Luisterrijke viering van het gouden feest der T.H. Opium voor het volk Kolpingzonen in Keulen bijeen Centrum voor Staatkundige Vorming viert zijn tweede lustrum Vraag en Antwoord VIJF EREDOCTORATEN VERLEEND Boeiende herdenkingsrede van de rector- magnificus prof dr. O. Bottema 1 Internationale karakter van het Kolpingwerk benadrukt Toespraak van EEN JAAR ACTIE „VOOR GOD" Adenauer MAANDAG 26 SEPTEMBER 1955 PAGTNA 4 Koningin mede aanwezig Herdenkingsrede Vrijwillige verzekering Specialisten accoord met optrekking inkomen- grens tot ƒ6.000 Eredoctoraat voor prof. Leonard Rijksweg om Winschoten 1 oktober open bïac]V-zijn" de" meest uitgebreide versla gen te vinden over hetgeen op de ftocmconferentie te Genève is bespro- ken. 4(Van onze correspondent) Delft en de Technische Hogeschool is een ondeelbaar begrip geworden. Wie Delft zegt, denkt aan de T.H. en wie spreekt over de T.H. ziet in gedachten het beeld opdoemen van de oude stad met haar intieme ingetogenheid van grachten en oude behuizingen. Zo is het gouden feest der hogeschool, vandaag gevierd, een Delfts feest geworden in de volle zin van het woord. Koningin Juliana heeft de T. H. op deze dag met haar vorstelijke belangstelling en tegen woordigheid vereerd. In het stralende gouden licht van deze helfstmorgen hingen de vlaggen van de twintig torens en waren straten en pleinen vol feestelijkheid van groen en bloemen en met oranje getooide bur gers. Tegen elf uur vanmorgen gonsde op het weidse marktplein het rumoer van duizenden kinderen, die de Koningin verwelkomden. De herdenkingsplechtigheid De Nieuwe Kerk, waarin de herden kingsplechtigheid van de Technische Hogeschool werd gehouden, bood een even imposante als zinvolle achtergrond voor de nationale viering van dit gouden jubileum. Onder het markante grafmo nument van Hendrik de Keyser rust im mers de stichter van de Leidse universi teit, prins Willem van Oranje, terwijl luttele schreden verder Koning Willem II is bijgezet, die in 1842 bij de oprich ting van het Delftse ingenieursinstituut er het predicaat van Koninklijke Aca demie aan verleende. In het majestueuze middenschip en in de machtige zijbeuken hadden tegen half drie 2250 genodigden een plaats ge vonden. Onder hen bevonden zich o.a. minister-president dr. W. Drees en de Dat in de Sovjet-Unie de godsdienst fel bestreden wordt, is donder dag erkend door de leider van de Russische communistische partij, Khroesjtsjev. Met de verklaring van deze Sovjet-machthebber wordt de le gende ontzenuwd dat men in de U.S S.R. de laatste tijd een wat mildere houding zou hebben aangenomen tegen over de religie. ..Wij zijn en blijven athe- isten", aldus heeft Khroesjtsjev be weerd, ,,en wfj doen alles wat in onze macht ligt om ons volk te bevrijden van de als opium werkende aantrek kingskracht van de godsdienst, welke nog steeds bestaat". Khroesjtsjev gaf toe dat in woord en geschrift anti-gods dienstige propaganda werd gemaakt. Die strijd tegen de godsdienst is in Rusland nu al ruim zeven en dertig jaar gaande. Reeds op 23 januari 1918 werd een decreet uitgevaardigd, waar bij alle eigendommen van de Orthodoxe Kerk en die der andere Kerken aan de Staat toevielen. Intussen is in de Sovjet-Unie tweederde gedeelte van alle kerkgebouwen gesloten. De positie van de godsdienst in de Sovjet-Unie is officieel vastgelegd in artikel 124 van de grondwet van 1936 De inhoud van dit artikel is als volgt: „Om de burgers gewetensvrijheid te verzekeren is in de U.S.S.R. de Kerk gescheiden van de Staat, en de School van de Kerk. Alle burgers genieten vrij heid van godsdienstuitoefening, alsmede de vrijheid om anti-religieuze propagan da te bedrijven". Het is nuttig om deze bepaling in de constitutie eens nader te bezien: De scheiding van Kerk en Staat betekent in feite dat de Kerk geen enkel recht kan doen gelden, dat de Kerk geen be zittingen kan hebben, en dat de Kerk geheel aan de Staat onderworpen is. De gelovigen en vooral de geestelijken moeten zich volledig richten naar de voorschriften van de wereldlijke over heid. Voorts houdt de scheiding van School en Kerk in, dat op de scholen geen godsdienstonderwijs gegeven mag worden aan personen beneden de acht tienjaar. Overtredingen kunnen be straft worden met twaalf maanden dwangarbeid. Tenslotte betekent de vrijheid van godsdienstuitoefening dat de activiteiten der geestelijken zich strikt moet beperken tot de eredienst in de kerkgebouwen. De kerken mogen geen verenigingen oprichten, en bfjvoor- fs «een bibliotheken of ziekenhuizen stichten. Bovendien mogen de geeste lijken slechts werkzaam zijn in hun ei gen parochie of gemeente. Als er dus ergens een