Melksanering in Haarlem komt niet eerder dan in 1956 opnieuw aan de orde Haarlem gaat gestadig door met asfalteren Dese week wordt met het Soendaplein begonnen Raadsleden zelf moeten naar de zolder om het plan te bestuderen Zilveren legpenning voor de heer C. Siegers DE M00IJ Instructief concert N. Ph. Orkest Invloed van de jazz op de symfonische muziek „Repelsteeltje" in de Schouwburg I Weer inbraak in het Minerva-theater Het wachten is op definitieve bepalingen van de minister TAXI 18000 George Robert eindigt met Bach-programma Mr. Mertens komt Doorlichting geven Voor G. en W. Zandvoorts raad en het Boulevard-plan Uit STAD en STREEK WYNAND FOCKINK Belgische schoolkwestie Goed toneel voor de lagere school WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1955 PAGINA 3 Bazar in de Vleeshal hééél oude jenever zoals U die ook drinkt in ons proef lokaal in de Pijlsteeg te Amsterdam SUPERIOR (met een sterkte van 407 f 8.75 per liter Wiener Sangerknab^n VERKEER IN DE TEER Opstopping op de H aarlemmerweg FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand Haarlem Biljarten! Openbare orgelbespelingen Meisje brak haar voet Mej. De Leeuw decla meert voor het Vrouwengilde Winnaars Sportprijs- vraag Mistblusser kan niet gemist worden Hoofdbedrijf: KRUISWEG 64 - Tel. 19019 1 Filiaal: LEIDSCHESTR. 20b-Tel 10228-18494J Haar,em Katholieke Grafische Bond Garni Mistblusser HEEMSTEDE Uit vitrine scheer- apparaat weggehaald ERNSTIG ONGELUK OP CRUQUIUSWBG Jongetje loopt bal achterna en wordt door auto gegrepen Beurs van Amsterdam Beurs van New York no Het zal nog wel enkele maanden du ren, eer de melksanering in Haarlem opnieuw aan di orde komt. In ieder geval wordt het 1956 en dan nog zullen er heel wat litertjes melk getapt moe ten worden, voordat de Vereniging van melkhandelaren in Haarlem en omstre ken TJ.A. de zaak in Kannen en kruiken heeft. Achteraf zal men er niet rouwig om ziin, dat enkele iaren geleden de sanering in Haarlem afgeketst is, omdat de vriiheid van de consument al te zeer In gedrang kwam. Tn het voorjaar immers stelde minister Ziilstra verschillende voorwaarden vast, waaraan de toen reeds bestaande sane ringen moesten voldoen en waarnaar de toekomstige moesten worden ingericht. De reorganisatie zou binnen een half jaar beslag moeten krijgen en met in gang van 1 september van dit jaar dienden de saneringen aan de nieuwe benalingen te voldoen. Spoedig bleek wel, dat die bepalingen te stringent wa ren en dat de reorganisatie zeker niet binnen de benaalde termün zou kunnen geschieden. De minister heeft voor de bestaande saneringen nu wel uitstel ge geven tot 1 december, maar Haarlem wacht nu liever die datum af om con crete plannen uit te werken. Te verwachten is namelijk, dat de minister de voorwaarden, waaraan de melksanering moet voldoen, wat mil der zal maken, opdat de feitelijke zin van een sanering niet wordt weggeno men. Insiders is het wel bekend, dat de moeilijkheden, die de achtergrond van 's ministers bepalingen vormen, niet zozeer gelegen zijn in het consu mentenbelang als veel meer in de te genstand, die te verwachten was van wege de verzekeringen en de fiscus. Haarlem wacht dus nu liever de 1ste december af om dan te bezien, in hoe verre de oorspronkelijk geprojecteerde sanering zal kunnen worden doorge voerd. Het is bijvoorbeeld niet onmogelijk, dat de statuten van de Vereniging van melkhandelaren, die opgebouwd is vol gens een coöperatieve gedachte, gewij zigd moeten worden. Op die manier zou een geheel andere rechtspersoon kunnen ontstaan. Men wil uiteraard niet tot een dergelijke stap overgaan, voordat bekend Is, wat de minister feitelijk wil. Uit een en ander kunnen wij dus ge redelijk de conclusie trekken, dat de melksanering pas het volgend jaar voor Haarlem opnieuw aan de orde zal komen en zeer vermoedelijk volgens de nieuwe richtlijnen van de minister uitgevoerd zal worden. Intussen is, zo vernemen wij, vanwege de twee organisaties van melkhandela ren in Haarlem en omgeving (de katho lieke en de algemene bond) vorige maand een stichting in het leven geroe pen, die de sociale belangen van de melkhandelaren wil behartigen. De nieuwe stichting, die eigen rechtsper soonlijkheid heeft, treedt met ingang van zaterdag 1 oktober a.s. in werking. Zij beslaat het gebied van Haarlem en om liggende gemeenten. Ten bate van de Stichting Kinder bewaarplaatsen