^Het raadsel vanTvaim Mor.^ Doorgaan met bevordering van agrarische emigratie 6r/c de Plan IJmond-Noord laat aan de mens weinig ruimte HEEMSTEDE Visserij^olf Onderzoek naar achteruitgang In haar eentje naar Canada... THREE LIONS mm* Roofmoord te Leiderdorp berecht Geen vrees voor de buitenlandse vestigingen K.V.R-motie over verlies van 1.000 ha cultuurgrond overgenomen KRUISWOORDRAADSEL flov/e J. G. MARTIN ZN. YELSENS RAAD WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1955 PAGINA Conclusie op studieconferentie NIEUW MATERIAAL VOOR VLAGGEN Enkalon gaat langer mee AKADEMISOHiE FILM STUDIEWEEK IN UTRECHT GEOPEND Djakarta: „Nog geen nieuwe In donesische H.C. in Den Haag aangewezen" e\*acW lao-t®4"tlSC 15 jaar geëist PRINS BERNHARD Pachter in Tanganyika Nieuw salarisbesluit lager nijverheids onderwijs Op onbewaakte overweg Meisje na ongeluk met auto overleden 't Dans-seizoen begint 15 oktober...! DANS.ACADEMIE (Anno 1875) DANSACADEMIE MARTIN Schagchelsiraal 29 - Telef. 10806 diarrhee II bedorven maag „kater" TEGEN MAAG- EN DARMSTOORNISSEN Feestelijke uit reiking E.H.B.O.- diploma's Drs. Th. Regout spreekt in Minerva-theater Over zijn reis naar Japan VOLLEYBAL GENERAL TIRE met NYGEN karkas] Oplossing kr u i s w o orclra a dse van dinsdag (Van onze Haagse redacteur) Een studieconferentie over de agra rische emigratie, welke gedurende twee dagen onder auspiciën van de Neder landse emigratiedienst is gehouden in het voormalige Paleis Noordeinde te Den Haag, is tot de conclusie gekomen, dat men de emigratie van agrariërs moet blijven bevorderen, zelfs de emi gratie van landarbeiders, hoewel er in sommige gebieden op het ogenblik een tekort aan landarbeiders is. De relatief sterke daling van de agra rische emigratie in het laatste jaar geeft reden tot enige ongerustheid. De trek van de agrarische bevolking naar niet-agrarische beroepen is weliswaar groter geworden, maar dit neemt niet weg, dat er in de landbouw, met name in de oostelijke en zuidelijke randgebie den nog altijd een actueel en potentieel overschot aan agrarische werkers is, al bestaan er dan aanzienlijke regionale verschillen. Men meent, dat zowel uit nationaal-economisch oogpunt als voor de ontplooiing van de persoonlijke ca paciteiten van de betrokkenen emigra tie van agriërs wenselijk blijft. Dit geldt ondanks bepaalde tekorten aan landar beiders op dit moment ook voor deze categorie: hier geeft de mogelijkheid om in den vreemde tot groter ontplooi ing van de persoonlijke capaciteiten te komen de doorslag. De conferentie, die op de tweede dag onder leiding stond van prof. dr. E. W. Hofstee, hoogleraar in de empirische sociologie en sociografie te Wageningen, is overigens tot de bevinding gekomen, dat het „waarom" van het achterblij ven van de agrarische emigratie nog in het duister ligt. Er zijn verschillende meer of minder plausibele redenen ge noemd, maar het juiste inzicht in de oorzaken, ontbreekt nog. Men kan even min een verantwoorde verklaring geven voor de aanzienlijke regionale verschil len in de bereidheid tot emigratie. De conferentie zal er wel toe leiden, dat op deze punten een onderzoek wordt inge steld. Men is bij de besprekingen tot een verfijning gekomen van de aanv'anke- Advertentie Helemaal in haar eentje is maan dagavond de driejarige Marietje Koster uit Arnhem van Schiphol per K. L. M. naar Canada ver trokken, waar haar ouders haar met ongeduld verbeiden. Zij heeft een jaar bij haar grootouders ge logeerd, terwijl intussen haar ouders een nieuw bestaan en een woning verwierven in Canada. Haar 22-jarige vader is lid gewor den van het muziekcorps van het Canadese leger en haar moeder is later haar vader naar Canada ge volgd, de kleine Marietje bij de grootouders achterlatend. Maar nu kan het gehele gezin herenigd worden en vliegt Marietje de grote oceaan over naar haar ouders. Ze zat maandagavond wat verlegen in de grote stoel van de vliegtuigcabine, haar pop tegen zich aangeklemd. De