Orthodoxe geestelijke ge arresteerd wordt, kan hij niet vervan gen worden door een geestelijke uit een nabijgelegen plaats. De betreffende ge lovigen moeten het dan zonder herder stellen, zodat zij in vele gevallen spoe dig van hun godsdienst vervreemden. Artikel 124 bepaalt tenslotte dat de burgers de vrijheid genieten om anti religieuze propaganda te bedrijven En die vrijheid heeft heel wat meer te betekenen, dan de „vrijheden" die de Kerken bezitten. Het atheïsme wordt uiteraard vooral bevorderd door de Russische communistische partij, waar van Khroestjsjev het hoofd is. De strijd tegen de godsdienst is een essentieel programma-punt van deze partij. Via de vakbonden en via de communisti- u* )eu£dbeweging, de Comsomol, tracht de partij de mensen van de gods dienst af te brengen, en natuurlijk wordt het heftigst gevoerd atheïsten"13 -Bond van militante il noverr|ber van het vorig jaar Hke' ^2lr,?esJtsiev in de Pravda een ar- rw, ,g reyen, waarin hij wijst op de 2 Len in wetenschappelijke athe ïstische propaganda". In dit artikel werd o.m. gezegd dat de atheïsten er voor moesten zorgen de gevoelens van de gelovigen en de geestelijken niet te kwetsen, en de uitoefening van de gods dienst niet officieel te belemmeren In sommige westerse kringen meende men indertijd dat de uitlatingen van Khroesjtsjev op een matiging van de kerkvervolging wezen. Maar de Osser- vatore Romano waarschuwde prompt tegen een dergelijk ongegrond optimis me, en uit de verklaring van Khroesj tsjev van donderdag j.l. blijkt wel dat er inderdaad nog altijd niets veran derd is in de opvattingen van de Rus sische communisten over de religie. Zij beschouwen de godsdienst nog altijd als opium voor het volk. ministers prof. dr. L. J. H. Beel, mr. J. M. L. Th. Cals en mr. J. Algera, de voorzitter der Eerste Kamer mr. J. A. Jonkman, de president-curator der T. H. dr. C. H. van der Leeuw, de com missaris der Koningin voor Zuid-Holland mr. L. A. Kesper, burgemeester D. de Loor en voorts tal van autoriteiten, oud hoogleraren der T.H., leden van de we tenschappelijke staf, vertegenwoordi gingen van ingenieurs- en studentenver enigingen, prominente figuren uit de in dustrie en technische bedrijven etc. Omstreeks drie uur arriveerde de Ko ningin aan de ingang van het kerkge bouw, waar zij werd opgewacht door een commissie van ontvangst. Zodra allen hun plaatsen hadden in genomen, besteeg de rector-magnificus prof. dr. O. Bottema de kansel en sprak de herdenkingsrede uit. On zijn boeiend vertoog belichtte deze het wezen van de Technische Hoge school en de plaats die zij in het bestel van ons universitair onderwijs inneemt. Met de erkenning van haar volwaardig heid in 1905 kreeg zij een meerderjarig heidsverklaring, die met een naamsver andering werd bezegeld. In deze hogeschool voor ingenieurs kwam een unie tot stand tussen hoger onderwijs en techniek, want de geeste lijke arbeid van de ingenieur is immers het voorbereiden, begeleiden en ontwik kelen van iets, dat een bepaalde mate riële, praktische bestemming heeft. Het is met die geestelijke arbeid, al dus prof. Bottema, als met de steen en de schelp uit het bekende gedicht van William Wordsworth „The Prelude", waarin de poëtisch gestemde denker en natuurvorser deze beide beschouwt als gidsen door het ongebaande leven. De steen en de schelp. De een prikkelt de geest tot empirisch onderzoek naar de samenstelling ervan en de krachten, die er in schuilen, terwijl de ander leidt tot bespiegelingen van hogere en zuive re speculatieve aard. In haar ideale vorm heeft een Tech nische Hogeschool te streven naar een harmonie tussen deze twee facetten van menselijke mogelijkeid. Het meest eigene van een technische hogeschool is het scheppen van iets, waarvan geen voorbeeld is en waartoe steen en schelp beide nodig zijn. De in genieur alléén is echter daarvoor niet voldoende, want slechts door samen werking met vele anderen, die elk op hun eigen wijze dienen, kan hij iets waardevols tot stand brengen. Industrie is meer dan techniek, zij is organisatie, economie en sociologie. De erepromoties Als eerste der promotoren was het woord aan prof. ir. J. F. Berghoef, die in zijn betoog memoreerde hoe de archi tect J. P. Oud, na in zijn vroegste ont werpen de weg te zijn ingeslagen, die de zuiveraar en vernieuwer Berlage de Nederlandse bouwkunde had getoond, al spoedig tot een sterk persoonlijke vormgeving kwam, die de geestelijke-, sociale en estetische tendenzen uit die jaren in een reeks voor hem karakteris tieke scheppingen op overtuigende wijze gestalte gaf. Nadat prof. ir. H. C. A. Eldik Thieme in chronologische volgorde de voor naamste prestaties