Kerk in Tilburg voor een deel ingestort Hoogtezon r °P caié-terras R& Gr/c de Noorman. Het ra ad se Dronken autobestuurder raasde door Amsterdam K ru iswoordraadse l GROTE DRIE VOLLEDIG ACCOORD OVER DE STRATEGIE IN GENEVE r fes Oorzaak onbekendschade f 150.000— Inbraak in kasteel Zoelen opgehelderd Verkeersongelukken eisen dode en een ernstig gewonde Nieuwe voorzitter Met een gestolen vrachtauto Groenen'gevecht niet doorgegaan SCHAT-EILAND Overleg over Duitse eenheid binnen Europees veiligheidsstelsel Gelden aan illegaliteit geschonken niet voldoende verantwoord DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1955 PAGINA V "A Amsterdamse hoofd daders gearresteerd 70-jarige dame als honkbal-expert 32.000 dollar gewonnen Student verdronken „KEES DE TIPPELAAR" WORDT HERDACHT Nat. Kath. Gezinszorg Regeling kolenvervoer door de Rijnscheepvaart Nederlandse deelneming aan Rijn verkeer in Duitsland Burgemeester d'Ailly gaf geen toestemming IjCA.O.-oonferentie geëindigd De aansprakelijkheid van de luchtvervoerder Grieken doen niet mee aan NATO-oefening door ROBERT L. STEVENSON 8 9 10 11 Oplossing varn woensdag DEI A ARIDPRIJS VOOR BEINOIT FRANSSEN Aantekening was levensgevaarlijk Tijdens verbouwings- en uitbreidings werkzaamheden aan de katholieke kerk on de Heuvel te Tilburg is Woensdag middag het gehele middengedeelte van de zuidelijke zijwand ingestort. De rava ge is groot, doordat enorme brokstukken de nieuwbouw voor een belangrijk ge deelte verpletterden en het steigermate riaal als lucifershoutjes deden afknap pen. Van het dak tot aan de grond ver toont de kerk een groot gapend gat. Het gevaar voor verdere instortingen is stel lig niet denkbeeldig, reden waarom het kerkgebouw terstond werd gesloten. De gebouwen in de omgeving hebben geen schade opgelopen. Een gelukkige bijkomstigheid was, dat de ramp zich juist tijdens het schaftuur van de werk lieden voltrok, zodat niemand persoon lijk letsel opliep. De schade is op dit ogenblik nog niet te overzien. De instorting bij de uitbreidingswerk zaamheden aan de kerk op de Heuvel te Tilburg stelt vooralsnog alle betrok kenen Voor een raadsel. Een aanwijs bare oorzaak is nog niet gevonden. Men is sedert drie maanden bezig de beide transepten met een vleugel te voorzien, (Van onze verslaggever) Vanaf vandaag zal men op een café terras aan het Amsterdamse Rem- brandtsplein elk uur gedurende korte tijd van een echte hoogtezon kunnen genieten, eenzelfde hoogtezon, zoals men die ook thuis kan gebruiken. Philips heeft de apparaten gemonteerd en wel zodanig dat de terrasbezoeker die ter bescherming van hun ogen een blauwe bril ter leen krijgen op een afstand van anderhalf a twee meter zitten. Ware die afstand korter dan zou de uitstraling slechts enkele minuten mogen duren, nu mag men tien minuten van de hoogtezon die in de consump tieprijs is inbegrepen genieten. Schoolkinderen zullen klasgewijs des morgens, zonder een consumptie behoe ven te bestellen, in de hoogtezon mo gen zitten. Het apparaat heeft een spe ciale filter om al te snelle verbranding van de huid te voorkomen. Zo een hoog tezon verbruikt in tien minuten 500 watt, hetgeen een gewone lamp in drie kwar tier verbruikt Hij geeft warmte, licht en ultraviolette stralen, dit laatste dank zij een kwartsbrander met een spiraal op een temperatuur van 2600 graden Celsius. Daar ons klimaat maar vijftig ..zonnedagen" per jaar kent (gemiddeld, want dit jaar waren het er meer!) en het café bovendien aan de schaduwzijde van het Rembrandtsplein ligt heeft de caféhouder samen met PhiliDS besloten dit experiment te wagen. Voor de ter rasverwarming moet nog een