubbelspel 3e'4e kl. 1. N. Si monR. Fransen (Togido-te Zaanen), 2. L. v. d. PuttenN. Vermeulen (To gido). Gemengd dubbelspel ov./le kl. 1. J. v. d. DriesA. Lahey (HBC)-Johez). 2. G. BoesJ. Barendregt (Togido-Johez). 2e/3e/4e kl. 1. B. HartN. Vermeulen (Togido), 2. W. en L. v. d. Putten (Togi do), J. van Kessel van „Vriendenkring" heeft het biljartkampioenschap vijfde klasse, afdeling Haarlem, gewonnen. De eindstand was: 1. J- van Kessel 10 pnt. (moy. 1.216); 2. W. Nijkamp 10 pnt. (1.098); 3. S. Wiegerink 9 pnt (1.216); 4 J Molenaar 8 pnt. (1.27); 5. R. Koop- mans 8 pnt. (1.268); 6. J. Gouweleeuw 6 pnt. (1.032); 7. B. van Galen 5 pnt. (1.076); 8. J. Zwanenberg 0 pnt (0.955). Verburch geweest, dat hjj de tuinders van die dagen heeft aangemoedigd het kweken van de druif in eigen bedrijf te beginnen of te intensiveren. De teelt breidde zich nadien sterk uit en bereikte in de dertiger jaren van deze eeuw een hoogtepunt. Tijdens de oor logsjaren werd aan de kwaliteit van de druiven hoegenaamd geen eisen ge steld. Het gevolg daarvan was, dat na de oorlog voor het Westlandse product vaak geen lonende prijs kon worden ge maakt. Andere teelten gaven wel gun stige financiële resultaten en zo moest de druif een belangrijk deel van haar areaal afstaan aan andere produkten, voornamelijk aan tomaten. In 1936 werd ruim 16 miljoen kilo aangevoerd, ter wijl er ongeveer 6 miljoen kilo werd geëxporteerd. In 1954 waren deze cij fers: ruim 9 miljoen kilo aanvoer en ruim 3 miljoen kilo export. In 1947 werden door het bestuur van de Bond Westland de eerste maatrege len getroffen om tot verbetering van de kwaliteit van de druif te geraken. Langzaam maar zeker werd het ver loren gegane terrein heroverd. De bin nenlandse consumptie nam toe en verwacht wordt, dat de cultuur zich in de eerstvolgende jaren zal uitbreiden. In weelderige trossen hangen de druiven in de kassen van het Westland. Met veel zorg en vak manschap zijn ze opgekweekt en wanneer ze rijp zijn, worden ze geknipt; geknipt voor uw gezond heid, zeggen de mensen in het Westland en de detaillisten van groenten en fruit in Haarlem, die deze week een reclamecam pagne op touw zetten voor de druif. De nieuwe herder van de Sint Bavo- parochie, pastoor C. Pouw, doet op vrij dag 30 september zijn blijde inkomste. Des avonds om 7 uur wordt hij aan de parochiegrens, Koediefslaan, hoek He- remyeg, ontvangen door geestelijkheid en kerkbestuur. Voorafgegaan door de R.K. Harmonie „St.- Michaël" trekt de nieuwe herder naar zijn kerk, waar hij om half acht wordt verwacht. Daar wordt hij dan als pastoor van de St. Bavo-parochie geïnstalleerd door deken W. N. Zijlstra. Op zondag 2 oktober zal de nieuwe herder onder alle H.H. Missen het woord voeren en op diezelfde zondag is er van 12 tot 14 uur gelegenheid in de pastorie tot persoonlijke kennismaking. Tot opvolger van wijlen de heer Loh- man, voorzitter van de afdeling Heem stede r.-k. Bond van bejaarden en ge pensioneerden, is gekozen de heer C. Schilling, Heemsteedse Dreef 26. Voorts is benoemd tot geestelijk adviseur ka pelaan Jhr. P. von Fisenne van de pa rochie van O. L. Vr. Hemelvaart. Met ingang van morgen zullen de so ciëteitsmiddagen weer beginnen. Op dinsdagmiddag worden zij gehouden in „Anno Santo" aan de Achterweg, op donderdagmiddag in het Jeugdhuis aan de Herenweg, telhens van 14 tot 17 uur. Voorts zullen er regelmatig middagen met een speciaal karakter worden ge organiseerd. •Advertentie Gistermorgen heeft de heer Th. Uiter dijk tot zijn grote verrassing de pau selijke onderscheiding „Pro Ecclesia et