Mening in kringen der V.N. De kwestie Nieuw- Guinea is op een zijspoor gezet Indonesië zal er zich voor hoeden de verbeterde sfeer te benadelen GRATIS NYLONS Eigen departement voor de P.B.O. niet gewenst K. V.P. manoeuvreert zich in een moeilijke positie Tussen neus en lippen f 5 - per dag voor verblijf in concentratiekamp Vergoeding mogelijk ook voor Nederlandse gevangenen De jas NATIONALE ACTIE VOOR VEILIG VERKEER f ook voor U! Abnormaal grote delegatie naar Rome Minister Algera vraagt f125.000 extra-subsidie voor Verbond DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1955 PAGINA Nederlands applaus voor de rede van Anak Agung Ontbinding prijsafspraken in slopersbedrijf Twijfel over juistheid van de gronden IÏTT71 PRIJS VAN VLEES EERLANG HOGER Na opheffing van Bello Bezwaarschrift van horeca PROF. VAN DER GRINTEN: Vrije KERSEN- BONBONS Conclusie Uit de publieke kas? Alleen voor kampen in West-Duitsland Nationaliteit speelt geen rol Uitgezonderd - Artsen teleurgesteld over besluit van de ziekenfondsraad Nog drie maanden werken op oude voorwaarden De agenda-commissie van de V.N. cal, naar verwacht wordt, vanavond met zeven tegen zes stemmen b(j twee onthoudingen het Indonesische verzoek aanvaarden, de kweste Nieuw-Guinea op de agenda van de Algemene Vergade ring te plaatsen. Maar in kringen van de V.N. heeft de mening postgevat dat, in tegenstelling tot verleden jaar, op deze zitting geen verbitterd gevecht over de ze kwestie zal worden geleverd. Nieuw- Guinea is, zo meent men, op een zjjspoor gezet. Indonesië staat er weliswaar nog steeds op dat de kwes tie op de agenda wordt geplaatst, maar dit alleen om de V.N. „achter de hand te hebben" voor het geval dat het ver beterde klimaat tussen de Nederlandse en de Indonesische regering zou verslechteren. Waarnemers achten de kans groot dat bilaterale onderhande lingen tussen Nederland en Indonesië een debat in de Algemene Vergade ring overbodig zouden maken. De Nederlandse delegatie heeft gis teravond enthousiast geapplaudisseerd na een redevoering van de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agung Gde Agung, die verklaard had dat zijn regering zich er in haar politiek ten aanzien van Nieuw-Guinea voor zal hoeden de „verbeterde sfeer ln de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië te benadelen." Minister Anak Agung zeide ver heugd te zijn dat het conflict over wes telijk Nieuw-Guinea thans ook kan wor den bezien in het licht van de huidige algemene tendentie van afnemende spanning over de gehele wereld. Op basis van deze overweging had de Azia- tisch-Afrikaanse conferentie in Ban dung in het afgelopen voorjaar niet alleen het Indonesische standpunt in deze aangelegenheid gesteund maar bovendien de „ernstige aanbeveling" gedaan dat de Nederlandse regering zal trachten een manier te vinden om de onderhandelingen voor een oplos sing van de kwestie te heropenen. De minister vervolgde: „Het Indo nesische volk is natuurlijk vastbeslo ten een bevredigende oplossing van het probleem te verkrijgen. Ik ben ver heugd te constateren dat de Indone sische en de Nederlandse regeringen in de afgelopen weke erin zijn ge slaagd een sfeer te scheppen, die zou kunnen leiden tot een beter on derling begrip met betrekking tot dit probleem, binnen het kader van een verbetering van de onderlinge betrek kingen en het oplossen van andere problemen, die nog tussen onze beide landen bestaan". „De Indonesische delegatie is zich zeer wel bewust van de moeilijke fase waarin onze twee regeringen zich op het ogenblik bevinden. Van onze kant kan ik de Algemene Vergadering ver zekeren dat onze politiek inzake de (Van onze Haagse redactie) Het bedrijfschap voor het slagersbe- drijf koestert hevige twijfel over de juistheid van de gronden waarop de re gering heeft gemeend zekere prijsaf spraken in het slagersbedrijf te moeten ontbinden. De reden van deze twijfel is, dat men het bestaan van de ontbon den prijsafspraken ontkent. De rege ring heeft zich, zoals te doen