Geslaagde interkerkelijke reclasserings bijeenkomst in de St.-Baaf mc ïu beien nnrïi V roLVo topkwa,iteit Boekhouder verduistert meer dan tien mille Dr. Modestus Van Straaten viert zilveren professiefeest Diefstallen, verduisteringen en verkeersovertreding voor de Haarlemse rechtbank Deserteur trok met zijn vriend op roof uit Geen waarschuwingsborden in vier talen bij het Bloemendaalse strand „Natuur en Landschap'' niet enthousiast over de Linnaeushof Geslaagde B.B.-avond Gederailleerde mensen terugvoeren binnen de samenleving Xtout&Hueek Collectanten gevraagd Anderhalf jaar geëist Viering maandag 3 oktober Na zware straf van de krijgsraad nu voor de rechtbank v&AOcefcfc Wegens toenemend strandbezoek tweede post noodzakelijk „jDe Kampioen en Kennemerland 5 naar Wijde Wormer ss 250 modelkamers De praktijk Tegemoettreden Abonnementsconcerten voor scholieren Volkomen desintegratie t an historisch landgoed DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1955 PAGINA 3 woningtextiel Burgerlijke Stand Haarlem 'n tip, rijdt OVERVEEN Tel. K 2500 - 18997 - 25455 - 11123 Hospita bestolen WASSERIJ DUYN Bij balspel JONGEN KREEG GLAS IN ZIJN OOG HAARLEMSE RECHTBANK Biljarten Achter Grote Kerk DIEFSTAL UIT AUTO NU HET KOUDER WORDT... Collecte kankerbestrijding Beurs van New York In het kader van de Nationale Re- classeringsdag 1955 heeft het plaatse lijk comité uit de samenwerkende Haarlemse reclasseringsverenigingen gisteravond in de St.-Bavo op de Gro te Markt een bijzondere samenkomst belegrt. Zeer velen hebben aan de op roep van het comité gehoor gegeven. Ongeveer 700 bezoekers waren naar de Sint Baaf gekomen, om te luisteren naar ds. Van der Loos uit Haarlem- Noord, naar pater A. Loof O.F.M. uit Rotterdam, mevrouw mr. J. H. de Vries Robbé uit Bussum en majoor Souverein van het Leger des Heils. Het kerkkoor van de Sint-Liduinapa- rochie onder leiding van P. Q. Wolff en het muziekkorps van het Leger des Heils onder leiding van Berend Schut verleenden muzikale medewerking aan de geslaagde samenkomst. Klaas Bolt bespeelde voor en na afloop van de bijeenkomst het orgel van de St.-Baaf. Als eerste nam ds. H. van der Loos het woord. Hij wilde op deze avond het licht van de belangstelling richten op het veelomvattende werk van de re classering en het doel daarvan: de kleine mens in zijn cel. Hij vroeg zich af, hoe de veroordeelde zelf tegenover het reclasseringswerk stond en moest constateren, dat er vrij veel critiek ge oefend wordt. Het werk van de reclas sering omschreef de dominee als het naast een mens in nood gaan staan, naast een schepsel Gods. Men mag niet te gemakkelijk zeggen: het is zijn eigen schuld, want vaak ligt een goed deel van de schuld in het milieu, vaak is de samenleving schuldig. Daarom ligt hier een deel van ons aller ver antwoordelijkheid en moeten wij dank baar zijn gespaard te zijn gebleven voor die omstandigheden, die anderen hebben doen falen. Zij, die gereclas- seerd moeten worden zijn mensen, die geen sleutel hebben, die zoeken naar een toegang tot de samenleving. Op merkelijk is, dat zij voor die terug keer naar de maatschappij verschrik kelijk bang zijn. Aan ons is het hen die sleutel te verschaffen. Reclasse- ringsarbeid is sleutelarbeid. Christenen weten, dat die sleutels te vinden zijn In Geloof, Hoop en Liefde. Het zijn de sleutels van het daadwerkelijk christendom. Vandaar, dat dominee Van der Loos zijn inleiding kon be sluiten met de vraag: „Heeft u die sleutels?" Nadat het Liduinakoor een meer stemmig Kyrie ten gehore had ge bracht, beklom pater Loof O.F.M. („de Klokkenluider") de kansel, om de aanwezigen te onderhouden over waar het bij het reclasseringswerk vooral om gaat: het Leven. In een beeldrijk, Advertentie WONINGINRICHTING BEVERWIJK (/iopet,c/Vtoi 8-1230 jr» var; 13.45-18- uu/i. <7)We/up t)d 13 -uuf ouWet-) FILMS: CINEMA PALACE: „Koninklijke Hoog heid, a. 1., 7 en 9.15 uur. L1DO: „Oase", str. volw., 7 en 9.15 u. 9.15 u. LUXOR: „Mannen zonder mededogen". 18 jaar, 7 en 9.15 u. MINERVA: „De zevende sluier", 14 jaar, 8.15 uur. REMBRANDT: „Gejaagd door de wind", 14 jaar, 7 u. ROXY: „School der dapperen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 30 september Stadsschouwburg: Lezing voor de Ver. Geloof en Wetenschap", 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 1130 12.30 uur. ONDERTROUWD: J. W. G. Kolen en C. Vooges; C. M. de Vries en J. J. M. van den Engh; W. van de Pieterman en M. J. van der Pol; L. D. Dolman en D. Kok; L. P. Vermeulen en C. Th. M. Arons; J. W. A. Ver meulen en M. B. Schoen; C. Kossen en A. G. Jordaan; S. B. van Eeken en J. H. E. van der Voort; J. W. Te- rol en J. A. Boeree; R. P. Janssen en M. E. Boogaard; A. J. van Oosten en H. E. Koster; T. Maaskant en H. A. H. van Odjjk; C. Langbroek en M. J. 