Al te teer verkeer op de Haarlemmerweg Visserijp Oost-Duitslands nieuwe vliegtuigindustrie Instituut voor ontwikkeling agers in P O van s X.V.P. voor belangrijke keuze f SCHEE P VA ART BERICHTEN J Steeds meer toeristen MARKTEN en VEILINGEN 81 Slechte wegbedekking blijft aan banden en wielen kleven Amerika wil Egypte van plan afbrengen Wij luisteren naar THT Ik DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1955 PAGINA 9 „DE KAMPIOEN" NAAR DUISBURG N. Ph. O. concerteert voor prov. bestuur en gemeente besturen van Noord-Holland Vergadering Kamer van Koophandel BISSCHOPPELIJK MjOSlEUM H. P. Baard geen conservator Expositie BOB BUYS Vrijdagavond opening door prof. De Kat Zuidkoreaanse judoër® in Haarlem ZANDVOORT HOOFDAGENT TEKENDE BEROEP AAN Gepasseerd bij benoe ming tot brigadier uitsluitend Luchtmacht noemt zich „aero-club" VELSEN R.K.S.V. „Veisen" afd. turnen UITGEEST Mixomatose in Uitgeest en omgeving Eervol ontslag P. Velzeboer Bungalows Akersloot De wapenleveranties Ondier-minister naar Cairo Slachtoffers van Haags verkeersongeval begraven Naar de twee miljoen j aan deviezen Oud-directeur Caltex commandeur O.-N. Op uitnodiging van de Duisburger Strassenfahr-verein '31 zullen acht amateurs van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" op zondag 2 oktober deelnemen aan het internationale cri terium van Duisburg. De Haarlemse renners die in dit 96 kilometer lange criterium, waaraan ook een stedenklassering verbonden is, zullen starten, zijn: Wim Rusman, Piet en Tonny Peters, Arend van 't Hof, Dik Bes, Flens Koek, Henk van Wee- ren en Henk Vroom. Zij worden verge zeld door de heer Joh. Stoop uit Sant poort, die als ploegleider fungeert. Voor het buitengewoon concert dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest op maandag 3 oktober te Haar lem voor het provinciaal bestuur en de gemeentebesturen zal geven, is het vol gende programma vastgesttld: 1. Ouverture „De Vogels" van Diepen- brock. 2. Pianoconcert in a kl. terts opus 54 van Schumann (solist Hans Richter-Haa- ser) en de 5e symfonie „Aus der neuen Welt" van Dvorak. Tijdens de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, die gehouden wordt op' dinsdag 4 oktober, des avonds om acht uur, in het gebouw der kamer, zal prof. ir. H. T. Zwiers een lezing hou den over woningnoodproblemen. Zelfs de voorruit van de auto's wordt besmeurd met het opspattende teer, vermengd met grint. Het verkeer tussen Haarlem en Am sterdam ondergaat momenteel de on aangename verrassing vast te kleven aan het wegdek. Deze primaire auto snelweg is n.l. pas opnieuw geteerd en met steenslag bestrooid, met alle ge volgen voor de automobilist. De auto's kunnen op een gegeven moment niet verder, daar de banden met een dikke teerlaag en steenslag worden bedekt en vastlopen op het wegdek. In ons raadsverslag van donderdag jl. is de vraag gesteld of d'e heer H. P. Baard, directeur van het Frans Hals Mu seum en conservator van het Huis Van Looy, conservator zou worden van het Bisschoppelijk Museum. Naar wij thans vernemen zal daarvan geen sprake zijn. De heer Baard is meer dan druk bezet met de beide taken die hij al heeft. Als des kundige heeft hij weliswaar zitting in de commissie van advies van het Bisschop pelijk Museum, maar de niet geringe taak van conservator van dit museum zou hij nooit op zijn schouders kunnen nemen. Zoals men weet ligt het in de bedoeling een leek, uiteraard geen leek in esthe tisch opzicht, als conservator aan te stel len. Men heeft daarvoor reeds enige in aanmerking komende personen op het oog. Vrijdag wordt bij de kunsthandel Lef- felaar aan de Wagenweg 102 in Haar lem een tentoonstelling geopend van aquarellen uit Zuid-Frankrijk en van schilderijen van Bob. Buys. De exposi tie wordt opengesteld na een inleidend woord, dat prof. Otto B. de Kat vrij dagavond om kwart over acht zal uit spreken. De tentoonstelling zal tot en met 25 oktober dagelijks geopend zijn van 10 tot 5 uur. Zaterdag 1 oktober zullen voor een verblijf van enkele dagen in ons land arriveren een aantal Zuidkoreaanse Ju dogrootmeesters. Deze groep, die onder leiding staat van de heer J. J. Bhang, Hoofdcommissaris van Seoul, is door de 250.000 leden van de Zuidkoreaanse Judobond naar Europa afgevaardigd als „good-will mission," en hiervoor hebben alle leden de tegenwaarde van 1,- gestort. De groep bestaat behalve uit de Heer Bhang, 