gebruike lijk is, voor haar uitspraak doen advi seren door de commissie bedrijfsrege lingen. Het bedrijfschap zal nu de re gering verzoeken het betreffende advies te publiceren, zodat het publiek zich een mening kan vormen. Men hoopt dat dit zal kunnen geschieden met de zelfde middelen, als waarvan men zich bediend heeft bij het bekend maken van de ontbinding. Advertentie ALLEEN ECHT MET HET BAYER KRUIS (Van onze Haagse redactie) De voorzitter van het bedrijfschap voor het slagersbedrijf deelde in een woensdag gehouden vergadering van dit schap mede, dat er geen reden is om aan te nemen, dat de winkelprijzen van vlees de prüzen van geslacht vlees niet op een ecoibmisch verantwoorde wijze volgen. Men moet bij een beoordeling van hel prijsverloop oog hebben voor de ge woonten in de bedrijfstak. Ken stijging of daling van de vleesprijzen wordt nooit op de voet gevolgd, er is hier meestal sprake van enige vertraging. De voorzitter wees in verband daarmee op het feit, dat de stijging van de groot- handelsprijs in het tweede kwartaal van dit jaar geen hogere winkelprijs tenge volge had. De vragen die in de Twee de Kamer gesteld zijn over de ontwik keling van de winkelprijzen ziet het be drijfschap met belangstelling doch met een gerust hart tegemoet. Het hoge peil van de vernieuwings investeringen in de slagersbedrijven baart het bedrijfschap enige zorg. Men acht het gewenst om door voorlichting en onderzoek het voorkomen van onpro ductieve investeringen tegen te gaan. AN "K AGUNG ,J/Ioeïlijke fase kwestie Nieuw-Guinea ten uitvoer zal worden gelegd op zulk een manier dat de verbeterde sfeer in de betrekkingen tussen Indonesië ei. Nederland niet zal worden benadeeld." Minister Anak Agung zeide dat het opnemen van de kwestie Nieuw-Gui nea een verbetering zou betekenen van de kansen practische mogelijkheden te vinden voor een vreedzame en vriend schappelijke oplossing van het probleem van Westelijk Nieuw-Guinea. Onpartijdige kringen bij de V.N. voor spellen dat vanavond in de agenda commissie Egypte, Ethiopië, Haïti, Mexico, Polen, Thailand en Rusland voor opneming van de kwestie Nieuw- Guinea op de agenda zullen stemmen, en dat Chili, Frankrijk, Luxemburg, Nieuw-Zeeland, Noorwegen en Enge land tegen zullen stemmen. Verwacht wordt dat de Verenigde Staten en China zich van stemming zullen ont houden. Dr. T. Sudjarwo, permanent gedele geerde van Indonesië bij de V.N., zal het verzoek van zijn rj ering de kwes tie op de agenda te plaatsen toelich ten. De Nederlander mr.. C. W. A. Schürmann zal de commissie de vi sie van zijn regering geven. (UP-Rtr) Namens de Vrije vereniging van hore cabedrijven te Bergen (N.H.) heeft mr. J. W. Crefeld bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een uitgebreid be zwaarschrift ingediend, waarin wordt betoogd, dat door opheffing van de ver binding van de Nederlandse Spoorwe gen de gemeente verstoken is van tram verbindingen. De vereniging voelt zich bezwaard, niet omdat de gemeenteraad van Bergen heeft besloten de betwiste gronden (waarover de spoorbaan liep) van de spoorwegen aan te kopen, doch door de omstandigheid dat de raad daar bij heeft aanvaard dat op deze gronden een servituut zal rusten, waardoor een verdere spoorwegverbinding met Ber- gen-aan-Zee voor de toekomst onmoge lijk zal worden gemaakt. De vereniging is van oordeel, dat aanvaarding door de gemeente van dit servituut kennelijk in strijd is met het gemeentelijk belang en verzoekt het college van Gedeputeerde Staten met aandrang het raadsbesluit der gemeente Bergen tot aankoop van de trambaangronden in deze vorm niet goed te keuren. Advertentie Tienduizenden vrouwen en meisjes laten Castella voortaan voor haar nylons zorgen. U blijft toch niet achter? Al wat U te doen heeft, is de Castella-kopjes te knippen uit de verpakkingen van de vele Castella-artikelen, en deze op de Castella-spaarkaart te plakken. U heêft deze spaarkaart toch thuis ontvangen? Vraag er anders om bij Uw winkelier of bij de Castella-fabrieken