't Hart; W. Huizenga en lh Hiemstra; Th. Steenken en Th. P. Kleijn; H. Ruhe en B. C. Martin; W. Fortgens en 3. T. Berkhout; J. Schip per en M. van Heiningen; A. Tiche laar en A. M. Dillen; P. H. J. Lans en M. W. Hameetman; J. F. J. West hof en B. Koopman; J. Th. van der Ven en A. C. Blom. GETROUWD: D. H. van den Ham en H. van Tongeren; A. Baas en B. de Groot; P. H. J. Goudriaan en M. J. van Ravensberg; F. Korzelius en J. Sebregts; L. S. Kouwenhovén en M. C. M. Raadschelders; D. J. Leon- hardt en M. j. Haasbeek; D. A. Mar tin en J. Chr. Th. Henneman; J. Kam pen en G. Boschma; J. de Kieviet en F. A. Stiphout; J. a. Schouten en B. C. Willemse; F. J. van Leuven en J. L. Adamse; J. H.H. Laurenssen en J. van Temmen; F. Jansen en C. P. Cammenga. GEBOREN: S. A. M. Smink-van Winden, z.; S. C. Strunk-Roling, z.; M. J. Zuiderduin-Colin, z.J. van Wees- Schouten, z. J. M. A. Knötschke-Hil- terman, d.; E. Balm-Klomp, d.; M. E. J. Oomen-van de Ven, d. ONDERTROUWD: J. S. Veen en G. Plagge. boeiend betoog schilderde hij de toe stand waarin het joodse volk verkeer de ten tijde van Jezus' leven. Men vroeg zich af: „Weet ge wie die mens is?" en „Wat komt die man doqp?" Je zus zelf heeft het antwoord gegeven op die vraag, die ieder in die dagen beklemde. Hij heeft gezegd: „Ik ben gekomen opdat u allen het Leven zult hebben". Jezus bedoelde het eeuwige De sleutel, die wijzelf in han den moeten krijgen en die wij door moeten geven aan anderen, is de sleu tel, die naar het eeuwige Leven voert. Dat is de christelijke grondslag van het reclasseringswerk. Wij moeten, evenals God, nooit de deur voor iemand dicht gooien. Wij moeten an deren tegemoet treden in barmhartig heid, zoals Jezus de overspelige vrouw, de openbare zondares en zo veel anderen in barmhartigheid tege moet is getreden. Meer praktisch, meer direct sprekend over het werk van de reclasserings verenigingen, voerde mevrouw mr. J. H. de Vries Robbé het woord, de amb tenares in algemene dienst van het Genootschap tot reclassering. Voor re classering is vooral, aldus spr„ een goede verstandhouding nodig tussen de gereclasseerde en de toezichthou der. Er moet een sfeer van vertrou wen zijn, zoals tussen ouders en kind, tussen arts en patiënt. Reclassering heeft ook elementen van opvoeding en genezing in zich. Om een dergelijke goede verhouding te bereiken is het nodig, dat de toezichthouder de gere classeerde accepteert zoals hij is, met al zijn fouten en tekortkomingen. Dit accepteren geldt natuurlijk alleen maar de mens en niet de daden, die de veroordeling hebben veroorzaakt. Om anderen te kunnen accepteren zoals zij zijn, moet men eerst leren zichzelf te accepteren. Dit moet over gedragen worden op de gereclasseer de. Hij moet ook leren accepteren. Hij moet zijn omgeving weer aanvaarden en inpassen in zijn leven. Op die ma nier kan hij dan zichzelf reclasseren. Het werk van de reclasseringsvereni gingen is dan ook juist het scheppen van een zodanig milieu, een zodanige sfeer, dat de veroordeelde zichzelf weer kan invoegen in de maatschap pij. Advertentie Majoor Souverein van het Leger des Heils was de laatste spreker. Hij her innerde aan de gelijkenis van de Ver loren Zoon en wees er op, dat het be langrijkste in die gelijkenis het feit is. dat de Vader de verloren zoon tege moet trekt. Als hij dat niet had gedaan, zou de zoon nooit teruggekeerd zijn. Jezus Christus is ook de mens tege moet gegaan. Wij mogen niet achter blijven en dienen de vertegenwoordi gers te zijn van Gods barmhartigheid. Wij moeten de dolende mens weer op het goede spoor zetten en daarbij mag niet vergeten worden zijn zonden te veroordelen. De reclassering wil dan ook niet de zonde verdoezelen, maar de gereclasseerde verzoenen met zijn straf. In die geest moeten wij de ver oordeelde tegemoet treden, zoals Abbé Pierre de daklozen tegemoet is getre den en Evangeline Booth, de dochter van de stichter van het Leger des Heils, een pas uit de gevangenis ont slagen vrouw tegemoet trad. Tot slot verzocht de heer Souverein de aanwezigen het werk van de reclas sering metterdaad te steunen. Door een financieel offer, b.v. door het geld uit te sparen op het dagelijkse