ruim een ton op N. Ph. Orkest Vergadering LTB-kring Kennemerland D Ontwikkeling van Zuid-Italië materieel, geestelijk en cultureel Mary Pos houdt boeiende inleiding over Mexico INTERVIEW MET BROER VAN MARINUS v. d. LUBBE SCHAT-EILAND H Het raadsel vanTuaim Mor - Spaanse culinaire symfonie O 41.000 bezoekers op Amsterdamse Missietentoonstelling Prachtige opening van seizoen door Pas op! Kijk niet om! Hij was onschuldig Werken van Bob Buijs bij Leffelaar Heemsteedse Kunstkring J. Pool-Chapin Revue en persiflage op de revue MAANDAG 3 OKTOBER 1955 FAGINA w Minimumprijzen voor bonen te laag W SANTPOORT Motor rijdt op auto Economisch achtergebleven gebieden Kleuren smaakvol diner op de Horecaf-tentoonstelling LIKDOORNS WONDEROLIE Lezing voor „Haarlem Zuid-West" door ROBERT L. STEVENSON Expositie geopend door prof. Otto B. de Kat VERKOPINGEN Vijf pontificale hoogmissen, opge dragen door Nederlandse missiebis schoppen. het plechtig sluitingslof in de Begijnhofkapel, gecelebreerd door de internuntius mgr. Paolo Giobbe, een op brengst van bijna 1.000 per Amster damse parochie voor de missiegenoot schappen en een record-aantal bezoe kers op de missietentoonstelling vorm den zondag hoogtepunten bij de slui ting van de „AMATE" in de Apollohal te Amsterdam. De moderne, min of meer als expe riment opgezette, missie-expositie in de hoofdstad heeft een effect gehad dat succesvol is te noemen. Binnenkort zul len kleinere tentoonstellingen in dezelf de vorm gehouden worden in Oosterhout en Maastricht. Ook in de Duitse stad Essen gaat men een missie-expositie voorbereiden, geheel naar het voor beeld van de „Amate". De Heemsteedse Kunstkring heeft op, we mogen wel zeggen, bij kans magistrale wijze, het nieu we seizoen geopend. Door het Noord hollands Philharmonisch Orkest voor deze avond te engageren, heeft ze een uitstekende greep gedaan; het was een monumentale „Intrada" voor wat in de komende winter geboden zal worden: toneel, kamermuziek, declamatie, folklo re etc. De voorzitter, mr. D. H. Kahrel, sprak een zeer kort doch uitstekend woord ter verwelkoming. (Wat wordt er op som mige concerten lang georeerd!) Hij sprak er zijn vreugde over uit dat de Kring gesteund wordt door de autori teiten, met name B en W, en hij deel de met gerechtvaardigde trots mede, dat het ledenaantal reeds bijna dui zend bedraagt. Op grote prijs werd ge steld dat kunstenaars die reeds eerder voor de Kring geconcerteerd hadden, bij deze uitvoering aanwezig waren. Als eerste werk ging de 3de Sym fonie van Schubert, met haar zange rig melos, petillant rythme en allerbe koorlijkst trio. onder leiding van Ma- rinus Adam, die Toon Verhey verving. Daarna werd het prachtige lied ,,Der Hirt auf dem Felsen" op verrukkelijke wijze vertolkt door Erna van Ulzen- Spoorenberg, voortreffelijk gesecondeerd door het orkest en de solo-clarinettist. Jo Bas. Na de pauze kwamen de grote Franse Modernen hun hoorn van over vloed uitstorten, Duparc met de onvol prezen liederen „L'Invitation au Voyage" ..Chanson tritse" en „Phidyle", die door de sopraan ontroerend schoon werden weergegeven: Debussy met de sublieme ..Prélude l'ftirès-midi d'un Faune" en Roussel met het „Concert pour petit orchestre". Het orkest heeft in deze meesterwerken prachtige dingen ge daan die met een ovatie werden be loond. Eén ding was jammer: tussen de liederen van Duparc werd geapplau disseerd, dit had zeker achterwege moe ten blijven, want het verstoorde de sfeer. T. DE VR. Waarom deelt de veehouder niet in de welvaart, welke Nederland thans be leeft en wordt zijn melkprijs bepaald door een benauwde kostprijs-bereke ning? Aldus klaagde de afgevaardigde van de veehouders op de Kringverga dering van de L.T.B., welke zaterdag in Beverwijk werd gehouden. De kringvergadering was belegd om de voorstellen voor de komende vak groepsvergaderingen en voor de Bonds- jaarvergadering te Haarlem in te die nen. Hiervoor deed voorzitter A. N. Aar denburg enkele mededelingen. De ver breding van de actie dwingt tot ver hoging van de Bondscontributie. De idee is geopperd om in deze kring een studie-club te vormen, welke de ont wikkeling van het streekplan IJmond- Noord" naarstig in het oog zal dienen te houden. De vergadering kon zich hier mee verenigen. Van tuinderszijde, o.m. uit de afde ling Heemskerk, werd opgemerkt, dat de minimumprijzen voor de diverse tuinbouwproducten in het bijzonder de bonen te laag zijn. Alles is duurder gewórden. De vergadering kon zich in principe hiermede verenigen, doch o.m. mr. Vermeulen, de algemeen secretaris van de L.T.B. en ook de heer Van Tol, hoofdbestuurslid, advi seerden dit punt op de veilingverga deringen met evenveel klem aan de orde te stellen. Het was de