stewardess heeft speciaal goed voor haar ge zorgd en een emigrante had op zich genomen onderweg op haar te letten. Het is dan ook een reuze reis, die zo'n klein meisje alleen maakt. Maar misschien heeft ze het niet beseft. Later, als ze groot is, kan ze het verhaal vertellen. Of is dan vliegen zo gewoon, dat je er niet meer over praat? (Van onze correspondent) Het ergste wat men de vaderlandse driekleur kan aandoen is, haar aan har de wind blootstellen terwijl ze kletsnat is. Nu is dit niet zo erg als een vlag slechts enkele malen per jaar uithangt. Anders wordt het, wanneer vlaggen dag in dag uit aan het doorgaans gure Ne derlandse klimaat worden blootgesteld, zoals op de schepen, hotels, benzinesta tions, jaarbeurzen en zorperf eesten in seizoenplaatsen. In al deze gevallen moeten kort na elkaar nieuwe vlaggen worden aangeschaft. Grote schepen hebben soms een magazijntje van vlag gen aan boord. Niettemin heeft in de gure maand Juli 1954 dag en nacht een vlag van 120 bij 180 cm van de hoogste toren van Schiphol gewapperd. Zij man keerde niets. Van 12 Maart tot 16 No vember waaide van een groot hotel aan het Noordzeestrand onafgebroken een viag van 3 bij 5 meter; ook zij was daarna nog volkomen gaaf. Het geheim? Zowel de vlag op Schip hol als die op het Noordzeehotel waren niet zoals gebruikelijk van wol, maar van enkalon gemaakt, een kunst stof die sterker is dan wol. Een vlag moet wuiven. Welnu, een wollen vlag doet dat pas bij sterke wind, een enka- lonvlag echter reeds bij het minste zuchtje. Zij heeft namelijk slechts een derde van het gewicht van een wollen vlag en wat óók belangrijk is, de mot tan houden niet van enkalon. lijk gelanceerde-opvatting, dat voor de boer emigratie de voorkeur verdient boven het overstappen naar de industrie of naar een ander beroep. Dit kan in zijn algemeenheid juist worden geacht, i maar het behoeft niet altijd op te gaan. In ieder geval zou het verkeerd zijn te beweren, dat alle overtollige boeren het land uit moeten, zo zei een der spre kers. De huidige en nog komende moei lijkheden moet men met verschillende middelen trachten te ondervangen: ver kaveling. landaanwinning, emigratie, in dustrialisatie enz. Het belangrijkste is wel, dat onder de agrarische bevolking het bewustzijn groeit, dat er iets zal moeten gebeuren. Prof. Hofstee vertel de ter illustratie, dat gesprekken met boeren in het voorbeelddorp Kerkhoven hadden uitgewezen dat deze mensen zich vrijwel geen idee hadden gevormd van de toekomst van hun kinderen. Men wil derhalve nog meer aandacht gaan schenken aan een goed gedifferen tieerde voorlichting. Voorop staat hier bij echter, dat het inderdaad om voor lichting gaat en niet om propaganda voor de emigratie. Aan emigratie zit ten positieve en negatieve kanten. Op beide moet gewezen worden: de verant woordelijkheid voor de beslissing over wel of niet weggaan blijft bij de emi grant en het is niet de bedoeling hem onder geestelijke druk te zetten. Een van de conclusies der conferentie was verder, dat men ernstig onderzocht wil zien in hoeverre het landbouwonderwijs en het landbouwhuishoudonderwijs op het medespreken van de vrouw is her haaldelijk gewezen zouden kunnen bij dragen. tot een juiste ontwikkeling van de agrarische emigratie. Vermelding verdient voorts, dat er enkele stemmen o.m. van katholieke zijde opgingen, die wezen op de be langrijke steun, welke streek- en of ge loofsgenoten elkaar in het nieuwe land kunnen geven. Vooral Canada is af kerig van groepsemigratie, maar ook zonder als een gesloten groep op te tre den kunnen emigranten, die zich met elkaar verwant voelen, als zij in de zelfde streek terecht komen, van onder ling contact in het immigratieland pro fiteren. De protestanten hebben het wat dit bestreft in Canada verder gebracht dan de katholieken. Te Utrecht is dinsdag de Akademi- •<che Filmstudieweek begonnen, welke wordt georganiseerd door het Neder lands Filminstituut in samenwerking met de stichting