Sovjet-Unie en T sj echoslowakij e gaan Egypte wapens leveren Twee straaljagers in botsing Hoffelijk TRAM naar ZANDVOORT Amerikaanse tandarts rijdt ais eerste toerist na de ooriog met zijn eigen wagen door Rusland naar Moskou Relaas van bisschop Ferroni GEBOEID EN MISHANDELD IN CHINESE GEVANGENIS Eisenhowers onmisbaarheid Toestand van Eisenhower blijft vooruit gaan De bevolking van Klaksvik houdt Deense gouverneur gevangen HET WESTEN BEZORGD zal tot 1 JANUARI 1957 moeten blijven EgyPtische kameelsoldaten maken 2 miljoen dollar aan narcotica buit Haargroei van prins Philip geen reden tot bezorgdheid Nationalistische vliegtuigen vallen Noors schip aan Chrissemeuje zondag 106 jaar Het weer Minister stelde voorwaarde DE HEMDLOZE Gearresteerd in zijn kapel „Slecht... slecht..." Jee rlUKKlo oefeteifcu Mtj: WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1955 o 79ste JAARGANG No. 26409 Boven Oss Een piloot gedood, de ander behouden Leden van het befaamde Egyp tische kameelcorps, die vooral de bewaking van de grenzen tot taak hebben, zijn er na een jacht van vijf dagen dwars door het schier eiland Sinai in geslaagd een bende smokkelaars in verdovende mid delen op de vlucht te drijven en een hoeveelheid narcotica ter waarde van niet minder dan twee miljoen dollar buit te maken. Voor Chinese kust Nederland erkent nieuwe Argentijnse regering (nu/ Plastic Regenjassen f 14.75 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leegweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVER (EN I It l Aklth 48 cents pei minimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voat •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, 12.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds tel. 21544. Egypte heelt een Russisch aanbod tot levering van wapens aanvaard en bovendien vorige week een overeen komst met Tsjechoslo wakije gesloten voor de levering van wapens aan Egyp te. De Britse regering heelt het be staan van de overeenkomst met Rus land wereldkundig gemaakt, terwijl de Egyptische premier, Gamel Abdel Nas ser. gisteravond in een radiorede bij zonderheden heelt onthuld over het met Tsjechoslowakije gesloten contract. In westelijke kringen, maar vooral in de Boven Oss zijn dinsdagmiddag onge veer vier uur twee meteorstraaljagers Van de koninklijke Nederlandse lucht macht met elkaar in botsing gekomen, een van de vliegbasis Leeuwarden en een van de vliegbasis Soesterberg. De piloot van het eerstgenoemde toestel, de dertigjarige ongehuwde sergeant- Vlieger Darieux uit Katwijk, wist zich met de schietstoel te redden. De andere piloot, de zevenentwintigjarige eveneens ongehuwde r erve tweede luitenant vlieger J. van Vilsteren uit Zwolle, heeft dit ook geprobeerd, doch is daarin niet geslaagd. Het toestel van de Sergeant-vlieger, die zich heeft kunnen redden, boorde zich in de klei nabij de eendenkooi op de grens van de gemeente Alphen (Gld.) en Dreumel. Het andere toestel wervel de gierend naar beneden en sloeg neer in de polder De Berghse Meer", enige kilometers ten noord-oosten van Oss. De neergestorte straaljagers maakten deel uit van twee formaties van vier, die opdracht hadden naar een „bedreigd" punt te vliegen, dat waarschijnlijk in de omgeving van Oss heeft gelegen. Boven de Maaskant hing op het fatale tijdstip een zware wolkenpartij en de vliegers zijn hierdoor dusdanig in het uitzicht belemmerd geworden, dat de formaties vrijwel recht op elkaar ingevlogen zijn. De geredde piloot kwam met zijn parachute achter de kerk van Teeffelen (gemeente Lith) in een sloot terecht. Dit is een onderdeel van het enorme monument, dat ex-president Juan Perón van Argentinië bij de Italiaanse beeld houwer Leone Tomassi had besteld. Het is een meer dan vijf meter hoog beeld van Eva Perón, voor wier stoffelijk overschot het monument een mausoleum zou moeten vormen. Door de gebeurte nissen in Argentinië is het monument, dat hoger is dan het Amerikaanse vrij heidsbeeld, te koop. Gegadigden laten echter nog op zich wachten.... Een deel van het bouwwerk is enige weken geleden reeds naar uuenos Aires ver scheept, doch is daar nog niet gelost. 