HELIDIENST op Haarlem en Zandvoort geheel mislukt Slechts twee vluchten werden uitgevoerd De schoolstrijd in België DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL Kathedrale parochie krijgt spoedig een tweede kleuterschool H Televisie-service id IN HAARLEM KON ÉÉN TICKET WORDEN VERKOCHT Hartelijk afscheid bij voogdijraad Kathedrale Basiliek te Haarlem heeft een eigen wapen TAXI 18000 ére/* Meer-dan-één-collecte In de bollentijd meer succes Storend Ongeschokt vertrouwen Niet rendabel „ALS EEN BRUID GETOOID" Koninklijke en bisschoppelijke goedkeuring afgekomen BANKSTEL Verhelderende voordracht van mr. J. Mertens uit Antwerpen voor de leden van „Geloof en Wetenschap Vroeger huis van dr. Krelage aan de Stolbergstraat wordt omgebouwd H. J. Maertens N. V. Rangeerder tussen trein en perron geraakt Inboedelveiling 11/12 okt. '55 ZATERDAG 1 OKTOBER 1955 PAGINA 3 A. 7. KAAN „De Wolbaai" De heer A. Miog op pensioen Vanaf morgen: Lijn 5 van de stadsdienst door J. J. Hametink- straat WIJ ETALEREN PRIMA SiCUI SPONSOMNIA Katholiek Militair Tehuis Verkooplokaal NOTARISHUIS H.H. MISSEN OP ZON- DAG Een fiasco. Zo kan kort en duidelijk de helicopterdienst gekwalificeerd worden, die de afgelopen zomer tussen Rotterdam, Haarlem en Zandvoort v.v. is gehouden. En dat „gehouden" is een groot woord, want van de 14 keer, dat het toestel in Haarlem en Zandvoort had moeten landen volgens het opgestelde schema, liet het 12 maal verstek gaan. In Haarlem werd zegge en schrijve één kaart verkocht voor een pendelvlucht tussen Haarlem en Zandvoort. Niet eens aan een stadgenoot, maar aan een Duits toerist. Eigen lijk zou zijn durf en welwillendheid met een bescheiden standbeeld gehono reerd moeten worden. Men kan nu, na van dit, de lachlust opwekkende, resultaat kennis genomen te hebben, de schouders ophalen en berustend Vaststellen, dat Haarlem er zich blijkbaar niet toe leent om in een helicopter- net te worden opgenomen. Men kan zeggen, dat Haarlem zich maar nooit meer met dergelijke experimenten moet inlaten en voortaan liever buiten de helisfeer moet blijven. Een begrijpelijke reactie, maar toch een, die niet door iedereen gedeeld wordt. Juist niet door diegenen, die zich zo voor de opneming van Haarlem en Zandvoort in de heliverbinding hebben ingespan nen. Uit de gesprekken, die wij met hen hebben gehad, is ons wel gebleken, dat zij, met ongeschokt optimisme, niet opzien tegen een herhaling van de helicoptervluchten, mits op andere leest geschoeid en liefst in de bollentijd. De helicopter betekent voor hen beslist geen luchtkasteel. Het afgelopen seizoen is de dienst op Haarlem en Zandvoort een grote mislukking geworden. daarover is iedereen het wel eens. Waar nu de orzaken te zoeken van de debacle? Verschillende zijn duide lijk aanwijsbaar. Allereerst moet op gemerkt worden, dat het seizoen er zich niet toe leende. De zomermaanden in Nederland zijn voor buitenlanders zeer aantrekkelijk en Kennemerland mag er prat op gaan een voornaam deel der toeristen tot zich te kunnen lokken. Maar het is in het geheel niet voor de hand liggend, dat buitenlandse of Neder landse vacantiegangers vanuit Rotter dam naar Haarlem en Zandvoort willen helicopteren. Ook op andere wijze en veel voordeliger kunnen deze plaatsen immers bereikt worden, zij het dan niet zo vlug. Het bewijs hiervoor wordt ge leverd door de eersteltweemaal uitge stelde) vlucht van Rotterdam naar Haarlem. In het toestel had een groep geno digden plaats genomen, omdater overigens geen liefhebbers waren. De voornaamste reden trouwens, waarom de helicopter tot twaalf maal toe ver geefs op zich liet wachten, is gelegen in