Wereldtentooiistellmg te Brussel verwacht 50 deelnemende landen 1956 van Bouwprogram ten bedrage f2047miljoen Géneviève Fath toont wintercollectie EHBO-voorzitter A. M. Bergers ridder St. Gregorius Amerikaanse in Brabant voor de klas -■ Doldriftige schrijfmachines daveren in Houtrust Hiervan vooi woningen f 950 min Feest in missie huis te Stein Modeshow op kasteel „Oud Wassenaar" Prof. dr. H. J. Pos overleden MAANDAG 26 SEPTEMBER 1955 PAGINA 5 Motorrijder verongelukt 25 jaar medische cursus voor missionarissen PARTIJRAAD K.N.P. WOENSDAG BIJEEN Definitieve uitspraak over opheffing AUTO TE WATER Vier inzittenden gered Herstel van Duitse vliegtuigproduktie Op Blanks defensiebegroting Vijftig jaar klooster te Rilland Bath HAAR LEERLINGEN „WONDERFUL GIRLS'' Benoemingen bisdom Haarlem H.H. Wijdingen Brandstichting in speel zaal te Baarle-Hertog lïtfXWt (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Koning Boudewijn heeft zaterdagna middag te Brussel de eerste steen ge metseld van het nieuwe gebouwencom plex waar de wereldtentoonstelling 1958 zal worden ondergebracht. Premier Van Acker, verscheidene ministers, Kardi naal Van Roey, het diplomatieke corps en talrijke vooraanstaande politieke, personaliteiten woonden de plechtigheid bij, die samenviel met de 125ste ver jaardag van Belg 's onafhankelijkheid. Het wcord werd gevoerd door de premier en door de minister van eco nomische zaken, Jean Rey. Deze laatste herinnerde aan het succes dat de we reldtentoonstelling die in 1935 te Brus sel werd gehouden ten deel viel en wees erop dat die van 1958 veel groot ser is opgezet. Het terrein van de tentoonstelling zal r.iet minder dan 200 ha beslaan. Op het ogenblik hebben reeds 35 landen en vijf internationale organisaties hun mede werking toegezegd. De grote eeuwfeest paleizen die voor de expositie van 1935 werden gebouwd vormden een architec tonisch geheel van vijf hallen met een overdekte oppervlakte van 45.000 m2. Tegen 1958 zal men er met 33.000 m2. bij bouwen. Twee nieuwe hallen zullen wor den opgetrokken. De hoeksteen, die door de koning werd gemetseld, zal deel uit maken van een gebouw van 450 meter lengte en 42 meter breedte. Zoals be kend staat de wereldtentoonstelling 1958 in het teken van de Mens. De orga nisatoren willen er een symbool van ma ken van de technische vooruitgang in dienst van een nieuw humanisme. Aan de rand van 3russel zal gedurende zes maanden een wereldstad verrijzen die door de Belgische hoofdstad naderhand zal worden gebruikt voor het houden van nationale en internationale manifesta ties. Een van de neteligste problemen dat door de organisatoren moet wor den opgelost is dat van het vervoer. De expositie van 1935 werd gemiddeld door 80.000 mensen per dag bezocht. Voor die van 1958 rekent men met een toevloed van 120.900 per dag en 600.000 op zon- en feestdagen. Men neemt aan dat ongeveer 90 pet. hiervan op de heen- of de terugreis naar het ex positieterrein in de hoofdstad zullen komen. Een groot deel van de «be zoekers zal per auto arriveren. De hoofdstad zal een speciale inspanning moeten leveren om door de aanleg van een stel moderne ringlanen een vlot verkeer mogelijk te maken. De Brusselse trams, die er in 1935 in slaagden 60 pet van de aanvoer te verwerken, zullen in 1958 niet minder dan 60.000 bezoekers per uur van het centrum van de stad naar