Utrechtse Studenten filmliga. De officiële opening geschied de in de aula van de Utrechtse universi teit door prof. dr. H. W. Julius, die meende, dat het medium film in deze tijd gemaakt is tot object. Volgens hem krijgt de film steeds grotere beteke nis voor de wetenschap, en de weten schap heeft de film ook nodig. Dit betekent niet. aldus prof. Julius, dat de wetenschap niet verder kan ko men zonder de film en de wetenschap is ook op bepaalde gebieden niet afhan kelijk van de film, maar er is door de film voor de wetenschap een mogelijk heid gekomen, waardoor hele gebieden ontsloten kunnen worden. De vice-voorzitter van het Nederlands Filminstituut, de heer D. van Staveren, had tevoren reeds een groot aantal ge-t nodigden welkom geheten, onder wie vertegenwoordigers van verschillende filmliga's en bestuursleden van de Ne derlandse Bioscoopbond. Als thema voor deze tweede Akade- mische Filmstudieweek is gekozen: „De film temidden van andere kunsten" De reeks van voordrachten is geopend met een inleiding door de heer A. van Domburg over „De eigen aard van de filmkunst". Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Djakarta heeft vandaag verklaard, dat Neder landse persberichten volgens welke Utoyo Ramlan, de Indonesische ambas sadeur in Canberra, zou worden over geplaatst naar Den Haag als Hoge Com missaris van Indonesië „prematuur" waren. Het ministerie van buitenlandse zaken wilde niet reageren op de eveneens in die berichten vervatte mededeling dat de gehele staf van het Indonesische Hoge Commissariaat in Den Haag zou worden vervangen. Wel zouden leden van de staf van dat commissariaat, die hun tijd in Den Haag hadden uitge diend, spoedig teruggeroepen worden. Volgens bedoelde persberichten zou voorts aan Indonesische zijde de wens bestaan om in november een conferen tie tussen Indonesische en Nederlandse ministers te houden over kwesties van gemeenschappelijk belang. (U.P.) VIRGINIA 75 ct 20 stuks Een gevangenisstraf van vijftien jaar en onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering eiste dinsdagmor gen de officier van justitie bij de Haag se rechtbank tegen 'n 38-jarige fabrieks arbeider uit Leiderdorp, die op de mor gen van de 31ste juli van het vorig jaar in de woning van de weduwe Marijtje Zwanenburg-Roos was binnengedrongen met de aanvankelijk bedoeling, zoals hij zei, de weduwe bewusteloos te slaan en haar daarna van haar geld te be roven. Hij heeft haar echter op afschuwelijke wijze vermoord. De man was de kamer van de vrouw binnengekomen terwijl zy de bijbel zat te lezen. Zij hoorde hem niet. De ar beider heeft een fles op haar hoofd kapot geslagen, waarop zij van haar stoel viel. Later heeft hij de vrouw met een mesje en een vork die hij uit de keu ken gehaald had in hoofd en hals ge stoken. Voor hij zijn plan ging uitvoeren had hij een briefje geschreven waarop stond „afwezig tot 15 augustus". Dit plakte hij voor het raam van de weduwe toen hij haar met de fles bewusteloos had geslagen. „Ik wilde enige uren speling hebben om met de buit weg te kunnen komen" zei hij op de zitting. Prof. dr. P. A. M. Baan, hoogleraar te Utrecht, als déskundige gehoord, zei dat hij bij zijn onderzoek naar de gees tesgesteldheid van verdachte voor raad sels had gestaan. Later was hem geble ken dat deze diep verdrongen angsten en sterke verborgen agressies bezat, die verband zouden kunnen houden met de criminele daad. De verdediger zei in zijn pleidooi dat verdachte bekend stond als een deugdzame jongen, die niet dronk en niet rookte. Uitspraak 11 oktober. (Van onze parlementaire redactie) Minister Zijlstra verdedigt in zijn laatste industrialisatienota het beleid der Nederlandse regering dat gericht is op, bevordering van de vestiging van buiteniandse ondernemingen in ons land. In de periode van twee en een half jaar per 1 juli 1953 zijn hier 38 dochterondernemingen van buitenland se bedrijven en 23 buitenlandse deel nemingen tot stand gekomen. Na de oorlog