afdeling Velsen, die de melkprijs ter sprake bracht. Ander maal reageerde mr. Vermeulen hierop en deelde mede, dat intern getracht wordt, tot een meer eensgezinde actie onder de veehouders in Nederland te komen. Andere voorstellen werden gedaan o.m. met betrekking tot de mogelijk heid om na het 6e leerjaar de jonge agrariërs naar de land- en tuinbouw scholen te kunnen zenden. Kritiek was er op de trage wijze, waarop verzoeken om vrijstelling en uitstel voor militai ren te krijgen, door het M.v.O. werden afgehandeld. Een voorstel werd inge diend om bij bestuursverkiezingen een dubbele candidatuur verplichtend te stellen terwijl besloten werd in Ken nemerland over te gaan tot vorming van twee afdelingen van de Katholieke Vereniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf. In de rondvraag werd het verschijn sel gehekeld, dat gemeenten buiten de gebieden, die in een uitbreidingsplan liggen, agrarische gronden boven de wettelijke prijs kunnen kopen. Met een dankwoord sloot de voorzit ter deze welgeslaagde vergadering. In de loop van de zondagmiddag bracht de bisschop van Kopenhagen (in cognito) een bezoek aan de stands in de Apollohal, even later gevolgd door mgr. A. van Miltenburg O.F.M., aarts bisschop van Karachi en apostolisch de- legaat voor Pakistan. Tegen de avond werd mgr. P. Giobbe officieel ontvan gen en toegesproken door mgr. G. P. J. v. d. Burg, deken van Amsterdam. De internuntius dankte de Amsterdammers voor hun missieliefde en prees Neder land als het land dat het beste zorgt voor de missie. Mgr. Giobbe vertoefde bijna een uur op de tentoonstelling en toonde een zeer bijzondere belangstel ling voor de statistieken van het K.A.S.- K.I. Deze laatste middag is het drukst van alle geweest. Het publiek was zeer enthousiast over de sprekende vormge ving van de expositie en de uitleg van de missionarissen. Onder de aanwezi gen bevond zich ook de nationaal di recteur van de pauselijke missiegenoot schappen in België. Tegen half elf heerste er op de cen trale post een drukke bedrijvigheid: men was bezig de laatste cijfers te verzamelen om althans enige indruk te verkrijgen aan het eind van de ten toonstelling. Het aantal bezoekers, dat woensdag nog 20.000 telde, was nu ge stegen tot ruim 41.000. De loten voor de Amate-loterij zijn alle verkocht en heb ben 19.000 netto opgebracht. De fan- cy-fair, die zondagavond zeer goed werd bezocht, kan ongeveer ook op dit bedrag rekenen. In alle kerken van de hoofdstad waren des morgens collecten gehouden voor de missie. De totale op brengst hiervan bedroeg ƒ35.330 d.i. gemiddeld bijna 1.000 per parochie. Met inbegrip van deze collecte raamt men de totale opbrengst van de „Ama te" op ruim een ton, zonder aftrek van kosten. Notaris J. Everling had intussen de trekking van de loterij voor zijn reke ning genomen. De drie hoofdprijzen vie len op de volgende nummers: de Ford New Anglia op 26952, het televisietoe stel op 28994 en de radio op 44286. Na de sluiting werd in het Apollo- paviljoen afscheid genomen van de mis sionarissen. Mgr. Van den Brug bracht dank aan de bijzondere prestaties van organisatoren en deelnemers. Kapelaan P. J. J. Hofstede, voorzitter van het comité en de missie-procurator der Kruisheren, rector J. Busé, voorzitter van de Verenigde Missionarissen, sloten zich hier in waarderende woorden bij aan. Hedenmorgen om zes uur werd reeds begonnen met het afbreken en ontrui men van de talrijke stands, want in een dag moet de gehele Apollohal ont ruimd zijn. e vitale beweeglijkheid van An ton Molkenboer hield zaterdag middag in "'t Huis met de kogel" enige tijd de aandacht gespan nen van hen die waren opgekomen om de opening bij te wonen van een tentoonstelling door de debuterende Haarlemse schilder J. Pool die zich noemt Chapin. De ruim 80-jarige kunstenaar wilde als vertegenwoordiger van een veel oudere generatie gaarne het woord voe ren over het werk van een veel jon gere collega om hem aan te moedigen en om belangstelling voor hem te ver zoeken. Hij vroeg zich af welke de oorzaken zijn van de verminderde kooplust en hij meende dat de afwisseling van exposities over grote perioden uit het vérleden met die van zeer moderne richtingen in dezelfde musea, bespro ken door dezelfde critici verwarring heeft gebracht. Het publiek is ver dwaald tussen het oude en het moder ne. De kunst echter is een levensbehoef te: naast het materiële van voedsel en kleding heeft de mens van de vroeg ste tijd behoefte aan herinnering, bewon dering en aanbidding, in welke gees telijke behoeften voorzien werd door wat wij onder kunst verstaan. De zeer primitieve volken schreven reeds hun emoties en herinneringen op de wand van een grot. En door de ge schiedenis heen heeft de mens steeds laten uitbeelden wat hij gedenken wil de. Na circa 1900 is de vrijheid ontstaan dat een ieder zich de persoonlijke vorm kon zoeken waarin hij zich wenst te uiten. Ook deze jongeman, de exposant, heeft zijn persoonlijke opdracht gevon den. Wat hij met oog en oor b.eleeft, geeft hij op een spontane wijze weer en hij zal zijn carriëre zeker op het gekozen thema voortbouwen, zo besloot Anton Molkenboer zijn inleidend woord. De tentoonstelling zullen wij nog na der bespreken. 