het tentoon stellingsterrein kunnen brengen. De ex positie krijgt ook nog een speciale heli haven met drie landings- en startplat forms. Er wordt bovendien gezorgd voor autoparkeerterreinen die ruimte bieden aan 50.000 wagens. Op de Rijksstraatweg te Haren is za terdagavond wederom een ernstig on geluk gebeurd, waarbij een jeugdige motorrijder om het leven is gekomen en een wielrijder werd gewond. De wielrijder, de 56-jarige K. de B., reed in de richting Assen en sloeg plot seling links af om de Viaductweg in- te rijden. Een motorrijder, de 20-jarige G. J. van Veen uit Assen, die eveneens in de richting Assen reed, kon de wiel rijder niet meer ontwijken. De motor rijder sloeg met zijn hoofd tegen de straatweg en werd zodanig gewond dat hij kort nadien is overleden. De duo- passagiere, de verloofde van de motor rijder, kreeg geen verwondingen. De wielrijder werd licht gewond. Een Britse „Thamesbarge de „Pretoria", een specifiek type vrachtschipdat cp de Theems wordt gebruikt, strandde zaterdagnacht op een kilometer ten voorden van de Noorderpier bij Hoek van Holland. De opvarenden, drie mannen en een vrouw, voeren met een vletje naar Hoek. van Holland en brachten daar de nacht door in een hotel, waarmee zij in feite het vaartuig prijsgaven aan een eventuele vinder. Later voer de kapitein evenwel mee met het bergingsvaartuig „Zeeleeuw" van Van der Tak, dat het scheepje na ar de berghoven te Hoek van Holland bracht, en sprong als eerste over, waardoor hij zich opnieuw eigenaar mocht noemen. De foto toont op de achtergrond de gestrande „Pretoria" en op de voorgrond een lid van de Kon. Marechaussee, bij de gebruikte vlet op wacht. Het bouwprogramma 1956 dat by de begroting van wederopbouw en volks huisvesting is gevoegd, bevat werken tot een in geld uitgedrukt volume van 2.047 miljoen. Hierin zijn de militaire werken niet begrepen. Van het bedrag van 2.047 miljoen is 400 miljoen be stemd voor weg- en waterbouwkundige werken en 1647 miljoen voor de ge bouwen. Hiervan wordt ƒ950 miljoen aangewend voor woningbouw ƒ70.000 woningen). In het bouwprogramma 1955 werd voo gebouwen 1.482 miljoen uitgetrokken en voor weg- en waterbouwkundige wer ken 360 miljoen, terwijl er in het jaar 1954 in eerstgenoemde sector werd ver- (Van onze Limburgse redactie) Op enigszins feestelijke wijze heeft het missiehuis van de paters missio narissen van het H. Hart te Stein zondag het zilveren jubileum van de medische missiecursus voor aanstaan de missionarissen gevierd. Vijf en twin tig jaar geleden startte de toenmalige arts uit Stein dokter J. N. Fijen (thans woonachtig te Heerlerheide) met deze cursus. Zijn werk werd kort daarop door de nieuwe arts van Stein dr. A. A. J. Govaert voortgezet. Meer dan 400 theologen heeft dr. Govaert in de voorbije kwart eeuw medisch ge schoold. Tal van missionarissen heb ben hiervan in hun missiegebied enorm veel nut ondervonden. Uit naam van allen bracht de overste van het missiehuis hiervoor dr. Govaert dank, toen hij in de kleine kring van de kloostergemeenschap de 25ste ver jaardag van de medische cursus mee vierde. Tevens droeg pater overste dr. H. van Zunderen in de kloosterkapel een H. Mis tot dankzegging op. Na deze H. Mis werd dr. Govaert door tal van oud-leerlingen en door al zijn huidige studenten gehuldigd. Namens de studenten hield frater N. Tromp een