Haarlem zal op woens dag 5 oktober en donderdag 6 oktober van 10.30 - 17.30 uur een bazar wor den gehouden in de Vleeshal, Grote Markt te Haarlem. Er komen ver schillende stands met zeer fraaie en praktische handwerken, een stand met postpapier en aanverwante artikelen, een stand met baygoed en speelgoed, een levensmiddelstand, een bloemen- stand, enz. Voor de kinderen zijn er woensdag middag speciale attracties, zoals be hendigheidsspelletjes en een rad van avontuur. Advertentie Tot zijn verbazing heeft de lezer in onze recensie van gisteravond over de Wiener Sangerknaben moeten consta teren, dat de zangertjes „geleerd wordt nooit te zingen". De jongens zelf hebben gelukkig het tegendeel bewezen en wij moeten mel den, dat de tekst van de recensie oor spronkelijk luidde: „Dat de jongens geleerd wordt mooi te zingen, is van zelfsprekend". Doordat klaarblijkelijk een verkeerd teerbed op het gedeelte van de weg tussen Amsterdam en Haarlem, met name op het tracé tussen de Hoofdweg en de meesp westelijke toegangsweg naar de Tuinstad-Slotermeer is gelegd, zijn vanochtend honderden automobi listen in grote verlegenheid geraakt. Dinsdag is deze weg n.l. opnieuw ge teerd, maar de laag bitumen is gaan loslaten, waardoor de autobanden door de dikke brij moesten ploegen en daar in vastliepen. De verontwaardigde automobilisten, die vanmorgen op de;.e drukke weg strandden, hebben reeds hun beklag ingediend bij de verschillende vervoers- bonden en willen een gezamenlijke actie ondernemen bij Rijkswaterstaat tot vergoeding van de schade aan ban den en carrosserieën. Tal van fraaie automobielen waren n.l. miet teerdrab zeer besmeurd. De politie moest het verkeer over de bermstrook leiden. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 27 september ln staat van faillissement verklaard: A. Eigenhuis, transportarbeider, wo nende te Aalsmeer, Zwarteweg 79; Rechter-Commissaris mr. H. J. M. Co- kart. Curator mr. A. J. Fibber te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd op dinsdag 27 september opgeheven het faillissement van H. Irik, bouwvakar beider, te IJmuiden-Oost, gem. Velsen, Ratelstraat 2. Rechter-Commissaris mr. N. Smits. Curator mr. J. W. Crefeld te IJmuiden-Oost; en het faillissement van A. Jansen, rooier, wonende te Nieuw-Vennep, gem. Haarlemmermeer, Hoofdweg 998. Rechter-Commissaris mr. J. A. Bletz. Curator mr. J. F. Sachse te Aerdenhout. Ondertrouwd: Th. A. Ettema en I. M. M. J. Th. Louman; M. J. van Deursen en M. Th. B. van der Kroft; W. Schreuder en W. Borst. Getrouwd: H. Vrugt en E. van Keij- zerswaard. Geboren: E. J. van Langen-Bontje, z; J. J. Balm-van den Beidt, z; H. J. van der Valk-van Saasen, z; M. C. Mannaert-Neeskens, d; L. M. Witte- veen-van Impelen, d. Overleden: W. Metz, 81 j., Heeren- singel; A. A. M. Mes-de Zwart, 71 j., Zuidpolderstraat; H. J. Pos, 57 j., Wil- helminastraat; M. J. van Norden-Ber- tholee, 72 j., Eendrachtstraat; J. P. Kors-van der Ven, 89 j., Zuidpolder straat; A. W. Elsendoorn, 35 j., Kam-, perlaan. Gisteravond werd een begin ge maakt met de biljartwedstrijden om de „Zilveren Bal" tusen de B.V. „Groe- nedaal" en de B. C. „Hof van Holland". „Groenedaal" wist met 84 te win nen. De gedetailleerde uitslagen luiden: Ketel 250 250 12 72 20.83 2 Scholten 250 163 12 56 13.58 0 Kooyman 180 180 29 39 6.20 2 v. d. Berg 180 150 29 32 5.17 0 G. de Bruyn 190 140 16 42 8.75 0 Hoek 220 220 16 76 13.75 2 Ketel 250 250 15 75 16.66 2 Luiten 250 220 15 87 14.66 0 G. de Bruyn 190 98 15 23 6.53 0 Hoek 220 220 15 70 14.66 2 Wester 85 85 23 12 3.67 2 Kloos 90 42 23 8 1.72 0 FILMS: CINEMA PALACE: „Koninklijke Hoog heid", a. 1., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Oase", str. volw., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. LUXOR: „Mannen zonder mededogen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. MINERVA: do. 8.15 uur: „De zevende sluier", 14 jaar. REMBRANDT: „Gejaagd door de wind". 14 jaar, 2 en 7 u. ROXY: „School der dapperen". 