de onvoldoende belangstelling in Rotterdam. Reclame op de E 55 werd op het laatste ogenblik verboden. De weersomstandigheden speelden in de chaotische dienstregeling nog niet eens zo een grote rol. Intussen, zo ver telde ons de heer W. van Willige direc teur van Haarlems Bloei, hadden wel enkele buitenlanders en ook Haarlem mers geïnformeerd naar de pendeldiens ten op Zandvoort en naar de vluchten op. Rotterdam, maar door de onzeker- heid of en wanneer de helicopter zou komen, liepen de klanten weer weg. Tenslotte smaakte de heer F. K. Hel lemink, havenmeester van de Haarlem se heliport aan de Wagenweg, het unie ke genoegen één kaartje voor een pen delvlucht te verkopen. Het was een Duit ser, die 15 mark betaalde. De heer Hellemink moest het geil persoonlijk wisselen. De 12 gulden liggen nog tussen zyn onverkochte tickets Duidelijk gunstiger dan deze zomer- maanden is het bollenseizoen, de bij uitstek geschikte periode voor de or ganisatie van heiicopterdiensten. Wat kan immers buitenlanders en ook ons meer bekoren dan de bloeiende bollen velden in volle luister te aanschouwen vanuit de lucht? De tochten in 1954 boven de bollenvelden zijn een succes geweest. Waarom is zoiets dit jaar niet gebeurd? De voornaamste reden, waarom de bollenvluchten niet door zijn gegaan, schijnt wel de afwijzende houding van De Keukenhof te zijn. De directie van dit park was namelijk van mening, dat de vluchten de bezoekers van De Keu kenhof teveel zou afleiden en storen. Het argument is maar weinig overtui gend. De heer L- Horst van het reisbureau „Copex" in HiJlegom, dat de helivluch- ten op initiatief van de gemeenten Haarlem en Zandvoort organiseerde, voegde er nog een andere oorzaak aan toe. „Wat moet je beginnen, met een ga rantie van in totaal 1500, als de kost prijs van één vlucht 350- bedraagt?" En de Sabena, die de helicopter be schikbaar stelde, vroeg niet eens meer dan de kostprijs. „Wanneer de beide gemeenten met een royaal gebaar nu eens een garantie van 20.000- hadden verleend", aldus de heer Horst, „zou het toestel regelmatig hebben kunnen vliegen, ook zonder passagiers uit Rot terdam en dan zouden in Zandvoort en Haarlem de belangstellenden wel zijn komen opdagen." Zijn standpunt is dus geheel anders dan dat van de heer J. A. Schippers, fractievoorzitter van de K.V.P. in de Haarlemse gemeenteraad. De heer Schippers toch vond zelfs 1000.- voor de vluchten veel te hoog. Hij zag geen heil in de heliverbinding. En de feiten schijnen hem gelijk gegeven te hebben. Wonderlijk genoeg is het vertrouwen bij velen echter nauwelijks geschokt. Geen van dezen ontkent dat het ditmaal een grove misrekening is geweest, maar belangrijker echter wordt het streven geacht, dat Haarlem en Zandvoort „in the running" moeten blijven. De heer Hellemink bijvoorbeeld ziet in de heli copter hét vervoermiddel van de toe komst op de korte binnenlandse vluch ten. Haarlem moet actief blijven, zo zegt hij. Het volgend jaar wil hij zich weer met veel enthousiasme als haven meester beschikbaar stellen, maar dan liefst in de bollentijd. De heer Van Willige is ook optimis tisch. Hij voelt er voor om het volgend jaar (in de bollentijd) weer te probe ren. Al zal hij zelf het initiatief niet nemen. De directuer van Haarlems Bloei ziet echter verder, evenais de heer J. B. Th. Hugenholtz, directeur van „Touring Zandvoort". Beiden zien gro te mogelijkheden in de helicopter. De heer Van Willige is niet enthou siast over een heliport aan de Schiphol- weg. Veeleer zou dit terrein naar zijn mening moeten komen ten noorden van Haarlem in de buurt van Santpoort in verband met de toenemende industria lisatie