32. Zonder zich te bewegen kijkt Eric de vier krijgers na, tot zij uit het gezicht verdwenen zijn. Dan sluipt hij in de richting van de overigen, die zich met Saran in de schaduw van de bosrand teruggetrokken hebben. Op enige afstand stoot, goed voor hen verborgen, Eric zachte, onwezenlijke klanken uit en het duurt niet lang, of twee krijgers dringen nieuwsgierig het struikgewas in, om eens poolshoogte te nemen. Voorzichtig trekt de ?Jnórman zich terug, de tegenstanders meelokkend, en verschuilt zich met Wolf op een dichtbegroeide plek. Zonder hem op te merken gaat de eerste krijger hem rakelings voorbij. Dan geeft Eric zijn hond een teken en voor de achterste man weet wat hem overkomt, wordt hij door de grommende wolfshond tegen de grond geworpen, waar hij sidderend blijft liggen. Blik' semsnel wendt zijn makker zich om, maar reeds treft hem Eric's vuist en ook deze tegenstander is uitgeschakeld. Snel bindt Eric het tweetal met zijn eigen riemen, waarna hij hen onder de struiken sleept. Tot nu toe is zijn opzet geslaagd, maar of het laatste deel ook zo zal verlopen hangt nu voornamelijk van Wolf af. Zo dicht mogelijk nadert Eric de bewa kers van Saran. Wolf's tanden blikkeren vervaarlijk cn het dier schiet vooruit, als Eric hem loslaat. De krijgers deinzen verschrikt achteruit en tegelijkertijd springt Eric overeind. „Saran", brult hij, „vlucht, maar snel, voor je kans verkeken is". Zondagmorgen omstreeks 10 uur is bij het Broekbergerplein te Santpoort een uit de richting Haarlem komende motorrijder tegen een voor hem rijden de personenauto gebotst, doordat hij te laat bemerkte, dat de autobestuurder linksaf sloeg. De motorrijder, de 53- jarige F. M. uit Haarlem, moest met een hersenschudding en vrij ernstige vleeswonden aan gezicht en handen naar het ziekenhuis St.-Joannes de Deo in Haarlem worden overgebracht. Bei de voertuigen werden flink beschadigd. In een zaterdag te Utrecht door de Nederlandse Jongerenraad der Europe se Beweging gehouden conferentie heeft een drietal sprekers enkele aspecten be licht van het vraagstuk der economisch minder-ontwikkelde gebieden in Europa. De eerste spreker, drs. D. H. Hueting, behandelde de algemene kant van het probleem, de twee volgende, de heren drs. J. B. J. M. Schiphorst en G. H. L. Schouten bezagen meer in het bijzonder de geestelijke aspecten van het vraag stuk. (Van onze speciale ver slaggever) p de Internationale „Horecaf'-tentoon- stelling in het Am sterdamse R.A.I.-gebouw kan men, uiteraard ook culinair gezien, zeer wel terecht, iedere dag kan men er zo gezegd in een bepaalde landaard eten. België, Nederland, Enge land en Amerika zijn ver leden week aan de beurt geweest en Zwitserland, Oostenrijk, Duitsland en Frankrijk komen dezer dagen nog op het tapijt. Terecht wordt de eetge legenheid op de tentoon stelling dan ook het In ternationaal Restaurant geheten. Gisteren, zon dag, dan was het de dag van Spanje. Eh niemand minder dan Sr. Don Ma riano Hidalgo Munus, ..Chef de Cuisine" van het Grand Casino in Murcia, was helemaal uit zijn zonnige land naar Amsterdam gekomen om voor ons een typisch Ibe rische maaltijd te berei den. Zijn menu zag er zó uit: Entremeses Surtidos Ensalada Murciana Zarzuela de Pescada a la Levantina Polios en Chilindrón Ponche Espanol Frutas Café lijk ook, niet signaleren. Zulks was echter wel de gelijk het geval bij de Ensalada Murciana, een omvangrijke salade, be staande uit zalm, tomaten, pimentos, bloemkool, olij ven, groene salade, prei en overgoten met olijf olie: bij deze inleiding tot de Spaanse culinaire sym fonie proefde men, bij wijze van spreken, al iets van het geruis der castag- treft. En wij kunnen U dan wel vertellen, dat U bij gekookte inktvis be paald niet aan iets zwarts moet denken. Integen deel, het is een spier witte substantie, die wat haar smaak betreft naar wij meenden te con stateren enigszins aan gerookte paling deed denken. Een ander, het zij direct toegegeven, is echter zeker gerechtigd, netten. Het brak echter in wanneer hij gerookte pa- alle toonaarden los in de „Zarzuela de Pescada a la Levantina" In deze 'ling eet, verrukt uit te roepen: „Precies inktvis." Achter de Polios en visschotel bepaald