huldigingstoespraak. Evenals pater overste sprak frater Tromp er zijn vreugde over uit, dat dr. Govaert voor zijn grote verdiensten onlangs reeds bij gelegenheid van zijn zilveren huwelijks feest, de pauselijke onderscheiding, rid der in de orde van St. Silvester ver wierf. Buiten deze huldiging van dr. Govaert werd het zilveren jubileum van de medische cursus ook nog gevierd met een feestdiner en een gezellige avond, verzorgd door de studenten. Woensdag zal de partijraad van de Katholieke Nationale Partij te beslissen krjjgen over de vraag, of en wanneer de partij zal worden opgeheven. Het bestuur heeft in verband met de over eenkomst, die in het eenheidsgesprek met de K.V.P. tot stand kwam, wel tot opheffing besloten, maar de definitieve uitspraak is volgens de statuten aan de partyraad voorbehouden. Het voorstel aan de partyraad luidt, om op korte termijn tot opheffing over te gaan. Gaat men daarmede akkoord, dan zullen de heren Weiter en Lemaire tot 1956 als partyioze leden in het parlement bly- ven. Het mandaat van hun kiezers blijft j tot de nieuwe verkiezingen van kracht. - Er is echter onder de leden nog al viteit buiten de becyfering latende, kan wat beriering gewekt daar het bestuur worden geconcludeerd, dat het met de de beslissing reeds gepubliceerd heeft pryzen welke aan het programma 1956 voordat deze door de partyraad kon ten grondslag liggen, mogeiyk moet zon J"~ in 1956 voor rond 1.650 miljoen aan gebouwen te verwerken. Het leeuwenaandeel is bestemd voor de woningbouw: 950 miljoen tegen 830 miljoen in 1955 en 801 miljoen in 1954. Voor gebouwen voor de nyverheid is 240 miljoen bestemd (175 miljoen in 1955 en 201 miljoen in 1954), voor scho len 115 miljoen (135 miljoen in 1955 en 112 miljoen in 1954), voor gebouwen voor handel en verkeer 95 miljoen (114 miljoen zowel in 1955 als in 1954), voor gebouwen voor gezondheidszorg 240 mil- dere sector voor 328 miljoen. Ook voor de omvang van het bouwpro gramma voor 1956 is het aantal beschik bare bouwvakarbeiders bepalend ge weest. Met het in 1954 bestaande appa raat kon met de toen geldende prijzen ongeveer 1.500 miljoen aan gebou wen worden verwerkt. Voorzichtigheids halve een vergroting van het bouwappa- raat en een verhoging van de produkti- worden bekrachtigd. Zondagmiddag is een personenauto langs het kanaal door Voorne bij Nieuwe Hoorn uit de bocht gevlogen en na een salto in het ter plaatse vrij diepe scheepvaartkanaal verdwenen. In de auto bevonden zich het echtpaar Meerkerk uit Zuidland met hun twee jeug dige kinderen. De passerende 19-jarige A. Verhulst uit Zwartewaal begaf zich onmid dellijk te water en slaagde erin alle vier werkt voor 1.500 miljoen en in de an- i joen (175 miljoen in 1955 en 201 mil- inzittenden te redden. Mevrouw f. Meijer-Kant, kampioene mactuneschnjven in 1151, 1953 en 1954, wordt tijdens de wedstrijd in Den Haag door film- en televisie-operateurs danig „onder vuur" genomen. (Van pnze Haagse redactie) het uittypen van het werk stuk: het verslag van een inleiding, welke mr. D. G. W. Spitzen, secre taris-generaal van het ministerie van verkeer en waterstaat, vorig jaar heeft gehouden op de congres dag Overheidsdocumenta- Nog twee minuten.... nog één minuutEen doodse stilte trok door de zaaleen nerveuze, ge laden spanning hing als de dreiging van een op ont ploffen staande tijdbom boven de