in liet gebied rond de IJ-mond. De eerste besprekingen daaromtrnet zijn al gevoerd. Het IJ-mondgebied is voor een blij vende helicctpterverbinding met andere plaatsen in Nederland even belangrijk als Rotterdam, vindt hij. Voor een stunt is de heer Hugenholtz altijd te vinden. Daarom zou hij het vol gend jaar weer graag een heliverbin ding hebben, bijvoorbeeld van De Keu kenhof naar Zandvoort v.v. De helicop ter zal spoedig een belangrijke plaats innemen als vervoermiddel..., voorspelt hij. Met de ervaringen van dit jaar, ziet de heer Horst van „Copex" weinig heil in een herhaling het volgend jaar. Er zit voor hem alleen reclame in, geen winst. De vluchten zijn zeker niet ren dabel. Alleen de rondvluchten boven Haarlem en Zandvoort kunnen nog iets goedmaken. Van de Sabena in Rotterdam en Eind- heven, op welke steden vanuit Brussel meerdere malen per dag een helidienst wordt onderhouden, vernamen wij, dat de vluchten op zich niet rendabel zijn, maar dat de doorverbindingen de Sa bena wel v'oordeel opleveren. Dat is dan ook de reden, waarom de diensten, waar van zeer druk gebruik wordt gemaakt, gehandhaafd blijven. De belangstelling is stijgend. Het volgend jaar komen he licopters voor 12 passagiers in gebruik. Vóór ons ligt een goedverzorgde fol der „Iets nieuws" staat er op: „Heli coptervluchten van Rotterdam via Haarlem naar zeebad Zandvoort". Eén plaatskaart verkocht in Haarlem, twee vluchten gemaakt met in totaal elf passagiersDurven we volgend jaar het risico weer aan? Alleen maar om „in the running" te blijven? Advertentie SMYRNA SOEDANWOL patronen, knoop- en naaipennen GAAS v. 40 tot 150 cm breed Gen. Cronjéstr. 129 - Tel. 11385 - Haarl. Gistermiddag is in het gebouw van de voogdijraad, arrondissement Haarlem, aan de Dreef 32, door het personeel af scheid genomen van de heer A. Miog, die de 65-jarige leeftijd heeft bereikt en met oktober 25 jaar bij de voogdij raad in dienst zou zijn. De heer Miog kwam reeds op 17-jari- ge leeftijd bij het Rijk, toen hij als vrijwilliger de wapens ging dragen. Hij deed dit tot 1928 en had in die tijd we ten op te klimmen van soldaat tot ser geant-majoor administrateur. Na deze jaren in het leger verliet 'hij de Rijks dienst om twee jaar lang als magazijn beheerder te gaan werken op de Neder landse Seintoestellen Fabriek te Hilver sum. In oktober 1930 kwam de heer Miog op het kantoor van de voogdijraad aan de Gedempte Oude Gracht, waar hij de functie vervulde van comptabele. Sinds dat tijdstip is de 65-jarige immer vol geestdrift geweest voor het werk dat hem was toevertrouwd en waarin hij zijn levensideaal zag. Buiten tijd bleef hij nog lang na om de finantiële zaken zo goed en snel mogelijk te regelen en daardoor de voogdij in het algemeen te steunen. Ongeveer 30 personeelsleden en be- stuurderen waren gistermiddag in een kamer van het gebouw aan de Dreef aanwezig om de scheidende Rijksambte naar te huldigen. De voorzitter van het arrondissement Haarlem, de heer H. E. Ostendorf, sprak woorden van bijzonde re dank, evenals de secretaris, mr. H. E. Prinsen Geerligs en een afgevaar digde van het personeel, die de levens loop van de heer Miog op rijm memo reerde. Vele geschenken, o.a. een kloos tertafel, vergezelden de toespraken. Lijn 5 van de Haarlemse stadsdienst zal met ingang van morgen een enigs zins andere route kiezen in de Amster damse buurt. De halte in de Schalkwij kerstraat bij de Graafschapstraat wordt opgeheven. De bus zal nu uit de stad komende, na de Buitenrustbrug on middellijk de pas gereed gekomen J. J. Hamelinkstraat indraaien. In die straat ter hoogte van de nrs. 68 en 70 is een nieuwe halte