een euphemisme voor zulk een grandioos eten wa ren de volgende ingre diënten verwerkt: inkt vis, kreeft, heilbot, tar bot, paling, mosselen, zalm, kabeljauw, knof look, asperges, celery en olijfolie; en dit alles werd dan gebonden met een witte wijn. Al etende werd men dus van de ene „zaligheid" naar de andere geslingerd. „Wel- overwogener" kookkunst dan van deze visschotel heeft Uw verslaggever zelden ondergaan. Boven dien bleek deze „Zar- Afgezien van de Frutas zuela de Pescada" ook en de Café, die voor zich- een mooi kleurrijk eten. zelf spreken, behoeft dit diner voor de niet inge wijde wellicht enige toe lichting. Welaan, de En tremeses Surtidos mag men gerust met onze Hors d'Oeuvre variés op één lijn stellen. Iets kennelijk Spaans konden wij in dit gerecht, hoe voortreffe- Spaanse koks zijn ken nelijk van mening dat mede, waar het de etende mens betreft, het oog ook wat wil hebben. Wij voor ons waren bijzonder be nieuwd naar de inktvis, een gedierte dat men bij ons in Holland niet iede re dag op zijn bord aan- Chilindrón verborg zich een verrukkelijk goud bruin gebraden jonge haan, gelardeerd met spek, ham-sauté, toma ten en crohtons, een schotel iets minder Ibe risch dan de vorige, maar ook vooral vanwege de rode slierten paprika bijzonder levendig van opmaak. Ponche Espa nol is in goed Nederlands vertaald een soort Mosco- visch gebak, waarbij men vooral geen politieke ge dachten moet koesteren. Wat men bij een goed diner trouwens nooit moet doen. En deze Spaanse maal tijd daar waren alle kenners het gisteren over eens was trouwens een bijzonder fraai specimen van kookkunst. Sr. Don Mariano Hidalgo Munus werd na afloop er van dan ook terecht gehul digd met een vurig ap- olaus en het Spaanse volkslied. Drs. Hueting, die vorig jaar met en kele andere jongemannen uit andere landen van Europa een studiereis naar Zuid-Italië maakte, kwam tot de con clusie, dat het volk van dit gebied zeer zeker opgewassen is tegen de taak zijn economie op den duur op peil te bren gen, waartoe reeds enige ingrijpende maatregelen zijn getroffen. Er is ech ter financiële steun nodig, d.i. investe ring van buitenlands kapitaal. De huidi ge beschikbare middelen reiken niet verder dan 1960; het land is niet zelf in staat de nodige middelen voor de in dustriële en agrarische ontwikkeling te fourneren. Voorts is een houding van vertrouwen en niet een van bescher ming ten opzichte van dit land nodig, dig. De tweede spreker drs. Schiphorst begon zijn betoog met een historische schets van de economische en geestelij ke ontwikkeling van Zuid-Italië, waarbij hij een analyse gaf van het volkskarak ter van de bewoners van dit gewest. Zowel het verloop van de historie als het volkskarakter riepen verschillende psychische factoren in het leven, welke de huidige economische achterstand veroorzaakt hebben. Onder deze facto ren noemde spreker o.m. de overheer sing van het kapitaalkrachtige Noord- Italië in het landsbestuur, het analfabe tisme, de uitbuiting van de groot-grond bezitters, de materiële armoede, de er gerlijke woningtoestanden, de onvol doende geestelijke ontwikkeling. De eco nomische opheffing van dit gebied, al dus spreker, kan eerst dan met succes ondernomen worden, wanneer deze be lemmerende factoren zijn opgeheven. De economische ontwikkeling van Zuid- Italië concludeerde spreker is veeleer een kwestie van geestelijke dan De derde spreker, de heer Schouten, van materiële aard. stelde dat bij de economische ontwikke ling van de achtergebleven gebieden niet alleen kapitaal en het verstrekken van technische hulp nodig zijn, maar dat geestelijke en morele hulp vóór alles onontbeerlijk is. Het is daarbij in de eerste plaats noodzakelijk, dat het ver strekken van die hulp geschiedt uit een overtuigd solidariteitsgevoel met het te helpen volk. Vervolgens achtte de heer Schouten het wenselijk, dat het hulpverleningswerk een sterk cultureel karakter draagt, d.w.z. dat het is ge richt op opvoeding tot zelfstandigheid en eigenwerkzaamheid van het volk, dat men te hulp komt. Dat volk dient eerst geestelijk rijp te worden gemaakt. Advertentie ii/nAAn»«>'EI|WI'l)E*D MET Weg met onhandige likdoornringen en ge- vaarlüke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van 11.35 bespaart U veel ellende. (56) Met de beste herinneringen aan „Waarom jok je, chérie," van drie, vier jaar geleden had het publiek gisterenavond de Stadsschouw burg bijna geheel gevuld om te kijken en te luisteren naar „Pas op, kijk niet om!" van Dorothy Reynolds en Julian Slade, een animerend licht gercht, dat tot dusverre overal zeer goed ge smaakt heeft. „Waarom jok je" was een gezellige komedie met een flinke portie zang, „Pas op, kijk niet