Prof. Zeevers op jaarvergadering MEMISA DE MISSIE ZIJ TEGELIJK IN ALLE SECTOREN VAN HET LEVEN WERKZAAM Eerste eisnieuw personeel en nieuwe middelen Politiek-sociale afdeling te Nijmegen opgeheven Ontwerp voor Monumenten wet De positie van de vrachtvervoerders is niet rooskleurig Oefenwedstrijd B-elftal opent geen nieuwe perspectieven "Mlljjj mmr MOEGEN: TUISENEfenóNAAKVEH 7.8. O O Doe MEER met MINDER geld ..iiiiiüll! „«itifiiiji nil W oningprobleem nog lang niet opgelost Bescherming van de dorpswand Zestien kandidaten voor voorlopig Ned. elftal Voor het personenvervoer zal een tariefsverhoging noodzakelijk zijn Eervolle nederlaag van de rode duivels Thecla van Oranje brengt verrassing Waar is de man ill DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1955 PAGTNA 7 Unieke situatie Ideologische dreiging Eerste stewardess ter wereld Rietje K rem er 10.000 uren in de lucht Kustvaarder verging Haast geboden Sociale wetenschappen ondergebracht bij letteren en wijsbegeerte en rechten Rigoureuze maatregelen gevraagd Eisen der liturgie Examens Marinus Zwartepoorte begraven VOETBALPOOL IN DELFT Ski-springen op plastic Fangio en Moss bij Maserati? Afbetalingen Militairen verliezen met 2-1 Honkbalduel met Amerikaanse marine-mannen Roemenië wint met 10 Courses Duindigt Volleybalploegen voor wedstrijden tegen Frankrijk dè openbaring van kwaliteit dè besparing op Uwhuishoudgeld dè verklaring van f Overeenkomstig een bijna vjjf en twintig-jarige traditie waren woensdag de Nederlandse provinciale oversten en procuratoren der missionerende man nen- en vrouwen-orden en congrega ties te gast op het vlaggeschip der Koninklijke Rotterdamse Lloyd, de Willem Ruys. In aanwezigheid van 4 Nederlandse missiebisschoppen: mgr. J. v. Miltenburg, mgr. dr. J. Theunissen, mgr. J. Romein en mgr. O. Dubbel man, droeg mgr. J. H. Niekel, deken van Rotterdam, aan boord een H. Mis op, waarna gelegenheid werd gegeven het schip te bezichtigen. Het daarop volgende gezellig samenzijn was, dank zij de onvolprezen gastvrijheid van de directie der Koninklijke Rotterdamse Lloyd, een door alle gasten hoog ge waardeerd succes. In alle opzichten voldaan begat men zich vervolgens naar het St. Franciscus Gasthuis, waar de jaarvergadering werd gehouden met prof. dr. Zeegers, directeur van het Kas- ki, als spreker. Aan diens „onrust barend" maar zeer overtuigend woord zal het hopen wij te danken zijn, wanneer de Memisa in de nabije toe komst aan heel de katholieke wereld het inspirerend voorbeeld geeft van de juiste aanpak der moderne missiepro blemen, welke geen uitstel meer duldt. Zich baserend op een diepgaande sociologische studie, aangevuld door deskundige onderzoekingen ter plaatse, zette prof. Zeegers zijn visie uiteen op het missie-apostolaat in Afrika e de taak van de missie-arts. Plaatsgebrek dwingt ons voorlopig slechts de grote Hjnen van zijn betoog weer te geven. De taak van de missionaris van onze tijd is slechts te begrijpen tegen de achtergrond van de situatie der Kerk van nu. Die situatie is uniek, omdat de komende decennia zullen uitmaken of de samenleving christelijk zal zijn of niet. Men moet het aandurven te constateren, dat de Kerk in de twintig eeuwen van haar bestaan niet erin ge slaagd is zich buiten de westerse we reld belangrijk uit te breiden. Wij leven nu prof. Zeegers toonde dit overtui gend aan in de tijd van de gemiste of benutte wereldkansen. Absoluut ge troost de Kerk zich onmetelijke in spanningen, relatief is zij in de tegen woordige omstandigheden