te Nijmegen. U krijgt deze dan gratis. Op iedere Castella-verpakking vindt U één Castella-kopje. Zestig kopjes geven U recht op een paar pracht nylons, eerste keuze, win kelwaarde liefst 5,25. Kleur en maat kunt U zelf opgeven. Doe mee. Spaar de kopjes en profiteer tegelijk van de vele voor delen, die de Castella-artikelen U bieden. Al deze producten (er is een lange reeks, alle met Castella- kopjes!) hebben speciale voordelen, die U nergens anders vindt. U hebt ze bovendien allemaal regelmatig nodig. Uw spaarkaart kan dan ook heel snel vol zijn. (Van onze Haagse redactie) Het ontwerp-programma van de K.V.P. vermeldt, dat de partij streeft naar de instelling van een ministerie van publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie. In het laatst verschenen num mer van het maandschrift „Econo mie" schrijft prof. mr. W. C. L. van der Grinten, dat deze suggestie bij nadere overweging schaduwzijden vertoont. Hij schrijft: „Deze donkere partijen zijn naar mijn mening zo overwegend, dat de idee van een eigen departement voor de P.B.O. ten ene male behoort te worden af gewezen." Het gaat bij de P.B.O., aldus de schrijver, om een zelfstandige organi satie van het maatschappelijk leven, die niet onderworpen is aan de bevelen van de staatsoverheid. De bedrijfsor ganisatie staat niet in hiërarchische verhouding tot de overheid en daarom heeft een ministerie van de P.B.O. iets van een contradictie. Bij de instelling Advert entit CHOCOLADE Kleindoot I. 1.40 Middelgr.doos l.2.75 -Grote does 1.4.50 Wild-West Ken belastingbetaler uit Durban in Zuid-Afrika werd op een gegeven ogenblik zo vreselijk boos op een inspecteur van be lastingen, dat hij pardoes over het loket sprong, dat hem van de ambtenaar scheidde, de rijksdienaar van het ene loket naar het andere sloeg en hem. tenslotte de deur van zijn eigen bureau uitgooide, waarna de deerlijk geha vende ambtenaar terecht kwam temidden van een groep wachtende belas tingbetalers, die het to neel vol belangstelling hadden aangezien, maar geen hand uitstaken om de inspecteur te helpen. Nadat deze op eigen kracht overeind gekrab beld was, wist hij een te lefooncel te bereiken, waar hij de politie belde, die kort daarna de blijkbaar getergde belastingbetaler mee naar het bureau nam. Daar kreeg de bok ser voldoende tijd om af te koelen. Wegversperring Twee boeren, die op een scooter een ritje maakten door de omgeving van Ragusa in Italië, zagen tot hun schrik, dat de weg versperd was door een aantal varkens. De boe ren vergaten in hun ze nuwachtigheid op de rem te drukken, met het ge volg, dat zij midden op de troep inreden. De var kens, die erbarmelijk schrokken, geraakten in paniek en holder deb older - den over de boeren heen. De landmannen moesten met gebroken benen en verscheidene kneuzingen in het ziekenhuis worden opgenomen. In de ambu lancewagen fluisterden zij elkaar nog wel toe, dat zij een volgende keer maar weer met paard en wa gen op stap zullen gaan. Niet te koop De in Ierland geboren John Hanley kwam de zer dagen Noord-lerland binnen rijden, zwaaiend met een cheque van 24.000.000 dollar, terwijl hij uitbundig riep: „Ik wil dit hier kopen!" De 63-jarige Hanley, die zich zelf graag de baron van Broadway noemt, reed in een grote Amerikaanse auto, die groen, wit en goud beschilderd was en waarin voor de raampjes kleurrijke gordijntjes wa ren gehangen. In 1950 bood hij 6.000.000 dollar min der. De „baron van Broad way" wil namelijk het Britse Noord-lerland ko pen en aan het onafhan kelijke Zuid-lerland over dragen. Hij kreeg echter ten antwoord, dat Ulster niet te koop is. Om de auto verzamelde zich in tussen een boze menigte en men riep: „Ouwe suk kel, ga naar huis en word eens verstandig!" Schoonmoederdag In de stad Sorocoba, in de Braziliaanse staat Sao Paolo, zal men voortaan niet alleen moeder- en va derdag en Valentijndag vieren, maar ook nog „schoonmoederdag". Het initiatief daartoe is afkom stig van een plaatselijke beambte, die goodwill op alle gebied