om" is vrijwel alleen muziek en zang en veel dansen, en als de smakelijke combina tie veel op een revue lijkt, kunnen wij het vrolijke en levenslustige geval te meer waarderen, omdat er onmisken baar en zeer genoeglijk de gek wordt gestoken met hebbelijkheidjes, foefjes en trucjes van sommige revue-artisten. De draad welke de scènes aan elkaar bindt, is vrij stevig, steviger dan bij revues veelal gewoonte is, en de scènes zijn dwazer, gezelliger en amusanter, dan bij revues vaak het geval is. Met een blijspel, een toneelstuk heeft 't weinig van doen dat was trouwens de be doeling niet er wordt meer gedanst en gezongen dan gesproken en gespeeld, maar het is toch geen slecht moment ge weest, toen de Haagse Comedie besloot het zo prettig opgediende wissewasje als voorgerecht in het menu van het nieuwe seizoen op te nemen. Cees Laseur, de regisseur: Alb. Mol, onder wiens leiding de dansjes werden ingestudeerd: Wil v. Hartingsveldt,die de muzikale leiding had; Alfr. Pleiter, die de liedjes in gemakkelijk lopend Nederlands overbracht; Guus Korrubel, die de decors ontwierp en Henk Huy- ser, die de technische leiding had al len hebben niet alleen eer, maar voor al ook veel plezier van hun werk, het geen niet mogelijk geweest zou zijn, in dien zij er zelf geen plezier in hadden gehad. Dat plezier is aanstekelijk en fleurig op het publiek overgebracht, omdat de voorstelling zoals gewoonlijk bij de Haagse Comedie met zoveel ver zorgd vakmanschap was voorbereid, dat zang, muziek, dans en komisch spel de lichtvoetige flair kreeg, het pret tige, spontane accent, dat voor een der gelijk smakelijk niemendalletje on-ont- beerlijk is. Er kwam dadelijk een losse stemming in de zaml, welke tot uiting kwam in gul applaus voor bijna elk dansje en liedje, voor caricaturale imi taties, voor dwaze situaties, zeer ple zierig gespeelde persiflages zoals de modeshow, en dolle vertoningen zoals de danseres in de nachtclub en de mal le zangeres. En tussen de bedrijven door werd er schalks en ondeugend, fris komisch, knap typerend en acro batisch vlot toneel gespeèld door Enny Meunier, Myra Ward, Luc. Lutz, Het ty Blok, Joh. Valk, Coen Flink, Maria de Booy, Pieter Lutz, Gijsbert Tersteeg, Frans Vorstman, Kathenka v. d. Werff en Bas ten Batenburg. In één rol, maar ook wel in vier en meer rollen. Hk. A. De Nederlandse reisjournaliste Mary Pos heeft Vrijdagavond een lezing ge houden voor een groot aantal leden van de vereniging „Haarlem Zuid-West" over Zuid-Amerika en in het bijzonder over Mexico. Op buitengewoon levendi ge, boeiende wijze wist de vertelster met behulp van lichtbeelden, die aard en leefgewoonten van het Mexicaanse volk tot op bepaalde hoogte uiteraard lieten zien, het auditorium mee te ne men naar het grote land over de oce aan, waar de mensen zo totaal anders leven en denken dan in Europa. Mary' Pos heeft een greep gedaan uit de zeer vele indrukken, die zij tij dens haar reis van acht maanden door Zuid-Amerika heeft opgedaan en waar van zij de meest interessante door mid del van kleuren-fotografie vastlegde. Mexico is een van de staten, wiens kenmerk het is in alle opzichten te verschillen van andere Amerikaanse ge bieden. Er valt een verschrikkelijk ge brek aan hygiëne te constateren, het geen wat eigenlijk niet vreemd is gepaard gaat met een ontstellend an alfabetisme. De vrouw heeft weinig te betekenen in het land der „Mexen". Zij is een ornament, wat zonder twijfel bijzonder genoemd kan worden in Ame rika, waar het zwakke geslacht over het algemeen een flinke vinger in de pap heeft en zeker geen „meubelstuk" is of nog erger gelijk geschakeld wordt met het rundvee. Het volk van Mexico zou welva rend kunnen zijn en beschaafd en machtig. De mogelijkheden liggen voor het grijpen. Onschatbare rijk dommen aan kolen, bauxiet en andere grondstoffen kunnen worden ontgon nen en ten algemene nutte aange wend. Het is echter helaas een feit. dat slechts enkelen zich een grandi oos bestaan hebben verworven en het gros van de bewoners armoede en narigheid kent. Spreekster zei verwonderd te zijn over de overtuiging en zekerheid, waarmee de Mexicaan voor zijn (katholieke) ge loof uitkomt. Men vindt zelfs Maria beelden in taxi's en particuliere auto's, terwijl de kerkelijke plechtigheden dui zenden christenen van verre afstanden trekken. Daarbij is het jammer, dat er een groot tekort is aan geestelijken, ter wijl er juist kerken in overvloed zijn. In Mexico zijn verschillende cultures tot stand gekomen, die o.a. van de Cortez-regering in de 16e eeuw afkom stig waren. Zo ziet men in Mexico- city prachtige musea, en vindt men er unieke kerkgebouwen, waarvan de bouwstijl met de barok kan worden ver geleken, ofschoon zij grillig