8ste Dan, uit twee 7de Dans, een 6de, een 5de en een 3de Dan, waar onder de kampioen en de jeugdkam pioen van Zuid-Korea. In Haarlem zal dit team verblijven op zaterdag 1 oktober en woensdag 5 oktober in de Dojo van de Kenne- mer Amateur Judoclub, Klein Heilig land 45, en zaterdag 8 oktober in de H.K.B., Tempeliersstraat, alwaar een grote demonstratie zal plaats vinden. Hierbij zal het Zuidkoreaanse team een wedstrijd spelen tegen het team van de Kennemer Amateur Judoclub. De Zandvoortse hoofdagent van poli tie K. P. heeft bij de Centrale raad van beroep te Utrecht beroep ingesteld tegen een beslissing van het Ambtena rengerecht te Amsterdam. Dit gerecht had ongegrond verklaard belangheb- bende's beroep tegen het besluit van de burgemeester van Zandvoort om hem niet te bevorderen tot brigadier. Het ambtenarengerecht kwam op formele gronden tot deze beslissing en redeneer de ongeveer als volgt: Er was te Zand voort slechts één vacature van briga dier bij het gemeentelijk politiekorps. Toen in die vacature per X januari 1955 werd voorzien door de bevordering van de hoofdagent B., hield dat be sluit tevens in een weigering van de burgemeester om P. te bevorderen. Op 1 maart 1955 sprak de burgemeester met P. en vertelde hem dat hij niet voor bevordering in aanmerking kwam. Deze mededeling was de basis van het beroepschrift van P., doch het ambte narengerecht was van oordeel, dat P. tijdig in beroep had moeten komen van het besluit tot bevordering van B. Voor de centrale raad van beroep voert de raadsman van betrokkene, mr. P. L. J. Reijinga, vroeger commis saris van politie te Zandvoort thans advocaat te Amsterdam, verschillende bezwaren tegen de beslissing van de ambtenarenrechter aan. Ontkend wordt, dat er slechts één bevordering tot bri gadier zou kunnen plaats vinden; voorts wordt er op gewezen dat het ambtenarengerecht van het bevorde- ringsbesluit-B. tevens maakt een wei- geringsbesluit-P. P. handhaaft zijn be zwaar, dat hij op onredelijke wijze in lijn promotiekansen is te kort gedaan. 1 Advertentie KOLEN Drie trawlers en acht kotters zorg den er woensdag voor, dat de IJmui- dense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 6.500 kisten verse vis, 50 stijve kabeljauwen, 450 kisten Zweedse haring en 2.000 kilo' tongen Er waren 2.860 kisten verse haring, 2.455 kisten makreel, 360 kisten schel vis, 60 kisten gul en kabeljauw en 50 kisten koolvis. De prijzen waren woensdag hoog. Vooral schelvis, kabeljauw en schol werden schreeuwend duur verkocht. Met de haring was het niet veel. Er werd wederom ruim aangevoerd. Haring noteerde 10,- tot 12,- per kist van 50 Kilo en de opvangregeling kwam er af en toe wel aan te pas. De haring van de Zweedse kotters, die prima van kwaliteit is, verzwakte bovendien de concurrentie-positie van de Hollandse trawlers aan de woens- dagmarkt. Makreel was prijzig en deed 17,- tot 18,- per kist van 50 kilo. Grote schelvis werd verkocht voor 65,- tot 56,-, groot middel voor 57,- tot f 54,-, klein middel deed 42,- tot 36,-, pennen 40,- tot 32,- en braad 40,- tot 35,-. Wijting no teerde zelfs 32, per kist van 50 kilo. Gi'ote schol deed 25,- tot 22,- en bot 25,- tot 22,- per kist van 50 kilo. Voor donderdag waren er reeds twee trawlers binnen, terwijl de Norma Ma ria IJm. 6 met 1400 kisten verse vos, voornamelijk makreel en schelvis, thuis- stomend was. De trawler Elie IJm. 32 zorgde voor een aanvoer van 1160 kis ten verse vis, waarvan 850 kisten makreel, 150 kisten haring en 80 kis ten diversen. De trawler Gelria IJm. 21 voor 2.000 kisten verse haring. De nieuwe logger Emma Wilhélmina Kw. 135 liep IJmuiden binnen met 700 kis ten verse haring aan boord. Een ge deelte van deze vangst is bij wijze van experiment in aluminium en plastic- kisten verpakt. Een experiment, dat door de gehele visserijwereld met be langstelling wordt gevolgd. De logger Java Kw. 159 heeft met motorpech te kampen gehad. Het schip is door de sleepboot „Cycloop" van het bureau Wijsmuller te IJmuiden bin nengesleept. Later is de „Java", na dat het mankement weer was verhol pen, wederom naar zee vertrokken. De Scheveningse logger Oceaan 9 ving een massa haring op de Well- bank. Het schip verspeelde een net met meer dan 1.000 manden haring er in. Na dit verlies liet de schipper het net slechts 20 minuten te water en ging dan halen, hetgeen 100 kantjes per trek opleverde. De trawlers waren