I, Besluit der Assemblée na opwindend debat De toestand in iers zai in de Y.N. worden besproken Marokko ook weer op agenda Drastisch Heropening zaak Yan der Lubbe? Broer van geëxecuteerde Nederlander dient verzoek daartoe in Zeer veel stemmen voor communisten m Bandoeng Faure heeft zijn zin Sultan Ben Arafa verlaat Rabat N Bestuurder wist uit politiebureau te ontglippen m\ Ter verduidelijking OPEL KAPITAN model 1956 Van Lenfs Autobedrijven BABY-KRAANTJE PINAYFrankrijk zal de gevolgen voor de betrekkingen tot de V.N. overwegen Masjumi leidt in Djakarta, Djokjakarta en Palembang Eisenhower's mekte geen hinderpaal Mooi oktoberweekend het onof.hjk in de venestraat Oefenen op het stoppelveld Handen omhoog! Jw riUKKlo oefeteijcu imijf Het weer ZATERDAG 1 OKTOBER 1955 79sfe JAARGANG No. 26412 v m Kabinet beslist: Voor afwerken van regeringszaken VERHOOGDE BOUWKOSTEN, VERHOOGDE BUDDAGEN Affaire Emmett Till Verdachten op borg vrijgelaten 0' llli Duffel Monty Coats f 59.50 Koude nacht Sociaal commentaar fn°onrff„hde e° S0C'ale BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red- IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEIARItf- 28 cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor «dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, 12.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Na een opwindend debat, waarbij de samenwerking met het Sovjet-blok bij gemoederen zeer verhit raakten, heelt de stemming de overwinning te behalen. gemo rc s.i„ v i\r Met 28 tegen 27 stemmen bij 5 ont- LCimreuvi v"%7 v de Algemene Vergadering van de V. N. gisteravond besloten een volledig debat te houden over de toestand in Algiers. Met een meerderheid van slechts een stem werd een aanbeveling van de agendacommissie om de kwestie niet te bespreken, verworpen. De Verenigde Staten, Engeland en de meeste NATO- landen, waaronder Nederland, stemden houdingen werd tot behandeling van de kwestie besloten. Daarmee sloeg de Al gemene Vergadering een waarschuwing in de wind van de Franse minister van buitenlandse zaken, Antoine Pinay, die voor de stemming in nauwelijks bedek te termen te kennen had gegegen, dat Frankrijk zich in dit geval wel eens tegen bespreking van de kwestie, maar afzijdig zou kunnen gaan houden van de Afrikaans-Aziatische groep wist in de organisatie van de V. N. Na de uitslag van de stemming be klom Pinay opnieuw het spreekge stoelte. Hij had de Algemene Verga dering tweemaal gewaarschuwd, zo zeide hp, voor wat hij „een schending van net handvest" noemde, omdat het een inmenging in een binnenlandse aangelegenheid betrof. ,,Ik weet niet wat de consequenties van deze stem ming morgen zullen zijn voor de be- ussen Frankrijk en de V. N. Mijn regering zal elke aanhp. veling, welke de Algemene Vergade ring in dit verband zou nemen als volkomen waardeloos beschouwen Mijn regering zal ik zeg dit met ernst en droefheid de gevolgen van dè stemming voor de betrekkingen Parijs. Parijse politie-autoriteiten hebben gisteren bekendgemaakt, dat met ingang van maandag alle voertuigen, die verkeerd geparkeerd worden en het verkeer hinderen, door politie-kraanwagens zullen wor den weggesleept. De voertuigen zul len naar een politie-parkeerplaats worden gebracht, waar de eigenaars hun auto zullen kunnen halen en dan tevens een boete mogen betalen. Deze maatregel is genomen om te pogen het aantal verkeersopstoppin gen in de binnenstad te verminderen. van Frankrijk en de V. N. overwe gen." Na