4 an de Franse vrachtauto-chauf- feur Jean Brouat is de natio- -*• nale prijs voor hoffelijkheid op de weg verleend, omdat hij zijn vrachtauto een greppel had ingestuurd, liever dan een kleine Renault aan te rijden. De 24-jarige chauffeur drukte zijn grote truck met trailer op 16 sep tember een greppel in, toen een Renaultje probeerde een andere auto op een heuvel te passeren en midden op de weg, vóór de auto van Brouat, slipte. De prijs voor Brouat:een keurig Renaultje. Verenigde Staten, maakt men zich ern stig bezorgd over deze ontwikkeling. Amerika vreest dat het machtseven wicht in het Nabije Oosten hierdoor radicaal zal worden verstoord Hoewel tot nu toe weinig bijzonder heden bekend zijn geworden over de aard van de wapenleveranties acht men het mogelijk dat het de levering van straaljagers, zware tanks, ma rine-vaartuigen en zware artillerie be treft. Indien Egypte dergelijk mate riaal in flinke hoeveelheden zou ont vangen, dan zou dit de Arabische lan den een belangrijk machtsoverwicht op Israël geven, hetgeen een beslissen de factor in de Palestijnse situatie zou kunnen betekenen. In Amerikaan se kringen meent men evenwel te we ten dat het bij de Egyptische trans actie om uitrusting gaat ter waarde van tien miljoen dollar. Indien dit juist is dan zouden bij de overeen komst vrijwel zeker weinig of geen straaljagers en ander kostbaar ma teriaal zijn betrokken. Premier Nasser heeft in zijn radio rede verklaard, dat het Egyptische le ger door het handelsakkoord met Tsje choslowakije van allerlei wapens zal worden voorzien in ruil voor katoen en rijst. Het betrof hier een zuiver com merciële transactie, die geen Russi sche of Tsjechoslowaakse invloed in het Midden-Oosten of Egypte zou creëren, aldus Nasser. De Egyptische premier verklaarde, dat zijn regering kort na de revolutie van Juli 1952 om wapens had gevraagd aan de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, maar dat die landen voor waarden hadden gesteld die de onaf hankelijkheid en vrijheid van Egypte in gedrang brachten. De Amsterdamse gemeenteraad heeft nog slechts tot 1 maart 1956 toegestaan dat de trams Amsterdam-Haarlem-Zand- voort mogen blijven rijden, maar thans is bij deze Raad een voorstel aanhangig gemaakt om de vergunning tot 1 januari 1957 te verlengen. De tram wordt vervangen door een autobusdienst, waarvan de route de spoorbaan Haarlem-Leiden bij het sta tion Heemstede-Aerdenhout kruist. Daar tegen is bezwaar gerezen bij enige ge meentebesturen en het provinciaal be stuur van Noord-Holland en de minister van waterstaat heeft dan ook als voor waarde voor de vervanging van de trams door autobussen gesteld dat de bussen op het traject Haarlem-Zand voort niet eerder mogen rijden dan dat er bij het genoemde station een viaduct in de spoorlijn is gebouwd. Aangenomen mag worden dat dit op 1 Januari 1957 gebeurd zal zijn. Hoewel het noodzake lijk is dat de lange tramtreinen naar Zandvoort zo spoedig mogelijk uit de Amsterdamse binnenstad verdwijnen stellen B. en W. van Amsterdam toch de Raad voor de vergunning voor de tramdienst, die al lang is afgelopen, te verlengen tot 1 januari 1957. Het gevecht tussen de 20 smokkelaars en de grenswachten had op 15 mijl bui ten Cairo plaats. Officieren van de grenswacht zeiden, dat de narcotica uit Israël Egypte wa ren binnengesmokkeld. Bedoeiënen- spoorzoekers hadden vijf dagen lang de sporen gevolgd