ingevoegd. Van daar rijdt lijn 5 dan de Karoiingenstraat in tot zij bij de Slachthuisstraat weer op de oude route uitkomt. Advertentie Officieel heeft nu ook de kathedrale basiliek „Sint Bavo" te Haarlem een eigen wapen, zoals dat ook het geval is niet de „Sint Jan" in 's-Hcrtogenboseh. Bij Koninklijk besluit van 23 augustus j.I. kreeg het wapen de vereiste erken ning en deze week ontving plebaan H. IV. Agterof het diploma van de Hoge Raad van Adel. Het officiële stuk is van een passende lijst voorzien en zal vanaf morgen een plaatsje in de basi liek krijgen. Enkele jaren geleden kwam de heer H. F. Heerkens Thijssen, een bekend heraldicus in Bloemendaal, bij de ple baan met de suggestie om ook voor de kathedrale basiliek een eigen wapen aan te vragen. De heer Heerkens Thijs sen is voor Noordholland de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Genoot-' schap voor geslacht- en wapenkunde. De suggestie was wel het overwegen waard en de verschillende besprekin gen resulteerden in een definitief ont- Advertentie BEKLEED MET WOLLEN GESCHOREN MOQUETTE GEHEEL VEREND GEHEEL CECAPITUNEERD Bestaande uit: royale 3-zitbank oorfauteuil en grote clubfauteuil KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 werp, dat tenslotte uitgevoerd werd door de heer J. P. v. d. Drift. De goed keuring van Haarlems bisschop mgr. J. P. Huibers, werd gevraagd eii ten slotte kon de aanvrage voor het wapen naar H. M. de Koningin gezonden wor den. Nadat de Hoge Raad van Adel was gehoord, volgde het Koninklijk Besluit en de minister van Binnenlandse Zaken, die belast is met de uitvoering van het besluit, heeft het een dezer dagen be kend gemaakt aan het gemeentebestuur van Haarlem en aan de plebaan. De boven-doorsnede vertoont in keel (rood) een zilveren bisschopsmijter, omboord en gesierd met goud. bezet met edelstenen, voorzien van twee af hangende slippen van zilver met gou den franje, geplaatst op een schuin ge kruist conopaeum van goud, waarvan het scherm gebaand in goud en keel, met franjes van dezelfde kleuren en gevoerd met goud, en een tintinnabu- lum van goud, waarin een klokje van zilver. De beneden-door- snede vertoont ter linkerzijde een valk van sabel (zwart) en ter rechterzijde een kruis van keel. Het wapendevies luidt: Sicut sponsa ornata (als een bruid ben ik ge tooid). Betekenis De mijter duidt op de kathedraal als de kerk van de bisschop. De verheffing tot ba siliek krijgt reliëf door het cosmo- paeum en het tin- tinnabulum, de on derscheidingsteke nen van de basi liek. De valk sym boliseert Sint-Bavo. die een edelman was. Een zilveren veld met een rood kruis is het wa pen van het bis dom Haarlem, dat ook in het kathe drale wapen is op genomen, omdat de kathedraal de hoofd kerk is van het bisdom Haarlem. Het devies, ont leend aan de lau den van Kerkwij ding, slaat op de kathedraal zelf en spreekt voor zich. 5J In een rustige voordracht en in klare derwijswetten van de socialistische re- taal heeft gisteravond in de Haarlemse gering gekomen waren als een bittere Stadsschouwburg mr. J. Mertens de verrassing. De verkiezingsstrijd van 1954 Wilmars, advocaat te Antwerpen, voor I immers had alleen de economische en de leden van „Geloof en Wetenschap" gesproken over de Belgische schoolstrijd, een artikel, dat spreker naar hij zei- de niet graag exporteerde, mede om dat hij niet wilde te kort schieten in de eerbied voor zijn regering, al is die thans niet de best mogelijke. Als lid van Ghideon, lid ook van de C.V.P., lid van het directiecomité in de schoolstrijd en oud-lid van de Kamer van Volksvertegenwoordigers mag mr. Mertens een der prominente figuren ge