propageert. Sommige plaatsgenoten vermoeden echter in dit geval een addertje onder het gras aangezien de voorgestelde schoonmoe derdag de lste November is, Allerheiligen welis waar, maar de vooravond van Allerzielen VisserslatUn Bill Gunson uit Faken- ham in Engeland heeft alle verhalen over vissen verslagen. Het is name lijk niet een verhaal van de grootste vis of van de vis, die net weer weg- slipte. Gunson heeft de kleinste vis gevangen. Het pietepeuterige beestje woog nog geen gram. van zulk een ministerie zouden velen worden gestijfd in hun overtuiging, dat de bedrijfsorganisatie een dekmantel is voor toenemende staatsbemoeiing. De zaken van de bedrijfsorganisatie zullen worden gezien als de zaken van de regering. Hierdoor zal het wanbegrip rond de P.B.O., waarvan de verwezen lijking toch al op zo veel moeilijkheden stuit, nog groter worden. Prof. Van dér Grinten vraagt zich verder af wat men zich als taak voor zulk een departement denkt. Men zou kunnen noemen het activeren en stimu leren van het bedrijfsleven om bedrijfs- lichamen tot stand te brengen. Hierin ligt echter geen dagtaak voor een be windsman, terwijl het bovendien pri mair een taak is van het bedrijfsleven zelf. Zou men het ten opzichte van de bedrijfslichamen de taak kunnen op dragen, die het ministerie van binnen landse zaken vervult ten opzichte van gemeenten en provincies? Neen, want de taak van binnenlandse zaken is veel ruimer, het aantal provincies en ge meenten overtreft verre dat van de be drijfslichamen, terwijl deze bedrijfsli chamen bovendien reeds worden over koepeld door de sociaal economische raad. Prof. van der Grinten concludeert: ,,De taak van een departement voor publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zal uiterst bescheiden zijn. Niet veel meer is denkbaar dan een zekere stimulering, enige bemoeienis met benoemingen en kwesties van min of meer formele aard zoals de vorm geving van verordeningen en voorts een zekere coördinatie voor het op treden van de andere departementen ten aanzien van de bedrijfslichamen. Een volwaardige taak kan men hier in moeilijk zien." Zou men er misschien toe over moe ten gaan omdat het politiek gezien wenselijk is? De schrijver meent het tegendeel. Hij vreest, dat het ministerie zich bij gebrek aan andere bezigheden intensief zal gaan bemoeien met de zaken van de bedrijfslichamen, waar door de zelfstandigheid van de laatste in gevaar komt. Bovendien is het mi nisterie van economische zaken voor de genoemde taken meer geschikt. Van dit ministerie gaat meer gezag uit. het heeft meer contacten met het bedrijfs leven en het is beter geoutilleerd. Een ministerie van P.B.O. met een eigen apparaat zou slechts tot doublures lei den. Prof. Van der Grinten acht aan de propagering van een zelfstandig de partement voor de K.V.P. grote be zwaren verbonden. De realisering van de P.B.O. is een werk van lange adem en de instelling van een ministerie schept illusies, die niet kunnen worden vervuld. Hy besluit zijn artikel met de opmerking, dat de K.V.P. zich met deze kwestie in een moeiiyke positie manoeuvreert. Het Eerste-Kamerlid Wendelaar (VVD) heeft de minister van Binnen landse Zaken geVraagd of het waar is, dat op een dezer dagen te Rome ge houden congres van gemeenten Neder land vertegenwoordigd was door een delegatie van 85 personen, vergezeld van 70 begeleidende personen, terwijl het to taal aantal gedelegeerden uit ongeveer 30 landen ongeveer 600 bedraagt, ver gezeld van ongeveer 300 personen. Hoe luidt het oordeel van de minis ter over zo abnormaal grote delegatie? Indien zou blijken, zo vraagt de heer Wendelaar tenslotte, dat de begeleiden de personen (toch zeker niet allen des kundigen) ook, hetzij rechtstreeks, het zij via de door de gezamenlijke gemeen ten gefinancierde Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, ten laste van de publieke kassen reizen, hoe luidt dan het oordeel van de minister over een besteding van de door het Nederland se volk in het algemeen