van ir. F. Q. den Hollander en de onder zijn bekwame lei ding tot stand gekomen modernisering van het bedrijf der Nederlandse Spoor wegen aan een beschouwing had onder worpen, bracht hij naar voren hoe het spoorwegbedrijf door zijn sterk analyse rend vermogen en de daaruit voortvloei ende maatregelen jong en levenskrach tig is geworden. Talrijk zijn de bemoeienissen en werk zaamheden van ir. Den Hollander op in-1 ternationaal terrein en in vele institu ten en industrieën speelt hij een leiden de rol op een wijze, die getuigt over welk een werkkracht en bekwaamheid de promovendus beschikt en die het hem verleende eredoctoraat ten volle rechtvaardigen. Prof. dr. ir. J. W. H. Uytenbogaert stel de vast dat ir. Th. G. F. v. Schaik in de zes en dertig jaar, waarin deze met zo veel succes de expansie leidde van de Algemene Kunstzijde Unie zowel op technisch-wetenschappelijk als op con structief gebied als directeur en daarna in zijn kwaliteit als president-directeur met weloverwogen systematiek en strakke bewindvoering een belangrijke Industrie had opgebouwd. Prof. ir. W. Fontein schetste hoe ir. N. A. Hidde Nyiand veertig jaar lang onverdroten als grondvester en con structeur met hart en ziel heeft ge ijverd om het bedrijf van de N.V. Sys teem Coq te brengen op de plaats, die het thans inneemt. Prof. dr. ir. F. J. Faber, sprekend als promotor van ir. H. Bloemgarten, her innerde aan diens rigoreuze rapporten over het directiebeleid bij de boringen voor de B.P.M. op Sumatra, die hem in 1923 bijna zijn carrière gekost hadden. Bij zijn strafoverplaatsing naar Pan- kalan-Brandan vond hij echter in de hoofdassistent de man, die zijn kwalitei ten op de juiste waarde wist te schat ten. Van het allergrootste belang is wel het speurwerk van ir. Bloemgarten geweest. Hij wist de waarde daarvan zo overtui gend aan te tonen, dat bij zijn vertrek uit de V.S. in 1947 te Houston een groot laboratorium voor researchwerk kon worden geopend met een staf van hon derd academici, bestaande uit geologen en mijnbouw- en petroleumingenieurs. Dankwoord van dr. ir. F. Q. den Hollander Aan dr. ir. F. Q. den Hollander was de eer beschoren namens de jonge doc toren het dankwoord te spreken. Doctor den Hollander bracht daarin naar voren hoe de vijf promovendi on geveer een even lang technisch-weten schappelijk leven achter de rug hebben, waarbij zij alle vijf gelijkelijk hebben kunnen constateren, hoe zich in de voor bije veertig jaar zich vele dingen heb ben gewijzigd. Na twee wereldoorlogen is uit vernie ling en verdwazing een nieuw begrip voor schoonheid geboren dat van groot belang is. Het groeiend streven naar mooier en beter wordt gesteund door een fenome nale ontwikkeling van het verkeer, die de reistijden tot het uiterste heelt ver kort en de frequentie aanzienlijk heelt opgevoerd. Daarnaast groeit de energie- en indus trieproductie alsmede de verspreiding daarvan snel. Onafgebroken wordt gespeurd naar veelzijdige toepassing van hetgeen de aarde oplevert. Daaraan te hebben mogen meewerken geeft alle reden om ons gelukkig te prij zen. Bij de bruinkoolmijnen te Auenheim is de grootste baggermachine op rups banden van de wereld in gebruik genomen. Haar totale lengte bedraagt 200 meter en de monsterachtige machine heeft een gewicht van ruim 5500 ton. Het reuze wiel links op de bovenste foto heeft een doorsnede van 16 meter en voor de aandrijving van het hele gevaarte zijn 116 motoren nodig, terwijl er IS ruspbanden nodig zijn, om het te verplaatsen. De bovenste foto laat de baggermachine in haar volle omvang zien tijdens het werk bij de mijnen. Op de onderste foto een close-up van het wiel (op de bovenste foto links), waarbij de man wel duidelijk de verhoudingen weergeeft. Onlangs werd in het vormingscentrum der katholieke actie, „De Horstink" te Amersfoort, onder voorzitterschap van dr. F. Houben, de jaarvergadering ge houden der actie „Voor God". Uit het overzicht van de werkzaamhe den sinds de heroprichting van deze ac tie op 15 augustus 1954, bleek o.m. het volgende. In zes grote steden, in noord en zuid-Nederland, werden ongeveer 300.000 vliegende bladen gratis ver spreid, in enkele honderden kleinere plaatsen gemiddeld 500 exemplaren. Van de zes verschillende muurkranten bedroeg de totale oplage 30.000. Dat dit middel aan zijn doel beantwoordt, blijkt uit het nog altijd groeiende aan tal aanvragen. Het aantal verkochte bro chures bedroeg 35.000. De schriftelijke cursus voor niet-katholieken, verzorgd door de paters der Una Sancta en door de actie „Voor God" mede gesubsidi eerd, heeft een groeiend aantal deelne mers. Het maandblad voor meer intel lectueel