deze woorden verliet Pinay aan het hoofd van de gehele Franse delegatie de r.aal. De zetels van de Franse delegatie waren nog steeds leeg toen de Algemene Vergadering korte tijd later besloot ook de kwes- tie-Marokko op haar agenda te plaat sen. Beide kwesties zpn ter bespre king naar de politieke commissie van de V. N. verwezen. Het besluit van de Algemene Verga dering heeft in politieke kringen in Parijs grote oeroering veroorzaakt. Vv aarnemer o verwachten dat deze ont wikkeling verstrekkende gevolgen zal hebben. De Franse delegatie zal in ieder geval verder buiten het debat over Algiers blijven, evenals zij reeds vier jaar lang de bespreking van de kwestie Marokko geboycot heeft. De Franse regering zal echter ook de mo gelijkheid van volledige terugtrekking uit de V. N. bestuderen. Verder acht men het zeer waarschijnlijk, dat pre mier Faure en Pinay uit protest tegen de houding van het Sovjet-blok af zul len zien van hun voorgenomen beleefd heidsbezoek aan de Sovjet-Unie. Deze laatste stap achten politieke waarne mers waarschijnlijker, dan dat Frank rijk zonder meer uit de volkerenorga nisatie zou treden. Het Franse standpunt is dat Algiers een integraal deel van Frankijk is en dat bespreking van de kwestie door de V. N. in strijd is met de bepaling van het handvest, welke inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een land verbiedt. msssmfi Een Westberliinse advocaat heeft vandaag bekend gemaakt dat hp een Westberliinse rechtbank verzocht heeft de uitspraak te herzien van het Opper ste Gerechtshof der nazis in de zaak tegen de Nederlander Marinus van der Lubbe, die ter dood veroordeeld en ge- exeenteerd is. Van der Lubbe werd PP 23 decem ber 1933 ter dood veroordeeld, op be schuldiging dat hii in opdracht van de Mogelijk ziet ge dat niet zo scherp, maar vader en moeder Kraan hebben op deze foto een diepe blik van trots in hun kranige kraaloogjes. Terecht overigens, want, na er langer dan dertig jaar op gewacht te hebben, is er dan tenslotte toch nog een baby gebo ren. Onwennig, maar overigens al even parmantig als zijn ouders, poseert het kleintje hier voor de fotograaf, die deze bijzondere ge beurtenis in de dierentuin van Washington op de gevoelige plaat, vastlegde. De kraanvogels behoren tot de gekroonde soort uit Afrika. De sultan van Marokko, Moulay ben Arafa, heeft vanochtendzUnpa.eis te Rabat verlaten. De stoet bestond uit on geveer tien auto's. Met gr° e Da#r reed men de weg naar Sa e zal de sultan per vliegtuig naar onbekende bestemming gaan. Me Het Amerikaanse kabinet, dat giste ren onder voorzitterschap van vice-pre sident Nixon bijeen is geweest, heeft vastgesteld dat er geen hinderpalen be staan voor het ordelijk afhandelen van de regeringszaken gedurende de ziekte van de president. Deze conclusie werd bekend gemaakt na een zitting van bij na twee en een half uur op het Witte Huis. Behalve door de ministers werd de zitting bijgewoond door een aantal andere hoge regeringsfunctionarissen. President Eisenhower heeft gisteren voor het eerst sedert hij een hartaanval had, ambtsbezigheden verricht. Hij te kende twee stukken betreffende de pro motie van amhtenaren van het departe ment van Buitenlandse Zaken. (U.P., Reuter) moedt dat het Tanger zal zijn. De sultan zei voor zijn vertrek uit Rabat voor de radio, dat hij de zaken van de Kroon had overgedragen aan zijn neef, Moulay Abdallah ben Moulay Hafid. Het ver trek van de sultan is de eerste stap van het