roker tje. Maar ook door actief mee te wer ken aan de grote collecte voor de re classering, die zaterdag in Haarlem gehouden wordt. Het reclasseringswerk is een duur werk en de collecte kan de financiële moeilijkheden helpen verlichten. Degenen, die aan deze collecte willen meewerken, kunnen zich opgeven bij het Bureau van de U. V. V. aan de Grote Houtstraat 142. Deze eerste inter-kerkelijke samen komst is, dunkt ons, een volledig suc ces geworden. Een groot aantal bezoe kers heeft de samenkomst bijgewoond en heeft met vrucht geluisterd naar de bezielende woorden van een vier tal overtuigde pleiters van het reclas seringswerk, dat zich ten doel stelt: met medewerking van allen, gederail leerde medemensen terugvoeren bin nen onze samenleving. hoofd-agent rayon Haarlem Evenals voorgaande jaren zullen ook in dit winterseizoen onder auspiciën van de Commissie ter bevordering van de culturele en estetische vorming van de rijpere schooljeugd vier concerten worden gegeven door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest. De opvoedende waarde, welke de sym fonie-concerten voor de leerlingen heb ben, is duidelijk bewezen. Zij dragen in belangrijke mate bij in hun muzikale ontwikkeling en versterken de liefde voor de muziek. Wanneer de jongeren, die thans de concerten bezoeken, vol wassen zijn, zullen zij de profijten trek ken van hun belangstelling voor de muziek in hun jonge jaren. Bovendien vormt kennis van de muziek een onder deel van de algemene ontwikkeling van de mens. Te dikwijls wordt dit verge ten. De jeugdconcerten zijn voor de vor ming van de jonge mensen dan ook onontbeerlijk. Het eerste concert vindt plaats op 7 oktober in de gemeentelijke concertzaal. Er bestaat voor de concerten weer gro te belangstelling, zodat elk programma tweemaal moet worden uitgevoerd en wel des middags en des avonds. Op de middaguitvoering komen meer de jongeren en de leerlingen van veraf gelegen scholen hoewel anderen ook wel de voorkeur aan de middag geven aangezien het dan minder druk is dan 's avonds. De leerlingen doen er goed aan een abonnement te nemen voor de gehele serie. Zij zijn dan verzekerd van een goede plaats, terwijl een abonnement bovendien voordeliger is dan het ne men van een kaart voor elk concert afzonderlijk. De leerlingen kunnen zich melden bij het hoofd of de administratie hunner school. Inlichtingen kunnen zij ook ver krijgen bij het bureau voor culturele za ken van de afdeling Onderwijs der ge meentesecretarie. Het programma voor het eerstvolgen de concert is zeer aantrekkelijk. Twee bekende werken, die altijd weer in de smaak vallen, worden uitgevoerd, n.l. het Pianoconcert van Rachmaninoff en Le festin de l'araignée van Roussel. Solist is de pianist Gerard Hengeveld. De dirigent Marinus Adam zal de werken ter verduidelijking inleiden. De afgelopen nacht heeft de recher che de 31-jarige vertegenwoordiger J. S. uit Haarlem aangehouden, die ervan verdacht wordt verschillende bedragen van zijn hospita te hebben gestolen. Hij zou in een tijdperk van ongeveer vier maanden o.a. een rolletje met 40 kwar tjes en 25. op deze manier rijker zijn geworden. S. is door de politie ingeslo ten. Hij bekent de diefstallen slechts ten dele. Advertentie A M S T K R DAM S K V A A R T 20 TFI..11Q53 MANGELWAS KANT EN KLAAR binnen 4 dagen retour. Op 27 september, des morgens om 11 uur, gebeurde er op een speelplaats van een Haarlemse school een ongeluk, waarvan een 13-jarige jongen het slacht offer werd. Tijdens het balspel botste De Haarlemse rechtbank had vanmor gen de zaak te behandelen van een 24-jarige Haarlemse boekhouder, die ten nadele van da houthandel de J. uit Heemstede gelden had verduisterd tot een bedrag van ruim ƒ11.000. P. was ----- in november 1952 als boekhouder in hij tegen een medescholier op, die, daar- djenst gekomen en was later ook ver- JL, 11—1 Ir- rtA'Vwritnor^ TlPll nm 1 -i J door waarschijnlijk geïrriteerd, zich om draaide en een klap op de neus van de dertienjarige gaf. Deze kraag daardoor glas in zijn oog van zijn bril en moest naar het Grote Gasthuis worden over gebracht, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. De kinderpolitie stelt een onderzoek in. Woensdag 12 oktober zullen de al gemene vergaderingen van de onder linge waarborgmaatschappij L. T. B. en de onderlinge brandverzekering L. T. B. in het gebouw St.