nauwelijks opgewassen tegen een taak die kwali- tief zowel als kwantitatief bijna niet te realiseren eisen stelt. Het is van vitaal belang het tem po der ontwikkeling in de hand te liouden, zich dit niet te laten ont nemen door anderen. De prognose, vooral in de Aziatische landen, is rondweg ongunstig, mede door de grote idiologische dreiging; in Afri ka ligt de situatie iets gunstiger, ofschoon ook daar de omvang en de snelheid der ontwikkeling een onge- Aan een vrouw en 63 mannen, vlie gend personeel van de KLM, zullen 7 oktober gouden, zilveren en bronzen vliegurenpenningen worden uitgereikt. Voor de eerste maal in het bestaan van de KLM nevindt zich een stewar dess onder de luchtmiljonairs. Mej. M. S. J. Kremer heeft 10.161 uren op haar naam gebracht hetgeen neerkomt op ongeveer 4 miljoen afgelegde kilome ters en uit dien hoofde krijgt zij een bronzen penning. Rietje Kremer is waarschijnlijk de eerste stewardess ter wereld, die meer dan 10.000 uren in de lucht heeft doorgebracht. Op 12 december j.l. is het bijna 40 jaar oude motorzeilschip „Tribo" op weg van IJmuiden naar Londen, met een lading bundels ijzer, op onver klaarbare wijze lek geraakt op de Noordzee bij het lichtschip Goeree en binnen het uur gezonken. De vier op varenden konden zich in een sloep redden en zijn later opgepikt. Behal ve de scheepspapieren kon niets van hét schip worden gered. De kapitein van het schip, uit Vlaar- dingen, kon, toen hij zich voor de Raad van Scheepvaart moest verant woorden, geen verklaring geven voor bet vergaan. Men ontdekte plotseling water in de machinekamer en later ook in de ruimen. Met de handpomp was niets te beginnen. Het schip was voor f 70.000 verzekerd. Een der le den van de Raad vond dit een hoog bedrag voor zo'n oude schuit. Op voorstel van de Inspecteur-Ge neraal voor de Scheepvaart besloot de Raad geen straf aan de kapitein op te leggen. kend kaleidoskopisch fenomeen is. De mentaliteit der missies is niet aan die der groeiende steden aangepast, waar een zwart proletariaat ontstaat, dat onoverzienbare problemen stelt. De 'missie kan slechts slagen, wan neer zij in alle sectoren van het leven tegelijk werkzaam wordt en lei ding geeft aan de evolutie. Daarom is de eerste eis: nieuw personeel en nieuwe middelen! De waarlijke Paulinische inspannin gen der missionarissen zullen in de toe komst nog moeten toenemen. Maar daarnaast zullen zeer talrijke léken hun medewerkers behoren te worden. Vooral artsen, maai- evenzeer deskundi gen op alle gebieden, om de culturele verworvenheden der westerse wereld aan de Afrikanen over te dragen. Hier dient snel en grootscheeps gehandeld te worden, omdat elk uitstel het ge vaar vergroot. Prof. Zeegers drong met klem aan op haast, haast en nog eens haast. Van elke goed georganiseerde vakbeweging zullen de beste mensen moeten gewonnen worden om de mis sie te helpen. Voor internationale rege ling van dit probleem is nu geen tijd. Nederland moet het voorbeeld geven van dit experiment, dat ongetwijfeld navolging zal vinden. De Medische leken Missie-actie is de aangewezen instantie om deze taak van wereldverantwoordelijkheid op zich te nemen, vóór alles door het aantrekken, selecteren en uitzenden van zoveel mo gelijk artsen en verder medisch per soneel. Advertentie Op eike 2 mensen in de B.B. is er nog één nodig. Meer dan 160.000 noodwachters willen in een stukje van hun vrije tijd oeienen met het moderne hulpverleningsmateriaal dat thans aanwezig is. Goede oefening vraagt echter voltallige bezetting. Een