Tsjechoslowakije veel te sterk voor België Hongarije—Rusland eindigt na rauwe strijd in gelijk spel ir Protesten tegen vrijspraak van twee blanke verdachten Beeke niet zonder moeite aan de leiding Puistjes 0 D v.. r Grote Prijs der Naties voor Anquetil m Drie neger-getuigen verlaten het Zuiden Congres Unie van Gemeenten in Rome ARABESKE N PURPER Anak Agung naar New York vertrokken MAANDAG 26 SEPTEMBER 1955 FAGINA 6 Dag der landenwedstrijden 5? De moord op de 14-jarige negerjongen Geen röntgenologisch onderzoek toegestaan Noordhollands damkampioenschap Stirling Moss wint Gold Gup opnieuw Openingsrede van prof. Oud door W.H. VANEEMLANDT „Nederland beziet de ver houding met Indonesië thans uit een ander oogpunt" Hotel in Reeuwijk afgebrand Jeugdwedstrijd in V oordr achtkunst Van de Pol vierde SCHËEPVAARTBERICHTEN MlARKTBiERICHTBN •Viet minder dan vier landenwedstrij den en een zelfde aantal semi-interland- ontmoetingen stemden in Europa op tiet voetbalprogramma van deze zondag. Van de vier officiële matches zijn de resul taten: TsjechoslowakijeBelgiië 52, HongarijeRusland 11, Joegoslavië West-Duitsland 31, ZwedenNoorwe gen 11. De vier zgn. B-wedstrijden hebben als uitslagen gehad: Rusland BHongarije B 42, Joegoslavië BWest-Duitsland B 80, Noorwegen BZweden B 33, Luxemburg BBelgië B 33. Voor Nederland was de wedstrijd in Praag, bijgewoond door 35.000 toeschou wers, van groot belang in verband met de jaarlijkse derby, welke 16 October tussen Nederland en België te Rotter dam wordt gespeeld. Het Tsjechische elftal speelde beter voetbal dan de Rode Duivels, die, onder aanvoering van Carré, geen grootse in druk achterlieten. De Tsjechen hebben vrijwel het sterke vooroorlogse niveau weer bereikt en vooral hun positiekie- zen was een klasse beter dan dat der Belgen, bij wie in de voorhoede weer alles om Coppens draaide. De handige Coppens had tegen de sterke Tsjechische verdediging weinig kans om te scoren. Reeds in de vijfde minuut ontsnapte het Belgische doel aan een doorboring, toen een kopbal van linksbinnen Chra tegen de lat terecht kwam. Het bleek uitstel van executie te zijn, want de buitenspeler Simansky gaf een prach tige „lob" over de uitgelopen Gernaey, zodat na 9 minuten de stand 1—0 voor de gastheren was. Na 18 minuten ver hoogde midvoor Prada, een gevaarlijke schutter, die in de oefenwedstrijd van het Tsjechische elftal enkele dagen ge leden vier doelpunten had gescoord, de voorsprong tot 2—0 en drie minuten la ter bekroonde Prada een overrompelen de aanval van de gehele voorhoede met een doelpunt (3—0). Eerst daarna kon Coppens een doelpunt fabriceren, na 34 minuten, toen een Tsjechische speler de bal met de hand aanraakte en de Hon gaarse scheidsrechter Doragi een penal- Jacques Anquetil heeft de Grote Prijs der Naties, een wegwedstrijd tegen het uurwerk over 140.3 km, gewonnen in de recordtijd van 3.29 min. 16.1 sec. Daan de Groot liet verstek gaan. De verdere uitslag luidt: 2. Bouvet 3.32.03: 3. Janssens (België) 3.34.19.6; 4. Lerda 3.39.09.5 5. Ruby 3.39.51.7. In afwachting van de renners van de Prix des Nations werden in het Pare des Princes baanwedstrijden gehouden. Morettini en Sacchi kwamen «met Mas- pes en Bellenger in de sprintfinale uit. De uitslag was; 1. Sacc' (It.) 12.4 sec.; 2. Morettini (It.); 3. Maspes (It.); 4. Bellenger (Fr.). Van Vliet werd vpfde en Derksen acb'-'.e. Een omnium tussen Franse en buiten landse renners had de volgende resul taten: lste manche, snelheidswedstrijd, eerste serie: 1. L. Bobet (Fr.); 2. Ockers (B.); 2d- serie: 1. Van Steen bergen (B.); 2. Poblet (Sp.). 2de manche (individueel): 1. Spanje 22 pun ten; 2. Belgi' 20 punten; 3. Frankrijk 13 punten. 3de manche (achtervolging): Frankrijk verslaat België met 30 meter en Spanje met 7"1 meter. 4de manche (10 k-n. achter dernies): 1. België, 2. Frankrijk, 3. Spanje. Klassement om nium: 1. België (Ockers en van Steen bergen) x c-nkrijk (L. Bobet en Dar- rigade); 3. Spanje (Poblet en Esmat- ges). Winterseizoen in Antwerpen geopend In het Antwerpse sportpaleis is het winter oaanseizoen geopend met inter nationale wedstrijd, waaraan tal van be kende renners onder wie de Nederlan ders van Est, Wagtmans. Koks, Haan en Hinsen deelnamen. Twee Belgische ploegen reden tegen buitenlandse teams. De Belgen wonnen. Uitslagen: Belgische B-ploeg—Buiten landse B-ploeg: lste manche, punten- wedstrijd over 20 ronden: 1. Impanis (B.) 11 punten; 2. Van der Eist (B.) 9 punten; 3. Van Est (Ned.) 6 punten, 4. Adriaenssens (B.) 5 punten, 5., (B.) 3 punten. Afvalwedstrpd. uitge schakeld werden achtereenvolgens Van der Eist, Vlayen, Darrigade, Van Cau- ter, Roks, De Baere, Adriaenssens, Hin sen, Sterckx, Haan, Wagtmans en Van Est. Lt race werd gewonnen door de Belg Impanis die de 6 km aflegde in 7 min. 9.8 -C. Achtervolging over o km. 1 België B 5 min. 58 sec.: 2. Buiten land B 6 min. 4,4 sec. Uitslag omnium: Belgis B verslaat Buitenland B met tegen 5 punten. België Buitenland A: lste manche, punt- edst.'d over 20 ronden: 1. Ockers (B.) 10 p.; 2. Van Looy (B.) 8 p.; 3. Schmitt (Lux.) 6 p.; 4. De Rvjcke (B.) 6 p.; 5. Van Steenbergen (B.) 4 p.; 6. Forestier (Fr.) en Coppi (It.) 3 p.; 8. Muller (Duitsl.) 