pontifice" ontvangen. Het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht, waarvan de heer Uiterdijk penning meester is, had gisterochtend bij gele genheid van zijn vijf en twintigjarig huwelijksfeest een intieme huldiging be legd te zijnen huize, Leidsestraat 24 zw. Des ochtends was in de kathedrale ba siliek een plechtige hoogmis te zijner intentie opgedragen. Daarna verzamel den enkele vrienden en medewerkers zich in de woning van de jubilaris, waar ook plebaan H. W. Agterof verscheen, alsook kapelaan R. A. Renckens, de heer L. F. Luisterburg, districtsbestuur der van Herwonnen Levenskracht, het volledige plaatselijke bestuur, het comi té van de kathedrale parochie en een aantal familieleden. Plebaan H. W. Agterof nam daarop het woord en sprak over het zilveren huwelijksfeest en over het voorbeeldig godsdienstig leven van beide echtelie den. Dieper ging hij in op het verdien stelijk werk door de heer Uiterdijk en zijn echtgenote verricht, o.a. het re- traitewerk en zijn ijveren voor de lij dende mensheid in Herwonnen Levens kracht. Om deze vele verdiensten heeft het Z.H. de Paus behaagd de heer Th. Uiterdijk de onderscheiding „Pro Ec clesia et Pontifice toe te kennen. De plebaan betrok daarna ook mevrouw Uiterdijk in zijn felicitatie: zij is het die op de achtergrond haar man steeds bijstaat. De plebaan verzocht haar dan ook de pauselijke onderscheiding op haar mans revers te spelden. Vervolgens namen kapelaan Ren ckens, adviseur van KAB en de heer B. Reijnders, voorzitter van het plaat selijk comité van Herwonnen Levens kracht, het woord om de heer Uiter dijk en zijn echtgenote geluk te wen sen. Vele herinneringen uit de ruime twintig jaren, dat de jubilaris het pen ningmeesterschap van Herwonnen Le venskracht bekleedt, werden opgehaald. De heer Reijnders overhandigde een boeket bloemen. De heer L. F. Luisterburg sprak na- imens het hoofdbestuur van Herwonnen 26. Zodra Saran de boeien van Eric's polsen heeft losgemaakt, neemt de Noorman diens wapens af en beveelt hij de Koning van de Ulaid hem voor te gaan naar de plek, waar de vier krijgers gevallen zijn. Na zich uit de in het rond liggende wapens van een goede speer, pijl en boog en een schild voorzien te hebben, gebiedt Eric Saran hem te helpen en de doden te begra ven, waarbij Wolf waakzaam toekijkt. „Ga zitten"; zegt Eric bits als deze droeve bezigheid volbracht is. Onderzoekend kijkt de Noorman zijn gevan gene aan. Aan Saran's onverstoorbare manier van doen is moeilijk te zien, dat hij kort geleden vier moorden gepleegd heeft. Dan zegt de Noorman: „Ik weet niet wat voor spel gij speelde met de vier krijgers en met mij. Het boezemt me ook geen belang in, want het spel is uit! Hoe gauwer ik u en dit hele geheimzinnige gedoe de rug kan toekeren, hoe liever het mij is. Er is maar één ding, dat mij interesseert: waar is mijn vrouw? Waarom be weerde gij haar aan boord van Ragnar's schepen ontmoet te hebben, terwijl het duidelijk is, dat ge haar nooit hebt gezien?" Saran doorstaat de door dringende blik van Eric met een glimlach. „Ge hebt gelijk, ik ken haar inderdaad niet. Ik gebruikte het als een aansporing voor u mij te helpen Ragnar te achtervolgen". Eric knikt. Deze uitleg klinkt aannemelijk. „Dan zijn wij uitgepraat", zegt hij stroef. Een geamuseerd lachje van de Koning van de Ulaid breekt zijn verdere woorden af. „Ge vergist u, vriend", zegt Saran. „Ge vergist u in alles. We zijn niet uitgepraat; mijn spel, zoals gij het blieft te noemen, is pas begonnen, en ook wat uw vrouw betreft zijt gij vermoedelijk op de verkeerde weg". „Wat bedoelt ge?" snauwt Eric gespannen, ondanks zijn argwaan. „Als ge me nu