Franse hervormingsplan voor Ma rokko. Gisteravond deelden franse func tionarissen in de ambtswoning van de resident-generaal mee, dat de sultan zou aftreden. Een verklaring, waarin de instemming van de sultan met zijn af treden is vervat, is naar de president van Frankrijk, René Coty, gezonden en zal binnenkort worden gepubliceerd. Bandoeng is vanmorgen als eerste stad gereed gekomen met het tellen van de stemmen. De communisten heb ben er een verrassend groot aantal stemmen behaald; met slechts een ge ringe achterstand van 1.622 stemmen op de Nationalisten zijn zp er als de op een na grootste partij uit de bus gekomen, alhoewel Bandoeng niet als een communistisch centrum werd be schouwd. De volledige, nog onofficiële uitsla gen van Bandoeng luiden: Nationalisten (P.N.I.) 58.290 Communisten 56.668 Masjumi (Moh. partij) 37.762 Moh. Intellect. 14.556 Socialisten 9.055 De Mohammedaanse Intellectuelen hebben kennelijk stemmen aan de Masjumi onttrokken. De gedeeltelijke uitslagen van Dja karta en Djokjakarta geven tot nu toe een gunstig beeld >or de Masjumi te zien. In Djakarta bezetten de Natio nalisten (de P.N.I.) tot nu toe de twee de plaats en in Djokjakarta de commu nisten (de P.K.I.). Na telling van 694 van de 1.325 stem- bureaux van Djakarta zpn de cijfers voor Masjumi (Moh partij) 125.898 P.N.I. (Nat.) 86.812 Nahdatul Ulamza 63.198 P.K.I, (comm.) 58.855 P.S.I, (soc.) 18.280 P.S.I.I. (Islam) 16.596 Volgens de eerste uitslagen te Djok jakarta zijn de cijfers voor: Masjumi 128.476 P.K.I. 17.329 P.N.I. 13.572 P.S.I. 379 N.U. 359 P.S.I.I. 96 De eerste cijfers te Palembang luiden voor: Masjumi P.K.I. P.N.I. P.S.I. N.U. F.S.I.I. 3.863 2.505 2.271 niet genoteerd 1.603 niet genoteerd (U.P.-P.I.A.) Na een stormdepressie, die enige re gen bracht, is de barometer vanmorgen gaan stijgen, als gevolg van een hoge- drukgebied, dat zich over Engeland en onze omgeving naar het oosten uit breidt. In het noorden van ons land kan vandaag plaatselijk nog wat regen val len, maar het belooft een mooi oktober weekend te worden met boven normale maximum-temperaturen van 1517 gr C. Roy Bryant en John Milam, de twee blanken die vorige week in de V.S. van moord op de veertienjarige neger Emett Till zijn vrijgesproken, zijn gis teravond tegen borgstelling van 10.000 dollar per persoon in vrijheid gesteld, in afwachting van het ogenblik, dat zij op beschuldiging van ontvoering van de negerjongen opnieuw terecht zullen moeten staan. Waarschijnlijk zal dit proces in November worden gevoerd. r (AFP) r, „„.fcnelen staan meer voor de deur, weshalve de liefhebbers reeds De imnteri-portsp zolang de ojftctèle banen nog niet in gereed- i?d zZ gebracht oefenen ze dus maar op „skiën" met wieletjes in het golvend stoppelveld. De foto werd ergens in West-Duitsland genomen. Naar eerst thans is gebleken, heeft de bestuurder van de auto, die zater dagavond het ongeluk in de Haagse Venestraat veroorzaakte, nog emge tijd in arrest doorgebracht op het politie bureau aan het Buitenhof, voor hij definitief op de vlucht kon slaan. De dader, de 22-jarige behanger A. L. uit Rotterdam, werd n.l. door een agent overgenomen van omstan ders, die hem voor een passagier van de auto aanzagen. De agent heeft L. naar de politiepost aan het Buiten hof overgebracht. Hier vertelde hij, dat hij een lift had gekregen van een Ameri- rikaan die het ongeluk veroorzaakt had. Tijdens de drukte, die hierna op het politiebureau ontstond velen kwamen