niet zo tevreden over de haringvangsten. Zij vingen gemiddeld 150 tot 500 manden per dag. De Tzonne IJm. 1 hoorde bij de ge luksvogels met een dagvangst van 600 kisten haring. Dit schip heeft nu 1200 kisten haring aan boord. De Haarlem IJm. 9 gaf een dagvangst van 500 man den haring door, de Polderman IJm. 20 van 400 manden, Herman IJm. 2 400 manden en Thorina IJm. 33 van 400 manden haring. Het weer was slecht op het Zand. Om de Noord liep de visserij van 150 tot 300 manden hoops per dag. waarvan het merendeel uit makreel en schelvis bestond. De Flamingo IJm. 25 gaf een dagvangst van 200 manden fiqops door, Dirkje Ro. 53 van 150 man den hoops, Claesje Ro. 46 van IBö man den hoops en Soerabaja IJm. 79 van 150 manden hoops. De loggers en kotters, vissende langs de kust, gaven nachtelijke vangsten door van 80 tot 50 kilo tongen en 4 tot 5 manden schol. Overdag werden er 7 tot 8 manden schol per schip door- gegeven. (Van een bijzondere correspondent) nder inachtneming van de strengste geheimhouding worden in Oost- Duitsland reeds geruime tijd maatregelen getroffen om de na de - oorlog volledig gedemonteerde vliegtuigindustrie opnieuw in het leven te roepen. In dit opzicht bezitten steden als Halle, Dessau, Chemnitz en Berlijn een zekere traditie, want daar leverden de Junkers-, Arato- en Hen- schelfabrieken een zeer belangrijke bijdrage tot de ontwikkeling van het Duitse luchtwapen ten tijde van Hitler's heerschappij. Toen deze ten einde was, verzonden de Sovjets niet alleen de volledige installaties van deze be drijven tot het kleinste schroefje in Oostelijke richting, maar ook alle vlieg- tuigconstructeurs, die in hun handen vielen. In Oetober 1946 vertrok het eerste grote transport Duitse deskundigen naar de Sovjet-Unie om daar in verschillende centra aan de ontwikkeling van de meest uiteenlopende lucht- wapens te werken. De geallieerden protesteerden destijds weliswaar tegen deze dwangmaatregel. Doch dit maakte op hun Sovjet-collega's in de toen malige geallieerde bestuursraad niet de minste indruk. Zij gingen ongestoord huns weegs. In de herfst van het vorig jaar sij pelden de eerste berichten tot Oost- Duitsland door, dat talrijke Duitse deskundigen in de Sovjet-Unie zich gereed maakten om naar hun yader- land terug te keren. Ze hadden intrek genomen in voor hen gereserveerde villa-wijken en behoefden niet meer te werken. Sommigen werden zelfs in de Krim opgemerkt, waar zij aan de Russische Rivièra een alleszins com fortabel bestaan leidden. Pas later kwam men er achter, hoe dit moge lijk was. De bekendste specialisten, zoals Prof. Hertz bijvoorbeeld, hadden gedurende hun verblijf in de Sovjet- Unie namelijk niet alleen hard ge werkt, maar ook veel roebels verdiend. Zij waren millionnairs geworden. Hun vermogen mochten zij bij hun ver trek in Oost-Duitse valuta omwisselen. Nog vóór het afgelopen jaar ten einde ging, hadden de eerste des kundigen hun intrek genomen in de Villa-wijk van Dresden, „vVeisser Hirsch", in Leipzig en Chemnitz. Dè Oost-Duitse overheden bewaarden hieromtrent het strengste stilzwij gen. Zij waren al evenmin mede deelzaam betreffende de toekomsti ge activiteit der teruggekeerde vlieg tuigconstructeurs. Desondanks bleef het niet lang verborgen, dat onder verschillende schuilnamen vlieg- bouwproducten werden voorbereid. Zo werd bijvoorbeeld aan de tech nische hogeschool in Dresden een faculteit „voor lichte constructie" opgericht, waar in werkelijkheid in genieurs voor het vliegtuigwezen werden opgeleid. In het plaatsje Pirna ontstond een „bureau voor in dustriële behoeften". In werkelijk heid bestond dit bureau uit labora toria en werkplaatsen voor het ont wikkelen van nieuwe vliegtuigmo toren. Tegelijkertijd werden arbei ders en vaklieden, die vroeger in de vliegtuigindustrie werkzaam wa ren geweest, geregistreerd en om trent hun bereidwilligheid gepolst om in hun oud vak terug te keren. De betrokkenen, die in dit verband werden aangesproken, moesten hier over het diepste stilzwijgen bewa ren. In het begin van dit jaar waren reeds meer dan 150 deskundigen uit de Sovjet-Unie teruggekeerd. Zij wer den door de Oost-Duitse overheden allen zeer voorkomend behandeld, maar alles werd nog als streng geheim be handeld. Dit viel des te meer op, om dat men met enkele gerepatrieerde atoom deskundigen heel wat vertoon maak te. Deze werden door de president der Oost-Duitse