belang ot-ge- brachte belastingen voor een doel, waarvoor geen enkel publiek belang aan te voeren is. (Van onze Haagse redacteur) Een onlangs door het Bundesgerichts- hof te Karlsruhe gewezen arrest opent vermoedelijk voor Nederlanders, die door de nazis om redenen van politieke overtuiging, ras, geloof of wereldbe schouwing gedeporteerd zijn naar een concentratie- of werkkamp, dat zich be vond in het gebied, dat thans behoort tot de Westduitse Bondsrepubliek, de mogelijkheid in aanmerking te komen voor een schadevergoeding. Aanvankelijk meende men de ,,Bun- desentschödigungsgesetz", die de scha devergoeding aan slachtoffers van het naziregiem regelt, zo te moeten ver staan, dat de belanghebbende in West- Duitsland moest hebben gewoond om in aanmerking te kunnen komen voor een uitkering. Ingevolge het bedoelde arrest van het opperste gerechtshof in West- Duitsland wordt echter een voortdurend verblijf met domicilie gelijk gesteld en het onvrijwillig verblijf in een concen tratiekamp, gevangenis of werkkamp zou dan ook onder de vergoedingsbe palingen vallen. Zo luidt althans de interpretatie van het Nederlands Juristenblad en van het Nieuw Israëlietisch Weekblad, die aan deze voor duizenden Nederlanders be langrijke zaak publicaties hebben ge wijd. De Duitse ambassade in Den Haag is voorzichtiger: zij zegt, dat de kwestie nog in onderzoek is: een directe ont kenning van de Nederlandse interpretal tie wordt echter niet gegeven. Het schijnt overigens, dat er nog verande ringen in genoemde wet op komst zijn. In de thans bestaande regeling is voor Nederlanders en uiteraard ook voor andere niet-Duitsers een belang rijk punt, dat de nationaliteit geen rol speelt. Wel is er deze opmerkelijke beperking, dat de wet geen schade vergoeding toekent aan verzetsstrij ders, tenzij het illegale werk slechts de aanleiding was tot hun arrestatie en ze later in hoofdzaak werden vastgehouden wegens hun ras, geloof enz Verder vallen buiten de rege ling zij, die gedeporteerd werden we gens zwarte handel e.d. De belangrijkste aanspraken, die men kan doen gelden, zijn die wegens schade aan leven, schade aan gezond heid of lichaam en schade aan vrijheid. Het geval van schade aan leven doet zich bijvoorbeeld voor wanneer een ge zin in een concentratiekamp de kostwin ner heeft verloren. Bij bewijsbare schade aan gezondheid kan men aan spraak maken op vergoeding van de kosten vooi geneeskundige behandeling en een rente of kapitaalvergoeding als de capaciteit van de belanghebbende om in zijn levensonderhoud te voorzien met minstens 30 pet. is verminderd. De schadevergoeding voor verlies van vrij heid zou neerkomen op ongeveer vijf gulden per dag, dat men gevangen heeft gezeten. i Bij al deze bepalingen moet er ech- 1 ter op gewezen worden, dat indien in derdaad de aanspraken, welke op grond van het arrest van het Bundesgerichts- hof gemaakt worden, gehonoreerd zou- den worden, de regeling toch slechts zal gelden voor die kampen en gevan genissen, welke zich bevonden in het Duitse gebied, dat thans tot de West duitse Bondsrepubliek behoort. Als de Westduitsers inderdaad na tien jaar een vergoeding zouden geven, dan doen zij dat niet voor mensen, die buiten het huidige territoir van de Bondsrepubliek gevangen hebben gezeten. Dit betekent dat Nederlanders, die in kampen heb ben verbleven, die thans vallen onder Oost-Duitsland, Polen of Oostenrijk, in geen geval van de regeling zullen kun nen profiteren. Een hele reeks grote kampen valt hiermee direct al af: b.v. Stutthof, Buchenwald, Ravensbrück, O- raniënburg, Sachsenhausen, Mauthau sen, Theresiënstadt, Grosz-Rosen- Auschwitz, Birkenau, Lublin en Maida- nek. Voor Neuengamme, Bergen-Belsen Natzweiler, Dachau en Flossenburg zou de regeling daarentegen wel gelden, omdat deze kampen binnen het ressort van Bonn vallen. Voor de buitenlandse gevangenen zal dit onderscheid wel moeilijk te verte ren zijn, maar men wordt hier nu een maal geconfronteerd met de verdeling van Duitsland. De regeling