gevormde buitenkerkelijken, „De Vragende Mens", zou zeker nog een ruimer verspreiding verdienen. Katho lieken kunnen aan de administratie ter gratis toezending adressen van hun niet- katholieke vrienden en kennissen ver strekken. Een nieuw plan, volgens het welk arbeiders uit enkele bedrijven zelf een blad zullen samenstellen, waarvan de actie „Voor God" de uitgave ver zorgt, is in uitvoering. Vervolgens werden de nieuwe plan nen aan de orde gesteld. In Rotterdam zal een zestal zondagmorgenbijeen komsten belegd worden voor buitenker kelijken. Het eerstvolgende vliegend blad zal waarschijnlijk worden gewijd aan huwelijks- en kindertalproblemen. Binnenkort zal een begin gemaakt wor den met het houden van besprekingen van daartoe aanleiding gevende films, Op een zaterdag in Utrecht gehouden vergadering hebben de specialisten, verenigd in de Landelijke specialisten vereniging, met overgrote meerderheid besloten accoord te gaan met de forme le optrekking van de inkomengreng der vrijwillige verzekering tot 6.000. De voorwaarde werd evenwel gesteld, dat hieraan geen uitvoering zal worden gegeven dan nadat met de medewer kersorganisaties overeenstemming zal zijn verkregen omtrent een systeem van sluitende controle op deze inkomen- grens. Bij effectuering van de gelijktrekking in dit jaar zullen hieraan geen financië le consequenties worden verbonden met betrekking tot de honoreringsregeling, zodat de overeengekomen interimrege ling voor de specialistenhonorering 1955 ongewijzigd van kracht blijft. zo mogelijk in bioscoopzalen, voor an dersdenkenden. In Rotterdam en waar schijnlijk ook enkele andere plaatsen zullen door samenwerking van de plaat selijke werkgroepen der actie „Voor God" en het Werkverband Katholiek Amateurtoneel op een aantal punten in de stad kerstspelen worden opge voerd als z.g. wagenspelen. Tenslotte zal het secretariaat nog vóór het winterseizoen aanbreekt, trach ten uitbreiding te geven aan het aantal plaatselijke werkgroepen, die de initia tieven der actie „Voor God", aange past aan de situatie ter plaatse, kun nen uitvoeren. In de openbare zitting van de senaat der Vrije Universiteit op donderdag 20 oktober a.s. in het R.A.I.-gebouw zal de promotie van prof. dr. Emile G. Leo. nard uit Parijs plaats hebben. In deze senaatszitting houdt prof. dr. D. Nauta tevens de rectorale oratie en wordt ook de uitslag van de uitgeschre ven prijsvragen bekendgemaakt. (Van een medewerker) In Keulen is in een van de grote zalen van het Kölner Messe-gebouw de twintigste algemene vergadering van het internationale Kolpingwerk ge opend. Deze vergadering, die statutair om de vjjf jaar moet plaats hebben, was sinds 1930 niet meer gehouden. De eerste grote bijeenkomst was gewijd aan een overzicht over de lotgevallen van het Kolpingwerk in de afgelopen 25 jaar. Dit werd gegeven door de al gemeen voorzitter, mgr. dr. Bernhard Ridder. Ongelukkigerwijze beperkte deze Keulse prelaat zich bij dit overzicht tot de lotgevallen van de Duitse Kol- p' igfamilies, hetgeen temeer verwon derlijk is, waar het algemeen secreta riaat te Keulen met alle buitenlandse Kolpingfamilies de meest aangename contacten onderhoudt, van aller toe stand op de hoogte is en ze van harte met raad en daad steunt. Dit ontlokte aan het adviserend lid van de Neder landse delegatie, de "heer Jules van Neerven uit Nijmegen, die zich daarbij ook tot tolk van de Belgische afvaardi ging maakte, een motie waarin de al gemeen voorzitter verzocht werd vóór de publicatie dit verslag in zoverre aan te vullen dat het internationale karak ter van het Kolpingwerk en de zegen rijke invloed die ervan op de inter nationale verhoudingen uitgaat ook in dit historisch overzicht werd vastge legd. Deze motie werd met algemene stemmen, waaronder die van de Duit se Kolpingfamilies veruit het groot ste aantal vormden, aangenomen, hetgeen de lacune in het overzicht op uiterst gelukkige wijze aanvulde. Een voorstel van de heer v. Neerven tot enkele overigens vrij accidentele aanvullingen in het algemeen statuut, waardoor het internationale karakter van het Kolpingwerk beter tot uiting zou komen, gaf een aantal Duitse ver tegenwoordigers aanleiding een motie van veel verder gaande strekking in te dienen, namelijk om de stemming over het voorstel tot een nieuw algemeen statuut, dat weliswaar door het alge meen secretariaat in Keulen in een ar beid van acht jaar grondig was voor bereid, uit te stellen tot het volgend jaar en dit voorstel voordien te onder werpen aan een onderzoek door een commissie samengesteld uit vertegen woordigers van alle landen waar Kol pingfamilies gevestigd zijn. Ook dit voorstel werd