noemd worden van de katholieke Bel gen. Insider bij uitstek wilde hij echter niet met sterke verhalen komen, hoe wel het soms moeilijk is zo citeren wij hem zijn verontwaardiging te bedwingen. Spreker gewaagde ervan, dat de on- Hoewel de eerste helicoptervlucht dit jaar tot tweemaal toe was uitge steld, was er, toen het toestel wer kelijk landde, nog genoeg enthousias me over, om de inzittenden hartelijk welkom te heten op Haarlems bodem. Op de foto ziet men het gezelschap uitstappen. Het bestond vrijwel geheel uit genodigden. rWe maand komt aan de Van Stol- tDe LTd" r.-k. kleuterschool ge- a rie tweede in de parochie van de Teei' lira Ie basiliek. Reeds geruime tijd kathed nig aan een tweede school werd het g()R kleuterschool aan de gevoelt t ha)1 zo,n g.root aantal Wrifnten dat gebruik gemaakt moest aiL van lokalen van de jongens- worden \Vestergracht en van het ürhii gelegen jeugdhuis. Die toestand daarDU _„er voortduren en besloten kon n'P „ieuwe kleuterschool te stich- W Het gemeentebestuur van Haar- ten. M (]c noodzaak van een nieu- wf school evenzeer overtuigd eu zegde alle medewerking toe. .„„t-te moeilijkheid, waarvoor het stichtingsbestuur zich zag geplaatst, stichting omgeving, waar de nieu- WaSkleuterschool het meest nodig was, ,rnnd te vinden was. Daarom was gee„" aangewezen op een bestaand per- men aai g tueej tot kleuterschool ceel, dat verbouwd. De keus viel k°n Voormalige huis van dr. Krelage op L stolbergstraat. Toen het er aan het huis tot school te bestem- om gdefft het stichtingsbestuur van het men heeft "eentebestuur alle moge- Haarlems g ondervonden. lijke medewerKmg herenhuis moest In nderd worden, maar architect veel veranderde»°annemel% de heer B. Ooms en„iest zjjn er in geslaagd foveel mogelijk aan de eisen van de inspectie van het kleuteronderwijs tege moet te komen. Er zijn drie klassen op iedere etage een die tegelijker tijd gebruikt kunnen worden als speello kaal. Iedere klas biedt plaats aan maximaal veertig leerlingen, doch ver wacht wordt, dat voorlopig honderd kleuters van de school gebruik zullen maken. Hoe de ontwikkeling in de toekomst precies zal zijn valt uiteraard niet te zeggen. Verschillende kieuteis uit de omgeving immers bezoeken neutrale en christelijke kleuterscholen, omdat er voor hen op de school aan de Kiaren- beekstraat doodeenvoudig geen plaats is. Het onderwijs wordt ter hand geno men door de zusters franciscanessen van Heythuyzen, die eveneens de lei ding hebben over de school aan de Klarenbeekstraat. Zodra de laatste werkzaamheden ten einde zijn en men verwacht, dat dit op korte termijn het geval is wordt de school die onder bestuur staat van de stichting tot bevordering van het r.-k. kleuteronderwijs, direct in ge bruik genomen. Advertentie Woekerend met het restant zomers zonlicht, dat nog vorstelijk in de herfst is te rechtgekomen, ben ik een paar da gen gelden door de echte lanen van Bloemendaal gereden. Het toeval bracht mij in een baronnesk huis aan de Parklaan, waarbinnen nog iets van de sfeer hangt van een welvarend verleden, met de laat ste glans ook van de tijd, waarin het geld van één man de bouw van zo'n huis kon financieren. In onze dagen worden er nog zelden zulke onpraktische maar ongemeen ge zellige huizen opgetrokken en die er nog zijn, worden minstens even zelden door één familie bewoond. De enkeling, die in stille mijme ring door de Bloemendaalse dre ven wandelt, wordt weemoedig ge stemd om al die vergane glorie, maar ik prijs de gezinnen gelukkig, die de koppen bij elkaar steken en samen zo'n kas' van een huis be trekken. Kinderstemmen geven het leven in dat huis weer kleur en