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 29 september Grote Kerk: Orgelbespeling door de stadsorganist George Robert. Van 15— 16 uur. De aanval, die de dienst O.W. van Haarlem dit jaar op het Haarlemse wegennet heeft ondernomen, is wel bij zonder grootscheeps uitgevallen. Het uitgebreide programma heeft tot ge volg gehad, dat tal van punten in de stad onberijdbaar of moeilijk bereik baar zijn geweest en op het huidige ogenblik timmert O.W toch op tal van plaatsen langs de weg. Niet lang gele den werd het Staten Bolwerk, onder het wegdek waarvan een nieuwe riole ring is aangebracht, weer voor het ver keer opengesteld, waarna met frisse moed werd begonnen aan de ingrijpen de reorganisatie van het Kennemer- plein. Intussen waren de eerste spaden in de grond gestoken voor de asfalte ring van de Tïrederodestraat, de Kle verparkweg en de Delftlaan, terwijl in de loop van deze week een begin wordt gemaakt met de werkzaamheden aan het Soendaplein. Zoals bekend wil men ter oplossing van de verkeersmoeilijkheden rond het Soendaplein de stroom uit de Gen. Cronjéstraat binnenkort gaan omlei den langs de remise van de NZHVM, waarna het verkeer via de Floresjstraat Advertentie Met de openbare bespeling van gis teravond en Donderdagmiddag a.s. sluit de stadsorganist George Robert, die dit jaar de pensioengerechtigde leeftijd bereikte, zijn loopbaan, wat be treft het bespelen van het Müller-orgel in de Oude Baaf, af. De openbare be spelingen worden in oktober nog wel vervolgd, doch deze vinden vanwege de daling van de temperatuur niet in de kerk, doch in het Gemeentelijk Concertgebouw op het Cavaillé Coll- orgel plaats. Wij beschouwen genoemd tweetal bespelingen tezamen als dë afslui ting, omdat; op beide een Bach-pro- gramma wordt uitgevoerd. Deze pro gramma's te samen geven, is op één bespeling nooit mogelijk. Het geeft een globaal overzicht van Bach's om vangrijke schat van orgelwerken. Georg Robert opende dit eerste Bach- concert met de Preludium en Fuga. in f mineur en sloot met één van de meest monumentale werken: de Pas- sacaglia en dubbelfuga in c mineur af. Voorts hoorde men de minder beken de, toch zeer waardevolle en aantrek kelijke derde sonate in drie delen. Voorts een drietal van Bach's meest indrukwekkende koraalbewerkingen en het naar zijn schrijfwijze betitelde, vooral voor die tijd nogal eigenaardig van inhoud zijnde „kleines harmoni- sches Labyrinth". Hiertegenover staan Donderdag koraalvoorspelen, een Pastorale, de grote Fantasie en Fuga in g mineur en het voor „vol werk" geschreven „Alla breve". Men ziet de grote verscheidenheid in vorm, die de stadsorganist op deze programma's tezamen genomen heeft aangebracht en tevens het verschil in technisch en muzikaal opzicht. Elk werk stelt dan ook zijn speciale eisen, niet het minst wat registratie betreft. Robert kent echter de werken en zijn „koninklijk instrument" tot in de klein ste bijzonderheden. Dit wekt geen ver wondering, als men nagaat, dat Ro bert reeds vanaf 1921 de openbare or gelbespelingen verzorgt en tot voor enkele jaren de taak van organist bij de hoofddiensten van de Hervormde gemeente in de Baaf vervulde. En nu mag het oude, kostbare Mül- ler-orgel veel klankmogelijkheden bie den, juist zo uitermate voor Bachwer- ken geschikt, die klankkleuren moeten op velerlei wijze doeltreffend worden vermengd. Juist die kleurenmengelin gen vielen ook thans weer bij Robert's spel op. Naar gelang de muziek het vereist, of het een adagio uit een so nate, een Labyrintheen groot op gebouwde Passacaglia of een ingeto gen koraalbewerking was, de meest ge- eigende klank werd verkregen. Houdt dit alles de aandacht gaande, toch viel eveneens het meesterlijke, technische spel in het slotnummer met zijn ge compliceerde dubbelfuga op. Ook voor dit technisch kunnen onze bewonde ring! De kerk was zeer goed bezet, er waren zelfs programma's te kort! Op dezelfde belangstelling kan ook zeker op Donderdagmiddag a.s. worden ge rekend. O. K. de Rijksstraatweg weer kan opdraaien. In hoeverre deze maatregel werkelijk een oplossing betekent, zal door de prak tijk nog moeten worden uitgemaakt. In elk geval wordt met het oog op de ze voorziening van de week begonnen met de asfaltering van het Soendaplein langs de remise. Met het Kennemerplein schiet het vlug op. Wellicht komt het gedeelte waar nu de werkzaamheden aan de gang zijn, de volgende week gereed, waarna direct begonnen kan worden aan het andere deel. Het verkeer kan dan worden omgeleid over het gedeel te waaraan men thans nog werkt. In de loop van de volgende maand hoopt O.W. het plein gaaf en wel te kunnen afleveren. Ook de werkzaamheden aan de Bre- derodestraat en de Kleverpark^eg zijn binnenkort afgelopen. De asfaltlaag is' reeds geheel aangebracht. De bewoners van de