republiek zelfs offici eel in audiëntie ontvangen en met ho ge decoraties onderscheiden. Zij speel den en spelen nog een rol in de cam pagne der Sovjet-Unie voor het vrede lievend gebruiken van atoomkrachten. Hun collega's uit de vliegtuigindus trie werden echter niet als parade paarden behandeld. Men hield hen streng afgezonderd en zelfs tot op he den werd officieel over hun doen en laten met geen woord melding ge maakt. Alleen de plaatsvervangende premier van Oost-Duitsland, Walter Ulbricht, liet een maand of twee ge leden merken, dat de gerepatrieerden uit de Sovjet-Unie niet permanent op vacantie waren. Ii> een redevoering beklemtoonde hij namelijk de nood zakelijkheid om in de nabije toekomst in groten getale „transportvliegtuigen" te bouwen. Wie weet, dat de militaire luchtmacht van Oost-Duitsland heel onschuldig en misleidend „aero-club" wordt genoemd, kan zich ongeveer voorstellen, wat Ulbricht met zijn trans portvliegtuigen in werkelijkheid be doelt. Streng bewaakt Intussen is echter heel wat uitge lekt, wa' Ulbricht niet heeft ver teld. Het oprichten van een nieuwe vliegtuigindustrie is het voorberei dende stadium namelijk reeds gepas- seerd. Streng bewaakt en door prik- keidraadversperringen van de bui tenwereld afgesloten is in Pirma een geweldig instituut ontstaan voor proefnemingen en ontwikkelingen op het gebied van straalvliegtuigen. Het is een fabriekcomplex, maar op zuiver wetenschappelijke leest ge schoeid en met de beste deskundi gen bezet. Even buiten Dresden wer ken 1500 arbeiders dag en nacht aan een nieuw vliegveld, dat dit instituut voor proefnemingen ter be schikking zal staan. De voormalige Wanderer-bedrijven in Chemnitz hebben de productie van bureau-ma chines reeds maanden geleden stop gezet. Zij hebben nieuwe machines en uilrustingen gekregen om vlieg tuigmotoren te bouwen. Een vijftal andere ondernemingen zijn reeds begonnen met het vervaar digen van vliegtuigdeien. Gewerkt wordt voorlopig volgens technische ge gevens, die de Sovjets hebben ver strekt. Het betreft hier nagebouwde en verder ontwikkelde tweemotonge Dakota-vliegtuigen. De eerste serie zal vijftig vliegtuigen van dit type omvat ten. De helft mag Oost-Duitsland zelf houden. De rest gaat naar China, dat in Oost-Duitsland ook vliegtuigcon- structeurs wil laten opleiden. Maarzo als reeds medegedeeld, in Pirma is men reeds een heel stuk verder en werkt men aan de ontwikkeling van nieuwe straalvliegtuigen. Daar is ook de onlangs uit de Sovjet-Unie terug gekeerde Prof. von Ardenne werk zaam. Hij geldt als een der hoogste autoriteiten op het gebied van atoom projectielen, waarover het Oostelijk blok beschikt. Met welke geheime op drachten von Ardenne is belast, is nog onbekend. Vast staat echter, dat hij de technische leiding van alle in Oost- Duitsland uit te werken projecten op zich zal nemen. In deze hoedanigheid werd hij namelijk reeds aan de voor naamste specialisten in Pirma en Dres den officieel voorgesteld. Als gevolg van de in de gemeente Veisen doorgevoerde reorganisatie van de katholieke volkspartij, waarbij de oorspronkelijk tot de afdeling Veisen behorende parochiële kringen zijn omge zet in zelfstandige afdelingen, overkoe peld door een gemeentelijke centrale, staan de parochiële afdelingen nu voor de belangrijke taak hun afgevaardigden te kiezen naar de gemeentelijke cen trale. Deze verkiezing is daarom zo belangrijk, omdat de gemeentelijke cen trale tevens het college is, dat bij ge meenteraadsverkiezingen, na de kandi daatsstelling in de afdelingen, daaruit het politiek advies zal samenstellen voor de groslijst-stemming. De invloed van de centrale op de samenstelling van de kandidatenlijst is van niet te onderschatten betekenis. De volgende week worden deze ver gaderingen gehouden. 3 oktober verga deren de afdelingen IJmuiden-west in het Kultureel Centrum (dus niet 17 ok tober, zoals abusievelijk was gekonvo- ceerd), IJmuiden-oost in het patronaats gebouw, en Driehuis in de r.