aparte j installatie worden aangelegd. Bezoekers i kunnen niet met een normale zonnebril j volstaan, ze hebben een speciale bril i nodig. Elk uur tussen twaalf uur des i middags en twaalf uur des nachts zal de hoogtezon tien minuten in werking zijn. De inbraak in kasteel Zoelen, ge pleegd in de nacht van 23 op 24 maart j.l., is, volgens de Officier van Justitie te Arnhem, opgehelderd. Te Amster dam, waar hij op straat door de re- I cherche werd aangehouden, is gear resteerd een 34-jarige Amsterdamse I koopman. Daardoor zouden thans de hoofddaders van deze opzienbarende in braak achter slot en grendel zijn. Reeds eerder zijn gearresteerd een 29-jarige schilderijenkoopman, een 39- jarige koopman, een 42-jarige schilde- rtjenkoopman, evenals de anderen af komstig uit Amsterdam, en een 38- jarige chauffeur-monteur, een Pool van geboorte, uit Tiel. Drie hunner voer den de operatie uit, die is geslaagd dank zij niet geringe acrobatische kwa liteiten van de uitvoerders. Het drietal kwam via een ladder tegen de hoge kasteelmuur aan de achterzijde binnen en klom verder naar het bewoonde gedeelte. Een hunner drong sluipend aoor tot de slaapkamer van de kasteel bewoner, de heer Voelker, nam de sleu tels van de brandkast weg. Daarna ledigden de inbrekers de brandkast. De buit wordt geschat op 150.000 (ef fecten. sieraden en geld). Hieronder be vond zich een parelcollier dat voor de oorlog 40.000 gulden waard was. De klimpartij is des te opmerkelijker, om dat daaraan is deelgenomen door een Invalide. Hij heeft een houten been. Myrt Power, een 70-jarige dame, die een encyclopedische honkbalkennis bezit, heeft gisteravond te New York afgezien van de kans i'et bedrag, dat ze al bereikt had, van 32.000 dollar, te verdubbelen in de befaamde televisie show „the 64.000 dollar question". (Het bedrag, dat ze ontving, is overigens bijna driemaal zo hoog als wat iedere speler van de New York Giants in handen kreeg nadat het team de World Series had gewonnen 11.147.50 dol lar). Haar succesvolle optreden voor de televisie heeft haar, behalve het fi nanciële meevallertje, een opdracht ran de New Yorkse Journal American opgeleverd, om de komende World Series" te verslaan. Uit de Amstel is het stoffelijk over schot opgehaald van de sinds Vrijdag nacht te Amsterdam verdwenen 18-ja- rige student uit Schagen, die in de Am- stel was gaan zwemmen en waarschijn lijk door een hartverlamming is ge troffen. Zijn kleren waren al eerder ge vonden. zodat een kruiskerk ontstaat. Bij de werkzaamheden om de verbinding tus sen het oude gedeelte aan het zuider transept en de nieuwbouw weg te bre ken is een travee neergestort. Een be tonnen balk van ruim 8y, meter lengte, die het bestaande deel moest stutten, is daarbij in zijn geheel van 11 meter hoog te naar beneden gekomen. Opmerkelijk is, dat nog dezelfde och tend de bedrijfsingenieur en de hoofd uitvoerder van de fa. Pellikaan een on derzoek hebben ingesteld om er zeker van te zijn, dat alle gewenste voorzie ningen getroffen waren. Zij bevonden alles in goede orde. Geen drie kwartier later, juist toen de arbeiders hun schaft tijd beëindigden, kwam met donderend geraas het bewuste travee naar bene den. Gelukkig Bevond zich op dat ogen blik niemand in de kerk. Uiteraard ver oorzaakte het neerstortende puin een vreselijke ravage. In de nabijheid staan de kerkbanken werden totaal vernield, het planken schot, waarmee het werk- gedeelte van de kerk gescheiden was, werd versplinterd, terwijl een dikke laag stof alles wat zich in de kerk be vond bedekte Men zal onmiddellijk be ginnen met de kerk opnieuw dicht te maken en van het ergste stof te reini gen. Tot die tijd zullen de H.H. Diensten in de Kapel van het parochiehuis ge houden worden. Inmiddels is men van alle kanten bezig de mogelijke oorzaak op te sporen, maar tot nu toe is men nog niet verder gekomen dan veronder stellingen, zo verzekerden ons de ar chitect, de heer J. Donders, de aanne mer, de heer H. Pellikaan en het hoofd van de afd. Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente, de heer Dingemans. Wel is gebleken, dat ook verdere res tauratiewerken aan de uit 1860 dateren de kerk dringend nodig zijn. De schade schatten de heren op on geveer 150.000. Zo spoedig mogelijk zal begonnen worden met het schoren van het be staande kerkgedeelte naast de plaats van de instorting, terwijl men maandag het werk aan het noordertransept, dat precies evenver gevorderd is als dat aan de zuidzijde voor de instorting, hoopt te hervatten. Pastoor Van Miert verzekerde ons, dat mgr. Mutsaerts reeds heeft ver klaard geen .bezwaar tegen een steun- actie ter compensatie van de schade te hebben. (Van onze correspondent) Tijdens zware regenval zijn gisteren in de gemeente Heesch bij Oss twee inwoners door personenauto's aangere den. Op de weg NijmegenDen Bosch slipte een auto uit Rosmalen. De 62- jarige Johanna W.—v. D., die geheel rechts van het voetpad liep, werd ge grepen en op slag gedood. Verder over reed op de weg van Heesch naar Nis- telrode een auto uit Oss de 53-jarige W. B., die per fiets op weg was naar zijn werk. De chauffeur van de auto werd door de regen sterk in het uit zicht belemmerd. Dit slachtoffer werd levensgevaarlijk gewond en is naar het ziekenhuis in Oss overgebracht. Zaterdag 1 oktober zal in Breukelen Dudok de Wit, die door zijn vermaarde wandeltochten wereldbekendheid kreeg, worden herdacht. De heer L. C. Dudok de Wit werd 3 oktober 1843 geboren en hij overleed in Breukelen op 29 maart 1913. Hij bracht zijn jeugd door op het buiten „Slangevecht" even buiten Breu kelen. In 1865 begon hij door vele delen van de wereld te reizen, waarbij hij lange wandeltochten maakte met als enige bagage een hand valies je, een paar sterke schoenen en een reisparasol. Door zijn wandeltochten kreeg hij de bijnaam „Kees de tippelaar". Van zijn reizen en leven bestaan vele verhalen en anekdoten. In het geschrift „Een wereldvermaard landloper" door C. J. A. Bosmans wordt een beeld ge geven van deze bijzondere Nederlander. De heer Dudok de Wit heeft bij zijn leven in 1905 een fonds gesticht, waaruit omstreeks zijn verjaardag (3 oktober) de schoolkinderen en de ouden van da gen van Breukelen op poffertjes worden getracteerd. Zaterdag 1 oktober zullen het Dudok de Wit-comité, nabestaanden van de heer Dudok, de eigenaar van de poffertjeskraam, die veertig jaar achter een de traktatie verzorgt, en andere ge nodigden op het stadhuis worden ont vangen. In de vacature ontstaan door het af treden van burgemeester H. J. Schoen maker uit Groenlo als voorzitter van de Nationale Katholieke Gezinszorg is voorzien door de benoeming van bur gemeester H. v. Koningsbruggen uit Cu- lemborg. Deze benoeming is reeds enige tjjd geleden ingegaan. m 29. Dus Saran heeft hem toch bedrogen! Hoe heb ik ooit geloof kunnen hech ten aan zijn gladde smoesjes, denkt Eric bij zichzelf. Het was hem dus al leen maar om de laatste uitlating van de onbekende te doen, want nadat ik de naem Tuaim Mor genoemd heb is hij verdwenen. De vorst van de Ulaid moet wel overhaast gevlucht zijn, want van Eric's wapens heeft hij niets meege nomen. Woedend springt de Noorman overeind, terwijl hij zacht Wolfs naam roept. Het blijft echter doodstil om hem heen. Behoedzaam dringt Eric het kreupelhout