Kleverparkweg hebben het college van B. en W. ge vraagd of er ter aanvulling van de reeds geprojecteerde vluchtheuvels bij het kruispunt met de Kleverlaan en ter hoogte van de nog te bouwen kleuterschool achter de Brederode- straat meerdere vluchtheuvels kun nen worden aangelegd. Naar aanlei ding van dit verzoek hebben B. en W. erin toegestemd ook een vlucht heuvel te doen aanbrengen bij de Mr. Cornelisstraat. By de Begastraat zal geen vluchtheu vel worden gemaakt, hoewel de Klever- parkwegbewoners daarom hadden ge vraagd met het oog op de overstekende scholieren der MTS en Ambachtsschool. Over ongeveer een maand zullen de voorzieningen aan de trottoirs en de par keerhaven klaar zijn, zodat dan opnieuw een snelverkeersweg aan het Haarlem se wegennet zal zün toegevoegd. Van de grote projecten, die thans worden uitgevoerd, blijft dan nog over de Delftlaan. Behalve de asfaltering van het wegdek, dat op negen meter breedte wordt gehandhaafd staat ook de funde ring van de Ventweg op het programma. De Ventweg wordt bij de oversteekplaat sen iets verbreed. Voor het wintersei zoen hopen O.W. de Delftlaan weer open te kunnen stellen voor het publiek. Dp Verspronckweg wordt voorlopig nog niet geasfalteerd, omdat de bestra ting nog goed voldoet. Het Staten Bol werk moet eerst worden „ingereden" en zal volgende jaar van een asfaltlaag wor den voorzien. De zesjarige Ria Smit, wonende in de Geweerstraat te Haarlem kwam gis termorgen om ongeveer 11 uur met haar voet onder het achterwiel van een Van Gend en Looswagen, die op dat moment het Leidseplein passeerde. Het kind stak plotseling de rybaan over zonder op het verkeer acht te slaan. Met een auto van de G.G. en G.D. moest het meisje worden overgebracht naar de Maria- stichting, waar bleek dat haar voet ge- Aanstaande vrijdag wordt voor „Ge loof en wetenschap" een hoogst be langrijk en actueel onderwerp behan deld: het schoolyraagstok in België. De spreker is mr. J. Mertens de Wil- mars, advocaat te Antwerpen, die als oud-lid van de Kamer van Volksver tegenwoordigers bijzonder op de hoogte mag worden geacht van de oorzaken en achtergronden van de geestelijke en politieke strijd, die nu al zo lang bij onze zuidelijke buren woedt. Ieder heeft het zijne gehoord of gelezen over de Belgische school kwestie, maar de kennis van de meesten daaromtrent is fragmenta risch gebleven. Juist omdat het hier gaat over iets wat ons als katholie ken dient te interesseren mogen wij ons verheugen over de gelegenheid die wordt geboden tot betrouwbare informatie door een deskundige.. In 't voorwoord bij het programma van G. en W. wordt er terecht op gewezen, dat voor wie dieper ziet dan het op pervlak, de schoolstrijd in België een strijd is om de godsdienst. Wie de gelegenheid tot voorlichting uit de eerste hand wil benutten kan voor het verkrijgen van een plaats nog terecht bij het secretariaat van G. en W. Donderdagavond zal mej. M. de Leeuw voor de leden van het Katho lieke Vrouwengilde een voordracht avond verzorgen. Mej. de Leeuw zal de bekende „Beatrijs"-legende voordra gen. De avond begint om 8 uur en wordt gehouden bij Café-Restaurant Brinkmann aan de Grote Markt. (Zondag 25 september 1955) le prijs 10,—: C. Jansen, Bastiaan- straat 28, Haarlem-oost, 7 punten. 2e prijs f 7.50: A. v. Bakel, Brede- roodseweg 13, Santpoort-St., 6 punten. 3e prijs 2.50: C. Jongbloed, Lijster beslaan 24, Hillegom, 6 punten. 4e prijs 2.50: J. Half, Burgem. v. Nie- nesstraat 9, Uitgeest, 6 punten. 5e prijs ƒ2.50: L. Leuven, Binnenweg 122, Heemstede, 6 punten. Twaalf inzenders met 6 punten zijn uitgeloot. De gemeenteraad van Zandvoort vergaderde dinsdagavond onder voor zitterschap van de loco-burgemeester, wethouder van der Werff. Bij de aan vang der vergadering memoreerde de voorzitter het 40-jarig jubileum, dat de heer C. Siegers (K.V.P.) als raadslid gevierd heeft. De voorzitter her innerde aan de onverflauwde ijver van de jubilaris in deze 40 jaren (waar van 19 jaren als wethouder). In enkele cijfers schetste spr. vervolgens de ontwikkeling van Zandvoort. Het aantal inwoners nam toe van 4315 tot 12.500. Het totaal bedrag van de gewone dienst der gemeentebegroting be droeg in 1915 f 135.000, thans f 2.810.000. In 1915 werd voor onderhoud van straten en wegen f 700 geraamd en voor het burgerlijk armbestuur f 2040. In 1955 resp. f 55.000 en f 155.000. „Mijnheer Siegers", zo vervolgde