-Bavo aan de Smedestraat te Haarlem worden ge houden. tegenwoordiger geworden van de fir ma. Zowel verdachte als zijn werkge ver, de getuige de J., waren het er voor de rechtbank over eens, dat er geen dienstbetrekking bestond tussen hen beiden, aangezien verdachte aan vankelijk een wekelijks loon kreeg van vijftig gulden, waarvan hij zelf de so ciale lasten moest dragen. Nadat getui ge de J. in februari van dit jaar had bemerkt, dat er in zijn boeken geknoeid was en dat er gelden waren binnen gekomen, die niet stonden geboekt, be sloot hij zijn werknemer voor het ver duisterde bedrag een schuldbekentenis te laten tekenen en hem in vaste dienst tenemen. In juni van dit jaar was er opnieuw in de boeken geknoeid en beliep het Maandag 3 oktober zal officieel het zilveren professiefeest gevierd worden van pater dr. Modestus van Straaten, O.E.S.A.; rector van het Triniteitsly- ceum aan de Zijlweg te Haarlem. Zoals bekend werd de viering van dit jubi leum wegens ziekte van de rector uit gesteld. Maandag echter krijgen niet alleen leraren en leerlingen van liet lyceum, maar ook vele ouders en oud leerlingen gelegenheid om van hun sym pathie en waardering voor rector Van Straaten te getuigen. Zjjn optreden niet alleen in het school leven, maar evenzeer in vele kringen daarbuiten maakte hem tot een graag geziene priester, Wiens verstandig oor deel over een eerlijk inzicht in ver schillende problemen ten zeerste op prijs worden gesteld. Ruim negen jaar is pater Van Straaten nu als rector in Haarlem werkzaam en in die tijd heeft „zijn" school een enorme ontwikkeling doorgemaakt, die tenslotte resulteerde in de stichting van een nieuwe en ge heel zelfstandige school, het Mendel- college aan de Orionweg. Pater Van Straaten werd op 21 maart 1911 in Mijdrecht geboren. Hij maakte de humaniora in het Augustianum te Eindhoven, trad in 1929 toe tot de orde van de Augustijnen en werd vijf en twintig jaar geleden als Augustijn geprofest. Op 25 juli 1935 werd hij pries ter gewijd. Een jaar later kreeg pater Van Straa ten opdracht om klassieken te gaan studeren aan de r.-k. universiteit te totaal verduisterde bedrag ruim 14.000 althans volgens getuige De J. De ver dachte zelf verklaarde, dat hij in to taal niet meer dan 11.000 had ver duisterd. Er heerste nogal verschil van op vatting tussen de verdachte en ge tuige enerzijds en de rechtbank ander zijds over het bestaan van een dienst betrekking. De verdachte verklaarde, dat - zijn weekloon aanvankelijk gold voor drie dagen werk per week. De merkwaardige toestand, dat de werk gever verd. na het constateren van de fraude in vaste dienst nam en hem een schuldbekentenis voor het verduis terde bedrag liet tekenen, wilde ver dachte verklaren uit het feit. dat ge tuige De J. op deze schuldbekente nis vermindering van belasting zou kunnen krijgen. De president, mr. A. M. baron van Tuyll van Seroosker- ken, weigerde de verklaringen hier omtrent, als niet ter zake dienende, aan te horen. Mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, officier van justitie, meende dat hier juridisch gesproken zeker van een dienstbetrekking tussen verdachte en getuige sprake was. Hij achtte het ten laste gelegde volkomen bewezen en eiste mede omdat verdachte al eerder met de rechter in aanraking is geweest een gevangenisstraf van achttien maanden met aftrek. De verdediger, mr. O. H. van Wjjck, vond het al dan niet bestaan van een dienstbetrekking erg dubieus. Hij merk te op, dat de bedrijfszuiverheid bij de firma de J. niet bijzonder groot was. Dit ook ondanks de aanwezigheid van verdachte. Getuige De J. bleek in een faillissementszaak. waarin pleiter cura- tor was, ook al niet erg solide. Boven dien betaalde hij verdachte een erg schraal loon ondanks de jaarlijkse om zet in zijn bijdrjjf van ongeveer drie ton. De omstandigheid dat verdachte in vas te dienst was gekomen en loonsverho ging kreeg nadat de fraude eenmaal ontdekt was, kan een uiting zijn van een goed hart, maar evenzeer van een slecht geweten. Pleiter toonde aan dat verdachte al leen civielrechtelijk denkt. Hij meende onrechtvaardig behandeld te zijn. te weinig loon te hebben ontvangen en haai de het op deze wijze terug. Hjj zond bijvoorbeeld de verdediger tijdens diens vakantie vanuit het huis van bewaring twee spoedbriefjes met het verzoek bij de kantonrechter een vordering in te stellen voor zijn loon over de afgelopen twee maanden. Het psychologisch rap port achte hij onvoldoende, omdat men verdachte pas leert kennen bij een na dere kennismaking. Hij verzocht de rechtbank dan ook prof. Baan uit Utrecht