hoofden van de mensen, die met bleke ge zichten, in volkomen con centratie zaten te wachten op het beginsignaal Een koele, harde gongslag en op hetzelfde ogenblik bogen tientallen meisjes hoofden zich over de glim- Meyer-Kant, die' ook heeft gen of meer per minuut halen, komen reeds in aanmerking voor een oor konde. De deelnemers, die in twee ploegen werkten, waren afkomstig uit het hele land, van Den Haag tot Purmerend en van Heerlen tot Groningen. tie. 91 deelnemers, onder Zaterdag zullen de prijs- wie 10 heren, namen aan winnaars worden bekend de wedstrijden, welke in gemaakt. Een volle week de rotonde van het Haag- spanning dus se Houtrustgebouw zater dagmorgen werden gehou den, deel. Onder hen was Tijdens de wedstrijden mocht niet gerookt en niet gesproken worden door de kampioene van de twee het publiek, dat zich even- voorafgaande jaren, mevr. mjn m0cht verwijderen. In mende toetsen van de on- deelgenomen aan de we- partijdige schrijfmachines. De nationale kampioen schappen machineschrij- ven waren begonnen! Na de stilte voor de wedstrijd was het bijna een verademing het felle geroffel van de schrijf- niets mochten de dames en heren typisten in hun reldkampioenschappen in concentratie gestoord wor- Monaco en daar 495 aan slagen haalde. Buiten me dedinging deed ook de den. In een enorm tempo lamerden de slanke vin gertjes van de dames op wereldkampioene Pff' de toetsen, vellen papier Frau Lore Alt uit Stutt- gart (544 aanslagen). Zo hoog met hel aantal machines te horen. Zonder aanslagen wil men in Waren hadden wij het er op of om te zien werd er Den Haag echter niet vlie- van 0p onze zenuwen ge- gen. Zy, die 350 aansla- kregen. dwarrelden rond de schrijfmachines. Als wij van nature niet zo kalm koortsachtig gewerkt aan joen m 1954) en voor kerken 18 miljoen Het ongeluk was waarschijnlijk het gevolg (eveneens 18 miljoen in 1955 en 16 mil- van een te grote snelheid op het gladde joen in 1954). wegdek. Temidden van zün gezin en van zijn vele naaste medewerkers is zondagmid dag de heer A. M. Bergers, voorzitter van de katholieke nationale bond voor EHBO en leider van talrijke verras singsacties, onderscheiden met de Pau selijke ridderorde van St.-Gregorius de Grote. Mgr. G. J. H. Kerkvliet, pastoor van de St.-Elisabethparochie te Botter dam, deed hiervan mededeling tijdens een feestelijke bijeenkomst in hotel At lanta te Botterdam. Hierby waren o.a. aanwezig de leden van het hoofdbestuur en dageiyks be stuur van de katholieke nationale bond voor EHBO, mgr. J. H. Niekel, deken van Rotterdam, prof. Magister dr J. B. Kors O.P., voorzitter van de KRO, ba ron Van Voorst tot Voorst namens de soevereine en militaire Orde van Malta, alsmede de voorzitters der districten en van afdelingen van de bond en het vol tallig personeel van het bondsbureau. In zyn inleiding tot de bekendmaking wees mgr. Kerkvliet erop, dat de onder scheiding is verleend voor de grote ver diensten van de heer Bergers op ker- kelyk, sociaal en charitatief gebied en om zyn werk voor de katholieke EHBO, die dit jaar zyn zilveren jubileum viert. Andere sprekers, onder wie prof. Kors, roemden de belangeloosheid, waarmede de heer Bergers zijn ontzag lijk werk verricht. Kapelaan W. Siteur, O. Cist., uit Oudenbosch, speldde de nieuwe ridder de onderscheiding op. Dit werd door kapelaan Siteur verricht, om dat het