met meerderheid van stemmen aangenomen door de meer dan duizend afgevaardigden, onder wie zich ook bevonden vertegenwoordigers uit Oostenrijk, Italië, de Verenigde Sta ten en ons land. Dit geheel gaf aan de beraadsla gingen op de tweede dag van het congres een heel andere wending dan verwacht was. Hoe pijnlijk ook voor het algemeen secretariaat dat ge hoopt had in deze bijeenkomst een nieuw algemeen statuut goedgekeurd te zien, het moet als een verheugend teken gelden dat vooral de Duitse afgevaardigden unaniem het interna tionale karakter van het Kolpingwerk wensten te benadrukken en dat deze bijeenkomst ondanks de grote omvang geenszins een Publikations-Stelle ge bleken is. Na de vermoeiende vergaderingen vonden de afgevaardigden enige ont spanning, de eerste avond op een zeer gastvrije ontvangst die de Oberbürger- meister van Keulen, dr. Schwèring, aan de delegaties aanbood, en dë tweede avond tijdens een rondvaart die alle deelnemers op een grote salonboot langs de Rijn maakten. Het eigen or kest van een Kolpingfamilie uit Vechta, waarvan een Oostenrijkse prelaat nu en dan de dirigeerstok overnam, bracht de vrolijke noot in dit internationale familiefeest. Naa.t een pontificale H. Mis door Z.Em. Joseph Kardinaal Frings, aarts bisschop van Keulen, voor het portaal van de bijna geheel gerestaureerde Minoritenkerk opgedragen, vormde een grote manifestatie op het Kolpingplein het hoogtepunt van deze bijeenkomst. Dr. Karl Arnold, minister-president van Nord-Rhein-Westfalen, zelf Kolping- zoon, hield een feestrede, maar verre weg de grootste aandacht trok de bondskanselier van Wcst-Duitsland, dr. Konrad Adenauer, oud-burgemeester van Keulen, uit wiens toespraak duide lijk bleek hoe belangrijk ook voor de internationale betrekkingen hij dit werk acht. Van zijn populariteit bij de Duit se bevolking gaven vaak herhaalde spontane toejuichingen duidelijk blijk. Op de talloze deelnemers is van dit congres ongetwijfeld een diepe bezie ling door de idealen van hun vader Adolf Kolping uitgegaan, wiens graf in de Minoritenkerk zondag de gehele dag duizenden biddende bezoekers trok. De nieuwe omlegging van de rijksweg GroningenNieuweschans, ten noorden van Winschoten, zal naar alle waarschijnlijkheid 1 oktober voor het verkeer worden open gesteld. Het Centrum voor Staatkundige Vorming heeft zaterdag zijn tweede lustrum gevierd met een feestelijke vergadering in Esplanade te Utrecht, gevolgd door een druk bezochte re ceptie. Behalve de vaste medewer kers van het Centrum en leden van commissies, die de zaal vulden, mocht het Centrum als hoge gasten begroeten mgr. Hansen, de ministers Beel en De Bruijn, de staatssecreta rissen De Waal en Moorman, prof, Romme, mr. Van Doorn en vertegen woordigers van de Dr. Kuyperstich- ting. De voorzitter, prof. mr. W. C. L. van der Grinten, zeide na de begroe ting der gasten o.m., dat een der ern stigste gevaren, die onze democratie bedreigen, de monopolisering is van het staatkundig denken bij enkele be roepspolitici. Alle anderen tonen zich gedesinteresseerd, tenzij kun groepsbe langen in het geding komen. Voortzet- zetting van dit proces zou de mentali teit van panes et circenses bij het volk doen ontstaan en de politiek doen ont aarden in een verzorging van groeps belangen door de overheid. Het werk van het Centrum bedoelt voorlichting te geven in zo breed mogelijke kring en aldus de monopolisering te breken; tevens beoogt het de politieke practici met deskundige rapporten van nut te zijn. Het Centrum is geen onderdeel van de K.V.P. Deze zelfstandigheid is van het grootste belang, omdat het Centrum een beroep kan doen op des kundigen, die aan het partijleven niet deelnemen. Het Centrum kan aldus aan de partjj nieuwe wegen wyzen en reeds door de party aanvaarde denkbeelden kritisch onderzoeken. Zo was het oor deel van het Centrum, dat in de huidi ge omstandigheden een eenheidsparty gewenst is, van te groter waarde, om dat het was uitgebracht los van de par ty. Het Centrum moet zyn vrpheid tegen over de party behouden. De K.V.P. heeft de breedheid van blik getoond deze vryheid, ondanks de verbindingen van financiële aard, te respecteren. Ook met de Kamerleden, met name met prof. Romme, wordt vruchtbaar con tact onderhouden. Prof. mr. A. L. de Block hield een referaat over het onderwerp „Samen werking in Nederland als staatkundig vraagstuk", dat opende met een histo risch overzicht van de politieke combi naties sinds 1848. Bp deze uitvoerige historische inleiding merkte hij o.m. naar aanleiding van de verkiezingsuit slag van 1946 op, dat toen de grote meerderheid der katholieken uiting gaf aan de overtuiging, dat de