derde der functies is nog on bezet, waardoor veel materiaal staat te wachten op de willige handen van hen, die in tijd van nood practische hulp kunnen en willen verlenen aan hun gezin, hun straat, hun stad of dorpsgenoten. Wilt U die derde man of vrouw zijn Vraagt U eens aan het Hoofd Bescherming Bevolking in Uw woonplaats, aan Uw wijk- of blokhoofd wat de B.B. voor U zal doen en wat U in de B.B-. kunt doen. H. M. de Koningin heeft de glazenier sierkunstenaar Pieter A. H. Hofman, wo nende te 's-Gravenhage, benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De wethouder' van Onderwijs en Kunst zaken de heer J. van Zwijndregt heeft zulks meegedeeld bij de opening van de ere-tentoonstelling, welke de Haagsche kunstkring de heer Hofman t.g.v. zijn 70ste verjaardag heeft aangeboden. Over de studie in de, toen zo geheten, afdeling van de politieke en sociale we tenschappen aan de r.-k. Universiteit te Nijmegen, hebben enige jaren gele den stemmen van onrust en onzeker heid zich in de Nederlandse pers geuit. De tot stand koming van een facul- teitsgids voor de studie in de sociale wetenschappen in de verenigde facul teiten der lettere., en wijsbegeerte en der rechtsgeleerdheid, zoals het thans heet, was voor de praeses van de Nij meegse sociaal-wetenschappelijke facul teitsvereniging, de heer J. P. S. v. Neerven, aanleiding om op een pers conferentie een aantal mededelingen te doen over deze studierichting. De afdeling voor politieke er sociale wetenschappen, door een besluit van de St.-Radboudstichting in 1947 aan de r.-k. Universiteit opgericht, kende exa mens die weliswaar door de universi teit ingesteld en erkend waren maar die generlei effectus civilis genoten, daar ze niet in het Academisch Sta tuut geregeld werden. Krachtens een wijziging echter van het Academisch Instituut en krachtens 'n K. B. heeft de r.-k. Universiteit van af 19 februari 1950 de bevoegdheid ver kregen in de verenigde faculteiten van letteren en wijsbegeerte en der rechts geleerdheid examens af te nemen in de sociale wetenschappen. Deze genieten nu volledig effectus civilis. Alle afzon derlijke richtingen van de eertijds niet erkende politieke en sociale afdeling zyn thans ondergebracht in deze nieu we afdeling sociale wetenschapp-n met volledig erkende examens; vandaar dat de afd. voor politieke en sociale weten schappen met ingang van het studie jaar 1955-1956 is opgeheven. De totale duur der studie moet be rekend worden op zes jaren. Het candi- daatsexamen wordt na het derde jaar afgelegd. De studie in de sociale we tenschappen te Nijmegen kent na het andidaatsexamen vijf specialisaties. De candidaat moet dan een keuze ma ken uit de volgende gespecialiseerde richtingen: de richting voor sociologisch onderzoek, de sociaal-wetenschappelij ke richting, de richting van sociolo gie van arbeid en bedrijf, de richting voor sociologische vraagstukken van publicistische aard, en de richting voor sociologische vraagstukken van open baar bestuur of politiek. Door de nieu we constellatie kunnen degenen, die een doctoraal examen n de sociale weten schappen te Nijmegen hebben afgelegd, promoveren ofwel in de faculteit der letteren en wijsbegeerte ofwel in de fa culteit der rechtsgeleerdheid. De faculteitsgids die de heer v. Neer den presenteerde, is de eerste van zijn soort in Nijmegen. Hij blijkt in een dringende behoefte te voorzien. Na een Ten Geleide van prof. dr. A. Olden- dorft bevat dit boekje een volledig Zondag 2 oktober zullen in Milaan in ternationale