initiatief tot de onderscheiding in de Brabantse afdelingen werd geno men. Kapelaan Siteur wees er tenslotte op, dat het werk van de heer Bergers bijzonder is en daarom een byzondere honorering verdient. Er kwamen verscheidene telegram men van gelukwens, o.a. van ir. Ridder de van der Schueren, commissaris der Koningin in Overyssel en ere-voorzitter van de bond. In zyn dankwoord droeg de heer Ber gers, die na zovele anderen te hebben vei .ast thans zelf volkomen verrast bleek, alle lof over aan God, aan zyn echtgenote en alle naaste en verre me dewerkers van de katholieke nationale bond voor EHBO en daarbuiten. Zaterdagmiddag toonde het Huis Fath haar wintercollectie in kas teel „Oud Wassenaar". Over het algemeen werd er met zeer veel nieuws gierigheid naar deze collectie uitgezien ten eerste omdat het de vraag was of de jeugdige mevrouw Fath het peil van haar echtgenoot zou kunnen ophou den ten tweede omdat men zich af vroeg of ook zij de vreemde tendenzen uit de mode van de twintiger jaren zou helpen herleven. Welnu van het laatste was, behalve enkele redingotes, geen spoor. Er was daarentegen veel geïnspi reerd op de Biedermeiermode met de typische hardgroene kleuren, maar de laag op de schouder aangezette ballon mouw doet bij een korte rok weinig gra cieus aan. Ook waren er mantelpakken in de sfeer rond 1900 met smalle taille, boa's en gevleugelde hoedjes. Men zag weer veel diagonaal-sluitingen opzij met kozakkenachtige petjes. Ook verschil lende avondmantels met gouddoorweven brokaat, bont en felgekleurde voering waren kennelijk op Russische Bojaren geïnspireerd. Bijzondere aandacht was er aan de mouwen besteed. Er was er geen die niet bewerkt was: wijduitlopend met knoopgarnering, bont of ingebedde ro zen. Nu de confectie zo geperfectio neerd wordt moet ook de haute, couture steeds ingenieuzer worden. Er waren jurken bij waar zelfs een geoefende naaister niet uit wijs kon raken. Maar dat is nu eenmaal een typisch kenmerk van Fath: epateren, ook in gewaagde kleurstellingen en kostbare stoffen. Daar heeft hij tenslotte zijn succes in Ame rika aan te danken gehad (er was ook in Oud Wassenaar veel Amerikaans pu bliek). Géneviève heeft wat dat betreft de stijl van haar man consequent volge houden. Het geheel maakte een brillan- te indruk, waaruit men kan conclude ren dat mevrouw Fath de stijl van het beroemde modehuis zeker handhaaft. S. Theodor Blank, de West-Duitse mi nister van Defensie, heeft in Dortmund aangekondigd, dat hy van de negen mil jard van zyn defensiebegroting gelden wil beschikbaar st-llen om een herstel van de Duitse vliegtuigproductie moge- ïyk te maken. Een volkshuishouding als de Duitse kon volgens hem niet zonder een eigen vliegtuigproductie. Blank zei- de over zijn plannen in deze volle over eenstemming met zyn collega's van fi nanciën en economie te hebben be reikt. (A.N.P.) De mannequins van het huis Fath in de tuin van Kasteel Oud-Wassenaar. Deze foto toont de mannequin Jacky tijdens het „brengen" van een zilver lamé mantel, gedragen over een met smockwerk versierde georgette jurk. Prinses Margriet heeft Zondagmid dag de voorstelling van de Snip en Snap-ievue „Hollandse Nieuwe" in theater Carré te Amsterdam bijgewoond. Zij was vergezeld van vijf vriendinne tjes en nam plaats tussen het publiek Zondagochtend is in het Elisabethsgasthuis te Haarlem