Plannen voor de overrompeling van de lage landen werden nogal eens gewijzigd D met melk meer mans Strijd om Bello 9s rails opnieuw ontbrand Roman van een middeleeuws dichter, die voor de galg opgroeide MENS EN MUG E' Onvoldoende begrip bij de overheid voor de problemen van de middenstand D scheepjeswol Piëta van Ossip Zadkine OORLOGSHISTORIE Neerlands luchtafweer was sterker dan de Duitsers wel dachten Verzet van generaals Onder vier ogen Het korte uur van Francois Villon Luchtlandingen Goed vers en kwaad geweten li DD.D Verstarring door prijsbeschikking handelsmarges 1955 SCHEEPJES--**** Ook Spierpijn ZATERDAG 1 OKTOBER 1955 PAGINA 7 in de raad Prijsvraag* onder scshil- ders en publiek op E 55 Karei Thole bekroond JSieuwe vormgeving in bedden LITERAIRE KRONIEK Nico verhoeven Pre-adviezencongres N.R.K.M. Er zulle die een mug len weinig mensen zijn, een lief diertje vinden - Praktische wenken om muggebeten te voorkomen St. Middenweg Concrete vormen Bedrijfsregelingen at een aanval op Nederland en België sedert 1938 door de Duit se militaire leiders actief werd voorbereid, kwam vast te staan tijdens de te Neurenberg gevoerde processen tegen de Nazi-prominenten. Voor dege ne, die zich de tijd en moeite getroost te de lijvige banden van de gepubli ceerde processtukken door te nemen, werd het tevens duidelijk, dat het voor al Goering's nieuwe Luftwaffe was, die aandrong op een bezetting van de Lage Landen, welke een vooruitgeschoven basis moesten vormen voor de aanval op Engeland en daarnaast beschouwd werden als eerste verdedigingslinie van het kwetsbare Roergebied. De Duitse Marine toonde, tot in 1940 toe, zeer weinig belangstelling voor de Ne derlandse en Belgische kust, in tegen stelling met de levendige belangstel ling voor het bezit van Noorwegen. Wat het Duitse leger betreft, moet vastge steld worden, dat dit zeer huiverig was voor een aanval door Nederland en Bel gië. Enerzijds achtten de Duitse gene raals de jonge Wehrmacht nog niet sterk genoeg voor een offensief op het westfront en overschatten zij de kracht van de Fransen, anderzijds vreesden zij een herhaling van de schending der Belgische neutraliteit, welke in 1914 aan Duitsland al zo'n slechte reputatie had verschaft. Latere publicaties van Duitse zijde verhelderden tal van details van het Duitse aanvalsplan tegen Nederland en België. Het beeld van de Duitse voor bereidingen .begon zich steeds scherper af te tekenen. Direct na de beslissing van de veldtocht in Polen, op 27 sep tember 1939, gelastte Hitier zo spoedig mogelijk een offensief in het westen te ontketenen. Ondanks krachtig verzet van de opperbevelhebber van het Duit se leger, generaal Von Brauchitsch en zijn chef-staf, generaal Halder, zag de Generale Staf zich genoodzaakt Hitler's bevelen op te volgen, te meer omdat po gingen de dictator gevangen te nemen of uit de weg te ruimen, faalden. Zo ontstond het eerste Duitse aanvalsplan van 19 oktober 1939. Dit plan, tot voor kort slechts in zeer grove lijnen bekend, voorzag, naast een doortocht van de Duitse legers door België, tevens in een bezetting van geheel Nederland. Een nieuw ie vormen Legerafdeling N zou over de IJsel naar Utrecht op-- rukken, de Grebbelinie forceren en eventueel Rotterdam en Amsterdam bezetten. In Zuid-Nederland zouden het 2de en 6de Leger opereren. Tien dagen later, op 29 oktober, werd dit eerste plan zodanig gewij zigd, dat Je bezetting van Nederland kwam te vervallen. Hitier toonde in dit