zijn in Nederland in totaal 74 buitenlandse dochterondernemingen en 103 deelnemingen gevestigd. De bruto productiewaarde van deze 177 bedrij ven was in 1954 ruim 600.000.000. Aan de arbeidsmarkt zijn in verband hiermede slechts ongeveer 6.000 arbei ders onttrokken. Tegenover dit geringe aantal staan grotr voordelen: er komt speciale kennis en ervaring beschik baar, die Nederland anders zou moeten missen, terwijl de buitenlanders vele orders plaatsen bij onze industrie. De hoge eisen die zy stellen vormen een prikkel tot kwaliteitsverbetering voor onze industrie. Het Nederlands produc tieprogramma en het assortiment ex portproducten worden er belangrijk door vergroot. Ongeveer 75 pet. van de pro ductie van dez< bedrijven wordt uitge voerd. Minister Zijlstra acht de voordelen voor onze industrialisatie dan ook be langrijk groter dan de bezwaren die men op de arbeidsmarkt ondervindt. 28. Terwijl Eric de Koning van de Ulaid volgt langs verborgen paadjes, laat hij diens woorden nog eens aan zijn gedachten voorbij gaan. Dat Saran zich om de een of andere reden bedreigd voelde, had hij al in het fort gemerkt, zodat het verhaal, als zouden Monoch en zijn Druïden in het geheim tegen hem samenspannen, inderdaad wel waar kan zijn. Is het Saran dan wel ernst met de bewering, dat men hier iets over Winonah weet, of gebruikte de slimme Ier dit alleen als lokaas, om hiermee Eric voor zijn zaak te winnen? Er zijn namelijk nog zoveel tegenstrijdigheden in Saran's verdere verklaringen, dat Eric het toch maar half vertrouwt. Waarom meende Saran, dat Eric door Cendrach was uitgestuurd? Was dat de reden voor Eric's ontvoering? Was het om Ragnar begonnen, of houdt het alle maal verband met elkaar? Onopvallend hoort Eric zijn gevangene hier over uit. Volgens Saran heeft Cendrach, toen hij vluchten moest, meteen de gelegenheid aangegrepen, om zich van een grote hoeveelheid kostbare sieraden meester te maken. Hoewel Eric niet weet wat hij van deze aantij ging denken moet, kan hij zich voorstellen, dat dit de reden is geweest vcor Saran's belangstelling in de oude man. Over Ragnar -ertelt Saran niet veel meer, dan hij al gedaan heeft, öf de man is dus een doortrapte leugenaar, öf te goeder trouw en langzamerhand begint Eric het laatste te geloven. Zo zetten de mannen en de hond hun gevaarvolle tocht naar de grens voort. Meer en meer begint Eric de ander als een metgezel te behandelen. Het besef, dat zij op elkaar aangewezen zijn, draagt daartoe bij. Hoewel Saran hem verteld heeft, dat de onbekende, die zij in het dorp der Fiatach zagen begraven, één van zijn getrouwen geweest is, die iets van de plannen van Monoch te weten was gekomen, heeft Eric het steeds vermeden, de laatste woorden van deze man prijs te geven. Maar de ge dachte, dat dit wellicht juist van groot belang voor Saran kan zijn, laat hem niet los en wanneer zij de tweede avond om een klein vuur gezeten een boutje bereiden, vraagt Eric zo terloops of Saran wel eens van iemand gehoord, heeft, die Tuaim Mor heet. „Tuaim Mor? Tuaim Mor? Hoe komt ge daa~ zo bij?" vraagt de koning van de Ulaid onverschillig. „Ik geloof, dat het de naam van een krijgsheer is, maar zeker weet ik het niet". Scherp slaat Eric de ander gade; maar in het onzekere licht der vlammen ontgaat hem de vreemde schittering in Saran's ogen. De mannen praten nog wat na over hun plannen; dan begeven zij zich ter ruste, terwijl Wolf plichts getrouw de wacht betrekt. Als Eric echter met een schok wakker schrikt, begint het al te dagen. Het nasmeulende vuur verlicht flauwtjes de kamp plaats, maar hij is er alleen. Zowel Saran als zijn hond zijn verdwenen. Aan prins Bemhard is voor negen en negentig jaar het pachtrecht verleend van 1050 ha grond te Magara bij het meer Manyara in Tanganyika. De grond is bij uitstek geschikt voor een gemengd bedrijf. De pacht werd uitgegeven door de gouverneur van het gebiedsdeel, Sir Edward Twining, naar aanleiding van net bezoek dat de prins