grondge dachten van de katholieke maatschap- ppleer nog te weinig gemeengoed zijn bp andere volksgroepen om het isole ment te kunnen verbreken. Is er aan de ene kant dus isolement, aan de an dere kant is de communis opinio gun stig voor samenwerking op zo breed mogelijke basis, met uitsluiting van al leen de communisten. Een zo breed mogelijke basis achtte spr. voor dit land aangewezen. Het eerste argument daarvoor is de aard van het onderwerp van overheidszorg: hulp aan onderont wikkelde gebieden, de buitenlandse po litiek in het algemeen, de sociale poli tiek, de jeugdvorming buiten schoolver band. Aan al deze onderwerpen moet door zoveel mogeiyk groepen worden meegewerkt. Het tweede argument is het gevaar van een geforceerde par lementaire oppositie, die niet op begin- selverschillen berust. Er bestaat geen algemeen constitutioneel ideaal, dat een regeringscoalitie en een oppositie om beurten de regering moeten overnemen. In Nederland berust de constitutie op het dualisme regering-parlement. Daar in past kritiek op bewindslieden door geestverwante Kamerleden. In elke par tij schuilt een oppositioneel element. Dat is gezond. Maar kunstmatige oppo sitie om wille van een systeem, dat slechts in verouderde opvattingen over de democratie berust, is verwerpelijk. In deze tijd is het wenselpk grote be slissingen met een zo groot mogelijke meerderheid te nemen. Samenwerking op zo breed mogelijke basis is opvoe ding tot verdraagzaamheid. Verdraag zaamheid is onmisbaar voor ons ver deelde volk. Het bezwaar, dat dit zm leiden tot het streven een ieder te vreden te stellen, kan spr. niet al te zwaar nemen. Het bezwaar, dat u zo breed mogelijke samenwerking te veel offers zal vragen om haar tot stana te brengen, kan beantwoord worden: dat hangt van de gezindheid af. 9, ,'a~ gen door echte verdraagzaamheid be hoeft de zo breed mogelijke samen werking aan dit bezwaar niet te lijden De eenheidsparty staat de samen werking met anderen niet in de weg. Zy is het middel om met versterkte handen naar buiten te kunnen treden. Zpn wij het echter onder elkaar eens over onze inbreng in de Nederlandse samenle ving? Door de omwerking van de tra ditionele katholieke staatsleer (Cornelis- sen, Loeff, Brongersma) bestaat het gevaar, dat de oudere generatie de jon gere straks niet begrijpt. Voorlichting en popularisering in nieuwe termen is broodnodig. Een vergelijking Is het waar? Enkele mijner Bel gische kennissen beweren, dat er in België geen woningnood meer bestaat, ook geen huisvestingsbureau, alsook dat huur en verhuur van woningen geheel vrq zijn. Is hieromtrent u iets bekend? Als dat waar is, waarom dan in België wél en in Nederland niet? Is België in dit opzicht voortvarend en zijn wij Nederlanders zo bar achterlijk? Antwoord: Het is heel goed mogelijk, dat men in België de woningnood ge heel te boven is, ook dat aldaar geen huivestingsbureau meer is en dat huur en verhuur geheel vrij zpn; daarmede kunnen wy onze zuideiyke buren dan gelukwensen, maar dat u Nederland daardoor als „bar achterlijk" betitelt, dat is toch wel een beetje erg. Bel gië heeft lang zoveel niet te lpden gehad; de bevrijding ging veel sneller dan hier, dat is u toch wel bekend. Er zpn tienduizenden gezinnen in ons land komen wonen van elders. Dat de wederopbouw niet zo snel gaat als ve len wel willen, is aan vele factoren toe te schryven, maar in ieder geval niet aan „achteriykheid." Uitkering noodwet J. L. stelt een vraag betreffende uitkering noodwet ouderdomsvoorzie ning. Antwoord: Wy vermoeden dat u be doelt, dat u nu een uitkering ontvangt van f 14 per week, hoewel u schrijft per maand. Indien onze veronderstelling juist is, dan kunnen wy u berichten dat de uitkering geheel overeenkomstig de bepalingen is. Toen uw echtgenote overleed, ontving u nog gedurende 5 maanden de gehuwdenuitkering, daarna ging de uitkering voor alleenstaanden in en deze bedraagt in uw gemeente 738 per jaar of 61.50 per maand, waarvan afgaat 1,50 zieken fondspremie als verplicht verzekerde. Hebt u thans moeilijkheden, dan ver wezen wjj u naar de Dienst van Sociale Zaken, waar men u wellicht een toelage kan verstrekken, als dit noodzakelük is. Studiekosten „fotografie" B. v.d. L. stelt een vraag betref fende studiekosten .fotografie.'r Antwoord: Wilt u alsnog opgeven of u nog studerende bent overdag, dus gaar ne uw leeftyd. Of hebt u reeds een eigen inkomen uit betrekking en is de studie dus een middel om uw positie te verbeteren? Veranderingen in een huis K. H. Ik ga trouwen en wü komen in te wonen by myn ouders, wy laten een gat in de muur slaan voor een schoorsteenaansluiting; van de badka mer maken