stadium nog geen belangstelling voor een bezetting van heel Neder land. Wel zouden de Duitse troepen door de zuidpunt van ons land op marcheren om de Belgische grens- forten te vermijden, maar deze doortocht hoopte Hitier mogelijk te maken door diplomatiek overleg met de Nederlandse Regering. Beide Duit se plannen, zowel dat van 19 als dat van 29 oktober, stuitten op krachtig verzet van een van Hitler's bekwaam ste generaals, Erich von Manstein, wiens kort geleden verschenen me moires een van de belangrijkste bij dragen tot de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog vormen (1). Von Manstein was van oordeel, dat de aanvalsplannen slechts een ge deeltelijke overwinning op de Brits- Franse legers beoogden, terwijl naar zijn mening ieder Duits offensief in hét westen gericht moest zijn op een volledige en directe nederlaag der Geallieerde legers. In zijn gedenk schriften zet Von Manstein uiteen, hoe hij telkenmale memoranda in de ze geest naar Berlijn zond, maar tel kens weer nu] op het rekest kreeg, omdat het opperbevel van het leger geen vertrouwen had in een snelle Duitse zege. Onophoudelijk drong Von Manstein er aan de tegenstander in één groots „Srrozet offensief te vernietigen. De mo- eefilkheid hiertoe achtte hp geboden, wanneer de Legergroep A, waarvan hij „w-ctaf was, verrassend door de zelf chef-sta r;chting van de Somme Ardennen -n de rmhtingedachte dg zou stoten in de e zoalg deze in kern van de strat e, rd gevolgd. 1940 met zoveel succis -t in Ber_ Maandenlang wilde menideeën Wat Nederland betreft, was het voor nemen om alleen door de zuidpunt op te rukken, al spoedig weer komen te vervallen. De opmarsaanwijzing van 29 oktober 1939 werd namelijk op 20 no vember zodanig gewijzigd, dat de be zetting van geheel Nederland er weder om deel van uitmaakte. Evenals in 1938 was het Goering, die bij de Führer liet aandringen om Nederland niet af zijdig te laten. De Duitse luchtmacht achtte het bezit van Nederland een ab soluut vereiste mor de aanval op Enge land en dacht zichzelf een prominente rol toe bij de campagne tegen Neder land. Ook zou, voor de eerste maal in een moderne oorlog, een rol van bete kenis worden gespeeld door met zorg opgeleide parachutisten. Advertentie NEEM PER MAN DRIEKWART KAN I moet doorlopen. VVD en P. v. d. A. SllPPPS vnnr mirmp>r,np»irl n,eenden' dat nu men dus toch tot JUttCS VUU1 uillluel llelu! volgend jaar zal moeten wachten voor er beslissingen over deze weg kunnen Publicatie Nederlands Zuivelbureau, Gravenhage 33 Op 14 Januari 1940 gaf Hitier opdracht een luchtlanding voor te bereiden bin nen de Vesting Holland, in het gebied tussen Dordrecht en Rotterdam, terwijl afzonderlijke afdelingen rondom Den Haag moesten landen om de hand te kunnen leggen op Koningin, Regering en Algemeen Hoofdkwartier. Zoals be kend, is deze onderneming in de meida gen van 1940 mislukt, vooral omdat de verdediging van de Hofstad sterker was dan de Duitsers hadden vermoed. Re cente Duitse publicaties, als Alkmar von Hove's boek over de Duitse para chutisten, winden er geen doekjes om, dat de actie tegen Den Haag volkomen is mislukt. De vliegvelden Ypenburg, Valkenburg en Ockenburg werden taai en krachtig verdedigd, terwijl het uit muntende Nederlandse luchtdoelge schut zware verliezen toebracht aan de Duitse transportvliegtuigen. Dat Den Haag op 10 mei 1940 aan een verrassen de Duitse bezetting ontsn; pte, is van het grootste belang geweest. Nu im mers konden zich, toen