de voor zitter, „U hebt deze ontwikkeling meegemaakt en zich steeds aangepast aan de gewijzigde omstandigheden. In het raadslidmaatschap vergrijsd, is Uw geest soepel gebleven en hebt U ook thans nog een open oog voor de eisen, welke de moderne tijd aan het gemeentebestuur stelt." De voorzitter heette ook mevróuw Siegers welkom, die voor het eerst in veertig jaren een gewone raadsvergadering bijwoonde. Spr. verheugde zich daar bijzonder over, omdat burgemeester en wethouders, op voorstel van de burgemeester, hebben besloten de heer Siegers te begiftigen met de zilveren legpenning der gemeente Zandvoort. De raad besloot destijds deze legpenning te laten slaan, opdat van gemeentewege officiële hulde kan worden gebracht aan zeer verdienstelijke burgers der gemeente. De voorzitter overhandigde tenslotte de legpenning onder het uitspreken van de wens, dat deze nog vele jaren voor de heer Siegers een zichtbaar bewijs mag zijn voor de dank en waardering der gemeente Zandvoort voor diens arbeid in dienst van de gemeenschap. deels zal vereenvoudiging nodig zijn om tot een exploitabele opzet te gera ken. Hiermede zijn uitgebreide werk zaamheden gemoeid en het bestuur hoopt de raad vóór 31 december een reëel werkprogramma aan te bieden Alleen hiermede zo schrijft het be stuur zal het werkelijke belang van het recreatie-centrum zijn gediend. Het schrijven eindigt met de opmerking, dat de realisering van het recreatie-centrum niet alleen een kwestie is van fraaie ontwerpen maar vooral van rentabili teit. De heer LINDEMAN(K.V.P.) begreep de adressering van deze brief niet, want in - uit - of door de raad zijn geen in lichtingen aan de pers gegeven. De heer TATES (V.V.D.) ging wat verder en wilde het verwijt dat in het schrijven tot uiting komt, afwezen. Ontijdige pu blicaties werken eerder negatief dan po sitief maar de raad heeft zich daaraan niet bezonidgd. Het college van B. en W. zou deze zaak in eigen boezem moeten onderzoeken. De heer WEBER(A.Z.B.) had de indruk dat de bewuste publica tie door het stichtingsbestuur worden afgekeurd. De VOORZITTER was ook verbaasd over de gang van zaken. In besloten zitting mocht de raad er kennis van ne men en als de raadsleden er nog verde re studie van wilden maken, dan kon den zij naar een afgesloten vertrek op de zolder van het raadhuis gaan! Maar een paar weken later werden de kaar ten in hotel „Bouwes" publiek ge maakt!. De heer SLEGERS was enigszins be duusd door dit onverwachte eerbewijs na de vele belangstelling op de jubi leumdag ondervonden. Spr. haalde eni ge herinneringen op, o.a. dat hij nog eens als raadslid geschorst is geweest omdat hij als deelnemer in een aanne merscombinatie indirect zou hebben deelgenomen aan schilderwerk der gemeente. Gedeputeerde Staten hie ven evenwel die schorsing op. Spr. herinnerde aan zijn initiatief om van gemeentewege huurkoopwonin gen te doen bouwen, deze zijn nu vrijwel schuldloos bezit van de gemeen te. Er zijn i de raad wel eens harde woorden gevallen, maar spr. gaf de verzekering dat hij nimmer onvriende lijke bedoelingen had. Hij gaf de ver zekering, dat alle blijken van waarde ring door hem op hoge prijs gesteld zijn. Hiermede was deze huldiging ge ëindigd die op de publieke tribune werd gevolgd door verschillende leden van de K.V.P. en „de Hanze". Voordat de raad met de agenda be gon, complimenteerde de voorzitter de gemeentesecretaris en diens echtgenote met hun a.s zilveren huwelijksfeest. Een bloemstuk was vóór deze functionaris op tafel geplaatst. Het belangrijkste ingekomen stuk was een brief van de stichting „Re creatie-oord Zandvoort" (ondertekend door mr. W. H. J. Derks te Utrecht) waarin uitdrukking wordt gegeven aan de mening, dat door de recente pers publicaties over de plannen voor het Boulevard-centrum, verwachtingen over de realisering van deze plannen zijn gewekt, die zacht uitgedrukt als „voorbarig" moeten worden bestem peld. Het bestuur van de stichting heeft de plannen in ernstige studie en zijn voorlopige mening is, dat de plannen van de architecten Wijdeveld en Wils gedeeltelijk slechts in deze vorm te realiseren zullen zijn. Ander- Advertentie Sortering en keuze in de ruimste zin, eigen erkende service-diensten en werkplaatsen, dus vlotte en vakkundige service gegarandeerd, dat betekent voor u een rustig aangenaam bezit. U koopt beter in gespecialiseerde bedrijven. (NEDERLANDS) Grootste