er vorig jaar bracht. Hij zeide toen zeer geïmponeerd te zijn door de mogelijkheden die Tan ganyika biedt. De prins heeft het pacht recht verkregen onder dezelfde voor waarden als de andere pachters. In het Staatsblad is afgekondigd een Koninklijk Besluit tot herziening van de regeling inzake de bezoldiging van het personeel aan de Rijks- en ingevol ge de nijverheidsonderwijswet gesubsi dieerde gemeentelijke en bijzondere scholen voor lager nijverheidsonderwijs (salarisbesluit L.N.O. 1955). Dit nieuw salarisbesluit vervangt het thans be staande salarisbesluit L.N.O. en heeft terugwerkende kracht tot 1 september 1955. In vergelijking met de bestaande re geling zijn in het nieuwe besluit ver anderingen aangebracht, die o.m. be treffen: vaststelling van de salaris-an- ciënniteit, gelijke salariëring van de leraren in Je technische vakken en de leraren, die bevoegdheid bezitten voor de algemene vakken, i.e. de bezitters van de hoofdakte, de invoering van een bezoldigingsregeling voor de volledige betrekking, het aantal wekelijkse lessen, dat in dag- en avondbetrekking teza men voor bezoldiging in aanmerking komt, de aktetoelage en de bezoldiging van directeuren van avondscholen. In de weddebedragen zijn de salarisverho gingen van zes en drie procent begre pen. Het ligt in het voornemen de belang hebbenden te zijner tijd in het genot te stellen van een uitkering ineens over de maanden januariaugustus 1955, in verband met de omstandigheid, dat de datum van inwerkingtreding van het besluit acht maanden later valt dan aanvankelijk mocht worden verwacht. Een daartoe strekkende regeling is in voorbereiding. Op de onbewaakte overweg aan de Slachthuisweg te Hoek van Holland is gisternacht een auto, gegrepen door de trein, die tegen half een uit Rotter dam was vertrokken. De drie-en-twintig- jarige verkoopster Chr. Th., uit 's-Gra- venhage, die naast de bestuurder zat, werd in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Den Haag vervoerd. Onderweg is zij over leden. Advertentie Advertentie Inlichtingen Inschrijving voor R, ingen r ijving l dagelijks R.K. 1112 xur 1417 uur 1921 uur dagelijks Dinsdagavond had in het R.K. Ver enigingsgebouw de feestelijke uitrei king plaats van de E.H.B.O. diploma's welke de leden van de R.K. E.H.B.O. „De barmhartige Samaritaan" op de laatst gehouden examens hadden ver overd, ook werden enige diploma's uit gereikt aan Malthezer-helpsters. De uitreiking geschiedde door de voorzit ter, de heer N. M. Out, die de be zitters gelukwenste met het behaalde resultaat. Dokter P. v. Bessem merkte daarna op, dat het bezit van het diploma niet betekent dat men nu alles weet. Er zal voortdurend geoefend moeten worden om de nodige vaardigheid te krijgen en te behouden. Hoofdinspecteur Berentsen sprak een goed woordje voor deelname aan de B.B. al vond hij zichzelf wel wat egoïs tisch. Er kunnen echter nog wel wat E.H.B.O.-ers gepletst worden bij deze zeer nuttige instelling. De heer J. Beelen, bood aan dokter V. M. 'Schreijnemakers als instructeur en de heer N. M. Out, als zijn assis tent een boekenbon aan en de secre taris, de heer A. Warmerdam kreeg een doosje sigaren. De heer Out op zyp beurt stelde de dokters Van Bessem, Schreijnemakers en zuster Camphuis in het bezit van een soortgelijk geschenk en het 80-jarige lid van het hoofdbe stuur, de heer J. Smit, sprak namens het hoofdbestuur woorden van dank. De rest van de avond werd door de R. K. Toneelvereniging „H.A.T." op vrolijke wijze gevuld. Het ziet er naar uit, dat de directie van het Minerva-theater te Heemste de een goede greep heeft gedaan een aantal bekende Nederlandse ontdek kingsreizigers te laten vertellen over hun ervaringen en bevindingen. Gister avond tenminste was het theater zo goed als uitverkocht, toen de eerste van de vijf sprekers, drs. Th. Regout uit Den Haag, een boeiende lezing hield over Japan, dat hij tezamen met zijn vrouw in 1954 heeft bezocht. Het plan om naar Japan te gaan dateerde