op 57-jarige leeftijd overleden prof. dr. Hendrik Josephus Pos, hoogleraar in de wijsbegeerte aan de Gem. Universiteit van Amsterdam. Prof. Pos werd 11 Juli 1898 te Amsterdam geboren. Na het gereformeerd gymnasium al daar te hebben afgelopen in 1915, ging hij klassieke letteren studeren aan de Vrije Uni versiteit. In 1920—'21 studeerde hij te Heidel berg, in 1921 verwierf hij aldaar de graad der philosophic, op de dissertatie, ,.Zur Logik der Sprachwissenschaft". In 1921'22 was hij ver- bonden aan het Chr. Lyceum te Haarlem. Na een jaar promoveerde dr. Pos in 1923 tot doc tor in de klassieke letteren aan de Vrije Uni versiteit, op het proefschrift ..Kritische Stu diën über philologische Methode". Daarna zette hij zijn studies voort aan de Sorbonne te Parijs, waar hij van 1924—1932 hoogleraar was. Sedert 1932 was hij hoogleraar in de wijsbegeerte aan de hoofdstedelijke Gem. Universiteit. Sinds 1945 was hij tevens voorzitter-redac teur van het „Algemeen tijdschrift voor wijs begeerte" en redacteur van „De nieuwe stem". Verscheidene werken en tijdschriften zijn van zijn hand verschenen. Ter gelegenheid van de viering van het vijftigjarig bestaan van kerk en klooster der Capucijnen te Rilland Bath is zondagmorgen in de met bloemen ver sierde kerk aldaar een Hoogmis opge dragen door de Pauselijke Internuntius mgr. Paolo Giobbe, die daarbij onder meer geassisteerd werd door pater pro vinciaal der Capucijnen, de deken van Goes en pater gardiaan van het kloos ter Rilland Bath. Burgemeester en wet houders van Rilland Bath woonden deze H. Mis b«. Miss Kathleen McCarthy, lerares in physical education in Californië, is nog maar enkele weken in Nederland, maar ze voelt er zich al echt op haar gemak. Eerst heeft ze met zeventien collega's, die, evenals zy, dank zij de inter nationale uitwisseling van leerkrachten, in ons land ver toeven, een spoedcursus in Nederlands gevolgd, die maar goed twee weken duur de. Sinds enige weken echter is ze hier met les geven be gonnen en wel in Roosendaal aan het St. Gertrudislyceum en in Etten aan de M. M. S. Hoewel dus de tyd, om zich een oordeel te vormen, nog wel erg kort is geweest, is miss McCarthy's eerste in druk uitstekend. De meisjes hebben op haar een bijzonder prettige indruk gemaakt en ze spreekt nu al van „won derful girls", een oordeel, dat ze hopelijk niet zal hoeven te herzien. Miss McCarthy ging na de oorlog opnieuw studeren, om dat ze studeren altijd zo pret tig heeft gevonden en ze vindt het heerlijk om ande ren iets te leren en hen te helpen om vooruit te komen. Ze is dan ook direct enthou siast als de studiebeurzen ter sprake komen. Vol vuur ver telt ze van de mogelijkheden, die er in Amerika voor alle goede studenten bestaan, om zo'n beurs te winnen. Na het behalen van het eindexamen ontvangt een goede leerling dikwyis een bedrag, dat hem in staat stelt, om zijn gehele verdere universitaire studie te bekostigen. Het geld be hoeft ook niet te worden te rugbetaald, al gebeurt het wel dikwijls, dat iemand, die zelf succes heeft in het leven, weer geld voor nieuwe beur zen beschikbaar stelt. „Ieder jaar zit ik gewoon op sprin gen, om te horen wie de stu diebeurzen aan onze school gewonnen hebben", zegt de twee kinderen normaal, op jonge lerares, „en ik ben het ogenblik zijn er tal van dolgelukkig als leerlingen, gezinnen met drie en