Televisie- en Radiobedrijf. Dinsdagavond heeft muziekmin- nend Haarlem een spectaculair concert kunnen beluisteren in het Gemeente lijk Concertgebouw, gegeven door het Noordhollands Philh. Orkest met pia nistische medewerking van Naum Slusz- ny. Alvorens meer in details te treden, willen wij een zeer bijzonder com pliment niet onthouden aan de dirigent op deze avond Marinus Adam, die zich wegens ziekte van Toon Verhey plot- seling geplaatst zag tegenover een vier- broken was. Zij kon later op de dag i tal werken, welke stuk voor stuk zeer naar huis worden vervoerd. hoge eisen stellen. Zijn dirigeren op n een fris decor van een boerenerf werd dinsdag, 's morgens en 's mid dags, in de Stadsschouwburg voor de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen een voorstelling ge geven van „Repelsteeltje" door het ge zelschap van Cruys Voorbergh. „Repel steeltje" is het verhaal van een kabou ter, nu eens van een kwaadaardig slag, die voor een boerenmeisje wel goud uit stro wil spinnen, waardoor het meisje de hand van de prins wint, maar dan moet zjj later als beloning haar eerste kindje aan de kabouter afstaan. Dat verhaal komt dus dicht bij een sprook je, maar al passen de kabouter en dat goud-uit-stro niet erg in de nuchtere werkelijkheid, door de uitwerking van het gegeven en vooral door de kleur van enkele figuren was de sprookjessfeer niet zeer overheersend, hetgeen als een voordeel aangemerkt kan worden. Het is immers de vraag, of de oudste kinde ren van de lagere school nog sterk ge pakt worden door een sprookje, tenzij er een boeiende intrige en een amusant verhaal in wordt verwerkt, zoals het ge val was bij „Dekleine Moeck", waar mede hetzelfde gezelschap in februari van dit jaar zo'n sprekend succes be haalde. Het gegeven van „Repelsteeltje" is wat mager voor een stuk van ruim an derhalf uur, maar de handeling is heel handig opgevuld met enkele grap pige uitweidingen, zoals het verhaal over de schone was en het wilde zwijn; die onderbrekingen van de handeling deden het bij de jeugd zeer wel, vooral omdat ze met goede komische nadruk werden gebracht. Niet alleen het regel matig van achteren naar voren gaande, dringende verzoek: „Zittenook andere reacties van de jeugdige kijkers bewezen, dat de gebeurtenissen op het toneel hen boeiden. Het accent viel ui teraard meer op gemakkelijk aanspre kende typeringen dan op fijn uitgewerkt spel, maar ook binnen dëze grenzen vie len enkele goed getroffen figuren te ge nieten, zoals de jager en de boer, en vooral de hofmaarschalk, in wie de jeugd, zij het niet geheel en al bewust, kennis kon maken met een in karakte ristieke trekken gehouden rol. Stuk en voorstelling laten niet zo'n onvoorwaardelijke voldoening achter als „De kleine Moeck", maar ernst en hu mor zjjn goed verdeeld, de moraal ligt er niet hinderlijk dik op, de jeugd heeft enkele Voorbeelden van goed toneelspel gezien. Een voordeel is ongetwijfeld ook, dat de jeugd ondervindt, dat in de schouwburg ander boeiend amusement mogelijk is dan een serie oudbakken avonturen van stompzinnige veldwach ters en handige jongetjes, die in de zaal nog meer herrie losslaan dan op het to neel. Deze week worden nog vier voorstel lingen van het stuk gegeven.. deze avond was een respect afdwingend str.altje van slagvaardigheid en beheer sing der materie. Het programma, dat een kijk beoogde te geven op de invloed welke de jazz heeft gehad op de sym fonische muziek en omgekeerd, is t.'.t stand gekomen dank zij de samenwer king tussen de Haarlemse Kunst Ge meenschap en de Haarlemse Jazz Club, waarbij zeker de stuwende kracht van de heer Joop Bergansius niet onver meld mag blijven. Als eerste stuk ging Strawinsky's „Ragtime", voor elf instrumenten, waar in o.i. de ritmische en speeltechnische moeilijkheden niet in staat zijn een leeg gevoel,te vermijden. Naum Sluszny, Rus van geboorte, thans een genaturali seerde Belg, bracht vervolgens Gersh win's Pianoconcert in F, gesecondeerd door het nu voltallige N. Ph. O. De solist speelde het werk technisch knap, mooi van toon van het uiterste pia nissimo tot fortissimo, ritmisch stevig en zonder aarzeling. Met een soort van beminnelijke behaaglijkheid gaat de compositie een eigenaardige muzikale doolhof, waarin men dwaalt door Puc cini, een paar doodlopende gangetjes Rachmaninoff. Massenet of De Falla om dar. plotseling zeer origineel en