getuigenverklaringen afleggen of inlichtingen over gewonden vragen heeft L. kans gezien, met de mensen stroom het bureau uit te glippen. Hier na is hij naar Rotterdam gelift. Dit alles is thans duidelijk geworden na een verhoor, dat L. door de Haagse politie is afgenomen. De agent, die L. in eerste instantie heeft opgebracht, treft aan dit merk waardige gebeuren geen schuld. Bij zijn terugkomst op het bureau vertelde men n.l. aan de agent, dat de gear- Milaan. „Handen omhoog" riepen twee agenten toen Battista Madini uit een bloemenwinkel kwam, maar Madini schudde zijn hoofd, bloosde als een jong meisje en hield zijn handen achter de rug. Na een tweede sommatie bleek dat hij een grote bos prachtige rozen in zijn hand hield. „Dat is alles wat ik nam, ga maar in de winkel kijken", zei Battista. De politieagenten moesten met ver wondering toegeven dat er verder niets vermist werd, de kassa, waarin tenminste 500 gulden zaten, was on gemoeid gelaten, evenals enige kost bare bloemen. „Die waren niet zo mooi als de rozen", verklaarde Bat tista. Op het politiebureau bekende Madini dat hij verliefd was. „Ik zag deze bloemen en dacht dat zij er wel blij mee zou zijn", zei de roman tische dief. resteerde de passagier van de auto was. De agent verkeerde in dever onderstelling, dat de arrestant de man was, die hij naar het bureau had ge bracht. In werkelijkheid was dit echter de behanger A. D. Beiden vertonen ech ter een sterke gelijkenis, terwijl zij bovendien op de avond van het ongeluk gelijksoortige kleding droegen. L. heeft tenslotte nog ver klaard. dat hij zich niets meer kan herinneren van het ogenblik af, waar op hij de eerste aanrijding veroorzaak te, tot aan het moment, waarop de auto tot stilstand kwam. Hij heeft al leen gillen en klappen gehoord. Twee Thunderjet-straaljagers van de nationalistisch Chinese luchtmacht heb ben vlak buiten de haven van Swatow, in communistisch China, het 1911 ton metende Britse schip „Tefkros" bescho ten. Twee leden van de bemanning werden gewond. De gewonden zijn naar een ziekenhuis te Swatow overgebracht. Advcrtmctc BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERO. B0LSTR 48 A DAM TEL 717162 Verwachting tot zondagavond (op gemaakt te 10 uur). Koude nacht met weinig wind en plaatselijk mist. Morgen in de loop van de dag geleidelijk toenemende bewolking en later enige regen. Matig of vrij krachtig toenemende wind tussen zuid en zuidwest. On geveer dezelfde middagtemperatu- ren. ZONDAG: Zon: 6.42-18.20. Maan: 18.07-7.39. MAANDAG: Zon; 6.44-18.17. Maan: 18.34-9.01. communisten het Duitse Rijksdaggebouw in brand had gestoken. De nazis ge bruikten de affaire ais een voorwendsel om de communistische partij buiten de wet te stellen. De advocaat heeft het verzoek ingediend namens J. M. van der Lubbe uit Amsterdam, broer van de geëxecu erde. Het is nog niet zeker of het Hof de zaak van de Rijksdagbrand heropenen zal. Talrijke getuigen zouden opgeroepen moeten worden indien een nieuw proi s gevoerd zou worden. Twee belangrijke getuigen, Hermann Göring en Georgi Dimitroff, ziin inmiddels overleden. aar aanleiding van het feit dat de broer van Marinus van der Lubbe revisie heeft doen aanvra gen van het proces waarbij Marinus in december 1933 te Leipzig ter dood werd veroordeeld wegens hoogver raad en het in brand steken van het Rijksdaggebouw te Beriyn, hebben vijj contact opgenomen met mr. B. W. Stomps te Aerdenhout. Mr. Stomps is in 1933 door de familie van der