vier aan wie het goed besteed is, kinderen. Die neiging wordt ze winnen. sterk beïnvloed door de film, Pas onlangs heb ik ge- zo meent zij. Men ziet tegen- boord, dat bij de toekenning woordig herhaaldelijk films, van beurzen het oordeel van die handelen over gelukkige, de leraren en leraressen in grotere gezinnen en het ver- physical education zeer langen groeit, om ook zelf zwaar weegt. Wij hebben na- zo'n gezin te hebben. Hei melijk veel te maken met de feit echter, dat veel Ameri- leerlingen als ze vrij zijn in kanen jong trouwen en dat hun handelen en niet in de dikwijls in de eerste jaren banken zitten. Wij zien of ze de vrouw een betrekking over bepaalde karaktereigen- heeft, omdat het inkomen schappen beschikken, die van .de man nog onvoldoen- voor goede resultaten even de is, om het gezin te on belangrijk zijn als een goede aanleg". Er is duidelijk iets van derhouden, brengt het vraag stuk van de verzorging der kinderen met zich mee. Vooral na de oorlog heeft spijt te merken als ze vast hgt ontstaan van kinder. stelt, dat hier m Neder bewaarplaatsen enorm in de gewerkt", zegt zij. brengt de kinderen .7hiina daarheen, omdat moeder geld Amerika, terwijldiebna mQet verdienens Ik allemaal gegeven worden geloof we^, voegt zij er bij_ „dat het Nederlandse stand- land de mogelykheden, om band een studiebeurs te krijgen, t Men veel geringer zijn dan in met de bepaling, dat het ze haar spijt uit, dat dus tal van die aardige meis jes, die ze in Etten en Roo sendaal heeft ontmoet, mo gelijk niet de kans zullen krijgen, die ze in haar va derland wel zouden krij gen. Wij moeten dat be trouwen als de man in staat is zijn gezin te onderhouden, gezonder is". Hoewel de kennismaking met de Nederlandse meisjes nog maar zeer kort is ge weest, heeft ze toch al wel amen en voegen er bij. dat b«1KaWr" «"schillen vastge- vnnr w *Tï# steld- ln California was ik voor veel ouders het zelf bekostigen van de studie te kostbaar is, ook al om dat men hier zeer veel grote gezinnen kent. Wij voegen er bij, dat zes en zeven kinderen in deze streek niet ongewoon is. Ook dat is anders in Ame rika, maar miss McCarthy vertelt, dat er op het ogen blik een tendenz is naar gro- gewend aan oudere leerlin gen, meest van 15 tot 18 jaar. Hier heb ik er al van twaalf. Toch heb ik het idee, dat in Amerika de kinderen vroe ger wijs zijn dan hier. Ik ge loof ook, dat er bij ons meer aandacht wordt besteed aan de maatschappelijke vor ming. De leerlingen bijbren gen, dat zij een onderdeel vormen van de maatschap- tere gezinnen. Was vroeger pij, vinden wij heel belang rijk. Als bij ons b.v. een kind zich afzijdig houdt van de rest van de klas en al leen in een hoekje gaat zit ten, zou daar dadelijk noti tie van genomen worden en men zou proberen er veran dering in te brengen". Dingen, die haar bijzonder zijn opgevallen in ons land, zijn allereerst de fietsen. Ze komt niet uitgepraat over die ontzaglijke hoeveelhe den fietsen. Wat ze overi gens ook bijzonder grappig vindt, dat zijn de fietskar- retjes, waarmee bakkers, melk- en groenteboeren hun waren langs de huizen bezor gen. Zo iets had ze nog nooit eerder gezien en ze vindt het kostelyk. Een reuzebof was het voor haar, dat ze een kaartje kreeg om naar Prinjesdag te gaan kijken en ze waardeert dit nog te meer nu ze ontdekt heeft, dat b.v. van een hele klas leerlingen