motorbootraces worden ge houden. Twee Nederlandei's hebben in geschreven: G. Kuiters uit Amsterdam en B. J. Veldhuis uit Laasdrecht. overzicht van heel de studierichting, zoals stageregeling, specialisaties, ten tamenregeling, literatuur, bevoegdhe den aan de examens verbonden, toe komstmogelijkheden en tal van andere kwesties. Zeer lezenswaard is een overschot over het terrein waar afge studeerden uit deze afdeling hun em plooi vinden, alsook een overzicht over de beroepen waarin 34 van de thans als student in deze afdeling ingeschreve nen, daarnaast een volledige dagtaak vinden. De najaarsvergadering van de provin ciale commissie Noord-Holland inzake het woonruimtevraagstuk, woensdag te Den Helder gehouden, werd bijgewoond door vertegenwoordigers van vele de partementen, van de koninklijke marine en door afgevaardigden van ruim vijf tig gemeenten. In zijn openingswoord zei de voorzit ter, dat ook de regering het woningpro bleem als Rijksvijand no. 1 beschouwt en dat wij met het oplossen van dit pro bleem niet voor- doch achteruit gaan. De heer W. Scheerens, secretaris van de Nationale Woningraad, hield een inlei ding over het onderwerp: „Kruistocht tegen de woningnood". Hij was'van mening, dat nieuwe we gen moeten worden ingeslagen. Spr. schetste de stand van zaken op de wo ningmarkt en berekende, dat bij een próduktie van 65000 woningen per jaar er niet meer dan 20.000 overblijven voor leniging van de nood, omdat 45000 wo ningen nodig zijn voor nieuwe behoef ten. Naast het vraagstuk van verhoging van de bouwproduktie stelde hij de be perkte bouwcapaciteit met als oorzaken het aantal bouwvakarbeiders, de be schikbare materialen en de beperkte voorzieningen. De bouwwerken zijn on- derbemand en dit is oorzaak van een onevenredige verlenging van het bouw- tempo, een van de hoofdbezwaren van de bouwproduktie. De próduktie ver laagt bij vergroting van het kwantum werk, dat wordt uitgegeven. Men moet durven aandringen op 'het streven naar zeer doelmatige uitgifte van het werk, prioriteit voor de woningboüw en het uitstellen van alle andere overigens ge rechtvaardigde bouwwerken als schouw burgen, stadhuizen, brandweerkazernes enz., aldus de heer Scheerens. Hij be pleitte gedurende vijf jaren een rigou reuze beperking in andere dan woning bouwsectoren en achtte dit in het licht van de nationale woningnood alleszins verantwoord. (Van onze parlementaire redactie) In het ontwerp-monumentenwet, dat by de Staten-Generaa! is ingediend, heeft de minister van O. K. en W. mr. Cals, zich bij de omschryving van het begrip monument niet beperkt tot af zonderlijke gebouwen, maar hier ook onder begrepen stads- en dorpsgezich ten. Verder heeft hy zich gerealiseerd, dat het feit, dat een monument als kerk gebouw wordt gebruikt extra moeilijk heden met zich mee brengt ten aan zien van de wettelijke regeling. Wat de stads- en dorpsgezichten be treft, wijst de minister erop, dat de aan dacht van de voorstanders van monu mentenbescherming vroeger vrijwel uitsluitend was gericht op afzonderlijke gebouwen. Later heeft echter, aldus de minister, meer en meer de overtuiging veld gewonnen, dat het van niet minder belang is, het geheel van een straat- of dorpswand, met bomen, bruggen en water voor ontsiering te behoeden; wanneer zulk een complex door zijn bij zondere sfeer voor de schoonheid van stad- of dorp van belang is. Tot deze complexen zullen veelal, behalve een of meer oude gebouwen, waarvan het behoud als zodanig van belang is, eveneens een aantal gebouwen