de strijd in Ne derland het einde naderde, het Konink lijk Huis en de voltallige Regering naar Engeland begeven om vandaar de oor log tegen het Duitse Rijk voort te zet ten. C. T. DE JONG. (1) Erich von Manstein: Verlorene Siege. Athenaum Verlag, Bonn 1955. dood en daarom kon hij fel leven. Dat Meester Villon aan zijn leven hing kan men zó uit zijn gedichten af lezen. ,,Hij betreurde de kortheid van de tijd," zo begint John Erskine zijn ro man over „Het korte uur van Francois Villon". „Schoonheid vervulde zijn ogen; hij wilde er niets van missen en in zijn haast struikelde hij." „Het korte uur van Francois Villon" is de roman van een avonturier, die iedere dag uitpuurde bmdat het wel eens de laatste dag zou kunnen zijn wel ke God hem gaf. Hij hield van de on zekerheid; zij maakte hem wonderwel zeker van zijn zaak, van moment tot at men van Frangois Villon ook mag zeggen, hij was een dichter bij de gratie Gods. Omdat de finesses van zijn leven duister zijn ge bleven, kan men er naar hartelust op los fantaseren. Men kan hem als de laatste troubadour der middeleeuwen en de eerste dagemelker van de nieuwe tijd beschouwen. Om met zijn biograaf, John Erskine, te spreken: „Frangois rolde schreeuwend dit hartstochtelijke leven binnen in hetzelfde jaar dat Jeanne d'Arc er brandend uit verdween." Dat was dus in 1431. De honderdjarige oorlog tussen Frankrijk en Engeland ging zijn laatste faze in. Hertog Charles van Orléans, zelf ook een dichter van balladen en rondelen, zuchtte bij de geboorte van Villon in Engelse krijgsgevangenschap. Hij had moment, omdat alle onzekerheden ten- in 1415, in de slag bij Azincourt, onhandig gevochten en dit moest hem tot 1440 spijten. Vrijgelaten, een oud maar niet verbitterd en gelukkig dichterlijk a - - - gebleven hart, werd hij Villons beschermheer en deze kon de hertogelijke protectie best gebruiken, want Villon was in burgermansogen een deugniet die men het liefst aan de galg zou hebben gezien. Aan die galg zou Meester Villon dan ook gewis gehangen hebben als er geen Heren waren geweest, die een goed vers wisten af te wegen tegen een kwaad geweten. Hertog Charles van Orléans, die door Hella Haasse tot hoofdpersoon werd gemaakt van de his torische roman „Het woud der ver wachting", en later nog eens koning Lo- dewijk XI, hebben door persoonlijk in grijpen de dichter gered uit de handen van het gerecht. Het was tweemaal op het nippertje, de galg stond al op gesteld. De dood was deze dichter dus wel vertrouwd. Als men het sentiment in zijn poëzie de aard van „galgenhumor" wil meegeven, dan kan dat, mits men er maar rekening mee houdt, dat Fran gois Villon en zijn tijdgenoten ietwat anders tegenover het doodgaan stonden Advertentie en rheumatlsche pijnen wrijft U weg met «rgroepT^d" lastpSsLop deze wij- ?e .?Lu te raken. Maar het was de aan- ber van. pleger de Le- le fnSF die" worn' Kort na zijn over- itsine op 17 februari 1940, kreeg Fr Manstein de gelegenheid Hitier on- y°n Manstein a en hem zl)n de-rtaire conceptie voor te leggen. Drie militaire c £derhoudi op 20 £ebruari ?n,gneiV£randerde Hitier het Duitse aan- 1940, vera ht het in overeenstem- valsplan Manstein's voorstel. Het F1111?!anende bekend tot welk een vol ledig succes de nieuwe strategie m mei 1940 leidde. r (Titelpagina-illustratie van het hierbij besproken boek over Fran gois Villon) dan wij. Het was of zij de dood roya ler in hun leven verdisconteerden, of zij er vrolijker mee omgingen. Hun spot