in Etten er maar een was, die dit prachtige schouwspel ooit heeft gezien. „Ik heb er een massa foto's van ge maakt", zegt ze, „en ik hoop nu maar, dat die goed gelukt zijn. Dan kan ik ze aan de kinderen laten zien." Het is leuk te horen, hoe ze er op uit is de kinderen alles zoveel mogelijk te la ten zien en horen. Ze heeft een pracht-collectie grammo foonplaten meegebracht en ze wil die dolgraag gebrui ken bij het geven van ritmi sche gymnastiek en dansen. Daarom is ze dolblij met een prachtige, draagbare gram mofoon. die Philips haar ter beschikking gesteld heeft. Zie zit boordevol plannen cn het ziet er naar uit, dat de meisjes in Etten en Roo sendaal een interessant jaar tegemoet gaan. Laten we hopen, dat de meisjes in Ca lifornië, die mej. Willy van Dam uit Den Haag in plaats van miss McCarthy hebben gekregen, er even veel ge noegen aan beleven. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarle: heeft benoemd tot kapelan te Amster dam (H.H. Martelaren van Gorcum) S. A. J. J. Thijssen; tot kapelaan te Rot terdam (H. Barbara) W. Th. Friebel, di kapelaan was te Heemskerk. Z. H. Exc. de bisschop van Haarh heeft zaterdag 24 en zondag 25 septem ber in de kapel van het Theologicum te Warmond de volgende H.H. wijdingen toegediend: De H. wijding van het diakonaat aan de weleerw. heren: N. J. v. d. Akker, J. P. M. Alleman, J. L. M. Ammerlaan, S. Besseling, C. J. den Boogert, J. T. van Daal, N. A. Dodeman, R. v. d. Haak, Th. den Haan, E. H. M. Hamman, H. B. Hel sloot, C. J. Heijnen, P. J. Hocks, G. F. J. Kapteijn, G. P. Kas, W. J. Kleijn, J. P. v. d. Klugt, J. H. M. Koopman, C. G. v. d. Kroft, A. P. Loos, G. I. Lottman, A. J. Metten, W. H. de Munck, P. M. Olsthoom, A. M. v. Reisen. N. P. Reuze- naar, C. L. M. v. Ruyven, W. G. v. Sam- beek, H. A. Schrama, J. A. Schut, P. A. G. M. Spierings, J. W. N. Valkestijn, Th. A. S. v. Veen, C. Verberne, A. G. J. Verkleij, J. Walraven. De vier lagere H.H. wydingen aan de eerw. heren: H. A. C. Banning, A. A. Th. Berrevoets, J. F. Bloem, P. J. Boon man, Th. M. Braakman, Th. G. Brand- sen, J. G. M. v. Breugel, J. A. Broersen, G. A. v. d. Bulk, Th. Dekker, J. A. Dui- vesteijn, A. Th. Groot, J. M. A. Hilger- som, H. J. M. Hofstede, P. Hoogenboom, A. J. Jong, F. C. Kempen. A. H. A. Kes- ter, P. M. Kolkman, R. M. Kuypers, J. Chr. Oosterwijk, J. C. v. d. Plas, P. Th. M. v. Rijn, B. J. M. v. Santé, A. J. J. Simonis, C. P. Th. Spiekerman. J. C. Suidgeest, L. J. Timmermans, G. Tol, W. M. v. d. Veer, J. J. v. d. Velden, G. W. M. Wilmink, F. J. W. v. Zeeland, J. Zutt. In een door Nederlanders beheerde speelzaal in de Belgische enclave Baar le-Hertog is zaterdag brand uitgebro ken. Ondanks het snelle ingrypen van de plaatselyke brandweer werd een gedeelte van de zaal door het vuur ver nield. De recherche is tot de Conclusie gekomen dat hier sprake is van brand stichting. In de brievenbus van het huis is namelyk het overblyfsel gevonden van een in benzine gedrenkt stuk doek. De omwonenden zyn van mening dat het hier een wraakneming tussen hou ders van speelbanken betreft. Voor des- tyds de huidige huurders het huis be trokken, was dit bezet door andere bankhouders. Toen de Nederlanders de eigenaar een aanzienlyk hogere huur hadden aangeboden, had deze de oor- spronkelyke bewoners op straat gezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5