eens even de kans geeft rustig uit te praten", glimlacht Saran onverstoorbaar, „zult ge spoedig in zien, hoe verkeerd het is mij als een vijand te beschouwen". Advertentie Levenskracht zijn waardering uit voor de persoon van de heer Uiterdijk, voor zijn eenvoud en grote activiteit en over handigde hem een etui met zes thee lepeltjes. De heer Uiterdijk zelf kon nauwelijks woorden vinden om de sprekers dank te zeggen. Hij vroeg zich af waaraan hij dit alles verdiend had, omdat hij meende toch niet meer gedaan te heb ben dan zijn plicht. Tot slot verklaarde hij de onderscheiding te zullen dragen mede in naam van al zijn medewer kers. Hierna bleef men nog enige tijd in kleine kring bijeen. Op 27 december zal het een halve eeuw geleden zjjn, dat de heer G.A. de Vogel en mevrouw C. de Vogel-Blonk, beiden 74 jaar oud, in het huwelijk traden. Het echtpaar dat woont aan de Bloemertsteeg, geniet nog een goede gezondheid, ofschoon vader niet zo best meer ter been is. Uit hun huwelijk wer den zes kinderen geboren, waarvan er vier in Haarlem en Bloemendaal wo nen. Een heeft zich in Arnhem geves tigd en een ii Beverwijk. De heer De Vogel heeft altijd als loodgieter gewerkt bij verschillende ba- zer in Haarlem en Bloemendaal en weet van zjjn vak dan ook veel af. Sinds de eerste lag van hun huwelijk lezen de heer en mevrouw De Vogel De Nieuwe Haarlemsche Courant. P. G. Dix en L C. van Houtte: Zwak- begaafdheid. Th. Hart de Ruyter: In- leiding tot de kinderpsychologie. A. J. de Leeuw-Aalbers. Kind en gezin. N. Perqnin: Het hart van ons kind. T. Schilling: Ook üw kind! Van bruisend water tot ruisend graan; honderd jaar Haarlemmermeer. J. P. M. Keuls: Het boek van de wijn. H. Lodewijks: Lode- wijk's wijngids. Zeer vele leden van de afdeling Haar lem van de r.-k. Bond van ziekenver- plegenden „Salus Infirmorum", ook van IJmuiden, Overveen en Santpoort gekomen, hebben afgelopen zondag deelgenomen aan een feestelijke viering van het gouden jubileum van de afde ling. In de kapel van de Maria-Stiehting was het altaar vorstelijk met bloemen versierd, evenals het Maria-altaar, ter ere van het „heil der zieken", patro nes van de Bond. Om half tien droeg rector 3. Cas- tricum, geestelijk adviseur van de af deling een plechtige H. Mis op, geassis teerd door de weleerw. heer G. v. d. Poel, con-rector van de Maria-Stich- ting en de nationale aalmoezenier, pa ter H. J. M. Gall S.M.C. De laatste hield onder het plechtig dankoffer een predikatie, die was afge stemd op de liefde, waarom het leven draait en die het leven mooi maakt en inhoud geeft. De woorden van St. Jan: „God is Liefde", geven het leven de opperste zin. Het leven is waard, wat het aan liefde uitstraalt. Om die liefde gaat het. Spr. zag het als een voorrecht, wan neer iemand een roeping van God krijgt, waarin de liefde een grote plaats is gaan innemen: mensen te helpen, hun gezondheid, als deze is aangetast, terug te krijgen. Zij, die jaren geleden daar aan begonnen, hebben heel wat moeilijk heden moeten doorstaan. Zij hebben on dervonden, dat het heel wat betekende zichzelf te geven. De beloning was maar karig, de werktijd buitengewoon lang. Toch zijn zij begonnen en zij kregen zelfs het goede idee en initiatief, zich samen te verenigingen. Het is een eer voor Haarlem, dat hier het vèrenigingsinitïatiëf Is on dernomen, waarvan thans de ver pleegsters en verplegers in het hele land profiteren. Spr. vroeg, om bij de vele redenen, die er zijn om God dankbaar te zijn, ook te denken aan diegenen, die in deze 50 jaar zijn voorgegaan naar het leven, waartoe we allen zijn geroepen. Na de H. Mis verzamelden