de enorme tuin krijgt opnieuw blijven de betekenis. Wat heeft de stad, daarbij verge leken, zichzelf dan deerlijk ver wond. Vorige week heb ik het nieuwste cabaret van Wim Sonne- veld in de Stadsschouwburg gezien en daarin sloeg hij in mij een meer dan gevoelige snaar aan, toen hij in een deels puur-romantische deels hard-zakelijke tafreeltjes de ver wording tekende van de vroegere pracht-huizen met rozentuinen tot kantoorskeletten met betegelde plaatsen. Wandel maar door de binnenstad, langs oude grachten en wallen, en ge zult menig patriciërshuis ont moeten, dat van zijn vroegere luister is beroofd en dat ontsierd wordt door koude met gouden let ters bekerfde marmeren borden. Type-machines ratelen binnen, waar aan de muren onsterfelijk le lijke affiches de lichte plekken op het verschoten behang moeten ver bergen. Haarlem telt tal van zulke huizen, die onder de last van zo veel zakelijkheid, waarin de warm te van het leven niet voelbaar meer is, eenmaal zullen bezwijken. Beschuldig mij nu niet van dom me sentimentaliteit en verwijs nog minder naar de boorden van de stad, waar een riante woongelegen heid geschapen wordt voor duizen den mensen. Ai die rianterie dekt in feite de tragiek van de flatbouw, waarbinnen practische zin en utili teit de compensatie motten zijn van gebrek aan ruimte en rust. Nog niet zo lang geleden heb ik over die privé-eellen geschreven, die hoog op elkaar getast worden en die de droom van onze moderne levensstijl heten te zijn. En feitelijk vind ik het triest zovele jonge men sen langs de ongebaande straten van Sinnevelt te zien wandelen, hunkerend naar wat eens uit de steigers te voorschijn zal komen. Ooit heb ik ook langs de nieuw bouw in Noord gewandeld met de zelfde droom van de verloofde pa die nu als kinderen hand in hand lopen te kijken naar wat misschien hun flat zal worden. En in gedeel ten is het huis reeds ingedeelu, die gedachte kan beperkt zijn, want groot is het toch niet. Maar ergens in de binnenstad staan vermoeide kantoorhuizen, die pas weer gaan leven, als het echte leven er binnen trekt. Maar een voltooid verleden tijd zal ook in Haarlem nimmer toekomst worden. arde noodzaak zijn die woon- cellen helaas geworden. Dal werd mij weer duidelijk, toen ik op bezoek ging bij mijn vriend Lingeman, sinds mensen heugenis want dat is het zoetjes aan wel geworden portier bij het Geen huisvestingbureau in Neder land kan zo rustiek gelegen zijn als het Haarlemse. Uit het drukke gewirwar in de Grote Houtstraat komt de woningzoekende via de Provenierspoort in de verrukkelij ke rust van het Hofje, een klein paradijs, waar het leven verstild is tot een voorportaal van de eeu wigheid. Er schuilt een zekere symboli sche ironie achter het toeval, dat een der deuren in het hofje het por taal van het huisvestingsbureau achter zich bergt. De Haarlemmer weet, dat het niet verstilde leven daar hem de eeuwige wacht op een huis voorschrijft: zo schijnt dat althans voor wie de verhalen in de wachtkamer beluistert. Als een waakhond in zijn hok zit daar mijn vriend Lingeman, gedo ken achter een stapel paperassen en vrijwel constant met zijn hand aan de telefoon. Dat is trouens het grote kenmerk van het bureau: ge komt geen ambtenaar tegen, of hij heeft een dossier in z'n hand cl een vlot gesprek met de directeur is niet mogelijk, omdat de telefoon van geen ophouden weet. Een voor een verschijnen de bezoekers voor Lingeman: de wanhopige vader, die met vrouw en vier kinders nog steeds op een zolderkamer zit; de pedante dame, die ogenblikkelijk de directeur wenst te spreken: de opstandige moeder, die er geen heil meer in ziet en de bruut, die