van een grote, zwaar be laden karavaan kamelen en 20 mannen. Een eenheid van het kameelcorps waaierde van Suez uit in een boog van 400 mijl en wist de smokkelaars juist voor het einddoel van hun reis Cairo te achterhalen. Chili In verband met stakingen van arbeiders in de kopermijnen heeft de Chileense regering de staat van beleg afgekondigd in de provincies Antofa- gasta, Atacama en Tarapaca in het noorden, O'Higgins in het centrum en Conception in het zuiden. iiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiimiiiiiHiiiiiiiiiiiiiitHiitimiiiiiiiiiiifimii F aye Seward, schrijfster en schoon heidsspecialiste, zegt dat zij mis schien een internationale fout op haar geweten heeft, maar dat zij het niet kwaad bedoeld heeft. Miss Seward, die graag een zeker haargroeimiddel aanprijst, had onlangs gelezen dat de hertog van Edinburg zich zorgen maakte om zijn dunner wordende blonde haar. Zij had be sloten daar iets aan te doen. „Haar is mijn business", legde zij uit. Daarom heeft zij een brief geschre ven en een flesje met het middel plus gebruiksaanwijzing gestuurd. „Beste hertog", schreef zij, „indien haar bij u niet groeien wil, zal dit het bewerkstelligen. U kunt in ongeveer zes weken resultaten verwachten. Veel succes!" Prompt kwam het flesje onge opendterug, samen met een brief die het stempel van Buckingham Palace droeg. „Mij is door de hertog van Edin burg verzocht u ten zeerste te be danken voor uw brief. Ik kan u ver zekeren dat er geen reden tot be zorgdheid is wat betreft de toestand van het haar van zijne koninklijke hoogheid, hoewel uw attendheid te schrijven erg geapprecieerd werd". De brief was ondertekend door Peter Horsley, wing commander. Miss Seward zei dat zij, toen zij de brief schreef, zich niet gerealiseerd had, dat zij zich richtte tot de echt genoot van koningin Elizabeth, prins Philip, hertog van Edinburg. En met een pruillipje voegde zij er aan toe, dat het haar toch wel spijt, dat de hertog heur haargroeimiddel niet ge probeerd heeft. Twee „Thunderjet"-straaljagers van de Chinese nationalistische luchtmacht hebben e en onverhoedse aanval uitge voerd op het 3.394 ton metende Noorse vrachtschip „Hoi Houw", toen dit enige mijlen ten zuid-oosten van Swatow lag te wachten om een loods aan boord te nemen. Door de aanval zijn twee Chine zen, een passagier en een steward die bezig was een bad te nemen gedood, terwijl de Noorse gezagvoerder en de vierde machinist werden gewond. De jagers beschoten het schip met hun boordwapens, waardoor meer dan 200 kogelgaten werden veroorzaakt. Op het tijdstip van de aanval woei de Noorse vlag van de mast. De „Hoi Houw" voer terug naar Swatow, waar de lijken der beide Chinezen aan wal werden gebracht en de passagiers het schip verlieten. Vervolgens werd weer koers gezet naar Hongkon De Noorse consul .e Hongkong, Ivar Melbuus, heeft aan boord van de „Hoi Houw" een onderzoek naar het voor gevallene ingesteld. Aan de wal terug gekeerd verklaarde hij, dat de aanval een „roversdaad" was <»eweest. Hij zal het Noorse ministerie van buitenland se zaken een volledig verslag van het incident zenden. (Reuter) De oudste inwoonster van ons land, de te Eibergen wonende weduwe A. B. Karnebeek geb. Backs, ook bekend on der de naam Chissemeuje, viert zondag haar 106de verjaardag. De feesteünge is nog verrassend flink en vitaal. Zij is tweemaal getrouwd ge weest, doch heeft geen kinderen. Zondagochtend zal de pastoor van Ei bergen in de woning van mevrouw Karnebeek een H. Mis opdragen. De dorpsmuziek zal de jarige een serenade komen brengen. Dr. Brethold F. Schulz heeft iedereen ver baasd door met zijn eigen wagen als eerste toerist na de tweede we reldoorlog en misschien zelfs na de oktoberrevolu tie van 1917 van de Finse grens naar