in. Wat kan er met zijn hond gebeurd zijn? Hoewel het hem onwaarschijnlijk voorkomt, dat Saran het dier iets gedaan heeft, voelt hij toch een grote onrust in zich opkomen. Eensklaps klinkt er echter een geritsel in het struikgewas en tot zijn grote opluchting ziet Eric even later zijn trouwe hond op hem toesnellen. Waar was jij?" zegt de Noorman kwaad, „wat man keert je om zo maar weg te lopen? Je had moeten waarschuwen, toen Saran er vandoor gingfoei, ben jij nu een goede hond". Wolf begint zachtjes te jan ken en dribbelt opgewonden om zijn meester heen. Zou Saran iets overkomen zijn, denkt Eric ineens, als hij ziet, dat de hond hem probeert mee te tronen. Misschien is hij niet gevlucht, misschien was er onraad en heeft hij Wolf ge stuurd om mij te halen. Eric aarzelt niet langer. Hij beveelt de hond hem het spoor van Saran te wijzen, en snel volgt hij het dier in de richting, waarin de vorst van de Ulaid zo geheimzinnig verdwenen is. Gisternacht heeft een beschonken chauffeur een dolle rit door Amsterdam gemaakt. Omstreeks het middernachte lijk uur zigzagde een vrachtauto met grote snelheid door de Jodenbreestraat. De chauffeur reed een motorrijder aan, wiens passagiere bjj de nadering van het onheil ai van de duo was gesprongen. Een fietser, die zijn vrouw achterop had, kon door met zijn vrouw van zijn fiets te springen het vege lijf redden. De vrachtauto reed tot driemaal toe het trottoir op. Ter hoogte van de Nieu we Uilenburgerstraat schampte hij langs een blinde muur. Daarna is de auto de Lazarussteeg ingereden. Een passerende agent heeft een be stelwagen gevorderd en daarmee de achtervolging ingezet. Op de Amstel hoek Amstelstraat moest hij dit opge ven, omdat de vrachtauto uit het gezicht was verdwenen. Later werd de auto op de Amstel teruggevonden. Hij bleek te behoren aan een expeditiebedrijf. De chauffeur hiervan had de wagen gepar keerd op de Geldersekade. Toen hem bleek dat de wagen was verdwenen kwam hij aangifte doen bij de politie. Een man, die de auto op de fiets was gevolgd, had gezien hoe na de dolle rit op de Amstel werd geparkeerd. Twee mannen sprongen eruit, en maakten zich snel uit de voeten. De daders zijn nog spoorloos. De politie had een chauffeur gearresteerd die verdacht werd de wa gen te hebben gestolen waaraan de man Een beeld van de ravage, die door de instorting werd aangericht in de kerk aan de Heuvel te Tilburg. De Internationale Arbeidsgemeen schap voor de Rijnscheepvaart heeft te Kettwig bij Essen een overeenkomst gesloten, waarhij het kolenvervoer in het grensoverschrijdende verkeer onder de aan 't Rynverkeer deelnemende lan den wordt verdeeld. Duitsland krijgt 44 procent van dit vervoer toegewezen, Nederland 37 procent, Frankrijk 9 pro cent, België 8 procent en Zwitserland 2 procent. De overeenkomst treedt op 1 januari a.s. in werking en geldt voor lopig voor de tijd van drie jaar. Bovendien hebben vertegenwoordi gers van de Duitse Rijnrederijen de Nederlandse, Belgische, Franse en Zwit serse rederijen een toekomstige deelne ming aan het Rijnverkeer binnen Duits land voorgesteld. Voorlopig zal deze deelneming beperkt blijven tot het ver voer van Ruhrkolen uit het Ruhrge- bied naar Zuid-Duitsland. Het Duitse voorstel werd door de bui tenlandse rederijen zeer toegejuicht. Begin oktober zal men weer bijeenko men om te beraadslagen over de rege ling van de deelneming. De invoering van uniforme Rijn- vrachttarieven voor de koleninvoer in West-Duitsland wordt van Duitse zijde voordelig genoemd voor de Duitse afne mers, daar hierdoor de schommelingen der vrachttarieven zullen verdwijnen. Hermede is althans voor kolen voldaan aan het verzoek van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal om de verschillende in de Rijnvrachttarieven voor E.G.K.S.