allen zich in een der zalen van de Maria-Stich- ting, waar welvoorziene tafels tot een feestelijk ontbijt noodden. Leden van de vereniging „Gezins hulp" zorgden voor een vlotte bedie ning van de gasten en toen het ontbijt ten einde was, richtte de voorzitter van de jubilerende afdeling, de heer P. Nooy, woorden van welkom tot allen, in het bijzonder tot dr. J. Hoge, de na tionale aalmoezenier, pater Gall, de na tionale voorzitster, zuster M. Siebers en de afgevaardigden van zusterafde- lingen. Ook hij memoreerde, hoe in de af deling Haarlem door de zeereerw. heer W. Witteman de grondslag is ge legd van de thans bestaande Bond. Er is met succes gewerkt en spr. bracht hiervoor hartelijke dank aan allen, die in de afgelopen vijftig jaar leiding ga ven, speciaal aan Zr. A. v. Emmerik, die sinds 1934, met een onderbreking van slechts twee jaar, zitting heeft ge had in het bestuur. Nadat dit met een krachtig applaus was onderstreept, moedigde de voorzit ter allen aan, mede te werken aan de uitbreiding van activiteit in de Bond, welke van 6 verpleegsters is uitge groeid tot een machtige organisatie. Namens het hoofdbestuur richtte de nationale voorzitster, zuster M. Siebers woorden van oprechte gelukwens met dit schone jubileum, dat gelegenheid biedt de onderlinge banden te verste vigen en een mogelijkheid tot bezin ning inhoudt, tot de feestvierende af deling. Ze sprak de wens uit, dat de onder linge vriendschapsbanden mochten worden verstevigd en de werkkracht geactiveerd. De voorzitter van de KABO, de heer A. Verbrugge van het Prov. Ziekenhuis bracht dank voor de prettige samen werking en hij was blij te hebben mo gen meewerken aan de groei van de organisatie, welke nu na vijftig jaar 5500 leden telt, waarvan 230 in de af deling Haarlem. Schriftelijke gelukwensen waren ont vangen van Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, de oprichter em. rector W. Witteman, mgr. C. v. Trigt, offi- ciaal van het bisdom en rector van het ziekenhuis „St. Joannes de Deo", het Marinehospitaal te Overveen en de Bond van Prot. Christelijke verple- genden. Het Wit-Gele Kruis, de KABO, de afd. Haarlem van ziekenverpleging en de Nationale Bond van Verplegenden, afd. Haarlem, deden hun gelukwens ver gezeld gaan van een fraai bloemstuk. Als laatste spreker, concludeerde de geestelijk adviseur, rector J. Castri- cum, hoe dit 50-jarig bestaan deze mor gen geopend werd met een plechtige H. Mis, waaronder de Nationale Aal moezenier het woord heeft gericht en heeft helpen herinneren, dat het nodig is ook diegenen te gedenken, die nu niet meer bij ons zijn. Dit punt heeft zeker aller aandacht verdiend. „Een vijftigjarig feest vieren, brengt wel veel werk mee, maar is nog geen kunst. In onze handen ligt het werk, dat onze voorgangers voor de bloei van de Bond hebben gegeven", aldus de rector. Dit vraagt, dat wij dankbaar zijn voor datgene, waarvoor al deze mensen zich hebben ingezet en waarvan wij het resultaat hebben gezien. Daarom moe ten wij waardige opvolgers zijn van hen, die dit resultaat hebben mogelijk gemaakt en als we dan zien, dat de Bond is uitgegroeid tot een machtige organisatie, moeten wij ook het 100-ja- rig bestaan helpen mogelijk maken, op dat dan zij, die na ons komen kunnen profiteren van de vruchten van ons werk, net als wij profiteerden van het werk van onze voorgangers. Moge dit een stimulans zijn, om voort te gaan op de ingeslagen weg en de perspec tieven, die nog open liggen, te exploi teren." Des avonds verzorgden „The Dio's" uit Beverwijk in het parochiehuis St.