Moskou te rijden. Deze uit Chicago afkomstige tandarts ver telde United Press hier over het volgende: „Wat mij in het Mos- kouse verkeer verbaasde, was dat je nooit met je wagen linksaf mag slaan. Je mag vooruit, rechtsaf en zonodig achteruit rij den, maar linksaf slaan is verboden. Ook zijn er plaatsen waar je helemaal niet mag rijden, zoals een vrouwelijke politie-agent of beter gezegd vrouwe lijke militiaman mij trachtte uit te leggen toen ik om het Rode Plein wilde rijden. Maar je kunt hier in ieder geval gemak kelijker rijden dan in Chi cago. Iets anders, wat ik in het Moskouse verkeer niét prettig vind, is het feit, dat alle stoplichten met de hand bediend worden, zo dat je nooit te voren weet, wanneer het licht wordt overgeschakeld. Bovendien lijkt mij dit een verspilling van arbeidskractiten. Dat je in Moskou mak kelijker rond rijdt is ook te wijten aan het geringere aantal auto's dan bijvoor beeld in een grote Ameri kaanse stad. Toch reden er meer wagens dan ik ver wacht had en er waren vooral veel vrachtwagens. Het eerste, waardoor ik in Moskou werd getroffen, waren de zeer brede stra ten en boulevards en de goede verkeersborden, die overal staan. Je zult hier niet gauw een overtreding begaan. Ik zelf ben in het totaal slechts driemaal aangehouden eenmaal, toen ik linksaf wilde slaan, eenmaal toen ik rechtsaf wilde, waar dat niet mocht en een derde maal, toen ik om het Rode Plein wilde rijden. Ik dacht, dat ik dat wel kon doen en ik reed derhalve in een grote cir kel om het plein heen en toen recht op het mauso leum van Lenin en Stalin af. Een vrouwelijke politie agent hield mij toen aan en maakte mij duidelijk, dat ik niet naar het mau soleum mocht rijden. Ik spreek geen woord Rus sisch en kon haar dus niet verstaan. Maar zij was zeer beleefd en legde het mij met gebaren uit. Ik zei in het Engels „I am sorry" en ze liet me doorrijden, hoe wel ze niet terugglim- lachte. Het voordeel van het verbod om linksaf te slaan (terwijl men tot mijn ve.rbazing zelfs rechtsaf mag slaan wanneer het licht op rood staat), is, dat zelden het verkeer in de knoop komt, daar het allemaal in een richting vloeit, terwijl er vrijwel geen wagens vanuit een rechte hoek op je afko men. Toen ik met mijn „Land rover", een Britse versie van onze jeep station wagon, de Finse grens overging, had ik een volle benzinetank en nog zes volle jerrycans achterin de wagen. Ik moest langs de weg echter nog twee keer tanken, maar je ziet maar heel weinig pompstations. Op de 700 km lange weg van de Finse grens naar Moskou en tot in de stad zelf ben ik waarschijnlijk niet meer dan tien pomp stations voorbij gekomen. Toen ik de eerste maal benzine nodig had, kon ik die eerst niet kopen, om dat ik niet de benodigde bonnen had. Ik heb toen een tijdje gewacht, waarna een vrachtautochauffeur mij een paar van zijn bon nen tegen een roebel per liter verkocht. Dat komt neer op een dollar voor bijna vijf liter (in Ame rika is de prijs ongeveer vijf dollarcents per liter). Ik zag geen enkel res taurant langs de weg, maar er is ook vrij weinig verkeer op de grote we gen. Daar ik zelf eten bij mij had, hoefde ik niet ta stoppen. Eergisteren en gisteren heb ik Moskou bekeken. Ik ben in de metro en in het Kremlin geweest. Ik kreeg beide dagen een vrouwelijke gids van hel officiële Russische reis bureau „Intourist" mee. In de ondergrondse vroeg ik haar waarom de stations met een zo overdadige pracht gedecoreerd waren. Zij antwoordde, dat niet alle mensen in staat zijn om mooie dingen thuis te hebben, zodat zij op weg naar en van hun werk de gelegenheid krijgen een cultureel genot te smaken. Het Kremlin maakte op mij de indruk van een groot museum zoals zovee] andere paleizen in Euro pa tot musea zijn gemaakt. Het ligt er