levert trou wens ook op andere punten moeilijkhe den: het afvallen van de verzetsstrij ders, het trekken van de grens tussen verzetsstrijders en vervolgden vanwe ge hun politieke overtuiging, het feit, dat ook zwarthandelaren vaak als poli tieke gevangenen vast hebben gezeten enz. Wat hiervan zij, belanghebbenden kunnen in ieder geval een poging on dernemen om schadevergoeding te krij gen. De Duitse vertegenwoordigingen in ons land hebben hiervoor formulie ren beschikbaar, die dit om geen te hoge illusies te wekken niet spe ciaal na het genoemde arrest van het opperste gerechtshof worden uitgege ven, maar in het algemeen bij schade- eisen gebruikt worden. De termijn voor indiening van de claims loopt af op 30 september a.s.; het is echter niet uit gesloten, dat deze termijn met een jaar verlengd zal worden, derhalve tot 1 ok tober 1956. Als Bonn inderdaad op de aanspra ken van buitenlandse gevangenen in zou gaan, zal het totaal der uitkeringen tot fenomenaal hoge bedragen kunnen stijgen; men krijgt dan vermoedelijk te maken met een paar millioen gede- geporteerden. In dat geval is niet an ders te verwachten dan dat de uitkering een langdurige geschiedenis zal wor den. Gisteren ben ik op be zoek geweest in een zieken huis. Niet als patiënt, maar gewoon als belangstellend toeschouwer. Een welwil lend medicus had mij name lijk uitgenodigd om eens achter de schermen te ko men kijken. Nu ben ik dol op indiscreties. En mijn nieuwsgierigheid won het in dit geval dan ook van mijn ingekankerde afkeer van etablissementen waar mensen zich komen laten repareren. De dokter ontving mij op zijn kamer en zei: „Trekt u dit eens aan." En hij hield een hagelwitte doktersjas voor mijn ogen. Ik schikte het kleding stuk om mijn leden en voelde mij zeer gegeneerd. „Ik zal u ook als dokter aan de zus ters voorstellen", zei mijn gastheer. „Zou je dat wel doen?", vroeg ik ge schrokken. „Ik zie er toch helemaal niet uit als een dokter." „In die jas wel", zei hij beslist. Aar zelend volgde ik hem de gang op. Wij passeerden een spiegel en ik zag mijzelf tot aan de hals toe gestoken in het wit. „Hé", dacht ik, „het is eigenlijk hele maal zo gek niet." Iets zelfbewuster schreed ik voort naast mijn aesculaap. Een tegenliggen- de verpleegster nijgde eerbiedig het hoofd. Op dat moment voelde ik mij al enigszins aangetrokken tot de medische wetenschap. Zo'n jas dééd het dan toch maar. Toen wij op de operatiezaal kwamen, keek ik koelbloedig in het rond en informeerde met aan deskundigheid grenzende weetgierigheid naar allerlei gecompliceerde instrumenten. Mijn dokter bracht mij vervolgens op een zaal, waar patiënten rustig lagen te ge nezen. Ik tastte in gedachten reeds naar mijn stetoscoop, die er niet was. En het scheelde maar een haar of ik was op een der zieken toegestapt om hem rustig te vragen: „Zo, hoe gaat het met u? Steek de tong maar eens uit." Aan het eind van de excursie was ik een koelbloedig chirurg, die ettelijke mensenlevens al snijdend had gered. Slechts node trok ik mijn witte jas uit en met enige walging dwong ik mijzelf tot het besef, dat ik maar gewoon een journalist was. Toen wij weer voor de ingang van het ziekenhuis stonden, zei ik tot mijn dokter: „Ze moeten mij maar nooit een gene raalsuniform aantrekken, want dan ga ik nog oorlog maken." Op dat moment stopte een ambulance auto vlak voor ons. Er werd een hevig bloedende man uitgedragen. „Wat ziet u ineens bleek", hoorde ik iemand heel in de verte vragen. imËtmËÊSMMmk V Op een woensdagavond te Utrecht ge houden spoedvergadering van de lande lijke huisartsenvereniging, welke door ruim tweehonderd afgevaardigden uit ge heel het land werd bezocht, hebben be huisartsen met teleurstelling kennis ge nomen van het besluit van de zieken fondsraad, waardoor de in volledige overeenstemming met de ziekenfondsen tot stand gekomen overeenkomst is ver worpen. De huisartsen hebben zich op deze vergadering met bezorgdheid gereali seerd, dat door de thans geschapen si tuatie de rechtspositie