met Magere Hein had iets warmhar tigs, iets dat ons doet voelen dat het hiernamaals voor hen méér een happy ending van het aardse leven was dan het voor ons is. Wij streven er veel meer naar het leven tot de enige realiteit van bete kenis te maken. Het ligt in onze Rede dit te doen en het ligt ook in de lijn van de wetenschappelijke Vooruitgangs gedachte. Maar de dichters weten nog altijd, dat het uitbannen van wat de psychologen tegenwoordig de doodsdrift noemen, een verschraling van het leven betekent. Het blijft een gissing hoe de middel eeuwers de verhouding dood-leven pre cies ervaren hebben, in hoeverre het christej-ijk geloof en inhoeverre de ruig heid der feodale beschaving er een stempel op heeft gedrukt. Het blijft een gissing of de mensen, individueel gezien, het sterven eertijds gemakkelij ker opnamen dan tegenwoordig, of mis schien juist zwaarder, nademaal de Vier Uitersten (de dood, het oordeel, de hemel en de hel) hun zo lijfelijk voor de geest stonden. Hoe het ook zij, de dood was een vertrouwde verschijning in het mid deleeuwse maatschappijbeeld. De mens ontveinsde zich zijn sterfelijk heid niet. Hij hield rekening met de tend over de schoonheid van een vrouw kon hij zich zonder verbittering ver liezen in de aanblik, die zij eenmaal als tandeloos en gerimpeld besje bie den zou. Meester Villon bestond het zelfs een beminnelijk spotvers te maken op de gerechtsdienaren van het stadje 'Meung, die hem, verdacht van kerk roof, aan een „scherpe ondervraging" op de pijnbank hadden onderworpen. Zo men hier van galgenhumor wil spre ken, dan is het zaak, gelijk hierboven gezegd, geen moderne bijklank in dit woord te leggen. Hef goede der aarde Meester Villon accepteerde het leven zoals het tot hem kwam, hem vandaag gewin brengend en morgen in het ge vang werpend. Hij nam het goede der aarde naar welgevallen, desnoods te gen andermans goedvinden in. En dat werd dan diefstal. Een welwillend beoordelaar zou het ontbreken van Villons respect voor de wetten van het mijn en dijn in een soort franciscaans licht kunnen stellen. Villon zocht zich immers geen aardse schatten te verwerven. Wat dat aangaat leefde hij zuiver naar het evangelie der armen. En wat hij nam, gaf hij even gul weer uit. Hij stal, zou men kunnen zeggen, uit pure lief de voor het leven. Het is intussen niet gemakkelijk Vil lons maatschappelijke onaangepastheid in een levensroman aanvaardbaar te maken. John Erskine heeft het aardig klaargespeeld. Hij deed wellicht de poëet enig onrecht door hem als deug niet zo te rechtvaardigen; hij legde het In de gemeenteraad van Bergen (N.H.) hebben de voorstanders van een rail- verbinding met Bergen aan Zee, die tot dusverre steeds de minderheid vormden van de uit dertien leden bestaande raad, een totaal onverwacht succes ge boekt, doordat wethouder Den Das (P. v. d. A.) zijn stem voor de eerste maal uitsprak ten voordele van deze groep. Het gevolg was, dat over een VVD- voorstel om de spoorwegen alsnog te verzoeken de rails voorlopig niet op te breken, de stemmen met zes tegen zes staakten. Kort geleden is een der katholieke raadsleden gestorven. De uit vijf leden bestaande katholieke fractie heeft zich steeds geheel achter burgemeester dr. W Huygens geschaard in diens streven voor het verdwijnen van „Bello", Don derdag stemden dus vier katholieken tegen het WD-voorstel. Hetzelfde deed het enige A.R.-lid van de raad en de voorzitter van de Bergense V.V.V. (ge meentebelangen). Vóór het voorstel wa ren de twee VVD-leden en niet alleen de drie P. v. d, A.