ai van voor de oorlog, doch wegens vele moeilijkheden kon aan het voornemen geen uitvoer worden gege ven. Toen echter na de oorlog de om standigheden zo gewijzigd waren, dat zelfs het maken van films was toege staan besloten de heer en mevrouw Regout vorig jaar op stap te gaan. Op 24 februari vertrokken zij van Schip hol. De reis ging via Indië, waar het echtpaar Regout enkele weken door bracht, naar Japan. Gedurende twee maanden trokken zij door het land van de Rijzende Zon. Zij bezochten vooral de industriedorpen, waar artistieke Ja panners hun verfijnd handwerk uit oefenen, en de kleine vissersplaatsjes, die voldoende sfeer en poëzie bezaten om op het lopende kleurenlint te wor den vastgelegd. Drs. Regout is een boeiend causeur, een dichter met een scherp oog voor schoonheid. Zijn kleurenfilm legt van deze laatste eigenschap vooral een frap pante getuigenis af. Behalve de schoon heid van het land, waarvan hij zo goed en gedocumenteerd weet te verhalen, had ook het doen en laten van de Japanners de volle belangstelling van de filmer Regout. De thee-ceremonie en het feest van de bloemschikkunst waren daarvan goede exempels. Na zijn verblijf brachten de heer en mevrouw Regout vervolgens nog een bezoek aan Hawaii, waar zij getuigen waren van een der erupties van de krater Kilouea. Van dit wonderlijk en imposant natuurgebeuren had de wereldreiziger Regout enige opnamen gemaakt. Alles resumerende mogen wij zeggen, dat de eerste avond in de wereldrei zigers-serie een bijzonder succes is ge worden. Op 25 oktober spreekt mr. A. L. Hustinx over zijn reis door de woestij nen van Pakistan. Voordat de gemeenteraad van Vel- sen toe was aan de bespreking van de bezwaren, die B. en W. hebben taegen het ontwerp-streekplan IJmond-Noord, werd te ruim half elf dinsdagavond de raadsvergadering geschorst om de directeur van Openbare Werken, de heer ir. D. N. Dammers, gelegenheid te geven de bezwaren van Velsen nader toe te lichten. Het was een explicatie voor de raad zonder enige gelegenheid tot discussie. De debatten bleven be waard tot de daarop weer aansluitende raadsvergadering. Alvorens in te gaan op de bezwaren schilderde de heer Dammers de gang van zaken sedert 1950, toen het ont- werp-interim-rapport tot stand kwam. Daarna wees hij op de grote lijnen, die in het ontwerp-streekplan zijn gevolgd. In grote trekken komt het plan overeen met het structuurplan, zoals dat in 1950 door de stedebouwkundigen van Velsen en Beverwijk werd geconcipi eerd. Maar tegen details zijn bezwa ren, waarmee niet gezegd wil zijn, dat deze niet belangrijk zijn. Wat de be zwaren zélf betreft mogen wij verwijzen naar de artikelen, die hierover de laat ste tijd in ons blad zijn verschenen. Tegen half twaalf werd de verga dering heropend. De heer Van Os van Abelen, de nieuwe fractie-voorzitter van de P.v.d.A. begon met duidelijk be zwaar te maken tegen het feit, dat niet iedere raadsfractie minstens over één exemplaar van het ontwerp-streek plan heeft kunnen beschikken. Hij sprak de wens uit, wetende dat B. en W. hier geen blaam treft, dat dit zich bij het streekplan Kennemerland-Zuid zal herhalen. Overigens vond hij in het plan een groot veranwoordelykheids- voel verankerd van de ontwerpers al sloot hij zich geheel aan bij de door B. en W. genoemde bezwaren. Ook begreep hij niet, dat er nog altijd reke ning gehouden wordt met de mogelijk heid van de vestiging van een tweede basis-industrie. Hierbij aanhakend kon hij niet in zien, waarom men dan niet kan be sluiten daar, inplaats van een twee- d; basis-industrie, een of meer woon kernen te stichten. Dat zou tevens tegemoet komen aan de vrees, die uit het hele plan spreekt, dat er voor de dichte bevolking te weinig gele genheid zal zijn voor recreatie. Voorts miste hij in de toelichting tot het plan aandacht voor bijv. economische en sociale gevolgen. Over ons zal de IJ mond-geest vaar dig moeten worden. Bij zakelijke be- De meeste belangstelling ging bij de