der huisartsen il lusoir dreigt te worden. In een verkla ring van het hoofdbestuur van de lan delijke huisartsenvereniging, waarach ter zich de vergadering stelde, zeggen de huisartsen zich bewust te zijn van de grote algemene belangen die op het spel staan en besluiten dat zij de werkzaam heden nog ten hoogste drie maanden zullen voortzetten op de oude voorwaar den, ook al is de huidige honorerings regeling door alle partijen als onvol doende erkend. De vergadering verzocht het bestuur, indien bij de andere groepen deze wens duidelijk leeft, pogingen aan te wenden om de moeilijke situatie op te lossen. Mochten deze pogingen falen, dan zullen de huisartsen nog dit jaar de consequen tie trekken uit het feit, dat geen over eenkomst met ziekenfondsen tot stand is kunnen komen door de houding van an dere groeperingen in de ziekenfonds raad. De artsen zijn namelijk met de ziekenfondsen tot overeenstemming ge komen en worden door het standpunt van de ziekenfondsraad gedwongen om als uiterste consequentie de patiënten individueel te laten betalen, die op hun beurt dan weer de rekening zouden moe ten presenteren bij de ziekenfondsen. In llgier.. blijft het zeer onrustig. Onophoudelijk komen nog berichten over schermutselingen en ernstige gevechten en terwijl in Frankrijk het gesprek over dit gebied in een ernstige impasse is geraakt, wordt vrijwel dagelijks mel ding gemaakt van nieuwe slachtoffers van de onlusten. Hier wijst een gewond lid van het Franse Vreemdelingenlegioen aan zijn makkers, die hem tijdens een schermutseling met Algerijnse opstandelingen te hulp snelden, de schuil plaats van de aanvallers aan. „Wij moeten allen samenwerken om het wrede monster der verkeersonvei ligheid te temmen", zei woensdagavond mr. J. Algera. minister van Verkeer en Waterstaat, tijdens een bijeenkomst van het Verbond voor Veilig Verkeer te Middelburg. De minister ziet een over heidstaak in deze in het subsidiëren van werk in de particuliere sector. Hij deelde mee dat spoedig een ontwerp tot wijziging van de begroting 1955 te verwachten is, waardoor aan het Ver bond 125.000 extra zullen worden toe gekend voor de bevordering van de verkeersveiligheid. Over de besteding van deze gelden deed jhr. Th. Röell vandaag in de al gemene vergadering van het verbond nadere mededelingen. Van 4-31 oktober zal een nationale verkeersactie voor de gezinnen worden gevoerd, welke onder speciale bescherming staat van Prinses Wilhelmina, die in een boodschap door middel van film, radio, televisie en pers zich tot het Nederlandse volk zal richten om nogmaals een dringend be roep te doen op allen om meer eerbied voor het leven aan de dag te leggen en zo de verkeersveiligheid te bevorderen. Drie miljoen folders zullen huis aan huis, ook in ziekenhuizen en kazernes verspreid worden. Een kijk- en leeswed- strijd met 25 verkeersregels en 9 plaat jes voor alle gezinnen en een kijk- en luisterwedstrijd voor alle radioluiste raars zullen aandacht vragen voor de kennis van de verkeersregels. Oplossin gen van deze wedstrijden, waaraan zeer grote prijzen verbonden zijn, moeten voorzien worden van 50 cent extra aan postzegels. Dit geld zal bestemd zijn voor een nieuw te vormen fonds, dat Prinses Wilhelmina Fonds voor Veilig Verkeer zal heten. Het is bestemd voor speciale Veilig Verkeers-acties en voor research op het gebied van de verkeers veiligheid en de propaganda daarvan. Tijdens de ochtendzitting van van morgen ontving de vergadering een tele gram van H.M. de Koningin. De tekst van het telegram was als volgt: „Met grote instemming heb ik ken nis genomen van de Nationale Veilig Verkeersactie voor gezinnen, welke uw Verbond onder bescherming van mijn moeder voornemens is uit te voeren. Moge de veilig-verkeersgedachte ons be wust doen worden dat slechts verant woordelijkheidsbesef en eerbied voor het leven van mens en dier een einde kun nen maken aan de ontstellende ver keersonveiligheid. JULIANA"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 5