behoren die, hoewel op zich van geringe monu mentale waarde, zo goed passen in het geheel, dat verbreking van deze een heid een verarming van het stadsbeeld zou opleveren. Bij kerkelijke monumenten spelen vele factoren een rol, aldus de minis ter. Zo zullen liturgische opvattingen tot een vormgeving of tot het behoud van een bepaalde indeling kunnen lei den, welke uit een oogpunt van monu mentenzorg niet als de meest juiste kan worden erkend. Niettemin zal met dergelijke opvattingen rekening moeten worden gehouden, omdat een kerkge bouw in de eerste plaats dient voor de eredienst. Daarom kan bij de bepaling van de subsidie voor onderhoud en in standhouding voor een kerkgebouw niet uitsluitend rekening worden gehouden met de economische gegevens, daar hierdoor de parochie tot financiële ver plichtingen zou kunnen worden ge dwongen, die het eigenlijke kerkelijke werk zouden belemmeren. AMSTERDAM, 28 sept. (G.U.) Be vorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift „Een speci aal gebruik van de ablativus absolutus bij Caesar", J. A. M. van der Linden, geb. te Amsterdam. Cand. politieke en sociale wetenschappen G. F. Bedding (Amsterdam). AMSTERDAM, 28 sept. - (G.U.) Be vorderd tot arts mej. C. G. M. Nagel, mej. R. Bader en de heren J. Jeurissen, N W. de Snit, L. Boerman P. E. Tref fers (Amsterdam), R. A. M. van Oppen (Limmen) en B. du Pon (Haarlem). Artsexamen le ged. mej. C. Schipper en de heren Ch. Hilferink, W. Ezechiels, P. Ostermann, C. Strumphler, E. Bosch (Amsterdam), J. F. G. Macrander (Zut- phen) en G. J. A. v. d. Knaap iZ.O.- Beemster) De keuzecommissie van de KNVB heeft de volgende 16 spelers aangewe zen, waaruit het voorlopig Nederlands elftal wordt samengesteld, dat woens dag 5 oktober om 4 uur in het Feye- noordstadion te Rotterdam tegen de Engelse tweede-divisieclub Fulham speelt als oefenwedstrijd voor Neder landBelgië: De Munck (Fortuna), Feyt (Willem II), Wiersma (PSV), Kuijs (NAC), Van Kerkum (Feyenoord), Schaap (Gooi), Van der Hart (Fortu na), Klaassens (VVV), Brusselers (PSV), De Bruyckere (Willem II), Tim mermans (ADO), Huis (Fortuna), Cla- van (Scheveningen Holland Sport), Hei- nen (HVC), Van der Kuil (Ajax) en Carlier (Fortuna). Woensdagmorgen is te Goes de heer M r. arcepoorte, die meer dan 25 jaar een zeer vooraanstaande plaats in de voetbalwereld heeft ingenomen begraven, Ruim 25 jaar is hij onafge broken lid van de bondsvergadering van de KNVB geweest terwijl hij meer dan 20 jaar deel uitmaakte van het bestuur van de afdeling Zeeland van deze bond. De belangstelling bij de uitvaart en de begrafenis was zeer groot. De KNVB werd vertegenwoordigd door A. Imanse, lid van het districtsbestuur van zuid. De voetbalvereniging DHC te Delft zal een voetbalpool voor leden en dona teurs organiseren. De ingekomen gelden zullen voor de helft worden uitge keerd aan de winnaars; de andere helft komt ten goede, na aftrek van kosten, aan de vereniging. Het bestuur is voor nemens de organisatie van deze pool voor het grootste deel in handen te leg gen van de winkeliers onder de leden dei vereniging. In Oost-Duitsland is het ski-spring- seizoen geopend. Onder een verrukke lijk herfstzonnetje werden in Oberhof de eerste wedstrijden gehouden op een kunstmatige sneeuwlaag, bestaande uit plastic-matten. Siegmund Papst werd winnaar met een sprong van 41.50 meter. In automobielkringen te Milaan neemt men aan, dat Juan Fangio en Stirling Moss het volgend seizoen met Maserati zullen rijden. Naar bekend neemt Mer cedes niet meer