1 p. 2de manche, 1 km tegen het horloge: 1. België A 1 min. 01.3 sec.; 2. Buitenland A 1 min. 04.4 sec. 3de manche: achtervolging over 5 km: België A haalt Buitenland A m na 3.275 km, in 3 min. 03 sec. Uitslag omnium: 1. België A 3 punten; 2. Bui tenland A: 0 punten. Er were ook nog een individuele race van 60 km gehouden. Winnaar werd de Belg Rik van Steenbergen in 1 uur 18 min. 54.2 sec., hetgeen een nieuw baan record betekende. 2. Darrigade (Fr.); 3 Ockers (B.)4 Van Est (Ned.); 5. Jean Bobet (Fr.); 6. Wagtmans (Ned.). Van Steenselen wint weer De nateur Van Steenselen heeft een nieuwe fraaie overwinning in een weg wedstrijd behaald. Hij nam samen met Stolker deel aan een wedstrijd om de Grote Prijs van het Solitudecircuit bij Stuttgart over 150 km. Van Steenselen kwam als eerste door de finish in de uitstekende tijd van 4 uur 2 min. 30 sec. met 30 meter voorsprong op de Duitser Walter Becker en de Duitse kampioen Karl Loy, die als derde arriveerde. Tien de werd Stolker (Nederland). De Nederlander Leo Stevens heeft in Aken een wegwedstrijd over 99 km ge wonnen. Het was zijn laatste race als amateur. Bij i aanwedstrijden voor amateurs te Krefeld is een koppelwedstrijd verras send gewonnen door het Duits-Neder landse paar Rudolphs-Kampjes. Een achtervolgingswedstrijd voor ploegen over 4 km leverde een zege op voor de Nederlandse ploeg, met de oud-wereld- kampioen Van Heusden, Post en Kamp jes die na 3700 meter Zirbel, Leonhard en Schoog inhaalden. ty toekende. Rustig schoot Coppens de bal in de hoek (31). Twaalf minuten na de hervatting hadden de Rode Dui vels weer succes toen Orlans een pass van Bollen uitstekend benutte (32). In deze beslissende phase toonden de Tsjechen evenwel, dat zij een overwin ning absoluut verdienden. Met prachtig samenspel bedreigde hun voorhoede tel kenmale het doel van Gernaey en zes minuten later was het pleit definitief beslecht, toen rechtsbuiten Pazdera na voortreffelijk individueel spel de stand op 42 bracht. Het gevaar van Tsjechische zijde kwam voornamelijk van de buitenspeler Pazdera, door wiens toedoen de stand vier minuten voor het einde op 52 werd gebracht. Honderdduizend bij Hongarije-Rusland In Boedapest woonden 100.000 toe schouwers de wedstrijd tussen Hongarije en Rusland bij. De bekende Engelse scheidsrechter Ellis had de leiding. Tot kort voor het einde heeft het er naar uitgezien, dat Hongarije in een thuis wedstrijd de eerste nederlaag sinds tien jaren zou lijden, maar een door Puskas benutte strafschop zorgde vier minuten voor het einde voor een gelijke stand (1-1). Niet het spel van de Hongaarse groot meesters en de Russische ploeg „in op komst" heeft op de toeschouwers en de talrijke buitenlandse waarnemers in druk gemaakt, maar wèl het zeer harde en in sommige perioden onsportieve voetbal, dat beide elftallen hebben ge demonstreerd. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat het een prachtige wedstrijd op technisch zeer hoogstaand niveau zou worden, maar de eerste helft was nog geen 20 minuten oud. toen de eerste verre van faire trucjes vielen waar te nemen. Het aantal vrije schoppen, dat Ellis, die voor de moeilijkste wedstrijd van zijn loopbaan stond, moest uitdelen, viel niet meer te tellen. Of de Hongaren aan deze minder fraaie scenes de meeste schuld hadden, niemand zal dit willen beweren, maar een feit was het, dat de Russen over het algemeen een veld- meerderheid demonstreerden, hetgeen ook tot uitdrukking kwam in de cor nerverhouding, 81 ten gunste van de gasten. In technisch opzicht gaven beide ploe gen elkaar niets toe en indien de 18- jarige midvoor van Rusland, Streltschov, wat beter van zijn schutterscapaciteiten gebruik had gemaakt slechts één keer vuurde deze midvoor, vlak voor rust, een onhoudbare kogel af, welk doelpunt evenwel door Ellis wegens een even van te voren geconstateerde handsbal moest worden geannuleerd zou Hon garije een stevige nederlaag hebben moeten slikken. Nu bleef het Russische spel wel aantrekkelijk, maar te enen male onproductief. Hidegkuti en ook Kocsis waren aan de andere zijde nog slechts een schaduw van de cracks uit slechts groot speler is. Algemeen was men be vreesd geweest, dat de achterhoede met de talrijke nieuwelingen het niet tegen de Russische machine zou kunnen