heel mooi en de Russen zelf schijnen er grote belangstelling voor te hebben, want zij kwa men met grote groepen het enorme gebouwencom plex bezichtigen. Het heeft ook bijzonder veel indruk op mij ge maakt, dat de stad er smetteloos schoon uit ziet. Nergens zie je afval of rommel op straat liggen. Mogelijk kunnen de men sen hier niet met papier smijten. Maar of er veel of weinig papier is, de mensen gooien het in elk geval niet maar overal neer en de stad ziet er veel schoner uit dan Chicago of New York. Mijn enige klacht over het voedsel is, dat ze mij hier te veel te eten ge ven. De keuken van mijn hotel is internationaal, zo als trouwens ook de naam van mijn hotel. Ik zou er echter de voorkeur aan geven om te eten als de gewone mensen. Ik nam 2.200 dollar mee, omdat ik gehoord had, dat ik in Rusland voor niet minder dan ongeveer 28 dollar per dag kon leven. Maar ik leef nu derde klas voor tien dol lars per dag, inclusief de maaltijden. Gisterochtend ben ik op onze ambassade geweest en heb ze daar gezegd, dat de Amerikaanse toe risten moet worden aan geraden rechtstreeks naar „Intourist" te gaan, wat ik tot mijn spijt in Lenin grad niet deed. Volgens mijn visum, dat een maand geldig is, moet ik dezelfde weg terug, die ik gekomen ben, namelijk over de Finse grens. Maar ik hoop het voor elkaar te spelen, dat ik een andere richting op kan, bijvoor beeld naar de Perzische grens", aldus het verhaal van deze ondernemende tandarts. De Italiaanse bisschop Alphonse Ferroni heeft gisteren in een exclusief gesprek met United Press het relaas gedaan van zijn bevindingen in een communistisch-Chinese gevangenis. Hij vertelde, dat men hem daar in de boeien geslagen en mishandeld had. Het gesprek werd gevoerd in het ziekenhuis, waar Ferroni tien dagen geleden werd opgenomen. In die tijd is hij tien pond in gewicht aangekomen. De bisschop weegt thans 80 pond. Een gezaghebbend functionaris in het ziekenhuis zei dat de patiënt goed vooruit was gegaan. iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiimiiiiiiiiiiiimmiiiiiiimiiiiiiM T--.J W: .5 ZlSm» Liggend op zijn ziekbed deed bisschop Ferroni het volgende relaas van zijn arrestatie en gevangenneming. Hij was op 29 februari 1952 gearres teerd in zijn kapel te Louhukou in cen traal China. Zijn handen werden voor het lichaam gebonden. Gelijk met hem werden twee Italiaanse paters, Magini en Malonti, gearresteerd. Bovendien werden twee Chinese priesters in arrest genomen. Allen werden in de woning van de bisschop gevangen gehouden tot de 18de september, toen zij werden over gebracht naar Sjangyang, ongeveer 80 kilometer ten zuiden van Louhukou. Daar werden zij in afzonderlijke cellen opgesloten. „Die cellen herinnerden mij aan mon nikencellen. Het leek mij of ze mij on dergebracht hadden in het tweede no viciaat, waar bisschoppen een tijd van voorbereiding doorbrengen", zei Ferro ni. Van september 1952 tot juni 1953 was hij geboeid. Bewakers sloegen hem „enige malen" in het gelaat en trokken aan zijn baard. Na tien maanden in de gevangenis te Siangyang te hebben doorgebracht, werd hij overgebracht naar Woetsjang. Op de vraag hoe hij in Woetsjang behandeld was, schudde Ferroni het hoofd en ant woordde: „Slecht, slecht, slecht Na een verblijf van een maand in de gevangenis van Woetsjang werd hij te zamen met andere priesters voor het gerecht gebracht. Duizenden woonden het proces met banieren en propaganda materiaal bij. Hij werd tot zeven jaar gevangenis straf veroordeeld op beschuldiging van het onderhouden van relaties met het „legioen van Maria" en het aansporen van nationalistisch Chinese soldaten in 1946 de communisten te Tsaiyoeankou te bevechten. Bisschop Ferroni ontkende. Op 7 juli van dit jaar werd de bis schop naar het ziekenhuis