-k. school aan de Schaepmanlaan. In Driehuis zal bovendien de voorzitter van de katho lieke raadsfractie, de heer J. Nuyens, spreken over het belang van het lid maatschap der KVP. De afdeling Sant poort houdt op 4 oktober zijn vergade ring in de zaal van Zomerlust en de afdeling Velsen-noord doet dit 6 oktober in het St. Jozefhuis. Maandag 17 okto ber komen de gekozen afgevaardigden bijeen voor de verkiezing van het be stuur en bespreking van de komende werkzaamheden. Tenslotte vernemen wij nog, dat binnen afzienbare tijd ook een ontwerp voor een nieuw verkiezingsre glement tegemoet gezien kan worden. De afdeling „Turnen" van de R. K. Sportvereniging „Veisen", organiseert maandag 17 oktober een feestavond in de zaal van Zomerlust te Santpoort. De bezoekers krijgen een kabaret-pro- gramma voorgeschoteld onder leiding van Jan Groenendaal en verder bestaat er gelegenheid tot dansen. De mixomatose, de uit Frankrijk af komstige konijnenziekte, welke onder de konijnen in de duinen op zulk een vre selijke wijze heeft huisgehouden, is thans bezig onder de tamme konijnen een ware slachting te houden. Dagelijks vallen er slachtoffers aan deze ziekte. Niet alléén te Uitgeest, maar in de gan se omtrek woedt momenteel deze ziekte en er zijn weinig eigenaars waar deze ziekte onder de konijnen geen slacht offers heeft gemaakt. Door het bestuur van de Coöpera tieve Raiffeisen Bank hier ter plaatse is op diens verzoek aan de kassier, de heer P. Velzeboer, wegens zijn leeftijd, eervol ontslag verleend. De heer Vel zeboer heeft deze functie 28 jaren uit geoefend. Als zijn opvolger is be noemd de heer J. Velzeboer te Haar lem, zoon van de eerstgenoemde. Onlangs berichtten wij dat tot de financiers van bungalows in Akersloot, aan de rand van het Alkmaardermeer, behoorde de levensverzekeringsmaat schappij De Nederlanden van 1845. Dit moet echter zijn levensverzekeringsmij. Nillmij. uit Den Haag, met dien ver stande echter dat deze nog onderhan delt en dus nog niet definitief heeft besloten. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor aangelegenhe den betreffende 't Midden-Oosten, is gis teravond onverwacht naar Caïro vertrok ken om alsnog te trachten Egypte van het plan af te brengen wapens van Buslano en Tsjechoslowakije te betrek ken. Enkele uren later maakte de mi nister van Buitenlandse Zaken, Dulles, bekend dat hij dinsdag in New York de wapentransactie besproken heeft met zijn Russische collega Molotov. Dul les weigerde verdere bijzonderheden over dat gesprek te onthullen. Te Caïro gaat het hardnekkige ge rucht, dat Amerika binnenkort een cre- diet van 10 miljoen dollar ten behoeve van Egypte zal openen, opdat dit land de Amerikaanse wapens kan kopen waar het om gevraagd heeft. De Egyptische onderminister van Oor log, belast met de zorg voor de de fensie-industrie, gen.-maj. Hassan Ra- gab is vandaag naar Tsjechoslowakije vertrokken in verband met de Egyp- tisch-Tsjechische wapenovereenkomst. Israël heeft bij de Verenigde Staten en communistische landen diplomatieke stappen gedaan in verband met de wa penleveranties aan Egypte. In gewoonlijk betrouwbare kringen te Jeruzalem zeide men, dat premier Sjaret de Verenigde Staten heeft verzocht niet met andere landen te gaan wedijveren in het leveren van wapens aan Egypte. (UP-Rtr.) (Van onze Haagse redactie) Dinsdagmiddag zijn de slachtoffers van het auto-ongeluk, dat zaterdag avond in de Haagse Veenestraat plaats vond, ter aarde besteld. Op de begraaf plaats „Westduin" vonden de stoffelijke overschotten van de 48-jarige weduwe D. Lamers Lisnet-Otten en van de 53- jarige mevrouw W. E. Otten haar laat ste rustplaats. Reeds bij het vertrek van de rouw stoet vanaf het ziekenhuis aan de Zuid- wal toonden honderden mensen hun be langstelling. Ook op de begraafplaats was een minstens even groot aantal aanwezig om de beide slachtoffers van het ongeluk de laatste eer te bewijzen. Onder hen was jhr. mr. J. J. Smits van Oyen, die het Haagse gemeentebestuur vertegenwoordigde. Ontelbare bloem stukken dekten de twee lijkkisten. Een familielid van de overledenen dankte bij het graf voor de belangstelling. ALUDRA 28 te Birkenhead. AMYNTAS p. 28 Gibr. n. Tel Aviv. AMSTELD1EP p. 28 Malta n. Alg. AAGTEDIJK 28 te Djakarta. ALAMAK 28 te Suez. ALBl'REO 28 te Montevideo. ARGOS 27 v. Calamata n. Catania. ALGENIB 28 te R'dam. ALMKERK 27 te Nagoya. ALKAID p. 28 St. Pauls n. Las Palmas. ARMILLA 29 te Pladjoe verw. AALSDIJK 27 te Boston. ANTONIA 27 te Telok Anson. AVERDIJK 28 te Corpus Christi. BACCHUS p. 28 Lizard n. Amst. B1LLITON 28 te Bahrein. BANTAM 28 te Manilla. BENNEKOM 28 te R'dam. CALTEX LEIDEN p. 28 Kreta n. Sidon. CALTEX THE HAGUE p. 28 K. Bon n. Sidon. CALTEX UTRECHT p. 28 Malta n. Sidon. CRADLE OF LIBERTY p. 28 Azoren n. Phil. DUIVENDRECHT 28 te