hou den, maar aan doelman Fazekas en de beide backs heeft het zeker niet gele gen. In de tweede helft scoorde Rusland na 4 minuten door zijn rechtsbinnen het eerste doelpunt. Toen Puskas vijf minu ten voor het einde ten val werd gebracht, liet Ellis doorspelen, maar toen de Hongaar een minuut later op 10 meter afstand van het Russische doel „gekraakt" werd, wees de Engels man onverbiddelijk naar de witte stip. Onder luid gejuich van de Hongaarse toeschouwers scoorde Puskas de gelijk maker. Gustav Sebes, de voetbal-baas van Hongarije, had weinig goede woorden voor zijn overhoede over en de Russi sche trainer, Beskov, zei na afloop: De wedstrijd in Moskou tussen Rusland en Hongarije stond op een hoger peil (sep tember 1954 Moskou, 11). Ook scheids rechter Ellis was die mening toegedaan en toen hem gevraagd werd of er naar zijn mening hard was gespeeld, ant woordde de Engelsman: het ging er af en toe wel erg rauw toe. Revanche in Belgrado In Belgrado stond in het Partisansta- dion voor 60.000 toeschouwers een Joe- goslavisch elftal in het veld, dat maar één oogmerk had: revanche nemen op het West-Duitse elftal, dat de Joegosla- ven het vorig jaar te Genève in het eindtoerngoi van de wedstrijden om het wereldkampioenschap met 2—0 had uit geschakeld. Die revanche is gekomen. Met een nederlaag van 3—1 is West- Duitsland naar huis gestuurd, maar de - "A.ji Het deed de rechtsbinnen Brooks van Tottenham Hotspur kennelijk niet veel, dat hij werd aangevallen door twee verdedigers van de tegenpartij. Hij ging gewoon verder met te trachten zijn „voorgenomen kopbal" in het doel te mikken. Dat het al met al een wonderlijke situatie werd, daar voor het hei ligdom van Newcastle, laat zich begrijpen. (Van onze dammedewerker) Nog steeds bleek de strijdlust in hei toernooi om de Noordhollandse damtitel niet geblust. Zoals verwacht werd wier pen de zes kanshebbers zich in de tiende ronde met felheid op hun tegenstanders. Met uitheemse varianten, die door hun dubieusheid veel risico droegen, hadden zij niettemin groot succes. Alleen Dukel, die de geroutineerde Ansems moest be strijden, kon niet verder komen dan re mise. De overige spelers wonnen en meestal op besliste wijze. Toen dit zes tal in de elfde ronde van start ging lagen de schijven echter anders. Juist in die ronde ging voor een drietal spelers de deur naar het nationale kampioenschap definitief op slot. Zo werd de Amsterdammer Den Doop een beetje overmoedig na zijn zege op Willemse. Na een drie om drie ruil was die overwinning ook wel wat vroeg ge komen. Wellicht daardoor beïnvloed had Den Doop tegen Van Berk de stolp-va- vroegere jaren en Puskas toonde I riant van stal gehaald. Maar deze moei- ïts bij vlagen, dat hij nog altijd een lijke variant groeide hem bqven het hoofd. Hij verzuimde de bezetting van veld 31, waardoor een knelstand funeste gevolgen had. Dezelfde knelling werd tenslotte een kwelling, zodat Van Berk de winstpunten kon bemachtigen. Ook de Haarlemse veteraan Aebe de Jong werd teruggewezen. Tegen Beeke liet hij een kansrijke voortzetting glip pen in een acht om acht stand. Het afspel bood hem nog remisekansen, die hij evenmin benutte. Beeke moest toen wel winnen. Maar Dukel gaf hem toch de genadeklap. In ouderwetse vorm stekend drong de IJmuidenaar geweldig naar vo ren. In een galopperende aanval werd De Jong overspeeld. Toch was deze zege van Dukel niet voldoende om de IJmui denaar nog kansen op plaatsing te laten. Zijn remise met Ansems betekende te veel puntenverlies om het nog te „ha len". cijfers drukken nog maar op bescheiden wijze de meerderheid van de gastheren uit. Men was benieuwd naar het duel tussen spil Liebrich en de uitstekende midvoor van de Joegosl. ploeg, Vukas. Liebrich leek deze middag slechts een beginnertje in vergelijking met het meesterlijke spel van Vukas, die naar men zich herinnert ook in het continentale elftal te Belfast zo'n voortreffelijke partij voetbal heeft gespeeld. Na een half uur spelen scoorde rechtsbinnen Milutinovic, een jonge en zeer gevaarlijke voorhoedespeler, on houdbaar en zeven minuten later was de stand reeds 2—0 toen rechtsbuiten Rajkov een voorzet van dezelfde Mi lutinovic benutte. In de tweede helft vergrootte Vesolinovic de voorsprong tot 3o, tot Morlock in de laatste minuut de eer redde met een kopbal. Na zijn gelukkige zege op De Jong kreeg de Weespenaar Beeke een moeilijk gevecht met de Heemstedenaar Willem- se. Zijn leiderschap hing voortdurend aan een zijden draadje. Nog juist op tijd zag hij kans een puntendeling te force ren. Hierdoor kwamen zijn concurren ten, de Jozeph Blankenaarspelers Van Heerde en Van der Sluis, die om ver schillende redenen slechts één partij be hoefden te spelen, meer naar voren. Op imposante wijze drukte Van Heerde de Haarlemmer Van Berk omlaag op de ta bel. Door ziekte van Otto van Dijk was hij niet in staat te bewijzen dat de lei ding in dit toernooi hem qua spel feite lijk toekomt. Ook de kampioen van Am sterdam Wim van der Sluis toonde zijn titel-aspiraties door een resolute over wining op de Castricumse kampioen Van der Himst. Tenslotte ploegde Stahlberg zich weer op het hem toekomende niveau door een gedegen overwinning op de IJmuide naar Postma, die daarmede beneden pari kwam. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt: W. F. van der SluisC .van der Himst 2—0, P. van Heerde—H. van Berk 2—0, M. R. C. StahlbergT. Postma 2—0, A. den Doop—H. C. Willemse 2—0, J. H. AnsemsB. Dukel 11, W. H. Beeke Aebe de Jong 2—0, P. van Heerde—O. van Dijk uitgesteld, M. R. C. Stahlberg C. van der Himst 11, A. den Doop H. van Berk 0—2, J. H. Ansems—T. Post ma 1—1, W. H. Beeke—H. C. Willemse 11, Aebe de JongB. Dukel 02. Hierdoor werd de volgorde aldus: W. H. Beeke (Weesp) 14 punten (uit 10 par tijen), P. van Heerde (Amsterdam) 13 (uit 9), W. F. van der Sluis (Amsterdam) 13 (uit 10), B. Dukel (IJmuiden) 13 (uit 11), A. den Doop (Amsterdam) 12 (uit 10), Aebe de Jong (Haarlem) 11 (uit 11), J. H. Ansems (Amsterdam) en M. R. C. Stahlberg (Amsterdam) 10 (uit 10), H. C. Willemse (Heemstede) 9 (uit 10), T. Post ma (IJmuiden) 8 (uit 10), O. van Dijk (Amsterdam) 7 (uit 9), K. van Berk (Haarlem) 6 (uit 10) en O. van der Himst (Castricum) 4 (uit 10). Evenals vorig jaar heeft de Britse coureur Stirling Moss de internationale autorace om de Gold Cup gewonnen. Hij reed de 54 ronden (241 km) met een ge middelde snelheid van 138.3 km per uur aan het stuur van een Maserati. Moss lag van begin tot eind aan de kop en hij werd geen ogenblik bedreigd- Er was wel een spannend duel om de tweede plaats tussen de Brit Hawthorn, die één van de nieuwe Lancia-Ferrari s bestuurde en de Italiaan Musso, met Maserati. Hawthorn werd tweede. Het te New York gevestigde hoofd kwartier van de „nationale vereniging voor de vooruitgang van kleurlingen" heeft een verklaring uitgegeven, waarin het vrijspreken van twee blan- i ken, die verdacht worden van moord op de veertienjarige negerjongen Emett Till, die „familiaar" zou zijn opgetre den tegen de vrouw van een hunner, „even schandelijk als stuitend" wordt I genoemd. „De jury, die dit presteer- j de, verdient van het Kremlin een me- i daille te krijgen voor „grote verdien- sten voor het communisme in de strijd tegen de democratie", aldus onder meer de verklaring. In New York is gisteren een grote openbare bijeenkomst gehouden, waarin tegen „het lynchen van de negerjongen Emett Till" werd geprotesteerd. De bijeenkomst werd door de moeder van de vermoorde jongen bijgewoond. Zij heeft verklaard te geloven, dat twee belangrijke getuigen het proces tegen Roy Brant en John Milam niet heb ben kunnen bijwonen. Er was ook geen moeite gedaan om een getuige te vin den, die gezien zou hebben dat Emett Till de vrouw van een der beschuldig den bewonderend had nagefloten. Een getuige, aldus Emett Till's moeder, was gevangen gezet om hem te beletten te getuigen. Drie negers die wel getuigd hebben tegen de twee blanken, hebben Mississippi verlaten omdat zij menen dat zij in het noorden veiliger zullen zijn. De moeder van de vermoorde ne gerjongen heeft voorts- gezegd dat de uitspraak, die door de geheel uit blanken bestaande jury gedaan is, haar niet verbaasd heeft. Zij heeft in het proces getuigd wat betreft de identiteit van het lichaam van haar zoon, dat met een kogelgat in het hoofd en tekenen van mishandeling drijvend gevonden is in een rivier. „Ze wilden van mij. de eigen moeder van de jon gen, niét geloven dat het zijn lichaam was," zo verklaarde de vrouw. Zij heeft aangeboden het lichaam van haar zoon, die kinderverlamming heeft gehad, te laten opgraven en door onderzoek van het gebeente met behulp van röntgen-stralen te laten bewijzen dat het Emett Till was. Maar haar aanbod was genegeerd. Zoals gemeld hebben de leden van de jury te verstaan gegeven dat men het er in de beraadslagingen, die in totaal 67 minuten geduurd hebben, algemeen over eens was, dat het lijk niet defini tief als dat van Till geïdentificeerd is. „Voortdurend heb ik angst gehad toen ik tijdens het proces in Sumner Vanmorgen is in Rome het twaalfde congres geopend van de Internationale Unie van Gemeenten. De Unie con- gresseert om de twee jaar. Ditmaal zijn ongeveer 1100 gedelegeerden uit bijna 700 gemeenten in West-Europa, Noord en Zuid-Amerika, Azië en Afrika naar Rome getogen. De voorzitter van de Unie, de vroegere burgemeester van Rotterdam, prof. mr. P. J. Oud, zei vanmorgen in zijn openingsrede, dat de gemeenten, juist omdat