in Woetsang overgebracht. Hij vernam dat men hem gevangen wilde houden. Op 15 septem ber kreeg hij echter te horen dat hij zou worden uitgewezen. Daar hij niet in staat was te lopen werd hij van het zie kenhuis door communistische bewakers naar het station van Woetsjang gedra gen. Een communistische arts begeleidde hem op de reis naar Kanton. Britse politiemannen en een Italiaanse priester dragen hem over de grens. Bisschop Ferrom leeft thans op lichte voeding, bestaande uit fruit, brood en chianti-wijn. Zijn gezondheidstoestand is veel vooruitgegaan. Toch zal hij nog minstens twee maanden moeten rusten, alvorens naar Italië te kunnen terugke ren. Tegen dc achtergrond van het Kremlin vaart een boot van „Intourist" President Eisenhower is gisteren de meeste tijd buiten de zuurstoftent ge weest. Hij heeft een stevig noenmaal genuttigd en zijn herstel blijft bevre digende vorderingen maken. De president voelt zich op zijn gemak in zijn kamer in het Fitzsimons legerhospitaal en is goed geluimd, aldus is in een medisch bulletin medegedeeld. Mevrouw Eisenhower heeft via de perschef van het Witte Huis verklaard dat zij en de familie allen die gebe den hebben voor het herstel van de president en die daarvoor nog bidden, diep dankbaar zijn. De zoon van president Eisenhower, majoor John Eisenhower, die twee dagen aan het ziekbed van zijn vader heeft vertoefd is vandaag naar zijn leger post op Fort Belvoir teruggekeerd. De Russische minister van defensie, maarschalk Zjoekov, heeft een telegram gezonden, waarin hij president Eisenho wer, mede uit naam van zijn gezin, van harte een spoedig herstel en lang leven toewenst. (Reuter-U.P.) De bevolking van het dorp Klaksvik op de Faröer, die zich in het voorjaar tegen de Deense autoriteiten verzette om de verwijdering van haar dokter, dr. Halvorsen, te voorkomen, heeft gisteren de Deense gouveneur van de Faröer. Hansen, enige tijd vastgehouden. Hjj was gisteren naar Klaksvik gegaan als voor zitter van de raad van bestuur van het plaatselijke ziekenhuis, dat vroeger onder leiding stond van dr. Halvorsen. Ook de andere leden van de commissie werden vastgehouden. Na een scherp telegram uit Kopenhagen, waarin de Deense pre mier aan de autoriteiten op de Faröer opdracht gaf orde en rust te herstellen, is de gouverneur vrijgelaten. De bewoners van Klaksvik eisen, dat dr. Halvorsen, die vijf maanden geleden werd overgeplaatst, naar zijn oude post terugkeert. Halvorsen oefent op het ogenblik een particuliere practijk uit in Kopenhagen. De Deense minister van financiën, Kampmann, die in mei ook veel heeft bijgedragen tot het compro mis, dat toen werd bereikt, zal naar de Faröer vertrekken om de gemoederen aldaar tot rust te brengen. Vooral sinds de Geneefse viermo- gendhedenconferentie heeft Eisen hower zich in de hele wereld een enorm prestige verworven. Eisen hower was zonder twijfel de domineren de figuur op deze bijeenkomst. Faure, Eden en zelfs Boelganin hebben in juli in Genève in de verste verte niet zo'n indruk gemaakt als de president van de Verenigde Staten. Het grootse ont wapeningsplan van de Amerikaanse re geringsleider vormde het hoogtepunt van de besprekingen. Dit plan heeft de mensheid weer hoop gegeven. Vèör „Genève" kon Eisenhower zich reeds verheugen in een uitzonderlijke populariteit bij zijn landgenoten. Maar op het ogenblik geniet hij ook elders in de wereld een gezag als geen president van Amerika voor hem ooit heeft gekend. Niet alleen in het westen, maar ook onder de volkeren aan de andere zijd 3 van het IJzeren Gordijn heeft Eisenhower het vertrouwen van tallozen gewonnen. En de communisti sche machthebbers in Moskou houden duchtig rekening met de ongehoord krachtige positie die Eisenhower zich heeft verworven als woordvoerder