-leden, doch ditmaal ook wethouder Den Das. Tevoren was het in de raadszitting „warm" toegegaan. Burgemeester Huy gens sprak zich heftig uit tegen „de groep, die kennelijk een verkeersweg ten zuiden van het dorp naar de Frans man prefereert en die de baan door het dcrp met een tram willen blokkeren", maar uit het andere kamp werd opge merkt, dat van de door de burgemees ter met de raadsmeerderheid zo gewenste brede verkeersweg dwars door het dorp heen (onderdeel van het uitbreidings plan) voorlopig nog niets kan komen, omdat dit uitbreidingsplan nog de lange weg naar de uiteindelijke goedkeuring worden genomen het raadzaam is alsnog de spoorwegen te verzoeken de rails voorlopig te laten liggen. Dan blijft er tijd om opnieuw na te gaan. of er mogelijk toch nog een railverbinding zal kunnen komen Op de E 55 te Rotterdam waren in de stand van de Nederlandse verzeke ringsmaatschappijen tien niet gesig neerde schilderijen van bekende mo derne Nederlandse schilders geëxpo seerd, en het publiek kon zijn stem uitbrengen op het schilderij, dat naar zijn mening het beste de risicogedachte in het verzekeringsbedrijf tot uitdruk king bracht. Donderdagmiddag is de uitslag van deze prijsvraag bekend ge maakt. G. A. M. Thole te Amsterdam verwierf met zijn doek, voorstellend St.-Christofoor, 20,8 pet. van het to taal aantal uitgebrachte stemmen en Jan Sluijters Jr. 15,4 pet. Beide schil ders kregen een geldprijs van 2000 en 1000 gulden. Onder degenen die op de bekroonde schilders hun stem hadden uitgebracht, werd een loting gehouden. De uitslag luidt: 1. de heer C. van Kleef (Rotter dam), 2. mevr. M. PrinsBerghouwer (Zaandam), 3. matroos O. Kolditz (Den Haag). De namen der andere schilders zijn: C. A. B. Bantzinger, O. Dicke, J. F. Doe- ve, Theo Forrer, J. G. Goeting, Theo Kurpershoek, P. Ouborg en Cor Reitsma. Duitse sluipschutters op Neerlands grondgebied 10 Mei 1940. Advertentie Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D. D. D. nemer vic UltSlaG dringtdiepin de poriën door, ZJ zuivert, ont zuivert, ontsmet en geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Advertentie introduceerde een nieuw iiTnbed van speciale constructie envan een ponder frame moderne f? het Cleopatra divanbed. 'A toto kunt U zien, dat het Op de f atra bed er zich uit- stekend toe leent om een gezellig fellieur te maken. t?Ure inlichtingen bij afd. u7 Fabriek A UPING, Deventer (Van onze medische medewerker) zullen weinig mensen zijn die een mug een lief diertje vinden. Zelfs mensen die niet veel aantrekkingskracht op muggen uitoefenen zul len niet gesteld zijn op die vervaarlijke zoe- mertjes. Zo'n minus cuul straaljagertje is in staat om de zacht vredig sluimerende wreed in zijn rust te storen. U heDt zich misschien wel eens af gevraagd wat het verschil is tussep een mug en een muskiet. Hoewel hier enige spraakverwarring heerst en deze woorden vaak door elkaar ge bruikt worden, is er toch een onder scheid. Een muskiet is een steekmug. Deze steekmuggen zuigen bloed van mensen en dieren. Er zijn vele honder den soorten muggen die lang met alle maal bloed zuigen. Met het blote oog kunt u gemakkelijk enkele soorten on derscheiden. De bekende langpootmug kan geen bloed zuigen en is dus voor de mens niet gevaarlijk. Toch is het een schadelijk insect, want de larven van deze mug, de zogenaamde emel- ten, zijn door de boeren zeer ge vreesd omdat