zij de „klein ste openbare gemeenschappen" zijn, een vitale rol kunnen spelen in de strijd om de wereldvrede. Prof. Oud gaf een overzicht van het programma van het congres, dat een week zal duren. Het onderwerp „ge- meentefinanciën en het belang daar van voor de locale autonomie" noem de hij het eerst, omdat „de strijd voor de locale autonomie het directe doel van onze organisatie is". Als tweede punt noemde hij „gemeenten en cultuur", „een gebied, waarvan de gemeenten zich op het ogenblik veel meer de mogelijkheden bewust zijn". Verder zal o.a. gesproken worden over de rol van de gemeentelijke over heid bij de opvoeding van volwassenen en de relatie tussen de gemeente en Europa. Voor Nederland wordt het congres o.a. bijgewoond door prof. G. A. van Poelje, lid van de Raad van State en voorzitter van het Nederlands instituut voor bestuurswetenschappen. Advertentie GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D. D.D. De jeuk bedaart, de ziekte kiemen worden gedood. VLOEISTOF BALSEM ZEEP 90 Hi1 hief zijn bevende handen tot boven de schouders met de gestrekte palmen naar mij gekeerd, en hij mompelde: „Ik heb u toen toch geen kwaad ge- toonde hem mijn duimen, die nog altijd de «nnrpn draden van zijn behandeling. Genade,"genade!- Ik wil u alles betalen, maar laat mLnVSdJwerf'mö als gal in de mond! Was deze van angst zwetende lafbek de teg.er' ik iaren geduldig had gevolgd? Was dit de man, aan wfens ondergang ik telkens opnieuw uren van nadenken had vermorst, wanneer ik zunkkwidate overdacht? Een ogenblik bekroop md de iust die Armeense dief te worgen. Maar ik wist m« t®^,eh.e®iL sen. Zonder iets te zeggen stond ik op en liet- he achter in een toestand van doodsangst, onder de hoede van zijn bewaker. De volgende morgen had ik mijn kalmte terugge wonnen. Mikailian zou sterven: dat stond voor mij vast. Maar eerst wilde ik hem zijn roof, uie hij tweeëndertig jaar geleden pleegde, laten goedmaken. Ik wenste geen cent meer te accepteren dan het be drag, dat hjj mij had ontnomen. Een half millioen pond sterling. Hij was bereid onmiddellijk schriftelijk opdracht te geven aan zijn bank het bedrag in Londen voor mij beschikbaar te stellen. Maar aan zijn valse ogen zag ik, dat hij reeds op middelen zon mij in een valstrik te laten lopen. Hij smeekte mij hem in vrij heid te stellen, zodra ik kennis zou hebben gekregen van de uitvoering der opdracht door zijn bank. Ik las zijn gedachten als een open boek. Natuurlijk be loofde ik hem dat, zodra zijn Amsterdamse bankre latie mij meedeelde, dat San Francisco Londen zou hebben gemachtigd tot uitbetaling, hij naar zijn hotel zou worden teruggebracht. Ik trof alle voorbereidingen en op 14 Juni kreeg hii wat hem toekwam. Ik gaf hem het genadeschot, terwijl hij met een olieachtige grijns op zijn gezicht de kwitantie uitschreef, die ik hem op het laatste ogenblik in herinnering bracht. Het zal zonder meer duidelijk zijn, dat de figuran ten, die ik voor mijn onderneming gebruikte moesten worden gelikwideerd. Ze behoorden tot het schuim der achterbuurten en de Nederlandse justitie kan mij er slechts dankbaar voor zijn, dat door mijn toedoen het statistisch peil van de criminaliteit, vandaag enige punten lager ligt. In 'n verlaten duin pan liggen de overblijfselen van het individu, dat zich De Bonzer noemde. Hij was zo onvoorzichtig een half uit het zand opstekende granaat te willen opnemen. En die andere opsnijder, de Pastoor, heeft zich bij het zwemmen te ver van de kust gewaagd op een plaats waar een sterke trek naar buiten staat. De Baron zorgde zelf voor zijn opruiming; een type als hij had verstandiger moeten zijn en zich niet met vijfhonderdduizend francs ro zak naar Parijs moeten laten sturen. Telsinger informeerde mij te veel naar de verblijfplaats van zijn vriendjes uit de onderwereld; had hij zijn hersens gebruikt, dan zat hij nu nog veilig tussen zijn oude rommel. Reeds tweemaal, terwijl ik zat te schrijven, heeft men door het venstertje in de celdeur naar binnen gegluurd om te zien of ik mijn taak reeds beëindigd heb. Nog even geduld, cipier! Buiten het getraliede raam vult zich de hemel met de opalen schijn van de nieuwe morgen. Wanneer deze plaats maakt voor de eerste stralen van de zon, zal ik ver weg zijn... Wel, na het afscheid van mijn oude leermeester in Hamburg, jaren en jaren geleden, heb ik voorzien, dat een plotselinge gebeurtenis de slotstreep zou vormen van de schar laken arabeske. die ik in voor- en tegenspoed heb gevolgd. Altijd heb ik gewenst in de kracht van mijn leven het bestaan vaarwel te zeggen. Voor mij niet de koude eenzaamheid van de oude dag, de bevende hand. die geen wapen meer kan dragen, de zwakke ontstoken ogen, die niet meer het doen en laten van