Liverpool. EOS 28 te Izmir. ESSO AMSTERDAM p. 28 Finist. n. Sidon. FELIPES 27 te Pladjoe. GROOTE BEER p. 28 Scillys n. Halifax. ILIAS 28 te Palermo. KATELYSIA p. 28 Rockhampton n. Wellingt. KARIMUN p. 28 Minicoi n. Belawan KOTA INTEN p. 28 Azoren n. Bona KORENIA p. 28 Paramar. n. Montev. KENIA p. 28 Guardef. n. R'dam. LIMBURG 27 v. Mogadisco n. Ummsaid. LEUVEKERK 28 te Chalna LAAGKERK 28 te Calcutta. LEKKERKERK p. 28 Makalla n. Bahrein. LIEVE VROUWEKERK 28 te Londen. MALEA p. 28 Okinawa n. Yokohama. MAASDAM p. 28 Kp. Race n. New York. MIDAS 28 te Tel Aviv. MENTOR p. 28 Dungen. n. Amst. MITRA p. 27 Midway n. Sasebo. MARIEKERK p. 28 Gibralt. n. Antw. MARIS A p. 28 Kp. Bon n. Reykjavik. OVULA 27 v. Pt Darwin n. Pladjoe. OMALA 28 te Iskenderun. OOTMARSUM p. 28 Azoren n: Havre. ORION 27 v. Mersin n. Izmir. PRINS W. VAN ORANJE 27 te Hamburg. PHILETAS p. 28 Kp Gata n. Amst. PLATO 28 te Odense. PEPERKUST p. 28 Abidjan n. Matadi. RADJA p. 28 Key West n. New York. RONDO p 28 Madras n. Colombo SUNETTA 28 te Fahaheel. SALATIGA 28 te Singapore. SINABANG p. 28 Rockhampt. n. Hollandia. STRABO p. 28 Gibr. n. Antw. SIGLI p. 28 Thursday Isl. n. Sydney. STAD DORDRECHT p. 28 Alg. n. R'dam. STAD MAASTRICHT p. 28 Gibr. n. Emden. TJ1LUWAH 28 te Makassar. TANKHAVEN I 28 te Saigon. TIBIAN p. 28 Perim n. Abadan. TELAMON 28 te Baltimore. TEIRESIAS p. 28 Burl. n. Amst. TIBA p. 28 Burl. n. Antw. TABINTA 28 te Semarang. TRITON 27 te Guanta. VAN LINSCHOTEN 28 te Freetown. WESTERTOREN p. 28 Ras Fartak n. Suez. WONOSARI 28 te Manilla. WONOSOBO p. 28 Perim n. Bahrein. WONORATO p 28 Str. Banka. WAAL 28 te Oran. WELTEVREDEN p. 28 Daedalus n. Suez. ZONNEWIJK p. 28 Kang. eil. n. Fremantle. AARDIJK p. 27 Azoren n. Antw. ALAMAK 28 te Suez. BOSCHFONTEIN 82 te A'dam. Vorig jaar werden ruim 900.000 overnachtingen van vreemdelingen in Nederlandse hotels en pensions ge boekt. Daar het bezoek nog steeds stij gende is, is de kans groot dat men dit jaar de één miljoen haalt. Dit betekent tevens dat daarmee de deviezenop- brengst naar evenredigheid stijgt. Men houdt bij de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelin gen Verkeer rekening met de moge lijkheid, dat de ƒ1.87 miljoen, die vo rig jaar in het deviezenlaatje kwam. dit jaar wel eens kon uitgroeien tot een bedrag van twee miljoen. Aan de kop gaan wat het aantal overnachtingen betreft, nog steeds de Duitsers. Dan volgen de Engelsen, ver volgens de Amerikanen en op de vier de plaats dreigen de Fransen de Bel gen te verdringen. In de cijfers zijn niet opgenomen de miljoenen dagjesmensen, hoofdza kelijk Duitsers en Belgen, die per bus of auto over de grens komen en even eens een belangrijke duit in het zakje doen. Dat dit niet gering is moge blij ken uit het feit, dat Belgische kinde ren, die per bus naar Nederland gaan, gemiddeld f 15 per persoon per dag aan zakgeld uitgeven. Aan de heer A. C. Long, president van The Texas Company t,e New York en oud-directeur van de N.V. Petroleum Maatschappij The Texas Company, voorgangster van de Caltex Petroleum Maatschappij (Nederland) N.V., is het commandeurskruis in de orde van Oranje Nassau uitgereikt. Dit geschied de woensdag door dr. G. M. J. Veld kamp, staatssecretaris van economische zaken. De heer Long heeft reeds voor de oorlog als directeur van de N.V. Petro leum Maatschappij The Texas Company geijverd voor de vestiging van een raf finaderij te Pernis en is doende geweest de daartoe benodigde gronden te ver krijgen. Ook na de oorlog is de heer Long als vice-president van de Caltex te New York voortgegaan met zijn po gingen voor de bouw van een Caltex raffinaderij in Nederland, met het re sultaat, dat thans de Caltex raffinaderij te Pernis is verrezen. EENDRACHT 28 v. Vassiliko n. Gibr. GAASTERKERK 28 R'dam. HEEMSKERK p. 29 Ouess. n. Antw HILVERSUM p. 28 Azoren n. Philad. KOTA GEDE 28 te Tj. Priok. MAL VIN A 28 v. Geel. n. Pladju. MIRZA 28 te Abadan. NOTOS p 29 Dungen. n. R'dam. OOSTKERK p. 29 Ram Head n. Aden. ORANJEFONTEIN 28 v. Laspaim. n. Kaapst. PENDRECHT p. 29 Kp St. Vine. n. R'dam. SCHIEDIJK 28 te Havanna. SIBAJAK p. 29 Socotra n. Fremantle. STAD ARNHEM 28 v. R'dam n. Seven Isl. SUNETTA 28 te Mena al Ahmadi. l'ERNATE 28 te Colombo. WILLEM RUYS 29 v. R'dam n. Pnok. ZUIDERKRUIS 28 te Quebec. ZUIDERZEE p. 29 Dover n. Hampton R. AMSTELBRUU 28 van Quebec n. R'dam. ANDIJK 28 te Rotterdam. BENNEKOM 28 te Rotterdam. BINTANG