een psychiatrisch rapport te laten uitbrengen. i Uitspraak over veertien dagen. Gisteravond heeft de B.C. „Hof van 1 Holland" met 48 verloren van de B.C. ..Rembrandt" uit Amsterdam. De gede tailleerde uitslagen luidden: De Haarlemse Rechtbank heeft van morgen vonnis gewezen tegen de 25- jarige behanger-stoffeerder J. C. D., wonende te Haarlem, die zich begin mei van dit jaar aan verschillende kerk diefstallen heeft schuldig gemaakt. De Rechtbank veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek, waarvan vier /oorwaardelijk. De Officier van Justitie, die reeds op 7 juli zjjn requisitor had gehouden, bij welke gelegenheid de zaak verdaagd werd voor het inwinnen van een psy chiatrisch rapport, had negen maan den met aftrek geëist. Twee andere diefstallen werden van morgen eveneens berecht. De 40-jarige A. A. van R. had twee maal ingebro ken in Lisse. Hij was daardoor een gro te hoeveelheid goederen rijker gewor den. De 18-jarige H. M. van H. had een bromfiets uit een rijwielstalling in de Lange Molenstraat weggehaald. Deze verdachten, tegen wie de officier van justitie twee weken geleden respect, zes maanden met aftrek en anderhalf jaar Twee jongemannen van resp. 21 en 22 jaar en van goede afkomst, hebben „als doodgewone inbrekers", zoals de presi dent het uitdrukte, voor de Amsterdam se rechtbank terechtgestaan. De 21-jarige was een ex-H.B.S.-er uit Eindhoven, die nog een blanco strafblad had. Zijn vriend was een 22-jarige Am sterdammer met aspiraties voor het cabaret. Samen hadden zij op de avond van de Bevrijdingsdag j.l. een bijna on gelooflijke hoeveelheid goederen uit een villa aan de Diepenbrockstraat te Am sterdam gehaald, toen de bewoners uit waren. Vijf dagen later werd het twee tal in Heemstede gegrepen, toen het met een nieuwe inbraak bezig was. Het bleek, dat zij elkaar in militaire dienst hadden ontmoet en beiden waren afgekeurd. De Amsterdammer was voor dien gedeserteerd en door de krijgsraad veroordeeld. Bovendien had hij thans allerlei andere misdrijven opgebiecht, zoals een inbraak aan de Stadionweg te Amsterdam, diefstallen uit geparkeerde auto's en van fietsen. De Officier van Justitie achtte de jeugdgevangenis te Zutphen uitermate geschikt voor de ex-H.B.S.-er. De jongen zal er een ambacht leren en na het on Tegen de Amsterdammer, die hij sdrel- den wilde van de medeverdachte, vroeg de Officier 2 jaar (met aftrek van het voorarrest), door te brengen in de bij zondere gevangenis te Vught, waar de gedetineerde jongemannen evenals in Zutphen aan het werk worden gezet en relatief veel vrijheid krijgen. Daarop deelde echter de verdediger mede, dat de Amsterdammer toevallig door de krijgsraad veroordeeld was tot het ondergaan van zijn straf in de jeugd gevangenis te Zutphen, zodat hij toch geruime tijd samen met zijn vriend zou zijn en bovendien dan later overge plaatst zou worden naar een andere ge vangenis, n.l. die te Vught, hetgeen de verdediger ongewenst achtte. Hij deelde voorts nog mede, dat de jongen door de krijgsraad enkele maanden geleden één jaar en negen maanden is opgelegd, het geen de rechtbank nog niet bekend was, aangezien deze recente straf op het straf blad ontbrak. Indien de jongen dus nu opnieuw twee jaar zou krijgen, dan zou hij bijna vier jaar in gevangenschap moe ten doorbrengen. De rechtbank meende, dat met de straf van de krijgsraad wel degelijk rekening moet worden gehouden en hield daarom dergaan van zijn straf onder toezicht de zaak tot 12 oktober aan, opdat alsnog K1iii7on xnl LU i.uu iJ xi. j.'i IJy, blijven. Bovendien zal hij een baas krij gen. De Officier eiste derhalve tegen hem één jaar en drie maanden, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutphen. zekerheid omtrent dit vonnis van de krijgsraad kan worden verkregen. Nadat de Officier op die dag de vereiste inlich tingen zal hebben gegeven, zal de recht bank nog dezelfde dag uitspraak doen. jeugdgevangenis requireerde, werden conform de eis veroordeeld. De oud K.N.I.L.-adjudant J. S. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan drie voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. S. zou elektrotechnishe materialen hebben verduisterd tot een waarde van onge veer 2000. Zijn motief voor deze han delingen was wrok tegen zijn werkgever die hem een te laag loon uitbetaalde en snipperdagen niet vergoedde. Aange zien de verduisteringen herhaaldelijk hadden plaatsgevonden meende de of ficier van justitie twee weken geleden, dat hij geen clementie voor recht mocht laten gelden. De eis luidde: acht maan den gevangenisstraf, waarvan vier voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de Reclassering. De Rechtbank stelde de man vanmor gen onmiddellijk in vrijheid. Conform de eis van de officier werd vervolgens een 27-jarige boekhouder uit Noordwijkerhout veroordeeld, die zich aan verduistering van e enbedrag van ongeveer 6000 had schuldig gemaakt, ten nadele van een vleeswarenfabriek te Lisse. Ten name van verschillende klanten schreef hij girobewijzen uit en wanneer deze door zijn chef voor ak koord waren getekend veranderde de verdachte naam, adres en nummer en vulde daarvoor zijn eigen naam en num mer in. Verdachte verklaarde zelf het daarvan verkregen geld door de verte genwoordigers besteed te hebben. De officier had een gevangenisstraf van een jaar geëist, waarvan acht maanden onvoorwaardelijk met aftrek. Tenslotte hield de Haarlemse Recht bank een principiële zaak aan, waarin de verdacht, de 34-jarige W. G„ eige naar van een autorijschool in Haarlem in hoger beroep was gegaan van het vonnis van de kantonrechter. G. was op 9 maart in de Grote Hout straat geverbaliseerd, omdat hij bij het stoplicht aldaar met zijn auto aan de rechterkant van de weg was gaan staan, terwijl een verkeersbord vertelt, dat het snelverkeer zich links moet op stellen. De bestuurder wilde n.l. rechts af de Gedempte Oude Gracht afslaan. De officier van justitie had vijf gul den boete geëist wegens overtreding van de wegenverkeerswet en het wegenver keersreglement. Als verdediging voerde G. twee weken geleden aan, dat het bord in kwestie bijna niet te zien is en men als autobestuurder, wanneer men rechtsaf wil slaan, zolang op het lang zame verkeer moet wachten, dat het ro de licht dan inmiddels weer is aange sprongen. Op de Oude Groenmarkt achter de Grote Kerk hielden zich gisteravond om ongeveer acht uur drie jongeman nen op, die op de aldaar patrouillerende radio-autodienst van de politie geen al te beste indruk maakten. Bij onderzoek bleek, dat de 16-jarige F. van V. uit een auto, die achter de kerk geparkeerd stond, een reserve-koplamp, een bril in etui en een portierkruk had wegge nomen. De twee anderen, de 20-jarige J. v. d. M. en de 17-jarige H. G. v. d. H„ beiden uit Haarlem, hadden op de uitkjjk gestaan. Zij allen zijn ingeslo ten. Nijmegen, waar hij in 1942 zijn dokto raal examen deed. Slechts kort na zijn doctoraal promoveerde hij op 20 maart 1946 op het proefschrift „Panetius, sa vie, ses écrits et sa doctrine avec une médition des fragments", dat in 1952 een tweede druk kreeg. Vele geschriften en artikelen zijn er van de hand van pater Van Straaten verschenen en met name noemen wjj nog zijn „Problemen rond het huma nisme onzer dagen", welk geschrift ver scheen naar aanleiding van de voor dracht, die pater Van Straaten over het humanisme voor de leden van „Ge loof en Wetenschap" te Haarlem hield. In september 1944 werd pater Van Straaten benoemd tot leraar in de klas sieke talen aan het Triniteitslyceum en toen z(jn eminente voorganger, rector Th. Vlaar, door het provinciaal kapit tel van de Augustijnen benoemd werd tot prior van het Sint Thomascollege te Venlo verwonderde het niemand, dat pater Van Straaten, die men had le ren kennen als een goed docent, tevens als een krachtige persoonlijkheid, die de gave van leider en organisator in zich verenigde, op 10 augustus 1946 tot rector van het lyceum werd be noemd. Pater Van Straaten heeft zijn activi teit niet alleen beperkt tot binnen de schoolmuren en zo is hij een moderator van Geloof en Wetenschap en bekleedt hij een zelfde functie bij Sanctus Bavo, de katholieke studentenvereniging in Haarlem. Maandag 3 oktober is er een plechtige II. Mis in de dekenale kerk ,,Sint-Jo- seph" aan de Jansstraat, waarbij alle scholieren en Ieraren worden ver wacht. Daarna is er een schoolbqeen- komst in het Frans Halstheater, waar o.m. een filmvoorstelling z.al worden ge geven. In het Triniteitslyceum recipi- eert de jubilaris des middags van half drie tot half vier. van Lochem 300 268 10 68 26.80 0 Agema 225 225 10 85 22.50 2 Bromet 200 200 21 56 9.52 2 Luiten 250 201 21 57 9.57 0 Reich 250 250 18 44 13.88 2 Wittekoek 200 141 18 44 7.83 0 van Katwijk 45 44 49 5 0.89 0 Toepoel 40 40 49 5 0.81 2 Weisberg 40 40 33 5 1.21 2 van Dam 45 39 33 11 1.18 0 Katwijk 45 45 35 12 1.28 2 van Dam 45 38 35 7 1.08 0 Pater Otte Bosse. missionaris van het Heilig Hart, vroeger Kleverparkpa- rochiaan, vertrekt Woensdag 5 oktober met de „Abbekerk" naar de missie op de Philippijnen. Hij zal daarmee het aan tal priesters, waaraan daar een tekort is (13.000)^ weer met één vermeerderen. Pater Bosse had geen gelegenheid meer om van alle vrienden en bekenden per soonlijk afscheid te nemen en groet hen vanaf deze plaats. Voor wie de jonge missionaris wenst te steunen, geven wjj hier het gironum mer: 140444. Advertentie hebben wij voor Uw kleuter een leuk vest. een vlotte broek, een aardig jack en prachtige jasjes met Franse coupe, in prijzen die 10 lager liggen dan voor september. voor BABy en KLEUTER Anegang 46 Gr. Houtstr. 