zij schadelijk zpn voor bouw- en grasland. Sommige mensen hebben veel last van muggebeten. Er worden verschei dene methoden -en middeltjes aanbevo len om de hinderlijke jeuk te vermin deren. De ervaring leert, dat de een succes heeft door de beetplaats te be vochtigen met wat azijn, terwijl een ander baat vindt bi) ammoniak. Ook het bestrijken van de jeukende plaats met een stuk natgemaakte zeep, waar door een weinig zeep op de huid wordt gebracht, wil weieens helpen. Bij kinderen (vooral bij zuigelingen) ontstaat na 'n muggebeet een enkele keer een grote rode bult. U hoeft zich hierover niet ongerust te maken, want deze betrekkelijke sterke zwel ling verdwijnt na een paar dagen weer vanzelf. Hoe kunnen wij muggebeten voorko men? Muggen hebben een grote af keer van bepaalde geuren. Van ci troenolie moeten zi) bijvoorbeeld niets hebben, daarom is het een probaat en goedkoop middel om de mug gen van ons af te houden. Ook is het nuttig om in streken waar veel muggen voorkomen de slaapkamers tegen zonsondergang met een goed sluitend hor te beveiligen. Eerder op de dag is niet nodig, want de meeste muggen worden eerst actief in de door het water met een uiterst dun laagje olie tè bedekken, zodat de lar ven zouden stikken, maar dit zou zeer kostbaar en in de praktijk nauwelijks uitvoerbaar zijn, afgezien nog van de nadelen voor vissen en vogels. In de loop der jaren is gebleken dat alleen de muskiet met gevlekte vleu gels malariaparasieten kan overbren gen. Deze muskietensoort draagt de naam Anopheles. Dit Griekse woord betekent „schadelijk." Er zijn meer dan zestig soorten anopheles, waarvan slechts enkele soorten goede overbren gers zijn van de malariaparasieten. Een belangrijke bijzonderheid is dat accent te veel op het schone avontuur en bleef wat de psychologie van Vil lons dichterschap betreft gezellig aan de oppervlakte. „Het korte uur" is niettemin een boek geworden, dat ons Frangois Villon als kind van zijn tijd levendig voor ogen stelt. Voor Erskine is Villon het type van de mens, die van ganser harte ja zegt op het leven. Hij zegt ja op de liefde en ja op het liefdesverdriet. Villons ge dichten mogen, zoals vrijwel alle ge dichten, geboren zijn uit gemis, in prin cipe kwamen ze toch uit een boorde volheid des gemoeds. De deugd van leven Villon leed niet aan het leven, zo als zoveel hedendaagse kunstenaars, die werkende van de nood een deugd maken. Voor Villon was léven de schoonste deugd die bestond. Hij leed misschien onder het kortheids besef van zijn leven, maar dan puur de hij er nog grotere levensintensiteit uit. Deze intensiteit waarneembaar te hebben gemaakt is de ongewone ver dienste van Erskine's dichterlijke avonturenboek. Men zal van de lec tuur genieten met gul plezier, onder- stroomd door een lichte weemoed om Villons kunst van ja zeggen op het leven; een kunst welke we zó niet meer kennen 1). 1) John Erskine: „Het korte uur van Frangois Villon" (The brief hour of F.V., 1937). Vertaald door Max Schu- chart, 2e druk. Prismareeks, Uitg. Het Spectrum, Utrecht. De Stichting Aarts bisschoppelijk Mu seum heeft zo juist een bronzen Piëta van Ossip Zadkine aangekocht. De compositie, date rend uit 1952, was in terracotta aan wezig op de ten toonstelling van Zadkine's werk in het Gemeente Mu seum te Arnhem (november 1954 februari 1955), maar wera sindsdien in opdracht van het museum te Parijs in brons gegoten. De 'Tochtige bouw en het dramatisch effect van deze groep wekken ter