deze wonderlijke wereld kunnen be spieden, de mummelende mond, die niet meer kan bevelen Wanneer mijn bewaker voor de derde maal het luikje voorzichtig terzijde schuift, zal de vogel ge vlogen zijn. Waarheen? Nous-verrons! TJEERD HELMSTRA. Het laatste avondlicht vulde de ziekenkamer met schemer. Zwijgend, met zijn gewone nauwgezetheid ordende Van Houthem de bladen van het manuscript en borg deze in zijn tas. Staring leunde met gesloten ogen diep achterover in zijn kussens. Toen de com missaris, menende dat zijn adjudant in slaap was gevallen, op de tenen naar de deur wilde sluipen, keek de'zieke plotseling op. Onze Lieve Heer heeft rare kostgangers, zei hu zacht. „Gelukkig maar voor ons, dat boeven als meneer Helmstra dun gezaaid zijn in Amsterdam. Staring streek peinzend met de hand langs zijn keel en over de rechter bovenarm. Van Houthem knipte de ei ctrische lamp aan en nam zijn factotum eens goed op. „Misschien was het toch beter geweest, wanneer ik de lezing van aii epistel nog wat had uiftesteld, tot je helemaal op de been was. Kom, ik ga er van door. Zorg JU maar, dat je Maandag weer eens kunt komen kuKen, hoe wij het op het hoofdbureau maken. We heDDei de handen aardig vol." „Ik zal er zeker zijn! Hebt u iets belangrijks der handen?" vreemde „Ach, belangrijkbe angrukEen vreero geschiedenis. Maar maak je geen kopzrng Dijkema en ik kunnen het wel aan voorlopig- „Wat is het voor een zaak?" genoeg „Neen, beste jongen, voor vandaag heb je gei u g nieuws uit de dienst gehoord." xxiocrcraat „Kom, meneer Van Houthem, als u nU^fia^Jv doe ik vannacht geen oog dicht van "'euwsgieugneM. Ik voel me zo lekker als kip en het zal ™«"A?aacn ten wat afleiden van die duivelse Hdmstra. Vooruit dan maar. Alleen de hootdzaKen. we zuilen het noemen: het geheim van ^^^veT bankier, of, waarom de boiler in de badtomer ver stopt was...... Klinkt met gek, hè! Vorige week MDendru!tigë diepe stem gonsde nog een poosje in de oren van Staring. Hij ging er wat gemakkelijker bii liggen. Van Houthem, die de ogen, met de don kere kringen eronder, zag dichtvallen, verzachtte steeds meer het geluid van zijn woorden. Eindelijk, nu bijna fluisterend, stond hij op, nam zun tas en blies onhoorbaar de aftocht. EINDE was," zo verklaarde de moeder van de vermoorde jongen verder, „mannen de den alsof ze op me wilden schieten en schreeuwden „pang, pang" en ande ren lachten dan. „Er kan weinig ge daan worden om hun die mijn zoon gedood hebben hun straf te geven. Maar wei kan veel gedaan worden om de mensen de ogen te openen voor de rechten in een democratie. Daaraan ga ik nu mijn leven wijden," aldus de moeder van Emett Till. Roy Bryant en John Milam, die vrij dag te Sumner zijn vrijgesproken van woord, zullen opnieuw terechtstaan en zich moeten verantwoorden ln verband met de ontvoering van Emett Till. De ontvoering van de negerjongen hebben zij wel toegegeven. (Rtr.-U.P.) T \r 7 „Tijdens mijn verblijf heb ik de in druk gekregen, dat men in Nederland de verhouding met Indonesië uit een ander oogpunt beziet dan voorheen het geval is geweest", zo verklaarde de In donesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Anak Agung Gde Agung, voor hij gisteravond van Schiphol naar New York vertrok. Minister Anak Agung heeft op door reis van Indonesië naar de Verenigde Naties drie dagen in ons land vertoefd, waarbij hij besprekingen heeft gevoerd over „een aantal hangende kwesties". Op een vraag of een van deze kwesties het toelaten van een Nederlands advo caat voor het proces-Jungschlager be trof, zeide de minister: „Het is nog te vroeg om te spreken over een bepaald afzonderlijk facet van de Nederlands- Indonesische verhoudingen". Tijdens zijn verblijf in Nederland heeft de Indonesische minister o.a. ontmoe tingen gehad met de minister presi dent, dr. W. Drees, en de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beijen. De Indonesische zaakgelastigde in Den Haag. de heer Sharif, en de chef protocol van het ministerie van Buiten landse, Zaken, mr. W. van Tets, deden de heer Anak Agung uitgeleide op Schip hol. Het hotel „Huize Elfhoven" in Reeu wijk is in de nacht van zaterdag op zondag afgebrand. De eigenaar, de heer A. Verhey, zijn vrouw en twee kinde ren, twee dienstmeisjes, de boekhouder en twee Hotelgasten konden uit het hotel vluchten, voordat het voor een groot deel uit hout opgetrokken gebouw, ge heel in lichte laaie stond. Zij waren na melijk gealarmeerd door de chauffeur W. Blok uit Gouda, die in de buurt van het hotel aan het vissen was toen de brand uitbrak. De eigenaar heeft niets van zijn bezit tingen kunnen redden. Alles is verbrand. De schade bedraagt ongeveer honderd duizend gulden. De hotelgasten hebben hun bagage wel kunnen redden. Maar