116 Tel. 14651 - Haarlem Tel. 13339 De Bloemendaalse Reddingsbrigade hield dinsdagavond haar jaarlijkse na jaarsvergadering in restaurant „Roo- zendaal" te Overveen. In zijn openings woord tot de ruim veertig aanwezigen zei de voorzitter van de BRB de heer J. G. de Vries dat het afgelopen sei zoen zeer druk was geweest, maar dat met voldoening kan worden vast gesteld, dat de goede harmonie zoals altijd aanwezig was. Hij deelde mee, dat de EHBO cursus, die dit jaar in samenwerking rr.-it de Bescherming Burgerbevolking zal worden gehouden, in de lokalen van de Bornwaterschool gehouden zal worden. Bij de ingekomen stukken was een brief van B. en W. van Bloemendaal, waarin deze zeiden afwijzend te moeten beschikken op een verzoek van de brigade de waarschu wingsborden bij de strandafgangen in vier talen te laten stellen. In het seizoenoverzicht zei de se cretaris van dt technische commissie, de heer H. R. Vos, dat men nu in een derde fase van het reddingswerk zat Na het uitrukken op hulpgeroep, nam men vorig jaar een proef met een flotteur en uitkijkpost, thans is men aan het voorbehoedend werk bezig, met de strandwachten die waarschuwend op treden. Hoewel enkele gevallen een uit zondering maken, was spreker blij dat bij het publiek begrip en waardering be stond voor het werk van de BRB's met de oranje cap. Uit het seizoen- verslag bleek dat in de afgelopen zo mer aan 502 personen door de BRB de eerste hulp werd verleend voor ver wondingen die varieerden van snijwon- den door prikkeldraad tot zonnesteek. In drie gevallen was het noodzakelijk de patiënten door te geven aan het Marine Hospitaal in Overveen. Het af gelopen jaar kreeg de post ook de zo begeerde telefoonverbinding, waardoor rechtstreeks contact met en ter assis tentie vragen van doktoren mogelijk is. Rijkswaterstaat werd attent ge maakt op enige obstakels in zee bij Parnassia. Door het toenemend strand bezoek zal het bestuur de mogelijk heid van een tweede post overwegen. Bij de verkiezingen voor de kascom- missie werd de heer B. Keppler geko zen in de plaats van de heer H. R. Vos. Andere leden zijn mevrouw A. Hen driks-Groen en de heer W. F. Hoek. De collecte ten bate van de kanker bestrijding, die gehouden werd door het plaatselijke comité heeft in de ge meente Bloemendaal 3.061.03 (vorig jaar f 3.924.50) opgebracht, een resul taat waarvoor het comité goede ge vers en collectanten hartelijk dank zegt. De opbrengst per wijk was: Bloemen- daal-dorp 467, Overveen 304.50 en Aerdenhout/Vogelenzang f 2289,53. De Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming is niet bijs ter enthousiast over de plannen om 'a Bennebroek een Linnaeushof te stich ten. Zulks blijat althans uit een artikel tje, dat in de jongste aflevering van het tijdschrift „Natuur en Landschap" is opgenomen. Wij laten het artikel hier onder in zijn geheel volgen: „Op het voetspoor van Keukenhof, dat ontegenzeggelijk een financiëel suc ces is. bestaan thans plannen tot het op richten van een tweede permanente ex positie van oollen en andere sierteelt producten in de duinstreek en wel in de z.g. I.naeushoi bij Bennebroek. Het hiervoor door de huidige eigenaar be stemde terrein vormt het zuidelijk ge deelte van de vroegere overplaats van de Hartekamp te Heemstede, op welke grote buitenplaats inderdaad in de acht tiende eeuw Linnaeus heeft gewerkt. Geheel afgezien van de aesthetische beoordeling van de ontworpen plannen voor Linnaeushof betreuren wij het bij zonder, dat op eze wijze weer een ge deelte van een oude buitenplaats de oorspronkelijke bestemming verliest. Het grote buiten de Hartekamp is in de loop van de jaren geheel opgedeeld. Eerst werd de overplaats van het ten westen van de Rijksstraatweg gelegen landgoed gescheiden en vervolgens werd deze overplaats verdeeld in de buitens Eikenrode en Hertenduin. het