- Jan een vlot en geestig cabaret-revue programma „Wij gaan naar Mars", dat onder algehele leiding en samenstelling van Ton van der Braak een muzikaal genoegen bracht, zoals we dat van dit gezelschap gewend zijn. Op 29 september a.s. zal in het ste delijk museum „De Lakenhal" te Lei den een Willem Pijper-herdenking wor den gehouden. Na een korte inleiding door prof. dr. E. W. Schallenberg zullen composities van Willem Pijper worden uitgevoerd door Gerda Bromelow, Lize Schoo, Iskar Aribo, Henk Brier, Bram van Luyn, Jan van der Meer, Koos Ver heul en Han Zirkzee. Alle medewerken den zijn leden van de Leidse afdeling Het programma omvat liederen en der K.N.T.V. Het programma omvat liederen en volksliedbewerkingen, de grote Bou- tens-hymne, de twee sonatines, de fluit-, de viool- en de piano sonate. IJMUIDEN Maandag 26 september Hoog water: 11.11 u. en 23.54 u. Laag water: 6.11 u. en 18.46 u. Dinsdag 27 september Hoog water: 12.38 u. Laag water: 7.45 u. en 20.10 u. Drie trawlers, vijf loggers en vijf en dertig kotters zorgden er zaterdag voor, voorzien van een totale aanvoer van 6,855 kisten verse vis, 140 stijve kabel jauwen en 18.000 kilo tongen. Er waren 3.405 kisten verse haring, 780 kisten ma kreel, 565 kisten schelvis, 55 kisten gul en kabeljauw, 130 kisten koolvis en 60 kisten wijting. De prijzen lager dan vrijdag. Voor schelvis werd veel minder betaald. De kleine tongsoorten zakten eveneens ste vig in prijs. Haring bleef met 10,- tot 14,- per kist van 50 kilo tamelijk sta biel. Makreel noteerde 18,- tot 15,- voor de goede kwaliteit. Heilbot werd verkocht voor 2,80 tot 2,60, tarbot deed 2,80 tot 2,40, grote tong 4,20 tot 3,80, groot middel 3,60 tot,/ 3,10, klein middel 2,95 tot 2,80, tong I f 3,05 tot 2,90 en tong II 2,56 tot 2,22 per kilo. Grote regels kabeljauw deden 106,- tot 96,-, kisten grote ka beljauw 150,- tot 108,-, grote witte koolvis 80,- tot 75,-, kleine witte kool- vis 32,- tot 29,- en grote zwarte kool vis 69,- tot 68,-. Grote schol was duur met 60,- tot 50,-, groot middel dèed 58,- tot 57,-, klein middel 6Q,- tot 51.,-, schol I 50,- tot 47,- èn schol II 35,- tot 30,- per kist van 50 kilo. Grote schelvis deed 36,- tot 22,-, groot middel 34,- tot 30,-, klein middel 28,- tot 17,-, pennen 29,- tot 12,- en braad 20,- tot 11,- per kist van 50 kilo. Voor de maandagmarkt liepen vier trawlers en een groot aantal loggers en kotters IJmuiden binnen. De traw lers waren: Deining KW 8 met 950 kis ten verse vis, voor het merendeel ma kreel en schelvis, en 270 stijve kabel jauwen, Dirkje RO 53 met 1200 kisten verse haring, Herman IJM 2 met 1700 kisten verse haring en Medan IM 57 met 1100 kisten verse vis, waarbij 600 kisten makreel en een paar honderd kisten schelvis en andere vissoorten. Uit zee kwam zeer weinig nieuws. De haringvisserij liep plotseling weer sterk terug. En de klagers onder de schippers voerden de boventoon. De ge middelde vangsten liepen van 200 tot 300 manden haring. Opvallend was de Duitse vloot, die op de Wellbank viste ter hoogte van de 54ste breedtegraad, wel grote haringvangsten meldde. De Duitse trawlers gaven dagvangsten van 300 tot 1000 korven door. De Klaas Wijker IJM 85 ving niet slecht, dit schip deed twee trekken van 50 manden, één trek van 200 manden en één trek van 100 manden. Het kwam aldus aan een dagvangst van 400 man den haring. De Polderman IJM 20 ving 300 manden haring, de Dirkje RO 53 ving 120 manden verse haring. De Algemene Nederlandse bedrjjfs- bond in de mijnindustrie heeft de mijn- industrieraad voorstellen gedaan om de vakanties voor het mijnpersoneel te verlengen. De bond stelt voor de va kantie van bovengrondse mijnwerkers met één