is en afwijkt van de ten onzen geldende normen. Een minder prettige omstandigheid, waarmee de Europeaan dikwijls en ook 99 (Van een verslaggever) De Amsterdammer J. M. van der Lub- be, de thans 51-jarige broer van Mari- nus van der Lubbe, deelt ons mede, dat er ruim anderhalve maand geleden een Nederlander bij hem is gekomen de naam wens hij per se niet te noemen die hem medegedeeld had dat een tot Amerikaan genaturaliseerde Duitse ad vocaat Arthur Brandt te New Fork al ruim een jaar de mogelijkheden on derzocht had tot revisie van het Leipzi- ger proces van 1934. Het comité bevrijdingsdag 5 Mei 1955 heeft aan zijn liquidatie een enigszins feestelijk karakter gegeven. Woensdag komt het comité met alle medewer kers in „Zomerlust" te Zandvoort bij een. Er zullen enkele films worden ver toond er. het accordeon-trio „de Ma- rilini's" zal populaire muziek ten ge hore brengen. De heer Hoppenbrouwer zal de aanwezigen op pianospel vergas ten. (Vertaald door Yge Foppema) lllllllllllllllllillllllllllHtllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIII Hij wond zich hoe langer hoe meer op en dat maak te me ongerust voor vader, die die dag heel zwak was en rust nodig had; bovendien stelden de woor den van de dokter, waaraan de Kaptein me had her innerd, me gerust en ik was beledigd door zijn po ging om me om te kopen. „Geld wil ik niet van u hebben," zei ik, „behalve dan wat u vader schuldig bent. Ik zal u één glas rum halen, maar meer krijgt u niet." Toen ik het hem had gebracht, greep hij er gretig naar en dronk het achter elkaar uit. „Hè hè," zei hij, „dat doet een mens goed. En nou wat anders, jonkie: hoe lang zei die dokter dat ik hier in deze kooi zou moeten blijven liggen?" „Minstens een week," zei ik. „Alle donders!" riep hij uit. „Een week! Dat gaat niet, tegen die tijd zouden ze me al lang de zwarte mop hebben gegeven. Op dit eigenste ogenblik zijn die klungels er op uit om de lucht van me te krijgen, klungels die geen kans hebben gezien om te houden wat ze hadden en die nou een ander z'n portie willen jatten. Zijn dat manieren voor een zeeman? Dat zou ik wel es willen weten. Maar ik ben altijd zuinig ge weest. Ik heb nooit met m'n goeie geld gesmeten, en ik heb 't ook nooit verspeeld, en ik zal ze deze keer ook wel krijgen. Ik ben niet bang voor ze. Ik gooi d'r een rif bij uit, maat, en we steken ze weer es allemaal de loef af." Zo sprekende was hij met grote moeite in bed over eind gekomen; hij had zijn hand op mijn schouder gelegd en klemde zich zo aan me vast, dat ik moeite had het niet uit te schreeuwen; zijn benen slingerden onder zijn lijf als dode dingen. De strekking van zijn woorden was in droevige tegenstelling met de zwak heid van zijn stem. Op de rand van zijn bed bleef hij een ogenblik stil zitten. „Die dokter heeft me te grazen gehad," fluister de hij. ,,'t Gonst in m'n oren. Leg me weer op bed." Nog voor ik veel had kunnen doen om hem te hel pen, was hij teruggevallen op de plaats waar hij ge legen had. Een poosje bleef hij zo stil liggen. „Jim," zei hij ten slotte, „heb je vandaag die zee man gezien?" „De Zwarte Hond?" vroeg ik. „Ha, de Zwarte Hond!" zei hij. „Da's een gevaar lijk heer, maar d'r zijn er nog erger en die hebben hem er op uit gestuurd. Luister es, ak ik nou es niet weg kan komen, en ze geven me de zwarte mop, dan moet je goed onthouden dat 't hun om die grote scheepskist van mij te doen is, en dan zorg jij, dat je een paard onder je achterste krijgt je kunt toch zeker paardrijden, is 't niet? Nou dan, jij zorgt dat je een paard krijgt en je rijdt naar ja waarachtig, ik doe het! naar die vervloekte kwakzalver van een dokter, en zegt dat ie alle hens aan dek laat ko men, alles wat met de magistraat te maken heeft, en dat ie ze hier in de Admiraal Benbow kan ente ren, de hele ouwe bemanning van Flint, van jong tot oud, alles wat er nog van over is. Ik ben z'n eerste stuurman geweest, ja, dat was ik, eerste stuurman bij Flint, en ik ben de enige die weet waar 't ligt. In Savannah heeft ie 't me gegeven, toen die daar op z'n sterfbed lag, net als ik nou, weet je. Maar laat niks los voordat ze me de zwarte mop hebben gegeven, of dat je die Zwarte Hond weer ziet, of een zeeman met één poot die vooral." „Maar wat is dat met die zwarte mop, Kaptein?" vroeg ik. „Da's zoveel als een dagvaarding. Ik zal 't je wel vertellen als 't zo ver is. Maar als jij je kluisgaten open houdt, Jim, dan zullen wij samen delen, op m'n woord van waarachtig." Hij praatte nog wat door terwijl zijn stem steeds zwakker werd, maar nadat ik hem zijn drankje had ingegeven hij slikte het als een kind en zei: „Als ooit een zeeman een drankje nodig had, dan ik wel" viel hij in een zware slaap, een