volleyballers dinsdagavond uit naar de hoofdklasse-damesontmoeting Velox te gen Rapiditas. In het lustrum-toernooi bleven de Rapiditas-dames overtuigend in de meerderheid, doch thans was Velox de sterkere. Reeds de eerste game bracht winst (1510), evénals de tweede game: 153. Hoewel een gemakkelijke zege voor Velox scheen te behalen, kwam deze toch nog in gevaar, toen de Ra piditas-dames er in slaagden de derde game te winnen (158). De laatste en beslissende game ein digde echter wederom in een over winning van Velox, die daarmede dus de volle winst behaalde. De uitslagen waren: Dames: Die Raeckse 2MHBS 1 3, VeloxRapiditas 31, Die Raeckse 3 Velox 3 1—3, Cios 3—Velox 4 0—4, Die Raeckse 4—Haarlem 2 22, HBC 3—SSO 2 0—3, AW 2OVRA 2 1—3, Sizo 2—Haarlem 3 4—0, Haarlem 4— Velox 5 4—0. Heren: PWN—Rapiditas 2 3—0, Sant poortHaarlem 2 40, HaarlemLeo- nidas 3—1, Onze GezellenVVSH 03, OSS—OVRA 3 3—1, Die Raeckse 3— Die Raeckse 4 31, Gios 2Velox 4 2—2, Santpoort 2Sizo 22, Spaarne- stad—WIK 3—1. zwaren wordt Velsen niet gedreven door onzakelijke motieyen, aldus spre ker, daarbij wijzend op'het bezwaar te gen het omleggingsplan voor Velsen- Noord, waar tegenover Beverwijk dit juist toejuicht. De heer Nuyens (K.V.P.) hield reke ning met net late uur het was bijna hau éen toen hy aan het woord kwam en onaerschreex het betoog van de heer Van Os v.ü. Abeeien. Het agrarische probleem baart de r.-K.-tracue grote zurg om zijn zeer gro te betekenis voor de IJ mond in totaal. Hij Decyierue een vernes van 1.000 ha cultuurgrond en dat terwijl de bevoi- King given. Waarorn woraen nu beste agrariscne gronden onttrokken, ïn- p.aais niet wat meer bevolking naar net zuiden van V eisen te trekken, isamens ue iractie onuerschreei ny voueaig het bezwaarsenritt en wilue aaarm vooral ae naaruk leggen op net pezwaar, ais IJmonders, op net onttiek- ken van zoveel kostDare cultuurgrond. REVISIE MOGELIJK. Wethouder Veroeek wilde dit pian eveneens zien vanuit jiet gezicutspum van ue la mond ais totaliteit. (Jok ai is nee sneeivpian unidenu, toen meendei ny, uat au met ten eeuwigen aage zal zyii. in ue luup van ue jaren zal het zeker nog wei ue nodige revisie onder gaan. jt-ciSoomyk Uaa ue wetnoudei" net gevoel, uat nier wel neei erg de nadruk is geiegu op net nationale oeiang van ue Hoogovens. De verdeling van hen, die hier zunen moeten wonen, zal volgens de wemouuer zeker nog een punt van ueiangiijke discussie worden. Er zai weinig iegen m georaent kunnen wor- uen, uat uok ten zuiuen van iJmui- uen praats is vuur wuinngen, en uan met onaer ae rook van ue industrie. ue mens neen m uit pian wenng rumite gekregen. Het is opmerkeiyk, weme vnuei gesciUkie rol ue mens uit pian speeit. In het inkrimpen van de voedselbron net agrariscne gemed en net uit- Drenlen van ue bevolking in ee" ue" perk; geoied, zag ae wethouder een paradon, nnes Wykt, mensen en uomen, nuizen en kerken en noem maar op, voor oe vooriscnryuenue industrie. Het is wei symptomauscn, aldus de wet- uouuer. ve neer Nuyens diende namens de kamuneke iraeue een motie in, waarin jcS. en W. woraen uitgenodigd in nun uezwaarsuniiit uuiaeiyk nuu bezorga- neiu voor net venoren gaan van ruim duizend nectare cultuurgrond tot uiting te orengen. tiet conege nam deze motie over, waarna ue raau zien coniormeer- ae men net voorstel van B. en W. met aneen ae commumstiscne stemmen te gen. Daarmee viel om kwart over een in de uaciH de Desussuig. noco-uurge- ineeoier li. ue „oer ui acht uank aan ue uirecteur en net personeel van ^peuoare werken en ahe overige amb tenaren, die nun krachten hadden gege ven aan ae totstandkoming van het pre-auvies en tenslotte complimenteer- ue ae heer Van os v. d. ADeelen wet- uouuer Verbeek die al vijf kwartier aan zyn baste verjaardag oezig was. my hau er zelf nog niet eens erg in genad Advertentie Alleen Generel bledi Nygen In vreeht- en personenwagen- benden I Horizontaal: 1. soort onderwijs; 3. voorzetsel; 5 voorzetsel (Eng.); 7. spil; 