bij hoog en laag zweert, dat er een end aan die troep moet komen. Voor al die mensen moet Linge man de juiste toon en het juiste formulier) weten te vinden om ze met een tevreden ontevredenheid huiswaarts te doen keren. De hofjesgeest is in het bureau gelukkig ver te zoeken, ofschoon de hoffelijkheid er opvallend in acht genomen wordt. Maar de dossiers stapelen zich op in de kasten, snel ler dan de flatwoningen in de stei gers, en geen wedloop wordt met meer spanning gevolgd. Ik heb de bezoekers, de wach tenden, gadegeslagen en zij waren voor mij de oude proveniers, men sen, die daar wachten op hun pro ve, de liefdegave, die zelfs een flat in onze dagen moet zijn. 1 UJ7 114.441 piV" militaire politiek tot thema. De onder wijskwesties, die de vorige C.V.P. regering had afgewikkeld, hadden vrij wel nooit tegenstand van de oppositie ondervonden op principiële punten. Al leen waren er van die zijde bezwaren gemaakt tegen de zgn. gemengde com missies, die samengesteld werden uit figuren van het openbaar en bijzonder onderwijs In kort bestek tekende mr. Mertens het begin van de strijd en hij noemde het minder stijlvol, dat de regering drie wetsontwerpen met name die voor het secundair onderwijs, het lager on derwijs en de verlenging van de leer plicht als complex aandiende. De katholieken moesten het gehele com plex verwerpen, ofschoon zij de ver lenging van de leerplicht voorstonden. Die samenkoppeling van onderwerpen was dus zonder meer funest. Spreker betoogde, dat zeker ten aan zien van het onderwijs voor iedere regering het uitgangspunt moet zijn: gemeenschappelijke zorg, omdat het onderwijs het gehele volk ten goede komt. Het is dodelijk, wanneer men de problemen betreffende de opvoeding stelt in de termen van het conflict. In die termen heeft de huidige regering de problemen helaas gesteld. En het wordt ook wel duidelijk waarom, als men van socialistische zijde zwart op wit heeft geschreven, dat het onderwijs alleen een kwestie is van de staat en niet van het gezin. Uitvoerig ging mr. Mertens in op de structuur van het onderwijs in België en terugkomend op de schoolstrijd zelf toonde hij aan de hand van cijfers aan, dat het verwijt aan de vroegere C.V.P.- regering als zou zij het bijzonder onder wijs bevoordeeld hebben, volkomen on gegrond was. In de jaren 1947 tot 1954 bedroegen de uitgaven voor het open baar onderwijs 3V> miljard francs, voor het bijzonder onderwijs 2. miljard. Ten slotte werd het zo, dat voor de 8450 openbare scholen met 712.000 leerlingen 7'A miljard werd uitgetrokken en voor de 8490 bijzondere scholen met 930.000 leerlingen 3% miljard francs. Het bij zonder onderwijs moest zijn tekort dek ken via de offerzin der ouders en de milddadigheid der gelovigen. De bijzondere scholen wordt daar mede groot onrecht aangedaan, aldus spreker, en het zegt wel iets, dat de Belgische bisschoppen de nieuwe wet ten tot dwangwetten hebben bestem peld, d.w.z. dat de katholieken in dezen geen gehoorzaamheid zijn verschuldigd. Mr. Mertens meende als achtergrond van de onderwijswetten te moeten zien de wil tot centralisatie en verstaatsing van het onderwijs en bovendien tot dis criminatie van het bijzonder onderwijs. Hij achtte het aldus geen wonder, dat de katholieken in verzet gekomen wa ren en in grote lijnen tekende hij het resultaat van dat verzet. Zijn voordracht heeft voor velen aan deze Belgische kwestie, waaraan ook in onze courant ruime aandacht is ge schonken, een dieper reliëf gegeven en met recht dankte mr. F. Vorstman, de voorzitter van „Geloof en Wetenschap", mr. Mertens voor zijn openhartig, dui delijk en eerlijk betoog, dat gespeend was van vrijwel iedere emotie. Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 Voor zover mogelijk zal morgen zon dag 2 oktober in alle kerken van het dekenaat Haarlem de jaarlijkse „Meer-dan-één-colleete" worden gehou den. Deze collecte is bestemd voor al lerlei stichtingen en verenigingen in het dekenaat Haarlem, die onmogelijk een speldjesdag of een collecte aan de kerk toegewezen kunnen krijgen en toch zonder financiële steun niet kunnen be staan. Ik hoop, dat het saamhorigheidsge voel van de katholieken er toe zal bij dragen, dat de collecte mild wordt be dacht en meer zal opbrengen dan in de voorbije jaren. Deken W. N. ZIJLSTRA. Om half acht gistermorgen geraakte de rangeerder V. O. W., wonende te Haarlem, tussen een treinwagon en het Haarlems perron, doordat hij plotseling onwel werd en het evenwicht verloor. De man kreeg een ernstige wonde aan het linkerbeen en moest naar het zie- kenhuis „St. Joannes de Deo" worden overgebracht. Het bestuur van het katholiek militair tehuis te Haarlem organiseert donder dag 6 oktober in de Stadsschouwburg een toneelavond, welke verzorgt wordt door „Alberdingk Thijm". De Rederij kerskamer zal opvoeren „Het portret van Alois". Advertentie Directeur W. N. WOLTEiUNK Bilderdykstraat by de Eyiweg Haarlem Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dage lijks aangenomen. Eigen afhaaldienst. H. Bavo (Kathedraal): 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30, 8.30, (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. H. Jozef: 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; 18 uur: Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 3, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Joannes de Doper (Amsterdamstraat): 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12 u. H. Hart (Kleverpark)6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kruger- straat) 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 u. II. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 8.30, 10.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten (Rijksstraat weg): 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis). 10.15 en 11.30 uur. H.H. Petrus en Paulus (Tesselschade- straat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur. Allerheiligste Drieëenheid: 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 9 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Overveen) 7, 8, 9 (Hoogmis), 10.30 en 11.30 uur. H. Agatha, Zandvoort: 6.30, 7.30, 9 (Hoog mis) en 11 uur. H. Bavo (Heemstede): 7.15, 8.5, 10 (Hoog mis) en 11.30 uur. O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede), 7, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout)7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Advertentie Iedere week opnieuw ont vangen de leden van onze postorderclub minstens zes aanbiedingen, persoonlijk per post aan hen gezonden en deze boodschaptas kunt U beschouwen als maatstaf van deze aantrekkelijke aan biedingen. Een plastic boodschappentas (de fabrikanten weten heus wel hoe ze tegenwoordig van plastic een tas moeten maken die even sterk is als een van linnen), gemaakt van zwaar kristal-plastic met gezellige plooien, vaste bo dem en solide treksluiting. Zo n kristal-plastic tas, waar van wij er dui zenden ver kochten voor 7.98 en die er uitziet als een van echt leer, kunt U nu kopen voor nog geen vier gulden. Bestel en word daardoor lid van onze postorderclub) deze tas, die U geleverd wordt in bordeaux, zwart, Q.9S groen en beige voor WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL. K 1800. 117680 R'DAM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 3