stond herinnerin gen aan het monu ment van de Ver woeste Stad te Rot terdam, dat in de zelfde periode ont stond. Deze niets- we aanwinst, het eerste werk van Zadkine binnen Utrecht, is thans blijvend geëxpo seerd in het Mu seum van Nieuwe Religieuze Kunst, Lange Nieuwstraat schemering. Verder kan men de mu ren bespuiten met vluchtige vloeistof fen, die D.D.T. of een ander insectici de (insectendodend middel) bevatten. Als de vloeistof verdampt is, blijft het middel nog dagen tot wekenlang op de muur aamVezig en moet de mug of vlieg, die op een bespoten plaats gaat zitten, het met de dood bekopen. Wij maken hierbij gebruik van de eigenaardige gewoonte van sommige muggensoorten om na het binnenvliegen eerst 'n plaatsje te zoe ken op de muur waar zij gaan uit rusten van hun vermoeiend gedans. Op een bepaald uur van de avond of nacht worden zij weer actief en gaan zij op voedsel uit. En wat is er lekkerder dan een maaltje vers men senbloed. e mug legt zijn eieren in water. Dat kan zijn een kanaal of een dakgoot, een moerassige poel of 'n weggegooid conservenblikje met een laagje regenwater erin. De larve, die uit het eitje komt, ontwik kelt zich vlak onder de oppervlakte van het water om lucht te krijgen. Hij kan de zuurstof niet uit het water halen zoals de vissen doen. Theoretisch zou men alle muggen kunnen doden elke soort#er zeer speciale gewoonten op na houdt, hetgeen voor de bestrij ding van de muggen van grote beteke nis is. Als men een anophelessoort, die malaria verspreidt, doeltreffend wil bestrijden, moet men dus begin nen met een studie te maken van de leef- en broedgewoonten van die ene soort. Het moge wonderlijk klinken, maar die gewoonten verschillen soms zo sterk, dat men nauwelijks kan ge loven, dat men te doen heeft met in secten van één familie. Er zijn muggen die eerst gaan uit rusten voordat zij steken, andere mug gen steken meteen als zij in de buurt van mens of dier zijn. Er zijn muggen soorten, die in zoet water hun eitjes leggen, maar andere doen het alleen in brak water. Sommige tropische muggensoorten leven diep in het oer woud waar nooit zon komt; men heeft ze bestreden door het oerwoud te kappen. Hiermee heeft men in de tropen hele landstreken van malaria bevrijd. Andere muggen daarentegen zoeken graag de zon op en. zullen dus dankbaar zijn als men bomen kapt. Wij zouden nog veel meer kunnen ver tellen over deze interessante zaken. Misschien later nog eens. Advertentie je kunt nu I weer goed mer- j ken, dat 't herfst I wordt! Vroeg donker,ongesta- I dig weer en tel- I kens die tempe- ratuur-overgangen, die zoveel gevaren van griep, rheuma en jicht verbergen. U begrijpt het al; Daar is wol bij nodig, war me gebreide kledingDenkt U in deze weken eens speciaal aan Uw man en brei voor hem een vest van SCHEEPJES WOL. Nu de prijzen zoveel lager zijn geworden, hoeft U hetookom hetgeld nietmeerte laten! Zoekt U eens een mooi patroon voor hem uit en dan aan de slag. De weg naar het hart van een man gaat in de wintermaanden via SCHEEPJESWOL! U vaart er wel bij! Ter gelegenheid van het zeventiende congres van de Nederlandse Rooms- Katholieke Middenstandsbond, dat op 5 en 6 oktober te Maastricht gehouden wordt hebben prof. dr. Th. L. M. Thur- lings en mr. dr. A. F. H. C. Schrijvers twee pre-adviezen opgesteld, waar van wij hieronder een korte samen vatting geven. Beide adviezen hebben de concurrentie tot onderwerp, doch eerstgenoemd behandelt het pro bleem in algemene zin, terwijl