een portefeuille, waarin duizend gulden, werd in de hotelkamer een prooi voor de vlammen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Zaterdag zijn door de Literaire Kring „Amicitia" te Bilthoven de jaarlijkse landelijke jeugdwedstrijden in voor drachtskunst gehouden. De uitslagen zijn als volgt: Eerste groep (1618 jaar): 1. Noor tje de Vries, uit Haarlem; 2. Elisabeth Fuchs, uit Huizen. Roelie Meijer, Schie dam en Eefje de Vries, Haarlem, ont vingen elk een derde prijs. Tweede groep (1922 jaar): 1. Wim Nijholt, uit Soestdijk; 2. Ida Rooijers, uit Haarlem. Con Pennings, Zeist, en Henk Harmsen, Naarden, ontvingen elk een derde prijs. Publiekprijzen: Eerste groep: 1. Eli sabeth Fuchs, 2. Noortje de Vries, 3. Wim van Houten uit Eindhoven. In de tweede groep waren de publiekprijzen gelijk aan die van de jury. In de laatste partij van de b,W?gt Jnt- kamp van De Boerinnekens werpen heeft de Belg Van nnen. onze landgenoot Van deroi Het eindklassement lmd tch partijp.; Pol (Ned2 matchp., io Partijp. 5. Ipielman (Did.), 2 11 Partijp. ATLAS vertr. verri. 29 van Lissabon naar Bougie. ARTEMIS 24 te Maracaibo ARDEAS 24 te Amsterdam. AGAMEMNON 24 te New York. AMSTELSTAD 24 te Montevideo. BILLITON 24 te Karachi. DEO FAVENTE 23 van Aarhuus n. Amst. DAPHNIS 24 te Rotterdam. EOS 23 van Piraeus n. Izmir. DELFT 23 te Maracaibo. IVOORKUST p. 23 Vlissingen n. Dakar. ITTERSUM 22 v. Dar Es Salaam naar Mombassa. LOPPERSUM p. 23 Finisterre. RIJNKERK 22 v. Aden n. Suez. PEPERKUST 23 v. Freetown n. Monrovia. AAGTEKERK 25 te Le Havre. AALSUM p. 25 Kp. St. Vine. n. Marseille. ABBEKERK 25 te Rotterdam. AKKRUMDIJK 25 te Rotterdam. ALDABI 24 te Rotterdam. ALNATI p. 26 Dungen. n. Buenos Aires. ALPHACCA 24 v. Buenos Aires n. Para- na?ua. APHARD 26 v.m. te Hamburg. AMSTELDIEP p. 26 Malta n. Algiers. AMSTELKROON 24 v. New Orleans n. A'dam of R'dam. AMSTELPARK 26 te R'dam. AMSTELVEEN p. 24 Azoren n. Hampton Roads. ANDIJK 25 te Bremen. AMOR p. 25 Wight n. Algiers. BENINXUST 25 v. Le Havre n. Antwerpen. BENNEKOM p. 26 Antwerpen. BLIJDENDIJK 24 te Rotterdam. BOSCHFONTEIN 26 te Southampton. BOSKOOP 25 te Mollendo. CALTEX UTRECHT (t) p. 26 Kp. B6me n. Sidon. CALLISTO 24 v. R'dam n. St. Laurens Montreal. CIRRUS (weerschipj 25 te Rotterdam. COTTICA 24 v. Dover n. Funchal Madeira. DELFLAND 26 te Amsterdam. DUIVENDIJK 25 te Rotterdam. ESSO AMSTERDAM (t) p. 26 Dungeness n. Sidon. ESSO ROTTERDAM t() 25 te Antwerpen. ETREMA (t) 25 te Trinidad. GAASTERLAND 26 te Amsterdam. GUINEEKUST 25 te Antwerpen. HECTOR 25 v. Bremen te A'dam. HELICON p. 24 Flores (Azoren) n. Laguaira. IVOORKUST p. 26 Kp. Finist. n. Dakar. JAGERSFONTEIN 26 te Southampton. JAPARA Krl. 25 te Hamburg. KORENIA (t) 24 v. Curasao n. Montevideo, KOROVINA (t) 26 te Rotterdam. KOTA BAROE 26 te Rotterdam, LAWAK 24 v. Napels n. New York. MAASHAVEN 26 Kp. St. Vincent (K.V.) a. Rio de Janeiro. MAPIA p. 26 Kp. St. Vine. n. Pt. Said. MARIEKERK 25 te Genua. MELISKERK 24 v. Dar es Salaam naar Nacala MODJOKERTO p. 26 Kp. St. Vine. n. Rot- terdam. NIEUW AMSTERDAM 25 te New York. ORANJE 24 v. Belawan n. Colombo. ORANJEFONTEIN 24 v. Southampton n. Las Palmas. ORANJESTAD 24 v. Cristobal n. Cartagena Co% PHRONTIS 25 te Belawan. PIETER S. 25 v. R'dam n. Swansea. POELAU LAUT 25 v. Marseille n. A'dam. POSEIDON p. 24 v. Landsend n. Laguaira. PRINS ALEXANDER 24 720 m. o. ten n. Bella Isle n. Montreal. PRINS JOHAN WILLEM FRISO p. 25 Li zard n. R'dam. RJNKERK 26 te Suez. RIJNLAND p. 26 Kp. St. Vincent (K.V.) Montevideo. SINGKEP 25 te Baltimore. STAD ALKMAAR 25 te Wabana. STAD AMSTERDAM 26 te Glasgow. STAD ARNHEM 25 te R'dam. STAD HAARLEM 24 te Seven Islands. TERNATE 25 v Bombay n. Colombo. TERO 25 te Bremen. TEUCER 25 te Rotterdam. WALTON JONES (t) 23 v. Philadelphia n. Mena al Ahmadi. WATERMAN 26 te Semarang. WESTERTOREN (t) 24 v. Ummsaid n. Suez. WESTLAND 25 te Montevideo. WONOSARI 24 v. Singapore n. Manilla. ZUIDERZEE 26 te R'dam. Veemarkt Utrecht 24 sept. Aange voerd werden 3352 stuks. Prijzen: melk en kalfkóeien 980750, kalfvaarzen 825 —625, pinken 450325, stieren 550—375, vette kalv. 380220, graskalv. 380240, nucht. kalv. 6348, schapen 13890, lammeren 12080, varkens boven 100 kg 340225, varkens beneden 10° kg 11055, biggen 3550, bokken of geiten 4010. PLUIMVEEMARKT 's-HERTOGENB'OSCH, 24 sept. Aangevoerd 27.700 stuks. Prijzen: kippen (witte) f 1.60—1.65, kippen (rode) f 1.55, kippen (zwart) f 1.50, jonge hanen f 2.20—2.30 per kg lev. gew., oude hanen f 2.753.50a per stuk, tamme konijnen f 1.75—1.85 per kg lev. gew. GRAANMARKT A'DAM 24 sept. Gra nen. Gedurende de afgelopen week was de markt voor buitenlandse granen zeer vast gestemd. In loco Platamais kwamen za ken tot stand tegen f 33.15. No. 2 Yello- mais stomend was aan de markt voor f 25.65. No. 2 Amerikaanse 2-rijige gerst aangekomen werd gedaan voor f 24.30, ter wijl voor No. 2 Western 2-rijïge gerst stomend f 23.15 werd betaald. No. 3 gerst op aflading sept./okt. en okt./nov. werd geoffreerd voor f 23.10. In Amerikaanse No. 2 haver 35/36 pounds kwamen meer dere transacties tot stand op aflading sept./okt. en okt./nov tegeni f zj.is. Voor u!gA broSg°g"ds?oeedfg verwacht werd °g6? u.