p. 28 Azoren n. Houston. BLOMMERSDIJK 29 te Rotterdam. DAPHNIS 29 te Bremen. LOPPERSUM p. 28 Gibr. n. Pt. Talbot. ORANJESTAD 29 te Laguaira. POLYDORUS 29 van Colombo n. Djibouti. PRINS FREDERIK WILLEM 28 te R'dam. PRINS WILLEM II 2E te Rotterdam. PRINS WILLEM III 28 van R'dam naar Chicago. RAKI 28 van New-York n. Beyrouth. STAD MAASTRICHT p. 29 Kp. St. Vine. naar Emden. STAD VLAARDINGEN 28 van Narvik n. Rotterdam. VEILING POELDIJK 28 sept. Tomaten A f 4.40—5.70, B 4.50—5.90, C f 3.19—4.60, CC f 2.50—2.60 per bak van 12(2 kg. Druiven: Alicante f 1.151.30, Franken- thaler 1.05—1.60, Gros Maroc f 1.101.25. Muscaat f 1.25—2.05, Golden Champion f 1 40—1.60. Blauwe Emil f 1.10, Gros Col man f 1.30. Witte Alicante 1.30, Prinses- sebonen-, kas- 86—89 Ct.. natuur- 45—76 ct. stok- 66—87 et. Kassnijbonen 1.10— I.20. Spekbonen 51 ct Pronkbonen 3648 ct. Peren 61 ct. Appelen 3747 ct. Andij vie 69'4 ct. Rode pepers 4070 et. Kro ten 71/2 ct. Rode kool 43i ct. alles per kg. Perziken (extra) 47 ct. (2) 2428 ct. (3) 17—24 ct. (41 13—20 ct. (5i 8'2—H ct. (6) 4y26 ct.; Netmeloenen (6 3648 ct. (8/ 32—33 ct. (10) 17—20 ct. Suikermeloenen (6) f 1.22—1.28, (8) f 0.97—1.04, (16 58—70 ct (12) 3638 ct. Ananasmeloenen (61 50 —56 ct. (8) 40—52 ct. (10) 35—36 ct. '121 26—29 ct.; Kaskomkommers A 2228 ct B 17—18 ct. Bloemkool (8) 13—26 ct. (10) 9— 1G ct. Paprica 14—30 ct. Aubergine 26— 49 ct. Vijgen 17 ct. Maïsaren 7'2 ct. alles per stuk. Sla A f 8.308.50. A2 f 8.40. B 1 6.10 per 100 stuks. Peen 15 ct. per bos. VEILING VENLO 28 sept. Andijvie A II.1013.50, bieten. rode A 9.2010.50, bloemkool A 49—52. B 24, Bonen. Wage naars z. dr. 67. stamprincessen 1 5866, Veense snijbonen I 115. II 4049, spekbonen I 60—66, II 27.70—32, dubb. stokpr I 88— 103. dubb. stokpr. I 88103, II 5660. en kele stokpr. I 77, II 64—67, pronkbonen I 2631. champignons I 287309. II 226230, III 155169, komkommers kas A 2124. Kool: rode 4.50—5.50, witte 3—5. Savoyen A 10.50—12, Spitskool 88.50, knolselderij A 19—26, koolrabi 2.80, Peen. breekpeen A 8—10, B 8—10, prei A 16—24, radijs 7.56— 8.30, Sla natuur A 412. spinazie I 1418. tomaten A 40.40—42.90, B 36.30—38.60. C 31.8033.70, tuinbonen per kg 1317. Alles in guldens per 100 kg/stuks bos. Fruit: Perziken per stus 3—16, p. Kg. 2545, pruimen per kg 2036, meioenen per stuk 4966 Appelen: Cox O. P.: St. A 58—62, B 62, C 44, H I gr 58—60, H I 36—57, H II 24. K I 29—34. K II 20, Kr I 16—18. Kr II 7. Ellisons St. A 54, B 55, H I gr 50, H I 48. H II 33. K I 31—34 K II 24, Kr I 20, Kr II 13. Cron- cels H I gr 43, H I 41, H II 27. K I 27—32, K I 20. Kr I 20. Kr H 8. G1 v. Holl. H I gr. 46, H II 45, H II 26, K I 28—32, K II 20—22, Kr I 22. Kr n 14. Pe ren: Bonne L. St. A 60, B 60, C 53. H I gr 54, H I 52—57, H II 34, K I 41—48. K n 29, Kr 1 27. Kr II 21. Legipont H I gr 48, H I 48. H II 28. K I 31. K II 24, Kr I 22, Kr II 15. Alles in guldens per 100 kg/stuks. KAASMARKT WOERDEN, 28 sept. 179 partijen, eerste kwal. f 2.34 tot f 3.42, tweede kwal. f 2.26 tot f 2.33. extra kwal. tot f 2.54. VEILING TIEL, 28 sept. Resp. Ie en 2e soort. Appeien: Allington Pippin a-e 42— 45, eerste 3138. tweede 18—25, Bloeiuee a-e 4650, eerste 3412 tweede 1832, Bramiey Seedling 25—32 15—24, Coxs Orange Pippin 4666 2435, Ellisons Oran ge 3854 17—39, Glorie van Holland 48 44 2038, Goudremette 3042 1429, Ja mes Grieves a-e 5556 eerste 4454 twee de 20—36, Lemoen 31—37 16—28. Manks Codlin 3512 16—31, Notaris 29—37 16— 28, Transparent de Croncel 3340 2026, Zigeunerin 3240, 1431, Zoete Aag 26 30 18—22, Wealthy 36—47 23—32, Zuur val 15—26 12—14, Zuur kroet per 100 kilo 11.30. Peren: Beurree Hardy 5356 29 46 Beurree Clairgeau 3446 1727, Doyen ne du Commice 48—63 22—34, Conference 42—52 13—41, Foppenpeer 27—30 22—25, Gieser Wildeman 35-—44 21—32, Legipont 37 49 14—35, Maagdepeer 36—42 17—32, Seig neur d'Esperen 3550 2332, Sint Remy 27—36 13—25, Triomphe de Vienne 48—56 18—46, Bonne Louise d'Avranches 3955, 2138, Zwijndr. Wijnpeer 2836 1724, Pe- renkroet per 100 kilo 600. Pruimen: Kwet sen 2637 17—25, Monarch 3565 1231, Brmen 7094, Druiven 90110 No ten met bolster 3842 24—28, Perziken p. stuk 5—11, Aardappelen grote 9—10, drieling 68. Alles in cents per kilo tenzij anders vermeld. VEEMARKT 's-HERTOGEN BOSCH - 28 sept. Op de markt werden aangevoerd: 5846 stuks vee, zijnde 2602 runderen, 346 vette kalveren, 358 nuchtere kalveren, 78 lokzeugen, 