het laat ste de regelen aangeeft waarmee de economische mededinging in het klein en middenbedrijf in goede banen ge leid zou kunnen worden. Het advies van prof. Thurlings heeft tot titel „Concurrentie en ondernemings gewijze productie". Schrijver komt tot de conclusie, dat het ordenend vermo gen, de selecterende "werking en het sti mulerend effect, die aan de concurren tie moeten worden toegekend, door on volkomenheden, uitwassen en beperkin gen worden geremd. Hieruit mag men echter niet afleiden, dat deze functies niet van grote invloed kunnen zijn. Men moet terdege met de concurrentie reke ning houden, omdat zowel de volkomen mededinging als de monopolistische con currentie ook grote bezwaren met zich meebrengen. De opgave is om een mid denweg, een compromis te vinden tus sen vrijheid en gebondenheid, waardoor men de goede zijden van de concurrentie in stand houdt en de uitwassen verwij dert. Hier ligt een gemeenschappelijke taak voor overheid en bedrijfsleven. Het bedrijfsleven moet leren juist te calcule ren om zo tot gezonde regelingen en af spraken te komen. De overheid moet daarbij toezien, dat het algemeen be lang geëerbiedigd wordt terwijl ze tevens daar moet bijspringen, waar het be- dr'jfsleven zelf niet in staat is om het algemeen bedrijfsbelang te behartigen. Hierop aansluitend behandelt het pre advies van mr. dr. Schrijvers de concre te vormen waarin dit zou moeten ge schieden. Hij behandelt daarbij de ves tigingsregelingen en prijsregelingen. Bij de behandeling van de vestigingseisen merkt hij op, dat er geen principiële bezwaren ingebracht kunnen worden te- gen de invoering van het behoefte-ele ment. Men kan er echter slechts in en kele branches, onder bepaalde omstan digheden n doelmatig gebruik van ma ken. Bij de prijsregelingen kan sprake zjjn van adviesprijzen, minimumprijzen, calculatieschema's en vaste prijzen Over de laatste merkt hij o a. op dat ze niet noodzakelijk tot verstarring hoe- Len htij£ ,eJV BF een onverantwoord f!ii men een onhoudbare toe stand scheppen voor velen der deelge noten hetgeen uit zou moeten lopen od het springen van het kartel. In verband hiermee wijst op het dat verbonden is aan de.prij- zenbeschikking handelsmarges 1955, waarby de marges van groot- en klein handel op een bepaald niveau bevroren Het gevolg is, dat de detail handel de mogelijkheid ontnomen is, een verantwoorde prijspolitiek te voeren, waardoor verstarring optreedt. Men kan \er\i achten, dat men over het algemeen de hoogste marges aanhoudt en zich nlet V5, maken om zo goedkoop mogelijk in te kopen. Ook over de stimulerende taak welke de overheid ten opzichte van het tot stand komen van goede bedrijfsregelin gen heeft laat de schrijver zich niet al te hoopvol uit. Het is niet juist om het negatieve standpunt in te nemen, dat bedrijfsregelingen eerst tot stand moe- ten komen, wanneer er sprake is van een desastreuze concurrentie. De voornaamste taak van de overheid is, de voorwaarden te scheppen, die een zo groot mogelijke stabiliteit waarbor- gen. De verwachtingen zijn echter niet groot, waarvoor men slechts behoeft te wijzen op het ingrijpen in de melksa- nenng. in de z.g. prijsafspraken bij de slagers en op de handelsmargebeschik king 1955. Ook bepaalde uitlatingen in de middenstandsnota wijzen er op dat de overheid nog onvoldoende begrip heeft voor de eigen structuur en problema tiek van het klein- en middenbedrijf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 7