Lubbe en het zogenaamde v. d. Lubbe-comi- té verzocht Marinus in Leipzig te ver dedigen, nadat deze aanvankelijk mr. Tiedeman als raadsman geweigerd had. Mr. Stomps is toen naar Leipzig ge reisd en kreeg toestemming om Mari nus v. d. Lubbe te verdedigen. De te rechtzitting werd geschorst om de raadsman de gelegenheid te geven het fiat van zijn cliënt te vragen. Bijna een half uur lang is mr. Stomps toen bij Marinus in de cel geweest en heeft hem op alle mogelijke wyzen verzocht hem te mogen verdedigen. Van der Lubbe zweeg echter. Tenslotte vroeg de verdediger: „Maar wil ,Ve dan hele maal niet verdedigd word ui?", waar op v. d. Lubbe antwoordde: „Nee". Het was het enige woord dat hy sprak tydens dit onderhoud. Mr. Stomps heeft sinds 1934 geen contact meer gehad met de familie v. d. Lubbe en hy wil dat ook nu niet hebben, nu men om revisie van het vonnis wil vragen. Hy acht het zelfs zeer onwaarschpnlijk dat dit zal worden toegestaan, aangezien het volgens hem duidelpk is geworden dat Marinus v. d. Lubbe in de nacht van de beruchte Rpksdagbrand in het gebouw aan wezig is geweest. Hp liep met ont bloot bovenlichaam rond, bezweet en met brandwonden overdekt en had een brandende fakkel in de hand. Mr. Stomps acht het vrijwel zeker, dat Marinus v. d. Lubbe de brand gesticht heeft, maar iets anders is het antwoord op de vraag: hoe en waarom. Het merkwaardige is dat tijdens het grote oorlogsmisdadigersproces te Neure' erg ir 1946. toen iedereen bijzonderheden verwachtte over de Rpksdagbrand, deze affaire met geen woord ter sprake is gebracht. Van der Lubbe is 'n tpdlang actief lid geweest van de communistische partij, maar hp werd als lid geroyeerd omdat hii zich niet wenste neer te leggen bp de partpdiscipliine. Hp sprak zater dagsmiddags in Leiden in het open baar propagandaredevoeringen uit en is herhaaldelpk wegens opruiing met de politie in aanraking geweest. Toen hp, kort voor hp in 1933 voor het laatst naar Duitsland vertrok, zpn halfzuster bezocht, die in een Leids ziekenhuis werd verpleegd, zei hp haar: „Binnenkort zul je iets bij zonders van me horen". Enige tijd later werd h;j gearresteerd wegens brandstichting in het Ryksdaggebouw. Van der Lubbe was een idealist, maar hij was ook debiel. Volgens mr. Stomps heeft hij zich laten misbruiken. Bij verschillende gelegenheden, bijvoor beeld wanneer zich in ons land stakin gen voordeden, meldde hij zich vrijwil lig uit idealistische overwegingen als de aanstichter, hoewel hij er vaak nauwe lijks iets mee te maken had. Het was alsof hy er plezier in had alle schuld op zich te nemen en de volle last der verantwoordelijkheid te dragen. Ook dan weigerde hij zich te laten verdedi gen. Dezelfde houding nam hij aan tij dens het proces in Leipzig. In oktober 1933 bekende hij de aanstichter te zijn geweest van de Rijksdagbrand. Maar even zeker als het feit, dat v. d. Lubbe met brandende fakkels in het Rpksdaggebouw is aangetroffen, is het feit dat de Nazi's de brand hebben geprepareerd, zoals uit later bekend geworden feiten is gebleken. De Nazi's wilden zich wreken op de communisten. Van der Lubbe heeft men in handen gekregen en mogelpk heeft hp op in stigatie van nazi's de brand ge sticht. Niet onmogeiyk is, dat de Duit sers daarbij voortbouwden op geheime plannen van de Duitse communisten om de Rpksdag in brand te steken, welke plannen mogelijk waren uitgelekt. Een duivels genie heeft de brand geënsce neerd en in v. d. Lubbe een willig slachtoffer