deel aan de races in de formule 1. (Van onze Rotterdamse redactie) bereid zal zyn mede te werken aan de (Van onze Rotterdamse redactie) „Het komt mij voor, dat men niet te- geiykertijd zowel de geleide als de vnje loonpolitiek kan toepassen, omdat men daarmee de kans loopt de nadelen van de geleide loonpolitiek zowel als de na delen van de vrye loonpolitiek te moe ten incasseren", aldus dr. ir. J. Nieu- wenhuis op de buitengewone algemene vergadering van de Nederlandse Ver eniging van Transtportondernemers, welke maandag te Rotterdam gehou den werd. De vergadering werd byge- woond door minister Algera en secreta ris-generaal Spitzen. Dr. Nieuwenhuis achtte het onjuist dat buiten het georganiseerde overleg om, om redenen van werkclassificatie of arbeidersschaarste druk wordt uitge oefend op de lonen, terwül vervolgens by gunstig resultaat, het georgani seerd overleg te baat wordt genomen om de betere arbeidsvoorwaarden in de gehele bedrijfstak doorgevoerd te kry gen. Spreker waarschuwde voor de geva ren welke loonsverhogingen en ar- beidstydverkortingen voor onze wel vaart kunnen opleveren. Hij zei in dit verband geen voorstander te zpn van een wüziging van het Rötödenbesluit indien men hierin vooral een middel ziet om de daarin toegestane arbeids- tyden te verkorten. Het grensoverschrydend goederenver voer biedt geen gunstige aanblik. De Duitse concurrentie wordt zeer fel en de ons omringende landen leggen met be schermende maatregelen de Nederland se ondernemers steeds meer beperkin gen op. Wat het binnenlands vrachtvervoer betreft meende spreker, dat de huidige vrachtprijzen nauwelijks tot sluitende rekeningen kunnen leiden. Men mene niet uit de nieuwe investeringen van de ondernemingen tot een zekere welvaart te mogen concluderen, want in vele ge vallen wordt de behoefte gedekt door middel van het afbetalingssysteem. De ze situatie is niet rooskleurig en baart grote zorgen voor de tijd van terug gang van de conjunctuur. Spreker hoopt dat de minister van economische zaken (Van onze sportcorrespondent) Van de voetbalwedstrijd Nederland B tegen het militaire elftal, die de natio nale B-ploeg een kleine overwinning van 21 opleverde, zal de keuzecom missie van de KNVB niet veel wijzer zijn geworden. In deze wedstrijd, die in het stadion De Vliert te Den Bosch werd gespeeld ten bate van het Konin gin Wilhelminafonds, was een aantal jonge spelers opgesteld, waarvan men hoge verwachtingen had. De meeste be langstelling ging uit naar de midvoor van HVC, Heinen, die in de eerste com petitiewedstrijden reeds befaamd was geworden als scherpschutter. Deze Hei nen heeft het er tegen de lang niet sterke militaire achterhoede niet zo heel best afgebracht. Zeker, hij deed zo nu en dan wel eens aardige dingen, doch erg gevaarlijk is hij toch niet geweest. Trouwens, de gehele voorhoede van het B-elftal viel tegen. Er werd vaak rede lijk gecombineerd, doch de combinaties tussen Van Beurden en De Jong en ook vooral tussen Ummels en Clavan wer den zo ver doorgevoerd, dat de militaire achterhoede iedere keer weer in kon grijpen. En met de weinige schoten van Van Beurden, De Jong en Heinen wist doelman Fey* meestal wel raad. Ook in de militaire voorhoede werd het samenspel veel te ver doorgevoerd. De rechtsbinnen van de Graafschap, Meyers, bleek wel een goochelaar met de bal, doch zijn befaamde dribbels kre gen niet het effect, dat hij er mee be oogde. De doelpunten voor het B-elftal wer den gemaakt door Heinen en' De Jong. Voor de militairen scoorde De