fascine rend bij een holle of bolle spieegel uit te komen, die Gershwin heet. Het mooiste stuk van de hele avond was „La Création du Monde" van Mil- haud Dit prachtige voorname, soms met een waas van weemoed overtogen stuk, werd in overeensteming met zijn artis tieke standing zeer fraai gespeeld, met sterke spanning en innerlijke deelname. Aan dergelijke muziek hebben wij grote behoefte. Dit interessant concert, inge leid en toegelicht door de bekende mu sicoloog Casper Höweler, werd besloten met „Le boeuf sur le toit", eveneens van Milhaud. H. v. E. De afdeling Haarlem van de Neder landse Katholieke Grafische Bond kómt donderdagavond, 29 september in vergadering bijeen. Als voornaamste punt staat op de agenda de behande ling van de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering op 24 en 25 okto ber te Rotterdam, en het benoemen van afgevaardigden. De vergadering wordt gehouden in gebouw Sint-Bavo en begint om 20 uur. De raad besloot aan het stichtingsbe stuur zijn verwondering over deze gang van zaken kenbaar te maken en het vertrouwen uit te spreken dat het stich tingsbestuur tijdig d.i. vóór 1 januari a.s. met een behoorlijk gefundeerd werkprogramma bij de raad zal komen, dat een reëel uitzicht geeft op een ver antwoorde realisering van de plannen. De kwestie van „Garni" werd door de heer SLEGERS ter sprake gebracht. Nu de Kroon het raadsbesluit tot het verlenen van erfpachtsrecht niet heeft goedgekeurd, zal deze grond verhuurd worden. Spr. vroeg evenwel comform het algemeen gevoelen van de raad om voor de betrokkenen een regeling te treffen waardoor zij schadeloos zul len worden gesteld ais het paviljoen moet worden afgebroken voor het Bou levardcentrum. De heer TATES sprak in dezelfde geest. De VOORZITTER deelde mede dat betrokkenen zich reeds tot de raad hadden gewend. B. en W. zullen ter zake een voorstel doen. De heer J. Smit te Zandvoort had zich bij de raad er over beklaagd, dat hij hoewel eerste gegadigde was gepasseerd bij de toewijzing van grond voor de bouw van een garage aan het Schuitengat. De heer WKBER (A.Z.B.) betreurde deze gang van zaken, om dat het bedrijf van Smit moet verdwij nen als de Boulevard-plannen doorgaan. De VOORZITTER gaf een uitvoerige uiteenzetting van de gang van zaken. Smit was eerste gegadigde maar hij trok zich terug en leverde de hem ver strekte tekeningen in. In maart 1955 werd de grond uitgegeven aan de heer Davids te Zaandam en Smits ontving toen bericht dat hij niet meer in aan merking kon komen. Wethouder KERK- MAN (P.v.d.A) vestigde de aandacht er op dat de heer Smit niet in staat was om te bouwen conform het wederop- bcuwplan; later meldde zich een ge gadigde aan die dat wel kon en daar zijn B. en W. mee in zee gegaan. Het De afdeling Haarlem en omstrekei van de Algemene Nederlandse Invali den Bond houdt vrijdag 7 oktober haar algemene ledenvergadering in het ge-> bouw van de Vrijzinnig Hervormden aan de Vesterstraat 1. Aanvang half acht. Naast het officiële bevat het pro gramma een meer amusant gedeelte. Het onder auspiciën van deze bond tot stand gekomen medisch zwemmen voor lichamelijk gehandicapten, dat re gelmatig op maandagavonden tussen half zes en zeven uur plaats vindt in het Sportfondsenbad, zal met ingang van 14 oktober een uitbreiding ondergaan. Daarna zal het ook mogelijk zijn in Stoop's bad te Overveen aan de oefe ningen deel te nemen, mits men zich tijdig met het secretariaat in verbin ding stelt: Koninginneweg 46 rood. Ten behoeve van het zwemmen van gehandicapten heeft de bond motorbin- nenbanden nodig en, als het even kan. een gebruikte auto. Men schrijve even een kaartje aan het bovengenoemde adres. plan kost 190.000,-. Het schrijven van Smit werd voor kennisgeving aange nomen. Het voorstel om 33.500 beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van een ..mistblusser" werd door Mevr. MOL (P.W.A.i toegejuicht. De heer GOSEN (A.R.) had informaties uit Amsterdam waar men geen mistblussers gebruikt, maar bepaalde apparaten op de straal- pijpen die ook mist verwekken De heer WEBER (A.Z.B.) beschouwde deze mistblusser als de voorloper van de grote brandweergarage die 150.000 zal moeten kosten. Spr. zag de noodzaak van deze aanschaffing met in. De heer SLEGERS (K.V.P.I voelde meer voor aanhouding, om deze zaak nader te onderzoeken. Nog andere snrekers de den dat. De VOORZITTER was in prin cipe tegen