-goede- ren op te heffen. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft de heer J. H. J. Maenen (K.V.P.) te Heerlen benoemd ver klaard tot lid van de Eerste Kamer in de vacature ontstaan door het ont slag nemen van jhr. mr. G. A. M. J. Ruijs de Beerenbrouck, die thans zit ting heeft in de Tweede Kamer. onschuldig bleek te zijn, zodat hij is vrijgelaten. Ook op de Leeuwarderweg te Amster dam heeft een dronken autobestuurder uit Edam een aanrijding veroorzaakt en wel met een vrachtauto met aanhang wagen en daarna nog met een personen auto. Alle wagens werden beschadigd. De autobestuurder is gearresteerd en op gesloten. Hij reed zigzaggend door Noord, maar heeft gelukkig niemand gewond. De burgemeester van Amsterdam heeft als hoofd der politie het jaarlijkse „gevecht" tussen de „groenen" (de ad- spirant-leden) van het Studentencorps de! Vrije Universiteit en van de Kath. Studentenvereniging „Sanctus Thomas Aquinas" te Amsterdam niet toegestaan, zodat dit „gevecht" niet is doorgegaan. Beide studentenverenigingen hebben bii de burgemeester scherp tegen deze weigering geprotesteerd. Woensdag is. in de Ridderzaal de slot zitting van de I.C.A.O.-conferentie ge houden. Het protocol tot wijziging van het Verdrag van Warschau werd on dertekend door 27 gedelegeerden, de slotacte door 37 gedelegeerden. De bepalingen van het Verdrag van Warschau komen in hoofdzaak neer op een regeling omtrent de aansprakelijk heid van de luchtvervoerder. Het in 1929 tot stand gekomen verdrag van Warschau trachtte een juiste afweging te vinden tussen de belangen van de luchtvervoerder en die van passagiers. Volgens de opstellers van het verdrag werd dit evenwicht bereikt door de aan sprakelijkheid van de voervoerder je gens de reiziger in geval van door schuld veroorzaakte schade, te beper ken tot 125.000 goudfranken (ƒ31.000), echter in geval van opzet en grove schuld van de vervoerder diens aansprakelijkheid onbeperkt te maken. In het thans ondertekende protocol wordt de aansprakelijkheid van 125.000 goudfranken verhoogd tot 250.000 goud franken 62.000). Deze verdubbeling is tot stand gekomen met het oog op de omstandigheid, dat nu het luchtver voer als normaal middel van vervoer is ingeburgerd een lagere aansprake lijkheidslimiet niet langer gewettigd is. Het protocol zal open blijven voor ondertekening en zal van kracht wor den als dertig staten dit hebben be krachtigd. Te Athene is gisteren van officiële zijde medegedeeld, dat Griekenland niet zal deelnemen aan de zaterdag a.s. in het oostelijk gedeelte van het Mid- dellandse-Zeegebied beginnende NATO- oefening. De voornaamste beweegreden voor dit besluit is twijfel aan het ver mogen der Turkse autoriteiten, om de veiligheid van Griekse militairen te waarborgen, na de recente anti-Griek- se gewelddaden in Istanbul en andere Turkse steden. (Vertaald door Yge Foppema) „Bedoelde je mij soms?" zei de dokter en toen de woesteling hem met weer een vloek had verze kerd dat hjj het inderdaad tegen hem had: „Dan heb ik je maar één ding te zeggen, vriend, en dat is dat als je zo doorgaat met drinken de wereld gauw bevrijd zal zijn van een eerste klas boef". De oude werd woedend, het was vreselijk om aan te zien. Hij sprong overeind, trok een groot knipmes uit zijn zak en opende het, hield het in evenwicht op de palm van zijn hand en dreigd» dat hij de dokter „aan de muur zou prikken". De dokter verroerde geen vin. Hi) keek hem over zijn schouder aan en zei op dezelfde toon, tamelijk