Ruiter. De aanvallen van de B-ploeg waren v/el gevaarlijker, omdat vooral de op bouw beter was verzorgd dan bij de militairen. Brooymans en Brusselers brachten doorlopend met zuivere passes hun aanvalslinie in actie, maar, zoals gezegd, daar ontbrak de degelijke af werking. In het begin van de wedstrijd geleek het erop dat de militairen, die 'in een hoog tempo waren gestart, de B-ploeg in de verdediging zouden druk ken. Vooral Meyer was toen de grote gangmaker in de militaire voorhoede, doch verder dan schoten van Lacroix en Dahrs, die door v. Raalte in het B-doel uitstekend werden gestopt, bracht men het toch niet. Onverwacht nog kregen de militairen een voorsprong van 10, toen v. Raalte een ver naar voren gespeelde bal nog slechts kon wegtrappen, juist voor de voeten van De Ruiter, die inschoot voordat de kee per weer in zijn doel was. De B-ploeg zette toen een fel offensief in en vooral de combinaties tussen v. Beurden en De Jong stichtten nog al eens verwar ring voor het militaire doel. In de 35ste minuut stelde v. Beurden Heinen in staat snel door te breken en tegen diens harde schot kreeg Feyt geen schijn van kans. (11). Nog voor rust kon rechts buiten De Jong met een schot van zijn linkervoet Feyt opnieuw verschalken, weer uit een magnifieke pass van Van Beurden (21). Na de rust zijn er maar heel weinig hoogtepunten in deze een tonige wedstrijd geweest. Toen Meyer wegens een blessure was uitgevallen, was het met de militaire voorhoede met en ook gedaan en had het robuste backstel Wiersma en Kuys niet zo heel veel moeite om deze voorhoede in be dwang te houden. De beste kansen kreeg de B-ploeg, doch door onvoldoende af werken van de vaak wel aardig opge zette aanvallen kwam men niet meer tot doelpunten. Doelman Feyt moest enkele opmerkelijke safes verrichten bij schoten van v. Beurden en De Jong. ter wijl een hard schot van Heynen tegen de paal vloog. Dat waren de vermeldens waardige momenten van de tweede helft, waarbij van goed voetbal niet zo heel veel sprake meer is geweest Daar ook de belangstelling voor deze wed strijd 6500 toeschouwers onbevre digend was, kwam ook het Koningin Wilhelminafonds eigenlijk niet aan zyn trekken. De Kon. Ned. Honkbalbond heeft via het gemeentebestuur van Amsterdam een verzoek gekregen van de beman ningen der Amerikaanse torpedobootja- gers, die een bezoek brengen aan de hoofdstad. De marinemannen willen een honkbalwedstrijd spelen tegen een Ne derlands team op zaterdag 1 oktober. Hoewel het seizoen precies tot 1 okto ber loopt heeft men gemeend, aan-het verzoek van de Amerikanen gevolg te moeten geven. De wedstrijd zal worden gespeeld op het terrein van de Mete oor in Amsterdam-Noord. De samenstelling van het Nederlands negental is: werper: Brands (VVGA), vanger: Kraal (ABC), le honk: Hoo- genbos (HHC), 2e honk: Keulemans (Schoten), 3e honk: Smidt (HHC). korte stop: Jole (HHC). linksveld: H. Urbanus (OVVO). midveld: Fabrie (Sparta), rechtsveld: H. Kok (Ajax). Reserves: Koot (DWV), Nijhuis (VVGA), Broersma (VVGA), en Heemskerk (EHS). bereid zal zyn mede te werken aan de verhoging van de maximumtarieven. Ook voor het personenvervoer zal een tariefsverhoging noodzakelpk zyn om evenwicht te brengen tussen kosten en opbrengsten. In vele gevallen zal dat echter geen oplossing meer brengen om dat men reeds dicht by het punt is ge komen, waar de bromfiets een onover winnelijke concurrent wordt. De oplos sing ligt dan nog slechts in de ophef fing van onrendabele activiteiten, waar bij de spreker het streekvervoer