laatste tot voor kort geheel eigendom van de familie Ri.odius. Van dit land goed is thans wederom het zuidelijk deel afgesplitst en het is dit gedeelte, dat bestemd is voor de stichting van „Linnaeushof". Inmiddels zal op het landgoed Eiken rode een groot marinehospitaal worden gebouwd, terwijl het landgoed Harte kamp werd aangekocht door de Broe ders Penitenten, uie er waarschijnlijk nieuwe gebouwen voor verpleging van debiele kinderen zullen plaatsen. Zo zien wij zich in betrekkelijk korte tijd de volkomen desintegratie van een gioot en historisch landgoed ten zuiden van Haarlem voltrekken. Mede tegen deze achtergrond kunnen wij reeds moeilijk enthousiast w-orden over de plannen met betrekking tot Lin naeushof. volgens de prospectussen in de toekomst „Europa's mooiste tuin"... De Zaanlandse wielerclub D.T.S. or ganiseert zondag 2 oktober op het be kende parcours in de Wijde Wormer, de jaarlijkse ploegen-tijdrace om de „Zil veren Molen" voor amateurs en nieuwe lingen. Aan dit interessante wielertoer- nooi wordt ook deelgenomen door een ploeg nieuwelingen van de HSV „De Kampioen" de amateurs rjjden dan in Duisburg en door het Beverwijkse „Kennemerland" met een team nieu welingen en een ploeg amateurs. De Haarlemse nieuwelingenploeg is van zodanig gehalte dat zij in de wed ren met de tijd om het begeerde klei nood. ongetwijfeld tot d „rote favorie ten gerekend mag worden. De ploeg be staat uit: Koger. Visser (clubkam pioen), Buis, Hógerheyde, Van Wijk en Hoppenbrouwer. Ondanks het gemis van de geblesseerde Duinmeyer. zijn ook de Beverwijkse nieuwelingen lang niet kansloos. Dit team bestaat uit: Niesten, Jong, Volkerts, Hendriks. Braas en Kayer. De amateurploeg van „Kennemerland". die in haar categorie tot de favorieten gerekend wordt, is als volgt samengesteld: De Ruiter. Gelder mans, Groot, Kuitwraard, De Nijs en De Droog. De succesvolle IJmuidenaar Jaap Bruggenkamp is kopman van de amateurploeg van het organiserende D.T.S. Start en finish zijn bij het café 't „Heerenhuis" in de Wormer. van- w-aar om elf uur de eerste ploeg zal starten. In het B.B.-cursusseizoen 1954-'55 be haalden ongeveer 600 noodwachters te Haarlem het vereiste diploma. Hoew-el de uitreiking dezer getuigschriften al heeft plaatsgevonden, meende het B.B.-bestuur ^en en ander feestelijk te moeten herdenken met een tweetal bij eenkomsten in het Concertgebouw. Gis teravond waren reeds zeer velen op dit feest aanw-ezig, terwijl het aantal be zoekers vanavond ongetwijfeld ook aan zienlijk zal ijn. Het programma, dat verzorgd werd door het „Anova"-caba- ret was gevarieerd en van goed gehal te. De coniérence door Jan Oradi viel bij het publiek in de smaak, vooral vanwege haar onopgesmukte en af en toe fijne humor, ''e smakelijk te ver teren was. Zjjn gezellige praatjes wis selde hij af met imitaties van radiore porters (o.a. Paul Vlaanderen e.a.) en van andere zaken, welke nu eens ge lukkig niet beperkt bleven tot het eeuwige fluitende en denderende trein tje. Het optreden van Anton de Ridder, een tenorzanger, was buitengewoon ge slaagd. Zijn stemvolume gevoegd bij een geschoolde techniek waarborgden enige aangename zangnumme waar voor de bezoekers een ovationele hulde betoonden. Interessant was ook de zgn. „mani pulatieshow" van „De Stefani's." Dit goochelende paar sleepte op het inter nationale goochelcongres te Amster dam de derde prijs in de wacht, het geen nog altijd een mooie prestatie is. „De Stefani's" vertoonden hun kunsten in alle zwijgzaamheid. Zij (en in het bijzonder de heer Stefani) werkten snel, accuraat en verrassend, in een zo danig tempo, dat men amper de gele genheid kreeg om van een „kunstje" te bekomen. Tenslotte noemen wij de pianist en clavioline-bespeler, Ad Veen. die in de laatste kwaliteit een bijzonder vaar dige indruk maakte. De recherche heeft de 20-jarige Haar lemse varensgezel H. van der H. aan gehouden. die zaterdag j.l. een rijwiel had gestolen en het voor 40 aan een rijwielhandelaar had verkocht. Het geld was inmiddels verbruikt. De man Is ingesloten. 27/9 28/9 Anaconda Copper 71% 72% Bethlehem Stee) 152% 154% Chrysler Corp 93'i 96(4 General Electric 50»; 51% Genera] Motors 139% 144»; Kennecott Copper H3»t 114(4 Montgomery Ward 88 90 Radio Corp «7* 46% Republic Stoel 50 50% Royal Dutch 82 >4 84 Shell Union OU 60'; 60 Southern Pacific 58(4 58% Southern Railway 92% 93% Tidewater 30(4 30% OA. Steel 58% 59% Stemming: vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3