luid, zodat iedereen hem kon verstaan, maar volkomen kalm en beheerst: „Als je niet ogenblikkelijk dat mes in je zak steekt, dan beloof ik je op mijn woord van eer, dat je de eerste keer de beste dat de rechtbank weer zitting heeft aan de galg komt te bengelen." Nog even keken ze elkaar strak en zwijgend aan, maar het duurde niet lang of de Kaptein gaf zich gewonnen, stak zijn mes in de zak en ging weer zit ten, grommend als een hond die een pak slaag heeft gehad. „Wel", ging de dokter voort, „het doet me genoegen dat ik nu ten minste weet wat voor een individu er in mijn district rondloopt. Je kunt er op rekenen, vrind, dat ik je dag en nacht in de gaten zal houden. Ik ben met alleen dokter, maar ook magistraatspersoon, en als ik ook maar iets over je hoor dat op een klacht lijkt, al is het maar dat je weer eens zo onhebbelijk bent als vanavond, dan zal ik afdoende maatregelen nemen om er voor te zorgen dat je in gepakt en uit deze streek verwijderd wordt. X je dat genoeg zijn." Even later werd het paard van dokter Livesey voorgebracht en hij vertrok, maar de Kaptein hield zich de hele verdere avond en nog veel avonden daarna koest. HOOFDSTUK II De Zwarte Hond duikt open verdwijnt weer Niet lang daarna gebeurde er iets. De eerste van een reeks geheimzinnige gebeurtenissen, waardoor we ten slotte van de Kaptein verlost werden, maar nog lang niet van de dingen waarbij hij betrokken was ge weest, zoals u zult vernemen. Het was een bitter kou de winter, het vroor hard en lang en de ene zware storm volgde op de andere en het was van het begin al duidelijk, dat mijn arme vader niet veel kans had om het voorjaar te halen. Hij ging bij de dag achter uit en de hele herberg kwam op moeder en mij neer, zodat we het druk genoeg hadden zonder dat we veel aandacht schonken aan onze onplezierige gast. Op een vroege morgen in Januari, de kou neep in je oren, lag de hele baai grijs berijpt, het water kab belde zachtjes tegen de stenen en de zon stond nog zo laag, dat ze enkel de toppen van de heuvels en het water ver in de zee raakte. De Kaptein was vroeger opgestaan dan anders en de weg naar het strand op gegaan; zijn kortelas slingerde onder de brede slippen van zijn oude blauwe jas, hij hield zijn koperen verre kijker onder de arm en zijn hoed stond achterop zijn hoofd. Ik zie nog hoe zijn adem als damp in zijn kielzog bleef hangen toen hij de weg afbeende en het laatste geluid dat ik van hem hoorde was, terwijl hij bij de grote rots de hoek omsloeg, een verontwaardigd geknor, alsof hij met zijn gedachten nog bij dokter Livesey was. Moeder was boven bij vader en ik dekte de ontbijt tafel voor de Kaptein tegen dat hij terugkwam, toen de deur van de gelagkamer openging en er een man binnenkwam die ik nooit tevoren had gezien. Hij was geelbleek en aan zijn linkerhand ontbraken twee vin gers; hij had wel een kortelas op zij, maar hij zag er toch niet uit als een vechtjas. Ik keek altijd uit naar zeelui, hetzij met één been of met twee en ik wist niet goed wat ik aan deze man had. Hij had niets van een matroos en toch was er iets aan hem, dat aan de zee deed denken. Ik vroeg hem wat er van zijn dienst was en hij zei dat hij een glas rum zou gebruiken, maar toen ik de kamer uit wou gaan om het te halen, ging hij op een tafeltje zitten en wenkte me om dichterbij te komen. Ik bleef staan waar ik stond met mijn servet in de hand. „Kom hier, jongeman", zei hij. „Kom een beetje dichterbij". Ik kwam een stap nader. „Is die tafel hier voor mijn maat Bill gedekt?" vroeg hij met een gluiperig knipoogje. Ik zei dat ik niet wist wie zijn maat Bill was en dat de tafel gedekt was voor