480 slachtzeugen, 50 lopers, 1520 biggen, 403 schapen. De prijzen waren ais volgt: melk- en kalfkoeien van 700990 per st., guiste koeien van f 465700 p. st., zware boven notering, kalfvaarzen van 1 575—910 p. St., klamvaarzen van f 465 570 p. St., guiste vaarzen van 535600 p. stuk, pinken van 390—450 p. st., grasKai- veren van 210—300 p. st.. nuchtere tok- kalveren van f 95145 p. St., slachtkal- veren van f 471262!2 p. st., zware 75— 102(2 P. st., lopers van £6575 p. st., big gen van 3046 p. st., drachtige zeugen 225300 p. st., weischapen 7095 j. st., zuiglammeren van f 85110 p. st. Aanvoer slachtvee 910, prijzen: Extra kw. vaarzen tot f 2.90, le kw. 2.70—2.80, 2e kw. f 2 45 —2.55, 3e kw f 2.252.35. worstkoeien f 2.0O—2.25, vette stieren f 2.35—2.60. alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren prima s. 2.903.25. middens. 2.502 75, lichte 2.202.40, nuchtere slachtkalveren 1.351.55, zware soorten f 1.702.05, slachtzeugen f 1.431.46. jonge slachtvar- kens 1.52—1.56, fijne jonge slachtvarkens 1.651.72, alles per kg gew. VRIJDAG 15.20 ork.conc., 18.30 operamuz., 22-15 HILVERSUM I, 402 m. VARA: ".00 PiS,'i?i;ec"al: nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., bBC, hght progr., 1500 en 247 m: 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8-45 huisvrouw, 12.00 Leger des Heils-ork., 12.30 ork.conc., 9 00 gym. vrouw, 9 10 gram.. 9.40 school- ,13-30 hchte muz, 15.00 dansmuz., 15.45 radio. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. hchte muz., 17-00 fabrieksfanfare. 17.30 VARA: 10 20 kleuters, 10.40 orgel en dansmuz.. 18.00 lichte muz., 20.00 liede zang, 11.15 voordracht, 11.35 viool en ten, 21.00 operamuz., 22.20 lichte muz., piano. AVRO: 12.00 lichte muz., 12.35 23.20 lichte muz. sport, 12.50 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 Metropole-ork., 13.55 koer- NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, sen 14.00 kamermuz., 14.35 voordracht, 309 m: 12.00 lichte muz.. 13.15 amus.muz.. 14.55 viool en piano. 15.15 gram. VARA: 16.00 klass. muz., 17.35 lichte muz.. 19.15 instr. trio, 16.30 jeugd, 17.00 muzikale balletmuz.. 19.45 Die Ungarische Hoch- caus., 17.45 instr. kwintet en solist, 18.00 zeit. operette, 23.20 symf.ork., 0.25 dans- nieuws, 18.15 act., 18.20 orgel en zang. muz., 1.15 gevar. muz. 18.45 caus., 19.00 gram., 19.10 dameskoor. VPRO: 19.30 caus-, 20.00 nieuws, 2005 FRANKRIJK, nat. programma, 347 m: streekuitz. 20.10 pianoduo, 20.30 caus. 12.30 pianorecital. 20.02 Les Pêcheurs de VARA: 21.00 dansmuz., 21.35 buitenl. perles, opera, 22.45 intern, solistenconc. weekoverz., 21.50 gram. VPRO: 22.40 caus., 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nws-, BRUSSEL, 324 m: 15.45 klass. muz.. 23.15 gram. 16.30 omr.ork., 1710 lichte muz, 18.20 pianorecital, 19.40 filmmuz., 20.15 svmf.- HILVERSUM II, 298 m. NCRV, 7.00 ork., koren en sol., 22.15 pianorecital nieuws. 7.10 muz.. 7.30 gram., 7.45 prot 484 m: 17.25 pianorecital, 20.00 omr.ork pr., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 zieken. 9.30 vrouw, 9.35 amus.muz.. 10.10 gram ENGELAND. BBC, European Service 10.30 prot. pr-, 11.00 zang en piano, 11.30 Uitz. voor Nederl. 22.00-22.30 Nieuws gram., 12.00 amus.muz., 12.33 gram13.00 Feiten v. d. dag. Hoe de weekbladen nieuws, 13.15 thuisfront, 13.20 Promena- het zien. (Op 224 en 49 m). de-ork., 14.05 caus., 14.25 kamerork., 1515 voordracht, 15.35 instr. trio, 16.00 tuinb.- DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA S: Draatje, 16.15 vocaal kwartet. 16.50 voor- 16.30 V. de jeugd. 17 00 Opsporingsdienst dracht, 17.10 Surinaamse volksmuz., en progr.overz. 20.00 Journ en weer- 17.40 koersen, 17.45 stemmen van over- ber. 20.20 Sind Sie im Bilde? 20.35 Te zee, 18.00 gram.. 18.45 caus.. 19.00 nws.- gast bij Margot Hielscher. 21.35 Muz. 19.10 regeringsuitz., 19.30 gram., 20.00 ra- caus. 22.00-22.10 Weekoverz diokrant, 20.20 vocaal ens., 21.20 klank - beedl, 22.00 gram., 22.15 clavecimbel en BELG TELEVISIEPROGR Vlaamse viool, 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 uit 17.00 V. d jeugd. 17.30 V. d. vtouw gram. 19.00 Testbeeld. 19 15 Gram. 19.30 Ope ningsbeeld. 19.31 T.V.-nws. 19.55 Sport - ENGELAND, BBC, home service. 330 uitz. 20.30 Film-fragm. 20.55 Schipper m: 12.30 gevar. muz., 13.10 pianomuz., naast Mathilde. 21.30 T.V.-nleuws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 9