ö.a. rogge spu voor okt. afla- daan voor f 20.65. terwu ana rlinff f 20 75 en nov. aflaaing i zu.mu werd gevraagd' In Milocorn loco vonden af doeningen plaats tegen f 22.—, terwijl nov en dec aflading aan de markt waren voor f 22.—- Voor inlandse granen trok ken de prijzen eveneens aan. Gepunte 55/ 56 kg inlandse haver 0p okt. t/m dec. levering noteerde f 24Zomergerst no teerde al naar kwaliteit van f 24.50 tot l 25.50. Fijne 7ao°n. De handel in karwijzaad bleef tamelijk stil, terwijl de prijzen vrij wel Seen verandering ondergingen. In b'8"."' maanzaad ging, behoudens enkele partijen op monster, weinig om, terwijl de prijzen zich nauwelijks konden handha ven. van geel mosterdzaad werden alleen ne goede kwaliteiten gevraagd op vrijwel onveranderde prijzen. De prijs voor kana- nezaad kon enige guldens verbeteren, door vraag zowel voor dekking als export. 6,1 ging het een en ander om. Peulvruchten. De handel in groene erw ten bleef behoudens zaken op monster, tamelijk stil. Aanvankelijk waren de prij zen ca. f 1.— hoger, doch later ging het behaalde avans weer verloren. Schokker erwten onveranderd in prijs, met kleine omzetten. Kapucijners hadden meer be langstelling van kopers en werden ca f 2.— hoger betaald. Bruine bonen aanvankelijk iets hoger genoteerd, daarna enige gul dens lager koopbaar. DINSDAG HILVERSUM II, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7-10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram VPRO: 7.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 gym. vrouw, 9.15 huisvr., 9.20 gram., 9.40 prot. pr., 10.00 gram., 10.50 kleuters, 11.00 gram., 11.30 sopr. en piano, 12.00 twee piano's. 12.35 lichte muz., 13.00 nieuws, 13.15 gram.. 13.20 dansmuz., 13.55 koersen, 14.00 gram.. 14.40 schoolradio, 15,00 viool en piano, 15.30 huisvrouw, 16.00 gram.. 16.30 jeugd, 17.20 caus., 17.30 zigeunermuz., 18.00 nieuws. 18.15 piano, 18.30 caus., 18.40 gram., 18.55 Paris vous parle, 19.00 kleuters, 19.05 gram., 19.25 piano, 19.45 toneel, 20.00 nieuws, 20.05 act., 20.15 gevar. progr-, 21.00 de antwoordman, 21.15 lichte muz.. 21.40 caus., 21.55 Promenade-ork„ 22.30 kamermuz., 23.00 nieuws, 23.15 New York calling, 23.25 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw 9 40 Lichtbaken, 10.00 kinderen, 10.15 gram.. 11.00 vrouw, 11.30 schoolradio, 11.50 caus 12.00 Angelus, 12.03 gram.. 12.55 zonne wijzer, 13.00 nieuws, 13.20 gram., 14.00 Franse chansons, 14.30 gram., 15.00 schoolradio. 15.30 Ben je zestig?. 1600 zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.40 koersen. 17.45 regeringsuitz.. 18.00 1eugd, 18.20 sport, 18.30 Metropole-ork., 19.00 nieuws, 19.10 amus.muz.. 19.30 Avond gebed, 19.45 gram., 20.40 act., 20.55 de ge- wone man, 21.00 Boek der Boeken, 2115 viool en piano, 21.50 Franse muz., 22.20 gram., 23.00 nieuws, 23.15 gram. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. NCRV: 20.15 journ. en weerber. 20.35 Koorts, spel. 22.05 Dagsluiting. ENGELAND. BBC. home service 330 m15.45 gevar. muz., 18.30 dansmuz 22.45 lichte muz. BBC, light progr.. 1500 en 247 m: 12.00 ork.conc., 13.00 lichte muz., 15.00 lichte muz., 15.45 mil. ork.. 17-00 lichte muz., 17.45 accordeonspel, 18.00 lichte muz., 23.20 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m: 12.00 amus.muz., 13.15 omr ork en sol.. 16-00 lichte muz.. 16.20 blaas- kwintet en piano, 17.45 lichte muz.. 19.15 amus.muz., 22.10 lichte muz., 23.00 lichte muz., 0.25 dansmuz. FRANKRIJK nat. programma, 347 m: 14.05 clavecimbelrecital, 20.02 kamermuz. BRUSSEL. 324 m: 16.30 strijkkwartet. 17.10 zang en piano, 17-30 cello en piano. 21 00 omr.ork. en sol.. 22.15 pianorecital 484 m: 12.00 omr.ork.. 15.45 koorzang. 16.05 lichte muz.. 18.30 volksmuz., 22.15 dansmuz. ENGELAND. BBC. European Service. Uitz voor Nederl 22.00-22.30 Nieuws Feiten v. d. dag. Waar het hapert De Schotse Hooglanden. Boeken en schrij vers. (Op 224 en 49 m). DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: 16.30 V. d. kind. 17.00 V. d. vrouw. Hier na: Progr. overz. 20.00-21-25 T.V.-spel 21.30-22.15 Voetbalwedstrijd Duitsland— Joegoslavië. BELG. TELEVISIEPROGR. Vlaamse uitz.: 19.00 Testbeeld. 19.15 Gram. 19.30 Openingsbeeld. 19.31 De katholieke ge dachte en actie, caus. 20.00 T.V-nieuws

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 6