8. lidwoord 9. zangnoot; 11. fijngemaakte vruch ten; 13. insecteneter; 15. diepe groeve 16. takje; 18. rijdier; 19. uiterste grens 20. lyrisch gedicht; 21. nauw; 22. lid woord; 23. tijdperk; 26. breekbaar; 28 vrouwelijk dier; 29. selenium (afk.) 31. goud (Fr.); 33. familielid; 34. wa terhoogte; 35. duur van .eb en vloed 36. meisjesnaam. Verticaal: 1. verbinding; 2. herkauwer; 3. het zelfde; 4. ontkenning; 5. stroomsterkte; 6. rondreis; 9. pausennaam; 10. indien; 12. verdieping; 14. handvat; 16. plaats in Gelderland; 17. inhoudsmaat; 21. gravure; 24. meisjesnaam; 25. persbu reau; 27. bedorven; 28. voorzetsel; 32. gelid; 33. familielid. Horizontaal: 1-, slok - overal; 2. tbpaas - zode; 3. room - steeds; 4. odeon olie; 5. os - ergo - erf; 6. Assen; 7. alf - ka - oe; 8. valsemunter; 9. omarming; 10. naai - essaai; 11. sstt - L.K. Verticaal: 1. strooiavond; 2. loods - lama; 3. opoe - aflaat; 4. kamoes - S.R.I.; 6. N.R.S. - Em.; 6. Oss - ge - Mies; 7. toonkunst; 8. ezel - angst; 9. roeien; 10. adder - Oeral; 11. les - fier - ik. Drie trawlers Maria van Hattum IJm. 10 met 1525 kisten verse vis, Klaas Wijker IJm. 85 met 1900 kisten verse haring en Batavia IJm. 99 met 1550 kisten verse haring zes loggers en vier kotters, waarvan drie Zweedse met haring, zorgden ervoor, dat de IJmuidense visafslag dinsdag werd voorzien van een totale aanvoer van 7.220 kisten verse vis, 30 stijve kabel jauwen en 1.750 kleine kisten haring. Er waren 5.140 kisten verse haring, 1470 kisten ïnakreel, ïoo kisten schel vis, 45 kisten gul en kabeljauw, 20 kis ten koolvis, 40 kisten wijting en 15 kis ten stokkebit. De visprijzen waren dinsdag door de geringe aanvoer vr" hoog. Haring zak te in prijs door een grote aanvoer van deze vissoort. Haring noteerde nu 13 tot 1° Per kist van 50 kilo. De haring van de Zweden was duurder. Van de trawler Batavia IJm. 99 werd een be langrijke partij haring opgehouden. Ma kreel noteerde 14 tot 10 per kist van 50 kilo. Grote schelvis was duur en deed 40, evenals klein middel en groot middel, pennen deden 30 en braad 28 tot 22 per kist van 50 kilo. Scholsoorten zaten wat de prijzen be treft aan het plafond. Zij konden niet hoger! Wijting noteerde f 24 tot f 18 en kabeljauw ging eveneens voor fancy- prijzen van de hand. Voor de woensdagmarkt waren er reeds drie trawlers binnen: Vios IJm. 24 met 1400 kisten verse haring en 100 kisten diversen; Bloemendaal IJm. 71 met 920 kisten verse vis, waarvan het merendeel makreel en Bergen IJm. 16 met 1550 kisten verse vis, waarvan 1250 kisten makreel, 125 kisten schel vis, 125 kisten haring en 50 kisten gul en kabeljauw. De kotter IJm. 211 „Wi- ron 2" was thuisstomend voor woens dag met 900 kisten verse vis, waarbij 800 kisten makreel en 100 kisten di- versen. Ook de donderdagmarkt zal ruim voorzien zijn. De Gelria IJm. 21 meldde zich reeds voor deze markt met 2000 kisten verse haring aan boord en de Elie IJm. 32 met 1250 kisten verse vis, waarvan 850 kisten makreel, 80 kisten schelvis, 80 kisten koolvis, 40 kisten gul en kabeljauw en 100 kisten diver sen. Om de Noord was het weer zonder meer slechta De Flamingo IJm. 25 die hier viste en een dagvangst van 300 manden makreel meldde, staakte de visserij op de 60ste breedtegraad en ging zuidover stomen. Het weer was te slecht om te vissen, windkracht 7 tot 8. De trawlers, vissende op haring op de Wellen, en de zuidwestpunt van het Zand, vingen zeer wisselvallig. Er waren schepen met 150 manden haring en met 4Ó0 manden haring. De Haar lem IJm. 9 meldde een dagvangst van 400 manden haring, de Allan Water IJm. 34 van 400 manden haring en de Abraham VI. 77 met 300 manden haring en 10 manden kabeljauw. De Gelria IJm. 21 ving op zijn laatste visdag 200 manden haring. De trawlers Herman IJm. 2, Deining Kw. 8 en Dirkje Ro. 53 vertrokken naar zee. De loggers op het Zand vingen 20 tot 15 manden hoops per trek en 120 tot 100 manden hoops per dag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2