dienstjaar te bepalen op 12 dagen en op 18 dagen voor mijnwer kers met 15 dienstjaren. Omtrent de vakantietoeslag verzoekt de bond, dat de mijnindustrieraad zal bevorderen, dat deze toeslag zal worden verhoogd tot 4 pet. Met veel pontificale luister is zater dagmiddag de Amsterdamse toonstelling AMATE in de Apollohal g - opend. De bisschop van Haarlem, mgr. 3. P. Huibers, verrichtte de plecnug- heid door het licht van een kruis te ontsteken. Even eerder had nfl zlcft met enkele woorden tot de talrijke gees telijke hoogwaardigheidsbekleders en wereldlijke autoriteiten gericht. Onder zijn gehoor bevonden zich o.a. de missiebisschoppen C. Kramer O.F.M. van Luanfu, die uit China is gezet, C Dubbelman van Jabalpur, M. Brans o'fM Cap., óud-apostolisch vicaris van' Medan, dr. J. Theunissen S.M.M. apostolisch vicaris van Menado, mgr. Olaf Smit, oud-apostolisch vicaris van Noorwegen en kanunnik van St. Pieter, H. Paulissen S.M.A. rustend bisschop van Kumasi, terwijl uit het buitenland waren gekomen mgr. Signora, algemeen secretaris van het Petrus Liefdewerk uit Rome en Prelaat Mund uit Aken. Tot de gasten behoorden verder mgr. H. J. J. van Hussen, nationaal direc teur der pauselijke missiegenootschap- Mgr. Huibers, bisschop van Haar lem, heeft gisteren in Amsterdam de grote missietentoonstelling „Amate" geopend. Men ziet de bisschop hier bij een van de stands. pen in ons land én zijn voorganger rngr. JBekkers, de heer P. van Stra len, directeur van het diocesaan missie bureau, de Amsterdamse wethouders mr. F. van Wijck en de heer W. Stein- metz, de raadsleden mej. A. Luns en de heren H. A. Douqué, J. Damoiseaux en Th. Rossen van de KVP-fractie en voorts vele provincialen van missione rende congregaties, moeder-oversten, parochiegeestelijken De Haarlemse bisschop noemde de openingsdag van de AMATE een ge wichtige dag. „Het moet voor iedereen een plicht en een behoefte zijn," aldus mgr. Huibers, „met de missiegedachte bezield te zijn. Elke gelovige is geroe pen steun te geven aan de missie. Hij was voorts de mening toegedaan dat Nederland een goed figuur maakt in de wereld van missionarissen. Deson danks is het nodig de jongeren voor de missie aan te trekken. In het Frans en het Duits werden de buitenlandse gasten begroet. Het symfonie-orkest „Alfons Diepenbrock voerde kamermuziek uit. De lange stoet van in paars, grijs wit, zwart en bruin geklede gasten trok vervolgens over de tentoonstelling, die van vorige geheel verschilt. Als motief dient de spreuk uit Mattheus: „Gaat, onderwijst alle volkeren, doopt hen en leert hen onderhouden alles wat Ik U geboden heb". Talloze afbeeldingen en etnografische voorwerpen zijn uitgestald. Schitterend fotomateriaal geeft het ge heel een uiterst levendige aanblik. Het is na enige meters afgelegd te hebben duidelijk dat in deze expositie meer ge legd is dan alleen de goede bedoeling. Smaakvol is de aanblik van dit alles ze ker. Behalve pater H. Smeets M.S..C. en de architect Simon Switzar die aan het ge heel vorm hebben gegeven, hebben de artisten Frans Smeets, Gerard Bruning en Olaf van Delft voor prettige illus tratie gezorgd. Ongeveer tachtig missionarissen, reli gieuzen en leken vertellen de bezoeker aan de hand van eigen ervaringen over hun werk en de situaties in den vreem de. Poolkleren, martelwerktuigen, Afri kaanse tam-tams, exotische gebruiks voorwerpen, maskers en veelkleurige ge waden zijn al even belangwekkend om te zien. Vele duizenden hebben zater dag en zondag de tentoonstelling be zocht. De tentoonstelling is geopend tot en met 2 oktober.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2