van de vrjje wereld. Hoe Eisenhower Mom gewaardeerd wordt, is dezer dagen wel heel duidelijk gebleken uit de reacties op het ontstel lende bericht van zaterdag j.l. Uit alle hoekèn van de aarde stroomden tele grammen naar Amerika van staatslie den die hun medeleven uitspraken met de slag die het Amerikaanse volk had getroffen. Het treft dan ook wel bijzonder ongelukkig dat de president juist nu, althans voorlopig, zijn invloed op het wereldgebeuren niet kan laten gelden. Want vooral de westerse wereld kan hem in deze dagen heel moeilijk mis sen. Eisenhower heeft op de Geneefse conferentie een nieuw perspectief geo pend en het is tragisch dat hij zijn prachtig voorstel nu zelf niet verder kan toelichten. Vorige week vrijdag heeft Boelganin hem nog een brief ge stuurd, waarin voor het eerst de Rus sische visie op de Amerikaanse sugges tie vrij duidelijk werd uiteengezet. Het is te hopen dat het niet al te lang be hoeft te duren voo. Eisenhower op dit schrijven uit Moskou zal kunnen ant woorden. Want de zaak waar het om gaat de ontwapening kan geen uit stel lijden. De hartspecialist, die Eisenhower de zer dagen behandelde, heeft gezegd dat de toestand van de president tot het einde van de volgende week nog kritiek zal zijn. Gedurende die tijd zal de we reld dus met grote bezorgdheid moeten afwachten of Eisenhower binnenkort weer zijn grote rol in de internationale politiek zal kunnen opvatten. In Genève wordt volgende maand wèèr een belangrijke conferentie gehou den. Een conferentie die het vervolg zal zijn van die welke in juli tussen de re geringsleiders plaats vond. Ditmaal ko men de ministers van Buitenlandse Za ken van de Grote Vier bijeen en Ame rika zal dus vertegenwoordigd zijn door minister Dulles. Maar de Amerikaanse grondwet schrijft voor dat de president zelf uiteindelijk geheel verantwoordelijk is voor het buitenlands beleid van de V.S. en Eisenhower heeft zich steeds persoonlijk intensief met dit aspect van zijn veelomvattende taak bezig gehou den. Dulles heeft op zijn beurt altijd haast van dag tot dag overleg gepleegd met de president, hetzij in een persoon lijk gesprek op het Witte Huis, hetzij in een interlokaal of internationaal tele foongesprek. Het is dan ook te hopen dat vóór en gedurende de komende Ge neefse conferentie, die voor Europa van zo groot belang is, Dulles Eisenhower zal kunnen raadplegen. Een mogelijk heid die gelukkig door de Eisenhower behandelende specialist niet uitgesloten wordt geacht. Zou Eisenhower zich onverhoopt op korte termijn definitief moeten terug trekken, dan zou dit het hele wereldge beuren ongunstig kunnen beïnvloeden. Door zijn persoonlijk optreden heeft de huidige president van de Verenigde Staten aanzienlijk bijgedragen tot de recente lichte ontspanning in de inter nationale situatie. Hij heeft de commu nistische tegenstander er van weten te overtuigen dat met Amerika en het Westen niet te spotten valt. Als de sterke representant van een sterke mo gendheid en een sterk westers blok is hij de Sovjet-leiders tegemoet getre den. Dat Eisenhower als kampioen voor de vrijheid en de vrede weldra weer naar voren moge treden, is de oprechte wens van miljoenen over de hele wereld. De Nederlandse regering heeft de nieuwe regering van Argentinië erkend, aldus heeft het ministerie van buiten landse zaken medegedeeld. Advertentie BARTELJORISST». HAARLEM TEL: 13439 FERD. B0LSTR 48 A DAM TEL. 717162 (Tot donderdagavond) Afnemend buiig. In het binnenland vannacht kouder en plaatselijk mist. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Matige tot zwakke, maar langs de kust aanvan kelijk nog af en toe vrij krachtige wind tussen noord en west. Zon: 6.37-18.27. Maan: 17.06-3.47.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1