gevonden. Met zekerheid valt over de achtergrond weinig te zeg gen, want alle betrokkenen in het pro- ces-v. d. Lubbe zpn een jaar later, tp- dens de beruchte Röhm-nacht van 30 juni 1934, uitgemoord. Het enige dat eventueel voor revisie in aanmerking komt is volgens mr. Stomps de zogenaamde v. d. Lubbe-wet, het besluit dat op misdrpven als door v! d. Lubbe gepleegd de doodstraf stelde. Dit besluit werd na de arrestatie van v. d. Lubbe afgekondigd, omdat tevoren op een dergelpk misdrpf „slechts" vijf tien jaar tuchthuisstraf stond. Het werd toen van terugwerkende kracht ver klaard, zodat de misdaad van v. d. Lubbe er ook onder viel. Het enige resultaat van revisie zou zpn, dat officieel verklaard kan worden, dat v. d. Lubbe niet de doodstraf had mogen krijgen, maar een tuchthuisstraf van maximaal vpftien jaar. Het nuttig effect van een dergelpke revisie is uiter aard minimaal. Mr. Stomps ziet dan ook geen moge- ïykheid om revisie van het vonnis toe gestaan te krpgen. Bovendien wenst hp zich met deze zaak niet in te laten, aangezien hp vreest dat een bepaalde politieke p&rtp achter deze zaak zit. (De geheimzinnige figuur die bp de broer van v. d. Lubbe op revisie heeft aange drongen en die de kosten geheel op zich neemt). (Van een bijzondere medewerker) Telkens weer blpkt, dat men in een dagbladartikel zijn bedoelingen niet duidelijk genoeg kan om schrijven. Onze bijdrage van vorige week zaterdag „Geen gelukkige maat regel" heeft met name bij een aantal arbeiders ontstemming gewekt. Een er van schrijft: „Elke zaterdagavond lees ik met belangstelling en meestal met instemming uw sociaal commentaar, maar deze keer hebt u me echt teleur gesteld. Dat u anti-socialistisch bent daar ben ik het mee eens. Maar als de socialisten voor welvaartsspreiding ziin, mogen wij dat toch ook gerust zijn." En een andf lucht zijn hart op de vol gende wpze: „In uw artikel „Geen ge lukkige maatregel" neemt u stelling tegen de opvatting van het N.V.V., dat deze de welvaartsspreiding voorstaat. U voert o.a. aan, dat dit in strijd zou zyn met het eigendomsrecht enz." Wij hebben ons artikel zelf nog eens gelezen en aerlezen om te kijken waar de fout zit. Het pleit waarschpnlijk niet voor onze scherpzinnigheid en beschei denheid, dat we de fout waarop onze briefschrijvers doelen niet hebben kun nen ontdekken. De hele kleur van het artikel was: Laa. men zorgen bij de arbeiders de indruk weg te nemen als of er met hun belangen wordt gesold, doordat beslissingen over verbeteringen te lang worden opgeschort. Op de twee de plaats hebben we de menselpke vrij heid verdedigd. Wp zijn niet anti-socia listisch, mdat de socialisten stpging van de welvaart voorstaan, integen deel. Streven immers naar een geluk kiger leven ook hier harmonieert volledig met de christelijke beginselen. Welnu, geluk is een toestand van zo volledig mo gelijke bevredi ging. Onder de huidige maat schappelijke ver houdingen in West-Europa behoort daar derhal ve wezenlijk bij de mogelijkheid om in zpn redëlpke behoefte te kunnen voorzien. Er is geen katholiek, die deze stelling zal aanvechten, tenzij hij van de katholieke leer afwpkt. Maar het is niet het enige wat waar de heeft in een mensenleven. Een goed van hoger waarde is de vrpheid van de mens. En juist op dit punt is een zeer groot verschil van inzicht tussen dc- socialisten en ons. De socialist ziet de in de gemeenschap levende mens zo hoofdzakelpk als een gemeenschapsdeel dat hp eigenlpk als