iemand die bij ons logeerde en die we de Kaptein noemden. „Zo?" zei hij, „nou dat kan wel, mijn maat Bill is wel iemand om kaptein tegen te zeggen. Hij heeft een houw over zijn ene wang gehad en hij heeft be paald een gezellig humeur, vooral als ie een borrel op heeft. Zo is mijn maat isiii. Als we nou es aanna men dat die Kaptein van jou een litteken op zijn ene wang had, hè? en wanneer we dan verder eens zei- en, als je d'r niks op tegen hept, dat dat de rechter wang was. Zie je wel? Ik heb het je wel gezegd. En vertel me nou es: is mijn maat Bill hier binnen?" Ik zei dat hij een wandeling was gaan doen. „Welke kant uit, jochie? Welke kant is ie op ge gaan?" En toen ik hem de rots had gewezen en hem had verteld langs welke weg de Kaptein naar alle waarschijnlijkheid zou terugkomen en wanneer, en nog een paar vragen had beantwoord, zei hij: „Ha, dat wordt een lekkere verrassing voor m n maat Bill net zo lekker als een goeie borrel. De uitdrukking van zijn gezicht was helemaal met prettig terwijl hij dit zei, en ik had reden om aan te nemen 'dat de vreemdeling het mis had, zelfs al zou hij menen wat hij zei. Maar tenslotte ging dat alles me geen steek aan, dacht ik, eh bovendien wist ik niet wat ik nu eigenlijk moest doen. De vreemdeling bleef op de weg vlakbij de voordeur omhangen en loerde om het hoekje als een kat die een muis verwacht. Eens deed ik een paar passen de deur uit, maar hij riep me meteen terug en toen ik niet vlug genoeg gehoorzaamde naar zijn zin, vertrok hij zijn wasbleke gezicht op een vreselijke manier en gelastte me naar binnen te gaan met een vloek waar ik van opsprong. (Wordt vervolgd) HORIZONTAAL: 1. vlugschrift 2. vervoermiddel interest 3. trektuig thuis lentegraad 4. vrucht loot 5. gemeente in Noord-Brabant gezichtkunde 6. versierde den 7. landbouw werktuig zacht gebak 8. lelijke hond 9. emeritus (afk.) zachte wind slede 10. emballage biersoort 11. bidsnoer VERTICAAL: 1. Fries meer 2. ondertrouwde man 3. deugniet stofzuiger 4. voorzetsel muziek gezelschap 5. mud schreeuwen 6. spitszuil 7. waterkruik stoot 8. gymnastiek- toestel plaats in België 9. voegwoord een der kleine Soenda-eilanden binnen 10. telwoord wanneer 11. keukengerei (mv.) c* co t/> oo Horizontaal: 1. lo; in; 5. at; 7. as; 8. de; 9. la; 11. moes; 13. egel: 15. put: 16. ent; 18. ros; 19. rand; 20. ode; 21. eng; 22. een; 23. era; 26. teer; 28. apin; 29. se; 31. or; 33. pa; 34. ap; 36. tij; 36. an. Verticaal: 1. las; 2. os; 3. id.; 4. nee; 5. amp; 6. tournee; 9. leo; 10. als; 12. eta ge; 14. greep; 16. ede; 17. ton; 21. ets; 24. ria; 25. anp; 27. rot; 28. aan; 32. rij; 33. pa. De ministers van buitenlandse zaken van de „Grote Drie" Dulles, MacMil- lan en Pinay hebben gisteren in New York na hun besprekingen een slot verklaring uitgegeven, waarin wordt ge zegd dat zij „volledige" overeenstem ming hebben bereikt over plannen voor hun conferentie in Genève, met hun Russische collega, Molotov. Zy zijn het er over eens, dat de voorrang gege ven moet worden aan het vraagstuk van Duitslands hereniging binnen het kader van een plan voor Europese vei ligheid. De ministers troffen voorts voorzie ningen voor verder overleg met de NATO-landen en zij verwachten, dat zij voor de Geneefse conferentie met andere NATO-leden in Parijs besprekingen kunnen voeren. In het communiqué wordt voorts ge zegd, dat de ministers met de West- duitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, kwesties van gemeen schappelijk belang besproken hebben en dat zij met minister Molotov een vrucht bare bespreking hebben gehad over de voorbereiding van de Geneefse con ferentie. Wat de westelijke