we een keuken, enz. Moet het huisvestingsbureau dit weten en de huiseigenaar eveneens? Antwoord: Het huisvestingsbureau moet toestemming geven voor het be trekken van de door u bedoelde woon ruimte. U dient rekening te houden met eventuele bepalingen omtrent onderver huur in het huurcontract dat uw vader heeft aangegaan. Maar erger is het gat in de muur slaan voor afvoer van rook van uw haard. Dat mag niet. Bouw- en Woningdienst zal hier ingeschakeld moeten worden en de huiseigenaar eveneens, want ver- moedelük kunnen er ook strubbelingen ontstaan met de brandverzekerings- maatschappij, indien op onoordeelkun dige wijze steekgaten in een muur ge maakt worden, waardoor niet alleen brand kan ontstaan, maar ook de kans bestaat op vergiftiging door kolendamp. Stel u liever in verbinding met de Bouw- en Woningdienst. Wellicht is het huis geschikt te maken voor dubbelë bewoning en kan er subsidie verstrekt Worden, waardoor alle narigheden ver meden worden. De uiseigenaar kan verlangen dat bp eventueel vertrek het gehuurde pand weer in de vroe gere toestand wordt teruggebracht, alle beschadigingen worden hersteld, enz. Mignon H. It. Gaarne zou ik van u willen weten wat de naam „Mignon" bete kent. Antwoord: Mignon betekent lief, lieve ling. Wij hebben nooit gehoord van Mignon als voornaam, wel als achter naam. De juiste betekenis van deze naam is ons echter niet bekend. Het is bovendien geen Nederlands, maar een Frans woord. Tafelfennisclubs D. Sch. Gaarne verneem ik van U de namen plus adressen van tafel tennisclubs in Haarlem. Antwoord: Wij vonden voor U de vol gende verenigingen: Winfried: Secretaris: R. Duineveld, Voorplaats 21, Santpoort. Speelt: Nieu we Gracht 16. G.T.T.C.Secretaris: Th. Blom, le Zuidpolderstraat 89, Haarlem. Speelt iri de H. Theresiaschool, Zomervaart. T.Y.B.B.: Secretaris: B. de Jong, Nic. v. d. Laanstraat 20, Haarlem. Speelt Broederschool aan het Teylerplein. Oranje-Zwart: Secretaris: G. Boscelaar Diezestraat 18, Haarlem. Speelt gym nastieklokaal, Eemstraat. Al deze verenigingen hebben een dames- en herenseniorenafdeling en een jongens-junioren-afdeling °ra"' je-Zwart is naar ons bekend de enig vereniging met meisjes-junioren en met 16 jaar). Tenslotte Is een vijfde R.K. vereniging, n-i- Wit, Secretariaat: Leidsestr zwart. Atoomconferentie Antwoord: Het volledig stenografisch verslac van de atoomconferentie in Ge nève, inclusief alle .^atanschaPpelëke voordrachten en lezingen, zal in een Duitse, Engelse en Fianse editie in boekvorm door de Unesco of de Uno worden uitgegeven. U kunt U voor be stelling tot een boerchandel wenden. Een Nederlandse vertaling zal t.z.t. ook wel verschijnen. Erfeniskwestie H. v. V. Mijn zuster is voor de derde maal gehuwd met iemand, wiens vierde huwelijk het is. Deze heeft uit twee van zijn voorgaande huwelijken kinderen, mijn zuster is kinderloos. Hoe gaat net nu met de nalatenschap van deze derdeman voor het geval hij zou P]en overlijden zonder testament achter te laten? Zij zyn in algehele gemeenschap gehuwd. Hoe is de ver deling van inboedel, evt. contanten en spaarbankboekje? Antwoord: Hier doet zich het geval voor, waarin de rechten van de voor kinderen bij later huweiyk worden be schermd. In het geval van algehele gemeenschap zou de echtgenote de helft plus een kindsdeel in de goederen van de man verkrijgen. Omdat het hier gaat om een nieuw huwelijk, bepaalt de wet dat de nieuwe echtgenote uit hu welijksgoederenrecht en erfrecht teza men niet meer dan een kindsdeel, doch maximaal een vierde van de goederen van de man kan verwerven. Boedel scheiding kan geschieden zoals de ge rechtigden overeenkomen, doch wan neer het om aanmerkelijke belangen gaat, verdient de hulp van een notaris de voorkeur. In ieder geval is zijn hulp Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op ant woord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beant woording der brieven. toch noodzakelijk voor de verklaring van erfrecht, zonder welke het niet mogelijk is het tegoed van het spaar bankboekje te vorderen. Rheumafonds G. M. L. Betreft vraag over Rheu- mazakjes. Antwoord: Wy raden u aan u te wen den tot het Nationaal Rheumafonds, Rotterdam, postbus 605. P. J. W. Mijn geldende „kale" huurprijs was 31-8-'55 ƒ7.05; Verhoging per 1 September '55 is 5 pet. is 0.3525. Samen is dit dus 7.4025. Mag dit nu afgerond worden naar boven tot 7.45, voor die kwart cent? Antwoord: Ja, dit zijn van die uit zonderingsgevallen, maar de huur wordt nu eenmaal afgerond naar boven, op 5 cent, dus bedraagt uw huishuur voortaan f 7.45. Misschien vergeet de huisbaas die kwartcent wel. Belastingen J. B. G. v. H. Stelt een