persoon helemaal achteraan komt en dat de meeste aan dacht dus moet worden geschonken aan de gemeenschap als zodanig. Bp heel zpn sociale politiek houdt de socialist daar krachtens zpn beginselen rekening mee. De gemeenschap moet zorgen, het individu heeft hoofdzakelijk die gemeen schap te dienen. Laat men dit nu eens in al zyn consequenties indenken. We kennen onze briefschrijvers voldoen de om te weten dat ook zp op hun per soonlpke rechten staan, eenvoudig om dat zij persoonlpke plichten hebben. Men kan een persoonlpke plicht niet volbrengen zonder dat daar onmiddel lijk persoonlijke rechten aan zijn ver bonden. Neem maar willekeurig welk voorbeeld uit de opvoeding, uit de men selijke verhoudingen enz. Nu hebben we hier een heel bp- zonder voorbeeldje bp de hand: De regering zegt: er mag wel verbetering in de welvaart van de ar beiders worden gebracht, maar de ar beiders moeten deze verbetering aan wenden voor een langere vakantie, voor meer vakantietoeslag, voor een gratifi catie of de zogenaamde bovenwettelijke uitkeringen. Men heeft dan zo de nei ging om te vragen: wat gaat het de regering aan hoe ik mpn centen be steed? Al zou ik ze weg willen gooien, dat is mpn zaak en niet een aangele genheid waar de overheid zich mee heeft te bemoeien. Maar ais dit zo in de particuliere sector geldt, geldt dit dan ook niet t.a.v. groepen van men sen, verenigd in-een bedrijf? Natuurlijk behoudt de Overheid haar zeer wezen- ipke taak om te waken tegen excessen en om er op toe te zien dat enerzijds door verkeerde handelingen het alge meen belang niet wordt geschaad, an derzijds de mensen ertoe worden ge stimuleerd positief goede handelingen te stellen. Nu tonen zich al onze briefschrijvers nogal voorstanders van het socialis tische standpunt om de bedrpfswinsten uit ondernemingen die het goed gaat af te romen ten behoeve van de werkne mers in de z.g. marginale bedryven. (Dat zpn dus de ondernemingen, die met de economisch zwakste uitkomsten werken). We hebben hier twee opmer kingen tegenover. Ten eerste: Wordt het voorstander zpn van dit standpunt met beïnvloed door het feit, dat de ar beiders nog in meerdere opzichten „on der liggen?" Het is zo menselijk, dat men dan de neiging heeft om desnoods met alle middelen oók boven te komen Maar als men eens rustig nadenkt zai men inzien, dat dit een politiek op korte afstand is. De arbeiders zouden heus alt georganiseerde groep kracht genoeg kunnen opbrengen om verschillend! voordelen op korte termpn te forceren. Meer dan een miljoen werknemers ziin georganiseerd; de stakingskast kum nen heus tegen een stootje. Maar het is even zo zeer duideiyk, dat indien tot zulk een politiek zou worden over gegaan er m de kortste tijd de grootste van oordeel dat, indien men tegen gun stig werkende ondernemingen lou zeg gen: nou moeten jullie je méér-winst afstaan aan ondernemingen die het niet zo goed gaat, er dan bij de eerste een stemming zou komen van: waarom 7eUtnnhgart° tGr'e winsten maken, ik moet toch aistaan en bp de laatste groep: waarom zou ik proberen betere uit komsten te krpgen, anderen zullen toch we, voor mp zorgen. Misschien zouden we dit verhaal in veel wetenschappelij- kei termen hebben kunnen en moeten brengen. De duidelijkheid gebood ons tot deze eenvoudige redenering. Hopehik werkt zp verduidelpkend. Advertentie In onze showroom te bezichtigen. HEEMSTEDE Off. Opel-dealer. Telefoon 38810

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 1