het voorstel en liet de ver dediging over aan wethouder KERK MAN (Pv.d.A). die wees op een later ingekomen schrijven van Gedeputeer de Staten die ook aandringen op aan schaffing van een nieuwe bluseenheid. De raad moet zich daarom uitspreken; B. en W. kunnen de verantwoording niet alleen blijven dragen. De rijksin spectie voor het brandweerwezen heeft een deskundig advies uitgebracht, w-aar- uit blijkt dat dit voorstel de voorkeur verdient boven de apparaten die Am sterdam gebruikt. Amsterdam is niet met Zandvoort te vergelijken. De brand weergarage is niet aan de orde. Spr. ontraadt aanhouding van dit voorstel. De heer LINDEMAN (K.V.P.) was het met de heer Kerkman eens. Spr. was er van overtuigd dat Zandvoort bin nenkort tot de bouw van een brand weergarage moet overgaan. Maar los daarvan: als een mistblusser moet worden aangeschaft, moet men daartoe overgaan. Alleen om alle raadsleden de gelegenheid te geven zich nog nader te oriënteren, zou spr. aan aanhouding kunnen medewerken. Weth. KERKMAN (P.v.d.A.) citeerde een brief van Gedeputeerde Staten waarin wordt gezegd dat de aanschaf fing van een derde bluseenheid naar hun mening noodzakelijk is en de in spectie van het brandweerwezen heeft aangetoond dat een mistblusser voor Zandvoort het meeste aanbeveling ver dient. Spr. wil een beslissing van de raad, ter vaststelling van de verant woordelijkheid. Het voorstel werd ten slotte met 1 stem die van weth. Kerkman aangehouden. De brandweergarage kwam ook aan de orde toen het voorstel in behande ling kwam om een verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds te vragen. De heer TATES had bezwaar tegen de daarbij genoemde bouw van een brandweergarage. Een voorstel om in het verzoek een bepaalde nuance aan te brengen werd met 78 stemmen verworpen. Maar na een verwarde dis cussie werden toch enige wijzigingen in de tekst aangebracht waarna het ver zoek met algemene stemmen werd aan vaard. In de nacht van maandag op dinsdag is er ingebroken in het Minerva-theater te Heemstede. De ongewenste bezoeker heeft zich toegang verschaft door het breken van een ruit aan de achterzijde van het gebouw. Via de kleedkamer, bioscoopzaal, wist men de hal van het theater te bereiken, waar een vitrine is geplaatst. Het slot van deze vitrine werd verwijderd en uit de glazen kast haaldemen een elektrisch scheerappa- raat weg. De Heemsteedse politie heeft het on derzoek in handen. Het moet niet uit gesloten worden geacht, dat de inbreker dezelfde is geweest, die ongeveer drie maanden geleden een ongewenst bezoek aan het Minerva-theater bracht. Toen werd uit de vitrine een gramofoon ont vreemd. Gistermiddag gebeurde er op de Cru- quiusweg te Heemstede een ernstig on geluk, waarbij de achtjarige G. de W. uit Heemstede levensgevaarlijk werd gewond. De jongens was aan het spelen en toen zijn bal over de Cruquiusweg rolde liep hij deze achterna. Hij stak achter een file auto's de rijbaan over en lette niet*op het verkeer, dat uit tegenover gestelde richting naderde. Het jongetje werd door een personen-auto gegrepen, die bestuurd werd door G. J. van K. uit Haarlem. Met een schedelbasisfractuur en en kele gebroken ribben moest de jongen in levensgevaarlijke toestand naar het Diaconessenhuis te Haarlem worden overgebracht. Vanmorgen was de toe stand van het patiëntje nog vrij ernstig. (Niet othsKle Koenen) Vorig Opening slot 3?4 Ned. 1953 1023i 3Va Ned. 1953 102 3>/« Ned. 1948 99% sy« pet Ned. 1950 100r> 3V4 Ned. 1954 100A 3V4 Ned. 1955 100* 3-3% Ned. 1947 100* 3 Ned. 62-64 bel. fac. 100:è inscbr. Grtbk 1946 3 pCt 98 Ned Handel MIJ eert 243 AJt.O. 974 Va Van Berkel's Patent 202 Calvë-Delft eert. Van Gelder 338 Kon. Hoogoven» eert 415 Unilever Cert 482 V» Ned. Kabel 330 Philips 365-e Kon Petroleum 619 „Amsterdam" Rubber 157% Holl Amerika Lijn 236 V Kon Ned Stoomb Uil 213U Ned Scheepv Unie 198 H V-A. Oeli Mfl Cert 176'/, Claims Philips 28/9 100A 382 489 371 634 159 238 214 200 176'j 178% 430 26/9 27/9 Anaconda Copper 67% 7U4 Bethlehem Stee) 150 15244 Chrysler Corp. 91V» 9314 General Electric 48% 50-4 Genera] Motors 135 139% Kenneeott Copper 113% Montgomery Ward 85 88 Radio Corp 43% 47% Republic Steel 48T 50 Royal Dutch 79% 82% Shell Union Oil 59% 60% Southern Pacific 56'i 58-4 Southern Railway 91 Vi 92% Tidewater 30 30'4 U.S. Steel 57 58% Stemming; vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3