op het oog had. Een andere oplossing biedt nog de wijziging van de speciale tarieven, waarop zo grote kortingen verstrekt worden. Deze reducties zijn in de huidige situ atie niet meer verantwoord te achten en daarom zullen by de minister van verkeer en waterstaat voorstellen tot wyziging worden ingediend. Het Belgische voetbalelftal heeft in Boekarest met 10 van Roemenië ver loren. De „Rode Duivels" kwamen heel wat beter voor de dag dan zondags tevoren in Praag. Weliswaar werd het ook nu een nederlaag, maar slechts met de eni ge goal van de wedstrijd, en na een partij waarin de gasten vaak de toon hadden aangegeven. Er waren enkele veranderingen in hun ploeg aange bracht waai-van de opneming van Mer- mans in de voorhoede naast Coppens wel de voornaamste was. De ontmoeting, die onder leiding van de Tsjechische scheidsrechter Macko in het stampvolle „stadion van de 23e augustus" gespeeld werd, was een boeiende strijd met veel momenten van hoogstaand spel. Er waren 80.000 kykers. Het enige doelpunt kwam na 25 mi nuten van de tweede helft. Ozon, mid voor, was de maker. (Van onze paardensportmedewerker) In de gistermiddag gehouden drave- rijen bracht Thecla van Oranje de grote verrassing door van start tot finish een onberispelijke course te lopen. Zy be loonde haar volgelingen met een cötc van 29.80. Sherly Hollandia liep de koers van haar leven. Zy verloor aan de start minstens 100 m, kwam echter terug, maakte weer een galoppade, doch wist bü het uitgaan van de laatste bocht al le overige deelnemers nog te passeren. In de Little Monty-prüs was Rosa Dear de winnares. In een gelijkmatige draf zonder één foutje liep zij van start tot finish aan de kop van het pe loton. De uitslagen van de gisteren te Duin- digt gehouden draverijen en rennen lui den: Lex 5 prys. 1. Truely Hollandia. tijd 1.31.7; 2. Truusje L.; 3. Sam Williams. Tot. w. f 2.-, f 1.40, f 2,70, f 1,40; gek. f 7.30; cov. f 16,70. Lina Bonnie prijs, le afd. 1. Tecla van Oranje, 1.29; 2. Toomel D.; 3. Rosa Gregor. Tot. w. f 29,80; pl. f 4,40, f 1.60, f 2,10; gek. f 20,50, cov. f 3.90. 2e afd. 1. Sally's Bertha 1.29.1; 2, Promotor O.; 3. Tiende van Zora. Tot. w. f 2,60, f 1,70, f 2,10, f 2,60; gek. f 13,50; cov. f 8.90. Prys der Besten. 1. Ultra, 1.32; 2. Uncle Sam; 3. Umberto van Oranje. Tot. w. f 10.20; pl. f 2,80, f 6.30, f 4,10; gek. f 19.-; cov. f 25,80. Little Monty prijs. 1. Rosa Dear, 1.25.4; 2. Quibus; 3. Rentinus. Tot. w. f 1,90; pl. f 1,60, f 2,10; gek. f 6,70; cov. f 5.50. Lord Gregor prüs. 1. Prinses Zora, 1.24; 2. O'Nelly Zora; 3. Rose Marie; 4. Quite Heny. Tot. w.-f 5,10; pl. f 1.60, f 1,50, f 1,60; gek. f 11.30; cov. f 5.50. Orfosse prijs. 1. Mangala. 1.28; 2. Ha rold; 3. Clemenceau. Tot. w. f 2,80; pl. f 1,30; f 1,20; gek. f 1.90; cov. f 2.70. Admiral Drake prijs. 1. Kenitra, 2.04.6; 2. Alluvio; 3. Frederique. Tot. w. f 4.40; pl. f 2.40, f 5.90. f 6.30; gek. f 18.70; cov. f 12.40. Tot. omzet: f 63.857. Voor de volleybalwedstrijden tussen de dames- en heren-teams van Frank- ryk en Nederland, welke Zaterdag 1 oktober te Parijs zullen worden ge houden, zijn de Nederlandse ploegen uit de volgende speelsters en spelers samengesteld: Dames: Nel Barzilay, Janny Beinte- ma, Anneke van Beelen, Corrie van Daalen, Annie ApperlooWichgers, Tini Boer, Ineke Hoff, Corrie Blijleven en Riet van den Heuvel. Heren: Kaptein, Tuinman, Ploeg, Bakker, Maas, De Ruiter, De Kroon, De Beer en Zimmerman. -'Miuiuiiij Hema Textiel Show

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7