halve bewusteloos heid, waarin ik hem liet liggen. Wat ik zou hebben gedaan, als alles goed was gegaan, weet ik niet. Misschien had ik wel alles aan de dokter verteld. want ik verkeerde in doodsangst dat de Kaptein be rouw zou krijgen van zijn loslippigheid tegenover mij en me van kant zou maken. Maar het geviel dat mijn arme vader die avond plotseling overleed, en daar door dacht ik niet meer aan andere dingen. We wa ren natuurlijk diep verdrietig, en de buren liepen af en aan, en alles moest geregeld worden voor de be grafenis, en intussen ging het werk in de herberg natuurlijk door, en met dat alles had ik het zo druk, dat ik haast geen tijd overhield om aan de Kaptein te denken, laat staan bang voor hem te zijn. De volgende morgen kwam hij warempel weer be neden; hij at weer op zijn gewone tijden, hoewel hij er niet veel van maakte, en ik vrees dat hij wel meer dan zijn gewone portie rum kreeg, want hij bediende zichzelf en keek dreigend rond en snoof en niemand durfde hem iets in de weg te leggen. De avond voor de begrafenis was hij zo dronken als hij nog nooit geweest was en het was vreselijk om hem in dat sterfhuis zijn liederlijke zeemanslied te horen uitgal men, maar zo zwak als hij was waren we allemaal als de dood voor hem, want de dokter had plotseling een ernstig geval mijlen ver weg en was na de dood van mijn vader niet meer bij ons in de buurt geweest. Ik zei dat de Kaptein zwak was en dat was hij ook, het leek wel of hij zwakker werd in plaats van aan te sterken. Hij stommelde de trap op en af en soms stak hij even zijn neus buiten de deur om een beetje zeelucht op te snuiven; dan steunde hij tegen de muur waarlangs hij voortschuivelde en ademde snel als een man die een steile berg beklimt. Hü richtte zich nooit in het bijzonder tegen mij en ik geloof dat hij zogoed als vergeten was wat hij me had toever trouwd, maar zijn humeur was ongestadiger dan ooit en, zijn lichamelijke zwakte in aanmerking genomen, ook woester. Als hij nu dronken was, trok hij zijn kortelas en lei het open en bloot voor zich op tafel, en dat was niet bepaald plezierig. Maar bij dat alles trok hij zich van de mensen minder aan; hij scheen in zijn eigen gedachten verdiept en zelfs een beetje malende te zijn. Zo begon hij eens tot onze stomme verbazing een ander liedje te zingen, een soort min neliedje, iets dat hü moet hebben onthouden uit zün kinderjaren, toen hij nog niets met de zee te maken had. (Wordt vervolgd) Deze advocaat was van oordeel dat het Leipziger proces met sterk tenden tieuze bedoelingen gevoerd was, en dat daarbij de wet op vele manieren gene geerd en geschonden werd. De regering van Bonn heeft enige tijd geleden een wet aangenomen, die de mogelijkheid biedt herziening te verzoeken van Nazi- vonnissen. De heer J. M. van der Lubbe vertelt ons dat hij bij het vernemen van de werkzaamheden van Arthur Brandt, heeft toegestemd in een her ziening. Hij heeft daartoe enige contrac ten getekend die hem door de onbeken de Nederlandse tussenpersoon zijn aan geboden. „Alhoewel ik dus niet zelf het initiatief genomen heb", aldus de heer v. d. Lubbe, die als employé bij de K.L.M. met zijn gezin van een vrouw en drie kinderen geenszins een rijk be staan leidt, „was ik zeer verheugd dat de Amerikaanse advocaat dit wilde on dernemen". Op onze vraag wie de kosten van de revisie zou moeten dragen, antwoordde hij dat de tussenpersoon hiervoor ga rant staat. „Ik kan het niet betalen", zo vervolgt hij. „Maar de doodstraf van mijn broer heeft steeds een blaam op ons gezin geworpen. Bovendien geloof ik absoluut niet dat mijn broer brand heeft gesticht in het Rijksdaggebouw. Hij was namelijk half blind. Enige we ken voor de brand heb ik hem nog na een operatie uit het ziekenhuis in Lei den gehaald. Wij begrepen al niet dat hij zich bij zijn arrestatie in Duitsland bevond, maar wij wisten wel dat hij veel op reis was". Toen wij de heer v. d. Lubbe vertelden dat de Nazi's zijn broer eveneens van communisme be schuldigd hadden, gaf hij ten antwoord dat Marinus inderdaad lid van de com munistische partij was. Of de tussenpersoon dan namens de C.P.N. optrad, wilden wij weten. „Neen" zegt de heer v. d. Lubbe kort. „Ik ben trouwens ook geen communist. De tus senpersoon heeft me verteld, dat hij uit sluitend het onrecht van mijn broers vonnis wilde herstellen. Over commu nisme hebben wij niet gesproken. Hij heeft mij gezegd, dat Arthur Brandt voor de oorlog voor het Nazisme gevlucht is en dat hij voortdurend daartegen strijd gevoerd heeft. Op deze gronden ook was hij zich in het proces gaan verdiepen. Daar ik de eer van mijn broer wilde herstellen ben ik gaarne op het aanbod van de tussenpersoon ingegaan. Ook ik