plannen voor Ge- néve betreft zijn de drie westelijke mi- nisters van buitenlandse zaken het er over eens, dat het herstel van de Duitse eenheid en de vorming van een Europees veiligheidsstelsel tege lijkertijd in nauwkeurig afgebakende fasen tot stand moeten worden ge bracht. Dit plan is ook aanvaardbaar voor de Westduitse regering. De Russische houding ten aanzien van dit plan zal door de westelijke mogend heden gezien worden als een maatstaf van de oprechtheid van de herhaaldelijk door de Russen uitgesproken bereidheid om tot de eenwording van Duitsland mee te werken, mits dit geschiedt in het raam van een betrouwbaar stelsel voor collectieve veiligheid voor geheel Europa. (Rtr.) Aan de heer Benoit Franssen uit Maas tricht, hoofdleraar voor harmonie aan het stedelijk muzieklyceum te Maastricht, is de beiaardprijs van de stad Meche- len in België toegekend voor zijn com positie „variaties voor beiaard over een thema van Paganini". Ook verwierf de heer Franssen de eerste prijs voor zijn beiaardfantasie over „Die winther is verganghen". Aan gezien het reglement slechts een prijs Per deelnemer toestaat, ontving de heer Franssen voor de tweede compositie een bijzondere vermelding, met het recht evenwel, dat dit werk door de beiaard school te Mechelen eerder zal worden uitgegeven dan het werk van andere mededingers naar de prijs van Meche len. Na de prijsuitreiking werden de werken van beide categorieën uitge voerd. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau J. V. Kusters, te Willemstad (Curasao). De civiele kamer van het gerechts hof te 's-Gravenhage heeft woensdag de pleidooien aangehoord in het pro ces tussen een aannemingsmaatschappij en een accountant, over teruggave van tijdens de oorlog ten behoeve van de illegaliteit geschonken gelden. De aannemingsmij. uit Rijswijk had na dolle dinsdag in september 1944 aan een accountant te Rijswijk gelds bedragen gegeven welke deze zou ge bruiken ten behoeve van de illegaliteit. De rechtbank had in 1951 in eerste aanleg uitgemaakt dat aangenomen kon worden dat de aannemingsmaatschap pij aan de accountant 48.000 had ge geven. Deze had hiervan ƒ21.000 ver antwoord. Het vonnis luidde dat de ac countant het ontbrekende bedrag, 27.000, aan de aannemers zou moeten teruggeven. De gedaagde was van dit vonnis in appèl gegaan. Voor de accountant trad op mr. D. Huisman te 's-Gravenhage. Voor de aan nemingsmaatschappij mr. H. v. Alphen, eveneens uit Den Plaag. De grieven tegen het vonnis van de rechtbank aldus mr. Huisman zijn dat o.m. geen rekening is gehouden met een overmachtstoestand en dat aan ge daagde in eerste aanleg geen supple- toire eed is opgelegd. Pleiter zei dat de accountant nooit enige aantekening heeft gemaakt, het geen waarschijnlijk diens leven heelt gered omdat zijn huis na dolle dinsdag door de S.D. werd doorzocht. De ver zetsmensen leefden in die tijd in een zeer grote affecttoestand. Daardoor kwam het dikwijls voor dat zu na de oorlog onder behandeling van een zenuwarts moesten staan en veelal aan geheugenverlies leden. Daar bij komt dat vaak geld aan onbeken den werd meegegeven-, die slechts eeh codewoord noemden. De accountant moet volgens pleiter gereha biliteerd worden. Mr. Van Alphen, die optrad voor de aannemingsmaatschappij, zei geen be wijskracht te hechten aan de verkia ringen van mr. Huisman. De firma b taalde niet alleen na dolle dinsdag, want reeds in 1942 en in 1943 schon* zij gelden voor het Rode Kruis en i" april 1944 aan de accountant. Pleiter vroeg bevestiging van het von nis van de rechtbank. Arrest 9 november.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2