belasting- vraag. Antwoord: De werkgever kan voor bijzondere beloningen, waaronder de va- cantietoeslag valt, een bijzonder tarief toepassen. Voor ongehuwden bedraagt dit 20 pet. Waarschijnlijk is dit tarief toegepast. S. H. Stelt een belastingvraag. Antwoord: De situatie ziet er als volgt uit: Loon 4800,-; Kinderbijslag 3 kind. 515,-; wordt dan 5315,-; Verwer vingskosten 100,-; Dan 5215,-. Loon 4800,-; Kinderbijslag 2 kind. 337,-; wordt dan 5137,-; Verwer vingskosten 100,-; dan 5037,-. Vraag a) gemiddeld 515,-. Vra'ag b) gemiddeld 337,-. Vraag c) belasting groep 3 3 k. 193. belasting groep 3 2 k. 278. Dit is de inkomstenbelasting volgens tarief 1955. Voor 1956 geldt weer een lager tarief. Tarief 1955 is twee derde maal tarief 1954 plus een derde maal tarief 1956; dit omdat het nieuwe be lastingtarief reeds 1 September 1955 is ingegaan. Leerplicht M. S. te H. Komt terug op de kwestie van aanvang leerplichttyd. Antwoord: De door ons opgegeven data n.l. 1 september naar school, in dien het kind vóór 1 October 6 jaar wordt, (met uitzondering in de gemeen te Amsterdam waar alleen voor dit jaar is bepaald, dat het kind naar school kan worden gestuurd, wanneer het vóór 1 september 6 jaar is geworden), is overeenkomstig de wettelpke voor schriften in de Leerplichtwet vastge legd. Voor bijzonder onderwijs kan wel een gunstiger regeling zijn getroffen, echter geen Slechtere. Het schooljaar begint na de grote vacantie (dus onge veer september). Kortste weg J.jV-S. Kunt u mij de kortste weg opgeven plus afstand in km van Hille- gom naar Garderen? Antwoord: Wy raden u de volgende route: Hillegom, Aalsmeer, Mijdrecht, Hilversum, Baarn, Npkerk, Voorthui zen, vóór Oud-Millingen links af naar Garderen. Afstand rond 76 km. Het verst J. P. Welke plaats in Nederland ligt gerekend van uit Haarlem het verst verwijderd Antwoord: Hemelsbreed gemeten ligt Statenzeil in Groningen 192 km van Haarlem verwijderd, terwyi Vaals in Limburg 201 km er vandaan ligt. Om eerstgenoemde plaats echter over „de weg" te bereiken, moet men een om weg maken óf over de afsluitdyk óf over Zwolle, terwyl dit niet gezegd kan worden van Vaals. Statenzeil ligt dus „over land", het verst verwijderd van Haarlem. 2. Hoe neemt men die ronde bus, waar op staat „G.E.B. hoge spanning, ie- vensge vaarlu k. Antwoord: Wij vermoeden dat u be doelt een trans^torrri.6torstation, dat is een gebouwtje waarin de van de cen trale afkomstige stroom (spanning van wel 6000 tot 10.000 volt) door middel ^transformatoren wordt omgezet in bruikbare spanningen voor woningen enz. waarm meestal een instal- J,o ru*kt wordt voor 120 of 22 volt. De letters G.E.B. betekenen uemeenteiyk Electriciteits Bedryi en waar gasfabriek, electrische centrale en de.rg- onder één leiding staan in som- nnge plaatsen: Gemeente Energie Be- dryven. Het opschrift levensgevaariyk tegen indringen van buiten af (kin deren). Aanraking van de aanwezige leidingen of contactpunten zou onmid- deliyk de dood tengevolge hebben. Huur bij inwoning Mevr. G. L. G. S. Wilt u mij eens uitleggen hoe de berekening is van de huurprijs bü „inwoning". Antwoord: Het is niet zo, dat uw hoofdbewoonster, voor zü er toe over ging kamers te gaan verhuren, eeist een of andere instantie gevraagd heeft, heeft hoeveel zy mocht berekenen voor de te verhuren kamer(s). Zy stelde deze woonruimte beschikbaar en vroeg een prijs aan de gegadigde. Deze kon hiermede akkoord gaan of hem afwij zen. Nu is het wel zo, dat de huurwet richtlünen voorschrift, waar dere ver huurder zich aan te houden heeft. Deze komen hierop neer: de huurprijs van de verhuurde woonruimte mag niet meer bedragen dan het bedrag naar evenredigheid van de totale woonruimte. Doet de totale woning dus, bïv. 60.per maand en heeft de on derhuurder bijv. de helft gehuurd, dan is hï ook de helft van de totale huur- prijs verschuldigd, plus 20 pet. ongerief. Voor het gebruik van meubilair, gas, licht en water moet afzonderiyk be taald worden. Dit is in het kort de geschiedenis. Hoe het er nu in uw geval voorstaat met de door u gehuurde woonruimte weten we niet, dat kunt u zelf het beste beoordel De plaats gehad hebbende huurverhogingen mogen niet berekend worden over het verschuldigde voor be komende kosten, zoals bovengenoemd dus ook niet van de 20 pet. wegens ongerief. Wilt u zekerheid hebben, dan dient u zich te wenden tot de huuradviescom missie in uw woonplaats. De commis sie zal een opmeting verrichten in het door u bewoonde huis en aan de hand hiervan bepalen hoe groot uw aandeel is in de huurprijs, plus van de bekomen de kosten die u betalen moet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 4