heb er steeds onder geleden. Mary Pos kennis heeft gemaakt, is de diefachtige aanleg van sommige delen der bevolking. Soms zijn de inbraken zo talrijk, dat immigranten uit angst en wanhoop moeten verhuizen naar een veiliger woonplaats De reisjournaliste besloot haar leer zame inleiding met de verzekering, dat de Nederlander uitermate bevoordeeld is boven andere aardbewoners, die wat beschaving en ontwikkeling betreft nog veel moeten leren en wier levensperi kelen bepaald worden door armoede en onzekerheid. et is ongebruikelük dat de heer P. Leffelaar zijn bescheiden po sitie op de achtergrond tijden» de opening van een expositie in zijn kunstzaal verlaat, anders dan om de aandacht te vragen voor de spreker van de avond. Vrijdagavond is hij van zijn gewoonte afgeweken en hij bleek daar gegronde redenen voor te hebben. In de eerste plaats een woord van af scheid en welkom bij de wisseling van Otto de Kat en Bob Buys als kunstre censenten. Door de benoeming als pro fessor van de eerste, volgt de tweede hem als criticus op. Beide waren bij de ze opening de hoofdpersonen, n.l. inlei der en exposant. Bovendien viel deze wisseling samen met het ingaan van de tweede kwart-eeuw van het bestaan van de kunsthandel. In zijn openingstoespraak de mai denspeech van de nieuw benoemde professor De Kat vergeleek deze de exposant met het konijn Rabbit in het dierenverhaal Winnie the Poe van Mil ne: een bepaalde passage drong hem als het ware te denken aan Bob Buys, die evenmin als het konpn pleegt te wachten tot „het" komt, maar het zelf gaat halen. Buys immers is geen wil loos werktuig van de inspiratie. Hij wacht niet tot de Muze hem thuis komt opzoeken, maar gaat haar een flink eind tegemoet. Er zün evenveel schakeringen in de wijze waarop het kunstenaarschap wordt beleefd als er mensentypen zijn, In verband met de inspiratie bestaan er de meest vreemde misverstanden, maar het uiterlijk van het kunstenaar schap kan zowel rechtstreekse uitdruk king zpn als camouflage. In zekere zin ontstaan alle kunstwerken onder dwang, al was het maar die van de op dracht die de kunstenaar zichzelf heeft gesteld. Toen Bob Buys naar de Fran se Middellandse-Zeekust ging, heeft hij zich de duidelpke taak gesteld om in het tempo dat voor hem normaal is.jj een ruime collectie te vervaardigen om die hier te kunnen exposeren. Deze ma teriële voorwaarden vormen de toe stand van grote activiteit die de beste conditie voor zijn persoonlijke werk zaamheid is. Verder dan de uitspraak over het ge- Halte van het geëxposeerde die uit de büklank van zijn woorden beluisterd kon worden, wilde spr. niet gaan. Dit is de taak van de openbare kritiek die spr. voor zün blad mocht overdragen aan de exposant. Deze zou echter het bespreken van zyn eigen werk bespaard worden. Hoe objectief zijn standpunt ook moge zjjn, het prijzen van z(jn werk, noch het veroordelen ervan of zelfs het omzeilen van een oordeel zou bq zün lezers geaccepteerd worden. De expositie, welke na deze toespraak gevolgd door de woorden van de heer Leffelaar voor het publiek geopend was, blijft te bezichtigen t.m. 25 oktober. Duvenvoordestraat 76 Haarlem, opbod f 6200.afslag f 5.totaal f 6205.koper: J. C, Demoitie en J. Bakker. Slingerweg 1, Aerdenhout, opbod f 40000. afslag f 7000.totaal f 47000.koper: J. A. Schouten qq. Willemstraat 3, Zandvoort, opbod f 2500. afslag f 275.totaal f 2775.opgehouden. Nieuwstraat 2, Zand'voort, opbod f 2400.0 afslag f 150.totaal f 2550.opgehouden. 2e Vooruitgangstraat 50, Haarlem, opbod f 3000.afslag totaal f 3000.koper: G. A. Hoogendijk. Raamvest 9, en 9a, Haarlem, opb. f 16800. afslag f 100.totaal f 16900.koper: T. Spijkstra. Binnenweg 154, Heemstede, opb. f 11100. afslag f 650.totaal f 11750.—, koper: Ma kelaar H. M. Franken. Vond'elweg 478, Haarlem, opbod f 8200. afslag f 20.totaal f 8220.koper: Make laar S. L. Mok qq. Vondelweg 480, Haarlem, opbod f 8600. afslag totaal f 8600.koper: J. van Dijk. Oranjekade 15, Haarlem, opbod f 10700. afslag f 2000.totaal f 12700.koper: P. G. M. Ottolini qq. Torenlaan 6, Heemstede, onbod f 16200. afslag f 3800.—, totaal f 20000.—, koper: A. A. M. Sieters qq. Korte Spaarne 9. Haarlem, opbod f 3600.—# afslag 'f 90.totaal f 3690.koper: J. M- Akersloot. Fr. Schubertlaan 26, Heemstede, opboa f 24500.—, afslag totaal f 24500.—, op gehouden. Leidsestraat 120, Haarlem, opbod f 3900.—# afslag f 5.totaal f 3905 koper: J. J# de Ruyter. Leidsestraat 110 en 112. Haarlem, oob. f 8010.—. afslag f 100.—, totaal f 8110.—, ko per: C. R. van Goor. Slagerspoort 5, Haarlem, niet geveild. Schoterbosplein 3, Haarlem, opb. f 8400.-^# afslag totaal f 8400.—, koper N.N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1955 | | pagina 2